Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod fps » pon říj 13, 2014 16:58

určitě jich tolik nabývalo, a asi to bude tou teplou zimo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klistata

Příspěvekod Sirkka » čtv lis 13, 2014 21:44

Hm, tak první antb nezabraly, borelka potvrzena a zítra si jdu pro silnější antb. Chjo ](*,) :smt070 :cry:
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv lis 13, 2014 21:48

Nic moc, ale jeste mas dobrou sanci se toho zbavit. Pro zajimavost, jake ATB a na jak dlouho ti nezabraly? A jak dlouho po kousnuti jsi je dostala? Zacala po nich mizet ta skvrna? Mela by.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » čtv lis 13, 2014 21:57

Sirkka: projevuje se to nejak v soucasnosti?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod Sirkka » čtv lis 13, 2014 22:25

@mike: Klíště v červnu, první návštěva lékaře v červenci. To mi nic doktorka nedala, ač jsem měla flek. Ten pomalu mizel a pak se najednou zvětšil (je fakt, že už jsem ho moc nesledovala). Antb Azithromycin (3 dny 1x pilule, 4 dny nic, po tři týdny, tedy tři dávky) jsem dostala v září, od jiného lékaře (ta moje byla na dovolené). Flek zmizel.
@scinkk: Těžko říct. Mimo jiné řeším problémy s bederkou, což vypadá i na problémy s ledvinama (kolísá mi draslík). Občas mě bolí kolena, což je následek displazie. Poslední dva tři měsíce jsem furt utahaná, což zase může souviset s ledvinama. Ale taky to může mít za následek borelka, to se těžko poznává. Letos mám zdraví tak nějak v kýblu a nemůžu se z toho vyhrabat :-(
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv lis 13, 2014 22:44

Tve doktorka je nevzdelana :evil: ATB ti mela dat hned a nejspis bys ted mela pokoj. Zacit tri mesice po kousnuti uz je docela pozde. Jestli flek po ATB zmizel, tak to fungovalo, jen to asi byla mala davka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod fps » pát lis 14, 2014 6:41

přesně tak, kdysi jsem měl taky Lymskou boreliózu, a při první návštěvě doktorky hned nasadila antibiotika, a dala krev na rozbor, za několik týdnu jsem šel na kontrolu, rozbor potvrdil LB, dala další antibiotika, po několika dalších týdnech jsem šel zase na krev, zda ještě mam v krvi LB, když ne, tak je hotovo, když ano, tak další antibiotika, mě naštěstí antibiotika hned zabrali, ještě jsem pak šel na krev po cca půl roku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klistata

Příspěvekod Sirkka » pát lis 14, 2014 8:36

O vzdělanosti mé doktorky mám pochybnosti již delší dobu, proto k ní v podstatě nechodím a mířím rovnou ke specializovanějším odvětvím. Až teď to bylo potřeba.
Flek může zmizet i bez antb, jemń borelka zůstane. Teď jsem vyfasovala Clarithromycin - Teva, tak snad to zabere [-o< (doktorka napsala něco z tabulek, ale v lékárně mi řekli, že se to sem nedováží, tak mi dali něco obdobného).
Jinak mám nejspíš sníženou imunitu. Už třetí měsíc za sebou mě bacil bacil ](*,)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pát lis 14, 2014 8:45

Sirkka píše:Mimo jiné řeším problémy s bederkou, což vypadá i na problémy s ledvinama (kolísá mi draslík). Občas mě bolí kolena, což je následek displazie. Poslední dva tři měsíce jsem furt utahaná, což zase může souviset s ledvinama (a trocha mozna i s ATB). Ale taky to může mít za následek borelka, to se těžko poznává. Letos mám zdraví tak nějak v kýblu a nemůžu se z toho vyhrabat :-(
Cos popisovala, vsechno tak nejak souvisi s ledvinami - a bohuzel vliv boreliozy se muze projevovat i tam. Ja bych Ti doporucoval zkusit (vedle ATB) i dve bylinne kury od Nadeje,najdes je jako prvni dve tady. Pripadne jim napis, urcite Ti poradi. Ja jsem nepouzival vsechno, jen cast a udelalo to organizmu na docela dlouhou dobu dobre, jenze mne nasli uz pred hodne lety davno preslou boreliozu, ktera se rozlezla vsude a ATB (i kdyz jsem je mel asi pul roku v kuse) si s jiz davno probehlymi zmenami a nasledkami neporadily a trvale neporadi asi ani nic jineho.
V Tvem pripade by to mohlo taky hodne pomoci s bacenim bacilu, ktere Te bacily.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát lis 14, 2014 17:05

Sirkka píše:O vzdělanosti mé doktorky mám pochybnosti již delší dobu, proto k ní v podstatě nechodím a mířím rovnou ke specializovanějším odvětvím. Až teď to bylo potřeba.

Ja uz bych po tomhle pochybnosti nemel ;-) Akorat ze ted uz je lecba evidentne mimo jeji moznosti a jelikoz prvni ATB nezabrala, chtelo by to nekoho, kdo ma s lecbou boreliozy zkusenosti a zabyva se ji seriozne. Ted uz neni vhodna doba na pokus/omyl a muzes si zadelat na problemy, ktere se potahnou roky. Ber to tak, ze problemy budes mit ty, ne ona, takze je jen v tvem zajmu udelat vsechno proto, aby ses vylecila.

Sirkka píše:Flek může zmizet i bez antb, jemń borelka zůstane.

Muze, ale kdyz zacne mizet behem uzivani ATB, tak to znamena, ze zabraly. Mne zmizel behem nekolika dnu, ale ja jsem zacal s ATB hodne brzo (a musel jsem si je vyhadat, doktor chtel pockat mesic a pak testovat, coz se delalo driv, ale ted uz nema).

Sirkka píše:Teď jsem vyfasovala Clarithromycin - Teva, tak snad to zabere [-o<

Na to bych nespolehal, clarithromycin je ze stejne kategorie jako azithromycin a ten nezabral. Koukni sem na doporucenou lecbu, tebe se tyka treti bod. Kdyz tak si precti i FAQ a dalsi veci tam. Diskuse radej ne, leda snad jako odstrasujici priklad, co udela chronicka borelioza s lidma. Tak urcite dopadnout nechces.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Sirkka » stř led 28, 2015 22:05

Borelka je fuč :supz: :-.. Doufám, že navždy [-o<

A obvoďák změněn *
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř led 28, 2015 22:30

:smt023 gratuluju k obemu ;-) Pomohla ta ATB, cos dostala, nebo byla potreba jeste dalsi? A poznas na sobe zmenu k lepsimu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod axi12 » stř led 28, 2015 23:01

No, neraduj se, že navždy :D Jsou tuším tři druhy borelii a ty jsi měla asi jen jednu, tudíž teď máš již (snad na doživotí) protilátky proti té jedné... takže když budeš šikovná a budeš mít štěstí, máš ještě šanci chytnout další dva druhy :D
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř led 28, 2015 23:06

Predpokladam, ze myslela navzdy co se tehle infekce tyce. Zbavit se borelii neni zadna sranda, nekdy vylezou i po letech.

Protilatky pokud vim nefunguji ani na stejny druh, znam par lidi, co meli boreliozu opakovane v rozmezi nekolika let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv led 29, 2015 8:01

U borelii je problem, ze kdyz se uz po tele rozlezou, tak je uplne ATB nevyvrazdis. Vzdy nejake "zbytky" zustanou nekde zasite - casto tam, kde by je nikdo necekal. A co je nejhorsi - zadne testy tyto "spici agenty" nezjisti. A oni cekaji na svou prilezitost... ktera prijit nemusi (nebudes mit dostatecne oslabeny organizmus a ten si s jejich pokusy poradi), ale jednou muze...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 19:26

trosku odlehcim... Minuly tyden, pri skoleni, nam slecna rikala o nebezpeci klistove botrytidy :wink: To bude nejaka moravska mutace :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod Sirkka » čtv led 29, 2015 21:10

Díky pesimisti :twisted:
Samozřejmě vím, že se borelka může vrátit. Potvory se nejčastěji schovávají v místech, kde to zrovna bolí, kde je v podstatě oslabená imunita, když se to tak vezme. Protilátky akorát tak ukazují, že tělo s nemocí bojovalo. Ale neznamená to, že už ji znovu nedostane. Taky znám opakovaný případ.
@Mike: jo, pomohla, jiná ATB jsem už neměla. Příznaky taky zmizely, už skoro normálně sportovně funguju (do běžného stavu to ještě potrvá, ale to už se netýká borelky ale bederky). Před Vánoci jsem byla v kontaktu s nemocnými (chřipka, angína) a nic jsem nechytla. Stejně tak teď v lednu v práci (pár kolegů odpadlo) jsem přežila bez úhony, takže imunita se zdá být zase ok. *
Jakožto dárce krve mám na dva roky s upírama útrum. Pak musím donést papír, že jsem stále ok. To jsem zvědavá, koho donutím, aby mi předepsal papír na testy na borelku. Ze svého se mi to platit nechce, dva litry nejsou zrovna málo. Ale to budu řešit až za dva roky :-)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » čtv led 29, 2015 22:34

@Sirkka: tak gratuluji. Na testy te posle imho obvodak, staci mu rici, ze mas pocit priznaku bolerky a par jich naznacit :)

Jinak ja si loni v cervenci taky prinesl kliste. Asi tak treti co jsem loni videl a tim padem klesla ostrazitost, ja se doma nezkontroloval a druhy den odpoledne nasel uz pekne zakousle kliste.
Vyndano a druhy den cerveny flek vetsi jak 5 cm.

Takze neskutecne dilema. To ze, se mi po klistatech delaji fleky jsme si byl skoooro jist. Flek nebyl zas tak vyrazny, nepravidelny a nevycentrovany. V ramci nerozhodnosti jsem to nechal, za par dnu flek zmizel a ja to nechal plavat.

Ovsem sve mozne chyby jsem si byl vedom. Takze kdyz mi tusim v rijnu zaclo byt par dni divne a mel jsem lehce zvysenou teplotu bez znamek virozy apod., tak jsem si rikal, ze nejistota je dosti namiste a zasel k obvodakovi a na krev.

No vysledky dobre, borelioza neprokazana, znacna uleva. Kazdopadne priste uz pri nejmensim neudelam tu blbost, ze kliste zahodim a posilam ho nekam do naky laborky na vykuchani i kdyby to stalo par tisic (dokonce jsem nekde lehce zachytil, ze za to nechteji snad ani tisicovku).

Jinak pouzival jsem Predator (pokud jsem ten den nezapomnel), ale asi to neni vyslovene ten vrazdici, takze na sezonu kupuji ten nejvrazednejsi :)

True story :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv led 29, 2015 23:02

Tak rychle to obvykle nejde a flek sam od sebe nezmizi. Tohle je normalni alergicka reakce, deje se mi to taky, ale obvykle ne tak moc. Navic to svedi, podle toho spolehlive poznam kliste, ale bohuzel az druhy den.

Mne se flek od boreliozy zacal objevovat asi po 4 dnech; i to je velmi rychle, ale me telo je hyperreaktivni. Postupne se zvetsoval a uprostred byl svetlejsi, alergicka reakce se chova opacne. Mizet zacal po ATB a do tydne byl pryc.

Jj, kliste je dobre pro klid duse schovat a kdyz se neco projevi, tak poslat na rozbor. Nezkousel jsem to, vrazdici Predator nastesti funguje, ale co jsem koukal, tak to byvalo nejakych 6 - 7 stovek. Blbe je, ze ne vzdy kliste najdes, coz byl zrovna muj pripad, asi nejaka nymfa. Svedilo to az za dva dny a to uz tam nic nebylo. Pak se objevil ten flek.

Mimochodem, kdyz kliste objevis druhy den, tak by jako prevence mela zafungovat jednorazova davka ATB. 200 mg Doxycyclinu, myslim, do 72 hodin od zakousnuti. Akorat ze je samozrejme jen na predpis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » pát led 30, 2015 0:02

Mas pravdu, bohuzel ty priznaky a prubeh boreliozy jsou tak individualni a rozdilny, ze clovek proste znervozni, kor kdyz si o tom zacne cist :)
Osobne se mnoho let drzim zasady vyndat to kliste co nejdrive, tedy vetsinou v noci toho dne. Takze me dost rozhdilo, ze jsem ho objevil az druhy den (a nebyl jsem si jisty, zda to neni uz treti den) a nasel jsem ho diky tomu svedeni a bylo poznat, ze uz stihlo neco vypit.
Vetsinou mam po vyndani jen pupinek, skoro jako od komara, ale vydrzi nekolik dni. Takhle velkou skvrnu jsem dlouho nemel.
Ta rychla davka by asi bylo reseni, mozna to priste radeji zvazim, ale kliste kazdopadne si nekam schovam, u bud hned nebo kdyby ta skvrna priste byla strasidelnejsi, ci, jak pises, objevila se az po par dnech, tak ho poslu do laborky.
No ty nymfy, to uz je vyslovene horor :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát led 30, 2015 3:23

Koukam, ze jsi zalozenim taky tak trochu hypochondr ;-) V takovem pripade je opravdu nejlepsi udelat vsechno proto, abys mel klid, jinak ti to lezi v hlave a pozorujes na sobe ruzne priznaky ;-) Taky jsem se snazil klistata vytahovat hned po navratu, ale ne vzdy se zadarilo. Pak prisla ta nymfa, nacteno jsem mel taky (podezreni na boreliozu jsem uz kdysi mel a protilatky taky), k tomu nejake nepekne pripady encefalitidy z oblasti, kde jsem vyrustal, a tak jsem usoudil, ze kliste je nejnebezpecnejsi tvor, na ktereho u nas muzes narazit, a jedine rozumne reseni je prevence. Takze spotrebuju za sezonu dve baleni vrazdiciho Predatora, coz sice porad neni uplna jistota, ale sance se hodne vylepsi. Kliste uz jsem nemel nekolik let, predtim nekolik rocne. Od detstvi jsem jich mel urcite pres stovku a problem byl jen jednou, ale promorenost pry stoupa a navic ty protilatky byly, takze jsem nejake nakazene mel, akorat se to neprojevilo.

Jinak ten flek se typicky objevi az za mesic...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » pát led 30, 2015 11:08

Koukam, ze jsi zalozenim taky tak trochu hypochondr

Pouze v pripade klistat :) Ale spis ani to ne, slo jen o to, ze tohle bylo kliste po dlouhe dobe, navic prehlednute a s tim, ze jsem se vedome rozhodl s tim nic nedelat. Clovek kdyz se snazi udrzovat zdravi, tak by to mohla byt dost fatalni chyba :) Loni jsem byl ohledne borelizoy na krve prvne a u doktora po X letech :)
Samozrejme za zivot jsem si tech klistat nanosil dost, ale mozna o to vetsi ma clovek pocit, ze by to jednou mohl podcenit. Psal jsem to sem hlavne proto, ze je asi opravdu dobre si ta klistata radsi nekde schovat a nebo jeste lepe rovnou poslat do laborky. Prijde mi to lepsi, nez do sebe narvat antibiotika preventivne, ale to uz zalezi jak se kdo rozhodne :)

Jinak ten flek se typicky objevi az za mesic...

Asi, ale ze by se dalo u boreliozy na nejake priznaky spolehnout, to bych nerekl.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát led 30, 2015 17:04

Asi tak, nemusis mit vubec zadne priznaky a muze se to projevit po letech.

scinkk píše: Psal jsem to sem hlavne proto, ze je asi opravdu dobre si ta klistata radsi nekde schovat a nebo jeste lepe rovnou poslat do laborky. Prijde mi to lepsi, nez do sebe narvat antibiotika preventivne, ale to uz zalezi jak se kdo rozhodne :)

Tohle bych nesrovnaval. Jednorazova davka ATB je profylaxe a mas na ni celkem kratkou dobu. Kdyz posles kliste do laborky a vysledek bude pozitivni, co udelas? Bud si muzes zajit pro ATB na 3 tydny s velkou sanci, ze to bude zbytecne, protoze nakazene kliste jeste neznamena, ze jsi nakazeny taky, nebo cekat, az se neco projevi a pak to lecit jeste dyl. Nebo naopak, pockat na priznaky a az pak laborka. Jenze kdyz se neprojevi prvni faze, tak druha se uz leci hur.

Proto rikam, ze nejlepsi je prevence. Idealni by bylo klistata plosne vyhubit a kdyz uz se to bude delat, tak zaroven i klose ;-) Chybely by ty mrchy snad nekomu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod scinkk » pát led 30, 2015 18:13

nakazene kliste jeste neznamena, ze jsi nakazeny taky


hm no na tom taky neco bude - souhlasim s vyhubenim celeho zivocisneho druhu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Klistata

Příspěvekod booze » pon dub 13, 2015 20:23

fps píše:jak co nejbezpečnější odstranit klíště? máte někdo zkušenosti z tímto http://www.ixoderm.cz/?


Funguje to? Dneska prvni svine.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon dub 13, 2015 20:34

Gratuluju k prvnimu ulovku :twisted:

Jestli to mas doma, tak to proste vyzkousej. Jestli ne, tak prece nebudes cekat do zitrka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod booze » pon dub 13, 2015 20:58

Nemam 3/4 to dneska objednala. Pouzivam betadine a rychle vytrhnu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon dub 13, 2015 21:03

Betadine, nechat chvili pusobit, pak namydlit cip rucniku, chvili trit kruhovymi pohyby a kliste je venku. Fungovalo mi to takhle vzdycky.

Cekat by byl nesmysl, zalezi na dobe prisati.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod booze » pon dub 13, 2015 21:07

podivej se na to jejich video. je to nejak dlouho :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon dub 13, 2015 21:17

Jestli kliste hned chcipne a navic ho to desinfikuje, tak je to asi jedno... Ale myslim, ze rucnikova metoda neni o nic horsi a je mnohem rychlejsi, radove sekundy.

Uplne nejlepsi je ale kliste nechytit a proto jsem uz vcera pouzil vrazdici repelent. Mozna trochu predcasne, nad 400 m se jeste ani nezelenalo, ale jistota je jistota.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví