Dřívkáč

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod tuso » ned črc 30, 2006 22:13

Ve zkratce: udělal jsem, zkusil jsem, víc krát nechci. JE to fakt jenom hračka- na čundr, kde ležím celý den u vařiče před stanem tak to jo, ale na horách, kde chci za 30min uvařit, sníst a vykročit to není bůhví co.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pavproch » pon črc 31, 2006 9:59

Normálně si vážně nevzpomenu, že bych někdy někde - na horách!! - rozdělával oheň ze dřeva .....
(PS: to, že si nevzpomenu ale nic neznamená..... klidně to může být ta potfora, no jak se menuje..... něco se sklem nebo porculánem...)

geneze:
nejdřív bylo Pe-Po + pevný líh
pak benzínovej Juwel
potom následoval (až do dneška) Var (a plyn)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Rujir » pon črc 31, 2006 11:03

tuso píše:Ve zkratce: udělal jsem, zkusil jsem, víc krát nechci. JE to fakt jenom hračka- na čundr, kde ležím celý den u vařiče před stanem tak to jo, ale na horách, kde chci za 30min uvařit, sníst a vykročit to není bůhví co.


Az take sklamanie? :shock:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vilík » pon srp 7, 2006 20:19

pavproch píše:geneze:
nejdřív bylo Pe-Po + pevný líh
pak benzínovej Juwel
potom následoval (až do dneška) Var (a plyn)


Tak by me zajimalo, kam se dostanu, kdyz sem na Varu zacinal a stale na nem pokracuju... :wink:
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

samodomo dřívkáč

Příspěvekod chonda » sob zář 2, 2006 18:25

Tak jsem takřka u konce s výrobou dřívkáče...Vyráběl jsem ho z nerezovým misek Tescoma + cosi polskýho, snažil jsem se o maximální řemeslnou "poctivost". Problémem, který se mi nepodařil pořádně dořešit (ale to ani Condoru), je napojení prodlužovacího nástavce do boku nádoby - pokuď to člověk nechce udělat jako prase jenom nasouvací do toho tenkýho plechu, ale chce tam nějakou přírubu, tak je to skoro neřešitelný...Takže u Condora to mají podle fotek stejně jako já, tzn. jako pvasátka :? Další problém je to dmychadlo, který je spíš k smíchu, než k dlouhodobýmu použití - ale to snad časem vyřeším...
Kdybyste někdo chtěli fotky nebo přesnější popis, rád poskytnu...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Re: samodomo dřívkáč

Příspěvekod Vilík » sob zář 2, 2006 18:43

chonda píše:Kdybyste někdo chtěli fotky nebo přesnější popis, rád poskytnu...


Fotky!!!
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: samodomo dřívkáč

Příspěvekod chonda » sob zář 2, 2006 18:58

Vilík píše:
chonda píše:Kdybyste někdo chtěli fotky nebo přesnější popis, rád poskytnu...


Fotky!!!

Pokusím se je nějak do 14 dní vyrobit :lol:
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Re: samodomo dřívkáč

Příspěvekod Vilík » sob zář 2, 2006 19:08

chonda píše:
Vilík píše:
chonda píše:Kdybyste někdo chtěli fotky nebo přesnější popis, rád poskytnu...


Fotky!!!

Pokusím se je nějak do 14 dní vyrobit :lol:


:wink:
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Wiking » stř pro 3, 2014 10:19

Jaky je vas nazor na tenhle drivkac?

http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... OD-Drivkac

Nevim co si o tom mam myslet.. Je takovy, no jiny nez jine drivkace..
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Etheric » úte led 5, 2021 12:33

Zaujal mě skládací dřevovzplynující vařič od Lixada, tak jsem ho koupil, jen je na něm jiný logo, ale evidentně stejná fabrika.
No a zaujalo mě to natolik, že bych tento vařič nejradši z titanu. Víte někdo o takovým? Titanový jsou, ale jen ty obyčejný, 4 stěny mezi kterými se topí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Etheric » stř led 6, 2021 9:26

Našel jsem toto, ale bohužel je po složení moc vysokej, nevejde se do hrnce
https://www.outdoorline.sk/en/kemping/s ... ning-stove
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřívkáč

Příspěvekod JoseD » stř led 6, 2021 13:10

Etheric píše:dřevovzplynující vařič od Lixada, tak jsem ho koupil


tady (10:51 https://youtu.be/liSgJAOcSK0?t=651) je vidět množství sazí na nádobí.

Jak se s dřívkáčem funguje co se týká přenášení dřívkáče a začazeného nádobí v batohu - máš na to nějaký extra pytlík, nebo..? Nemá člověk pak ty saze vlastně všude?
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Etheric » stř led 6, 2021 13:47

Za prvé - vyber tvrdé dřevo a zbav ho kůry. Pak tolik nečadí.
Za druhé - autor videa už má ten ešus opravdu jetej, většina bordelu je z předchozích vaření. Vaří na hliníku, na něj se pak všechno ochotně lepí.
Za třetí - nutno používat nerez, na ní saze tak neulpívaj a jde to dolu jednoduše pískem, hlínou, listy..

Vařič je v ešusu, ešus v pytlíku z Tyveku, který váží několik gramů
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Olchor » stř led 6, 2021 15:02

Tak to je celkem jasné, že dřívkáč ešus očoudí. Ne vždycky je k dispozici ideální suché tvrdé dřevo. Výhoda dřívkáče je právě to, že v něm dá topit skoro vším. Dlouhá léta používám klasický typ s ventilátorkem na baterii a ten sežere i mokré dřevo, vlhké šišky, v nouzi jsem topil i sušeným trusem ( ne svým :) ) a starýma pýchavkama. :rolleyes:
Ale mám trochu pochybnost, jestli by to tenhle vymazlený typ bez nucené ventilace taky zvládl.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Etheric » stř led 6, 2021 15:32

Olchor píše:starýma pýchavkama

:D
Máš někde foto toho vařiče, jak to tam fouká? Už jsem jich viděl několik, kupovaný i samodomo.
Stejně to mám jen jako hračku na vaření v lese, na vícedenní trasy bych to nebral, teda ne pokud budu pod stanem, tarpem... Tam bych si v případě deště neuvařil. A tahat rezervní vařič.... Už radši rovnou vemu plyn. A taky na delších trasách nemám čas se mrcasit s takovým vyvářením..
Jinak tento dřívkáč sežere i vlhký dřevo, ale musí být už roztopenej trochu. Je výhoda, že na podpal stačí opravdu trocha suchýho dřeva. A najít suchý dříví v takovým množství nebývá problém. Ikdyž teda při testu nic nebylo úplně suchý, vzhledem k počasí, ale i s tím vlhkým to šlapalo, za pomoci březové kůry :)
Ale su zvědav, jak se to bude chovat s více vlhkým dřevem, šiškama... To musím vyzkoušet.
Ale jak říkám, je to spíš hračka pro přerostlý kluky, než praktická věc na túry :)
Ačkoliv takovej buřtguláš se na tom dělá líp, než na plynu. Na jednodenní akce super, ale vařit se s něčím takovým na vandru? To ne.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Olchor » stř led 6, 2021 18:12

Na běžné vandry používám plyn. Dřívkáč beru jen na delší akce mimo civilizaci s dopravou letadlem. Tam ti plyn nepustí a na místě se těžko shání. Celý to má 290g i s futrálem a 2x AA tužkama, co vydrží vařit 14 dní pro 4 lidi. Úplně primitivní samodomo konstrukce, jen kus trubky, dole díra na ventilátor, nahoře sundavací nožičky, obyč plech. Složený se vejde do ešusu.
Přílohy
tu003.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dřívkáč

Příspěvekod mike » stř led 6, 2021 18:20

Nevis, proc jsem si vzpomnel na Cernobyl? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dřívkáč

Příspěvekod dudy » stř led 6, 2021 18:24

Já, když vidím to opálené jehličí okolo vařiče, si vzpomněl spíš na národní park v Chile...
:twisted:
Českej požár co zničil UNNESCO chráněném parku 15 000 hektarů, způsobil škodu za 5 milionů $ a hasili ho tejden...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Olchor » stř led 6, 2021 20:37

A to říká zarputilý kuřák. :) Vše je pod kontrolou, vařím s plným močovým měchýřem. :D
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Etheric » čtv led 7, 2021 7:40

Co jsem našel na netu, ten požár v Chile vzniknul neopatrnou manipulací s plynovým vařičem. Tudíž předpokládám, že ho borec převrhnul a přeměnil tak v plamenomet. To se stát může, už jsem viděl převrhlej plyňák, solidní fajr, když je vše kolem suchý, nemáš šanci to zahasit.

Ale dřívkáč? Nevím jak jiní, ale já pálím na šutru, očištěný zemi, nebo ještě lépe, nosím plechovou "vaničku" pod vařič. Z tohoto typu /Lixada/ jiskry nelítaj. Ideálně vařím u vody, suchym listím a hlínou se blbě umejvá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Olchor » čtv led 7, 2021 8:21

Když je nebezpečí zjevné, problém většinou nevzniká. Průšvih je, když si lidi myslí že je všechno v pohodě a nedávaj pozor. Typicky kuřáci, típnou vajgla a zahodí do suchého listí. Horolezci na sestupu, kdy se přece ( po extrémním výstupu) už nic nemůže stát. U nás je koupací lom těsně vedle trati, kde v létě přebíhají přes koleje desítky lidí. Zatím ( klepu na dřevo) nikoho nepřejeli. O 200m dál je nádraží, kde vlak sejme někoho na kolejích každý rok. Tož tak.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dřívkáč

Příspěvekod Etheric » čtv led 7, 2021 10:29

Olchor píše:Průšvih je, když si lidi myslí že je všechno v pohodě a nedávaj pozor.

Svatá pravda. Hodně lidí třeba nemá ponětí, že oheň se šíří i kořeny a může začít hořet týden potom a kus dál. Však pálí oheň v zemi, co by se tak mohlo stát? No právě to, že chytnou kořeny. Atd...
Když jsem ještě kouřil, nosil jsem skleničku od kaviáru, která byla mým popelníkem. Nikdy jinak.
Už jako děcko mě učili jak se k ohni chovat. Samozřejmě se může stát, že kopnu do vařiče, to je prostě smůla, stane se to... Ale rozkopnout dřívkáč, těch pár hrstí větviček udupu. Horší by to bylo s tím plynem. Btw byla fakt prdel koukat na tu ohnivou kouli, jak nikdo nemá tušení, co s tím :mrgreen:
Já to uhasit věděl, ale obětovat bundu kvůli cizí blbosti nebudu. A majitel vařiče též nechtěl, radši počkal /v uctivé vzdálenosti/, než ta čtvrtkilová bomba vyhoří. Naštěstí to bylo v místech kde nehrozilo zhola nic...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření