existuje spolehlivej benzíňák?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

existuje spolehlivej benzíňák?

Příspěvekod riverun » stř kvě 31, 2006 18:51

zdar, jako vždycky sem při hledání informací zmatenější a zmatenější! rád bych pořídil spolehlivej benzínovej vařič na půlroční cestu Jižní Amerikou, kterej je regulovatelnej a nemusí se po každym použití čistit. Na benzín, kterej se dá koupit u každý benzínky. Jak sem si tak četl různý zkušenosti, tak sem se nedobral k žádnýmu závěru. Můžete mi poradit?!! Díky
riverun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 15, 2006 10:13

Příspěvekod Borsa » stř kvě 31, 2006 19:32

Tak to zkus Primus Omnifuel, nebo MSR XGK, popřípadě nějakej ještě dražší model od MSR. U nich se bát nemusíš a kdyby něco tak si to přímo v terénu spravíš. Já mám XGK a max. spokojenost.
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod pripluv » stř kvě 31, 2006 20:00

To XGK je údajně hodně v pohodě...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » stř kvě 31, 2006 20:23

Mám u bráchy na chatě benzíňák JUWEL "hergestelt im Reich 1940"..... a furt jede i po 60+ letech bez údržby... *

Ale nepučim... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod norman_64 » stř kvě 31, 2006 21:57

pavproch píše:Mám u bráchy na chatě benzíňák JUWEL "hergestelt im Reich 1940"..... a furt jede i po 60+ letech bez údržby... *

Ale nepučim... :wink:
tak aspon nekdy fotku :oops: :oops: :smt023
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod riverun » stř kvě 31, 2006 22:16

no tak sem se na ten MSR XGK koukal a vypadá docela dobře. máte s nim někdo zkušenosti? dá se regulovat?
riverun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 15, 2006 10:13

Příspěvekod riverun » stř kvě 31, 2006 22:19

..ještě ten primus multifuel/omnifuel se mi líbil ze začátku...ale co jsem četl nějaký zkušenosti, tak se hodně zasíraj a musí se často čistit....
riverun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 15, 2006 10:13

Příspěvekod pavproch » čtv čer 1, 2006 8:02

norman_64 píše: tak aspon nekdy fotku :oops: :oops: :smt023


Jo, až tam pojedu... což je zřídkavě....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tulak » čtv čer 1, 2006 8:51

pavproch píše:
norman_64 píše: tak aspon nekdy fotku :oops: :oops: :smt023


Jo, až tam pojedu... což je zřídkavě....

a nebude ti vadit, že je už trochu "zrzavej". mám dva na půdě, ale namám odvahu ho už zapálit aby mne nezařadili do raketového výzkumu. jinak to byl vynikající a dobře vyřešený vařič. rusové dělali něco úpodobného v jiném uspořádání .......
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Borsa » čtv čer 1, 2006 10:37

riverun píše:no tak sem se na ten MSR XGK koukal a vypadá docela dobře. máte s nim někdo zkušenosti? dá se regulovat?

Dá se regulovat :wink: Teda jestli myslíš plamen :lol:
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Tomík » ned lis 4, 2007 0:15

tulak píše:a nebude ti vadit, že je už trochu "zrzavej". mám dva na půdě, ale namám odvahu ho už zapálit aby mne nezařadili do raketového výzkumu. jinak to byl vynikající a dobře vyřešený vařič. rusové dělali něco úpodobného v jiném uspořádání .......


To máš fakt starý dobrý JUWEL "hergestelt im Reich 1940"? Já kdysi používal takovej ten východoněmeckej... Kdepak je mu konec. Ale přiznávám, že tenhle spolehlivej, výkonnej a vůbec všestraně užitečnej strojek bych zas chtěl (i když se obávám, že by mě s ním chtěla žena vyhnat - on to k děsu celé rodiny používal její tatínek a mají z toho nehynoucí vzpomínky, ba téměř traumata z dětství :mrgreen: )
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Horal Fanda » ned lis 4, 2007 8:48

Borsa píše:
riverun píše:no tak sem se na ten MSR XGK koukal a vypadá docela dobře. máte s nim někdo zkušenosti? dá se regulovat?

Dá se regulovat :wink: Teda jestli myslíš plamen :lol:


Vlastním MSR XGK Expedition již dva roky. Byl s námi v součtu 4 měsíce na cestách (a pokud se někde nepřesouváme, tak vaříme každý den) a párkrát jsem ho vzal v zimě.
Takže pár postřehů:
1) Nedám na něj dopustit.

2) Je trošku těžší.

3) Regulace vesměs žádná, možná tak 80-100%. Rozhodně musíš třeba
nějakou hustou polévku míchat, nebo potom držet ešus deset čísel nad plamenem. Udělám si teď takovou podložku pod hořák, která to trochu možná zmírní.

4) V Nepálu jsem spaloval i petrolej v 5300 m a šlo to. Sice déle trvalo zplyňování a musel jsem použít více paliva, ale pak už to jelo.

5) Skvělý servis. Na výrobky MSR by měla být doživotní záruka (alespoň to píší u toho vařiče). Jelikož jsem ho měl nějak špinavý a taky jsem ztratil ten čistící "šejkr", a měl od toho petroleje zasviněnou palivovou trubičku (tu s filtrem), tak jsem to ozkoušel a poslal ho do Vertikalu do Jablonce, kteří u nás MSR zastupují. Vařič přišel, vypadal jako nový, "šejkr" i hadička vyměněná zdarma, jen jsem platil jeden "šejkr" a trubičku, co jsem si objednal navíc. Takže servis SUPER.

6) I přes nevýhody regulace je to jeden z nejspolehlivějších vařičů.

7) Na tu cestu si určitě pořiď náhradní trysku, "šejkr" (ten se lehce může ztratit) a palivovou trubičku s filtrem.

8) Vařič vždy tak po pěti dnech zkontroluju, odšroubuju trysku, něco z toho vyklepu a zase složím. Tak po deseti dnech to chce vytáhnout i bovden, který je v trubičce mezi lahví a hořákem. Mluvím při spalování autobenzínu. V případě petroleje to budeš dělat obden.

P.S. Kam a kdy se do JA chystáš? Třeba se potkáme. :)
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Příspěvekod tulak » ned lis 4, 2007 12:01

Tomík píše:
tulak píše:a nebude ti vadit, že je už trochu "zrzavej". mám dva na půdě, .........vynikající a dobře vyřešený vařič. rusové dělali něco úpodobného v jiném uspořádání .......


To máš fakt starý dobrý JUWEL "hergestelt im Reich 1940"? Já kdysi používal takovej ten východoněmeckej... Kdepak je mu konec. Ale přiznávám, že tenhle spolehlivej, výkonnej a vůbec všestraně užitečnej strojek bych zas chtěl (i když se obávám, že by mě s ním chtěla žena vyhnat - on to k děsu celé rodiny používal její tatínek a mají z toho nehynoucí vzpomínky, ba téměř traumata z dětství :mrgreen: )


bohužel jen ten východogermánskej, ale i ten byl daleko lepší než to co se běžně prodávalo jako vařič. a nejlepší zkušenost jsem udělal se skládacím primusem na petrolej. petrák sice smrdí a vše od něj načichne, ale tohle byla mosazná krása ..... ta dívčina mi ho jen několikrát půjčila a nechtěla mi ho prodat. byl jejího otce a byl, (tedy vařič né otec) snad ještě z váky ....... něco tak dobře vymyšleného se hned tak nevidělo ......
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Tomík » pon lis 5, 2007 13:19

tulak píše:bohužel jen ten východogermánskej, ale i ten byl daleko lepší než to co se běžně prodávalo jako vařič. ...


Nojo, ten východoněmeckej jsem také dlouho používal... Přišel jsem o něj, a dodnes mě to mrzí :-)

(poznámka přičiněná po letech: našel jsem ho předloni v jedné krabici ve sklepě \:D/ stejně jako novější českou verzi od Mevy z Roudnice - takže zprovozněno a na běžných výletech používáno; holt osvědčený výrobek zasluhující i po letech potlesk =D> )
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re:

Příspěvekod Tomík » pon čer 30, 2014 12:14

Horal Fanda píše:Vlastním MSR XGK Expedition již dva roky. Byl s námi v součtu 4 měsíce na cestách (a pokud se někde nepřesouváme, tak vaříme každý den) a párkrát jsem ho vzal v zimě.
Takže pár postřehů:
1) Nedám na něj dopustit...

Tak já teda už jo... Také jsem v minulosti býval hlasatelem jediné pravdy a nosil hrdě vlajku MSR.
Přešlo to. Mám v současné době dva nepoužitelné a už se mi to ani nechce posílat na další čištění a opravy :( Na posledních výletech jsem používal z nouze juwlíka (viz výše, případně ve vlákně na téma Svea 123 apod.), a asi, až před zimou budu zase potřebovat vařič na hory pořídím si Primuse (takovýho toho hrozně drahého) a budu doufat, že když vybavovali Nansena a jeho následovníky, tak že ještě i dnes vědí co dělají :)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření