Titanový ešus, elox hliník, s antiadhezem - klady a zápory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Titanový ešus, elox hliník, s antiadhezem - klady a zápo

Příspěvekod Etheric » čtv úno 27, 2020 8:13

Vítej do klubu ND /neurodiverzních/ :D Dnes není nic neobvyklýho, když je člověk diagnostikován jako ND až třeba okolo padesáti let věku.. V dřívějších dobách to v ČR nebyl schopen nikdo diagnostikovat, dnes to umí aspoň několik jedinců..

Taurus píše:chci, aby šlo v ešusu uvařit cokoliv.

V tom případě nerez, nebo se smířit s některými nedostatky hliníku.
Sme v lese tak hlubokým, na konec nedojdeš
miluju skills pro svůj tým, zbytky těl nenajdeš...
Etheric
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod mitau » čtv úno 27, 2020 9:30

Na univerzalni vareni mi prijde anodizovany hlinik jako univerzalnejsi volba. Pokud zaroven resis hmotnost, tak je zajimavy napr. Soto River Pot, ktery je k sehnani za slusnou cenu v setu s varicem. Nemel jsem ale ten esus v ruce, mozna bude moc tenky a ne dost odolny. Jen me zaujala jeho hmotnost. Nekdo tu o nem tusim uz psal, tak treba uz bude mit nejakou zkusenost.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 27, 2020 10:15

mam.ho ja a prijde mi v pohode. Mozna je malinko tensi nez pinguin solo a zatim jsem v nem jen varila vodu ale zda se mi OK
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Olchor » čtv úno 27, 2020 10:21

Klasický ešus má stěnu 1,5mm, proto dobře rozvádí teplo a odolává žáru ohně. Ale je holt těžší. Lehké Al nádobí bude mít stěnu podstatně tenčí, tudíž horší odolnost a rozvod tepla. Ale asi pořád lepší, než Ti. I cenově...
Není dobré, když sportovci pijí, ale je pěkné, když alkoholici sportují.
Olchor
účastník
účastník

Příspěvekod mike » čtv úno 27, 2020 18:39

Etheric píše:Vítej do klubu ND

Nemam potrebu se zarazovat do nejake skatulky nebo se diagnostikovat ;-) Nevidim k tomu zadny duvod, dokazu si zaridit veci tak, abych mohl fungovat po svem a jestli s tim ma nekdo problem, tak je to jeho problem a ne muj 8)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 27, 2020 20:59

booze píše:Proc mate na planku metra potok? :D A ja ji rikam moje stanice je oznacena jako sortie a kdyz ten napis vidim tak jsem doma. Sortie znamena francouzky vychod.

A pak ze na te skodlivosti hliniku na mozek nic neni, tady je krasny priklad :twisted:
Ale neboj, to znam, v Madarsku se zase kazda vesnice jmenuje Kijárat, aspon podle ceduli na vyjezdu z dalnice :D

@Taurus, s trochou "sikovnosti" pri vareni snehu pripalis i hlinikovy hrnec. S vetsi "sikovnosti" klidne i nerezovy... Proto se tam na zacatku leje voda, do ktere teprve davas snih. A kdyz nemas do zakladu vodu, musis varit jako ten jezek vis co. Hodne opatrne.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 21:37

Pořídím si i ten hliníkový. Při těch cenách ostatního vybavení mi to už přijde jako pár korun. Mluvím teda o Pinguin Solo za 400Kč. Má jen o pár gramů víc než ten Soto Amicus a je to dva v jednom. Pak se vždy jen rozhodnu, který vezmu, podle toho kam pojedu.
Taurus
účastník
účastník

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 27, 2020 21:41

booze píše:Ti, Al, Ag, V, Si, N, C,O,H, Fe.

Zajimave a dik, jen doufam, ze to neni Ti-44, Al-26, V-50 a dalsi izotopy :D

Pro zajimavost, cim jste merili a nejake blizsi vysledky? Je to serazene podle mnozstvi? Spis jen, zda jsou ty ostatni prvky stopova mnozstvi (necistoty) a je to nejaky "cisty" titan, nebo prumyslova slitina. Treba asi nejcasteji pouzivana slitina (snad kvuli lepsim mechanickym vlastnostem) grade 5 ma cca 3% vanadu a 5% hliniku, coz mi na to poradi nesedi. Cekal bych, ze Cinani pouziji to, ceho asi exportuji (tedy krome koronaviru) nejvic, coz bude spis ten grade 5. Mozna je ale drazsi. A nekde jsem kdysi cetl, ze treba americky Keith pouziva grade 1, coz je v podstate cisty titan (max. s necistotami), ne slitina. Pokud je to serazene dle mnozstvi, tak asi spis cisty titan, kdyz je porad stribro asi 100x drazsi, nebudou ho davat do slitin na nadobi :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 21:54

Jen tak na okraj. Směrem ke mně tu zazněl dotaz, jestli mi ty omáčky a konzervy poskytnou dostatečnou nutriční hodnotu. A většina tu ve vláknu zmiňuje, že vaří kuskus, rýži atd. A s tím problém nemáte? Já právě tohle jídlo vyměnil za omáčky a konzervy, protože než jsem si ráno po jídle sbalil batoh a vydal se na cestu, už jsem měl opět hlad a energii z toho už vůbec žádnou. Večer to samé.
Taurus
účastník
účastník

Příspěvekod booze » čtv úno 27, 2020 22:36

@taurus tak si kup louh, kys. sirovou, destilku, barvu Duha na obleceni a s autonabijeckou si naeloxuj stary esus z vojny. Na desoxidizaci pouzij chlorid zelezity a mas to. S vodikem si vyhrajou fakani.
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 27, 2020 22:52

Viz vlakno o jidle tu na foru. Se podivej na nutricni hodnoty (vcetne bilkovin) tech instantu vs. treba pohanka, quinoa nebo neco podobneho, kdyz do toho jeste zamichas nejaky zdroj tuku (slaninu, olej,...) a treba i bilkovin. Domaci vychazi kolikrat i lepe. Napr. instatni brkase - cca 330kcal na 100g. Quinoa - cca 370kcal na 100g, z toho 14g bilkovin vs 1g bilkovin u brkase, na kvalitu tech bilkovin a esencialnich nutrientu (nizka u vetsiny instantu) nehlede. Vsechno to vychazi vahove lepe a ta strava je mnohem hodnotnejsi. Kuskus sice moc nemusim (mame dost lepsich domacich potravin typu pohanka), ale porad vychazi casto lepe, nez ty instanty. Cocka a jine lusteniny maji az 2x bilkovin (ne vsecky jsou stravitelne, ale to je na jinou debatu). Dobry hostinec a pod. musis varit, idealni jidlo je takove, ktere jen zalejes horkou vodou. Samozrejme, pokud budes jist jen uvareny kuskus bez niceho k tomu, asi to nebude az tak super...

A vem si, kolik tech maggi instantu bys musel snist, aby ses najedl dostatecne. 2000kcal je minimalni denni davka. Na horach, v zime a podobnych horsich podminkach klidne nekolikanasobne vetsi (na expedici pocitas se zasobami tuku z gulasu doma).

Pokud ti to "domaci" jidlo nestacilo, tak jsi spis varil spatne (glykemicky index), mas velkou spotrebu nebo jsi treba mel malo soli a dalsich mineralu (ty instanty budou asi dost presoleny), coz se muze projevit unavou. Ja se tedy naopak z tech instantu typu maggi vubec nenajim, a ani mi neprijdou nejak financne vyhodny, spis vetsinou naopak.

Jinak zrovna pro tebe doporucim knizku Clovek v drsne prirode od Jaroslava Pavlicka (cesky polarnik). Dost se tam venuje vybaveni, jidle a vsemu na expedicich. Neco z toho je uz zastarale (psal to, kdyz si vybaveni vyrabeli za komunistu samodoma), ale spousta z toho plati porad. A velmi zajimave cteni :)

Vic asi v tom vlakne o jidle...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod booze » čtv úno 27, 2020 23:04

Quinoa a pohanka vychazi jako nahrazka kuskusu hur, co se tyce spotreby paliva pri priprave. Pokud se chci najist a ne nazrat. Pokud si ji doma nevyplachnu a nepredvarim chutna to jako srot.
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 27, 2020 23:17

@Booze, quinoa i pohanka a dalsi se delaji i "predvarene" (parou nebo co to je), tj. staci je zalit horkou vodou. Asi neco jako loupana cervena cocka (rychle uvarena) vs. normalni cocka. Nevim o tom, ze by se nejak vyrazne zhorsily jejich nutricni hodnoty (mozna i naopak, nektere potraviny typu lustenin obsahuji antinutrienty, ktere se mohou snizit prave i tim "predvarenim" ci namocenim). Akorat quinoa je bohuzel cool a hipster a v Andach nemaji co zrat, jak ji vyvazeji na quinoove hipsta dortiky do Evropy, tak radeji tu domaci produkci :)
Kazdopadne kdyz si tu kasi z cehokoliv dobre ochutim (miso pasta nebo italske pesto pro vegetariany, slania ci spek pro ostatni) a doplnim olejem a korenim, je to pro mne chutnejsi i vyzivnejsi, jak vsecky instantni taky drahe sackove instanty od maggi...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 23:32

Jo, to jsem taky zkoušel tahat tu pohanku, kuskus atd, protože se to nemusí vařit. Ale pro mě jsou to hladová jídla, která mě nezasytí. Já mám po nich za chvíli hlad a jsem bez energie, že jsem stejně musel začít do toho dávat konzervy nebo něco. Zkoušel jsem i ořechy, že o tom hodně lidí mluvilo, že to tahají na cesty. A pak jsem začal tahat ty omáčky, že to má nějakou chuť a jde do toho zamíchat v podstatě cokoliv. Ale jo, když nad tím přemýšlím a dívám se na některý ty cestovní jídla, že jdou sehnat za 170Kč, tak třeba pár jich koupit, že to nemusí člověk jíst ráno a večer, je asi lepší. Protože,když k té omáčce člověk musí táhnout konzervu plus horší chuť a větší váha, tak to vychází hůř. Jen moje odpověď zde. Napadají mě další dotazy, ale ty položím v tom vlákně o jídle.
Taurus
účastník
účastník

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 28, 2020 7:00

ja musim mit kasi (pohankovou) namichanou klidne s trochou susenyho mlika a nosi si do ni ghi a orechy. pohanka me moc nezasyti ale s maslem a orechama to uz neni vubec hladovy jidlo, je to dobry a mas tam tuky, bilkoviny i sacharidy.

samotna pohanka treba se susenym jabkem by me nezasytila. Po sacharidech ve vetsim mnozstvi mi je blbe a v mensim sou rychle hladovy.

pokud si chces kupovat suseny jidla, kupuj rovnou vetsi porce. cenovy rozdil jedne a dvojite/vetsi je vetsinou uz jen malej ale z te jedne porce se nenajim ani ja, a to su mala a zenska k tomu.

a taky mi kase vic dni po sobe zpusobi beton v brise, takze exlerimentovat pripadne pomalu a prokladat tim, na co ses zvyklej.
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod GreyMouse » pát úno 28, 2020 11:47

@Taurus: Kdyžtak do toho vlákna o jídle napiš (pokud si to pamatuješ) přibližnou váhu a složení těch vlastních jídel, která ti přišla hladová. Z toho by mohlo jít odhadnout, jestli to opravdu nebylo dost výživné nebo jestli jsi rozežraný ;-)

Pokud máš někde poblíž Decathlon můžeš zkusit jejich Boloňské těstoviny a Kuře na kari s rýží. Asi trochu podražili, ale pořád to patří k tomu levnějšímu v oblasti instantní "expediční" stravy. Hmotnost porce je sice menší než u jednoho ("dvouporcového") Dobrého hostince, ale třeba tě to díky mnohem většímu obsahu masa zasytí víc. (V Kuřeti na smetaně od Maggi je kuře z názvu zastoupeno kuřecím tukem (0,9 %) a sušeným kuřecím masem (0,1 %) :roll:)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod brhel » sob čer 20, 2020 8:39

Na alikovy do neděle vyprodej.

Widesea
https://a.aliexpress.com/_d6e5ePI

Lixada
https://a.aliexpress.com/_dVz77T6
brhel
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Alpiner99 » stř črc 15, 2020 15:15

Čus! Vidím tu tohle vlákno a nemůžu svojí troškou nepřispět do mlýna. Dlouhodobě s sebou na túry, výlety, kempování nosím ešusy od ALB formingu - https://eshop.alb.cz/soupravy-nadobi/hl ... -dvoudilne zde přidávám hliníkovej, ale doma mám i s nepřilnavým povrchem - ten je však pouze na vařiče, takže na real survivor výlety se nehodí, ale mají snad i nerezovou sadu nebo titanový - https://eshop.alb.cz/soupravy-nadobi/ti ... tridilna-i

A nemůžu si vynachválit, pomalu bych mohl být ALB ambasadorem s tím vším, co se mi doma válí za produkty :D

Přeju hezký léto!
Kdo nelítá v oblacích, jako by nebyl. Díky horám jsem jim blíž.
Alpiner99
nováček
nováček

Předchozí

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření