Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

Příspěvekod pally » pát srp 13, 2010 13:32

Jen takový menší tip, který může někomu, kdo se chystá výhledově do Grónska, ušetřit spoustu starostí (...já bych byl taky strašně rád, kdybych tuhle informaci věděl, předtím, než jsme tam jeli :-)

Grónský benzín obsahuje hodně nečistot, takže ač potěší cenou (cca. 15Kč/litr) je naprosto nevhodný do jakýchkoliv benzíňáků. Na vaření se zde používá Rense Benzin (technický benzín), který je sice dražší, ale zato neucpe vařič. Rense Bensin je k dostání v obchodě před letištěm v Kangerlussuaq.

Pokud byste přeci jen chtěli vařit na normálním benzínu, můžete se inspirovat následujícím příběhem :wink: Měli jsme s sebou dva benzíňáky (úplně nový Optimus Nova+ a asi 10 let starý vařič neznámé značky, se kterým nebyly dřív nikdy a nikde problémy). 8 dní jsme naprosto bez problémů vařili na tom Optimusu, nicméně devátý den, jako když mávne kouzelným protkem, najednou vůbec nic a vařič prostě přestal totálně fungovat (pochopitelně nepomohla opakovaná totální demontáž vařiče a všelijaké čištění). No nic, sice jsme byli totálně odříznuti od civilizace, ale máme náhradní vařič, tak co :-) Bohužel, scenář se opakoval. 8 dní bezproblémové vaření na druhém vařiči, 9. den najednou totální konec, vařič ucpaný ve stejném místě jako Optimus (tzn. nelze vyčistit). Další záložní vařič už nebyl, tak jsme museli zbylé 4 dny přežít za pouze za pomoci studených vloček, pána z Drážďan, který nám uvařil jednu večeři a Ilulissatského eskymáckého bistra :-)

Takže pokud budete plánovat cestu do Grónska, vezměte si s sebou (počet dní cesty)/8 benzínových vařičů nebo si radši kupte ten Rense Bensin ;-)
pally
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 13, 2009 17:27

Re: Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

Příspěvekod pripluv » pát srp 13, 2010 14:54

Umíš to porovnat s Ruskou A 80?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

Příspěvekod pally » ned srp 15, 2010 9:22

Bohužel ne, v Rusku jsem nebyl. (...a nevím co je za benzín v Gruzii, kde ten starý vařič byl a přežil bez úhony...) Ale tipnul bych si, že je to horší, neb co jsme rozmlouvali s lidma od doby co se nám ucpal vařič, tak všichni vařili na tom Rense Bensinu, napříč různým spektrem značky vařičů včetně MSR... (...že prý jim to poradili na benzínce, když si šli koupit normální benzín...my takové štěstí neměli :-) )
pally
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 13, 2009 17:27

Re: Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

Příspěvekod cook » stř led 19, 2011 19:47

Ahoj,
například by mě zajímalo, jak vypadá ta usazenina v generátorech z autobenzínu - konzistence, jak se dá odstranit atd. Napadá mě k rozpouštění například aceton a dusičná, které rozpustí snad i shromáždění rumunských Romů.
Nebo jaké dráty se dají použít ke čištění.
Nebo co když se budou trubky pravidelně plnit a proplachovat samotným palivem?...

Zjistil jsem, že zde zmiňovaný "benzínový čistič" je tech. benzín s toluenem (5-10%), což pro gumový těsnění není problém a nějaký další ucpávací aditiva neobsahuje. Gumový o-kroužek pouze nabotnal v čistým toluenu o 20% a drží, žádný měknutí nebo špinění, nic.
Jako další alternativa by šlo ředidlo S6006 - lakový benzín s xylenem, opět teoreticky bez problému, ale s hořlavostí je na úrovni petroleje. To já jen tak, kdyby náhodou nic jinýho nebylo. Bacha na jiný ředidla s acetonem!

Teď jsem četl na http://zenstoves.net/Petrol.htm co je všechno v autobenzínu za sračky a jeho používání mě rychle přešlo. Ovšem borec píše občas úplné nesmysly, tak nevím co mu věřit. Například, že petroleje pro proudový motory obsahují olovo kvůli detonacím; dál petrolej hrozně smrdí atd..

Pokud má někdo vařič na líh, nedoporučuju kupovat ten v oranžové flašce (Severochema) co smrdí jak cap. Mám tu v průsvitné bílé od Unipetrolu a je v poho.
Naposledy upravil cook dne čtv led 20, 2011 19:19, celkově upraveno 1
cook
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob led 15, 2011 12:18

Re: Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

Příspěvekod vonkreuz » stř led 19, 2011 19:53

Ano, palivo obsahuje olovo a jeho náhražky a další aditiva kvůli předejití nepravidelnému spalování nebo samozápalům ve spalovacím prostoru.

Jinak - já vařím na tom, co potkám. Takže techničák, normální benzín a teď mám slíbenou JET A1, tedy letecký petrolej. Je třeba častěji čistit a vše je v pořádku.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Grónsko: benzín do vařičů - doporučení

Příspěvekod cook » pát led 21, 2011 18:40

Teď jsem zkoušel do samodujky benzínový čistič od Severochemy, kde je bohužel kolem 35% toluenu a určitě nedoporučuji, poněvadž už špatně hoří. nažloutle.

edit: a tech.benzín gumičky nebotná.
cook
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob led 15, 2011 12:18


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření