Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte dub 25, 2017 17:29

Tahle diskuse uz tu byla a ne jednou. Nejspis primo v tomhle vlakne...

Efektivnich metod je vic, ale rozhodne se nedoporucuje kliste natirat cimkoliv mastnym. Zacne se dusit a vyblije do rany infekcni obsah svych strev. Doporucuje se desinfekce, neco jako ten Ixoderm, ale i jod (Betadine) by mel stacit. Na vyndani se da koupit karta s drazkou, kterou se kliste podebere a vytahne. Sam pouzivam hruby (v ceskem slova smyslu) rucnik a mydlo, to se sice taky moc nedoporucuje, ale kliste je venku behem par sekund a pochybuju, ze by stihlo cokoliv udelat. Namydlit kousek rucniku, prilozit na kliste, trochu pritlacit a zakrouzit. Kliste zustane na rucniku.

No a samozrejme jediny jisty zpusob je zadne kliste nechytit. Prevence vrazdicim repelentem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » úte dub 25, 2017 21:36

mike píše:kliste je venku behem par sekund a pochybuju, ze by stihlo cokoliv udelat
No, pochybovat muzes :-). Co myslis, i obycejny clovek za jak dlouho bude mit venku obsah zaludku, kdyz z niceho nic se dostane do situace, ze ktere se okamzite pozvraci (mysleno jak "psychicky" podnet, co nezvladne mozek zpracovat, tak i "fyzikcy", napr. ze se neco - prst, vetsi cizi predmet - strci do krku? A kdyz jeste odmyslis vedomou snahu oddalit vyzvraceni se az na vhodnem miste? Kliste to muze mit prakticky v okamihu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte dub 25, 2017 21:43

Proc by melo zrovna mydlo vyvolat zvraceni? To by pak bylo extremne nebezpecne kazde kliste, ktere prehlidnes pred sprchovanim. Ze to udela mastnota, ktera mu ucpe pory, takze nebude moct dychat, chapu.

Jde prece o to, ze se klisteti dostane mydlo o oci a ono se musi pustit, aby si ji protrelo. Nebo ne? :twisted:

Bal bych se vic toho, ze kliste polejes desinfekci, job pali vic, nez mydlo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » úte dub 25, 2017 21:51

mike píše:...Sam pouzivam hruby (v ceskem slova smyslu) rucnik a mydlo,...


OK, jde to, pokud není klíště hluboko.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte dub 25, 2017 22:02

Jak to myslis, hluboko?

Naucil jsem se to jeste za sociku a zafungovalo to vzdycky. Tj. v desitkach pripadu, driv jsem klistata moc neresil. Jen nekdy se to nepovedlo hned napoprve a bylo potreba trochu vic pritlacit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » úte dub 25, 2017 22:10

Hluboko, spíš tam mělo být dlouho. Když ho objevíš druhý den. Zvláště ty malé, někde se zavrtají dost.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 0:36

Vetsinu klistat jsem objevil az druhy den, kdyz to zacalo svedit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 26, 2017 5:42

plastovej bazmek na vyndavani klistat, vypada to jak pacidlo 5cm velky, lze koupit v lekarne a zverimexu :D

na vrticiho se psa je treba rychla efektivni metoda a kdyz uz to mam.... tak.je to skvely.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř dub 26, 2017 12:25

mike píše:Proc by melo zrovna mydlo vyvolat zvraceni?
Miku, co kdybys alespon precetl, na co reagujes (vcetne toho, na co jsem reagoval ja - mas tam primo citaci)....
Psal nekdo, ze by mydlo melo vyvolat zvraceni? (I kdyz si ja myslim, ze cokoliv, cim kliste obalis, vyvola zvraceni, nemuze dychat, i mydlo, i desinfekce - ta se ma davat az po vyndani.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Grent » stř dub 26, 2017 14:00

Tak mydlo alebo nieco podobne je dobre na to aby bola pokozka trochu jemnejsia, otazne je co na to ten kliest pri tom ktorom pripravku reaguje.
teda resp. ci to ze mam jemnejsiu pokozku pomoze tomu aby kliest lepsie vyliezol ale c ma celeho neogrca aj pri tom :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř dub 26, 2017 14:29

Ale houby. Podle mne se mydlem natira proto, ze se trochu nalepi na kliste a cele se mnohem lepe zachyti do rucniku (prakticky se to pouzije jako lepidlo) a ten jej muze lip vytahnout. Alespon ja jsem to tak pochopil. A taky si myslim, ze kvuli tomu se ma na toto pouzit klasicke mydlo spise nez moderni (poolejovane/pokremovane) kluzke sprchove gely.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » stř dub 26, 2017 17:14

jeeeee to je zas lihen hoaxu o blinkajicich klistatech :) aneb pojdme vymyslet teorie selskym rozumem o fungovani organismu, ktere od savcu uz pomalu nemuzou byt (nejen) anatomicky zcela jinde.

...a to mydlo ci neco podobneho, ostane v nejhorsim mokrym prstem, se pouziva podle me proto, respektive to funguje proto, ze se tim vyrazne snizi treni a nehrozi ze clovek to kliste, i kdyby to slo, poskodi ci roztrha. Clovek pak po nem muze prejizdet sem a tam ci krozenim, dochazi jen k malemu postupnemu rozkyvani klistete a clovek ho proste nakonec vyvikla. Navic to kliste pak zustane na tele ci rucniku a clovek ho muze spolehlive obetovat.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 17:28

Mozna se snizi i treni v rane a kliste se neudrzi. Kazdopadne to funguje spolehlive, aspon teda s rucnikem, prst jsem nezkousel. Klidne muze byt i sprchovy gel, ucelem je snizit treni, ne naopak.

Co se zvraceni tyce, cetl jsem to opakovane ohledne mastnoty, ktere klisteti ucpe pory a zabrani v dychani (dycha kuzi?). Ohledne desinfekce jsem naopak cetl doporuceni desinfikovat predem, protoze kliste muze mit infekci i na tele a clovek se muze nakazit pri pokusu o odstraneni. Jestli se pri tom muze vyblit nebo ne nevim, tohle ale resi ten Ixoderm, jelikoz v nem je myslim eter, ktery kliste okamzite paralyzuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » stř dub 26, 2017 18:46

Tak samozrejme kazdy organismus zavisli na vzdusnem kysliku muzes udusit, hadam ze je jedno zda ho ponoris do oleje ci vody, ale hadam ze u klistete se to nebude merit na vteriny ale na minuty a nedivil bych se kdyby to bylo v radu hodin. Zakousle kliste, bych hadal, ze to muze byt dele nez nezakousle. Moc nevidim duvod proc by melo kliste diky tomu cokoliv zvracet a otazka zda je toho vubec schopne :) Ostane to ze clovek necim namaze, co by mu teoreticky zabranilo dychat, urcite nedonuti to kliste ukoncit primarni zamer zavrtat se, zacit poustet neco protisrazliveho a sosat krev.
Netusim, zda clovek riskuje nejakou nakazu, jakoukoliv, z povrchu klistete, prijde mi to velmi nepravdepodobne, kazdopande je fakt, ze neni duvod, proc si nepocinat maximalne opatrne a radeji desinfekci nesetrit, neni tim asi co zkazit. Ostatne ta desinfekce predpokladam zabranuje prave nejake "bezne infekci" bakterialni at uz z klistete, tak obecne z okoli do otevrene rany.
Ja spis regoval na ten povyk, ze se nema kliste potirat mydlem za ucelem jeho vyviklani :) Zapatlat ho necim a nechat nekolik hodin napospas kazdopadne asi taky neni dobry postup at uz na to bude reagovat jakkoliv, i kdyby blinkalo :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 18:57

Vsak jo, taky nevidim duvod menit osvedceny zpusob s mydlem, kdyz uz to kliste pres vsechna opatreni chytnu.

Ohledne zvraceni pisou treba tady, otazka, jak je to podlozene:
Na přisáté klíště v žádném případě nepoužívejte oleje či masti, které ho přidusí. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Klidne to mohl kdysi kdesi napsat nejaky apuka na zaklade svych domenek a od te doby to vsichni opisujou ;-) Neco jako s zelezem ve spenatu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 19:11

BTW, je tam i clanek 10 hlavních zásad obrany proti přisátí klíštěte
Svrchní oblečení svlékněte před vstupem do domu a řádně vyklepejte nebo raději vykartáčujte.

:-k nevim, jak se budou sousedi tvarit, kdyz budu chodit po chodbe bez kalhot :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř dub 26, 2017 22:26

mike píše:Klidne to mohl kdysi kdesi napsat nejaky apuka na zaklade svych domenek
No zrovna na Tvem miste bych takove veci radeji nikomu nepodsouval. Na OF jsi zrovna Ty nejvice ten, kdo od kazdeho vyzaduje dukazy a linky a mereni a nevim co, ale sve tvrzeni casto zakladas na svych domenkach bez sebemensiho dukazu (max par selektivne vybranych, casto velice mensinovych podobnych nazoru na jinych forach) a pres to voda netece :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 22:43

:D mozna obcas generalizuju vic, nez je zdravo, ale vzdycky to aspon nejaky podklad ma. Na rozvijeni teorii kompletne vycucanych z prstu jsi tu expert ty, staci se podivat o par prispevku vys :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod wawrik » čtv dub 27, 2017 6:19

mike píše::D mozna obcas generalizuju vic, nez je zdravo, ale vzdycky to aspon nejaky podklad ma.
:) Prosím nejakého moderátora o presun do vlákna Vtipy :)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Klistata

Příspěvekod dudy » čtv dub 27, 2017 6:46

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » úte kvě 9, 2017 14:12

Jsem poněkud skeptický vůči účinku DEET na klíšťata. Podle popisu funguje tak, že maskuje hostitele před receptory hmyzáka. No ale klíště naberu na nohavice, to mě nijak moc aktivně nevyhledává. No a když už tam je, tak leze leze, až tam vleze. Takže na klíšťata jsou vhodnější repelenty s permethrinem, ten je natvrdo hubí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Permethrin
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte kvě 9, 2017 18:15

:D presne tohle uz tu tvrdim roky a proto pouzivam a doporucuju vrazdici repelent s permethrinem.

Dokonce uz se mi to povedlo overit i experimentalne. Nekolikrat jsem pozoroval kliste, co se mi chytlo na kalhoty tim nastrikane a kliste lezlo nahoru, dokud nechciplo. Repelent obsahuje jak DEET, tak permethrin a DEET klisteti evidentne neprekazel dokud ho permethrin nezabil. Vsak co by taky melo delat, seskocit? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod fps » stř kvě 10, 2017 7:13

u mě to samé, tady jsem o tom psal viewtopic.php?p=457302#p457302
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » stř kvě 10, 2017 18:00

No já jen že každý kouká, kolik je v repelentu DEET, ale permethrin bývá jen zřídka. Přesto výrobci většinou udávají účinnost i na klíšťata.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř kvě 10, 2017 18:54

Jak vidis, tak kazdy ne ;-) Nic ve zlem, neni vubec od veci to cas od casu pripomenout a je fajn, ze jsi dospel ke stejne uvaze.

Pro uplnost: DEET nejaky vyznam proti klistatum mit muze. Myslim sobb tu psala, ze kliste se ridi i pachem a kdyz uciti korist, tak popoleze na konec travy a prichysta se na zachyceni. Taky se obcas stane, ze nekde sedis a klliste na tebe vleze, v tom pripade by DEET zafungovat mohl. Ale i kdyby takovych pripadu bylo 90 %, coz asi neni, tak to porad nestaci a kliste se na tebe muze chytnout, kdyz jdes travou nebo se prodiras krovim. Proto je treba ty svine zabijet :smt071
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » sob kvě 20, 2017 14:22

BTW - ten Predator impregnaci mají teď v akci u Rossmanna ( tuším že do 28.5) za 159kč.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 1:01

To je spis bezna nez akcni cena... Akcni byvaji okolo 130. Ale zas kdyz to ma nekdo po ceste, proc ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Chmeld4 » pát čer 2, 2017 13:53

Letos sice na množství klíšťat nic moc, ale výsledky nadprůměr.
Hlásím možný náběh na boreliózu.
První náznaky nejspíš proběhli již v půlce března po čundru. To jsem si našel červenej pruh kus nad kotníkem, ale měl sem za to že jde o odřeninu od ponožek a pohor. Před cirka měsícem sem si všimnul výraznějšího pruhu kolem lýtka, ale měl sem to za spaleninu od kopřiv kterejma sem prolítnul na kole. Teď když sem to zaregistroval v úrovni kolena, tak už sem se dokopal k doktorce, která na první pohled nasadila antibiotika a mazal sem na rozbor krve.
Výsledek na krevní obraz je v cajku.
Teď počkat do příští středy jestli se potvrdí borelka.
Nu ... při těch množstvích klíšťat z minulých let se divím že mě to dostihlo až letos.
Mimochodem o klíštěti vůbec nevím že bych ho v tu dobu někde na noze měl :/
Zajímavé je že sem nikde ani neregistroval zarudlej střed po kousnutí. Navíc mi to jde po obvodu nohy, takže to nevypadá jako klasickej borelkovej kruh co si člověk vygooglí pro představu :/
Ty klíšťata už asi nevědí co by :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Klistata

Příspěvekod Grent » pon čer 5, 2017 5:53

Nebude to skor kusanec od nejakeho mega komara alebo inej havede, su myslim aj take muchy ktore si len tak do teba kusnu a urobia sa ti obrovske cervene miesta :)
snad to nebude nic vazneho .. mali by zacat tie klietse liecit :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Klistata

Příspěvekod booze » čtv čer 8, 2017 18:43

Predator vrazdi i klose. \:D/
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví