Borelioza

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Borelioza

Příspěvekod george1 » čtv črc 2, 2009 11:02

Ptám se místních doktorů:

Před 3 týdny jsem měl 4 klíšťata. Na dvou místech se mi udělali dva velký červený fleky (bez bílý skvrny uprostřed) (2 den). Klíšťata jsem bohužel upustil do trávy. Šel jsem do nemocnice na kožní a tam mi doktorka řekla, že tomu rozumí a že to je O.K. a dala mi pudr. Po týdnu fleky zmizely a nové se neudělaly. Ale asi po 14 dnech se mi na achilovce zčervenalo místo asi 6 x 6 a vždycky ráno (už týden) je to světle červené a večer červené. Uprostřed je tečka (jakoby vykouslá) a nebolí to a není to oteklé. Vypadá to spíše jako od kopřiv.

Dneska jsem byl u obvodní (raději) a ta mi jednak poslala na mikrobilogické vyšetření, ale s tím, že tam mám jít až za 3 týdny a preventivně mi napsala 40 tablet Doxybenu (na 20 dní).

Pořád nějak nevím - ptám se, mám to brát a nebo počkat ty 3 týdny a nebrat. Nejak se mi ATB nechce zbytečně. :P
Naposledy upravil george1 dne čtv črc 2, 2009 11:04, celkově upraveno 1
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Boreliáza

Příspěvekod pavproch » čtv črc 2, 2009 11:03

nepíše se tam ó místo á ?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 2, 2009 11:08

Já bych to bral bez čekání. Boreioza je pěkná sviňa a ideální je jí podchytit v začátcích. Mám s ní problémy už přes rok a úplně jí vylečít je docela problém. Já bych si ty antibiotika vzal, ze začátku se to léčí nejlíp :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod Robur » čtv črc 2, 2009 11:14

Přesně tak, jestli jsi měl červené fleky velikosti mexického dolaru, tak neváhej, je to typický průběh, měl jsem to svinstvo taky, dostal jsem jakési ATB na 20 dní, začal jsem to baštit a za týden jsem dostal výsledky, které potvrdily zvýšenou hladinu obranných látek, po té atb kůře to výrazně kleslo, tak jsem byl rád, že jsem to chytil hned zčerstva.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » čtv črc 2, 2009 11:15

Jestli tvůj jediný problém je tečka na Achilovce, tak ATB neber. Borelióza se projevuje jako chřipka. Bolesti hlavy, svalů celého těla, zvýšená únava. V tom případě je začni brát.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod Robur » čtv črc 2, 2009 11:25

ok, tuso já tomu sice rozumím jak koza náklaďáku, ale mám vlastní zkušenost: kromě té červené skvrny jsem neměl žádné jiné příznaky a přesto tam ty bestie byly :((
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 11:28

ja bych to brala, neprojevila se u me zadna chripka, teplota, bolesti, nic, ani do 14ti dnu...o nicem jsem nevedela, ale ten flek na zadech mi trochu vrtal hlavou, dosla jsem za obvodni, ona rekla, ze si jista neni, ale pro jistotu mi napsala atb, pozdeji jsem sla na testy a vysledek byl pozitivni, mela jsem borelku...
diky tomu, ze jsem ale sla k doktorce a sezobala atb (i kdyz se mi sakra nechtelo), tak jsem se z toho dostala, rekla bych, snad bez nasledku...
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod george1 » čtv črc 2, 2009 11:41

Tak já to teda začnu brát a jdu si koupit klobouk, neboť s těmahle antibiotikama se prý nesmí na slunce a za 14 dní jedu do Trákie a ATB mám na 20 dní.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 2, 2009 11:44

Ja byl jeden z tich případů co klíště měli, ale flek žádný. Měsíc až dva na to se u mě projevila únava, bolesti hlavy, závratě a trvalo ještě další měsíc než přišli na to co mi je. Dostal jsem antibiotika, po nich mi bylo měsíc fajn, ale pak se to trochu vrátilo, sice né moc, ale sem tam mám příznaky furt. Doktoři mi již další antibiotika nedali, že prý dle výsledků jsem přeléčen.. být tebou já bych je asi bral hned
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod RUMcajs » čtv črc 2, 2009 11:45

Ja bych poslouchal doktora.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 11:57

kamaradka, i kamarad i mama meli boreliozu...a kamaradka s tim taky mela dlouho problemy a myslim, ze asi mit bude jeste...prisli ji na to az po pul roce... :|
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 2, 2009 12:04

Je to sfinstvo.. podle toho co jsem tak ruzne cetl, tak se to pak da lecit uz jen dlouhodobym nasazenim specifickych antibiotik, ale ty nikomu moc zadny lekar neda, protoze tuty lecby tu nejsou rozsirene.. v tomto state ma vetsina doktoru za to, ze kdyz se to jednou antibiotikama preleci, ze je vse v poradku ](*,) :|
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod rezna » čtv črc 2, 2009 12:15

pri kousnuti klistete ikdyz to nezcervena chodim vzdyt po 3 tydnech na testy na borelii (to je inkubacni doba) ...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 12:16

rezna píše:pri kousnuti klistete ikdyz to nezcervena chodim vzdyt po 3 tydnech na testy na borelii (to je inkubacni doba) ...

me poslali na testy o neco pozdeji, mam dojem...ale s kazdym kousnutim klistete tam nechodim...ale tenhle flek nebyl moc pekny a navic svedil a zvetsoval se...tak jsem nechtela riskovat a radeji jsem tam dosla...a jsem rada ;)
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 2, 2009 12:22

Mam chatu uplne na samote v jiznich Cechach = +- 1 kliste v lete za mesic, takze na krev kazdy mesic fakt nechodim :?
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 12:28

a kde v jiznich Cechach? Tam ale vyskyt snad ani neni tak velky ne? Teda zalezi jaka oblast...
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 2, 2009 12:46

Ono je to hodne lokalni a misto od mista. Mam chatu na blatensku, takova rybnikova oblast jihozapadne od Blatne. Vsude lesy, louky a rybniky a chata je fakt na uplne samote, takze vsude vysoka trava a tam je tech hajzlu nejvic. Faktem je, ze sem tam 1 az 2 vikendy za mesic a jsem furt venku, takze to je idealni sance nejake klistatko chytit :((
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 13:02

aha, tak tam to neznam ;)
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod tata_FIDO » čtv črc 2, 2009 13:56

Zdéňa píše:Já bych to bral bez čekání. Boreioza je pěkná sviňa a ideální je jí podchytit v začátcích. Mám s ní problémy už přes rok a úplně jí vylečít je docela problém. Já bych si ty antibiotika vzal, ze začátku se to léčí nejlíp :wink:

naprosty souhlas
nech si okamzite udelat testy a nic neodkladej, cim driv tim lepe
Co tě nazabije, to tě posílí.
horezdar.webnode.cz
tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 13:58

testy ti nemuzou udelat okamzite...respektive borelie maji nejakou inkubacni dobu...a chvili trva, nez budou v testech prokazatelne...takze se neda delat nic, nez se nacpat atb...porad je to mensi zlo, nez atb nejist a pak si tim znicit zdravi
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod rezna » čtv črc 2, 2009 14:28

Sirah píše:
rezna píše:pri kousnuti klistete ikdyz to nezcervena chodim vzdyt po 3 tydnech na testy na borelii (to je inkubacni doba) ...

me poslali na testy o neco pozdeji, mam dojem...ale s kazdym kousnutim klistete tam nechodim...ale tenhle flek nebyl moc pekny a navic svedil a zvetsoval se...tak jsem nechtela riskovat a radeji jsem tam dosla...a jsem rada ;)


mno ja si borelii protrpel asi rok a pul - na encefalitidu jsem se nechal ockovat a jsem radsi ostrazitej na to cim v lese chodim, kam si sedam a tak :) - nerad bych to podstupoval znova
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Borelioza

Příspěvekod sovička » čtv črc 2, 2009 14:41

Taky jsem jeden z těch případů, kdy se na to došlo hned. Jeden den jsem chytla klíště, druhý den jsem měla na noze bouli a třetí den už jsem se nevlezla do boty. Mudra mi rovnou předepsla atb, tři týdny mě nechala doma poležet, přestože mi jinak vůbec nic nebylo. Byla jsem dítě, takže odpor se nepřipouštěl. Tehdy to pro mě byla strašná sranda, ale vlastně jsem měla docela štěstí. O pár let později to měl kamarád, neměl žádnou bouli, k doktorovi se odhodlal až už nebyl schopný uzvednout sekyrku a v autě při řízení viděl duhové slony. Docela dlouho chlapec dostával v nemocnici kapačky než se z toho trochu dostal... Takže pokud nemáš problémy s játry, neváhej a s atb začni.
Uživatelský avatar
sovička
účastník
účastník
 
Příspěvky: 298
Registrován: pon dub 6, 2009 10:25
Bydliště: Brno

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 2, 2009 14:46

rezna píše:mno ja si borelii protrpel asi rok a pul - na encefalitidu jsem se nechal ockovat a jsem radsi ostrazitej na to cim v lese chodim, kam si sedam a tak :) - nerad bych to podstupoval znova

aa jak si to nakonec vylecil? Odeslo to samo nebo antibiotika?
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod rezna » čtv črc 2, 2009 15:01

antibiotika - jednou se mi vratila - takze znovu antibiotika - ted uz mam snad klid :)
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Borelioza

Příspěvekod norman_64 » čtv črc 2, 2009 15:04

ja mam po každém klíštěti zvýšené teploty,takže vždycky čekám co se bude dít dál . Doktor říká že to může být alergická reakce nebo reakce oslabených jater (se kterými mam problémy). Jinak zrovna čekám na výsledky rozboru krve na boreliozu.. musel jsem napřed čekat 6 týdnů od přisátí klíštěte a tedka budu cekat ještě 3 tydny na výsledky :-k
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Re: Borelioza

Příspěvekod sovička » čtv črc 2, 2009 15:20

Já tehdy měla štěstí, že měla i to klíště na vyšetření. Normálně nechodím za doktorkou, aby mi vytáhla klíšťáka, ale tenhle byl na noze mezi prostředníčkem a prsteníčkem, vystřídala se u něj celá rodina a nikdo s ním nehnul...
Uživatelský avatar
sovička
účastník
účastník
 
Příspěvky: 298
Registrován: pon dub 6, 2009 10:25
Bydliště: Brno

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv črc 2, 2009 16:01

george píše:Tak já to teda začnu brát a jdu si koupit klobouk, neboť s těmahle antibiotikama se prý nesmí na slunce a za 14 dní jedu do Trákie a ATB mám na 20 dní.

Zacni brat, sice to neni nic prijemneho, ale porad lepsi, nez kdyby se borelioza dostala do dalsiho stadia. Otazka je, jak dlouho. 20 dnu je na jistotu, ale nekde jsem cetl, ze podle poslednich studii nejsou vysledky 10 denni lecby zasadne horsi, nez 20 denni. U Doxybene pisou, ze se ma v prvnim stadiu brat aspon 14 dnu 2x100 mg denne. Vim to, jelikoz jsem to zrovna dobral, ze stejnych duvodu :(( Neviditelne kliste, asi nymfa, vsiml jsem si toho az kdyz to po dvou dnech zacalo svedit. Pak se objevil rozsirujici se flek. Nejdriv jsem ho znicil propolisem (coz je taky antibiotikum), ale pak jsem si o tom neco precetl a zasel si pro Doxybene. Na testy teprve pujdu, protilatky se daji zjistit nejdriv po 3 tydnech. Proto se pri typickych priznacich nema cekat na vysledky testu.

Co se tyce slunce, je to pravda. Kdysi mi tohle dal doktor pred odjezdem na lyze. V letaku o tom jeste nic nepsali. Nikdy v zivote jsem se tak nespalil a to i pres opalovaci krem. Nos mi cervenal jeste dva roky pote po 5 minutach na slunci.

Ironicke je, ze jediny doktor v diskusi je proti. Pocitam, ze proto, ze to neni jeho specializace a tohle (pockat na vysledky testu) se delalo driv. Dnes uz ne, protoze se ukazalo, ze riziko je prilis velke. Neuroborelioza se muze objevit uz za dva tydny a pak je leceni na mesice nebo na roky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » čtv črc 2, 2009 17:23

norman_64 píše:ja mam po každém klíštěti zvýšené teploty,takže vždycky čekám co se bude dít dál . Doktor říká že to může být alergická reakce nebo reakce oslabených jater (se kterými mam problémy). Jinak zrovna čekám na výsledky rozboru krve na boreliozu.. musel jsem napřed čekat 6 týdnů od přisátí klíštěte a tedka budu cekat ještě 3 tydny na výsledky :-k

tak hodne stesti, at si negativni ;)
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod george1 » stř črc 15, 2009 12:06

Tak jsem dobral ATB, dneska odjedu na Ulu Dag a až se za týden vrátím, tak půjdu na mikrobiologii a uvidím. Ty ATB jsem nakonec přestal brát o týden dříve, protože doktorka mi napsala na 21 dní 2 tablety denně a v návodu bylo 1 tabletu denně po dobu 14 dnů a docela už mi nebylo dobře od žaludku.

Navíc v návodu bylo, že na kapavku se bere 1 tableta denně týden a na syfilis 1 tableta denně 14 dní, tak jsem dospěl k názoru, že paní doktorka preventivní léčbu vzala trochu po ruském vzoru.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Borelioza

Příspěvekod tuso » stř črc 15, 2009 13:19

Všechny vaše zkušenosti beru. Ale to chcete po každé tečce na noze brát ATB? Tak cca do 2-3 let vám nezabere nic. Bakterie jsou sfině. Vypěstují si kurevskou odolnost na ATB. Přesně na tohle zhynul penicilín. Kdyby ho lidem nedávali i na zarostlý nehet, tak to mohlo být ATB první volby dodnes. A jaká je situace? Že si ho stafylokoky chroumaj k obědu.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Outdoor a zdraví