Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » stř zář 2, 2020 18:03

Neska mám zážitek s kliščakem i dyž sem nebyl asi minutu v outdooru - sem fčera šel z práce polemlesmloukou3 v dešti v dlouhých kalhotech, ty sem fčera mokré vysvlekl a pověsil uschnout (bez vytřepání a prohlédnutí) a neska ráno oblekl (už suché) a odjel autem do práce. Pak celý den za volantem a furt ňa něco svědilo na levé holeni - až doma sem zistil, že to byl kliščak velikosti 4mm, už přisátý ... šel dobře vykroutit, septonex + poprava žehem. To hryznutí ale furt svědí, je čebrené a nateklé... očekávám borelku (proti klíšťovce sem očko). Píšu to sem proto, že ta sfiňa sa musela schovat v tych mokrých kalhotoch a vydržet v nich od odpoledne až do rána. Sfiňa jedna.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 18:13

Jo, to ty mrchy delaji. Taky se mi to driv parkrat stalo. Proto je potreba strikat kalhoty permethrinem, pak neprezije.

Svedeni je normalni, to je alergicka reakce a s infekci nema nic spolecneho. Mas doma propolis? Kdyz to s nim budes nekolikrat za den natirat, tak zvysis sve sance. U bartonell to uz mam overene, ale rekl bych, ze by to mohlo fungovat i na borelie. Propolis jednak nici bakterie primo a jednak povzbuzuje imunitni system, ktery je zlikviduje. Jestli nemas, tak muzes zkusit jod a doufat, ze pronikne do kuze. Poradny jod, treba Betadine, ten bys mel pouzit i na to kliste, Septonex je slaby.

pavproch píše:šel dobře vykroutit, septonex + poprava žehem.

:roll: vsechno spatne. Kliste se nekrouti, nema zavit. V Septonexu neni jod. Palit kliste se velmi nedoporucuje, protoze se muze rozprsknout a aerosol je silne infekcni. Kliste se ma splachnout do hajzlu, kam patri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 7:13

pavproch píše:očekávám borelku
Nedavno mne tady sprdli, kdyz jsem upozornil, ze podle ceskych vedcu neni pravda, ze az po 24 hodinach po prisati muzes byt infikovany boreliemi :wink:.
Ale jak spravne tehdy mike podotkl, jde o pravdepodobnosti. Ony ty borelie musi prevlekat kabat aby osalily imunitni system a to jim zpravidla trva az tech 24 hod od zakousnuti (do Tveho tela, ne do kalhot! :-D). Nekterym se to muze povest o neco drive, do te doby se sice do (Tveho) tela dostanou nejake jeste neprevlecene a pry s nima imunita zatoci - otazka, jak se k tomu postavi ta Tvoje, ale asi jeji zbytky to zvladnou. Tys objevil a vytahl kliste celkem rychle, takze pravdepodobnost nakazy je opravdu minimalni.

K te cervene "rance" - muzes to zkusit jeste natrit Fenistil gelem (mirni alergii), muze byt i napr. levandulovy (esencialni) olej. A pokud vervomoci chces neco proti nakaze, ted jeste muzes par dnu uzit neco antibakterialniho bylinneho - kapky z grepovych jaderek, cesneku, ... (je jich par) nebo se alespon ladovat cesnekem (ten bude mit alespon jeden priznivy ucinek - 3/4 se k Tobe asi nebude moc tulit :wink:).
Osobne si myslim, ze je to v tomto pripade zbytecne, ale psychika je mrcha, takze kazde jeji uklidneni je dobre, kdyz to potrebujes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv zář 3, 2020 9:49

Na svědění je nejlepší netřesk. Rozříznout list a tu dužinu přiložit na místo a přelepit. Je to ještě lepší, než aloe
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 10:05

Ten ale v okoli PP moc neroste, krome skalek na zahradach...

Ja na kousance od hmyzu atd. pouzivam v prirode rozzvykany jitrocelovy list a kasi natrit na misto a nechat uschnout. Vetsinou po par minutach neni ani stopy po necem.
Ale nevim, jestli to ucinkuje i "dodatecne" na alergickou reakci, proto jsem to neporadil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » čtv zář 3, 2020 10:21

Kuju za rady, prozatím se svěděním bojuju silnou vůlí - furt to otravuje, jako dyž člověka hryzně červený lesní brabenec. Flek a bubolec pořád je, nezvětšuje se. Bylo přisáté max 6 hodin, takže do 24 dost daleko, kéžby mě borelka obešla obloukem.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » čtv zář 3, 2020 12:19

Kontrolní otázka - průser nastává až se kolem místa zahryznutí udělá větší červená skvrna s bílým středem, že? (...abych věděl, co mám sledovat/hlídat - prozatím ta sfiňa svrbící není větší než koňura a nemá bílý střed...)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 16:56

Postupne se zvetsujici skrvna, ktera zacne od stredu blednout. Bat se muzes zacit asi od 5 cm v prumeru. Mas na to spoustu casu, inkubacni doba je myslim, 1 - 180 dnu, obvykle do 30. Ze se skvrna neudela ale neznamena, ze boreliozu nemas.

Kdybys dal na mou radu a pouzil propolis, tak te to uz nejspis ani nesvedi, pomaha i na to.

apuka píše:ted jeste muzes par dnu uzit neco antibakterialniho bylinneho - kapky z grepovych jaderek, cesneku

To je spis placebo. Propolis opravdu funguje a to jak lokalne, tak vnitrne. Kdyby mne jeste nekdy kouslo kliste, coz se doufam nestane, tak ho rozhodne pouziju. Na kousance od klosu funguje skvele, misto 3 a vice tydnu svedeni 1 - 3 dny (coz znamena, ze bartonelly zlikvidoval, ty prave zpusobuji dlouhodobe svedeni).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » čtv zář 3, 2020 17:24

Kuju za potvrzení, co sledovat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 17:33

Tak schvalne, jestli si dokazes skvrnu vyvolat autosugesci :twisted:

Mne se zacala delat uz po nekolika dnech, postupne se rozsirovala, asi tak centimetr v prumeru za den. Blednout uprostred zacala az okolo tech 5 cm. Po nasazeni ATB zmizela behem par dnu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » pát zář 4, 2020 9:45

Tak. Po dvou dnech to (konečně) přestalo svědit aji flek sa zmenšil na ca 5mm. To sem zvjedaff....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » stř zář 9, 2020 10:47

Po týdnu flek po kousnutí prakticky zmizel (má už sotva 3mm a není skoro vidět) a čerbrené kolečko okolo sa (prozatím) netvoří. Kéžby to bylo tak už nafurt...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř zář 9, 2020 14:44

Jsem Ti odkazoval ve vlaknu o kloubni vyzive:
PP. (Tomu odkazuji, ze zrovna o boreliich jsem si dnes precetl vetu, ktera mu muzes pomoci, jen si nepamatuji ten odborny nazev, takze trochu parafraze vlastnimi slovy: "Ta typicka boreliovska vetsi cervena skvrna se name mylit s malou cervenou skvrnou v miste kousnuty, ktera tam vznikne po zakousnuti. Ta by mela za dva-tri dny zmiznout a neni to zadnym zpusobem naznak infekce boreliema.")
Akurat u Tebe to (mozna rozhasenou imunitou, mozna autosugesci) trva o neco dele, ale to hlavni sdeleni plati. A z toho delsiho casu si nic nedelej - napr. manzelku kdyz "kousne" obycejny komar, tak se ji tam vytvori cerveny flek jako nehet a ma to tam nekolik tydnu, nekdy i mesice, at si to osetruje jak chce. Mne stejny komar nebo kamarad "kousne" nekolikrat a to poradne, tak rano tam uz skoro nic nemam, kdyz to zjistim rychle a namazu si to mydlem nebo jitrocelem, tak ani nic nevznikne.

Ji po klisteti (i malinkatem a opatrne vybranem par minut po zakousnuti) vznikne okamzite vystoupla cervena "hrca", ta zustane a se ztrati az po nekolik mesicich, nekdy klidne i po pul roku i vice, dokonce nekolik jich se jen zmensilo a zesvetlelo, ale videt to stale i po mnoha letech. Koncem cervence ji neco kouslo (nebo si mozna na neco v aute sedla, protoze si to vsimla az tam), udelal se ji tam takovy nepravidelny podelny cerveny tvrdy flek cca 3x1,5cm a ma to tam dodnes ve skoro stejne krase. Neco jako obcas je po kousnuti osou, jenze mensi a tvrde. Mozna nejaky pavouk.

Proste se ji to nehoji, mozna problemy s cervenymi krvinkami, mozna neco jineho. Cimz jen naznacuji, ze to pomalejsi odeznivani muze byt naprosto normalni, je to hodne individualni a kvuli tomu bys opravdu nemel panikarit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř zář 9, 2020 16:39

Kdyby tady kazdy mel reportovat vyvoj kousance od klistete jako pp, tak na to musime zalozit nove forum :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř zář 9, 2020 16:54

A ted si predstav, ze by jej nasel nekde v intimnich partiich... :wink: :evil:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř zář 9, 2020 16:58

To by posilal i fotky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte zář 15, 2020 13:03

A je to tu, Predator outdoor se změnil, nyní obsahuje už jen 0,5% permethrinu, předtím to bylo 2x tolik
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » úte zář 15, 2020 14:24

Kluku, kluku, Ty se k tomu stavis uplne nekorektne. Vis, jak se ted zmensi ekologicka zatez maticky Zeme? Vis, kolik klistecich zivotu se zachrani? Bude alespon o jeden nevymrely zivocisny druh mene (teda pokud nevyhyneme my, lide :-)) O:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 16:31

@Etheric: :evil: nevis, od kdy? Nedavno jsem nacal posledni baleni a rikal si, ze musim koupit dalsi. Ze bych jeste nekde sehnal stare zasoby.

Mas k tomu nejake blizsi info? Abych jim nepsal ohavny mail zbytecne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte zář 15, 2020 16:54

IMG_20200915_174750.jpg

Vyroben v únoru tohoto roku. Jediný, kdo má změnu složení uvedenou na webu, je ofiko web Predator. Ostatní mají uvedeno permethrin 1%, ale většinou už to není pravda....
Stejně píšou spotřebovat nejlépe do dvou let od data výroby... Když seženeš starý zásoby, jen oddálíš problém... Třeba u nás nikde to není skladem, jen na objednání, čili přijde ten nový. Můžeš si to nechat posílat z eshopů a pak trvat na proplacení pošty zpět protože rozpor s kupní smlouvou, uvedeno bylo 1% a je tam 0,5%, ale kdo má na to nervy a čas..... :roll: stejně to jen problém oddálí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 17:03

Diky. Na ofiko webu uz jsem to nasel, a tak jim holt napisu. S oddalenim mas pravdu, ale i tak lepsi, nez nic. Spotrebu bych neresil, to neni zadny pevny termin. 2 roky znamena, ze se jim nechtelo dokazovat, ze to vydrzi 5 (dalsi hranice), ve skutecnosti to muze vydrzet klidne 20 let.

Koukam, ze v nazvu pridali + a ve slozeni nejaky eucalyptus, nezacalo to nahodou jeste vic smrdet?

S e-shopama to samozrejme takhle resit nebudu, ale muzu se predem zeptat, at se kouknou. Nejdriv se ale zeptam vyrobce, co to ma jako znamenat (a cekam odpoved, ze testy ukazaly, ze to staci, to by jeste slo, ale jestli napisou neco o ekologii, tak budu zlej :evil:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte zář 15, 2020 17:16

Nevim, jak to smrdí, ještě jsem to nezkoušel, dodělávám starý balení.
Su zvědavej, co řekne výrobce. Předpokládám něco ve stylu, že taková koncentrace je furt plně dostačující.
Ono je vícero repelentů s permethrinem, co jsem viděl na zahraničním trhu, ale měly taky 0,5%. Tak snad to v Predatoru nezměnili jen proto, že to mají všichni takhle :evil:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 17:18

Mohl bys to teda zkusit? Jedno striknuti, z toho jiny smrad poznas. Chci vedet, jak moc se mam snazit shanet puvodni verzi. Teda, tohle byla druha a uz ta smrdi podstatne vic, nez prvni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte zář 15, 2020 17:51

Nesmrdí to o nic hůř, je to takovej trochu sladší smrad víc připomínající toluen, ale není to horší, co jsem teď senzoricky porovnal oba dva, je to trochu jiný, ale nemůžu říct horší
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 18:02

Diky. No to jsem teda zvedav, mne prave prisel otravne sladky uz ten, co mam...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte zář 15, 2020 18:25

Ze starýho cítím jakoby plyn a z novýho jakoby toluen, míň mi smrdí spíš ten novej. Otázka je, zda snížením obsahu permethrinu nepoklesla i funkčnost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 20:11

Otazka neni jestli, ale jak moc. No, uvidime, co s nich vypadne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » úte zář 15, 2020 20:39

Na druhe strane vem, ze ted uz to nebude chranit jen pred klistaty ale i pred koronavirem... :wink:

Jen netusim, kolik tech viru se zvykne nalepit na konce kalhot a jak jsou odtud nebezpecni :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2020 20:47

TVL, jestli to tam dali kvuli koronaviru, tak snad prejdu na konkurencni produkt, kdyz uz maji permethrinu stejne #-o

Druha moznost je, ze o tom nevedi a az to zjisti, tak to zacnou prodavat jako sprej proti koronaviru a zvednou cenu na dvojnasobek.

edit: Etheric psal, ze to bylo vyrobeno v unoru, takze asi ne. Ledaze by se predem dohodli s Cinany, ze vypusti virus a oni uz proti nemu budou mit sprej :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř zář 16, 2020 7:47

Tak snad to tam kvuli tomu fakt nedali - "vedecky" ucinnost zjistili az nedavno. Ja jsem to myslel spise jako nechteny "vedlejsi ucinek".
Podle mne to tam dali aby jim nikdo nerekl, ze maji jen zabijaka ale nedelaji "prevenci" odpuzovanim. Ted by Ti vyrobce mozna odpovedel statistickymi cisly ( :-k :-k :-k jak se pocita pocet klistat, kterym tak nevoni eukalyptus, ze se ani nepusti?), ze sice mensi mnozstvi permethrinu zabije o (cisla z bricha) 10% min klistat, ale ten eukalyptus odpudi 20%, takze ve vysledku budes chraneny lip :^o :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví