Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon úno 7, 2022 5:41

Co to mas za mikinu? Tenke tricko propichne, ale mikinu? Navic i to tricko spis hovado nez komar.

Njn, tak si ji holt nastrikej a uvidis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon úno 7, 2022 6:23

Takovej ten čtverečkovej flís od LaS a pod tím Power dry triko. Propíchne to oboje sviňa. Ale samozřejmě když sedne na mikinu, musí déle hledat, kam píchnout, tj delší kontakt a musí sosákem skrz mikinu, tudíž by teoreticky ten permethrin mohl fungovat. DEET tam není, takže se poškození nebojím, asi to pak zkusím, až se začnou ty bestie rojit.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8077
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon úno 7, 2022 6:30

V jiným vlákně ripper6 zmiňoval repelent Bushman že funguje. Drahý to je jak hajzl, vysokoprocentní DEET plus ještě něco. Tím se mi nechce mazat ruce, xicht, krk, ani to dávat na oblečení, myslím si, že jemnej flís vs DEET nedopadne dobře. Přijde mi jednodušší a lepší obléct otrávenou mikinu. To komáří období tady vychází cca do teplot, kdy je pro mě ten slabší flís ideální, tak ho zkusím otrávit, co to udělá.
Žďársko je chladná díra, což má výhodu, že tu moc komárů není. Jen místy, mokřiny, rašeliniště, většinou tama proběhnu, že nestačí ani přistát, ale když tam potřebuju něco nasbírat, je s těma komárama fakt vopruz..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8077
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv bře 31, 2022 15:58

Letos první přisátý klíště. Vzhledem k místu na těle, kde se nacházelo, mám jasno - chytil jsem ho při vykonávání velké potřeby. Havěť ničemná :nasranost:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8077
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 17:02

:D musis si lip vybirat misto. Nebo si nastrikat prdel permethrinem :twisted:

Hmm, mozna bych si mel taky striknout kalhoty. Zatim mi to jeste prislo predcasne a podle zlocincu z CHMI je riziko zanedbatene. Stupen 1 po celem uzemi: https://www.chmi.cz/predpovedi/predpove ... ty-klistat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv bře 31, 2022 17:07

Že já su tak ohleduplnej a lozim srat tak daleko od cesty...
Tady každej rok hned zjara, jak jdou teploty nahoru, klíšťata vylezou. A to je +5,5 a klíště bylo aktivní. Takže už stříkat.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8077
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 17:16

Dal od cesty je spravne, ale taky to chce vybrat misto. Treba jehlicnaty les a hlavne aby tam nebyla trava.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv bře 31, 2022 17:21

Někdy nemáš na výběr a jediný kritérium je, že to musí být hned :D
V mlází, mezi kterým je poválená tráva, která v létě dorůstá někde skoro mojí výšky, je pro klíšťata ideální. Kdybych nemusel, nelozil bych tam
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8077
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 17:24

Njn, pak se ale nemuzes divit :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv bře 31, 2022 18:16

U nás už je klíšťat spousta. Během posledního týdne jich po mě asi šest lezlo a jedno se stihlo i pěkně nasosnout. Teď se to na chvíli díky ochlazení zastaví, ale pak to asi bude nápor, neboť zima stála za houby.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 18:24

:shock: jak to delas? Prolezas krovi? Myslel jsem, ze dokud neni vyssi trava, tak je to celkem bezpecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv bře 31, 2022 18:41

Přitažlivé kouzlo osobnosti :wink: :mrgreen:

Ne, teď jsou ještě hlavně v hlíně a listí. V trávě jsem nechytla zatím snad žádný a to jsem prolízala pár míst, kde je džungle ze staré třtiny.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 18:44

Mozna by stalo za uvahu prestat se valet v hline a listi :twisted: Pripadne zalozit zivnost na chytani klistat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv bře 31, 2022 18:49

Nelze :wink:
Hm, ale co s nima? :-k Leda, že bych Ti je posílala k Tvým sadistickým pokusům, kolik platíš za jedno klíště? :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 18:51

Kdo chce kam... ;-)

To nevim, ale treba bys to mohla jako prezentovat jako cisteni oblasti od klistat ;-) Ja zadne pokusy nedelam, to je ciste sebeobrana [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv bře 31, 2022 19:05

Co naděláš, holt nejsme měštští povaleči nýbrž vesničtí :wink:

Bohužel se zdá, že i přes můj usilovný sběr je efekt nulový :wink: Jj, to bylo vidět z Tvých zaujatých popisů chcípajících klíšťat :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv bře 31, 2022 20:03

sobb píše:eď se to na chvíli díky ochlazení zastaví
Hm, kdyz jsem mel psa a chodil s nim na prochazky k Odre, tak jsem se tam casto setkaval s pani, co mela labradora-pruzkumnika, ktery musel vzdy prosmejdit cely lesik. Pani s nej po navratu k nam vzdy sbirala klistata ze srsti (byl to "bily" labrador). I na zacatku unora, jak bylo trochu snehu a nejvyssi teplota -10 (minus deset) nekolik dnu za sebou, predtim taky tydny max kolem nuly, v noci silnejsi mrazy :evil:. Takze nejake kratke ochlazeni na to vliv mit nemusi.

Jo, ted budou vylezat zpod listi, slehle stare travy, je to jejich letosni "prvni pokus". Novou travu a burinu jeste nemaji, tak vyuzivaji moznosti, ktere se naskytnou. Za beznych okolnosti bych rekl, ze ted je nejvhodnejsi doba chyceni klistete pro drobne hlodavce a "zemni" ptaky. A pro lidi, kteri s oblibou chodi ve spadanem listi a kazdym krokem jej rozkopavaji :roll:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pát dub 1, 2022 0:58

:shock: Klíšťata při sněhové pokrývce a nočních mínus deseti? To tam máte snad nějaký superklíšťata oděný v péřovkách :wink:

Taky jsme sice jen s lehkou nadsázkou říkávali, že poslední klíště psovi vytahujeme v prosinci a první v lednu, ale to bývalo v Brně a za opravdu mírné zimy.

S rozkopáváním listí jsem asi úplně nepochopila pointu, když je v lese listí, tak jím prostě člověk či zvíře projde a případné klíště se zachytí. Zvláště pokud se tam pohybuje déle - zvíře při hledání potravy či spánku, člověk třeba při práci :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát dub 1, 2022 1:01

Snazis se tu naznacit, ze pracujes? :twisted: Zrovna na tohle by byl idealni vrazdici repelent. Nastrikas nohavice od kolen dolu a zadne kliste se ti na kuzi nedostane. Mozna i boty, podle toho, co nosis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pát dub 1, 2022 1:22

Ne, bavím se v lese :wink:
Nebyl - a. čtyři ze šesti mi lezly po ruce (kudy přišlo to zasáte netuším) , b. chodím v kraťasech, c. nehodlám být vraždící smrtka pro všechno živé, co si na mě omylem sedne :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát dub 1, 2022 1:30

Njn, to jsou furt predsudky a pak budes mesice pozirat antibiotika ;-) Na ruku se dostanou obvykle z nejakeho krovi, to byly me asi dva jedine pripady od doby, co pouzivam vrazdici repelent. Pripadne jestli si z toho listi stavis hrady nebo tak neco ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pát dub 1, 2022 1:35

Kde v mých důvodech vidíš předsudky? :shock: Nech to na mě jo? Kraťasy, vraždící repelent, i to, co dělám v listí, nechodím tam na zdravotní vycházky :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát dub 1, 2022 1:41

nehodlám být vraždící smrtka pro všechno živé, co si na mě omylem sedne ono to s permethrinem neni az tak divoke, funguje hlavne na lezouci hmyz, ktery je s nim v delsim kontaktu. Hmyzaci, co mi na kalhotach jen pristanou, zas bez problemu odleti. Navic mam pocit, ze na klistata funguje obzvlast dobre kvuli nejakym receptorum, co maji v nohach, zablokuje je.

Jasne, jen doufam, ze ti nebudu muset rikat, ze jsem ti to rikal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pát dub 1, 2022 11:12

sobb píše::shock: Klíšťata při sněhové pokrývce a nočních mínus deseti? To tam máte snad nějaký superklíšťata oděný v péřovkách :wink:
Vsak ja jsem taky nejdrive ziral. Dalsi zimu ale uz bylo mirneji, tak jsem se tak nedivil.
Ale koukat na labradora, jak mu po srsti leze nejaka potvora a na druhe strane mit zamrzlou tekouci Odru... Nevim, mozna je tam nekde, kde chodil nejaky teplovod nebo neco jinak tepleho pod zemi, kde se klistata udrzi bez hybernace. Ja jsem to tam neprolezal :-). Ani muj pes - a na nem taky nebyly klistata.
sobb píše:S rozkopáváním listí jsem asi úplně nepochopila pointu, když je v lese listí, tak jím prostě člověk či zvíře projde a případné klíště se zachytí.
Ja jsem myslel ten pohyb, jako kdyz male decko vleti na lesni cestu v listnatem lese, kde lezi tak 10 cm vrstva popadaneho listi. Proste kope nohama tak, aby co nejvice listu se octlo ve vzduchu, rozkopava to. No a znam par dospelych, co presne toto s oblibou delaji. Vejdo na takovou cestu a kolem nich je do pulmetrove vysky a metr do boku vsude letajici listi.

Normalni clovek by na to bezne stoupal a snazil se to co nejmin rozbrblat. Nejenom kvuli klistatum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pát dub 1, 2022 12:01

mike: to není předsudek nýbrž fakt :wink:

apuka píše: Ja jsem to tam neprolezal :-)
škoda, třeba bys objevil nějakou místní anomálii a stal by ses slavným :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát dub 1, 2022 12:06

Miluju rozkopávat a rozhazovat listí, válet se v tom, a nikdy jsem z toho klíště neměl. Pak se jednou skočím vysrat a... :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8077
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 1, 2022 10:18

Pojišťovna Ministerstva vnitra má v tomto roce program na očkování, kdy dětem a dospělým do 50let přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě. Přispívají, tuším, 1500 - 2000Kč (teď nevím přesně, více info na jejich stránkách). Vzhledem k tomu, že to očkování vyjde na 2400Kč, tak mi to přijde výhodný. Já toho využiji, protože stejně jsem si to očkování chtěl nechat dávat. Jen teda na tuhle sezonu se budu nechat nechávat očkovat asi už trochu pozdě. Ale tuším, že to chrání už od druhé dávky, která jde dát po měsíci, tak snad to ještě k něčemu bude. Musím zjistit u doktora.
Já jako jejich pojištěnec jsem o tom nevěděl, protože to nesleduju a dozvěděl jsem se to od známého. Tak třeba se takové info bude taky někomu hodit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4339
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » úte kvě 3, 2022 0:14

Dromedaro píše:Pojišťovna Ministerstva vnitra má v tomto roce program na očkování, kdy dětem a dospělým do 50let přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě. ... Tak třeba se takové info bude taky někomu hodit.


Dík.
Mají i jiné pojišťovny.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1096
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon kvě 16, 2022 23:51

Dneska si Laďa z výletu, tedy vlastně "expedice kolem polovypuštěné přehrady" donesl klíště, které opravdu dostálo přenesenému významu "držet se jak klíště". Tradiční metoda jód - vazelína - toaleťák nezabrala, tak jsem musela použít pinzetu na domácí havěť. Čímž samozřejmě nechci říct, že by se můj drahý tímto zařadil do této kategorie :D

Jinak je klíšťat letos zas poměrně hodně, však zima opět nestála za nic. Denně jich po mně leze tak desítka a jedno nebo dvě vytahujem. A to je neuvěřitelný sucho, až konečně zaprší, tak z tohoto ohledu bude hůř.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 23:56

:shock: ja jsem teda jeste zadne nevidel. Bud je to tady jinak nebo funguje permethrin fakt skvele ;-)

Tradicni metoda je (jod) mydlo a frote rucnik nebo zinka. Zadne kliste se neudrzi dyl, nez par sekund (musi se pustit, aby si vytrelo mydlo z oci ;-)). Vazelinou ho spis zadusis, ne? Coz se nedoporucuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49387
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví