Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte kvě 17, 2022 0:01

Já už mnohem víc než stovku :wink: Asi to je hlavně tím, kde se pohybuju.

Mýdlo nebo vazelína je úplně jedno, v podstatě jde o tu lepivost k papíru nebo tomu ručníku. Akce musí být v každým případě rychlá. Tady to nějak nevyšlo, ta potvora se držela jak žádný jiný, asi to bylo i místem přisátí, v měkký kůži pod zadelí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte kvě 17, 2022 0:08

Ses rozhodla, ze je vychytas vsechny? ;-) Doufam, ze je pak i likvidujes.

No, ja jsem vlastne nikdy nezkoumal, jak to funguje, protoze se mi zalibilo vysvetleni s mydlem v ocich :twisted: Mydlo nijak zvlast nelepi a funguje skvele, jestli ono spis nesnizi treni kolem bodce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte kvě 17, 2022 0:14

Nejsem don Quijote :wink: Samozřejmě, když se zadaří, ale praktický význam to moc nemá.

:D Funguje to v podstatě stejně jak ta vazelína, krém, nebo cokoliv podobnýho, co je po ruce.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte kvě 17, 2022 5:58

Zakapat ho jodem, součástí něhož v dezinfekci bývá alkohol a až pak vyndat klíště? Nikdy. Nerad bych, aby se do mě vyblilo, takže páčidlo o'tom, klíště ven živý tak jak je a dezinfikovat místo hned poté. Klíště zabalit do papíru a zapálit, například. A když je klíště tak malý, že nejde ven? Vyříznout i s kouskem kůže. Rychlý, a to klíště si všimne, že už není na živým, až za nějakej čas, takže sice jizva na těle, ale minimalizace rizika infekce. Rozhodně radši vyříznout než mačkat či dusit prťavý klíště
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 10:21

Etheric ma pravdu. Pokud jde o doporuceni, tak to je nicim nepokavat, nicim nenatirat pred vybratim. Presne z duvodu, ze jej to nuti zvracet do rany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte kvě 17, 2022 11:18

Tahle doporučení mi přijdou značně přeceňována, takže to dělám tak, jak píšu výše.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte kvě 17, 2022 16:17

Mam pocit, ze desinfekce jodem doporucena je. Protoze kliste muze byt infekcni i zvenku a pri manipulaci s nim se clovek muze nakazit snaz, nez pres tu puvodni ranu.

Etheric píše:A když je klíště tak malý, že nejde ven? Vyříznout i s kouskem kůže.

Mydlo a rucnik funguje na mala klistata skvele, je to otazka sekundy.

No ale abych to uzavrel. Uplne nejlepsi a jedine opravdu bezpecne je kliste nechytit. Permethrin :prayer:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » ned čer 26, 2022 16:59

pavproch píše: trowa až po řídítka

... a taky že jo, právě sem zezadu na stehně jedno našel, šlo ale dobře vykroutit, čuli nebylo tam dlouho = z neška.
Schválně, sem první, kdo chyt klíšče na bajku? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod Tomas » ned čer 26, 2022 17:27

Já vytahoval jedno větší z nártu jen po nákupu tady v Plzni kousek od baráku v sandálích.

Děcko už 2x malé na nohou když jsme byli tak 14 dní zpět na vandru na Sázavě. Tráva byla tak do pasu, ale bylo mi to tak něják jasné že něco nasbíráme.

Tímhle to už nějáký pátek vyndavám a zatím jsem nic lepšího nenašel. Zvládnu s tím i po pár pivech vyndat jedno klíště zcela čistě za cca 15 vteřin bez ohledu na velikost. Funguje to dobře.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned čer 26, 2022 18:54

Vytahovat kliste uz muze byt s krizkem po funuse. I kdyz to udelas okamzite, tak uz muze byt na nektere infekce pozde. Nejlepsi je kliste vubec nechytit a proto pouzivame vrazdici spreje ;-)

Jinak vsem vcera letos poprve zazil vetsi nalet klosu, predtim to byl tak jeden dva na vychazku, vcera aspon deset. Sel jsem az k veceru a bylo mokro. Dneska driv, vlhko bylo furt dost, ale taky horko a zadny klos ani v lese.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 29, 2022 19:06

Tomas píše:Tímhle to už nějáký pátek vyndavám a zatím jsem nic lepšího nenašel.

Dík za tip. Pořídím si. To tím normálně podebereš a zatáhneš směrem nahoru?
Já doteď vytahuju klíšťata, že to pomažu olejem a kroutím...

mike píše:Vytahovat kliste uz muze byt s krizkem po funuse. I kdyz to udelas okamzite, tak uz muze byt na nektere infekce pozde.


Tak já žiju v domnění, že po tom očkování na encefalitidu už je to relativně v pohodě a při nejhorším chytnu ""jen"" tu boreliozu. Dříve jsem vytahoval klíště třeba až druhý den, protože se mi nechtělo s tím camrat. Měl jsem už desítky klíšťat a nikdy nic. Možná bych u toho i zůstal, kdyby z klíšťat neměli pořád fobie lidi kolem mě, že jsem začal uvažovat, jestli to nepodceňuji.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2022 19:35

Dromedaro píše:Tak já žiju v domnění, že po tom očkování na encefalitidu už je to relativně v pohodě a při nejhorším chytnu ""jen"" tu boreliozu.
Tak Te urcite potesim, ze kliste muze toho prenaset vice. Nejaky seznam toho (uz zdaleka ne uplny) mas napr. tady. Clanek ale moc aktualni neni, napriklad se za tu dobu takova babesiosa vyskytuje vyrazne casteji. Nastesti u ni spise hrozi nakazeni psa nebo kocky (a pri neleceni je pro ne smrtelne, bohuzel mnozi veterinari ji ani neznaji nebo ji nevenuji pozornost) nez cloveka. Ale kdyz se TI pridruzi k borelioze, tak muzes mit o zabavu postarano... (Babesiosa byla napr. pred takovými 20-ti lety v Madarsku hodne malo rozsirena. Pred 15-ti lety uz na jednom psim foru jsem si kazdou chvili cetl, jak nektery pes posel, bo veterinar to nezjistil nebo ze se jiny musel dlouho lecit. A pred deseti lety uz "zachranari" jednoho plemene psa, co jsem sledoval uz casteji jako u kazdeho druheho museli lecit lecbu, bo pes byl na to nemocny. To rozsireni se tak rychle posouvalo na Sever z teplejsich krajin. Mezitim dost i do Cech a na Moravu, jak se zvedavaji teploty. Podobne je to i s jinymi nemocemi, dostavaji se tady oteplovanim cim casteji a rozsiruji se cim dal vice.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 29, 2022 22:00

apuka píše:Tak Te urcite potesim, ze kliste muze toho prenaset vice.

Jde mi hlavně o tu encefalitidu, že proti ní jsem chráněný. Ta může mít fatalní následky. Vím, že jako dítě jsem v našem sousedství potkával holku, kterou tlačili rodiče na vozíku a která byla mentálně postižená, že se o ní rodiče museli v každém ohledu starat. A prý to měla od klíštěte, že se nakazila encefalitidou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř čer 29, 2022 23:05

Dromedaro píše:Jde mi hlavně o tu encefalitidu, že proti ní jsem chráněný. Ta může mít fatalní následky.
Hm... Mas trochu zkreslene vedomosti. Zavisi asi od toho, v jakem vyznamu pouzivas slovo "fatalni". Pokud jako "zpusobujici umrti", tak mas pravdu, v pripade silneho zanedbani lecby muze encefalitida ve velice malem mnozstvi (rocne max. nizsi jednotky v CR) vest k umrti. To ale za podobnych predpokladu muze napr. i babesiosa - kde to zanedbani lecby z duvodu pozdniho rozeznani nemoci (pokud vubec) bude castejsi jev nez u encefalitidy; zase je zatim mene casty vyskyt. I kdyz... pry babesiosa je nejcasteji prenasena infekcni nemoc pri transfuzich krve, takze nejake rozsireni to mit bude.
Pokud fatalni pouzivas ve vyznamu jako "zpusobujici trvale vyrazne snizenou kvalitu zivota" (napr. ten priklad, o kterem jsi psal), tak je borelioza minimalne na urovni encefalitiidy, spise nad ni. Hlavne v kombinacich - ale to plati i pro encefalitidu. U boreliozy je lecba hodne obtizna, kdyz prijdes az v druhe fazi, kdyz je uz v tele silne rozsirena. I na OF sis mohl precist pribehy, jak nekomu znicila zivot na delsi dobu, i nastalo. Navic v pripade pozdniho leceni je to potvora - ty bakterie se nekam stahnou a jsou schopne se v tele i dlouhe roky skryvat, nedaji se odhalit testy, nijak se neprojevuji. Az najednou se Ti kvuli necemu oslabi imunita a oni se projevi uplne neocekavane a klidne na neocekavanych mistech. Pravdu bys mel v tom, ze malokdy napadne mozek, takze nejspise neskoncis v primem dusledku mentalne postizeny, zato se pomerne casto mohou lidi dostat dozivotne na invalidni vozik nebo pripoutani na luzko. V kombinaci s (nejlepe nerozeznanou) babesiosou to muze koncit jeste hur (zase - to same plati pro kombinaci encefalitida+babesiosa).

Takze to rozhodne nebude o "hlavne".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 1:08

Encefalitida sice muze mit tezke nasledky, ale jejich pravdepodobnost je mala. Az 80 % infekci projde uplne bez priznaku (ale vytvori se dozivotni imunita) a jen nekolik procent je tezkych. Nejvic jsou ohrozeny male deti a duchodci (a lidi s poruchama imunity).

Borelioza postihne vic procent lidi a navic je ji nakazenych vic klistat. Jak pise apuka, nejhorsi je kombinace s necim dalsim a klistata toho prenaseji vic, nez jen ty vyjmenovane. Co jsem cetl, tak nejhorsi je kombinace s bartonellama, jelikoz ty castecne vypinaji imunitu a borelie tedy maji prostor, aby se rozsirily po celem tele, ktere se nebrani.

Vytazeni klistete brzo po zakousnuti pomuze jen proti borelioze, jelikoz tam prenos trva delsi dobu, ale ani to neni uplne jiste. Ostatni infekce se muzou prenest hned (jak jsem si vyzkousel s bartonellama, klos byl zakousnuty jen par minut). Proste jak jsem psal, jedina jistota je nenechat se klistetem vubec kousnout. Je to nejnebezpecnejsi tvor u nas.

Dromedaro píše:Měl jsem už desítky klíšťat a nikdy nic.

Az jednou neco bude, tak to bude stat za to. Tohle je ciste pravdepodobnost, ne kazde kliste je nakazene a jsou oblasti, kde je nakazenych malo. A pak zas jine, kde skoro vsechna. Taky jsem mel v mladi desitky klistat bez problemu a pak mne kousnul jeden klos a pripravil mne o par let zivota. Flek od boreliozy jsem mel jednou, vyleceno zavcas, ale protilatky proti ni jsem mel uz predtim, takze jsem nakazene kliste mel, ale telo si s tim poradilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 30, 2022 6:32

ja mela za zivot zakouslych snad 10 klistat a borelku sem stejne mela. neda se spolihat na to ze desitky klistat a nic...

mam vyhodu ze i kdyz se nenarepelentim, nekdo ze sebe sunda 10 lezoucich v pruchodu 2m travou a ja 1... ale nekde kde jich nekdo ma 20 za den tak i me se stane ze sundam 2 a jedno
pronikne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 8:41

Dromedaro píše:Měl jsem už desítky klíšťat a nikdy nic.
Pravdepodobnost...

Uvadi se, ze v nekterych oblastech je nakazeno boreliemi az 80% klistat! (Podobne a podrobne statistiky i grafy oblasti se daji na internetu najit, pro CR dokonce, myslim, i primo na strankach SZU. Nejenom na borelie ale i na nektere jine prenasene nemoci.) Bohuzel toto je vec, ktera se v casu hodne rychle meni - a rozhodne ne k lepsimu pro nas. Stejne jako rozsirovani klistat do oblasti, kde predtim nikde nezily - hlavne do vyssich nadmorskych vysek. (Tchyne byla zdravotni sestra a pred asi 20-ti lety za ni jako zdravotnici prisla sousedka s necim trcicim z ruky a ptala se ji, jestli nevi, co to je a co s tim ma delat. Bylo to kliste, obe to videli prvnikrat v zivote - tesne pred sedesati! pricemz ta sousedka cely zivot pracovala stridave kolem krav, rozdelovala jim seno i cerstve secenou travu, obcas s nima sla na pastvu nebo sazela stromky v lesich Demanovske doliny. Ale vzdy pracovala a zila v nadmorske vysce od 600m vys a kliste tam nikdo neznal. Ted jej uz muzes klidne chytit i v Jasne, tj. kolem 1150m.)

U mne taky nakonec zjistili reaktivaci borelii, kdyz jsem byl (pred skoro 30-ti lety) u lekare s problemy a to jsem kliste predtim nemel dlouha leta a v zivote jsem nemel rudy flek kolem kousnuti. Taky protilatky ukazovali, ze k nakaze muselo dojit uz hodne davno, ale znovu je to akutni. Jinymi slovy se ta potvora nekde v tele dobre schovala a vysla ven, kdyz jsem kvuli necemu jinemu mel oslabeny imunitni system a uz se mne drzela. To bylo jeste v dobe, kdy mnoho lekaru-praktiku v CR o lymske borelioze nic netusila a i testy na protilatky se delaly pouze na zadost virologa. Ale taky byla jeste docela vzacnost najit infikovane kliste.

Prave proto je borelie hnusna - nemusis ani tusit, ze jej v tele mas, nemusi se dlouho nijak projevovat a testy mohou ukazovat max., ze mas stare protilatky ale ne akutni nakazeni. Jenze ony tam "nekde jsou". Bezna lecba, hlavne pokud se nezacne okamzite po nakazeni vetsinou je nedokaze plne znicit. Kym se TI zacnou projevovat priznaky, uz je v tele rozsirena a dokaze se schovat i do oblasti, kam se ATB v tabletkach nedostanou. Nic tam nedela, jen ceka na prilezitost aby se mohla znovu rozsirit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 30, 2022 9:53

Mawenzi píše:neda se spolihat na to ze desitky klistat a nic...

Jo, to bylo ode mě takové prázdné plácnutí na úrovni hospodských řečí. Je to jako říci, že už jsem se byl stokrát koupat v řece, takže se nemůžu utopit.

apuka píše:Hm... Mas trochu zkreslene vedomosti.

To nepopírám.

Tím fatálním jsem měl na mysli ten příklad, který jsem uváděl. O encefalitidě jsem většinu lidí slyšel mluvit v této souvislosti, takže jsem nabyl dojmu, že když ji člověk chytne, tak to hraničí skoro s jistotou, že takhle dopadne. Četl jsem ten odkaz, který jsi dával a také jsem z toho nabyl dojmu, že ta borelioza se vyrovná encefalitidě. Tak alespoň, že tam je ta časová prodleva 48hodin od přisátí, než se člověk nakazí. Zajímavé, že se pořád mluví hlavně o encefalitidě, ale o borelioze moc neslyším. O té jsem slyšel, že může být hodně nepříjemná, ale netušil jsem, že také může mít trvalé následky.

Na základě zdejší diskuze jsem si také koupil dříve ten sprej predator, ale skoro jej nepoužívám. Trochu mě na něm zarazila informace, že při styku s kůží se má postižené místo opláchnout proudem vody nebo tak nějak. Což když si tím člověk stříká oblečení, tak to do styku s kůží asi přijde, ještě když se člověk potí. Tak nevím, jak tu informaci mám brát. Jestli je to jen právní pojistka výrobce.
Navíc, já zase nemám nějak vymezené prádlo do přírody. Já chodím ve všem. Musel bych si nastříkat skoro všechno. Od jara do podzimu zase nenosím kalhoty ani do lesa a chodím pořád v kraťasích. Chtěl jsem si tím nastříkat alespoň boty, ale zkušební nástřik na malém kousku mi udělal flek. Repelenty se DEET se mi také nechce moc mazat, když to dokáže poleptat plasty, tak co to musí dělat s kůží, když bych to na sebe pořád mazal. Tak ty používám spíše jen u vody proti komárům, ale i jen, když je to fakt nutné, protože nanášet na sebe opalovací krémy a do toho ještě DEET, to je fakt super...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv čer 30, 2022 10:22

DEET, též můj nepřítel. Predátor impregnace Alfa to neobsahuje, má permethrin 1% a jako bonus to i tak nějak funguje jako impregnace..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 10:35

Jeste abys mne "spravne zaradil"...

Ja vubec nepouzivam zadny repelent. Spise chodim do mist a po stezkach, kde je zadna nebo jen minimalni pravdepodobnost, ze kliste chytnu. Kdyz se uz do takoveho prostredi dostanu, tak potom jak se dostanu ven (byva to jen kratsi obdobi, rozhodne ne cely den), nekdy i uprostred na vhodnem miste se zkontroluji, jestli nekde neco nevidim na obleceni nebo botach. Ale mam taky vyhodu, ze chodim do prirody cely rok v dlouhych kalhotech, v tricku s dlouhym rukavem a v pohorkach, takze mam velkou sanci kliste najit jeste na obleceni.

Jinak jeste dve moznosti, ale hodne diskutabilni.
Muzes zkusit pouzit nejake prirodni odpozovace na baze eterickych oleju. Napr. na psovi jsme to zpocatku pouzivali (antiparaziticky obojek pouze s eterickymi oleji), pes chodil stale na stejnych mistech, smejdil ve vysoke trave a kricich a s tim obojkem za asi 3-4 mesice nechytil zadne kliste, pricemz to bylo obdobi aktivity. Potom jsme presli na tehdy velice vychvalovany Spot-on - a za deset dnu mel na sobe 14 prisatych i nasatych klistat a par jsme jeste nasli mrtvych doma na koberci (coz znamena, ze na nektere latka zaucinkovala). Tak jsme presli pod tehdy neznamou znacku a meli jsme vice-mene pokoj, jen jednou za cas nejake kliste lezlo po chlupech a za dva roky snad 1-2 prisate ale nenasate.
Takze z meho hlediska ty etericke oleje zafungovaly hodne dobre. Netusim vsak presne co za oleje tam byly.

Druhou moznost mam od jedne chovatelky psu, ktere se nedarilo u sveho psa (pastyrske plemeno, chodila s nim na souteze a treninky paseni, mela doma velkou zahradu secenou "jednou za cas", tj. pes byl neustale v trave) docilit snizeni obrovskeho poctu nachytanych klistat (kazdodenni vecerne osetreni znamenalo vybrani casto dvouciferniho cisla klistat) - nezabiraly zadne obojky, pudry, koupele ani SpotOny. Az jednou ji nekdo poradil jistou znamku, ktera mela do urciteho okruhu odpudit klistata nebo znemoznit jejich prisati, uz to nevim. Melo to fungovat na nejake "ezotericke bazi". Kazdopadne, pes s tou znamkou za nejake dva a pul roku nemel ani jedno kliste. Potom nekde pri "paseni ovecek" pes znamku ztratil - a potom zase chytal klistata "jedna radost". Zase - prakticky na stejnych mistech. Pani uz ten obojek druhy nesehnala.

Tak muzes zapatrat v hlubinach internetu, jestli neco nenajdes, co neni svinstvo jako DEEP. Urcite tady mnoho lidi rekne, ze jedno i druhe je blbost, ze to neucinkuje. Ja jsem na sobe nic z toho nezkousel, takze mam je popsanou zkusenost se svym psem - a "z oci do oci zprostredkovanou" o druhem (kde pani tvrdila, ze kdyz chodila se psem, tak taky nemela zadne kliste, bez nej ale na stejnych mistech dobrych par taky chytla).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 30, 2022 10:53

zrovna zmenu barvy na botach bych fakt neresila pokud to nejsou reditelsky kozeny polobotky

pouzivam kombinaci
permethrin na boty/ponozky/navleky/batoh/rukav (a nohavice zvenku i dlouhy i kratasy, ale striknu to, v cem vyrazim z domu a co je v krosne .. ma snad zbytky z minula) + domaci (nebo 100% prirodni) na nohy/ruce pripadne nejakej pro citlivy jedince a deti...

tim splichnu zlehka nohy, urcite nijak peclive.

casto se pouziva levandule, hrebicek, tea tree, rozmaryn...

od nejakyho nosice (alpa, lih) proste na par dni supnout hrebicek at se pekne maceruje kapnout trochu eteraku levandule atd...

na netu receptu spousta. idealne doufam, ze kliste chcipne bud na botach, nohavich nebo na batohu...

u psu uz neverim po blesi apokalypse nicemu co je prirodni..
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv čer 30, 2022 11:05

Mawenzi píše:casto se pouziva levandule, hrebicek, tea tree, rozmaryn...

Úplně na hovno, s fenyklem v čele. /o tom, jak tea tree voní komárům, se radši nezmiňuju/. Sama jsi byla svědkem, kdy jsem takto ošetřen, včetně pytlíčků fenyklu na botách uvnitř návleků, doloval klíště z lýtka.
Prostě a jednoduše, jak už bylo zmíněno dříve, klíštěti je fuk jak smrdíš nebo čím jsi nastříkaná, tedy pokud to zrovna není permethrin, kterej ho zabije. Klíště se nedá odpudit, klíště lze jen zahubit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 12:51

@etheric: Zapominas na jednu dulezitou vec - kazda ochrana je silne individualni. Zavisi od osoby, na kterou pouzivas, na miste (resp. na klistatech tam). Neplati to jenom o prirodnich latkach, ale napr. i o Permethrinu, i na nej si mohou nekde vytvorit klistata odolnost.

Ten SpotOn na psa, co nam vubec neucinkoval, obsahuje permethrin. Kdyz se objevil a zacali jej pouzivat prazsti pejskari, (pry) hodne dobre ucinkoval, pouzival jej "skoro kazdy". Odtud se to rozsirilo do jinych oblasti CR.
Po par letech se postupne v Praze zjistovalo, ze cim dal min ucinkuje na klistata - u tech samych psu, na tech samych mistech (tj. u tech samych "kolonii" klistat). V laboratori potom zjistili, ze klistata si na nej (na Permethrin) postupne vytvorili odolnost. Pry to bylo i tim, ze cim dal vic se s tim dostavaly do styku - jednak se stopovym mnozstvim na porostu, jak se to tam ze psu dostavalo a jednak ze mnoho majitelu po dobrych zkusenostech ze zacatku prestalo davat bacha na obnovovani, tj. na psech zustavalo cim dal min latky, mnoha klistata to prezila a postupne se potomstvi stalo rezistentnim. Po tech par letech to skoncilo tak, ze uz to ucinkovalo prakticky pouze na komare a blechy, na klistata kolem Prahy prakticky vubec.
V jinych oblastech to bylo casove posunute cca jak se ten SpotOn rozsiroval jinde. Ale uz malokde ztratil na ucinnosti az tak moc, nekde, kde se ve velkem nerozsiril jeste stale docela ucinkuje. Zajimave ale je, ze jine prostredky zalozene na permethrinu stale jakz-takz ucinkovaly... :-k
(Ten mnou pouzivany druhy SpotOn pouzival jako ucinnou latku Fipronil.)

Docela by me zajimalo, jak to funguje s DEEPem, jestli je taky mozne na to vytvorit rezistenci...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 17:22

apuka píše:Po tech par letech to skoncilo tak, ze uz to ucinkovalo prakticky pouze na komare a blechy, na klistata kolem Prahy prakticky vubec.

Odkaz, prosim. Tohle hranici se sirenim poplasne zpravy.

apuka píše:Docela by me zajimalo, jak to funguje s DEEPem, jestli je taky mozne na to vytvorit rezistenci...

Neni to DEEP, ale DEET a funguje uplne na jinem principu. Na klistata je IMO celkem k nicemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 17:38

Dromedaro píše:Zajímavé, že se pořád mluví hlavně o encefalitidě, ale o borelioze moc neslyším.

To proto, ze na encefalitidu je ockovani a to je potreba propagovat. Na tom neni nic spatne, normalni reklama, ale mas to kvuli ni v povedomi a ostatni lidi taky, proto o tom mluvi. Na boreliozu neni zatim nic, jestli se ockovani vyvinout podari, tak uvidis, jak se to zmeni :)

Dromedaro píše:O encefalitidě jsem většinu lidí slyšel mluvit v této souvislosti, takže jsem nabyl dojmu, že když ji člověk chytne, tak to hraničí skoro s jistotou, že takhle dopadne.

Je to presne naopak, spousta lidi ma protilatky, aniz by vedela, ze ji prodelala. I tys je mozna mel, ale po ockovani uz to nepoznas. Daji se sice otestovat, ale ted uz je nerozeznas od tech po ockovani.

Dromedaro píše:Tak alespoň, že tam je ta časová prodleva 48hodin od přisátí, než se člověk nakazí.

Neni to 48 hodin, ale 24, pricemz to neni zadna tvrda hranice, zas je to jen pravdepodobnost. Kdyz uz kliste chytnes, tak cim driv ho vyndas, tim lip.

Dromedaro píše:Trochu mě na něm zarazila informace, že při styku s kůží se má postižené místo opláchnout proudem vody nebo tak nějak.

To je prece uplne normalni u cehokoliv.

Dromedaro píše:Což když si tím člověk stříká oblečení, tak to do styku s kůží asi přijde, ještě když se člověk potí.

Ve spreji je nejake rozpoustedlo, pripadne nosna latka, ktera se po nastrikani vypari. Nastrikane veci se maji oblekat az po 15 minutach a to i vidis, jak to usycha. Permethrin je naopak velmi stabilni, proto na obleceni vydrzi ucinny az mesic (proti klistatum tak 14 dni). Navic to strikas zvenku a kuze prichazi do styku s vnitrkem.

Moje zkusenost je, ze to normalne nic nedela, jen kdyz je horko a hodne se potim, tak se mi na nohach misty udela typicka vyrazka z potu. S nastrikanim to souvisi, normalne se mi moc nedela a tady jen pod nastrikanymi misty. Ale neni to nic hrozneho a opravdu jen vyjimecne.

Permethrin je jed, ale pro cloveka temer neskodny. Skodi kockam a rybam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 30, 2022 18:05

mike píše:To proto, ze na encefalitidu je ockovani a to je potreba propagovat. Na tom neni nic spatne, normalni reklama, ale mas to kvuli ni v povedomi a ostatni lidi taky, proto o tom mluvi. Na boreliozu neni zatim nic, jestli se ockovani vyvinout podari, tak uvidis, jak se to zmeni :)

Jo, to mi pak taky docvaklo, že to bude ten důvod :)

mike píše:Neni to 48 hodin, ale 24, pricemz to neni zadna tvrda hranice, zas je to jen pravdepodobnost. Kdyz uz kliste chytnes, tak cim driv ho vyndas, tim lip.

Citace z Apukova odkazu: " K přenosu infekce dochází po 48 hodinách po přisátí, ale nelze ji vyloučit již po 24 hodinách. "

Mike píše:To je prece uplne normalni u cehokoliv.

No ano, normální u čehokoliv, s čím není dobré přicházet do styku. A tím predátorem si stříkáš oblečení, které máš na sobě.


Mike píše:Navic to strikas zvenku a kuze prichazi do styku s vnitrkem.

Tak ty UL trička a kalhoty a jak se člověk potí, tak bych se divil, kdyby to nepřišlo do styku z kůží, i když je to nanesené z venku. Když se ti z toho udělá vyrážka, tak to asi nebude škodlivé jen pro kočky a ryby. Nevím, nemám o tom vědomosti jako vy, jen můj laický pocit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 30, 2022 18:31

tak vyrazka se muze udelat proste lokalne na nejake citlivosti, nekdo ma vyrazku i po kremu z lekarny a ten asi skodlivej neni... tohle je silne individualni, ja su treba hodne citliva i na vselijaky kremy, i ty z lekarny mi muzou zpusobit svedeni atd, proto nestrikam zevnitr ale jen zvenku a spis prave treba ponozku ktera je silnejsi a jen zvenku ale ne treba tenoucky tilko a jeste nekde na hrudniku, kde se snadno muze setkat treba s kuzi krku atd... citlivou. proste to chce vyzkouset


premyslim, jestli toxicita pro ryby neni problem pri prani?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 30, 2022 19:13

Mawenzi píše:zrovna zmenu barvy na botach bych fakt neresila pokud to nejsou reditelsky kozeny polobotky

Tak to jsou nástupovky millet a ty jsou parádní. Mají dobrou, takovou světlou barvu a já je nosím jak do přírody, tak do města pro parádu. A byly drahé. Kdyby to byly klasické pohorky, tak to neřeším.

K těm přírodním prostředkům jsem skeptický. Já už z toho něco zkoušel podle "babských" rad a nic z toho mi nefungovalo. Mám doma nějaký přírodní repelent z DM. Ještě jsem jej nezkoušel, ale nic od toho nečekám. Zahlídl jsem jej v DM a protože stál pár korun, tak jsem jej vzal. Díval jsem se teď na stránky DM a mají tam přírodní náramek proti komárům a klíšťatům, který má dobré hodnocení, ikdyž teda hlasovalo jen 14 lidí.

Mně zatím jediné, co doopravdy fakt dlouho a spolehlivě funguje, je repelent od lifesystemu s 90% DEET. To vypadá, jak kdybych měl kolem sebe nějaký neviditelný štít. Zhruba půl metru okolo mě nic a za touto hranicí okolo mě krouží hejno komárů. A vydrží to tak třeba šest hodin. Ale jak jsem psal, nerad to používám. I když u tohoto stačí na ty komáry si nanést jen malé množství třeba za krk, na zápěstí a na lokty a ty komáry to odpuzuje. Nemusí se člověk mazat celé plochy odhalených ploch.

Mawenzi píše:premyslim, jestli toxicita pro ryby neni problem pri prani?

To je vlastně pravda. Tak to asi stejně používat nemohu na trecích. Já si vše peru v potocích a řekách. I kalhoty a ponožky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 20:12

mike píše:Odkaz, prosim. Tohle hranici se sirenim poplasne zpravy.
Ty vazne chces, abych hledal 15-20 let stare odkazy na internet na nejake clanky a hlavne fora? :(( :(( :(( Vetsina stranek uz dlouha leta neexistuje...

Nevim, co se divis. Vsak jsem Ti popsal pravdepodobny zpusob, jak si na dany prostredek mohly klistata vytvorit resistenci. To je, bohuzel, uplne bezny model, jak se resistence vytvari, napr. prenesene i bakterii na ATB. Taky jsem ale psal, ze je zajimave, ze jiny prostredek, ktery pouzival stejnou ucinnou latku dokazal zachovat ucinnost... :-k.
Ale nemel bys mit velky strach, Ty stejne chodis do prirody vetsinou tam, kam pejskari ve velkem nechodi.

Jinak doporucuji hlavne Dromedarovi si precist tuto dimplomovku, je ta cas venovana nemocim (ne moc podrobne) a hlavne cast venovana repelentum. Pise i o prirodnich repelentech a nektere vypadaji nadejne - jen je asi trochu slozitejsi sehnat.
Pro mika: vim, ze je ten link zmrseny Google, ale je funkcni a ja ted nemam cas si jej opravovat a hledat odpovidajici znaky...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 20:20

Dromedaro píše:Citace z Apukova odkazu: " K přenosu infekce dochází po 48 hodinách po přisátí, ale nelze ji vyloučit již po 24 hodinách. "

Zdroje najdes ruzne, casteji myslim tech 24. Je to zalozeno na tom, jak borelie v klisteti funguji, ale na cas bych rozhodne nespolehal a jak jsem psal, cim driv ho vyndas, tim lip.

Dromedaro píše:No ano, normální u čehokoliv, s čím není dobré přicházet do styku. A tím predátorem si stříkáš oblečení, které máš na sobě.

Jak jsem psal, jsou tam rozpoustedla, se kteryma opravdu nema kuze prichazet do styku. Koukni se na treba na synteticke redidlo nebo toluen. Jenze ty se pak vypari a zustane jen permethrin.

Dromedaro píše:Když se ti z toho udělá vyrážka, tak to asi nebude škodlivé jen pro kočky a ryby. Nevím, nemám o tom vědomosti jako vy, jen můj laický pocit.

Tak si o tom neco precti. Ja jsem to udelal uz davno, jsem na tyhle veci celkem haklivy a tady jsem dosel k nazoru, ze prinosy zasadne prevazuji. Jiste, ze to telu prospesne neni, ale skodlivost je minimalni a kliste ti muze zpusobit mnohem horsi problemy.

Mawenzi píše:tak vyrazka se muze udelat proste lokalne na nejake citlivosti, nekdo ma vyrazku i po kremu z lekarny a ten asi skodlivej neni.

Ano. Napada mne, ze tohle funguje trochu i jako impregnace, takze to muze lehce snizit prodysnost, takze je tam vic potu a vyrazka se dela z nej. Protoze ta sama se mi obcas udela v horku i pod ponozkama a ty nestrikam. Proste jsem to vyhodnotil tak, ze to neni problem a v nastrikanych kalhotach chodim denne. Kliste jsem uz hezkych par let nemel.

Dromedaro píše:Tak to asi stejně používat nemohu na trecích. Já si vše peru v potocích a řekách. I kalhoty a ponožky.

Strika se pred trekem. Jak to zaschne, tak uz je permethrin dost stabilni a prezije i nekolik prani. Asi spis otravis ryby svym potem a solema, ale mozna neni opatrnost od veci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví