Borelioza

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Borelioza

Příspěvekod Petras » pát říj 2, 2009 3:58

mike píše:...Si predstav, ze by ti 12 zenskych najednou pilo krev...

:smt044
No to je fakt,ale sem tam by se přisát mohly :twisted:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Borelioza

Příspěvekod Brko » pát říj 2, 2009 7:08

rezna píše:pri kousnuti klistete ikdyz to nezcervena chodim vzdyt po 3 tydnech na testy na borelii (to je inkubacni doba) ...
Tak to mně zavání hypochondrismem :-k
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Borelioza

Příspěvekod conny » pát říj 2, 2009 9:41

Petras píše:
mike píše:Nebude to spis tim, ze ignoruji sebevzdelavani? Kdyz jsem ji dokazal poznat ja jako laik podle fotek na Netu...

No jo jenže pokud už ta typická skvrna zmizne,tak to asi není tak jednoduché,u mne to trvalo cca. 1/2 roku :(


a co myslis, podla coho to poznala ta kozna? podla skvrny s ktorou mati poslal obvodak na kozne so slovami: to nic nebude.
matuce bolo predovsetkym, ze toho kliesta nenasla, ja ju podozrievam, ze si to obstarala, ked bola u nas este pred porodom, to sme chodili po sarke a bolo to este zjari, takze nymfa to mohla pokojne byt.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Borelioza

Příspěvekod rezna » pát říj 2, 2009 9:54

Brko píše:
rezna píše:pri kousnuti klistete ikdyz to nezcervena chodim vzdyt po 3 tydnech na testy na borelii (to je inkubacni doba) ...
Tak to mně zavání hypochondrismem :-k


az si prozijes rok s borelii budes to rikat jinak ;) - tohle je normalni prevence
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát říj 2, 2009 18:51

Jsou nemoci, ktere z cloveka hypochondra udelaji. Jak mi vysvetlil jeden doktor, kdyz jsem byl pred lety v podobnem stavu (jina chronicka infekce). Kdyz clovek rok nebo dva nemuze poradne fungovat, tak si pak dava sakra bacha, aby se to neopakovalo. Casem se to lepsi, ale jista opatrnost zustane.

@rezna: 3 tydny je mozna malo, spis 4... Jsou i jine moznosti. Muzes poslat kliste na rozbor. Nebo profylaxe, nekde jsem cetl, ze funguje jednorazova davka 200 mg doxycyclinu, snad behem prvnich 3 dnu. Ve vsech pripadech ale musis vedet, ze te nejake kliste kouslo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát říj 2, 2009 18:54

conny píše:matuce bolo predovsetkym, ze toho kliesta nenasla, ja ju podozrievam, ze si to obstarala, ked bola u nas este pred porodom, to sme chodili po sarke a bolo to este zjari, takze nymfa to mohla pokojne byt.

To klidne muze byt. Mel jsem to same v pulce cervna. Zadne kliste, jen svedici kousanec dva dny po vylete a pak typicka skvrna a obvodak taky nahouby...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod Schnappi » pát říj 2, 2009 22:37

rezna píše:pri kousnuti klistete ikdyz to nezcervena chodim vzdyt po 3 tydnech na testy na borelii (to je inkubacni doba) ...
Hm, to vykládej mému současnému obvoďákovi (do listopadu, to uplynou tři měsíce, po které se nemůžu registrovat jinde) - že prý: "To bych nijak nedémonisoval, borrreliosa i klíšťová encephalitis se dají stanovit až po 4-6 týdnech." Následně Šipka na srazu: "Na klíšťovou encephalitis dělají rozbory klidně pár dní po kousnutí." Den nato mi pan doktor s ublíženým výrazem (s konsultací "u konkurence" jsem se nepochlubil) sdělil, že už mi jednou vysvětloval, že je na vyšetření moc brzy. No a nakonec mi po těch čtyřech týdnech dal žádanku stejně jen na borreliosu. Vážně záleží, kdo vás má "na starost".
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » sob říj 3, 2009 16:01

taky jsem mela loni boreliozu...a od te doby jsem par klistaku "chytla", ale ze bych s tim behala porad po doktorech, co kdyby nahodou...to mi prijde prehnane, navic inkubacni doba tri tydny je dost malo...doporucuje se po 6ti tydnech na testy... :((
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod kropt » sob říj 3, 2009 17:15

Kamarád po klíštěti dostal infekci do páteřního kanálu - par dní se nic nedělo - pak ho jednu noc probudila šílená bolest močového měchýře, nebyl totiž na záchodě déle než den, nějak mu to přes den nešlo. Převezli ho sanitou na urologii, vycévkovali ho a nechali do rána ležet - ráno byl od prsou dolů ochrnutý. Už se to s ním táhne 5 let, zlepšil se natolik, že chodí o berlích, ale plínek na moč se už nikdy nezbaví. Nicméně neurologové nad ním původně zlomili hůl s tím, že bude do konce života ležák, takže dopadl ještě docela dobře...

Je blbost lítat s každým kousancem k doktorovi, ale jakmile se to jen trochu přestane líbit určitě bych doporučoval jít na testy.
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Borelioza

Příspěvekod Sirah » sob říj 3, 2009 17:21

tak to je teda docela sila :|
no, aspon, ze chodi...
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Borelioza

Příspěvekod F.i.l.a.s » pát pro 4, 2009 22:59

Taky jsem bohužel prodělal boreliozu. Byl jsem s tím tři týdny v nemocnici, když mi bylo 16. Měl jsem ochrnutej částečně obličej. Naštěstí jsem se z toho během těch třech týdnů vylízal, ale byl to opravdu hnus. Máma kamarádky jí taky dostala a ta díky věku 40+ se z toho dostávala hůře. Měsíce po dobrání ANT ještě chodila na rehabilitace, aby mohla chodit jako dřív. Tahle nemoc se nesmí podceňoval, zvláště s rostoucím věkem.
F.i.l.a.s
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: sob lis 7, 2009 22:15

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2009 23:30

Jo vidis, mel bych pomalu zajit na testy. Po pulroce nastesti zadne znatelne problemy, takze snad mrchy vychcipaly, ale jistota je jistota. Jen jestli najdu tu zadanku...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2009 23:47

Zatím poslední letošní klíště bylo krapet nepříjemný ... nasálo se mrcha nepozorovaně vedke kotníku a po vytažení mi okolní svaly a šlachy docela zatuhly a samo od sebe to krapet bolelo, tohle se mi stalo poprvé, většinou kousanec jen svědí :((
Ale následky snad žádný ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2009 23:50

Jak je to dlouho? Zadne cervene fleky? Ony ty mrchy muzou mit v sobe spoustu ruznych infekci, nejen ty dve. Zvlaste tam u vas na jihu v subtropech ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2009 23:59

asi 14 dní, to víš, že jsem to raděj sledovala, ale pak už se nic nedělo ... asi jen nějaká podivná reakce
ani nevím odkud bylo, jestli úplně z jihu nebo z Brna
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » sob pro 5, 2009 0:03

Skoc si radeji zacatkem roku k doktorovi a nech se poslat na testy na B. Sice ti jeste par let chybi do rizikoveho veku, ale tohle neni dobre podcenit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2010 10:44

Tohle vyšlo na světOutddoru.cz v článku "Top10 z veletrhu OutDoor 2010:

svetoutdooru.cz píše:Care Plus Tick, test na borreliózu
Holandská firma Tropicare představila na veletrhu OutDoor jednoduchý test na lymskou borreliózu. Test Care Plus je pozoruhodný především proto, že dosavadní testy byly velmi zdlouhavé. Navíc je lymská borrelióza problémem celé Evropy a nedá se proti ní očkovat. Finta je v tom, že test pracuje se samotným klíštětem, které se testuje, zda není nakaženo bakterií Borrelia způsobjící Lymskou borreliózu. Pokud je test pozitivní, může lékař okamžitě zahájit léčbu antibiotiky.

Obrázek

Postup je jednoduchý. Do 8 hodin od kousnutí klíštěte toto opatrně vyjmout sadou Tick-Out, vložit do zkumavky, pokapat pár kapkami přípravku, dřevěnou tyčinkou jej rozdrtit a pomocí pipety přenést 2-3 kapky směsi na testovací kazetu. Do max. 20 minut je test hotový, červená linka znamená, že klíště je pozitivní na bakterii borreliózy. Hlavní výhodou tohoto testu je, že víte bezprostředně po zakousnutí klíštěte, zda je klíště infikováno, a vy tak budete či nebudete potřebovat další léčbu. Tím se urychlí současná praxe, kdy se podezření potvrdí po několika týdnech při testování krve v době, kdy se v ní objeví protilátky (jediná viditelná známka nákazy po kousnutí – začervenalý kruh kolem – se neobjeví vždy). Je samozřejmé, že ani nový test není stoprocentní, protože nakažené klíště nemusí nutně znamenat vaši nákazu, ale jde o významný krok v boji s obtížnou chorobou. Ocenění Industry Award Gold.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2010 21:41

Uz jsem na to koukal, vypada to dobre. Jestli bude k dostani za rozumnou cenu, tak tihle zkrachujou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod chonga » pon srp 16, 2010 22:56

dobrý, ale....

-potřeba to klíště "chytit". vona se ta potvora taky může pustit. :wink:
-takovej komár, když se nerozmázne, se taky blbě chytne. :wink:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: Borelioza

Příspěvekod Rujir » úte srp 17, 2010 1:03

mike píše:Uz jsem na to koukal, vypada to dobre. Jestli bude k dostani za rozumnou cenu, tak tihle zkrachujou.


Mna tam zaujala ta "kreditka"... :D
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » úte srp 17, 2010 1:22

Uz ji mas objednanou? ;-) Mydlo a rucnik to jisti, ale lupa by se fakt nekdy hodila.

@chonga: muze nebo muze byt tak male, ze ho prehlednes. Podarilo se mi zkombinovat oboji #-o Ale kdyz uz ho najdes a test ti rekne, ze neni nakazene, tak muzes byt celkem klidny. Ale po lonske lecbe po Cechach uz jedine s vrazdicim repelentem.

On uz prenos komarem nekdo overil? Jestli to neni spis tim, ze si lidi klistete nevsimnou a kdyz onemocni, tak si mysli, ze to musel byt komar.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod sobb » úte srp 17, 2010 11:18

mike píše:On uz prenos komarem nekdo overil?
Nevím, zda ověřil, ale pasivní přenos (na sosáku) nejspíš možný je, ovšem pravděpodobnost je docela malá - na rozdíl od zasátého klíštěte.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » úte srp 17, 2010 16:45

Tak nejak, mozna bude pravdepodobnost mensi, nez zasah meteoritem ;-) Komar by musel chvili predtim sosat z neceho/nekoho, kdo ma akutni infekci a bakterie v krvi. Coz je faze, ktera u velkych savcu netrva dlouho. Klistata chytnou infekci z hlodavcu, u kterych je to jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod deu » ned lis 25, 2012 12:13

Sice to není momentálně aktuální,ale narazil jsem na to z důvodu hledání informací o borelióze kterou možná mám.
Prevence proti klíšťatům a jinému hmyzu - převzato ze serveru borelioza.cz :

Před klíšťaty a hmyzem se můžete chránit repelenty, ale ne všechny jsou stejně účinné. Záleží na obsahu účinné látky a jejím druhu.

Na komáry jsou určeny repelenty s účinnou látku DEET (diethyltoluamid), která vás činí pro hmyz “neviditelné”. Je relativně neškodná, takže se aplikuje přímo na kůži. Čím vyšší koncentrace DEET v repelentu, tím déle vydrží působit. Při použití přípravku o koncentraci 30-50% DEET by měla být téměř 100% ochrana před komáry po dobu dvou hodin (udává se až 5-8 h). Je tedy nutné si repelent s touto účinnou látkou v dostatečné koncentraci vzít s sebou do přírody a nanášení opakovat. Pozor - vysoká koncentrace DEET může poškodit umělé hmoty (přímý nástřik na nalakované nehty fakt nedoporučuju, vyzkoušeno s překvapivým uměleckým výsledkem;-)).

Čím vyšší obsah DEET, tím líp, ale na klíšťata je to stejně slabota, má na ně asi jen 60% efekt oproti komárům. Na klíšťata je třeba pořídit přípravky s účinnou látkou permethrin/deltamethrin. Tyto látky hmyz i klíšťata nejen odpuzují, ale také přímo zabíjí, navíc déle vydrží. Dle nových nařízení EU se může permethrin používat jen v přípravcích, které nejsou určeny k aplikaci na kůži. Postupně je ve výrobcích nahrazován deltamethrinem, který má údajně 20x větší účinnost, proto ho stačí menší množství. Přípravky s malým množstvím deltamethrinu by měly tedy být účinné a přitom relativně neškodné.

Zákaz používání permethrinu vychází z toxicity pyrethroidů pro vodní živočichy a kočky a pravděpodobné karcinogenity, pro kterou je jistější používat ho skutečně jen na oblečení. V látce zůstává až dva týdny, dá se tedy aplikovat např. preventivně na boty a oblečení, spacáky, stany apod. už když doma balíte (aplikujte raději na balkoně nebo na zahradě a ne v blízkosti vodních ploch či akvárií).

Pokračování zde .
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Borelioza

Příspěvekod mmaass » ned lis 25, 2012 20:45

Je to dobre info, dik.
Hlavně s úsměvem :-)
Uživatelský avatar
mmaass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř lis 21, 2012 20:11

Re: Borelioza

Příspěvekod sobb » ned lis 25, 2012 21:28

pěkný svinstvo, anebo smrtka na pochodu :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Borelioza

Příspěvekod misaxxx » pon dub 8, 2013 14:29

Čau, kdo měl boreliozu vím že to je pouze na přežívání ale ještě spíše podobnému nežití ten život......Velmi si rádi dochtoři příznaky borelii zasouvají do kategorie "cvokař".....No a pro ty postižené píšu jednu dobrou věc- boreliozu jsem vyléčil dlouhodobým půstem...Tenhle způsob léčby tedy hodně bolí:-))) ale když se udlá vše tak jak má být tak se z toho zdárně vykřešete....a bude vám k tomu stačit 21dnů půstu plus stejný počet dnů žraná jenom napařené zeleniny a ovoce. jinak půst je pití pouze holé vody a nc dále.....Tak at se vám daří....m
misaxxx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 25, 2007 16:56

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pon dub 8, 2013 19:17

Hmm. Ne ze bych chtel zpochybnovat tvou zkusenost, ale jak by to melo fungovat? Jakoze telo z nedostatku jine potravy nakonec ty borelie sezere? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod wawrik » pon dub 8, 2013 19:28

Skôr to bude ako pri črevných problémoch. 24-hodinová (radšej 36) hladovka, človek prežije, (vinovaté črevné) baktérie nie. Či to je naozaj tá príčina úspechu netuším, faktom je, že som sa tak párkrát zbavil slušných prieserov. Na rozdiel od zvyšku partie, ktorí podobným hogo fogo receptom odmietajú veriť a potiahli to o pár dní dlhšie...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Borelioza

Příspěvekod kropt » pon dub 8, 2013 19:35

](*,) o bože....... a žilou jsi si nepouštěl?
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví