Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 20:24

apuka píše:Ty vazne chces, abych hledal 15-20 let stare odkazy na internet na nejake clanky a hlavne fora?

Chci, abys dodal poklady pro sve tvrzeni, ktere by v pripade pravdivosti melo pro nektere z nas docela zavazne dusledky.

No dobra, klasika, podklady nemas a realita bude nekde jinde. Zvlast jestli je to 15 - 20 let, o tom uz by se davno vedelo. Navic jsem na vlastni oci videl klistata na nastrikanych kalhotach chcipat behem poslednich 10 let nekolikrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 30, 2022 21:19

Ach jo... Miku, je fakt zabavne, jak dokazes hodnotit neco, ze "realita bude nekde jinde" i na zaklade toho, ze "jsem na vlastni oci videl klistata na nastrikanych kalhotach chcipat behem poslednich 10 let nekolikrat". To opravdu naprosto neprustrelny dukaz :smt044.

Nevim, proc musim znovu zopakovat - tykalo se to konkretnich oblibenych mist, kam ve velkem chodili prazsti pejskari, tykalo se to konkretniho prostredku, ktery mel ucinnou latku permethrin. A zaroven ze jiny prostredek, ktery potom zacali pouzivat, taky s permetrinem (nevim, mozna obsahuje i neco jineho, to uz ted nezjistim ani jmeno) fungoval dobre. Co si z toho vezmes, je na Tebe - i kdyz mi je jasne, ze nic, protoze nepochopis souvislost s mistem a prostredkem, kdyz vidis pouze slovo "permethrin" a zaseknes na nem :evil:.

Zkus se tady poptat prazskych pejskaru, mozna si nekdo z nich na to spomene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2022 23:05

Hovory s Tatarem vol.666 :roll:

apuka píše:To opravdu naprosto neprustrelny dukaz

To nebyl dukaz, ale poznamka na okraj. Zas nechapes smysl a strukturu textu. Argument byl, ze od te doby by se to davno vedelo. Plus obecne neduveryhodnost toho, co pises.

apuka píše: kdyz vidis pouze slovo "permethrin" a zaseknes na nem

Napsal jsi tohle: V laboratori potom zjistili, ze klistata si na nej (na Permethrin) postupne vytvorili odolnost. Neco takoveho by melo byt dolozitelne a opakovatelne.

Kdyby to byla pravda, tak by to byla podstatna evolucni vyhoda a takova klistata by se postupne rozsirovala dal. Podobne, jako se to deje s bakteriema rezistentnima na antibiotika.

apuka píše:Zkus se tady poptat prazskych pejskaru, mozna si nekdo z nich na to spomene.

Jakoze bych si mel sam hledat dukazy pro tve vymysly? :D Ne, takhle to opravdu nefunguje.

Jinak toho posledni roky v oblasti Prahy nachodim nejvic, klistata tu jsou, coklochovci taky, ty potkavam denne, a moje nastrikane kalhoty zda se funguji. Kliste jsem za celou dobu nechytil, pricemz driv ve stejnych mistech ano a co slysim od jinych, tak si obcas neco prinesou. Vzhledem k tomu, co je tady zvere, mne to vubec neprekvapuje. Proto kalhoty dusledne strikam, zvlast kdyz musim cast trasy projit travou do pasu (posekli teprve nedavno).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát črc 1, 2022 5:55

Hlavně je úplně mimo mísu srovnávat člověka a psa co do chytání klíšťat, ať už jsou oba tvorové jakkoliv ošetřeni...

Může si klíště vybudovat odolnost vůči permethrinu? Jako krysy prý vůči strychninu? No nevím, otrávených krys vídám pořád hodně ..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pát črc 1, 2022 10:00

mike píše:Jakoze bych si mel sam hledat dukazy pro tve vymysly? :D Ne, takhle to opravdu nefunguje.
Jo, ja vim - je radove jednodussi o necem tvrdit, ze je to vymysl nez si overit, jak to je. :wink:

Toto je podle Tebe taky vymysl? Vim, ze to byl vyzkum v jine zemepisne oblasti na jelenech a jinem typu klistat, ale princip je stale stejny a nevidim duvod, proc by "nase" kliste fungovalo diametralne jinak. Navic tam je predpoklad, ze mene se klistata setkavala se stopovym mnozstvim kvuli neobnovovani ochrany.

Tady mas zase laboratorni pozorovani rezistence na siroky rozsah pouzivanych ucinnych latek, je to clanek o blechach a klistatech a je urcen hlavne veterinarum, ale vysledky jsou zajimave. Zase, u nas na vetsine uzemi CR je prakticky jediny druh klistat, oni ve studiu studovali vicero. Taky, jak jsem psal, neni rozumny duvod predpokladat, ze "nase" kliste bude fungovat diametralne jinak.

Oba clanky jsou delsi a ne vzdy zazivne cteni. Zase jsou tam i zajimave informace.

Nevychazi z toho, ze kolonie klistat jsou hodne vysoce rezistentni, jen to, ze se rezistence vytvari. Od druheho clanku uplynulo dalsich 8 let, takze se da predpokladat, ze reszistence v nekterych oblastech mohla docela pokrocit.

Tys jeste stale nepochopil, ze oblibene oblasti prazskych pejskaru se s Tvymi cestickami moc nepretinaji. Ze Tvoji cestu nekteri pouzivaji, neznamena, ze je to oblibena, uz jenom z duvodu, ze jsou tam divoka prasata, ty jsou pro psy nebezpecne (nemaji psy rady).
Toto je dulezite kvuli tomu, co jsem psal, ze "v tech oblastech". To neznamena, ze se pripadne rezistentni klistata se rozsiri po cele republice. Resp. case urcite, ale ten cas bude hoodne dlouhy.
Etheric píše:Hlavně je úplně mimo mísu srovnávat člověka a psa co do chytání klíšťat, ať už jsou oba tvorové jakkoliv ošetřeni...
I kdyz z hlediska diskuse je to irelevantni, muzes rict, proc?

Tady se ale jedna o vliv osetrenych psu na vytvoreni rezistence kolonie klistat v oblastech, kde ve velkem chodi. Tj. jak se prodiraji travou, krovim, tak ze sebe dostavaji stopove mnozstvi (v tomto pripade) permethrinu vsude, kdyz neni osetreni pravidelne obnovovane, tak zakousla klistata se setkavaji s hodne malym mnozstvim jedu a kdyz to preziji, tak se jim zacne jeste silneji vytvaret rezistence. Ten prvni pripad je i s nastrikanym oblecenim u cloveka, to druhe uz min (na kuzi se permethrin davat fakt nesmi, je drazdivy), max. kdyz "zater" na kalhotach si neobnovujes a stale chodis v nich ven i po nekolikaterem vyprani (pry by ucinne mnozstvi permethrinu melo drzet jeste po peti vypranich).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát črc 1, 2022 11:32

apuka píše:I kdyz z hlediska diskuse je to irelevantni, muzes rict, proc?

Styl a způsob pohybu terénem, navíc obojí /člověk vs pes/ je absolutně jinak ošetřeno. Prostě nemíchej jabka s hruškama
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pát črc 1, 2022 13:42

Hm, jak to ale ovlivnuje to, o cem se tady ted debatuje, tj. o moznosti vytvoreni rezistence klistat na permethrin z duvodu setkavani se s nizkymi az stopovymi davkami?
Navic jsi si jisty, ze jsou "absolutne jinak" osetreni? Spot Onem jo - to by si s permethrinem nikdo u cloveka "na triko" (obrazne, tj. to riziko, ne na obleceni) nebral. Kdyz ale pouzijes na srst psa sprej (nebo pudr, vcetne toho z obojku, nebo i "sampon") a na kalhoty cloveka sprej (nebo si jinak naneses) - vse se stejnym permethrinem, tak jak se to podle Tebe lisi v "ucinku" na okolity teren/travu/kriky?

Co se tyce zpusobu pohybu v terenu, tak ano, tam je rozdil - pes toho roznese (a klistat nasbira) vyrazne vice, cimz k moznemu vzniku perzistence prispiva vice nez clovek.

Mozna nemam pravdu, ale to bych potom rad slysel/cetl, proc, v cem je chybna ta uvaha na zaklade zkusenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát črc 1, 2022 13:59

Způsob aplikace na člověka a psa je naprosto odlišný, víc nemá cenu to řešit.
Že si klíšťata vybudujou odolnost na permethrin? Nemám ponětí, ale to zjevně nikdo z nás..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pát črc 1, 2022 14:36

Furt by me zajimalo, v cem vidis ten rozdil - nastrika se zvireti na srst (tj. jeho "obleceni"), u cloveka se nastrika napr. na kalhoty, tj. jeho obleceni. V cem je to rozdil? (Kdyz se pouzije pudr nebo sampon, je to to same - zvirata to maji na srsti.) Max rozdil je, ze toho maji na sobe min nez TY na kalhotach - ale to je spise "voda na mlyn" vytvoreni rezistence.
Etheric píše:Že si klíšťata vybudujou odolnost na permethrin? Nemám ponětí, ale to zjevně nikdo z nás..
O kousek vyse jsem dal link na dva anglicke (vedecke, tj. zadne jedna pani povidala nebo posbirane "zkusenosti" nejake skupinky lidi) články, které tuto možnost zkoumají - a částečne potvrzují.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát črc 1, 2022 15:13

apuka píše:nastrika se zvireti na srst (tj. jeho "obleceni"), u cloveka se nastrika napr. na kalhoty, tj. jeho obleceni. V cem je to rozdil?

Právě v tom je ten rozdíl, ve způsobu, chápej dokonalosti aplikace a pokrytí. Toho psa bys musel vzít sprejem vopravdu fest, aby se to dostalo všude. U člověka, respektive kalhot, jsi schopen 100% ošetřit celou plochu. V tom je rozdíl.

Ty vědecký články se mi číst nechce, moc dlouhý a z jiných končin. Kdyby to bylo s naším klíštětem, tak bych si to i přečetl. Takhle to je takový... Nevim jak to popsat.. Může reagovat stejně, ale taky nemusí.

Prý si krysy taky maj umět vytvořit odolnost vůči strychninu, ale nepozoruju, že by přestávaly chcípat...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát črc 1, 2022 17:46

apuka píše:Jo, ja vim - je radove jednodussi o necem tvrdit, ze je to vymysl nez si overit, jak to je.

Proste plati princip, ze dokazuje ten, co neco tvrdi. Cim je to tvrzeni prekvapivejsi nebo zavaznejsi, tim vic. Z mnoha duvodu, tady treba proto, ze nablabolit hromady nesmyslu je strasne snadne, ale vyvracet je je pracne a bere spoustu casu.

Jinak ja jsem v zasade duverivy clovek a kdyz mi nekdo neco tvrdi, tak mu obvykle verim. Jenze se taky ucim ze zkusenosti a kdyz se u nekoho ukaze, ze si obcas nebo casto vymysli, tak to otocim a by default mu neverim. Coz je tvuj pripad, ty si vymyslis casto a kdyz uz uplne nevymyslis, tak prehanis. Vzdyt jsi byl dokonce nekolikrat schopen dokazovat sva tvrzeni linky, ktere tvrdily pravy opak :D Coz je teda asi dano spis nepochopenim textu, ale vysledek je stejny.

apuka píše:Toto je podle Tebe taky vymysl?

Ne, tohle jsem po tobe chtel. Mohls to dat rovnou a usetrili bychom si prispevky vyse.

Preklad je teda dost priserny, spatne se to cte, ale jestli jsem to spravne pochopil, tak porovnali divoka klistata vystavena permethrinu s laboratorni kolonii, kterou si desetileti pestovali. A vyslo jim, ze na zabiti tech divokych je potreba 2 - 3 nasobna koncentrace permethrinu. Zaroven je tam ale i poznamka, ze ve srovnanim s jinyma divokyma permethrinu nevystavenyma neni rozdil tak velky.

Tohle mi dava smysl. Je celkem jasne, ze pouzivani permenthrinu selekcni tlak vytvori a vetsi sanci prezit maji silnejsi jedinci a ti se pak dale mnozi. To ale plati i obecne a proto to v laboratori funguje opacne, prezijou i slabsi kusy a tedy maji vyssi citlivost i na permethrin. Podstatny vysledek ale je, ze vylozena rezistence na permethrin nevznikla, jen je potreba pouzivat dostatecne koncentrace. Coz vime. Taky tam pisou, ze u klistat jsou podminky pro vznik resistence horsi, nez u jinych hmyzaku, protoze zivotni cyklus je delsi a mnozi se relativne pomalu.

Celkove mi z toho vyplyva, ze se toho bat nemusime, jen to chces strikat poradne a nespolehat na maximalni dobu ucinnosti, radej obnovit driv (delam to asi po dvou tydnech noseni).

apuka píše:Tady mas zase laboratorni pozorovani rezistence na siroky rozsah pouzivanych ucinnych latek, je to clanek o blechach a klistatech a je urcen hlavne veterinarum, ale vysledky jsou zajimave.

To si prectu az pozdeji, je to dlouhe.

apuka píše:Tys jeste stale nepochopil, ze oblibene oblasti prazskych pejskaru se s Tvymi cestickami moc nepretinaji. Ze Tvoji cestu nekteri pouzivaji, neznamena, ze je to oblibena, uz jenom z duvodu, ze jsou tam divoka prasata, ty jsou pro psy nebezpecne (nemaji psy rady).

Apuka vytahnul kristalovou kouli a v ni videl, kudy chodim a kolik tam chodi pejskaru :D TVL, tva drzost je obcas fasicnujici. Neznas to tady, vis o tom LDH, ale to ti nebrani psat takove vyvody...

Oblast, ve ktere chodim, je jedna z tech, ktere vzdroruji prazskemu okruhu. Hlavni argument je ten, ze je to rekreacni oblast pro statisicove sidliste (a ze stavet okruh podle 100 let starych planu, kdy byla Praha podstatne mensi, je fakt dementni kravina). Jinymi slovy, chodi tam spousty lidi a pejskari prevazuji. Divocaci nevadi, jelikoz ti jsou pres den zazelezni a vylezaji az vecer, kdy uz nechodi pejskari.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 2, 2022 19:46

Mám tu příspěvek do pranice. To na té fotografii, není to náhodou kloš alias létající klíště? Pokud ano, neměl by být mrtvý? Ty kalhoty jsem si totiž před 14dny zkušebně nastříkal predátorem a od té doby jednou vypral ve speciálním pracím prášku na outdoor věci. A dneska při čekání na vlak jsem si jej všiml, jak mi leze po kalhotách a snaží se přisát. Bylo to asi dvě hodiny poté, co jsem vyšel z lesa, takže už tam nějakou dobu byl. Fotka moc detailní není, je to ořez. Až po odstranění mi došlo, že jsem jej mohl vyfotit na makro.
20220702_202029.jpg
20220702_202029.jpg (97.51 KiB) Zobrazeno 4350 krát
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod mike » sob črc 2, 2022 21:31

Tezko rict, to co je. Na klose ma divnou barvu, ale treba jsou ruzni. Jak to asi bylo velke? Z fotky to neodhadnu, prijde mi to docela male.

Co se chcipnuti tyce, tak nevime, jestli permethrin zabiji i klose. Funguje dobre na lezouci hmyz, ktery ma v nohach nejake receptory, ktere permethrin zablokuje a hmyzaka paralyzuje. Jestli je ma i klos netusim, ale je to hlavne letajici, ne lezouci hmyz. Taky tam nemusel byt dve hodiny, muzou byt v kazdem krovi a klidne ti tam mohl pristat chvilku pred tim. Klistat chcipajicich na kalhotach jsem videl nekolik, klose zadneho a to ani kdyz tam pristal a chvili lezl.

Dalsi vec je, ze 14 dni a jedno vyprani uz muze byt za hranici pouzitelnosti. Ja teda strikam po kazdem prani. On tam urcite nejaky ziustane, ale je ho dost na to, aby zabil kliste? Netusim a better be safe than sorry. Mam pocit, ze tech 14 dni je hranice pro klistata (pro komary mesic) i bez prani a taky zalezi na tom, jestli jsi to nastrikal dostatecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 3, 2022 9:45

Ta barva je dost zkreslená. Možná to bylo tím zapadajícím sluncem, nevím. Jinak mělo hodně tmavou bravu. Velikostí to bylo pár mm. Díval jsem se a kloši mívají křídla. Tento neměl. Ale každopádně už jsem toto měl párkrát na sobě přisáté a vytahuje se to dost blbě a je to takový nepříjemný to vytahovat. Člověk cítí, jak se to v té kůži kroutí a trochu to bolí.

Na té láhvi Predátor je napsáno, že účinnost je až 28dní. To jedno vyprání jsem myslel, že nevadí, když se tu psalo jak je to stabilní. I ty jsi myslím psal, že to pro ryby není problém, když to peru v řece, protože je to stabilní, což jsem pochopil tak, že se to moc snadno z toho nevypere. No a na té flašce je teda napsáno, že je to proti klíšťatům a komárům, takže asi nic jiného, tedy ani kloše. Pak jsem se díval a už to mám dva měsíce prošlé, ale asi by to neměl být takový problém, protože je tam napsáno, že spotřebovat nejlépe do 24měsíců od data výroby, takže nějaký přesah zřejmě nevadí, alespoň tak to chápu.

EDIT: Jen teda dodám, že nastříkané bych to měl mít dobře. Povrch byl souvisle pokrytý bílým povlakem od sprejování a kalhoty byly celé navlhlé.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 19:09

Klos ma kridla, ale kdyz se usadi na hostileli, tak je odhodi. Akorat mu to chvili trva a moc se mi nezda, ze by je odhodil uz na kalhotach, ale co ja vim, jak premysli klos ;-)

Kde jsi to mel prisate? Klos na to potrebuje nejaky cas a klid, rad zaleza do srsti (je zamereny na srny/jeleny). Ja jsem ho mel vzdycky ve vlasech, jelikoz na tele je otravny, tam se ho zavcas zbavis, ve vlasech ho necitis. Vytahovani by nemel byt problem, je to druh mouchy a nema zpetne hacky, jako kliste. Mne to teda nikdy problem nedelalo. Nemel jsi spis nejaky jiny druh klistete?

Kousnuti od klose se obvykle pozna tak, ze hrozne dlouho svedi. Tri tydny, klidne i mesic. To delaji bartonelly, kdyz mas stesti zustane infekce lokalni, coz je to svedeni, kdyz ne, tak si to par let uzijes. Viz me vlakno na tohle tema.

Ktery mas Predator? Ten cerveny? Koukni se na obal, jaka je tam koncentrace permethrinu. Pred par lety ji snizili z 1 % na 0.5 % a my jsme kvuli tomu presli na verzi Alfa, ktera ma 1 %, vyjde levneji a o neco min smrdi.

28 dni je na komary, na klistata byla vzdycky polovina. Stabilni to je, ale jak prani, tak pouzivani a UV zareni samozrejme ucinnost postupne snizuje. Fungovat by to melo na veskery hmyz, ale ucinnost je ruzna. Kdybys s tim klose nastrikal, tak nejspis chcipne na miste, ale jak dlouho po tom muze lezt, netusim. Kazdopadne je to fuk, na klose to pouzitelne neni, klidne ti pristanou primo na hlave. Klistata se musi vysplhat po kalhotach a pri tom chcipnou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 3, 2022 21:38

Mám ten červený predátor. Koncentraci to má ještě 1%. Od té doby, co jsem to postříkal, jsem to pral jen jednou a měl na sobě podruhé.

Já to měl normálně na těle. Ale já mám v podstatě něco jako srst. Kdybych chtěl provádět depilaci, tak musím proskakovat plamenem. Ale máš pravdu, to vytahování jsem spletl s něčím jiným. To taky není klasické klíště, ale má to tvar kapky, je to velké a hrozně dlouhé nohy... brr, z toho je mi vždycky blbě z tohoto druhu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » čtv črc 7, 2022 13:36

pavproch 26.června píše:
pavproch píše: trowa až po řídítka

... a taky že jo, právě sem zezadu na stehně jedno našel, šlo ale dobře vykroutit, čuli nebylo tam dlouho = z neška.
Schválně, sem první, kdo chyt klíšče na bajku? :twisted:

Ty jo, to je náhoda.... fčíl sem na naprosto stejném místě stehna (no, možná o centimetr vedle) chytil další (a to sem neska nebyl na bajku, ale ve městě). :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát črc 8, 2022 0:59

To se vylihlo nakladene vajicko od minula :twisted: Priste si nastrikej prdel permethrinem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Bezdak69 » ned črc 17, 2022 8:34

Zdravím,
prešiel som si celé vlákno a zrazu sa bojím ísť do lesa. :D .

Mam otázku, na oblečenie skúsim kúpiť predátor alfa, ale čo pre syna 5r. ak nosí kraťasi? Naposledy na chate na pokosenom trávniku za jeden deň 3x kliešt. Tohto roku už ich mal sňať desať. 2x denne ho sprejujeme s predátor junior ale príde mi že to nefunguje.

Druha otázka aký mate názor na zmrazovací sprej Atix?
Ďakujem.
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » ned črc 17, 2022 8:43

Abyste se mohli obavat jeste vice, tak
O jeden důvod více, proč si dávat pozor na klíšťata: přenášejí alergii na maso
Clanek je, bohuzel, za branou. Pokud ma nekdo predplatne umoznujici to sdilet, muzeto udelat a dat sem. Doufam, ze je tam videt alespon odkaz na popis Alfa-gal syndromu - nebo tady.

Vegetariaum zase o jeden duvod min se klistat obavat :wink: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte črc 19, 2022 6:11

Bezdak69 píše: ale čo pre syna 5r. ak nosí kraťasi?

Dlouhý kalhoty a permethrin. Anebo z něj pořád tahat klíšťata. Si vyber. Kraťasy nejsou vhodný oblečení do přírody.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 19, 2022 15:02

apuka píše:Abyste se mohli obavat jeste vice...

Tohle tu uz probehlo pred lety. Novinari nemaji o cem psat, a tak recyklujou. Kazdopadne jediny bezpecny pristup je zadne kliste nechytit.

Etheric píše:Kraťasy nejsou vhodný oblečení do přírody.

Bohuzel je to tak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Bezdak69 » úte črc 19, 2022 19:20

príde mi to blbé tráviť leto na chate v teplákoch keď je vonku 35-40 ale asi iná možnosť nebude.
A čo na ruky, dlhy rukáv? to sa už uvarí.
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte črc 19, 2022 23:06

Pro dospeleho staci dlouhe kalhoty a kratky rukav. Pro dite je to horsi, ale lepsi neco, nez nic.

Jeste bys teda mohl ten travnik postrikat proti klistatum, existuji pripravky s permethrinem, treba tohle. Rodice neco podobneho parkrat pouzili na zakrade, kdyz se tam klistata objevila, a pomohlo. Stacilo dvakrat rocne. V prirode to teda asi idealni neni...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř črc 20, 2022 8:50

Neni nahodou pouziti permethrynu jako postriku zakazano?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř črc 20, 2022 18:52

Netusim, ale normalne to prodavaji, tech pripravku je vic a specialne na klistata. Ten, co meli rodice, mel psano dvakrat rocne a ucelem bylo jejich lokalni vyhubeni, coz se povedlo. Takze na posekany travnik okolo chaty by to snad jit mohlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » čtv pro 22, 2022 9:35

Byl jsem před třemi dny na poslední dávce proti klíšťové encefalitidě. První den to bylo v pohodě. Druhý den mě bolela hrozně ruka, do které jsem dostal injekci a večer mi už začalo být zle. Včera ráno jsem skoro ani kvůli horečkám nebyl schopný dojít na záchod. Zimnice, horečky, slabost, nechuť k jídlu, bolest hlavy, občas pocit na zvracení. Večer už mi bylo tak zle, že jsem myslel, že umřu. Nasypal jsem do sebe teda paralen a po chvíli se to zlepšilo. Tak jej teď beru podle dávkování na obalu. K doktorovi se samozřejmě dovolat nedá, tak snad se tam zítra doplazím. Díky tomu paralenu jsem aspoň trochu funkční. Chci se zeptat, jestli je možné, že je to reakce na to očkování? Tohle už mi nepřipadá normální, že mě to takto položí. Něco podobného mě potkalo po druhé dávce očkování, akorát jsem onemocněl až po týdnu.

Na stránkách pozorkliste.cz, která byla na kartičce jsem se sice dozvěděl, že je to vakcína FSME-IMMUN, ale nic o možných nežádoucích účincích. Když jsem to zadal do google, tak na mě vypadly jen odborné články, kterým jsem nerozuměl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv pro 22, 2022 10:46

Hned první odkaz na Googlu vede na SUKL a příbalový leták.

A koukám, že sis vybral, co se dalo, organismus se s tím usilovně pere :wink:

"Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů)
• bolesti v místě vpichu injekce

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů)
• bolest hlavy
• nevolnost
• bolesti svalů a kloubů
• únava a pocit nemoci

Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů)
• zduření mízních uzlin
• zvracení
• horečka
• modřiny v místě vpichu

Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 1000 pacientů)
• alergické reakce
• ospalost nebo rozespalost
• kinetóza
• průjem
• bolest břicha
• zarudnutí, ztvrdnutí podkoží, otok, svědění, mravenčení a horkost v místě vpichu"
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv pro 22, 2022 15:13

Dromedaro píše:Chci se zeptat, jestli je možné, že je to reakce na to očkování? Tohle už mi nepřipadá normální, že mě to takto položí.

Samozrejme, ze je to mozne. Ockovani v podstate simuluje infekci, aby se na ni imunitni system naucil reagovat a tohle je prave ta reakce.

Dromedaro píše:Něco podobného mě potkalo po druhé dávce očkování, akorát jsem onemocněl až po týdnu.

Vice davek je proto, aby se ji naucil postupne. Ted uz ji evidentne umi, a tak reaguje rychle a prudce. Coz znamena, ze ockovani zafungovalo.

A ano, neni to nic prijemneho. Reakce jsou individualni. Pred lety jsem si po treti tetanovce nemohl tyden sednout (promeskal jsem preockovani a doktor trval na trech), po treti zloutence jsem byl polochciply dva mesice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 23, 2022 20:34

Jo, díky za info. Pravě kvůli těm bolestem svalů a kloubů jsem přemýslel, jestli jsem nechytl covid. Nemám test.

Vyšlo to teda blbě, takhle na Vánoce, ikdyž se to trochu lepší, ale byla to teda bomba, to jsem nečekal. Kdybych to věděl, tak jdu dříve. Chtěl jsem stihnout termín do konce roku,aby mi pojišťovna dala ten příspěvek.
Už ani nevím,kdy jsem byl proti něčemu očkovaný, snad ve škole a nevybavuji si, že bych míval takovéto reakce.

Doktor mi říkal, že z jeho pohledu by ty očkování stačily dvě, ale že farmaceutické firmy potřebují rejžovat, tak je to na tři vakcíny.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví