Poradte - nerezová verze Mors bush pot

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Poradte - nerezová verze Mors bush pot

Příspěvekod Phoenicurus » pon dub 27, 2015 12:32

Ahoj, scháním hrnec nebo tak něco, co by splnovalo tyhle požadavky:
- prioritně chci koupit jen jednu nádobu, žádný set
- objemově, aby to bylo pro dva lidi, takže mi přijde ideální objem ccca 1,2-1,9l
- chci, aby se hrnec dal zavěsit nad oheň a zároveň měl uši i z boku
- rozhodně s pokličkou
- použití předpokládám prioritně na postavení do ohně/k ohni, zavěšení nad něj a alternativně na plyn.hořák
- pokud jde o materiál
, tak nemám rád hliník, takže buď z nerezu nebo z titanu, ale s tím nemám žádnou zkušenost, jak vede teplo, když se nádoba posadí do ohně atd...

Přemýšlím nad tím už dost dlouho a uvažoval jsem i o klasické německé ledvině, jenže nechci hliník...

pak jsem narazil na Tatonku
http://www.rockpoint.cz/nadobi-tatonka-kettle-1-6-162478.html vypadá dobře, ale přijde mi zbytečná ta pokličko-pánvička, pro mě nevyužitelné a tedy váha navíc. Chybí boční ucha, což by se dalo vydržet, ale hrnec nebudu zavěšovat vždycky a asi ybch radši jen drát, než širokou plochu, zdá se mi to praktičtější

Pak jsem narazil na velice luxusní a propracovaný - ale žel hliníkový - Mors Bush Pot
http://www.hedvabnastezka.cz/mors-bush- ... chanskeho/
-líbí se mi, že se dá zavěsit, že má pokličku a dokonce i nálevku, což se fakt může hodit při nalejvání vařící vody, slejvání těstovin atd... žel jde ale o hliník a ten nechci, ale tohle by mi přišlo jinak ideální

Pak jsem koukal na ebay treba na tohle
http://www.ebay.com/itm/MY-Titanium-1300ml-Pot-Bail-Handle-picnic-outdoor-camping-cycling-UL-backpacking/221744864306?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D30004%26meid%3D06d658b739ea4d6b98396e95983be067%26pid%3D100011%26rk%3D3%26rkt%3D10%26sd%3D221606786408
chybí tomu nálevka, ale nevypadá zle... jenže s tímhle materiálem nemám zkušenost

Tak bych si rád nechal poradit, prostě ideálně bych chtěl nerezovou verzi toho Mors Bush Potu, ale jestli máte někdo jiný tip, budu rád.... stejně tak potěší zkušenosti s titanovým nádobím s použitím na/nad ohněm. Hliník vážně nechci, takže ten přeskočme :-). A stejně tak by mě zajímalo, jestli někdo máte s tím Mors Bush Potem zkušenosti, případně jestli se dá koupit někde blíž než v USA....
Díky moc!
Ondra
Phoenicurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 18, 2014 13:55


Re: Poradte - nerezová verze Mors bush pot

Příspěvekod Olchor » pon dub 27, 2015 17:36

Pokud to chceš používat na ohni, tak zkus přehodnotit svou averzi k hliníku. Titan i nerez na ohni dost spolehlivě zničíš a jídlo tuty přepálíš. Popřemýšlej o eloxovaném hliníku.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Poradte - nerezová verze Mors bush pot

Příspěvekod Phoenicurus » úte dub 28, 2015 7:37

Olchor píše:Pokud to chceš používat na ohni, tak zkus přehodnotit svou averzi k hliníku. Titan i nerez na ohni dost spolehlivě zničíš a jídlo tuty přepálíš. Popřemýšlej o eloxovaném hliníku.


O tom jsem taky přemýšlel, ale máte někdo zkušenost s otěruvzdorností?

Nádoba by sloužila z 75ti procent nad ohněm v kombinaci s vodou - vaření čaje pro rodinku, těstoviny, rýže....
Když vařím něco bez vody, tak myslím, že stačí míchat a být u toho, aby se hrnec nezničil a dát ho samozřejmě ne do středu ohniště, ale umístit ho nějak rozumně, ne? Určitě máš pravdu, že hliník vede teplo nesrovnatelně lépe.... jenže je nevhodný při použití s kyselou vodou a vůbec kyselostí, jestli se nepletu.... a běžně beru vodu ze studánek kde je voda dost kyselá (třeba Vysočina) plus nějaké ty šťávy do toho atd. takže bych v tomhle směru radši něco jiného.... Nad eloxovaným hliníkem jsem přemýšlel - nemám s ním zkušenost, ale obávám se, aby to po pár měsících používání a míchání nedopadlo jak s některými teflonovými povrchy... nemáte někdo zkušenost s otěruvzdorností.... přece jen člověk většinou míchá lžící...

Zatím jsem teda žádné nerezové nádobí nepropálil, Vám se to někomu stalo při rozumném používání?
Phoenicurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 18, 2014 13:55

Re: Poradte - nerezová verze Mors bush pot

Příspěvekod Olchor » úte dub 28, 2015 12:22

Moje dcera nějakou dobu používala nerezový ešus. Pro vaření na vařiči to jakž takž jde. Ale na ohni je rozložení teploty hodně nerovnoměrné, ešus je silně ohříván i z boku. Takže i při vaření vody se boky žhaví, když vaříš těstoviny nebo rýži, bublají a na bocích se napalují. Skončilo to prasknutím ešusu a jeho vyhozením. Hliníkový mi slouží už přes 20 let. Neubývá ho, takže soudím, že do potravin se hliníku dostává minimum. Stejně je to kolem hl. jen dosud vědecky nedokázaná hysterie, je tu na to celé vlákno. Snad se mohou ve větší míře ničit vitamíny, ale to varem stejně. V kuchyni bych Al nádobí nepoužíval, ale kolik % dělá vaření v přírodě? S eloxem zkušenost nemám, jen technickou. Je to velmi tvrdý povrch, ale samozřejmě zničit jde.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření