kloubní výživa - zkušenosti?

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » pon kvě 9, 2022 20:56

To bych to mohla zabalit po prvním dni :wink: Svaly nejsou žádný signál, signál je to, že začnu cítit při sestupech kolena :wink:

Nepřijde mi, že by to bylo dřív než obvykle. Po dvou až třech týdnech už mají klouby nárok si odpočinout.

Slepici nápad vyřídím, a až se odvážíš přijet k nám, tak Tě klofne :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 9, 2022 21:01

Mawenzi píše:jo a pokud si nikdy nejak necvicil tak nemas navyky jak cvicit spravne (nastesti ani spatne) a i jogovy cviky nedelej napred podle YT

Já jsem dříve jógu cvičil, ale už je to pár let. Jsem i docházel na cvičení do jógového studia. Ale byl jsem tam jen párkrát. Chodilo tam dost lidí a protože čím víc lidí, tím víc peněz pro studio, tak jsme tam byli kolikrát dost namačkaní, což bylo naprd. Taky mi vadilo, že jak se to dělalo pro více lidí, tak tam předcvičovala holka před tím davem, ale neměla moc čas individuálně se nějak věnovat a protože má jednoduchý život, tak tam pořád říkala, že život je láska a ať jsou všechny bytosti šťastné. Z toho se mi chtělo blinkat. Bylo tam dost sluníčkových ezoteriků, což se ale dalo očekávat. Tak jsem tam přestal chodit. Chce to ty soukromé lekce, ale to zase není úplně levná záležitost. Mně po těch lekcích bývalo i následující dny dost špatně, ale to se prý někdy děje, protože jde o "čištění". Což bylo fajn, ale zase jsem nebyl schopný fungovat.

Něco si z té doby pamatuji, ale už ne tolik. Zkoušel jsem se teď k tomu vrátit, že jsem začal cvičit podle příručky a pak podle YT. Já jsem šel po specifických cvicích na ty moje problémy, které jsem ale většinou nikdy nedělal. A jak píšete, učit se to podle knížky nebo YT je úplně k ničemu, kvůli těm důvodům, které zmiňujete.

Lipon píše:Dromedaro: pokud můžeš choď do schodů - začni jen s pár patry denně, fakt zvyšuj pomalu, nestrhni to hned na začátku

No, já bydlím ve třetím patře a nemáme výtah, takže do schodů chodím, ale tak v rozmezí jednou až třikrát denně.
Ráno teď už delší dobu dělám takovou sestavu na způsob sto dřepů.

apuka píše:To same s jogovymi cviky - jak napsala Mawenzi, tam je taky hrozne dulezite, abys je delal presne, jak se maji. A toto se na YT nenaucis, mnoho spatnych veci nemas sanci sam u sebe videt, to musi byt zpocatku pod dohledem zkuseneho instruktora, ktery Te bude upozornovat na chyby a privadet ke spravnemu provedeni. Cela ta hatha joga ("jogove cviceni") je postavena na tom - abys opravdu dosahl, k cemu dane cviceni nebo sestava je udelane/-a, tak to musis delat precizne a naprosto presne. Jinak si sice procvicis svaly (ne nutne ty, ktere dany cvik ma :wink:) ake ucinek se nedostavi.
¨
Zcela souhlasím.

mike píše:Tohle mam uz skoro 20 let, vetsinou mirne, obcas se to zhorsi. Neni to vylozene od krcni patere, to je jen takova zkratka, je to cela oblast za krkem az po ramena, svaly, slachy, nervy. Usari s tim nic udelat neumi, Da se na to ale zvyknout, vetsinou o tom nevim, ale parkrat jsem zazil startujici vrtulnik, to teda nic moc. U mne je to nejspis sezenim u pocitace a spanim v poloze leziciho strelce.

Já se dočetl, že ten tinitus, když sám od sebe nezmizí do půl roku, tak už to většinou člověku nezmizí. Což mě znervózňuje, protože už to toho půl roku budu mít. Ale to se kolikrát píší různý věci. Mně se to taky většinu dne daří nevnímat, ale protože jsem v prostředí, kde jsou nějaké hluky a ruchy. Horší je to v noci, když chci spát nebo, když jsem někde, kde je ticho. Na to pomáhá si pustit třeba na YT tzv.bílý šum. Také to mám jak kdy. Někdy méně, někdy více. Někdy to není pískání, ale "jen" jakési chrastění. Jednou v obchodě se mi stalo, že mi na chvíli začala v uších pískat snad lodní siréna. Jediný důvod, proč jsem se nechytl za hlavu a nezačal křičet je ten, že by mě zavřeli do blázince :) Byl jsem s tím u praktika, ten mi změřil tlak, ale ten mám v pohodě. Prý to bývá od tlaku. A nikam jinam jsem s tím nešel.

Ale hlavně se mi plno těchto zdravotních problémů začalo objevovat poté, co jsem minulý rok onemocněl kovidem. Pak jako by se to všechno začalo postupně sesypávat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 21:45

Dromedaro píše:Já se dočetl, že ten tinitus, když sám od sebe nezmizí do půl roku, tak už to většinou člověku nezmizí.

To jsou takove kecy, ktere muzou platit ve vetsine pripadu, ale ne pro tebe konkretne. Tinnitus ma nekolik uplne odlisnych pricin, sam vim o ctyrech hlavnich. Ty mas podle popisu skoro urcite tu "krcni pater", cehoz by se mozna zbavit dalo, ale asi by to vyzadovalo zmeny v zivote. Projevuje se prave ruznym sumenim, chrastenim, piskanim a meni se. Mohly by pomoct masaze, cviceni, ale nejlepsi je si na to zvyknout a ignorovat to. Coz jde do urcite intenzity. Hlasite piskani jednim tonem, ktere se objevi nahle, je asi neco jineho a neni to velky problem, docela rychle zase zmizi.

No a ze to nezmizi... mel jsem jeste jiny druh, zrejme cevni, ktery se projevoval hucenim nebo rytmickymi hlubokymi zvuky, kdyz bylo uplne ticho. Sel jsem spat, dal si ucpavky do usi a pak to zacalo hucet. Byl jsem na to zvykly tak, ze jsem to bral jako soucast usinani. Aspon 20 let, zacalo to driv, nez ten krk. A pak to najedou zacalo mizet, az to vymizelo skoro uplne, ted uz se to objevi jen naprosto vyjimecne. A vis kdy to zmizelo? Kdyz jsem zacal pravidelne kazdy den chodit, mizet to zacalo asi tak po pul roce. Coz odpovida cevni pricine, telo se vylepsilo. Pricemz zpocatku jsem s tim chodil po doktorech a ti mi tvrdili, ze se s tim neda nic delat, ze uz je to naporad a ze si na to mam zvyknout. Coz jsem udelal a pak mi to skoro chybelo :D

Dromedaro píše:Ale hlavně se mi plno těchto zdravotních problémů začalo objevovat poté, co jsem minulý rok onemocněl kovidem. Pak jako by se to všechno začalo postupně sesypávat.

Jj, covid fungoval jako spoustec na spoustu problemu... Rekl bych, ze uz byly pripravene ta mrcha srazila telo takovym zpusobem, ze se najednou projevily.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 22:15

sobb píše:Nepřijde mi, že by to bylo dřív než obvykle. Po dvou až třech týdnech už mají klouby nárok si odpočinout.

Zalezi, co si predstavujes pod pojmem obvykle ;-) Mne kolena neboli ani kdyz uz jsem celkove uplne mrtvej a nemuzu chodit. A to jsem starsi, nez ty ;-) Vyjimka je jednou za X let, kdyz to opravdu prezenu pri sestupu, jak jsem psal. 3000 hm rozumnym tempem neni problem, 1500 m moc rychle je.

Jinak jo, narok na odpocinek uz ma cele telo. Pro mne jsou hranice uz dva tydny, ale moje akce jsou asi trochu intenzivnejsi :)

sobb píše:Slepici nápad vyřídím, a až se odvážíš přijet k nám, tak Tě klofne

Dam si bacha. Vcera po mne sly husy a zobakum jsem se vyhnul ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » úte kvě 10, 2022 0:04

Vždyť to píšu. Obvyklé jsou tak ty dva až tři týdny chození nahoru a dolů, a pak už to chce pauzu. Není to vyloženě, že by to bolelo (tak jako tu popisuje pp nebo Mawenzi), ale prostě už o nich vím.

A k tomu věku - kolena mě z poměrně intenzivního sportování trochu bolela když mi bylo -náct (už nevím, možná 16, 17), doktor se na mě prve tvářil jak na hypochondra a pak mi doporučil, ať nechám všech sportů, co jsem tehdy dělala, a začnu hrát šachy. Sportů jsem nenechala, šachy nehrála, a později ještě přidala ježdění do hor. Asi to byla nakonec přece jen lepší léčba než ty šachy :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2022 1:20

Neco mne napadlo. Mne priblizne v tom veku taky zacala obcas bolet kolena. Kdyz jsem nosil kratasy a udelalo se treba k veceru trochu chladneji. Po case mne to prestalo bavit, kratasy jsem nosit prestal a kolena prestala bolet. A jo, byla to jina bolest nez kdyz jsem jim pozdeji ublizil. Nejblizsi je tomu asi bolest pri chripce nebo silne viroze.

Zkus to taky. Tvoje kombinace kratasu a flisky stejne nedava smysl a kdyz ji vymenis za trekove kalhoty a tricko, tak te treba kolena prestanou bolet a usetris za prasky ;-)

Sachy by ti teda ale rozhodne neuskodily ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 10, 2022 5:11

me urcite zatepleni kolen pomaha, na vecer a rano navleky pod kratasy na zimu klidne navleky pod kalhoty, ta bolest od chladu je jina prestoze zbytku tela evidentne je dobre. zdravej nekolenar ale takovouhle potrebu mit kolena v teple nemusi

ps ja maso jim a je mi to taky k prdu v tomto ohledu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 10, 2022 7:26

Já tedy nakonec ten condrosulf preventivně letos brát nebudu kvůli tomu žaludku, když aktuálně nějaké problémy s koleny nemám.
Jak tu Mike doporučoval pro sobb třeba tu tlačenku, tak je ještě možnost si tu želatinu udělat samostatně. Já to tak dělával a každý den pojídal, že jsem si udělal tu želatinu z prášku a přidal jsem do toho třeba nějakou ovocnou šťávu pro lepší chuť. Co jsem se dočetl, tak je nutné ještě k tomu pojídat nějaký silnější celaskon, protože ten vitamín C nějak podporuje vstřebávání té želatiny v těle. Bez toho to prý není účinné. Nicméně mi to na ty mé problémy s kolenem nepomohlo. Je možné, že to bylo i kvůli tomu céčku. Já jej k tomu nebral vždy, protože jsem se o tom dočetl později a i pak jsem bral jen 100mg. Nebo je to třeba jen na prevenci a ne když už má člověk problémy, které jsem měl já.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » úte kvě 10, 2022 11:14

mike píše:Tvoje kombinace kratasu a flisky stejne nedava smysl a kdyz ji vymenis za trekove kalhoty a tricko, tak te treba kolena prestanou bolet
Vzhledem k tomu, že to u mě nemá žádnou souvislost, tak ne, nevyměním. Že to nedává smysl Tobě, ještě neznamená, že to nevyhovuje mně :wink:

Mawenzi píše:zdravej nekolenar ale takovouhle potrebu mit kolena v teple nemusi
ano, je to tak


Dromedaro: Máš pravdu, vitamín C je nezbytný mimo jiné pro tvorbu kolagenu. Však to je důvod, proč jej mnoho kloubních přípravků už rovnou obsahuje.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2022 16:07

Dromedaro píše:Nicméně mi to na ty mé problémy s kolenem nepomohlo. Je možné, že to bylo i kvůli tomu céčku. ... Nebo je to třeba jen na prevenci a ne když už má člověk problémy, které jsem měl já.

Presne tak. Prevence je na to, abys mel klouby zdrave, ale kdyz uz si je poskodis, tak je potreba lecit a to podstatne vetsima davkama.

sobb píše:Vzhledem k tomu, že to u mě nemá žádnou souvislost

Jak to muzes vedet? ;-) Zkousela jsi to?

Mawenzi píše:zdravej nekolenar ale takovouhle potrebu mit kolena v teple nemusi

Jasne, ja rozhodne nepotrebuju kolena zateplovat, uplne staci, kdyz nejsou hola. Tj. normalni trekove kalhoty. Ale kdybych si vzal do hor kratasy, tak chcipnu nejspis uz prvni den.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » úte kvě 10, 2022 22:26

mike píše:Jak to muzes vedet? ;-) Zkousela jsi to?
Samozřejmě, z chladu mě kolena nikdy nebolela.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2022 22:31

To prave nemuzes vedet ;-) Pokus, ktery by to vyloucil by byl chodit 2 - 3 tydny v normalnich kalhotach po horach, jestli te zacnou kolena bolet nebo ne. Chlad to mozna nezpusobi sam o sobe, ale muze k tomu prispet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » úte kvě 10, 2022 22:38

Tak zrovna tohle vím jistě :wink: Už jsem na pár vejletech přece jen byla, od jara do zimy, takže vím, co to dělá a kdy to dělá :wink:
Zima na mý kolena nemá negativní vliv, takže můžu nosit kraťasy v době, kdy je mi to příjemné. Sice soucítím s Tebou, že to tak dělat nemůžeš, ale k úplné solidaritě mě fakt nepřesvědčíš :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2022 22:40

Nejde o solidaritu, ale o to, aby te nebolela kolena ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » úte kvě 10, 2022 23:44

Díky za péči, ale neboj, kolena mě z chladu jistě nebolí, takže se v dlouhých kalhotech za teplých dní trápit naštěstí nemusím :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 11, 2022 5:25

me z te vasi debaty akorat rozbolely lokty :D ja mam vsechny chrupavky v zadeli a nejrychleji reaguje to spatny koleno. kdyz zacne reagovat na chlad, za 3 roky zacne reagovat i to druhy... prvbi rok me to jeste zaskocilo, ted to beru tak ze to v horsim stavu jen zavxas hlasi prognozu pro zbytek tela

nekdy to mam, ze me boli klouby tak, ze se nemuzu oblict, nemuzu poradne vstat z postele... ale vetsinou to nejak prejde samo.

zacnu doma trosku vic delat drepy, by taky mohlo pomoct, uz sem si koupila cinku at mam zase trochu tezsi level a ne jen s vlastni vahou...

rada se schodistem je docela fajn, pokud ma clovek nekde nejaky schody:D ja mam do kanclu 1 patro a behat ho v obedovce kdyz tu mame asi 40°C nemam uplne chut
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 11, 2022 10:23

Ještě k té výživě. Kloubům prý úplně neprospívá konzumace brambor, rajčat, lilku a paprik, což jsem se dozvěděl teprve nedávno.Tedy vše, co jsem hojně konzumoval a konzumuji, kromě lilku. Rajčata a papriky bych nejraději jedl pořád.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 11, 2022 10:49

udajne taky klpubum vadi nadmerna konzumace lepku a ja po jeho gysazeni pred 8 lety nepozoruju zlepseni nebo aspon stagnaci takze...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod apuka » stř kvě 11, 2022 11:24

Takovym informacim, ze nejake jidlo necemu vadi je dobre brat s rezervou. Zakladnym problemem totiz vetsinou nebyva, ze neceho jis prilis moc, ale ze neceho jineho jis prilis malo :wink:. Proste pri dostatecne pestre strave by problem - z jidla - vetsinou byt nemel.

Neplati to absolutne - viz lepek a napr. Mawenzi -, ale to jsou vetsinou zalezitosti individualni nesnasenlivosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » stř kvě 11, 2022 22:21

Zrovna při onemocněních kloubů bych to tak úplně s rezervou nebrala. Lilkovitá zelenina obsahuje solanin a další glykoalkaloidy, které zvyšují bolesti a otoky.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » stř kvě 11, 2022 22:37

Solanin je jed, ale kdyz nejis nezrala rajcata a zelene nebo naklicene brambory, tak je ho tam celkem malo. Jako jo, kdyz uz ma nekdo problemy, tak by to zvazit, pripadne vyzkouset, mel, ale zdravy clovek to nemusi resit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » stř kvě 11, 2022 22:49

Však nepíšu o zdravém člověku, ale o někom, kdo má problémy s klouby a ten by se měl lilkovité zelenině (i té zralé a nezelené) pokud možno vyhýbat, respektive alespoň omezit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » stř kvě 11, 2022 23:03

Nebo nechat rajcata poradne dozrat, stejne jsou tak nejlepsi ;-) Kdysi jsem se o to trochu zajimal a opravdu zrala maji solaninu minimum, pokud vubec nejaky. Brambory by zase melo stacit trochu vic okrajet. O lilku nevim, ten moc nejim, nenasel jsem recept, ktery by mne extra zaujal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » stř kvě 11, 2022 23:58

Zralý plody jej sice obsahují míň, ale furt dost na to, aby to lidem s kloubníma onemocníma mohlo zhoršit problémy. Ono to taky záleží i na tom, v jaké fázi se zrovna onemocnění nachází. Každopádně je to v podstatě na rovině better safe than sorry a lepší se pokud možno vyhýbat. Byla to hlavně reakce na apukovu teorii výše.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » čtv kvě 12, 2022 1:57

Jasne, kdyz je nekdo nemocny, tak si holt musi davat bacha. Ja bych se teda zrovna rajcat vzdaval dost nerad, jen za leto spotrebuju 10 - 15 kilo svych :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 12, 2022 5:18

ja zrovna brambory skoro nejim a rajcata spis sezonne domaci zraly, jinak vyjimecne. lilek snad 1x rocne v grilovane zwlenine v hospode:D

jinak mi na fyzio rikala, ze kdyz se delaji drepy s podlozkou pod patama, ze se vic pak posiluje sval tesne nad kolenem tak je dobry stridata s podlozenou a nepodlozenou patou, musim se pak podivat po nejakym clanku.

celkove to chozeni na cvicebi s fyzio beru jako dobre vynalozeny penize ackoli si za 10tacu dovedu predstavit i nejakou hmotnou radost. urcite si dost pohlidali spravny provedeni cviku u veci co si clovek ani neuvedomuje nebo si pohlidali dychani, coz pry vetsina lidi taky neumi, ja ze zahadnyho duvodu aspon dycham spravne:D a sice vetsinu tech veci cvicim doma narazove ale vsechny maji hlavu a patu a myslim, ze kdyz je celkove casem zaradim do nejake rutiny tak by se to mohlo projevit aspon ponalejsi degradaci tela. su jeste mladice v rozpuku tak to snad jeste chvili udrzim na uzde
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 8:30

sobb píše:Zrovna při onemocněních kloubů bych to tak úplně s rezervou nebrala. Lilkovitá zelenina obsahuje solanin a další glykoalkaloidy, které zvyšují bolesti a otoky.
...a dalsi prispevky...

Za prve: Pochopil jsem to tak, ze Dromedaro (zatim) netrpi nejakymi vetsimi problemy s kloubami, tj. jsem reagoval na zdraveho cloveka. Solanin ale rozhodne sam o sobe nezpusobuje kloubni problemy, ani stavajici nezhorsuje, muze jen zhorsit, rekl bych, vnimani bolesti zpusobenou existujicimi problemy. Takze z tohoto hlediska mit obavy "preventivne" nedava velky smysl.

Za druhe: pocitam s tim, ze se spotrebuji zrale a "zdrave" potraviny, tj. bez zelenych casti a klicku u brambor nebo s jejich radnym odstranenim, ne zelena rajcata (tady bohuzel co se prodava jako "zraly cerveny plod" v obchodech je od zralosti jeste pomerne daleko). Kdyby nekdo potreboval jist kysla zelena rajcata (jinak je to svela vec), tak at je necha poradne projit mlecnym kvasenim a ji je pouze v malem mnozstvi, to snizuje obsah solaninu.

Za treti: stale plati - jist vseho s mirou a jist dostatecne rozmanitou stravu docela dobre eliminuje i problem solaninu. Zajimave je, ze vetsine lidi citlivejsich na nej chybi dostatecne mnozstvi horciku, vitaminu D, pripadne vitaminu K pri spatnem vylucovani. Coz zase vede k tomu, ze maji ve strave male mnozstvi techto latek.

Jo, citlivost na nej je individualni, ale neni "absolutni", ze by i z minimalniho mnozstvi vznikl problem. A jak psal mike, opravdu zrala rajcata obsahuji hodne pod kritickou hranici. Teda pokud se nekdo nima neprecpava. Pro citlive osoby je dobre se vyvarovat tem nezralym plodum, u rajcat se taky muze zamerit na konzumaci odrud, ktere solanin vubec neobsahuji. U paprik (tech u nas oblibenych tlustostennych) pouzivat cervenou, pripadne tenkostenou bilou.

Aby rec nestala - pochazim ze zemedelske oblasti, papriky a rajcata jsme v lete vzdy konzumovali v obrovskych mnozstvich, vetsinou syrova. U rajcat se nadmerna konzumace docela dobre projevi - zacina z nich bolet hrdlo. To uz je toxicky projev solaninu. K tomu ale dochazelo az pri sezrani nekolika kil zralych, cim byly mene zrala, tim min na to stacilo. Do druheho dne to preslo, kdyz se nepokracovalo ve zrani. U papriky (tenkostenne zelene, na jiznim Slovensku se ty tlustostenne "barevne" nepestovaly) se mi v zivote nepovedlo docilit podobneho stavu, ale taky sezrat kilo takove papriky (bez jadra a bez palivych zil) za surova neni tak jednoduche jako u krasnych velkych plodech rajcat.

Edit:
Jeste dodavam, ze moje reakce byla i z duvodu, ze velka cast clanku, kde se pise o solaninu v techto plodech ma titulky, pripadne i text ve stylu "Nejezte..., hrozi Vam bolesti kloubu". A to jsem to napsal jeste hodne mirne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod sobb » čtv kvě 12, 2022 21:36

Reagovala jsem na Tvé, poněkud kategorické tvrzení :wink:

S těmi glykoalkaloidy a tudíž i solaninem nemáš úplně pravdu, ale ono je to dost složité a spousta věcí je stále nejasných, asi nemá smysl to rozebírat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 9, 2022 7:03

Tak se mi opět začíná ozývat to pravé koleno. A to ani když nechodím dlouhé pochody s těžkým batohem. Přemýšlím,jestli to může být způsobené,že jsem začal jezdit na tom kole. Ale pokud se nemýlím, tak se právě jízda na kole na kolenní louby doporučuje podobně jako plavání. Cítím to hlavně, když jdu z dřepu do stoje. Taková ostrá bolest v koleni. Asi teda zase budu muset nasadit condrosulf. Nejdříve ale zkusím vyslechnout radu lékařky z mého snu. Zdál se mi sen, ve kterém za mnou přišla lékařka a řekla mi, že moje problémy s kolenem jsou způsobeny nedostatkem hořčíku v těle a že mám jíst hořčík.
Tak zkusím nějaký hořčík v tabletách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 12:31

Dromedaro píše:pokud se nemýlím, tak se právě jízda na kole na kolenní louby doporučuje
Uz se o tom na OF debatovalo.

Jizda na kole je vhodna pr nekterych problemech s kolenem. A u jinych je naopak vice-mene zakazane, protoze muze zpusobit vyrazne zhorseni problemu. Napr. manzelka musela na jistou dobu s kolem skoncit, protoze prave z toho ji silne bolela kolena.

Takze zavisi, co presne mas za problem. JaTi ale nereknu, u kterych problemu "kolovat" nemas....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví