Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod jIrI___ » ned čer 7, 2015 17:51

Ahoj,
máte někdo přímé srovnání Pinguinu Hiker (http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/hiker/p-4035) a Colemanu F1 Spirit (https://www.mall.cz/plynove-varice/coleman-f1-spirit-kartuse-250)? Vybírám levný vařič na nenáročné použití, žádné vichry nebo mínusové teploty, a tyhle dva vařiče mi jsou zatím nejsympatičtější. Případně si rád přečtu tipy i na jiné vařiče v téhle cenové relaci, díky za tipy.
jIrI___
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon srp 9, 2010 7:47
Bydliště: R. p. R. , Ostrava

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » stř črc 8, 2015 8:59

Řešil jste někdo opravu vypálené síťky/mřížky na vařiči? V tomto případě Jetboil
Říkal jsem si, že bych to z něčeho vystříhnul ... nebo myslíte, že je nutné to shánět originál?

Obrázek

Díky za rady
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » stř črc 8, 2015 20:20

pokud to neni lisovane, tak bych to vymenil za sitku vystrizenou ze nerez sitka.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 18:43

mike píše:Tak jsem si poridil titanovy Jetboil...

... a na horach i vyzkousel. Musim rict, ze si nedovedu predstavit navrat ke staremu varici. Jetboil je proti nemu neuveritelne rychly a ma podstatne mensi spotrebu. 300 - 400 ml vody na susene jidlo vari skoro hned a plynu jsem mel tolik, ze jsem si mohl dovolit luxus teple vody na umyvani nohou :) A jeste mi zbylo. Mel jsem 220 gramovou kartusi jako obvykle, se kterou jsem vzdycky vychazel na doraz i bez plytvani a ted mi zbyvalo plynu jeste aspon na 4 dny (odhadem).

Z praktickeho hlediska taky dobry, neopren uz nesmrdi a v pohode jsem varil skoro plne hrnky vody na caj. Tj. 0.5 - 1 cm pod okraj. Jen se to musi hlidat a v pravem okamziku vypnout, jinak voda vybubla, coz se mi stalo jednou, kdyz jsem nedaval pozor. Hrnek dobre funguje i na nabirani vody, kdy to nejde primo do flasky (tekouci z ledovce).

Jediny problem je piezo zapalovani. Blbnout zacalo treti den a ctvrty uz nefungovalo vubec. Prislo mi, ze uhorelo a nehazi jiskru, ale ted jsem koukal, ze prece jenom jo, jen nezapaluje. Co s tim? Koukal jsem po Netu, ze zdaleka nejsem sam a nekteri radili lehce priohnout. Bez nej se to bohuzel zapaluje blbe, zvlast kdyz jsem mel jen zapalovac, co dobre jiskri, ale uz moc nehori. Nakonec jsem na bivaku nasel svicku, tu jsem zapalil, pustil plyn, svicku dal vedle vymeniku a ono to lehce baflo, sfouklo svicku a zacalo horet. Nejaky lepsi napad?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 18:58

Už som to tu niekde písal, treba elektródu upraviť podľa tohoto návodu: blog.bloatedgoat.org/wp-content/uploads/2011/10/Flash-Igniter-Fix.doc . Tiež mi to po prvom treku urobilo, ale po úprave funguje aj vo výškach skoro 6000 m. Výpadky sú len veľmi sporadické po párdňovom pobyte v oblastiach s vysokou vlhkosťou, ale aj tam sa väčšinou zapálil do dvoch-troch sekúnd.

Podstatné je (to v tom doce tuším nie je), aby hrot drôtu končil priamo nad plechom horáka, nie nad dierkou.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 19:05

Jo, mel jsem dojem, zes o tom neco psal, ale nenasel jsem to. Diky, zkusim. Akorat je mi divne, ze to zpocatku fungovalo bez problemu a pak nic. Ze bych to ohnul smerem nahoru se mi nezda. A taky mam porad pocit, ze nahore to nejiskrilo vubec a ted doma jo. Ze by to navlhko a ted vyschlo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavproch » pát črc 17, 2015 19:09

to je trest boozi za to, že kupuješ horobebechy se zbytečnostma... dobře ti tak... máš si kupiť normální vařič a zapalovať ho sirkama (nebo dyž sceš být extra moderní, tak zapalovačem) :mrgreen:

mně se za 35let, cop používám plyňák, píeččozapalování neposralo ani raz... asi proto, že ho nemám... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 19:10

mike: Tam je dôležitá tá časť, že to treba ohnúť aj zospodu. Tým ju zafixuješ, aby sa zhora tá elektróda nevysúvala.

On sa ti asi trochu vysunula a pružnosťou materiálu tam drží.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 19:19

Ten muj vypada zespoda trochu jinak, nez na fotce, a drat uz tam ohnuty je. Smerem nahoru a dolu se ani nehne. OK, trochu s tim zaexperimentuju. V nejhorsim reklamace.

@pp: no jestli jsem to necekal... :twisted: Jak pisu vyse, ke klasice bych se nerad vracel, tohle je vyrazne lepsi. Coz bys uznal i ty, ale to bys to musel aspon zkusit. Piezozapalovani neni nutne, da se i bez nej (jinak bych taky umrel hlady ;-)), jen trochu hur kvuli vymeniku. Ale kdyz uz tam je, tak by mohlo i fungovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavproch » pát črc 17, 2015 19:25

já fčíl pořídil nějaký čínský titanový plyńák BEZ pieččoblbinců.... hoří hezky, ale v poli sem ho ešče neměl... :oops:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 19:27

O piezo nejde, jde o vymenik. Uplne jsem musel zmenit postup vareni, jak je to rychle :) Voda na TL/MH je hned a to je proste skvele. Plus spotreba, to zadnou klasikou nedosahnes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » pát črc 17, 2015 19:30

Já u JetBoilu (Flash) praktikuju zapalování takto: otevřu přívod plynu, dám 2 vteřiny aby se plyn smíchal se vzduchem a vytvořila se výbušná směs :twisted: a až pak mačkám piezo. Zatím bez problému. :smt023

Jinak, začínám titanovatět. :mrgreen: Titanový hrnek od VARu pasuje krásně dno 1L flašky Nalgene, tedy nezabírá takřka žádné místo v batohu.

V JetBoil Flash jsem už vařil i jarní brambory a také to šlo. Jen protože byla skoro prázdná kartuše, musel jsem se více věnovat regulaci plamene.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 19:30

Ešte všeobecná finta - ak je problém so zapaľovačom alebo vetrom, vytočím ventil naplno a piezo stlačím až zhruba po sekunde. Málokedy sa mi stane, že ani takto nechytí, aj pri takmer prázdnej bombe.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » pát črc 17, 2015 19:31

mike píše:O piezo nejde, jde o vymenik. Uplne jsem musel zmenit postup vareni, jak je to rychle :)

Protože jsem poslední dva roky už vařil s výměníkem a závětřím Primus, tak mi JetBoil nepřijde až tak rychlý. Spíše jsem ho vzal kvulivá spotřebě.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 19:36

@wawrik: to jsem samozrejme zkousel a nic. Aspon 20 stisku a nic, fakt mi prislo, ze vubec nehaze jiskru. Predtim chytal napoprve, maximalne na druhy pokus.

@vK: jasne, porovnavam s klasikou a proti memu staremu Colemanu F1 Lite je ten rozdil fakt znat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 19:41

Tak sa ti pohla elektróda. Zmyslom tej úpravy je ju zafixovať v správnej výške a polohe, vertikálne aj horizontálne. Pri tých 3 mm to musí hádzať iskru vždy.

Urob to a sleduj, ako veľmi sa ti mení miesto hádzania iskry na horáku. Ak ide stále z jedného miesta a elektróda sa ti nepootočí ani nevysunie (ani pri zmenách teplôt), je to urobené dobre. Tak to mám teraz ja.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 19:54

Elektroda sedi pevne, nepohne se, ani kdyz do ni stoucham. Mohla se ale ohnout nebo za to muze tepelna roztaznost, pripadne vlhkost. OK, zaexperimentuju a priste si vezmu lepsi zapalovac :)

Skoro jsem uvazoval o tom, ze bych si poridil ten cinsky titanovy 25 gramovy varic, ciste jako zalohu, kdyby se neco stalo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavproch » pát črc 17, 2015 19:57

přesně ten čerstvě mám... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavproch » pát črc 17, 2015 19:58

a rači sebou potáhnu o jednu 450grm bombu navíc než nespolehlivý džetboil :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 20:02

mike píše:Skoro jsem uvazoval o tom, ze bych si poridil ten cinsky titanovy 25 gramovy varic, ciste jako zalohu, kdyby se neco stalo...
To je predsa ko... pi... - éh, hlúposť. Boty tiež nosíš dvoje? Čisto ako zálohu :twisted:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavproch » pát črc 17, 2015 20:03

pieččo věc
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 20:10

pavproch píše:pieččo věc
To je príslušenstvo - niečo, čo iné variče ani nemajú. A záloha zapaľovania je párgramové kresadlo - ktoré som mimochodom za posledné dva roky ani raz nepoužil a na treky do Álp alebo po SK ho už ani neberiem.

Ale čo je nespoľahlivé na variči? :?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavproch » pát črc 17, 2015 20:15

na vařiči jetbil je nespolehlivá pieččo věc.... jak ti to kura mám ešče napsat? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 20:20

wawrik píše:Boty tiež nosíš dvoje? Čisto ako zálohu :twisted:

Ne, ale to, co by na botach mohlo selhat, bych snad dokazal provizorne opravit (a podrazky ochodim driv, nez za 6 let). Kdyby se na varici podelal treba ten regulator, tak s tim nic neudelam a budu v pruseru. Mozna se pletu, jen mne trochu nahlodalo to piezo a zacal jsem premyslet, co by kdyby.

Tohle je jedna z nevyhod solochozeni. Jsi zavisly na vybaveni a nemas zalohu. Kousek pod vrcholem 500 m vysokeho snehoveho zlabu mi upadl cepin. Byl jsem unaveny a udelal jsem stupidni chybu. Nastesti se zapichl asi 20 m pode mnou par metru vedle stopy, kterou jsem lezl nahoru, takze se mi povedlo pro nej opatrne slezt. Snad bych to dokazal dolezt i bez nej a sestoupit z ledovce druhou stranou pri maximalni opatrnosti taky, ale stat se to o pul hodiny driv, tak jsem proste v prdeli. Signal samozrejme zadny, svah ke 40 stupnum, do zlebu padnul stin a snih zacinal tuhnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 20:34

mike píše:Mozna se pletu, jen mne trochu nahlodalo to piezo a zacal jsem premyslet, co by kdyby.
Ó, Dio... Však piezo s varením nijako nesúvisí, varič stále môžeš podpaľovať spôsobom, na aký si už roky zvyknutý.

Koľkokrát sa ti na treku pokazil tvoj starý varič? A mal vôbec piezo? Nemal!? A ako si ho dokázal zapáliť?

Robíte vedu z úplnej hlúposti.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2015 20:42

wawrik píše:Však piezo s varením nijako nesúvisí...

Ja vim, to vysvetli pavprochovi ;-) Slo mi o to, ze na jednoduchem varici se nema co pokazit, ale Jetboil uz je slozitejsi a vim ja, jak funguje ten regulator, co tam je? No a kdyz piezo prestane fungovat po trech dnech, tak mam trochu pochybnosti o spolehlivosti celeho varice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » pát črc 17, 2015 21:10

Neni ten vodic spis zaoxidovany?
wawrik píše:Našiel si na nete jedinú zmienku o tom, že by sa niekomu ten teplotný regulátor pokazil?

Po jak hodne dlouhe dobe se objevila informace, ze MSR pri prevrhnuti ma nevratnou bezpecnostni pojistku? (2roky?)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 21:14

Neviem, podľa mňa na BPL o tom hovorili oveľa skôr, no hľadať to nebudem.

Ale to je jedno, tu sa bavíme o variči, ktorý sa už medzičasom aj prestal vyrábať. Má svoje chyby, ale nespoľahlivosť medzi ne rozhodne nepatrí.

Celkovo mi myšlienka, že treba vláčiť druhý varič, pretože ten prvý nemám čím zapáliť, pripadá ako z chránenej dielne :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření