Zánět achilovek

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trekové hole

Příspěvekod Grent » stř led 16, 2019 22:39

mike píše:BTW, proc ti praskla achilovka? To se prece bezne nestava. S jednou vyjimkou a zajimalo by mne, jestli je to ona.

Na to asi nedokážem dať úplne jednoznačnú odpoved, ja som bol nejaký čas v tom že je to len vyvrtnutý členok a až na nejakej tretej kontrole mi uplna iná doktorka hovorí ze to ešte nemám namáhať že to mám prasknutú šľachu
Ale ak si mám tipnúť dôvod tak by som povedal že stuhnuté svaly a možno aj trochu unava, šli sme ráno na východ slnka a keďže kamarát čo šoféroval posunul plánovaný odchod o vyše hodinu tak sme na ten vrchol už skoro dobiehali - to by bola ta únava. A následne sme na vrchole boli celu hodinu v celku slušnej zime. Po com sme následne rovno šli dole, tak som bol asi riadne stuhnutý. Po pár krokoch sa mi na jednom kameni šmyklo a jak som spadol tak sa cela noha nejak vykrutila a už to bolo. Neviem či v tom mohli byt ešte napríklad topánky alebo čo, bol som v tom že sú dobre utiahnute. Toľko k mojim postrehom.
Čo je ta tvoja výnimka o ktorej vieš? :)
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Trekové hole

Příspěvekod mike » čtv led 17, 2019 1:54

Chinolonova antibiotika (cipro-neco, ofloxin apod). Nemel jsi je behem pul roku az roku predtim? Oslabi/poskodi achilovku a ta pak muze bez varovani prasknout i pri bezne cinnosti. Coz zas uplne nevypada jako tvuj pripad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Trekové hole

Příspěvekod Grent » čtv led 17, 2019 9:38

Nemyslim si ze by v liekoch co som ten polrok bral nejaky cas by boli antibiotika.. skor to bola smola v nestasti asi ..som s tym potom zliezal 7hod. dole.. este hore sme si hovorili ze ak bude dobre tak za 2-2,5sme dole, no nevidalo :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pierre111 » čtv led 17, 2019 10:27

A jsi si jistý, že byla achilovka opravu úplně přetržená ? Byl jsi s tím na operaci a sešili ti jí ? Jinak achilovky praskají, faktorů proč je hned několik. Riziková skupina jsou sportující muži mezi 30 a 40 lety. šlacha se oslabí přílišnou námahou, životospráva, dědičnost, zánět, běh v měkkých botách nebo na měkkém povrchu atd. Je toho spousta. Každopádně při přetržení se ti stáhne lýtkový sval, chodidlem prakticky nejde pohnout a strašně to bolí. Jo a když praskne, tak je to často i dost slyšet :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod Grent » čtv led 17, 2019 12:45

Tak bud som na tom velmi dobre psychicky alebo to bolo len nejake natrhnute ked som s tym zisiel :D .. nakolko ten zvuk prasknutia som pocul, v prvom momente som bol v tom ze som zlomil nohu .. odvtedy nebolo viacmenej mozne sa postavit na spicku a udrzat sa, isiel som len po celom chodidle ..
Ale operaciu som nemal, dostal som len bandaz ktoru som si vlastne kupil sam, inak len mastit a nezatazovat.
Otcovi sice tiez nejaku slachu zosivali ale to v petdesiatke a neviem ze by dovtedy mal nejaky problem, dedicnost to asi nebude .. skor este ta zivotosprava, v dobe ked s ami to stalo som pracoval ako kancelarska krysa s nepravidelnym pohybom a 5-10kg navyse oproti tomu co povazujem za optimalnu vahu pre seba.
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pierre111 » čtv led 17, 2019 13:39

Tak to jsi měl asi jen natržené, pokud vím, tak přetržené achilovky se vždy šijí a čím dřív se tak udělá, tím lépe. Rekonvalescence je pak několik měsíců, dřív se dávala sádra, dnes taková ortéza i přes chodidlo, kde se pomalu povoluje kloub a dochází tím k postupnému rozhýbání. Někdy se stane, že se to už do původního stavu nedokáže vrátit, je to poměrně vážné zranění. Kamarádovi praskla při fotbale. Byla to rána jako když praskne provaz nebo silnější větev. Hned se válel po zemi a řval bolestí, nebyl schopen udělat krok bez pomoci. Chodidlo mu viselo a nešlo s ním hýbat a na lýtku měl bouli jak se stáhnul sval, který neměl odpor. Takže jsi to měl spíš natržené, což je pro tebe jen dobře ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Trekové hole

Příspěvekod Grent » čtv led 17, 2019 14:28

Tak snad teda len natrhnute ako hovoris .. ono to bolelo jak slak ale pohybu som schopny bol ..no je pravda ze po mesiacoch este stale musim byt opatrny, hlavne ked zacinam cvicit alebo sa niekam rozbehnm tak to citim a az po chvili sa jemna bolest strati ..mas aj nejaku radu k rekonvalescencii? :D ..
Ale aby sme sa vratili aj spat k teme a nezaspamovali to tu uplne tak odteraz na zimnu alebo narocnejsiu turistiku idem len s palickami :D ..no zaklad je pravidelne cvicit a hybat sa lebo potom to takto dopadne :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Trekové hole

Příspěvekod Pierre111 » čtv led 17, 2019 15:59

Ano pár doporučení mám, jelikož jsem měl a občas ještě mám s achilovkami problém. Jen hned na začátek, pokud to podceníš, tak je to léčba i na roky (a to nemusí jít o přetržení). Kamarád co dost běhal si uhnal zánět v achilovkách, vůbec ho nemohl vyléčit, zkoušel všechno možné a trvalo to opravdu dlouho. Doporučeních je hodně, ale některá nemusí fungovat. Co se týká rekonvalescence, tak platí hlavně ZATĚŽOVAT POMALU A NECHÁVAT DOSTATEČNÝ ČAS K REGENERACI A ODPOČINKU. Ze začátku třeba několik km chodit, potom střída běh a chůzi. Hlavně nepřetěžovat. Pokud to druhý den bolí a je to zatuhlé nechat odpočinout raději delší dobu. Běhat a chodit spíše po tvrdém a rovném povrchu a spíše v méně tlunených botách. Běh na pásu ve fitness například údajně zatěžuje achilovku až o 20-30% víc. DRŽET ACHILOVKU V TEPLE A TO ZVLÁŠTĚ PŘI ZÁTĚŽI A TRÉNINKU. Případně si koupit speciální vložky na míru a v případě bolestivosti si zaplatit rázovou vlnu. často protahovat, cviky se dají najít na internetu.

klidně to někdo přesuňte jinam.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod mike » čtv led 17, 2019 17:54

OK, presunul jsem to.

@Pierre111: a ten tvuj znamy chinolonova ATB predtim nekdy mel? Delam si takovy soukromy pruzkum.

Jinak fotbal je pro kancelarske sportovce masakr, z byvalych kolegu, co chodili jednou za tyden hrat, porad nekdo chodil o berlich :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod Grent » čtv led 17, 2019 23:48

ja som prvý mesiac chodil s bandazou z propedeutiky, druhy uz tak viac striedavo..to uz som chodil aj na pravidelne aspon hodinove prechadzky von. Potom som sa opat dostal do tatier tentokrat v zdravi aj vratil a odvtedy pohode beham po kopcoch :)
Inak som si teraz uvedomil ze pred urazom som zacal behavat cca nejake dva mesiace, takze mozno neviem behat spravne :D
Teraz su to cca 2tyzdne co som si dal HIIT treningy nech daco schudnem zas :D ale asi to est enebude cesta, tam tie rychle skoky niesu moc setrne na nohy a zacal som to citit viac ako by sa mi zdalo fajn. Asi skusim navstivit aj nejakeho fyzio ci daco poradi, mozno aj nejaky tejp na to hodit.
Tejpujete sa tu niekto aj sam? :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod lojzmen » ned led 20, 2019 23:39

mike píše:Jinak fotbal je pro kancelarske sportovce masakr, z byvalych kolegu, co chodili jednou za tyden hrat, porad nekdo chodil o berlich :)


Ech, to znám taky, to platí pro vše, bez rozcvičky, hala je jen na hodinu, rychle rychle!
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod mike » pon led 21, 2019 1:05

Jestli to souviselo s rozcvickou nevim, ale kdyz se jedna metrakova kancelarska krysa srazi s druhou takovou, tak to nedopada dobre ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod mitau » stř led 23, 2019 17:46

Tak fotbal, florbal atd. jsou masakr nejen kvuli chybejici rozcvicce (i kdyz to tomu taky nepomuze). Jsou to sporty s rychlymi sprinty a zaseky, takze vlastne to nejnarocnejsi, co muzes delat (ne nadarmo je v opravdovem bezeckem treninku jen male procento v podobnych rychlostech). Navic se lidi nesoustredi na techniku, protoze musi venovat pozornost, mici a hre jako celku.

Jinak na problemy s Achilovkou obecne doporucuju snizovani se na pate (eccentric heel drops) - na zanet v oblesti konce Achilovky u paty mi to funguje perfektne.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod oodoow » stř led 23, 2019 19:58

Jo, to snižování na patě dělám taky, hodně to pomáhá. Většinou se ještě opřu nahoře rukama o hrazdu nebo o něco a tlačím směrem dolů, aby tam byl větší tlak než jenom moje váha. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Zánět achilovek

Příspěvekod mitau » čtv led 24, 2019 4:02

Jj, ja na tlaceni do futer dveri zespodu nemam trpelivost (musim se zbytecne soustredit), tak vetsi zatizeni resim batohem s flaskami s vodou (asi 25-30kg). Kdyz me chytla achilovka a ja chtel zatez, tak jsem konecne pochopil, kdo kupuje balenou vodu Clever :twisted:
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví