Benzínový vařič nefunguje

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Benzínový vařič nefunguje

Příspěvekod tukan » stř úno 19, 2014 21:59

Prosím všechny co mají zkušenosti s benzínovými vařiči o pomoc.
Koupil jsem vařič Coleman Fyrestorm na benzín a plyn. Na plyn funguje bez problémů ale na benzín ne.
Postupoval jsem dle návodu, použil palivo Coleman fuel, ale když vařič zapálím, pod tryskou odkapává benzín a vařič chytne celej a hoří jako fakule, nemluvě o tom, že je pak celej od sazí. Zkoušel jsem jej rozebrat, vyčistit, natlakovat nádobu víc. Jednou jsem je rozjel, že cca po pul minutě začal pěkně hořet modrým plamenem tak jak má, když jej ale vypnu a po cca pěti minutách chci znova zapálit, čoudí a hoří jako ohnivá koule. Dělám něco špatně? Mám vařič reklamovat? Už jsem z toho zoufalej, prosím poraďte. Děkuji. tukan
tukan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 19, 2014 21:46

Re: Benzínový vařič nefunguje

Příspěvekod pickard » stř dub 23, 2014 19:29

Tak neznám tvůj konkrétní vařič, protože pokud jde o plamenomety, kupujeme u nás jenom MSR, ale ten princip bude asi všude stejnej.

Theorie 1:
Benzínovej vařič funguje tak, že nepálí kapalnej benzín, ale zplynovatělej benzín. Kapalnej benzín hoří hnusným smrdutým čadivým žlutým plamenem, kdežto zplynovatělý benzín hoří jasným, krásným, voňavým, čistým modrým plamenem.
Aby se toto stalo, musí se ten kapalnej benzín někde odpařovat - měnit na plyn - a teprvá ten plyn pak hoří pod kotlem s gulášem.
Kouzlo se odehrává tak, že tělo toho vařiče samotný je tak horký, že benzín při průtoku z láhve zplynovatí ještě uvnitř vařiče a ven syčí už jen plyn, jenž hoří.

Theorie 2:
Vařič vytaženej z báglu, šuplete, krabice, jest studenej, takže nedělá to, co předpokládá teorie 1, alébrž čadí. Proto se musí... jak se to řekne česky... no nevim, englicky se říká "to prime", prostě připravit, nachystat, nahřát.

Takže start je dvoufázovej.

1) Nejdřív se z nádrže do vařiče odpustí trocha paliva. Je to otázka citu, ale pár mililitrů stačí... meší kávová lžička je obvykle až až.
2) ZAVŘE SE VENTIL, aby neteklo další palivo. (Kdo má dvouventilovej vařič, zavře ventil, co je dál vod láhve.
3) Zapálí se ta trocha paliva. Hoří, čadí, nahřívá vařič.
4) Když todle palivo dohořívá, pomalu (!) se otevírá ten ventil a pouští se další palivo, který tentokrát v tom nažhaveným vařiči chytá a hoří modře.

Test - když je vařič správně nahřátej a otevřeš ventil, tak z něj už nepoteče palivo, ale bude to syčet jako normální plynárna.

Howgh.

Teď jen doufám, že nemáš nějakej turbo jinej typ :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Benzínový vařič nefunguje

Příspěvekod tukan » čtv kvě 8, 2014 23:35

Díky za rady, zhruba vim jak se to všechno dělá, párkrát se mi to už povedlo, jde o to že ne vždy a že na vařič, nebo na mě :-) není spoleh .

Jde o to jak dopravit tu trošku na předehřáti k vařiči, dřív to tam z trysky dostříklo, teď to ale steče rovnou dolu na nožky vařice a tam to pak čudí. Nemůže být ucpaná ta tryska? A jestli jo, jak to vyčistit?
tukan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 19, 2014 21:46


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření