Kafe na cesty

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » stř říj 19, 2022 11:56

on je ještě rozdíl mezi "turkem" a arabskou

kyperská/řecká/turecká káva (jméno podle toho, kde se zrovna vaří, ale jinak pořád ta samá) se nenechává opakovaně přejít varem jako arabská, jakmile to začne v džezvě kypět, tak se slije, aby to mělo pěnu
já tedy arabskou dělám bez cukru, s kardamomem, třikrát nechat vzkypět

kdysi, když jsem na ostrově začínal, tak, neznaje rozdíly v přípravě, jsem to kyperský kafe normálně zalil po česku - na turka a ještě do toho cmrndnul mlíko - kentus, nešlo to pít
to jejich kafe jde použít jenom do džezvy (za studena rozmíchat a pak vařit), je namleté na ultra jemno
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Quido » stř říj 19, 2022 11:59

turek je ryze ceska prasarna - jinak turecka ci arabska kava je totez
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » stř říj 19, 2022 14:04

@Lipon: Vidis, dalsi rozdily pod stejnym nazvem :-). Ja jsem mel recepty, ze "turek" by se mel privest k varu trikrat, pricemz po prvnim se necha udelat pena az po skoro vrch dzezvy a z ni se cast "slije" do kafehrnku, az potom se nechava znovu "varit". "Arab" s karamelem se mel privest k varu pouze jednou, tudiz se pena neslevala zvlast ale spolu s kafe.

Jednou jsme se v Duisburgu na pracovce prichomejtli v kuchyni kdy zrovna mistni zamestnankyne-Turkyne navsteve odnekud ukazovala, jak se dela prava turecka kava v dzezve - delala to presne, jak jsem popisoval. Ale taky pridala info, ze se samotna priprava nekdy trochu nekdy vice lisi oblast od oblasti. Sranda byla, ze to byla plne vybavena kuchyne, ale ona si donesla vlastni dzezvu a kavu (pochopitelne), ale taky nejakou (asi specialni) malou plotynku na vareni, vlastni lzycky i cukr. A vysvetlila, ze je hodne dulezite vsechno z toho, aby to bylo presne to, co na to je treba :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » stř říj 19, 2022 19:19

Quido píše:turek je ryze ceska prasarna - jinak turecka ci arabska kava je totez

není to totéž, způsob přípravy je jiný, viz výše
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Quido » stř říj 19, 2022 19:51

nesouhlasim - pobyval jsem na dalnem i blizkem vychode... tam vsude - zejmena na blizkem v. - se obe ty nuance v priprave pouzivaji, ale ten rozdil neni v nazvech... ty nazvy, to je nas svet, nikdo jiny ty rozdily nedela

EDIT: jedine lokalni rozdily jsem zaznamenal v trochu jinych prisadach, nikoli ve zpusobu vareni
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » stř říj 19, 2022 20:59

samozřejmě, že používám naše případně lokální názvy, abych to nějak rozlišil

turek v našem pojetí jinde neznají, to ano; Němci (alespoň Duryňáci a Sasíci) tomu našemu říkají Schmutzigkaffee

v Turecku a na Turky okupované severní části Kypru, když si chceš dát kafe z džezvy, slévané hned, jak začne kypět, tak si poručíš turkish coffee, v řecké části Kypru téhož dosáhneš, když si objednáš cyprus coffee, a v Řecku si objednáváš greek coffee, všechny tři označují totéž, ale nedejbože aby sis v Turecku objednal greek coffee nebo na jižním Kypru turkish coffee
většinou tak rozlišují mezi kafem typu espresso pro turisty a místním kafem

v Emirátech nebo v Ománu, když jsme si dali místní kafe, tak jsme dostali to, čemu říkám arabské - několikrát vzkypené, místní

takže zpět na začátek - není to totéž kafe, liší se způsobem vaření, i tebou zmiňovanými ingrediencemi
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Quido » stř říj 19, 2022 21:10

jasně, to jsem psal, náš turek nemá obdoby a s kávou, resp. s přípravou kávy ve světě nemá nic společného
:-s
no, já si nic neobjednával - byl jsem tam pracovně a dělali to místní, tedy domorodci... takže jsem přímo viděl, co kde a jak dělají... restaurace a turistické resorty lokální kuchyni jenom przní a vymýšlejí všeliké názvy, aby zaujali - to platí obecně, ale to bych už neodbíhal... :wink:

EDIT
nikde jsem neviděl, aby v džezvě převařili kafe jen jednou :rolleyes:
nikde jsem neviděl, aby tu první pěnu neoddělili do zvláštní nádoby :rolleyes:
... jde v principu o to, aby ta, přestože velmi jemně namletá káva, tedy ta zrníčka, klesla na dno a aby se nedostala, resp. co nejméně dostala do šálku, ze kterého se pije - proto taky ten konický tvar džezvy...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » stř říj 19, 2022 22:20

k tvému editu - já právě jo, dlouhodobě, proto o tom píšu, u řeckého/kyperského/tureckého kafe
leje se to do hrnku hned, ta pěna zůstává zpočátku nahoře, chvíli foukáš, vrtíš hrnkem a ona klesne, zůstane jako logr na dně

vypadá to nějak takhle
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Quido » čtv říj 20, 2022 7:26

dost podobná prasárna, jako náš turek

Je snazší lidi oklamat, než je přesvědčit, že byli oklamáni...
- Mark Twain -
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » čtv říj 20, 2022 9:16

No, ja nevim, proc by to mela byt prasarna - je to jednoduse jen jiny zpusob pripravy kavy, bude to mit i trochu jine vlastnosti, ale stale je to jen jina priprava. Nikde nemas zadne neporusitelna pravidla, jak se kafe ma varit. Co jsem spominal tu Turkyni, ta taky popisovala tyto odlisnosti a nijak se nad tim nepohorsovala, brala to jako samozrejmost, ze "jiny kraj, jiny mrav".

Konec-koncu, i ten nas turek je jen jeden druh pripravy - legitimni. Ze nekomu chutna, nekemu ne je naprosto normalni. BTW, az natolik se to nelisi od pripravy ve French pressu, pokud si tam delas to kafe pro sebe a udelas si vice nez jeden salek, tj. cast se tam louhuje dele - i kdyz ne volne ale "pod sitkem".

Mas to naprosto stejne jako s cajem - mas "milion" ruznych zpusobu priprav. Nekde se nektery caj jen prelije horkou vodou a hned cedi a povazuje se to za nejlepsi delikatesu, nekde se taky prelije a ten "nalev" se vylije, protoze tak zbavuji nekterych nezadoucich chutovych "ucinku". Nekde se zalije a necha louhovat v hrnku az kym to nevypijes, nekde se dokonce vari a to nekde i 10+ minut. Nekde se cajove listky pred zalitim mirne (nebo i vice) prazi a az potom zalevaji. Atd. Tisic lidi - tisic chuti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Quido » čtv říj 20, 2022 10:21

apuka píše:No, ja nevim, proc by to mela byt prasarna

Protoze je to muj nazor - ja ceskeho turka povazuji za nejhorsi moznou pripravu kavy a taky za nejmene chutnou... paklize ty tomu rikas jiny zpusob pripravy, OK, je to jiny zpusob pripravy, ale prasacky :twisted:

apuka píše:...legitimni.

???
tady zase ja nevim, co je na nem legitimniho...? Ze si takto pripravuje kavu spusta lidi? To to legimitizuje?! Hm...
A to ze na nasich cestach 60 % ridicu jezdi jako prase a porusuje predpisy, kde se da, je taky legitimni zpusob rizeni...?

apuka píše:Mas to naprosto stejne jako s cajem... az potom zalevaji. Atd. Tisic lidi - tisic chuti.

Nikomu ty chute neberu, ale za mne je to halt prasarna... stejne jako se pije cola s vinem, jako se do whisky dava led, jako se do piva dava zelena atp. Muj nazor je, ze to vsechno jsou prasarny, a je mi jedno, jestli to dela, American, Cech nebo kdokoli jiny...
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » čtv říj 20, 2022 13:50

Quido píše:ja nevim, co je na nem legitimniho...? Ze si takto pripravuje kavu spusta lidi? To to legimitizuje?!
Jen to, ze je to jeden z tisicu zpusobu pripravy kavy, ktera stale jeste pripravy kafe. Vsechny ty druhy pripravy jsou stejne "legitimni". Ze Tobe nechutna (mne taky ne) a ani zpusob se nelibi, to neni z tohoto hlediska relevantni. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Quido » čtv říj 20, 2022 14:09

tak to se neshodnem :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » ned úno 12, 2023 15:01

Už sem to tu spal, že do sebe liju logr kafe Lavazza Oro a moc mi šutná. Fčíl sem ale dostal podarovanou pikslu etiopského zrnkového/logrového kafe SIDAMO, tak právě zkouším první hrnek/první srk ... a není to špatné, příjemně hořké, ani trochu to není nakyslé (jak některá kafe bývají). Asi tu pikslu teda spotřebuju... btw, je (ta piksla) moc hezká, asi až z níc vypotřebuju originální kafe, budu si do ní přesypávat ty Oro.
sidamo.jpg
sidamo.jpg (40.31 KiB) Zobrazeno 3937 krát
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » ned úno 12, 2023 15:25

Tak po vypití-vychutnání si prvního hrnku: Je to sqělé logrkafe. Mňam.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 12, 2023 16:05

pavproch píše:příjemně hořké, ani trochu to není nakyslé (jak některá kafe bývají).


Tyhle kávy vyhledávám, tak vyzkouším. V záplavě kyselých káv jsem rád za každý takový tip.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 2, 2023 13:54

Asi jsem konečně našel "svoji" kávu: Brazil Mogiana

Chuť mléčné čokolády bez kyselosti a hořkosti. Lahodná káva, kterou bych mohl pít místo vody.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » ned dub 2, 2023 13:01

Obrázek
pavproch píše:Tak po vypití-vychutnání si prvního hrnku: Je to sqělé logrkafe. Mňam.

Dostal sem to samé kafe v pytlíku (= ne plechová dóza), má naprosto stejné parametry (viz ta modrá kolečka na obrázkách), ale nechutná mi tolik jako chutnalo to z dozy. Je hruběji mleté a není tak příjemné chuti (kyslé nebo nakyslé ale taky není). Pít se dá, nežene, ale čekal sem opakování "sqělé" a to není, je jen "průměrné".
Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned dub 2, 2023 16:50

Jestli je hruběji mleté než to předchozí, tak by odpovídalo, že je i trochu nakyslejší. Odpovídá to mým domácím experimentům s hrubosti mletí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » ned dub 2, 2023 16:54

Není nakyslé ani trochu, jen prostě mi tak nechutná jako to z piksly.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Olchor » ned dub 2, 2023 17:11

Tak ho přesyp do pixly a je to. :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » ned dub 2, 2023 17:15

Já ho napřed přesypal a až potom pil. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned dub 2, 2023 19:04

Tak čtu tam kyslé ve tvém příspěvku. Každopádně jestli je hrubost mletí jiná, tak s tím se mění i chuť.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » pon dub 3, 2023 8:34

Jaj, sem to napoprvé nenaformuloval správně, už sem to opravil, aby to nebylo zavádějící. Sorry.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » sob dub 8, 2023 12:10

Po vypití asi půlky pytlíku (právě ho zase chlemtám) musím hodnocení opravit: Sidamo z plechové dózy bylo sqělé, na tom trvám, ale to (samé) z pytlíku není průměrné, je podprůměrné, už se těším až ten pytlík (přesypaný do dózy) dochlemtám a vrátím se k osvědčenému Lavazzo Oro. Je hruběji mleté, možná proto nepředá do vody dostatek chuti (= i dyž si ho nasypu víc a zaliju vřící vodou, (ne)chutná to po půlhodině odstátí a chladnutí jak hospodský lógr "druhák")
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » sob dub 8, 2023 13:15

pavproch píše:(ne)chutná to po půlhodině odstátí a chladnutí jak hospodský lógr "druhák")

Půl hodiny se žádná káva nenechává extrahovat. Pak se tam uvolní i nežádoucí látky, což se promítne nejen do chuti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » sob dub 8, 2023 13:22

Já to tak dělám a chutná mi (Lavazza Oro resp. Sidamo z plechu). Nekecej mi do toho. Howgh.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » sob dub 8, 2023 13:26

Měl bysis zjistit víc o tom, co všechno se tam dostane s co to pak v těle působí. Ale když nechceš, tvoje mínus
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » sob dub 8, 2023 15:52

Etheric píše:Půl hodiny se žádná káva nenechává extrahovat.
Nezobecnuj...

Takovy cold brew se nechava extrahovat 12-24, nekdy i vice hodin. Za studena.
(Vim, ze je to jiny zpusob pripravy - ale je to prava kava a louhuje se mnohonasobne dyl nez pul hod.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 8, 2023 15:57

Etheric píše:Měl bysis zjistit víc o tom, co všechno se tam dostane s co to pak v těle působí. Ale když nechceš, tvoje mínus

Nějak se o ten svůj živůtek bojíš. Vzhledem k některým tvým příspěvkům o sebevražedných tendencích a jak je ten svět na pi.. bych čekal, že toto řešit nebudeš. :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření