Jaký líh k vaření?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Kjuba » čtv čer 23, 2022 7:09

Nejsem ani právník ani daňař, ale je to, jak jsem psal. Není určen k normální spotřebě, prodávají ho hlavně firmy zásobující laboratoře, lékárny, lékaře apod. Neprodají ho běžnému člověku z ulice, ale pouze na IČO. A to IČO by asi mělo být na něco související s jeho potřebou. Čili, pokud mám ŽL na pletení ponožek, tak smůla.

Jeho cena je nízká. Určitě do 50 Kč za litr, spíš ještě méně, ale je na něm spotřební daň a DPH. To cenu navýší na těch cca 600 Kč/l bez DPH. Myslím, že existuje/val i režim, kdy se dal koupit i bez spotřební daně, ale byly to jen speciální, v zákoně přesně vyjmenované případy. Tuším, že lékárny to tak měly. Ale dnes už to možná neplatí. Třeba to někdo upřesní.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » čtv čer 23, 2022 7:14

Zajímavý. Ta daň je šílená :((
Pro běžnýho člověka je tedy to nejčistší, co si může legálně sehnat, ten biolíh.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » čtv čer 23, 2022 16:47

Kjuba píše:To cenu navýší na těch cca 600 Kč/l bez DPH.

Spotrebni dan je velka, ale ne az takhle. Tady pisou 322.50 Kc/litr. Konzumni lih, co ma 80 %, se da sehnat okolo 450 Kc/l, coz dava asi 560 Kc/l cisteho lihu, ale i s DPH a marzi prodejce.

Zajimava vec je, ze kdyz si clovek vypali ovocnou palenku sam, tak do 30 litru plati "jen" 162 Kc/l spotrebni dane. Cehoz leta vyuzivaji mi pribuzni, kdyz pali slivovicu, a tak palim tech 30 litru rocne, aniz bych s tim mel cokoliv spolecneho a jestli za rok vypiju deci, tak moc :D

@Etheric: spalovat cisty lih je samozrejme nesmysl. Kdyz uz pomineme to, ze varit na lihu je nesmysl tak nejak obecne ;-) Zakon mas v odkazu vyse, jsou tam i vyjimky. Jinak se vsechno prepocitava na cisty lih, takze kdyz se slivovica pali na 51 %, tak platis statu 83 Kc/l (162 x 0.51).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » čtv čer 23, 2022 17:14

Vařit na lihu není nesmysl. Záleží na způsobu využití. Pro každýho je něco nesmysl.. Na jednodenní nebo jednonoční akce naopak ten líh ušetří váhu a v podání Evernew i rychle a použitelně vaří. Je to lehčí a skladnější, než cokoliv jiný. Aj titan hrnek + Evernew vařič + závětří + palivo je lehčí, než termoska. A uvařit si venku vodu je zábavnější, než si ju nalejt z termosky. Prostě věc stylu. Liháče svý místo maj, stejně jako vše jiný. I dřívkáče maj svý místo. Že je to nesmysl? Pro chodce jistě, pro trampa, kterej v tomhle období shodí batoh a vybaluje někde u potoka už v 5 odpoledne, rozdělá celtu a jde si hrát a vyvářet, to může být ideální volba.
Prostě každému dle jeho potřeby. Nebo si vážně myslíš, že kdyby na takový krátký a rychlý akce, který dělám já, existovalo něco lehčího a plně použitelnýho, než líh, že bych to už neměl? Jsem zkoušel všechno a výsledek - na tyhle 1-2 dny fast&light akce jsem zpět u lihu. Mimochodem, teď jsem na něm smažil bezový květy a úplně v pohodě. Jen to chce dobrej vařič, závětří a vhodný nádobí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » čtv čer 23, 2022 17:38

Nesmysl proto, ze lih ma malou vyhrevnost. Na jedno, mozna i dve vareni vyjde lehci, ale to je asi tak vsechno. Na akci tveho typu bych proste vzal titanovy Jetboil, k nemu poloprazdnou 100 g kartusi a nebyl bych na tom s vahou o moc hur a s pohodlim vareni zas lip. Co se trampa tyce, tak u toho bych cekal, ze si udela ohynek. Ale samozrejme kazdy, jak mu to vyhovuje :)

Jinak tohle jsme tu uz kdysi resili i s pocitanim, netreba to dal rozebirat, to byla jen poznamka na okraj ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » čtv čer 23, 2022 17:55

Jetboil i titanový váží nesmysl a musel bych k němu brát ještě hořák, abych mohl použít pánev. A závětří. Plus váha jen samotný malý kartuše.. Na jednodenní výlet i s dobrým vařením je v mým případě lepší líh. Nevařim jen vodu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 23, 2022 20:35

V mé prvotní fázi nadšení z UL stylu jsem si také chtěl pořídit titanovou sadu na lihové vaření. Protože samozřejmě všude v článcích o UL se psalo o lihu. Už chyběl jen krůček k tomu, abych si to pořídil, ale když jsem si to propočítal s udávanými spotřebami lihových vařičů, tak mi to zase tak moc dobře váhově nevycházelo. Chtěl jsem to používat třeba na kratších ale i delších akcích (týden, čtrnáct dní)

To, že se to tak často zmiňuje v článcích o UL, kde chodí třeba i několika měsíční treky je ten, že líh mohou někde po cestě snadněji nakoupit, není na tom nic, co by mohlo přestat fungovat a z toho důvodu to používají? Vím, že třeba ta holka (už si nepamatuji jméno), co šla nedávno od nás pěšky do Banátu a odsud do Istanbulu, tak také na cestě používala lihový vařič.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » čtv čer 23, 2022 23:35

ja teda souhlasim s @Ethericem ze nektery veci se proste muzou delat jen tak pro zabavu a pro styl .. me taky bavi varit na lihu protoze to je proste cool .. samozrejme pokud bych chtel vyvaret neco velkeho (a vice dni - napr. kure - ktere normalne zasadne varim pouze v rychlovarne konvici), tak si lih nevezmu .. mam ale oblibenou kombinaci trangiackeho plynoveho varice + trangia triangle a s 230g plynovou lahvi to moc nevazi (samozrejme usetril bych 200g kdybych mel ultralight minovaric co se nasroubuje rovnou na flasku, to ale ponechme stranou)

jako neni nad to vzbudit se rano nekde s fotakem na vychod slunce a uvarit si tam na lihu cajik (v konvicce) a mezitim si tam stavet stativ a delat kompozici
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » čtv črc 21, 2022 13:23

tvl ja nejsem nikde schopen vyguglit kde maj 100% biolih v praze .. vsechno jen postou .. nevite prosim kde maj 100% biolih v kamennym obchode (idealne v praze nebo na sever od ni) ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod apuka » čtv črc 21, 2022 14:08

Hm, docela by me zajimalo, co znamena v tom popisu "100%". Existuje (prakticky, ne teoreticky) 100% cisty lih, at uz bio nebo ne-bio? Co jsem nekdy cetl, tak cisty ("absolutni") ethanol ma max. 99,4%. Ale mozna ze uz mezitim dokazali vylepsit vyrobni proces...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » čtv črc 21, 2022 14:38

nekteri fakt pisou 100% - https://paliva-pro-biokrby.heureka.cz/ .. viz ta firma bomar, je zajimave, ze ma 100% i ty prichute ale drevo, malina apod .. a potom jsem nasel napriklad i tohle https://www.energieprofis.cz/palivo-do-biokrbu-100 ..

U tech flasek je mi zinantni nechat si to posilat, ale asi to tak udelam ... postovny bude stat jako šti flaska
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod apuka » čtv črc 21, 2022 14:42

Vsak jo, pisou 100%, mne by jen zajimalo, jestli to muze byt pravda. No, nejakych 0,6% neni moc, ale neni to 100% :-). Za mych mladych casu se stejne prodaval vice-mene jen 96% (potravinarsky nebo lekarsky) lih jako cisty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Kjuba » čtv črc 21, 2022 15:34

ntz: No tak já si myslím, že ono označení 100% se neváže k čistotě lihu, ale k jeho BIO podstatě. Výrobce tím říká, že líh je 100% BIO, tedy je 100% z obnovitelných surovin. Tedy, že se nejedná o syntetický líh.

Pokud to má ještě nějakou odorizaci ala les apod., tak to tak nějak z podstaty nemůže být 100% etanol. Navíc, jak už jsem psal. Ten líh musí být i něčím denaturovaný. Pokud by nebyl, tak se na něj vztahuje úplně jiná legislativa. Včetně třeba té spotřební daně.

Jinak to, co se běžně označuje za čistý líh bývá 96% etanol. Skutečně absolutní etanol (bezvodý) se opravdu vyrábí. Označuje se většinou 99,5-100%. Proces výroby je dosti náročný, cena velmi vysoká. Používá se pro některé analytické laboratorní metody jako HPLC (vysokotlaká kapalinová chromarografie) a v některých technikách v molekulární bilogii. Koupit ho je pro běžného smrtelníka prakticky nemožné.

Ani nevím, k čemu by mu byl. Ono stačí u takového lihu nechat otevřenou lahev 1/2 hodiny a okamžitě začne natahovat vodu z vodních par ze vzduchu a začne se ředit. Je totiž silně hygroskopický.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 21, 2022 16:23

No, a nestačí zajít do Hornbachu, či tak nějak podobně, a koupit biolíh PePo do lihového krbu?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » čtv črc 21, 2022 17:30

jo jasny ... jen me to zajimalo .. varil jsem cely roky na lihu bez premejsleni (eg nejakej lih z drogerky) a pak jsem se zde na foru dozvedel, ze varim na uplne strasnem a spatnem lihu :D ... tak me jenom zajima, jaky ten lih je teda schvalenej :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Lipon » čtv črc 21, 2022 17:50

Moc čteš a pak řešíš co nemusíš :-D
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » čtv črc 21, 2022 18:49

On spis cte nejak divne a pak furt resi i to, co je jasne :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 21, 2022 20:25

Tak jsem se podíval na "biokrby".

Biokrby na stěnu. Nástenné biokrby lze zavěsit na stěnu nebo s použitím izolace i zabudovat. Biokrby nepotřebují komín a neprodukují žádné škodlivé spaliny.
(CO2 a vodní páru v ideálním případě)

Že bych se připravil na nadcházející zimu? Nástěnné krby zdá se vyprodány a biolíh při mém rychlém hledání nejlevněji za cca 95kč/litr.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Olchor » pát črc 22, 2022 6:52

No ona je to spíš dekorace, než topidlo.... líh má celkem malou výhřevnost.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » pát črc 22, 2022 7:39

Jj a vypálíš to rychle, je to drahej špás. I do toho vařiče se mi nelíbí kupovat líh za plnou cenu, při častým vaření je to taky dost peněz, tudíž další nákup bude bez těch tří písmen 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod apuka » pát črc 22, 2022 8:11

Jako lama v teto oblasti se ponekud divim tomuto:
lojzmen píše:Biokrby nepotřebují komín a neprodukují žádné škodlivé spaliny.
(CO2 a vodní páru v ideálním případě)
Sice CO2 mozna neni "skodliva spalina", ale ze bych chtel mit v pokoji neco, co jej produkuje a to v pomerne velkem mnozstvi (nad 1,5 kg/litr ethanolu, jeden clovek vydycha asi 1 kg CO2 denne).... :(( :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » sob zář 24, 2022 18:13

tak teda definitivne .. koupil jsem dneska presne tohle ..je to teda to spravny palivo co jste mysleli ??? neni na tom napsano, ze to je "biolíh" .. vzadu je ale v popisu, ze lih co to obsahuje je prirodni z obnov. zdroju .. ani na tom neni napsane slozeni (eg ze by to melo napr. 98% ethanolu atd ..)

nejsem chemik takze tomu fakt nerozumim - jaktoze ale vznika horenim oxid uhlicity a voda ? Copak beznym lihem vznika neco jineho ??

background - asi po X letech pouzivani lihoveho varice jsem se tady dozvedel, ze jsem pouzival "spatnej lih" .. vzdy jsem si kupoval neco, na cem bylo napsano lih (a jeste na tom typicky bylo napsano ze to je vhodne i do lihovejch varicu a ze to ma cca 95-98%) .. Tohle je fakt moje premiera s "biolihem" - jestli jste tohle mysleli ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » sob zář 24, 2022 21:34

prosim reknete mi, je to teda ten lih co jsem si mel koupit :D ????? chci jit na zahradu a uvarit si caj :D, nechci si tu vec nalit do flasky na lih a do varice dokud mi nereknete ze to je fakt lih ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 11:09

horet to bude...
ale tak se aspon pochlub, jay to mas varic, aby to davalo smysl...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte zář 27, 2022 11:16

@Quido, uz jsem to psal drive ... mam klasickou Trangii + tenhle trojuhelnik ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 11:47

ntz píše:@Quido, uz jsem to psal drive .


ja ti chtel radit, ne hledat...

podle mne z toho delas prilis vedu - a kdybys sis precetl informace k varici, tak by ses dovedel, ze muzes pouzit cokoli na bazi alkoholu... cili i ten pepo - ja bych se nebal pouzit cokoli, krome benzinu...
... osobne se domnivam, ze se da pouzit i petrolej, jelikoz ten varic neni nepodobny obycejnemu, co se tu prodava pod nazvem "Spirit" ci "Spiriutus" a do nej se da pouzit i petrolej, akorat ze petrolej cadi...

:zimnioutdoor:

plamenum zdar a ohni zvlast
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 12:06

ntz píše:tak teda definitivne .. koupil jsem dneska presne tohle ..je to teda to spravny palivo co jste mysleli ??? neni na tom napsano, ze to je "biolíh" .. vzadu je ale v popisu, ze lih co to obsahuje je prirodni z obnov. zdroju .. ani na tom neni napsane slozeni (eg ze by to melo napr. 98% ethanolu atd ..)


je to tam napsano: bioethanol - coz je sice pro chemika nesmysl, ale proste je to ethanol (to bio je tam marketingove picumpajdum ke zvyrazneni toho, ze je to udajne ciste, rozumnej proste primesi - samozrejme je to kec a neco tam vzdycky bude, ale treba jen nepatrne mnozstvi)

ntz píše:nejsem chemik takze tomu fakt nerozumim - jaktoze ale vznika horenim oxid uhlicity a voda ? Copak beznym lihem vznika neco jineho ??

nevznika - je to tak; horeni ethanolu neni nic jineho, nez bourlkiva reakce s kyslikem (k tomu je treba ten ethanol "vyprovokovat" - proste zapalit), pri kterem ethanol oxiduje na oxid uhlicity a vodu za vzniku jisteho mnozstvi tepla - chemicky: CH3CH2OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O

Nemusis byt chemik - oznaceni LIH taky neni zadny terminus technikus, ale jen obecne oznaceni latek, jako je ethanol, methanol, denaturak atp.

ntz píše:background - asi po X letech pouzivani lihoveho varice jsem se tady dozvedel, ze jsem pouzival "spatnej lih" .. vzdy jsem si kupoval neco, na cem bylo napsano lih (a jeste na tom typicky bylo napsano ze to je vhodne i do lihovejch varicu a ze to ma cca 95-98%) .. Tohle je fakt moje premiera s "biolihem" - jestli jste tohle mysleli ..


krome toho na chlastani, zadnej spatnej lih nexistuje... kdo ti rekl, ze jsi pouzival spatej lih, anebo jak sjsi na to prisel - nevarilo to, nebo co?
...je to blabol
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte zář 27, 2022 12:54

@Quido .. gang mistnich "The Boys" mi rekl, ze lih co si bezne kupuju je nejvic shitovej lih na svete, co ma nejakejch 92-95% a ze si mam koupit "biolih" do krbu - ze to je jedinej spravnej lih schvalenej radou lisci tlapky (neco takoveho rikali ...)

dostali jsme se k tomu tak, ze jsem jim rekl, ze (opet bez premysleni) svuj lih lehce redim (cca 5-10%) obycejnou vodou, ze jsem me za to, ze to pak tolik neocoudi ty hrnce (nekdo mi to kdysi poradil/nekde jsem to videl) .. nacez oni mi prave rekli, ze to ocouzeni hrncu je kvuli tomu memhu shitovemu lihu .. tenhle novej lih co mam jsem zatim zkousel (na zahrade) neredenej a pripada mi, ze hori az nejak moc (hori tak dobre a moc, ze mam horke drzatko ke konvicce pac ty plameny fakt u mensi konvicky vylejzaj kolem) .. mam ho teda redit ? kdyby horel trosku min, tak by mi to nevadilo ..

mozna ze si ze me delaj akorat prdel (z nas ajtaku si vsichni delaj furt akorat prdel)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 13:27

kdyz ti poradi skocit z 8. patra, skocis?
:twisted: :roll: :mrgreen:
tak to ti kecali - nevim jesli z prdele, nebo z vlastni blbosti... toz, chlape, trochu selskeho rozumu do hrsti a taky trochu zagoogli, kdyz si nejsi jisty...
nejvic sitovni lih na spalovani je kazdy - zalezi s cim to srovnavas... ono ti stejne na obal napisou kdeco a skutek utek, tak to neres - co ti bude nejmene coudit si sam musis vyzlouset, nekdy je to i o varici ...

no a to s tim redenim,to nechapu, to mi nedava smysl
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod lojzmen » úte zář 27, 2022 13:31

To BIO? Ten líh vznikl alkoholovým kvašením kvasinkami, z brambor, kukuřice, obilí.
Viz zdroje zde.
Nevznikl sloučením/štěpením v chemické výrobě z chemikálií. Určitě ta možnost existuje, ale proč?

BioLihu je v Evropě dost, do automobilového benzínu.

Denaturace lihu se provádí nalitím nějakého asi benzínu do čistého lihu. Skokově klesne cena, protože daň je jiná.
Ten benzín snad lze odstranit, ale asi ne levně, takže se to nedělá.
Dřív ty pokusy byly a postup denaturace se vyvíjel.
My jsme dřív používali běžný denaturák. Líhové vařiče jsem vyráběl z víček od solviny. Teď liháče nemáme. Pokud to nečadí, nic neřeš.
Francovka
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření