Borelioza

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Borelioza

Příspěvekod rezna » stř črc 15, 2009 13:22

ja neberu antibiotika - chodim pouze na mikrobiologii s krvi...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » stř črc 15, 2009 13:31

Jo, to beru. I když sám bych na to nechodil, protože už od školy mám vypěstovanou nechuť k vyšetřovacím metodám. Vždycky když se někdo ze spolužáků přihlásil ve škole jako figurant na nějaké vyšetření, tak mu něco našli. Takže na vyšetření nechodím ani když musím. Já vím, že to není správné a měl bych se stydět, ale prostě je to tak. :oops:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod Dena » stř črc 15, 2009 16:17

Souhlas s tusem co se týče častého předepisování ATB a následného braní pacienty jako lentilky. Nedávno jsem o tomto na jednom TV prg viděla zajímavý dokument. I když bych ty bobule od doktora na totok asi brala pro klid v duši. A to patáky moc nedlabu, pokud to se mnou tedy není dost špatné.
V souvislosti s napadením klíštětem mohu jen doporučit gel s přípravkem Juwim (pamětníci znají asi jako doplněk z pudingů). Jelikož u nás stačí jen vyjít na zahradu (rozuměj ven ze schodů) a Zdeňkovi už se dva krátce po sobě hned přisáli, tak tento gelík v cestovním balení zřejmě zabral nebo to klíště bylo ok. Doporučila nám to švagrová používající to na své dětičky. Prodávají to i v lékárnách, drogeriích, my to koupili přímo v prodejně Juwimu na PZE 2, kde šup- kalhoty dolů a prodavačka pacoše ihned ošetřila 8) .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » stř črc 15, 2009 16:51

tuso píše:Všechny vaše zkušenosti beru. Ale to chcete po každé tečce na noze brát ATB?

Pri kazde tecce ne, ale pri skvrne, ktera vypada jako typicka pro boreliozu, ano. Mel jsem za zivot desitky klistat a takovouhle skvrnu ted poprve. Mimochodem, nasel jsem nekde "vyvojovy diagram" pro rozhodovani. Kliste + typicka skvrna v miste prisati -> antibiotika pro leceni prvni faze okamzite + testy po 3 - 4 tydnech.

Jo a odted zacnu pouzivat repelent. ATB mi neudelaly zrovna dobre a ted na horach to bylo trochu znat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » čtv črc 16, 2009 13:23

Nevím, jestli se to ještě vyrábí, ale na klíšťata neuvěřitelně odpudivě působí repelentní Indulona.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod bibi » čtv črc 16, 2009 14:01

....tiež ma napadlo: A ČO PREVENCIA? :-s

Ja si tiež musím vstúpiť do svedomia :oops: , lebo sa nechávam ukecávať priateľom, ktorý tvrdí, že ak si kliešťa vytiahnem do 24 hodín, tak som OK, pretože sa ešte nestačil prehrýzť do krvného riečišťa a teda ma nakaziť. :((

Každopádne, na komáre (a zrejme aj na kliešte) fantasticky zaberá krém Szuku http://www.slaviaryby.sk/index.php?main_page=popup_image&pID=878&zenid=967536e0e9fd0b4d333b5fab8b96694d Je to síce kentus :smt119 , ale je to istota.
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv črc 16, 2009 18:51

tuso píše:Nevím, jestli se to ještě vyrábí, ale na klíšťata neuvěřitelně odpudivě působí repelentní Indulona.

To jsem slysel o Thiaminu taky. Jenze to me kliste bohuzel ne :(( Nebo melo rymu. Zatim jsem koupil repelent na kalhoty, ktery zaroven obsahuje latku klistata zabijejici. At chcipnou, svine. Nosim i v lete dlouhe kalhoty, takze zadny problem. Repelentem na telo nebo Indulonou by se clovek musel natrit cely. Tuhle jsem prosel vysokou travou nekde u Ralska a po kalhotech se mi splhalo nahoru snad 20 klistat. Kdybych je vsechny nesetrepal, tak se po obleceni vysplhaji klidne az na krk...

bibi píše:lebo sa nechávam ukecávať priateľom, ktorý tvrdí, že ak si kliešťa vytiahnem do 24 hodín, tak som OK, pretože sa ešte nestačil prehrýzť do krvného riečišťa a teda ma nakaziť.

Tim jsem se taky ridil, jenze pak jsem jedno minikliste proste prehledl. Nymfy maji treba pul milimetru a nakazi te rychleji, nez dospele kliste, uz po par hodinach. Takze prevence a nasledna kontrola. Furt lepsi nez sedet doma na zadku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » čtv črc 16, 2009 19:45

bibi píše:Ja si tiež musím vstúpiť do svedomia :oops: , lebo sa nechávam ukecávať priateľom, ktorý tvrdí, že ak si kliešťa vytiahnem do 24 hodín, tak som OK, pretože sa ešte nestačil prehrýzť do krvného riečišťa a teda ma nakaziť. :((

.



Tak toto je hlúposť ako remeň. :D
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv črc 16, 2009 20:00

tuso píše:Tak toto je hlúposť ako remeň. :D

Pockej, tohle se ohledne boreliozy normalne vsude pise. Teda ze nebezpeci nakazy je pomerne male behem prvnich 24 hodin po prisati. U encefalitidy to asi neplati. Tady jsem nasel odborne vypadajici vysvetleni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod teoretic » pát črc 17, 2009 6:49

tuso píše:Nevím, jestli se to ještě vyrábí, ale na klíšťata neuvěřitelně odpudivě působí repelentní Indulona.
Jasně, že ano - dokonce x typů..

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » pát črc 17, 2009 8:34

Takže odborný článek o borelioze je tady. Nejenom se tak tváří ale i je. Vysloveně doporučuju část o erytemu- to je to zarudnutí. Jedná se o plošný jev, který nemusí souviset s místem kousnutí. Ta tečka, o které tady někdo psal, je jenom lokální reakce na kousnutí. Neznamená nic, jen to, že byl porušen kožní kryt. A pořád trvám na tom, že to o těch 24 hodinách je hloupost. Většina klíšťat tak dlouho ani není přisáta. A navíc to postrádá jakoukoliv logiku. Kdo ví něco o přenosu infekčních nemocí, mi dá za pravdu.Navícˇneexistuje žádné "prokousávání se" do cévního řečiště. Klíště je velké několik m ilimetrů. Ono skutečně nepotřebuje tepnu o průměru 1 cm. Živí se kapilární krví a rovněž bakteriím stačí průnik do organizmu. Nemusí plavat v kdovíjakém krevním toku.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » pát črc 17, 2009 8:39

Jo tak o té tečce jsem to blbě pochopil. George psal, že to bylo plošný, jenom uprostřed nějaká tečka. Já jsem z toho zachytil jenom tu tečku :(( #-o
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2009 17:57

Skvele. Myslim, ze si to vytisknu a omlatim svemu nevzdelanemu doktorovi o hlavu :twisted: Jinam mam pocit, ze to potvrzuje, co jsem psal. Zvlastne tahle cast:

Diagnostický postup
- klinické vyšetření: vzhled erytému je obvykle typický a určující,
- laboratorní vyšetření je negativní, protože protilátky se objevují za 3-6 týdnů,
- je třeba odlišit nespecifickou zánětlivou reakci, která vzniká bezprostředně po přisátí klíštěte.

Sice tam neni napsane, v kterem okamziku se maji nasadit abtibiotika, ale implicitne mi z toho vyplyva, ze okamzite po zjisteni typickeho erytemu. Uz jsi na to prisel sam. Tecka uprostred je normalni alergicka reakce jako po kousnuti hmyzem nebo koprivka. Erytem je plocha cervena skvrna na kuzi o prumeru aspon 5 cm, ktera se zvetsuje a muze pripominat prstenec. Moje vypadala priblizne takhle. Migrujici erytemy vznikaji az v druhe fazi.

Ad 24 hodin: dospela klistata jsou prisata dele. S prokousavanim do krevniho reciste to blbost je, ale jde o to, kdy se borelie z vnitrnosti klistete dostanou do krve. Viz ten odkaz, co jsem posilal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » sob črc 18, 2009 5:43

Tak to už je festovní skvrna.Sice si myslím, že je to jen lokální reakce /ty sfině si tlamy nečistí/, ale ATB bych asi bral. Pro jistotu. Nevím, proč jsem se zafixoval na tu tečku. :((
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » sob črc 18, 2009 6:05

Lokalni reakce to je, na borelie. Je sance, ze to imunitni system zvladne sam a mrchy se nerozsiri do zbytku tela, ale to riziko uz je moc velke, aspon na mne. Chodil jsem ted tyden solo po ledovcich, ale tohle jsem si riskovat netroufl ;-) Jeste musim zajit na testy, to jsem teda zvedav...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Borek » ned črc 19, 2009 7:25

Boreliozu som mal dvakrát.Prvý krát som len ležal u ohňa a podopieral si hlavu a niečo (kliešť) ma pokúsalo do ruky. Asi za dva týždne som zistil červený flak na ruke ktorý z prostriedka bledol. jasná borelka. Liečenie . cca 14 dní ATB. Druhý krát kliešť na bruchu a zasa asi za dva týždne tie isté príznaky ako po prvé. Zasa borelióza a ATB len na týždeň. Ale za mesiac po skončení liečenia kontrolný odber krvi a analýza v labáku, či je všetko O.K. Inak žiadne následky. Ale videl som následky neliečenej borelky a bola z toho úplne odpísaná baba.
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Re: Borelioza

Příspěvekod vonkreuz » čtv srp 13, 2009 8:30

Tak se hlásím do klubu boreliku :evil: ikdyž zatím nepotvrzených... mam krasny typicky flek, jak okopirovany z prirucky pro felcary. Zitra se jdu popasovat se slovenskym zdravotnictvim :twisted: , tak doufam, ze z toho vyjdu vitezne :wink: :finga:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Borelioza

Příspěvekod terkad » čtv srp 13, 2009 8:39

Tak to držím palce ať to dobře propadne a nehraješ si půl roku na ospalou šípkovou růženku jako já kdysi... [-o<
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Borelioza

Příspěvekod teoretic » čtv srp 13, 2009 8:41

Držím palce..

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: Borelioza

Příspěvekod vonkreuz » čtv srp 13, 2009 9:24

Děkuju * Zatim se utahaně necítím, ani chřipkózně či jinak příznakonózně [-o<
Hmm, co si myslíte o nápadu jet za týden na 5-ti denní lezeckou dovču? S ATB a borelkou to asi nejní dobrý nápad, co? :roll: 8-[
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » úte srp 25, 2009 22:04

vonkreuz píše:Hmm, co si myslíte o nápadu jet za týden na 5-ti denní lezeckou dovču? S ATB a borelkou to asi nejní dobrý nápad, co?

Neni. Zvlaste jestli jsi dostal Doxycyclin, jelikoz se s nim nesmi na slunce. A ten se na to dava bezne. Mne to na zacatku leta docela rozhodilo, davkovani je vetsi, nez normalne a trva to dlouho. Nastesti to podle testu vypada, ze svine neprezily.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » stř srp 26, 2009 8:04

vonkreuz píše:Děkuju * Zatim se utahaně necítím, ani chřipkózně či jinak příznakonózně [-o<
Hmm, co si myslíte o nápadu jet za týden na 5-ti denní lezeckou dovču? S ATB a borelkou to asi nejní dobrý nápad, co? :roll: 8-[



Jestli máš fakt boreliosu, tak na hory nejezdi. Já jsem to zkusil a po týdenním léčení a s ATB jsem vylezl jenom na Terynu a myslel jsem , že zdechnu hned u chaty. A to jsem ani nelezl. Ještě se , nedejbůh, někde zrakvíš. Nestojí to za to.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod Mařena » stř srp 26, 2009 8:54

Pokud jedeš jako jistič, tak na lezeckou dovču klidně jeď :twisted: :^o :?
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv říj 1, 2009 18:30

jsem tez na seznamu podezrelych :cry:
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod conny » čtv říj 1, 2009 20:51

no mame po 3 (!) slovom TROCH mesiacoch chodenia po doktoroch, nakoniec kozna prisla na borelku. takze moze byt este aj horsie. jedine ospravedlnenie snad je, ze v Ziline je kliestov malo a teda sa lekari s typickou borelkovou skrnou malo stretavaju.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv říj 1, 2009 22:51

Nebude to spis tim, ze ignoruji sebevzdelavani? Kdyz jsem ji dokazal poznat ja jako laik podle fotek na Netu...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Petras » čtv říj 1, 2009 23:41

mike píše:Nebude to spis tim, ze ignoruji sebevzdelavani? Kdyz jsem ji dokazal poznat ja jako laik podle fotek na Netu...

No jo jenže pokud už ta typická skvrna zmizne,tak to asi není tak jednoduché,u mne to trvalo cca. 1/2 roku :(
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv říj 1, 2009 23:54

To jo, proto je dobre to hlidat a jit k doktorovi zavcas. Blbe je, ze se i pres infekci skvrna vzdycky udelat nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Petras » pát říj 2, 2009 3:30

mike píše:...Blbe je, ze se i pres infekci skvrna vzdycky udelat nemusi...

Jo tak to byl asi můj případ,šel jsem k doktorovi až asi po půl roce, když jsem se ploužil jak mátoha...takle to pak bylo ještě půl roku...pak další půl rok léčba,injekce,prášky a dnes už snad (ťukyťuk) dobrý,je to už 10 let.
Mám smůlu že na mě tahle havěť leze jak šílená,rekord mám 12 klišťounů naráz. :roll:
Kdyby to tak aspoň bylo s ženskýma :wink: :D
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát říj 2, 2009 3:41

To ti fakt nezavidim, mne uplne stacila letosni lecba prvniho stadia (i kdyz protilatky mi nasli uz pred lety, kdy jsem mel taky takove matozne obdobi, ale byly pod limitem a casem mne to preslo). Takze od leta nosim repelent s pridavkem neceho, co je hubi. Smrdi mi to snad hur, nez tem svinim, ale videl jsem, co to s nima dela. Kdyz se mi jedna chytla na nastrikane nohavici.

Bud rad. Si predstav, ze by ti 12 zenskych najednou pilo krev :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví