Zánět šlach

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zánět šlach

Příspěvekod RUMcajs » ned lis 2, 2008 9:16

Ahoj,

je tu nekdo kdo vi co to je, jak to vzika, jak se to projevuje a jak se to leci?
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Zánět šlach

Příspěvekod djx1 » ned lis 2, 2008 11:08

Ano...vim to moc dobre...:-)
Vznika to po nevhodne namaze. Po promrznuti (dost casto u me). A i nevhodnou obuvi (kdy doslapujes nejak podivne).
Priznaky...nikdy jsem je neznal, teda az na tu prisernou bolest. Ale kdyz jsem loni dorazil z treku, kde jsem 3 dny lezel ve stanu a nemohl udelat ani krok (chytlo me to do obou nohou), a vse rekl doktorovi....tak ten se zeptal: "Vrzalo?". A ja na to, ze jo. A on na to, ze to byl zanet slach.
Doporucuje lecit a vubec neprechazet, coz vim i ja, pac se mi v mladi delal zanet v rameni (diky volejbalu).
A jak se to leci. Doktor nejsem...ale chce to klid a mazat mastickama. Ja mel nejakou na zanety a po trech dnech to opravdu pomohlo. A pak pomalu rozchazet.
Jo jak tomu zabranit. Muj dochtor a i dochtori ze zdejsiho fora mi dopurucili...trenink! Proste co nejvic chodit. A taky kvalitni obuv.
U me se to na treku stalo 2x. Jednou to bylo jen malinko. Mohl jsem chodit. Ale loni to bylo docela desny. Dle meho to bylo tim, ze jsem tenkrat bohuzel nemel moc nachozino. A pak jsem si nandal 20kg na zada a daval denne cca 25km v docela narocnem terenu (sever Skotska....raseliny, nahoru dolu, ledove brody). Po sesti dnech jsem lehl:-( Ted proste vim, ze musim pred kazdou akci nohy trosku pripravit a ne sedet u PC a klofat do OF :D
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Zánět šlach

Příspěvekod RUMcajs » ned lis 2, 2008 13:42

Vrta me hlavou to spojeni "zanet slach". Zanet u me totiz evokuje pocit, ze jde o infekci.
Dokazu pochopit natazene ci natrzene slachy, ale zanet?
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Zánět šlach

Příspěvekod šíp » ned lis 2, 2008 13:48

zánět a infekce nemusí být vždy totéž
než bych to tady rozváděla, mrkněte na wikipedii
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět šlach

Příspěvekod Umiaki » ned lis 2, 2008 15:24

RUMcajs píše:Ahoj,

je tu nekdo kdo vi co to je, jak to vzika, jak se to projevuje a jak se to leci?

Člověče, omrzliny nosu, nastydlé ledviny a teď zánět šlach? Není čas se zamyslet nad nutností přespávání venku?;) :mrgreen:
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Zánět šlach

Příspěvekod RUMcajs » ned lis 2, 2008 18:01

Umiaki píše:
RUMcajs píše:Ahoj,

je tu nekdo kdo vi co to je, jak to vzika, jak se to projevuje a jak se to leci?

Člověče, omrzliny nosu, nastydlé ledviny a teď zánět šlach? Není čas se zamyslet nad nutností přespávání venku?;) :mrgreen:


Nahodou, poridil jsem si zdarak, abych nespal jen tak venku v zime :)
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Zánět šlach

Příspěvekod djx1 » ned lis 2, 2008 18:14

@RUMcajs...a spacak sis do nej poridil? :D
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Zánět šlach

Příspěvekod RUMcajs » ned lis 2, 2008 19:35

djx1 píše:@RUMcajs...a spacak sis do nej poridil? :D

Hele, na silvestra 2006/2007 jsem si dal predsevzeti, ze nebudu kokot a koupim si samonafukovacku.
No a koupil jsem si ji.
Na silvestra 2007/2008 jsem si pro zmenu rekl,ze by to chtelo jeste obyc karimatku.
Na uz je objednana. Holt budou zazitky mene drsne, ale za to pohodlnejsi.

Co se zanetu slach tyce,tak na ten jsem narazil i v tomhle clanku:
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=7384
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Zánět šlach

Příspěvekod djx1 » ned lis 2, 2008 19:41

@RUMcajs...ale na ten spacak nejak nedoslo:-)))
Ne, me se libilo, co jsi napsal...."Nahodou, poridil jsem si zdarak, abych nespal jen tak venku v zime". Jsem si te predstavil, jak v zime ulehas na snih a usinas:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Zánět šlach

Příspěvekod RUMcajs » ned lis 2, 2008 21:04

djx1 píše:@RUMcajs...ale na ten spacak nejak nedoslo:-)))
Ne, me se libilo, co jsi napsal...."Nahodou, poridil jsem si zdarak, abych nespal jen tak venku v zime". Jsem si te predstavil, jak v zime ulehas na snih a usinas:-)


Ale jo. I tenhle vydobitek civilizace vlastnim.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Zánět šlach

Příspěvekod Lord Vader » pon pro 13, 2010 10:24

Po poslední tůře jsem si uhnal zánět šlachy levé nohy. Dostal jsem nechodící dlahu a jak tak pozoruji začínám se obávat vedlejšího produktu a tím je alkoholismus :D
Jinak vrzalo to a bolelo. Vzali mě do nemocnice až na druhý pokus. Na první jsem byl vyhnán, že je málo doktorů na otlačeninu z boty :D
Uživatelský avatar
Lord Vader
účastník
účastník
 
Příspěvky: 218
Registrován: úte črc 27, 2010 17:05
Bydliště: kusek od tych šachet

Re: Zánět šlach

Příspěvekod paldo » pát čer 29, 2012 21:01

Otázka na miestnych doktorov (teda, ak si to tu všimnú)... môže v tele prebiehať nejaký zápalový proces aj vtedy, keď rozbor krvi nič také neukázal? :((
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Zánět šlach

Příspěvekod šíp » pát čer 29, 2012 21:22

Může. Zvlášť virové infekce se nemusí nijak výrazně projevit v laboratorních odběrech v obecných parametrech zánětu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět šlach

Příspěvekod paldo » pát čer 29, 2012 21:29

Vďaka...
Ide mi o to, že už cca mesiac ma bolí členok (kotník) a obe achilovky... podľa toho čo som sa dočítal na internete som myslel, že tam bude (asi) zápal... ale moja praktická lekárka mi na základe rozboru krvi povedala, že na zápal to nevyzerá - v podstate všetky hodnoty mám v normále.... no a k ortopédovi sa zatiaľ iba chystám...
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Zánět šlach

Příspěvekod šíp » pát čer 29, 2012 21:39

Ono taky může jít o termíny, zánět se nerovná infekce.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zánět šlach

Příspěvekod paldo » stř srp 29, 2012 21:15

Ja iba doplním, že podľa môjho ortopéda sa lokálne zápaly - napr. zápal achilovky (môj prípad) nemusia prejaviť na krvných testoch...
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Zánět šlach

Příspěvekod ssyissyi » čtv srp 30, 2012 11:30

Taky se mi už povedlo to trochu přešvihnout a bolel mě celý kotník i nárt a dost jsem se obávala vzniku zánětu. Naštěstí to po cca 14 dnech, kdy jsem jen nohu hodně šetřila, přešlo samo. Ráda bych se ale zeptala: Jestliže při vzniku zánětu je léčbou klidový režim a podpůrné masti, je nutné navštěvovat lékaře? Nebo je možná i samoléčba, tzn. jsou např. ty masti volně prodejné? Samozřejmě do určité míry, např. pokud by samoléčba do x týdnů nezabrala, vyhledat lékaře...
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Zánět šlach

Příspěvekod paldo » čtv srp 30, 2012 19:58

No mne samoliečba moc nepomohla... po cca dvoch mesiacoch som sa radšej vybral za doktormi...
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Zánět šlach

Příspěvekod mike » čtv srp 30, 2012 20:22

ssyissyi píše:Ráda bych se ale zeptala: Jestliže při vzniku zánětu je léčbou klidový režim a podpůrné masti, je nutné navštěvovat lékaře? Nebo je možná i samoléčba, tzn. jsou např. ty masti volně prodejné? Samozřejmě do určité míry, např. pokud by samoléčba do x týdnů nezabrala, vyhledat lékaře...

Nutne to vzdycky neni, ale problem je prave poznat, kdy ano a kdy ne. Masti volne prodejne jsou, pouzivam tuhle. Jsou i levnejsi, ale mne tohle funguje nejlip. Proti treba kremum s ibuprofenem nebo diclofenacem nebe a dudy. Driv jsem pouzival Fastum Gel a ten byl asi tak nastejno, akorat ten je ted uz jen na predpis (protoze zpusobuje lokalni fotosenzitivitu).

U vsech mas psano, ze pokud se to do tydne nezlepsi, mas jit k lekari. Tim bych se ridil, kdyz to nevypada vylozene spatne. Kdyz jo, tak radeji hned, aspon se udela rentgen a kdyz to nebude vazne, dostanes stejnou mast.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět šlach

Příspěvekod ssyissyi » čtv srp 30, 2012 21:09

Ty jo, týden se mi zdá hodně málo (není to spíš alibismus výrobce, aby nemohl být obviněn od nějakého "pacienta", který vezme volně prodejnou mast za jediný prostředek své spásy?). Když jsem párkrát takhle něco přetáhla trvalo to výrazně déle a přitom z toho žádný zánět nebyl... Za jak dlouho může doktor určit, jestli to je nebo není zánět?
Omlouvám se za ty pitomé dotazy, ale já i tak chodím k doktorům víc než dost, takže bych ráda věděla, až zas něco přeženu, kdy je doktora zbytečné navštěvovat a okrádat nás oba o čas a energii, a když už to neodkládat
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Zánět šlach

Příspěvekod mike » čtv srp 30, 2012 21:20

Neni, je to tyden bez zlepseni. Kdyz to mazes, tak se to obvykle zlepsuje docela rychle. Navic vetsina z tech masti se nema pouzivat vic nez dva tydny, pak uz se to telu prestane libit (alergicke reakce). Proste, kdyz to ani za tyden nepomuze, tak by se nekdo mel kouknout, jestli to vubec pomoct muze a jestli neni potreba neco dalsiho (dlaha, sadra...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět šlach

Příspěvekod ssyissyi » čtv srp 30, 2012 21:47

Njn, možná bych to věděla, že s mastičkou se to bude zlepšovat rychleji, kdybych ji bývala byla použila. A pak by se mi ten týden zdál dlouhý až dost. Jenže jsem s léky na tom obdobně jako s těmi lékaři... :wink:
Naposledy upravil ssyissyi dne čtv srp 30, 2012 22:03, celkově upraveno 1
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Zánět šlach

Příspěvekod mike » čtv srp 30, 2012 22:00

Kvuli tomu se prece pouziva ;-) Beru to na hory jako prvni pomoc, uz nekolikrat mi to zachranilo akci. Nakonec, letos se dalo i se zlomeninou, ale to jsem si vzal i prasek. Bylo opravdu znat, kdyz to zabralo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět šlach

Příspěvekod Ricci70 » pon zář 3, 2012 9:58

Zánět je pěkná sviňa ... řešil jsem před dvěma týdny. Byl jsme lézt na skalách s manžou, bez úrazu a problémů a najednou večer - bolest k chcípnutí (achylovka, kotník)! A to s bolestí většinou nemám problém.
Problém byl, že za týden, tj.minulou neděli jsme jeli na Schrankogel a další kopce. Naštěstí jsem se z toho částečně dostal, takže to šlo. Vždy noha se do kopce nemusí tolik ohábat, chůzi lze přizpůsobit :)
Mé doporučení: každý den stahovat, mazat Vultaren gelem a koupit si prášky "Aescin", které jsou volně dostupné, levné a hlavně proti zánětu a otokům. Poradila mi to kámoška a pomohlo to!
Jinak aescin je super účinná látka z kaštanu (jírovec maďal), tak až najdu postup na výluh, tak to sem pověsím :-s
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Re: Zánět šlach

Příspěvekod mike » pon zář 3, 2012 22:50

Voltaren je slabota. Kdysi jsem zkousel, ale pak presel na Fastum gel, ktery fungoval podstatne lip. Na takovehle veci mi obvykle stacilo namazat vecer, pak rano a po snidani uz jsem zas sel. Samozrejme je potreba pokracovat v mazani jeste nekolik dni. Ted uz je jen na predpis, a tak jsem presel na Aulin gel, ktery je stejne dobry. Oba jsou drazsi, ale na tomhle se setrit nevyplati.

Aescin? Ti nevim. To mi parkrat pred lety predepsali na jiny druh zanetu a vysledek byl cista nula. Vubec nic to neudelalo, ani placebo efekt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět šlach

Příspěvekod rebi » pát čer 13, 2014 18:28

NArazil jsem ted na akci Aulin gel velkej za 190,-..tak jsem snad neprohloupil,kdyz jsem koupil 2 baleni...
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Zánět šlach

Příspěvekod mike » pát čer 13, 2014 18:39

To mas takovou spotrebu? Mne vydrzi jeden maly na rok az dva a obvykle v tube jeste neco zbyva, kdyz ji vyhazuju, protoze je kovova a v batohu se casem polame a tece. Jinak dobra cena, kupoval jsem ted maly asi za 140.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět šlach

Příspěvekod Indy » pát čer 13, 2014 20:33

dost lezcu si tim uklidnuje prsty a predlokti.

Velky lezecky talent Mraza mel povest ze se v tom snad koupe.

radim neprehanet.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Zánět šlach

Příspěvekod mike » pát čer 13, 2014 21:23

Jj, souhlas, neprehanet. Dobry sluha, zly pan. Jednak se to pres kuzi dostane castecne i do krve a jednak bych cekal, ze pri naduzivani casem vznikne tolerance.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zánět šlach

Příspěvekod rebi » sob čer 14, 2014 0:41

no mam dost cast zanet achilovek..
ale zaruka je az do nakyho 2018,tak to vyuzivani rozlozim snad v case :)
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Další

Zpět na Outdoor a zdraví