Zánět achilovek

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zánět achilovek

Příspěvekod michail » sob dub 18, 2009 13:17

caute

Mam problem s achilovkou, boli sme na dovolenke v slovenskom raji - 4 celodnove tury vo vysokych kozenych topankach. Po dvoch ma zacala boliet achilovka na lavej nohe, mam ju aj mierne opuchnutu a trochu zacervenalu. Ked hybem s nohou alebo si s nou pohybem prstami tak to mierne vrzga.
Stretli ste sa niekto s niecim. Chcem vediet ci to prejde, alebo to nechat radsej v klude. Bolestive to nie je, len ked nosim nizke topanky a trochu tlacia na to miesto, inak nic extra.

Na turach som nosil Raichle Mt.Crest, pomerne nove (od vianoc) ale uz som v nich nachodil cca 50 km a doteraz vsetko vporiadku.

Teraz sa bojim aby to nebolo nieco vaznejsie, ci to mam liecit doma ( chondroitinova mast, dolgit proti zapalu) alebo radsej k lekarovi.

Diky za rady

Michal
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: problem achilovka

Příspěvekod Semo » sob dub 18, 2009 16:24

Pokial ja viem (len co som cital, inak so slachami som problemy nemal), tak ak vrzga, tak je to v riti, pretoze zapal slachy.
Rozhodne by som siel za lekarom a TBW, obstrek sa nedoporucuje (aj ked polka lekarov je za a druha proti), pretoze bud pomoze, alebo nie, alebo este zvysi sacu na prasknutie zapalenej slachy. Ako som nakupil, predavam.
V mojom okoli poznam par ludi, ktori sa kvoli tomu mesiace setrili a spavali v hrubch ponozkach, aby to bolo v kuse v teple a jednu holku, ktorej problemy s achilovkami prestali az po roku a nieco. Nie ze by prestrala zit na tie dva roky, ale dost ich setrila a co namahalo achilovky, tak nerobila vobec. Co je znacne deptalo.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: problem achilovka

Příspěvekod Lipon » sob dub 18, 2009 23:47

kdyz to vrze, nemusi to jeste byt zanet - pokud je to rude a natekle tak jo - takhle mi to rikala moje doktorka, kdyz mi vrzaly slachy okolo kotniku, ale jeste to nebylo otekle a rude

achilovka me taky natekla loni v Irsku - natazeny vaz, ale nevrzalo to, jen bolelo, podle meho z nezvyku chozeni v botach, i kdyz rozchozenych

drive jsme vzdycky pred narocnejsi dovcou delali "rozchazeci vylety" kvuli zvyknuti si nohou na tvrdsi boty, a pak i 14 dni s baglem byl v pohode; loni na to nejak nezbyl cas a vymstilo se to
nastesti me to vic chytlo az v druhe casti dovcy, kdy uz jsme prechod meli za sebou a projizdeli zapad autem
dal jsem si 2 dny voraz - v sandalach po pamatkach a mirnymi cestami, pohory pak na posledni poradny vylet (3 nejvyssi kopce Irska v jednom celodennim okruhu) a bylo to na hrane

s botama jsem nikdy problem nemel, akorat jsem nechal udelat v Restday nove podrazky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: problem achilovka

Příspěvekod tuso » ned dub 19, 2009 6:33

Takže odborný názor. Zápal šľachy je veľmi nepríjemná vec, pretože sa može ťahať niekoľko mesiacov a je bolestivý. V prípade Achilovky je to nebezpečnejšie o fakt, že šľacha je zraniteľnejšia, resp. náchylnejšia na prasknutie. Moja rada znie: vyhľadať lekára- ortopéda a dať to do poriadku. Hlavne to chce kľud. V žiadnom prípade sa nepokúšaj o prekonávanie bolesti a "rozchádzanie" šľachy. Prasknutá Achilovka sa hojí dlho a následky sú niekedy dosť zlé.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: problem achilovka

Příspěvekod kvorka002 » pát led 15, 2010 21:42

cavte, presne tento isty problem mam aj ja..prava achilovka...pri chodzi ked su topnaky v kontakte s achilovkou tak boli, ked mam vysoke turisticke tak este viac...ked prejdem prstom po kozi, aj ked hybem chodilom tak tam vzga, nieje opuchnuta, len troska zacervenana...ked chodim na boso tak neboli...trva to odkedy som kupila nove vysoke vibramy(2-3 tyzdne), na 2 turach v pohode ale pootm ma uz zacala palit achilovka...:((
kvorka002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 15, 2010 21:34

Re: problem achilovka

Příspěvekod michail » pát led 15, 2010 22:02

Mne sa to odvtedy už nevrátilo, takže zatiaľ pohoda. Vŕzganie aj bolesť prešli tak po 2 týždňoch
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: problem achilovka

Příspěvekod bibi » pát led 15, 2010 22:46

michail, a ako si to liečil? Šiel si k lekárovi, či si si dal pohov a mazal?
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: problem achilovka

Příspěvekod michail » sob led 16, 2010 9:47

mazal - ibalginová masť myslím, ale také niečo a prešlo to
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » ned říj 31, 2010 18:08

tuso píše:Takže odborný názor. Zápal šľachy je veľmi nepríjemná vec, pretože sa može ťahať niekoľko mesiacov a je bolestivý. V prípade Achilovky je to nebezpečnejšie o fakt, že šľacha je zraniteľnejšia, resp. náchylnejšia na prasknutie. Moja rada znie: vyhľadať lekára- ortopéda a dať to do poriadku. Hlavne to chce kľud. V žiadnom prípade sa nepokúšaj o prekonávanie bolesti a "rozchádzanie" šľachy. Prasknutá Achilovka sa hojí dlho a následky sú niekedy dosť zlé.

tak to je v řiti ](*,)
o víkendu jsme se museli předčasně vrátit z jeseníků, pač mě po prvním dni rozbolela achilovka na pravý noze. druhej den jsem to zkusil rozchodit, což byla pitomost největší (20 km na těžko) a večer jsem byl rád, že jsem dopajdal k autu. achilovky už bolely obě. obě jsou zarudlý a nateklý a bolí to jak sviň. bolest trošku polevila, když jsem si zul pohory.

začalo to nenápadně: asi tak 2 - 3 měsíce zpátky mě občas bolela achilovka hned po probuzení, ale během dne bolest vždycky odezněla, takže jsem to neřešil. pak, asi měsíc zpátky, jsem visel v takovým pitomým štandu, stálo se tam tak nějak podivně a než spolulezec dolezl hore, tak jsem myslel, že mi achilovka vystřelí z nohy, nějak jsem si jí tam natáhnul nebo co, ještě jsme něco polezli, ale achilovka bolela asi dva dny v kuse, pak to přestalo, takže jsem to nechal být podruhé. no a teď o víkendu dokonáno a já chodím jako bych měl v prd.li kolík, haksny bolí.

takže ortoped a nezbývá než doufat, že to přeléčím [-o<
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod Ryba » ned říj 31, 2010 19:30

S achilovkou jsem měl problém jen jednou na cykločundru, po třech dnech a asi 400 km začala nepříjemně bolet, otekla, vrzala. Tehdy mi pomohlo dát sedlo níž a tou postiženou nohou šlapat jen patou, takže achilovka byla v podstatě mimo záběr - a namazal jsem Ibalginem. Měl jsem strach, abych si to nějak nepomršil, ale nakonec jsem s tím dojel až domů, ke konci to bylo už vůčihledně lepší, po týdnu doma (občas ledování a klid) úplně v pohodě a od té doby se neozvala. Takže bych řek, že to nebyl nějaký zánět, ale asi jen podráždění z přetížení.
Osobně bych tomu dal klid, mazal a pokud by to přetrvávalo, teprv vyrazil k ranhojičům.

Taky je potřeba zjistit, která máza ti pomáhá, mařena třeba přísahá na Flector (Diklofenak) ale mě podstatně líp zabírá Ibalgin (obyč Ibuprofen). Navíc diklofenak v mrtvolách zcela zdecimoval populaci supů v Indii, ono je to pro ně jedovatý :axe:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: problem achilovka

Příspěvekod tuso » ned říj 31, 2010 19:56

Ono ortopéd ti stejně nejdřív nabídne antiflogistiká a klid na lůžku/ event. fixaci kotníku/. Ti akčnější můžou dělat hned obstřeky kortikoidy- do toho bych hned ze startu nešel. To znehybnění je hoooooodně důležité. Ale fakt znehybnění- nejlepší sádra nebo fixní ortéza. A ani jedno ani druhé si sám neseženeš.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: problem achilovka

Příspěvekod ZbynekN » ned říj 31, 2010 20:00

tuso píše:Ti akčnější můžou dělat hned obstřeky kortikoidy-


To jsem měl asi akčního ortopeda :mrgreen:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » pon lis 1, 2010 8:20

ZbynekN píše:[To jsem měl asi akčního ortopeda :mrgreen:

a zabralo to? a jak dlouho jsi musel potom držet klid na lůžku?
Ryba píše:SOsobně bych tomu dal klid, mazal a pokud by to přetrvávalo, teprv vyrazil k ranhojičům.

to přesně zatím dělám. ibalginovou mast zkusím. zatím to patlám fastum gelem, pač nic jinýho doma nebylo. a protizánětlivej je taky. jinak "nechat to v klidu a vyčkat", to jsem si celkem jistej, že se to dá do cajku samo, ale nutně potřebuji být do měsíce v řádku a nejlépe, aby se mi to už nevracelo :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod ZbynekN » pon lis 1, 2010 10:03

Zabralo. Klid jsem nedržel, jen jsem nesportoval (tolik :mrgreen: ), je to ale už sedm let zpátky. Ale kdyby to nezabralo, tak mi slíbil sádru
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » pon lis 1, 2010 10:05

díky, no uvidíme. sádra ale nepřipadá v úvahu.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod ZbynekN » pon lis 1, 2010 10:07

amigo píše:sádra ale nepřipadá v úvahu.


Moje nejčastější věta na ortopedii :mrgreen:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: problem achilovka

Příspěvekod ZbynekN » pon lis 1, 2010 10:09

A k mazání: Taky používám ibalgin v masti (prodává se krém a gel). Ke zvýšení účinku se radí zabalit do igelitu, jsem slyšel. A možná i v lékárně :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: problem achilovka

Příspěvekod Ryba » pon lis 1, 2010 15:28

nemáš na mysli:
...Zkrátka ten četník mu ji zabalil a usek?

:mrgreen:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: problem achilovka

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2010 17:49

amigo píše:...začalo to nenápadně: asi tak 2 - 3 měsíce zpátky mě občas bolela achilovka hned po probuzení, ale během dne bolest vždycky odezněla...

Nemel jsi behem asi tak pulroku predtim, nez to zacalo, antibiotika? Jestli ano, jaka? Souvislost je necekana, ale u jednoho druhu existuje a projevuje se nejcasteji prave na achilovkach.

amigo píše:ibalginovou mast zkusím. zatím to patlám fastum gelem, pač nic jinýho doma nebylo. a protizánětlivej je taky.

Klidne zustan u Fastum Gelu, patri do stejne skupiny a je mozna nejucinnejsi. Jen se to s nim nesmi prehnat, precti si letak. Jsem si jednou mazal narazena zebra a po dvou tydnech se mi zacala delat koprivka velikosti pinpongovych micku. Jinak na nej ale nedam dopustit a do hor ho beru vzdycky (kdyz nezapomenu...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » pon lis 1, 2010 18:22

mike píše:Nemel jsi behem asi tak pulroku predtim, nez to zacalo, antibiotika? Jestli ano, jaka? Souvislost je necekana, ale u jednoho druhu existuje a projevuje se nejcasteji prave na achilovkach.

antibiotika jsem nebral ani nepamatuju. v týdnu zajdu za ortopedem. když jsem v klidu, nebolí to, ale stačí i pitomejch 500 m k autu a hned se to ozve. jinak o víkendu jsem měl na obou nohách takový zatvrdlý horký natekliny, ty po fastum gelu splaskly a teď mi v nich vrže.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2010 18:25

Bud rad, u normalniho zanetu mas vetsi sanci na vyleceni. Urcite to mas z jezdeni na kole ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: problem achilovka

Příspěvekod vanaxxl » úte lis 2, 2010 8:43

Achilka - klasickej běžeckej problém. Sám s jednou +- úspěšně laboruju už dva roky. Na běžeckejch diskusních fórech je toho o achilkách napsáno mraky. Moje zkušenosti:
Kdo za to může - jednoznačně boty
Nepomáhá - jakékoliv mazání (max jako placebo), držet v teple škodí
Pomáhá - přestat namáhat někdy pomůže a někdy to nestačí, pravidelně ledovat, rázová vlna
Nutné - zajít za dobrým ortopedem dřív než se urve
vanaxxl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 28, 2010 12:44

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » úte lis 2, 2010 8:47

já toho letos moc nenaběhal, to spíš na kole najezdil.
vanaxxl píše:Pomáhá - rázová vlna

o tomhle jsem četl, máš s tím nějaký zkušenosti?
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod vanaxxl » úte lis 2, 2010 9:02

amigo píše:
vanaxxl píše:Pomáhá - rázová vlna

o tomhle jsem četl, máš s tím nějaký zkušenosti?

Jo, vytáhla mě z problémů, když všechno ostatní zklamalo. Bohužel tuhle léčbu nehradí má zdravotní pojišťovna (VZP). Dělali mně to v Brně v Revmacentru. Pět sezení, jedno sezení stálo myslím 400czk, ale už si to nepamatuju přesně. Zákroky samotný nijak moc nebolely.
vanaxxl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 28, 2010 12:44

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » úte lis 2, 2010 9:24

@vanaxxl: ok, dík. u nás tuhle léčbu nikde neprovádí, ale co jsem našel, tak snad v chotěboři jo, což není daleko. prvně uvidím co u ortopeda.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod Petras » úte lis 2, 2010 17:51

No rázová vlna na achylovku,to tedy nevím,mě ale pomohla odstranit putující výrusky na patě,je to ale už dávno,třeba tím včil dělají více věcí než ledvinové kameny atd.

Zajdi k doktorovi,v tohle věku už přece musíš mít známého ortopeda :roll:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: problem achilovka

Příspěvekod vanaxxl » úte lis 2, 2010 18:46

Petras píše:No rázová vlna na achylovku,to tedy nevím :roll:

Zkus třeba google. A do budoucna klidně i dřív než něco napíšeš :D . Nic ve zlým.
vanaxxl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 28, 2010 12:44

Re: problem achilovka

Příspěvekod Petras » úte lis 2, 2010 22:33

vanaxxl píše:..Zkus třeba google...

...hele "chytrých" gůglařů je všude plno...že...teda nic ve zlým... :wink:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: problem achilovka

Příspěvekod amigo » stř lis 3, 2010 7:48

Petras píše:Zajdi k doktorovi,v tohle věku už přece musíš mít známého ortopeda :roll:

to udělám, ale známého ortopeda ve svém věku tedy rozhodně nemám :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: problem achilovka

Příspěvekod Petras » stř lis 3, 2010 9:15

amigo píše:...známého ortopeda ve svém věku tedy rozhodně nemám ...

...divné ... ba přímo neuvěřitelné... :mrgreen:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Další

Zpět na Outdoor a zdraví