Plynová kartuše moc nehoří

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod WDSNV » pát úno 5, 2021 8:07

Máte někdo zkušenosti s kartušema zn. Coleman? 8)
Za mně teda nic moc... Mám Coleman Extreme do -27°C a nechce moc hořet ani v +13°C :roll: :D a to není první coleman... Nejlepší je zn. Primus bych řekl s tím jsem spoko v pohodě. :)
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod pavproch » pát úno 5, 2021 11:36

Stejnou (neg.) zkušenost sem kdysik udělal s kartuší pro extrémní nadm. výšky (koupenou buď omylem nebo nic jiného tehdy nebylo) - ta v Adršpachu (kolik to je - 600 mnm?!) nechtěla vůbec hořet.

Vzít přepušťák, na volném prostoru (venku) tu bombu vyprázdnit (bacha na omrzliny) a napustit propan-butanem z CZ duistribuce (já používám 2 kg láhev) - ten hoří (tady u nás v CZ v normální nadm. výšce) dobře a spolehlivě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Olchor » pát úno 5, 2021 14:28

Že nehoří v +13 napovídá spíš problém v kompatibilitě vařič/kartuš.
Jináč - do tematu kartuš v letadle to moc nepatří, chtělo by přesunout do vaření.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod pavproch » pát úno 5, 2021 14:51

Done
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod Etheric » pát úno 5, 2021 14:56

Kartuše Coleman maj moc vysokej závit, některý vařiče /i přepouštěcí ventily/ maj moc krátkej trn, takže s Colemany nefungují vůbec, nebo hodně mizerně, jelikož plyn proudí slabě.
S jinejma kartušema ten problém nemám.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod Bruca » sob úno 6, 2021 8:32

Podobný problém jsem měl s jetboilem a 100 a 250g kartusema pinguin. Pulkilovky byly ok.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod skutrjohny » pát pro 31, 2021 15:45

kdyz si to tady tak procitam, tak to bude asi nevhodnou kartusi a jeji nekompatibilitou s varicem MSR Reactor
asi takhle:
sel jsem na 2 noci do hor a vzal vyse zmineny varic a kartusi od Jetboilu (celorocni, 100g)
https://www.hanibal.cz/jetboil-jetpower ... fD_BwE#877
bylo tak -2°C a uz od auta jsem ji nesl v kapse mikiny na tele. prvniho pullitra vody ze snehu to rozpustilo rychle, naslednou druhou varku uz to zdechavalo, ale polozil jsem to primo na snih, tak jsem to prisuzoval tomu. tak nic, sup s kartusi znovu do kapse a po 5 hodinach uplne stejny prubeh, i kdyz jsem to odizolovat od snehu alu podlozkou. teplota mohla byt stejna.
druhy den jsem ji uz radeji nesl primo na tele a po vyndani byla prijemne tepla. hned jsem ji strcil do vlnene ponozky az po zavit a vareni opakoval. uz to nevarilo skoro vubec, ale to mohl byt uz i tim, ze tam plynu bylo malo. teplota -1.

je to normalni a muze za to kartus?
v teplejsim pocasi a v teto kombinace s varicem fungovala alespon zdanlive normalne

jako chapu, ze studeny plyn moc nehori, ale prece nemuze tak rychle behem par minutek zchladnout, navic kdyz je v ponozce a na podlozce
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod Etheric » pát pro 31, 2021 16:29

Normální mi to nepřijde, při - 2 se nekucká ani můj mini Robens Fire midge s podoma plněnou kartuší. Na chladnější období teda neplním z 2kg bomby, nýbrž z 450g isobutanový kartuše. Nosím kartuš v batohu celej den a problémy jsem neměl nikdy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod skutrjohny » sob led 1, 2022 15:32

no at je to jak chce, objednal jsem Primus Winter Gas, na kterou se peje chvala a taky origo MSR kartusi, s kterou uz mam zas ja dobre zkusenosti alespon pri 3 sezonnim pouziti a uvidim.
tentokrat budu radeji prvni testovat jen na zahrade:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod Tomas » sob led 1, 2022 16:18

Já posledních pár co jsem použil byl Coleman "Performance gas" - čiže nějáká jejich zákládní a tak do -10C jsem s tím neměl nikdy žádný problém.

-2C není žádnej extrém a nemělo by to vyžadovat žádnou zvláštní péči. To vyzkoušej doma v teple jestli to bude fungovat.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod Olchor » ned led 2, 2022 15:49

Strkat kartuši do vlněné ponožky je nesmysl. Plyn potřebuje k odpařování odebírat teplo z okolí a to i když je okolo relativní zima. Když kartuši odizoluješ, klesne její teplota při delším vaření hluboko pod venkovní teplotu a plyn se přestane odpařovat.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod skutrjohny » ned led 2, 2022 16:33

Olchor: tomu nerozumim. ponozka je prece prodysna
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod Olchor » ned led 2, 2022 18:00

Vlněná ponožka je tepelná izolace, i když je prodyšná. Proto se přece používá, aby nohu izolovala. Fleece, peří a většina ostatních tp. izolací jsou prodyšné.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod sobb » ned led 2, 2022 23:55

skutrjohny píše:je to normalni a muze za to kartus?
Tohle mi normální nepřijde, v takových teplotách bývá ještě použitelný i plyn přepouštěný z 2 kg bomby. Špatný hoření může být způsobený i nekompatabilitou vařiče a kartuše - příliš krátký trn anebo příliš vysoký závit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod skutrjohny » pon led 3, 2022 9:57

sobb: tim to asi nebude, protoze ono to ze zacatku vzdy horelo tak jak ma a az tak po 3min. to zacinalo uvadat, i kdyz byly v kartusi jeste 2/3 paliva.
musi s tim souviset teplota a slozeni plynu v Jetboilu.
tenhle problem jsem s tim mel jeste jednou pred rokem i se stejnou kartusi, ale to bylo cca -12. v mezicase, nez jsem s tim ted zas vyrazil do zimy, to fungovalo bezproblemove.
doma jsem ted varic zkousel s nejakou skoro prazdnou kartusi od Pinguinu a zadny problem. hezky to horelo az do konce nez dosel plyn (a to ta bomba byla uz 10 let stara:)

jinak ten varic Reactor nehori plamenem, ale je tam takova pena a mozna je to zvlast pri nizsich teplotah citlive na slozeni plynu a Jetboil si s tim proste nerozumi
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod apuka » pon led 3, 2022 10:13

Nechces vyzkouset presne tu "nehorici" kombinaci doma pri bezne teplote trochu delsi dobu? Pokud to je nejaka nekompatibilita, tak se to projevi i tam. Zase o tolik plynu asi neprijdes, aby ten pokus za to nestal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod skutrjohny » pon led 3, 2022 10:34

apuka: uz nemam tu kartusi. posledni Jetboil jsem prave tam na horach vyzdimal do mrte. nove bomby od MSR a Primus by mi mely dojit ted v tydnu a tak to vyzkousim s nimi a kdyz nebude problem, nemusim to dal resit a budu to prisuzovat Jetboilu. kdyz bude problem, vyreklamuji varic.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Plynová kartuše moc nehoří

Příspěvekod lojzmen » sob říj 8, 2022 23:15

To, že nějaká kombinace vařič-kartuše nechce pořádně hořet, nebo ze začátku hoří a pak skomírá, je zcela jistě způsobena výrobními tolerancemi, nebo chybou výroby vařiče.
Už se mi to stalo podruhé.
Levný vařič ze Sportisima měl problém se všemi kartušemi. Pomohlo velmi silné dotažení, kdy strojař varoval před stržením závitu.
Měřením/porovnáním rozměrů s vařičem Var2 jsem zjistil, že tomu zlobivému chybí skoro milimetr na trnu, aby kartuši otevřel.
Vůbec mi nevadí, že u VAR1 i VAR2 při šroubování někdy kartuše pšoukne.
První pokus o nápravu byl, že jsem vyměnil pryžový těsnící "O" kroužek u trnu za tenčí, tzn. místo průměr 12mm tloušťka 2,4mm změna na průměr 12mm tloušťka 2,0mm.
Zdálo se, že nastal pokrok, ale bohužel, nový kroužek brzo nabobtnal, či co, a vše bylo zase špatně.

Vzal jsem silikonovou hadici o vnějším průměru 12mm a tlustou stěnou a jal se řezat kroužky cca 2mm.
Je to obtížné, výtěžnost asi 10%.
Protože silikon je výrazně měkčí, nějaké nepravidelnosti nevadí a vařič bez většího násilí dotáhnu na funkční průtok plynu a nic neuniká.
Zatím asi 10x nasazení, funguje dobře.
Pro jistotu beru ještě jeden kroužek s sebou.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření