Borelioza

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Borelioza

Příspěvekod S4TYR » čtv čer 16, 2016 10:32

Dik, :) to vypada zdarile. Jedno baleni by pro dva tedy v lekarnicce mohlo stacit, ze?
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 17:24

Chmeld4 píše:btw za letošek sem už na 18ti klíšťatech, takže plnim poctivě svojí roční kvótu.

Zahravas si. Proti encefalitide uz nejspis budes mit imunitu, ale borelioza je jen otazka casu. Proc taky nezkusis vrazdici repelent, kdyz jich chytas tolik? Ja s nim mam jedno za nekolik let a to jsem venku (skoro) kazdou nedeli. Driv jich bylo vic, proto jsem ho zacal pouzivat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod Chmeld4 » pát čer 17, 2016 9:01

mike: Mám stejnej problem jako sobb. Kraťasy sou základ letního pohybu v lese i na kole. Možná ten co se dá nastříkat i na kůži ...
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Borelioza

Příspěvekod fps » pát čer 17, 2016 13:48

lidoser píše:Je lepší teda klíště trhat kartou, odřezávat sosák, nebo vyřezávat i s kůži? Jak je to s tím framikojnem? Dík za rady.

Ixoderm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát čer 17, 2016 17:44

@Chmeld4: tak to mas blbe a na rozdil od sobb nemas vymluvu na krasne nozky ;-) Na kuzi asi zadny zabijak nebude, ten by ublizil i tobe. A jestli mas chlupate nohy, tak mas smulu, na ty se klistata chytaji nejlip.

(nechapu kratasove lidi ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát čer 17, 2016 17:48

fps píše:Ixoderm

To je dobre: Jód, jodid draselný, ethanol, diethylether, nitrocelulóza. Takze lepidlo smichane s jodem :) Proc ne, ale co kdyz mas chlupy? ;-)

(na tyhle frikulinske weby zacinam byt alergicky :evil:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod fps » sob čer 18, 2016 9:10

v rodině používáme Ixoderm kvanta let, předtím modrou verzí, a i na psa, a dle mně nic podobného lepšího není, web nehodnotím, ale je tam aspoň vidět jak se má Ixoderm používat, Ixoderm a Imodium jsou jediné dvě věci co vozím jako lékárničku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » sob čer 18, 2016 14:42

Na to Imodium jednou dojedes... Nesmi se pouzivat prave na to, na co bys ho venku mohl potrebovat. Smecta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod fps » ned čer 19, 2016 10:59

to už jsme tady rozebírali, naštěstí na průjmy netrpím, a když se náhodou někdy objeví, tak mi dvě tablety Imodia vždy pomohli, a tohle už platí cca 20 let kdy mi bylo Imodium doporučeno
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » ned čer 19, 2016 22:49

Jo, ale stale ses nepoucil ;-) Jestli mi neveris, zeptej se sipky, je doktorka. Na druhou stranu, jestli mas to Imodium v lekarnicce 20 let, tak uz stejne funguje jen jako placebo a neuskodi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod Chmeld4 » pon čer 20, 2016 7:25

mike píše: ... ale co kdyz mas chlupy?

Včera jedno z mého chlupatého, mužného pupku a dnes ráno jedno na tříslech. No probléma :twisted:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » pon čer 20, 2016 8:10

Mozna potom by na silne zamoreni klistatatama mohla dobre fungovat voskova depilace, ne? Chlupy ven, kliste ven.... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod Chmeld4 » pon čer 20, 2016 10:27

Jen to pomyšlení mě děsí ... :shock:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Borelioza

Příspěvekod fps » pon čer 20, 2016 12:39

mike píše:Jo, ale stale ses nepoucil ;-) Jestli mi neveris, zeptej se sipky, je doktorka. Na druhou stranu, jestli mas to Imodium v lekarnicce 20 let, tak uz stejne funguje jen jako placebo a neuskodi :twisted:

- v čem je u Imodia problém?
- samo že když projde Imodium zárukou, tak ho vyměním za nový
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pon čer 20, 2016 14:42

Problem je v tom, ze nijak neleci pricinu problemu a kdyz je pricinou infekce, tak ji zhorsi. Tim, ze ji podrzi v tele, prujem je obranny mechanismus, kterym se telo infekce zbavuje. Imodium ho akorat na cas vypne. Proto se nema pouzivat na infekcni prujmy no a z ceho asi tak budes mit prujem nekde venku?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod fps » úte čer 21, 2016 14:09

když mam průjem, tak nevím z čeho ho mam, ale stáčí mi vzít najednou dvě tablety, a průjem je pryč, ještě se mi nestalo že by po dvou tabletách Imodia průjem nepřestal
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Borelioza

Příspěvekod mvaldo » úte čer 21, 2016 14:59

hylak alebo reasec nezaberu lepsie? inak aj hylak odporucaju na upravu crevnej mikroflory po antibiotikach
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » ned čer 26, 2016 16:02

Jen tak pro zajimavost, proc se asi tato zprava malokde uvedla, na rozdil od puvodni zpravy a zakazu prodeje??? Hlavne, ze prakticky zlikvidovali vyrobu vyrobu z nepasterovaneho mleka a zpusobili velice citelnou skodu celemu druzstvu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pon čer 27, 2016 2:12

Nejspis proto, ze novinari davaji prednost spatnym a senzacnim zpravam ;-) Google mi ale vyhodil nekolik ruznych, takze to neni tak spatne.

Co se zbytku tyce. V nemocnici skoncilo 33 lidi, to je lokalni epidemie. Nejak se nakazit museli, primo od klistete to urcite nebylo. Jestli to spravne chapu, tak meli spolecne to, ze jedli syr z te salase. Takze bylo naprosto logicke stopnout prodej a udelat testy. Co asi tak meli delat jineho? Tohle neni zadna sranda a nemohli riskovat dalsi nakazene. Nakonec se teda virus neprokazal, ale nejak se nakazit museli. Moznosti je vic. Nakazeny syr snedli, ale novejsi uz nebyl. Nakazena ovce mohla chcipnout (nebo ji treba zabili), mezitim se uzdravila (psali, ze virus vylucuje do mleka 10 dni), mohli pouzit mleko odjinud...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » pon čer 27, 2016 8:17

mike píše:Jestli to spravne chapu, tak meli spolecne to, ze jedli syr z te salase.

No nevim, co vsechno meli spolecne. Mam dojem, ze nekde se rikalo (ja to mam z druhe ruky, takze to neberu jako potvrzene), ze min. vetsina konzumovala ten syr na nejake svatbe, takze by toho mohli mit spolecneho vice.
Ale mne zarazi, ze nejdrive (a to myslim, primo i hygienici) se jednoznacne vyhlasovalo, ze "se nakazili z ovciho syra", kdyz se zacalo testovani a ustupovala nemoc, tak uz to bylo "zdrojem nakazy byl pravdpodobne ovci syr" a nakonec to konci tim, ze "nakazu konzumaci ovciho syra z daneho druzstva byla vyloucena"....
Co se tyce vysledku testu, tak minimalne protilatky v krvi a mam dojem i v mlece zustanou urcite jeste dlouho. Mimochodem, jsem nekde cetl zajimavou studii, kde testovali primo nepasterovane mleko ovci, koz a krav z ruznych mist a ruzne chovanych - virus nasli v neco kolem 10% pripadu, +- neco ve vsech typech zvirart, ale protilatky byly az kolem 20% a to nejvice (nebo skoro stejne jako nejvice i) v kravskem mlece.

Je jasne, ze hygienici museli zakazat prodej, ale jde o to, ze zpusobili velkou skodu nekomu - ale to se uz vlastne nikoho jineho netyka, nikoho nezajima.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pon čer 27, 2016 17:17

apuka píše:No nevim, co vsechno meli spolecne. Mam dojem, ze nekde se rikalo (ja to mam z druhe ruky, takze to neberu jako potvrzene), ze min. vetsina konzumovala ten syr na nejake svatbe, takze by toho mohli mit spolecneho vice.

Jo, to jsem taky nekde zahlednul. Tim vetsi pravdepodobnost, ze to bylo z toho syra.

apuka píše:Ale mne zarazi, ze nejdrive (a to myslim, primo i hygienici) se jednoznacne vyhlasovalo, ze "se nakazili z ovciho syra", kdyz se zacalo testovani a ustupovala nemoc, tak uz to bylo "zdrojem nakazy byl pravdpodobne ovci syr" a nakonec to konci tim, ze "nakazu konzumaci ovciho syra z daneho druzstva byla vyloucena"....

Otazka, co opravdu rekli hygienici a co z toho udelali novinari... Z tech variant je rozumna jen ta prostredni. Posledni je nesmysl, jestli nemaji vzorek toho, co opravdu jedli. O cemz pochybuju.

apuka píše:Co se tyce vysledku testu, tak minimalne protilatky v krvi a mam dojem i v mlece zustanou urcite jeste dlouho.

Nevim jak u tohodle, ale u neceho se protilatky tvori az se zpozdenim. Tj. kdyz jsi nejvic nakazlivy, protilatky jeste nemas. No a jak jsem psal, co kdyz ta ovce mezitim chcipla nebo evidentne nemocny kus zabili sami? Nebo meli zrovna malo mleka a koupili odjinud?

apuka píše:Mimochodem, jsem nekde cetl zajimavou studii, kde testovali primo nepasterovane mleko ovci, koz a krav z ruznych mist a ruzne chovanych - virus nasli v neco kolem 10% pripadu, +- neco ve vsech typech zvirart, ale protilatky byly az kolem 20% a to nejvice (nebo skoro stejne jako nejvice i) v kravskem mlece.

Nemas odkaz? To vypada docela desive, asi se zacnu vyhybat nepasterovanym syrum ;-)

Jinak jsem kdysi cetl, ze naprosta vetsina pripadu encefalitidy u lidi probehne bez priznaku. Vubec o tom nevis, ale protilatky se vytvori a jsou na cely zivot. Lepsi, nez ockovani. Az na tech par procent, u kterych nemoc propukne a cast z nich, u kterych zustanou nasledky. Plati pro kousnuti klistetem, z mleka to podle tohohle pripadu zrejme bude horsi.

apuka píše:Je jasne, ze hygienici museli zakazat prodej, ale jde o to, ze zpusobili velkou skodu nekomu - ale to se uz vlastne nikoho jineho netyka, nikoho nezajima.

Shit happens. Udelali, co museli a nekdo je poskozen. To se obcas stane, proste nestastna nahoda. Jestli za to nekdo muze, tak to kliste, co nakazilo ovci. Proti nestastnym nahodam existuje pojisteni. Zrovna tohle bych bral jako riziko podnikani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » úte čer 28, 2016 7:46

Pravdepodobne toto bude ten link, co jsem cetl, i kdyz ja si pamatuji trocha jina cisla, ale ja sjem si to precetl uz davno a vek muze udelat svoje...

Mimochodem, vsimas si, ze TY taky pises tak, ze z toho hodne silne plyne, ze za tu nakazu muze ten ovci syr, i kdyz to nic nepotvrdilo. Jo, moznych duvodu, proc to nenasli jsi napsal dost, ale sami hygienici by asi nevyhlasili, ze ten syr z te farmy jako zdroj nakazy se musi vyloucit....
Na svadbe se ji a pije mnoho veci, co my vime, kdo z ceho co vsechno udelal, "uvaril". Co kdyz tambyl nejaky mlecny moucnik a nekdo si tam v ramci setreni dal "sve" mleko? Nebo delali neco z krvi (to se na Slovensku dost casto dela) a nebylo to dostatecne dlouho tepelne zpracovane? Nebo jen udelali krvave steaky z nakazeneho masa a taky to neproslo vevnitr dostatecne dlouho pecene?
Nebo vsichni pili krev tchyne (nebo tchyne jim), ktera byla uz nakazeny predtim.... :lol:

Dalsi zajimava vec, ktera se malokde objevuje je, ze zdaleka ne vsichni, co zpocatku brali, ze jsou nakazeni encefalitidou byli opravdu nakazeni. Ale do celkoveho velkeho cisla se hodi... (tu logiku, ze nepotvrzeni encefalitidy svedci o ustupu nemoci necham radeji stranou).
Ako vo štvrtok informovala hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová, u viacerých ambulantne sledovaných pacientov sa kliešťová meningoencefalitída nepotvrdila, čo svedčí o tom, že vírusové ochorenie je na ústupe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2016 17:23

apuka píše:Pravdepodobne toto bude ten link, co jsem cetl, i kdyz ja si pamatuji trocha jina cisla, ale ja sjem si to precetl uz davno a vek muze udelat svoje...

Sila. Podtrhnul bych tohle:
Výsledky testování ukazují, že pití nepasterizovaného mléka představuje významné riziko nákazy klíšťovou encefalitidou zvláště v oblastech zvýšeného výskytu viru klíšťové encefalitidy. Z hlediska časté konzumace kravského mléka je zvláště významný nález viru klíšťové encefalitidy ve více než 10 % vzorků kravského nepasterizovaného mléka, které není běžně uváděno jako možný zdroj nákazy klíšťovou encefalitidou.


apuka píše:Mimochodem, vsimas si, ze TY taky pises tak, ze z toho hodne silne plyne, ze za tu nakazu muze ten ovci syr, i kdyz to nic nepotvrdilo.

Jiste. Prijde mi to jako nejpravdepodobnejsi moznost.

apuka píše:Jo, moznych duvodu, proc to nenasli jsi napsal dost, ale sami hygienici by asi nevyhlasili, ze ten syr z te farmy jako zdroj nakazy se musi vyloucit....

A vyhlasili opravdu tohle? Nebo to jen prekroutili debilni novinari? To je prece nesmysl, jedine, co muzou spolehlive rict je, ze v okamziku odberu vzorku nebyla nakaza zjistena. Nerika to nic ani o minulosti ani o budoucnosti. Pri tomhle vysledku, kdyby nakazu nasli, tak je to neco jineho.

apuka píše:Nebo vsichni pili krev tchyne (nebo tchyne jim), ktera byla uz nakazeny predtim.... :lol:

Jasne, nakazena tchyne je vsechny pokousala :) Uplne vyloucit se neda nic, ale jde o pravdepodobnost. Myslim, ze ted uz neni sance, ze by se zdroj nakazy nasel. Vsechny potencialne nakazene vzorky jsou sezrane nebo zkazene a vyhozene. Co s tim? Nic. Proste blba smula. Pro farmu, ale hlavne pro vsechny nemocne.

apuka píše:Dalsi zajimava vec, ktera se malokde objevuje je, ze zdaleka ne vsichni, co zpocatku brali, ze jsou nakazeni encefalitidou byli opravdu nakazeni. Ale do celkoveho velkeho cisla se hodi... (tu logiku, ze nepotvrzeni encefalitidy svedci o ustupu nemoci necham radeji stranou).

:D njn, zdravotnictvi a logika... Myslim ale, ze to desifrujes spatne:

Ako vo štvrtok informovala hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová, u viacerých ambulantne sledovaných pacientov sa kliešťová meningoencefalitída nepotvrdila, čo svedčí o tom, že vírusové ochorenie je na ústupe.

Chapal bych to spis tak, ze sledovani nakazeni byli, ale probehla u nich jen prvni faze nemoci (viroza) a druha (zanet mozku) uz ne. To je normalni, meli stesti resp. jejich telo to zvladlo. Pak je spravne i ta logika, nemoc se (u nich) dal nerozviji a je na ustupu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2016 8:00

Miku, v jinem clanku pisou, ze se encefalitida u nakazenych potvrdila po vysetreni odebraneho mozkomisniko moku. Predpokladam, ze nejake testy delali i u ostatnich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2016 9:07

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2016 18:25

Kouknul jsem se na stranky zminovane ILADS a precetl si doporuceni. Docela silene:

- jako profylaxi (prevenci) boreliozy po kousnuti potencialne nakazenym klistetem (coz je asi kazde) 20 dnu antibiotika. Duvod: riziko potencialnich skod je mensi, nez kdyby se rozvinula borelioza. Pravdepodobnost uspechu je velka, blizka 100%.

- jako leceni prvni faze tj. cerveneho fleku 4 - 6 tydnu ATB. Duvod: klasicka lecba 20 dnu ma prilis velke procento selhani.

- leceni dalsich fazi to same nebo vic, ATB i primo do zily a lecit, dokud priznaky nevymizi, takze i dlouhodobe a kombinovat ruzna ATB.

Celkove jde ale jen o doporuceni, jelikoz udaju je porad malo a studie nejsou dost prukazne. Hlavni duvod takhle drasticke lecby je, ze chronicka borelioza je horsi, takze jde hlavne o snizeni jejiho rizika na minimum.

Kdyz to tak ctu, tak si rikam, jestli by nebylo lepsi se soustredit na to, jak klistata vyhubit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2016 18:36

Taky tam zminuji profylaxi, kterou doporucuje druha skupina (IDSA) a o ktere jsem tu kdysi psal. Po kousnuti potencialne nakazenym klistetem si vzit jednorazove 200 mg Doxycyclinu (u nas Doxybene).

Nedoporucuji. Duvod: neni dostatek dat, ktera by potvrzovala ucinnost a studie, ktere se delaly, byly spatne navrzene a vyhodnocene (to je bohuzel pravda...). Dalsi duvod je, ze pokud by to nestacilo, mohla by vzniknout borelioza bez protilatek (v jedne studii se tak i stalo, jeden pripad), ktera se pak neda detekovat a tedy se i pozde a spatne leci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » čtv črc 7, 2016 8:38

Pokud by to byla pravda (a neni to prvnikrat a nejenom v CR/SR), co se o tom nejenom spekuluje), tak by mike porazilo, ze musi bojovat nejenom s klistatem a klosem, ale i komarem. Nastesti, az to potvrdi dvojita slepa zkouska a padesat vedeckych clanku v spickovych zdravotnickych vedeckych casopisech :lol:.
Ten clanek jsem cely necetl, nemam koupeny pristup, jen jsem mne napadlo na tuto moznost upozornit, kdyz jsem jej zahledl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod booze » čtv črc 7, 2016 19:11

Proti komarum byla pokusne letos pouzita nejaka biologicka zbran. Tak by me zajimalo jak to dopadlo tady
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » čtv črc 7, 2016 19:54

@apuka: klidne to pravda byt muze, ale i tak bude sance mnohem mensi, nez od klistete. Spekuluje se nejen o komarech, ale prakticky o kazdem krvezinivem hmyzu. Co se mne tyce, tak po se klidne muzou vyhubit klistata, klosi i komari a vsechen dalsi krev pijici hmyz. V tomto poradi.

Lidi, co meli boreliozu a o klisteti nevedi si ho nemuseli vubec vsimnout. Boreliozu prenaseji i nymfy a ty jsou skoro neviditelne. Sam jsem to tak mel a na 99.9% to bylo kliste. Pod kalhotama a nejdriv se to chovalo presne jako kousanec od kllistete, akorat tam zadne nebylo.

@booze: spravne, cokoliv je proti upirakum dobre. Chemie, biologie, klidne i radioaktivita. Pro hmyzaky Zenevske konvence neplati [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví