Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv led 21, 2016 12:39

Je to jedno
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Grent » čtv led 21, 2016 13:53

tak prečo tolko ludi hladá kartuše presne podla značky ? či len fajnšmekry ? :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv led 21, 2016 14:14

Ja neviem preco ludia robia vela roznych veci, to sa mna nepytaj :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod JohnyFK » čtv led 21, 2016 15:10

Já myslim že tu někdo nějakej zádrhel s nekompatibilitou šroubovacích kartuší popisoval, ale nevzpomínám si přesně co s čim nepasovalo. ](*,)
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » čtv led 21, 2016 16:29

Je to popsané hned na předchozí straně. Např. MSR Pocket Rocket muze mít problém s kartusi VAR 230g (nove černo zlute provedení). Vím od Sirkky o problému u kartuse Primus, která mela kratší pojistný kolík a pevný trn ve vařiči ho nedokázal stlačit dolu a uvolnit tak plyn z kartuse.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2016 16:34

Stejny problem mel scinkk s cinskou kopii Pocket Rocket a MSR kartusi. Nesel plyn. Staci jen trochu hledat...

Proste teoreticky by to melo byt jedno, ale prakticky mohou mit nektere kombinace varice a kartuse problem.

edit: jo a taky nemaji vsechny kartuse stejny obsah, ze. Ruzne smesi plynu v ruznych pomerech. V lete je to asi celkem jedno, ale v zime by nemuselo. Opet, staci hledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Chmeld4 » pon kvě 23, 2016 9:10

Ňáká nová vyfik*ndace na vaření či co. Plyňák to nejni, ale zařadit to někam není snadné :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pon kvě 23, 2016 21:18

Proc ne? Ja bych to bez vahani zaradil mezi nesmysly ;-)

Ohrev vody elektrinou asi napadnul spoustu lidi. Jenze staci trochu pocitat a zjistis, ze proti plynu nebo benzinu by byly potrebne baterky mnohem tezsi. V tomhle konkretnim pripade pisou Wattage 200 W a 30+ minut provozu. Z toho mi vychazi, ze to dokaze ohrat 1.1 litru vody o 80 stupnu na jedno nabiti. Coz je smesne. Vsimni si, ze ohledne mnozstvi ohrate vody tam nepisou nic konkretniho, jen az 6 ohrevu a jeden 100 - 500 ml, coz odpovida vypoctu vyse, jelikoz vsichni vime, jak je to s az.

Mozna je to dobre na jednodenni akci, kdy clovek z nejakych duvodu nemuze pouzit varic (ale co termoska?), rozhodne nic na delsi treky. To uz radej lihovy varic z kocici plechovky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » úte kvě 24, 2016 11:56

Tak uz to zacal delat i druhy VAR. Oprasim teda dotaz:
booze píše:Neuchazi/el nekomu plyn na varici VAR 2 okolo osky ventilu? Jak se to da prosim opravit? diky]
http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?p=429491#p429491
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » stř čer 8, 2016 19:11

Ahoj, mám vařič Pinguin Hiker (dle fotek kopie PocketRocket) a chci se zeptat jestli nevíte, s jakýma kartušema to funguje? Ptám se proto, že na kartuši od Pinguinu nefungoval kamarádův vařič VAR2, tak se bojím, že mi na nějaké kartuši naopak nebude fungovat můj Pinguin Hiker,který s tou Pinguin kartuší fungoval. Letím do Skotska-do letadla kartuši vzít nemůžu. Co třeba kartuše MSR,Jetboil? Servis Pinguinu akorát napsal, že to nefunguje s Coleman kartušema. Díky
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2016 19:26

Tak si vem s sebou oba a je velka sance, ze aspon jeden fungovat bude ;-) Nebo si kup nejaky solidni, ktery funguje na vsech kartusich. Kdyz ti vyrobce napise, ze varic nefunguje s Coleman kartusema, coz je puvodni original, tak je fakt neco spatne a takovy sunt bych mu hodil na hlavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod remy77 » stř čer 8, 2016 19:40

Presne tak
Mam varic Coleman F1 lite a berie kartuse Primus, Jetboil, Var, Meva...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2016 19:45

Jj, ten mam taky a v zivote jsem nemel problemy s zadnou kartusi. Ktere jsem vsechny mel si nevzpominam, ale nebylo jich zrovna malo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » stř čer 8, 2016 19:58

Oba vzít nemůžu, ten VAR není můj :D ...třeba to bylo tou kartuší a vařič bude pasovat na všechno, zkusím někde ještě před odletem vyzkoušet.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2016 20:07

Jsem z toho jakysi zmateny, ve vedlejsim vlakne ses ptal na ten VAR...

Rozhodne bych nespolehal na to, ze to bylo kartusi. Zvlast kdyz ti vyrobce pise, ze na Coleman kartusich nefunguje. Ty jsou mimochodem docela rozsirene a nekde nic jineho nesezenes.

Tyhle kopie MSR Pocket Rocket jsou asi vesmes shity, neni divu, kdyz ani original nic moc...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » stř čer 8, 2016 20:45

Mul VAR 2 zere i Pinguin :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod tomtom » čtv čer 9, 2016 5:14

mike píše:Coleman kartusema, coz je puvodni original, tak je fakt neco spatne a takovy sunt bych mu hodil na hlavu.
Asi lepší, že o tom ví a nezatlouká, než aby tvrdil, že je všechni v poho. Závity kartuší jsou lisované a bohužel se v poslední době děje to, že proti tomu jak jsme byli zvyklí na téměř 100% kompatibilitu vařičů a kartuší EN417 je nutný sebou brát do obchodu vařič a zkoušet. To snad ale není nic neřešitelného. Takže bacha, nemusí to být jen vařičem.
Uživatelský avatar
tomtom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř led 11, 2012 19:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » čtv čer 9, 2016 14:32

Var byl kamarádův. Ptal jsem se proto, že Pinguin Hiker + Pinguin kartuš = funguje ...Var + Pinguin kartuš = nefunguje ...tak sem se bál, že Pinguin Hiker by nemusel být kompatibilní s ostatními kartušemi. Btw. vyjádření Pinguinu, kdyby někoho zajímalo:
Závit na kartuši je univerzální (EN 417). Vařič Hiker by měl fungovat skoro se všemi kartušemi se závitem EN 417 (ne s Colemanem, který sice má stejný závit, ale ventil má níže zasazený, tudíž jehla vařiče ventil nezmačkne). Ze zahraničních kartuší máme vyzkoušený Jetboil.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv čer 9, 2016 16:25

Vařič Hiker by měl fungovat skoro se všemi kartušemi se závitem EN 417 (ne s Colemanem, který sice má stejný závit, ale ventil má níže zasazený, tudíž jehla vařiče ventil nezmačkne).

Ano, tohle je ten problem, ventil se nezmackne a plyn nepusti. Podle mne je to ale chyba varice, ne kartuse. Tipuju, ze stejny problem bude s MSR kartusema, ty asi maji taky ventil trochu niz. A kdo vi, s cim dalsim jeste. Poridil bych si varic, se kterym problemy nejsou.

tomtom píše:To snad ale není nic neřešitelného.

Kdyz jsi nekde v zahranici a po dlouhem hledani najdes obchod, kde maji jeden druh kartusi (bezna situace), tak to moc resitelne neni.

Vloni na podzim jsem docela dlouho zjistoval, kde se daji v Italii koupit po sezone kartuse. Nakonec jsem nasel jediny obchod v okruhu asi 200 km a tam meli jen kartuse od MSR. Meli jsme dva varice a jeden nefungoval, ironicky fake MSR Pocket Rocket.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » čtv čer 9, 2016 17:51

V tomto případě by to ale byl potom špatný Var vařič, když nepasoval na Pinguin kartuši...co jsem se díval na fotky, tak MSR pocketrocket má ten spodek dost odlišný od mojeho Pinguinu...zítra ho jdu vyzkoušet na kartuši Varu
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod scinkk » čtv čer 9, 2016 18:42

Taky mam cinsky varic fake pocketrocket, s velkou pravdepodobnisti bude indenticky s tim od Pinguin, nebot Pinguin vetsinu techto veci nakupuje jako noname v Cine a pak to brandujou a proda za dvojnasobek. Z toho duvodu se u nas da koupit treba stejne sady nadobi, jednou pod znackou Pinguin a druhou pod GSI (ci jak se ta radoby znacka jmenuje) pouze si nechaji udelat jinou barvu pogumovani.
Coz samozrejme neznamena, ze to automaticky museji byt nekvalitni veci.

Co se varice tyce, ja ho prilis nepotreboval, takze jsem to neresil a popravde me vubec nenapdalo, ze by tam mohl byt problem s kompatibilitou kartusi. A zrovna dve znacky, co jsem pouzival, primus a tusim jetboil fungovaly.
No a pak nastala situace, jak popisuje Mike a varic je na MSR bombe nepouzitelny, zavit problem neni, ale delka trnu. Takze jsem komptibilitu zjistil v te nejhorsi mozne situaci, nastesti, jelikoz jsme byli dva, tak se to dalo vyresit.
Takze jet s nejakym takovy varicem nekam, kde teprve budu kartusi kupovat, je fakt kravina. Doma budiz, clovek zjisti, ktere funguji a kupuje jen ty.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pát čer 10, 2016 10:47

Dobrý den, v případě, že při namontování vařiče Pinguin na šroubovací kartuši neprochází plyn, odmontujte vařič a proveďte ještě jeden pokus. Někdy se stane, že je těsnící kroužek uvnitř ventilu kartuše volnější ( vytahaný nebo zdeformovaný ) a při namontování překryje otvor pro průchod plynu ve ventilu. V takovém případě je nutné výměnit těsnící kroužek za nový. Lukáš, Pinguin Náchod.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » pát čer 10, 2016 16:48

Tak dnes odzkoušeno, Pinguin Hiker s Var kartuší nefunguje a Var vařič s Pinguin kartuší taky ne.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pát čer 10, 2016 17:08

Nemohl byste prosím uveřejnit foto kartuše Var s kterou Vám vařič Hiker nefunguje? Jedná se o původní žlutou nebo novější černou kartuši ( Providus )?
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » pát čer 10, 2016 17:49

Byla žluto-červená s normou EN417. EDIT: Co jsem se díval, tak Var vařič má tu "jehlu" o dost delší, než Hiker.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pát čer 10, 2016 18:36

Manyyas píše:Co jsem se díval, tak Var vařič má tu "jehlu" o dost delší, než Hiker.


rekapitulace:

vařič Pinguin + kartuše Pinguin = funguje
vařič Var + kartuše Pinguin = nefunguje
vařič Pinguin + kartuše Var = nefunguje
Var - podstatně delší kolík (jehla) než Pinguin

Zajímavé, porovnejte ještě ( pokud chcete ) výšku osazení, které při našroubování dosedá do kartuše. Jedna věc je délka jehly a druhá je úroveň, kde jehla začíná. Myslím tím, že jehla může být sice dost dlouhá, ale jelikož je "utopená" hlouběji ve ventilu, stejně nezatlačí na ventil kartuše. Lukáš, Pinguin.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » pát čer 10, 2016 18:42

Var u sebe nemám, jestli se k němu v blízké době dostanu, tak zkusím. Nicméně s ostatními kartušemi (kromě zmiňovaného Colemana) by neměl být problém,nevíte?
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pát čer 10, 2016 18:48

Co se týká toho Colemanu, není to tak jednoznačné, zaregistrovali jsme asi 3 případy, kdy nebyl vařič kompatibilní. Kolegova odpověď v mailu byla trochu nepřesná. Zajímavé je, že například se žlutou kartuší Var jsme nikdy nezaznamenali problémy. Respektive kromě zmíněného Colemanu (3x ) šlo vždy o problém se skřípnutým (zkrouceným) těsněním, které zakrývalo otvor pro průchod plynu. Pokud si nejste jistý, pošlete vařič k nám do Náchoda a my ho vyzkoušíme na různých kartuších.
Naposledy upravil mike dne pát čer 10, 2016 18:51, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » pát čer 10, 2016 18:51

Ve středu odlétám do Skotska, takže teď asi ne, risknu to. Jestli bude problém i s jinou kartuší, tak to k vám můžu poslat.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát čer 10, 2016 18:59

@Pinguinoutdoor: docela by mne zajimalo, proc je to vlastne problem. Jestli to spravne chapu, jehla u vaseho varice je kratsi, nez u jinych a proto na nekterych kartusich nefunguje. Proc to ale tak je? Zrovna Coleman kartuse bych bral jako etalon, protoze byly prvni a ostatni jsou okopirovane podle nich. Taky bych cekal, ze delka jehly resp. to, jak hluboko se pri zasroubovani dostane do ventilu, bude nejak standartizovana a vase tedy zrejme standardu neodpovida. Proc?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření