Kafe na cesty

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Bruca » pát čer 17, 2022 8:34

Někdy přemýšlím, jestli ty popisy chuti u kávy negeneruje náhodně počítač :-D
Jeste z takových "jemnějších" káv, co jsme poslední dobou měli, byla tato: https://www.gastroklub.cz/kava/kava-lav ... kg-zrno-2/
A ještě Alza neměla špatnou kávu, ale ta už byla trochu do kysela. Ale mě to třeba nevadí, jen mi vadí jeji cena, jinak bych ji bral na střídačku s gusto forte - ta je dobrá silná. Zatím asi nejlepší poměr cena/kvalita, jaký jsem měl. A že jsme teda káv vyzkoušeli.
Máme spotřebu 1,5-2 kg/mesic, takže objednávám tak 6-8 kilo najednou :-D

Kdybys byl z okolí Zlína, můžeme udělat ochutnavacku :))
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » pát čer 17, 2022 10:05

Etheric píše:Záleží jaký kafe pije. Na českej bazén bude termoska ok, no třeba pro espresso je nepoužitelná
Jasne. Ale kdyz nekdo potava termohrnek na kafe, aby to mohl nosit na/v ruksaku, tezko se da ocekavat, ze to bude labuznik na prave espreso :wink:

@Dromedaro: S termohrnky je problem, ze kdyz chces lehky plastovy, tak tomu drive nebo pozdeji odejde uzaver nebo se "pojistka" otevre sama, samozrejme v nejmene vhodny okamih (napr. kdy jej mas vevnitr ruksaku). Kdyz uz to mas udelane trochu lip, tak uz je to jako jednodussi termoska (napr. ten linkovany JohnymFK), ale stale je to mene bezpecne jako termoska.

I z termosky muzes pit primo, muzes mit uzaver, ktery pouze pootocis a uz Ti to tece. Jen asi bude teplejsi nez z termohrnku. Vlastne hrnek na vrchu nosit ani nemusis, asi neocekavas, ze pri otevirani termohrnku bude rano udelane kafe horke i vecer. Navic i nektere termohrnky funguji na odsroubovani vika.

Muzes se podivat na vyber jak hrnku tak i termosek naprikald tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Kafe na cesty

Příspěvekod zonn » pát čer 17, 2022 10:54

zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 17, 2022 13:09

Bruca píše:A ještě Alza neměla špatnou kávu, ale ta už byla trochu do kysela.

Tu Alzu jsem na základě recenzí chtěl také objednat, ale měl jsem cestu pro nějakou objednávku k nim na pobočku, tak jsem ji tam nejdříve vyzkoušel z toho jejich automatu, kde ji mají a ta mi teda nechutnala, tak jsem byl rád, že jsem ji nekoupil.
Tu Lavazzu jsem kdysi měl a mám ji tak nějak zařazenou, že nebyla špatná, ale už nevím, jaká to byla.

Jinak teda koupím něco z toho, co zde postoval JohnyFk nebo Zonn, ještě se musím rozmyslet.
Nechci to na nějaké celodenní nošení kávy, takže nepotřebuji aby to v tom vydrželo dlouho horké, ale spíše na to, že si ráno udělám kávu a vezmu si ji s sebou a vypiju po cestě do práce, ve vlaku a tak podobně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tomas » pát čer 17, 2022 13:21

Já kupuju u nás v Plzni na náměstí tohle, melu doma a pak 6 min. louhuju ve french pressu a moc mi chutná. Můžu doporučit.

Mám rád tyhle mixy robusty a arabicy a tohle je takový ideální. Čistá arabica mě nebaví.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 17, 2022 13:31

Tak také jsem pil směs arabicy a robusty, které byly dobré. Ale já vždy, když mi něco chutnalo, tak jsem si to zapomněl poznamenat a pak už si to nepamatoval. Tak to už teď napravuji a píši si to. Problém u těch směsí arabica a robusta mám ten, že často bývají dost hořké.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod pavproch » pát čer 17, 2022 13:55

Já teda chlampám logr kafe Lavazza Oro, ale nikdy sem nestudoval popis, co je to vlastně zač (robusta nebo arabica), taxem si to chtěl fčíl přečíst a.... je to enem italsky, jediné, co sem tam zahlíd že (asi) 6 druhů Arabicha, takže asi je to arabica - kyslé to není, hořké to je, (pro mojí hubu) dobré to je. Vychlampu balík (250grms) tak za 2 týdny, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Bruca » pát čer 17, 2022 14:12

Oro jsem zkoušel a moc mi nejelo. Takové nějaké slabé to je :-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » pát čer 17, 2022 14:13

Dromedaro píše:Problém u těch směsí arabica a robusta mám ten, že často bývají dost hořké.
Myslim, ze co se tyce horkosti, tam bude spise problem ve zpusobu a delce prazeni. Netyka se to jen smesi ale vsech. Vubec prazenim muzes udelat ze sebelepsiho kafe zbryndu - ale do jiste miry i naopak, i s podradneho kafe (samozrejme do jiste urovne) udelas (pro nej) vhodnym prazenim chutove prijatelnou kavu.

Myslim, ze tady je prave zakopany ten pes - i kdyz ma nekdo vyzkouseno nejake prazeni, ze dava z daneho kafe (nebo smesi) takovy vysledek, jaky chce, tak je to vzdy otazka konkretni varky kafe (varek kafe) a prazeni (plus mnoha dalsich faktoru, ktere do celeho procesu vstupuji, i kdyz jejich vliv na vyslednou chut je o rad mensi). Co pro jeden sber bylo skvele, na druhy byt stejne nemusi.
Proto ve velkych prazirnach firem, co dodavaji kafe ve velkem (typu Jacobs, Meindl, Lavazza, Segafredo, ...) se hleda pred kazdou "prazici varkou" vhodna kombinace vseho tak, aby vysledna chut kavy byla co nejvice stejna. Je to tezka prace pro degustatory. Bohuzel je jasne, ze mensi prazirny toto tezko dokazou udelat a proto se klidne muze stat, ze co koupis jeden rok pod nejakym jmenem, pristi rok (nebo pristi varka) bude nekdy (doslova) citelne jina, i kdyz bude pod stejnym jmenem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 18, 2022 17:42

Kdyby měl někdo tak moc rád překapávanou kávu jako já a chtěl by si ji dopřávat i na čundrech, tak já narazil na tento skládací překapávač. Koupil jsem jej, tuším, v Hanibalu. Složený má šířku 13cm, výšku 1,5cm, váhu 135g. Když se rozloží, tak má výšku 9cm, šířku stejnou. Nádoba pro překapávání může mít šířku až těch 13cm. Používají se do něj papírové filtry. To šedé víčko lze použít i jako prkénko při krájení, je takové pevnější. Víčko není nutné brát, je to takové pevnější pouzdro pro překapávač a pak se dostanete na váhu 100g.

20220618_145242.jpg

20220618_145045.jpg

20220618_145339.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » sob čer 18, 2022 22:23

existuje ještě jiné, které se mi líbí ještě více, má ho též Hanibal
vyrábí to GSI
díky packám se to dá přidělat v podstatě na jakýkoliv hrnek, díky sítku není potřeba vozit papír. filtry, logr se jen vykydne
velikostí se to vleze do spodní prohlubně v kartuši
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 19, 2022 9:09

Já to objednával přes internet a ten GSI jsem také zaregistroval v nabídce. Ale ty packy na mě dělaly dojem, že se velmi snadno ulomí. Já si to vozím nejen do přírody, ale i třeba když k někomu jedu na návštěvu a tam většinou ešus neberu, ve kterém bych to ukryl, tak tohle by se mi jen tak v batohu rozkřapalo. Taky je to po použití mokré. Ten skládací jen utřu a volně hodím do batohu. Ale přemýšlím, že na ty vandry bych ten GSI teda dokoupil, kvůli váze. Uvidím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 9:30

Mně na tom překapávanym kafi venku vadila nutnost mít 2 hrnky, nebo hrnek na kafe a něco v čem vařit vodu. Vždycky nosím jednu nádobu, která slouží jako ešus i hrnek zároveň..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 10:41

Ale teď nad tím překapávačem dost uvažuju, za měsíc jedu na týden pomáhat jako dobrovolník, espresso tam nebude, už jsem se informoval. Sporák či jiný vařič s plamenem vhodným pro bialetku také ne, zato hrnky a konvice tam budou, takže ten překapávač by se hodil. Turka nepiju a tejden bez kafe nebudu..
Volil bych určitě překapávač, co funguje bez filtrů. Pokud si dobře pamatuju, za nehezkej peníz existuje i titanovej..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Kafe na cesty

Příspěvekod zonn » ned čer 19, 2022 12:48

zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 13:24

Zkoušel jsem, neoslovilo mě to. Navíc je to drahý a je z toho moc odpadu, plus fakt, že papírový filtry jsou něco, co používat nehodlám
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod JohnyFK » ned čer 19, 2022 15:30

Ja neco jako Dripit ouzivam. Teda sehnal jsem jen ty prazdne filtry a kafe si davam svoje, takze cenove to vyjde ok. Ale nevyhoda je ze clovek musi mit dve nadoby + navic ten filtr je hodne hluboky, takze jedna nadoba musi byt hodne vysoka.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá
User is Online!

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 16:01

Každý jedno drip it kafe = jeden filtr odpadu. A ne, není čistě z papíru.
Je to blbý na manipulaci a nezdravý pro planetu i člověka
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 19, 2022 16:47

Já používám papírové filtry i do automatického překapávače, i když tam je možné dát omyvatelné síto. To omyvatelné síto jde blbě vyklepat, pak se musí drhnout houbičkou nebo pořádně opláchnout vodou, aby se to z toho dostalo a to mě už nebavilo, když si v tom dělám kafe cca 3x denně. Takhle jen vyndám papírový filtr s logrem a vyhodím. Vlastně jsem také ekologický, protože šetřím vodu na umývání sítka :twisted:

Až se přestanou na Ukrajině shazovat fosforové bomby, vyhazovat do vzduchu sklady s pohonnými hmotami, v Číně přestanou splachovat odpady do řek a moří, lidé přestanou courat sem a tam na dovolené letadly, atd, tak se k té hře na ekologii přidám taky. Do té doby tady nebudu za blbečka. Ještěže už jsem se z toho probral.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 17:10

S ekologií to chápeš blbě, není to hra. Každej jedinec může dost ovlivnit, a to víc, než si myslíš.
Papírový filtry někdo musí vyrobit a dovézt, při jejich výrobě se spotřebuje víc vody, než padne na čištění sítka, nemluvě o dalších do toho zapojených energiích a vstupech.
Díky lidem smýšlejícím jako ty to na světě vypadá, jak to vypadá :twisted:
A přečti si, co všecko se z těch "papírových" filtrů uvolňuje. Dobrou chuť.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 19, 2022 19:48

Etheric píše:S ekologií to chápeš blbě, není to hra.

To byla ironie... hra ve smyslu toho, jako, že si tu hrajeme na ekologii na jedné straně a na druhé straně se stejně jedná opačně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » ned čer 19, 2022 20:19

spíš to vypadá jak alibismus
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tomas » ned čer 19, 2022 20:24

Nj, a ve druhým vlákně se řeší baterky do Steripéra na pár použití. :roll:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 19, 2022 20:32

Mi to připomíná mého známého, který mi dává přednášky o ekologii, rozčiluje se jak jsou všichni neekologičtí a pak mi řekne, že jede sám autem na premiéru nějakého filmu na motivy komiksu (už si nevzpomenu co to bylo) do 70km vzdáleného města, protože se mu nechce čekat, až to bude u nich v kině. A ani mu to nepřišlo divný. Nemluvě o tom, že furt někde létá letadlem. Ekologové...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 20:46

Právě nad těmi bateriemi přemýšlím. Plácat 4xAAA je šílenost. 2x CR123A o nic lepší. Pořídí se nabíjecí, samozřejmě.

Že Číňani lejou zbytky louhu a všeho do řeky je známo, jim jde jen o zisk a nic než zisk. Ale to neznamená, že my to musíme dělat taky.
Jinak souhlasím, že bejt eko je hrozně v módě, ale hlouběji do podstaty věci moc lidí nevidí.
Když něco dělám, dělám to z nějakého důvodu, tudíž to dělám důsledně. Ten důvod je, že po mně zůstane minimální stopa ve srovnání s běžným člověkem. Sem zapadaj hlavně takový ty maličkosti jako filtry na kafe a jiný jednorázový věci.
Ale chápu, že spousta lidí řeší především pohodlnost a ekologie je nezajímá. Je jim fuk, že jejich oblečení vyrábí otroci v šílených podmínkách, že zbytky z té fabriky jdou přímo do řeky. Že ty zisky z ničení planety poberu mocipáni a ti otroci za svou práci budou mít tak hlad.
Jde o ten mindset.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 20, 2022 8:55

Ještě zareaguji a pak už tu nebudu plevelit.

Etheric píše:Ale chápu, že spousta lidí řeší především pohodlnost a ekologie je nezajímá.

Jo, ale sám si budeš kupovat další filtr a tím pádem další náklady na výrobu, odpad, atd, protože se ti z pohodlnosti nechce nosit pár gramů navíc.
Nemluvě o tom, že máš evidentně rád maso a chov zvířát na maso, jak jistě víš, je sám o sobě dost neekologický.

Já se snažím chovat ekologicky ale "odsud podsud".
Třídim pečlivě odpad, staré věci nosím do sběrných dvorů, oblečení si kupuji nové až se rozpadá(mezitím si jej sám opravuji) ,boty to samé, nový mobil jsem si teď koupil po sedmi letech, neplýtvám jídlem, vodou, elektřinou, letadlem jsem letěl jednou v životě (a dodnes o tom vypravím jako o životním zážitků a na rodinných oslavách ukazují fotky z okénka :D - přeháním, ale byl to pro mě svátek). Ani to nenazývám ekologickým, ale normálním chováním. Ale chápu, že kvůli mě jde tahle planeta do háje.

Jenom za tři měsíce války na Ukrajině vyplavilo Středozemní moře na břeh dva tisíce mrtvých delfínů, protože ti tam teď kvůli válečným operacím (hluk sonarů, výbuchy) mají peklo. A já se tu budu dojímat nad papírovým filtrem na kafe...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pon čer 20, 2022 9:34

Dromedaro píše:sám si budeš kupovat další filtr a tím pádem další náklady na výrobu, odpad, atd, protože se ti z pohodlnosti nechce nosit pár gramů navíc.

Teď v létě pár kilo navíc, které nemám ani kam dát. Jo, můžu si tu vodu cestou kupovat v petkách na benzínce či v sámošce, ale to už vyjde lépe ten filtr. Budu pít přímo z pramene.

Ohledně masa - to, který vyrostlo o vesnici dál má menší ekologickej dopad, než zelenina z dovozu, takže asi tak..

Že je válka a dělaj bordel neznamená, že máme dělat bordel všichni.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 20, 2022 13:55

JohnyFK píše:Ale nevyhoda je ze clovek musi mit dve nadoby

A vy tady nosíte jen jednu nádobu na jídlo a pití? Já mám teda UL kotlík na vaření a k tomu ještě silikonový skládací hrnek 250ml.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod JohnyFK » pon čer 20, 2022 14:33

Já ano, většinou nosím jen titanovy hrek 750ml od Lixady. Tam se mi vejde varic, kartuse, i houbicka na myti, a na inst. jidla, polivku nebo ohrati vody to staci. Víc nevyvařuji. Ted jsem tedy zacal nosit i druhy mensi hrnek kvuli teto prekapavane kave, ale asi se vratim z pohodlnosti k instantu :D
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá
User is Online!

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pon čer 20, 2022 15:25

Také jedna nádoba, Evernew 0,9l. Brát druhej hrnek, byť má 40g, se mi nikdy nechce
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření