Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » čtv bře 14, 2013 21:41

Trixie jsou potřeby pro zvířata, tak jsem si vzpoměl na naší pinzetu co máme pro psy ..... třeba někoho osloví

Karlie - malá, lehká, levná, spolehlivá http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/af9 ... 02f598.jpg
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2013 21:48

Kliste je nejlepsi vubec nechytit. Takze dobry repelent, ktery neni hnusne ovoneny a klistata rovnou zabiji.

No a kdyz uz nejake vytahovat, tak ten postup s mydlem a rucnikem je 100% a velmi rychly. Nechapu, proc blbnout s nejakyma kartama a pinzetama. Desinfekce je samozrejme potreba a co nejsilnejsi. Ale na to tu uz nekde mame jine vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » čtv bře 14, 2013 22:19

kleste maji smysl. repelent ktery zabiji? neznam. nejsilnejsi prosta desinfekce by mohl byt jod.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2013 22:30

Takovy, ktery obsahuje permethrin: Predator Outdoor. Staci nastrikat kalhoty pred odjezdem a na vikend je vystarano. Co ho pouzivam, tak jsem mel kliste jen jednou a to na ruce, kam se chytlo primo, kdyz jsem prolezal nejakym krovim. Pres vrazdici kalhoty jeste zadne neproslo ;-) Neni to nic pro prirodovedce, zabije to nejspis i hmyz, ktery na vas sedne.

edit: jo a bacha na kocky. Psum to nevadi, ale kockam hodne, tak at se o nastrikane obleceni ani neotiraji.

Jod jo, ale neni jod jako jod, o tom uz tu nekde byla diskuse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » čtv bře 14, 2013 22:56

Taky jsem vyndaval klíšťata za pomocí mýdlové vody apod.,ale přečtěte si tohle,pokud se klíště udusí může dojít k vyvrhnutí vnitřností do rány a tím vzroste riziko přenosu nákazy.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2013 23:08

To nema byt mydlova voda, ale mydlo primo na rucnik, pritisknout, par krouzivych pohybu a kliste je venku. Za ty 3 sekundy se udusit nestihne. Ja ho tedy predem jeste pokapu jodem (Betadine) a necham pusobit a jod pak jeste jednou na ranu. 100% to neni, ale pravdepodobnost nakazy se snizi. Ale jak jsem psal, lepsi je kliste vubec nechytit. Ty nejmensi totiz nejsou vubec videt a nakazene mohou byt taky. Takhle jsem dostal boreliozu ja, nastesti se ji povedlo znicit uz v prvni fazi (teda aspon doufam...). Od te doby pouzivam ten zabijacky repelent.

Taky by nemusel byt spatny Ixoderm (hledal jsem sice neco jineho, ale proc ne).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » čtv bře 14, 2013 23:18

Sice uz je nejaky patek od prednasek z parazitologie, ale i tak to, ze by se organizmus, jako je kliste, po par sekundach mydlove vody dokazalo dusit natolik aby se rozhodlo vyvrhnout cokoliv mi prijde jako ve stylu - cim vic lidi vydesime tim vic lidi nas bude poslouchat :)
Bylo nam take receno (tusim od prof. Grubhoffera (?), ze odstranenim klistete do 24h je riziko nakazy velmi male.
Ostane proto je nebezpecne to kliste pretrhnout, pac pak se opet zvysuje riziko nakazy, pokud ma clovek smulu a to kliste v sobe neco prenasi. Nejhorsi jsou asi nymfy klistat, ktere je tezke vcas odhalit.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » čtv bře 14, 2013 23:29

realny ucinek ktery zabiji bez obnovovani tahle ucinna latka nema... ale odpuzuje ucinne. ale taky lepta plasty.

o tech kockach jsem to nevedel, diky.

pod slovem jod myslim jod :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 0:03

Jsou tam dve. DEET, ktery odpuzuje a permethrin, ktery se pouziva jako insekticid a ktery kliste lezouci po kalhotach paralyzuje a zabije (je to neurotoxin). Coz je potreba, protoze mrchy se chytaji na obleceni, takze repelent samotny moc nepomuze. Tenhle vadi kockam a zda se, ze jeste vic rybam.

BTW, pisou tam, ze tim amici napousteji vojenske uniformy prave kvuli hmyzu:
In order to better protect soldiers from the risk and annoyance of biting insects, the US Army is fielding uniforms factory treated with permethrin.

Jod muze mit ruznou formu a koncentraci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 0:10

scinkk píše:...ale i tak to, ze by se organizmus, jako je kliste, po par sekundach mydlove vody dokazalo dusit natolik aby se rozhodlo vyvrhnout cokoliv mi prijde jako ve stylu - cim vic lidi vydesime tim vic lidi nas bude poslouchat :)

Asi tak.

scinkk píše:Bylo nam take receno (tusim od prof. Grubhoffera (?), ze odstranenim klistete do 24h je riziko nakazy velmi male.

Tohle plati pro boreliozu, ale encefalitida se pry muze prenest rychleji.

scinkk píše:Nejhorsi jsou asi nymfy klistat, ktere je tezke vcas odhalit.

Ano, jsou male a skoro pruhledne, je skoro bez sance je najit. Proto rikam, radej at chcipnou uz na kalhotach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pát bře 15, 2013 2:08

tak zrovna ta zabijeci ucinna latka je podle vseho aj v biolitu. z nejakeho duvodu (snad jsem to zamenil na prednasce cestovni mediciny nebo tak neco) jsem si ale myslel ze ma i odpuzujici ucinky.

kdyz Sieger doporucuje obleceni strcit do pytla a nafucet ho tam (a klidne to tak mit uskladneny), zda se ze vi co dela.

podle vseho, plasty poskozuje prave permethrin. proto se casto zminuje ze neni cilem hry mit pripravek s nejvyssim obsahem, protoze muze byt problem jej pak nanaset a nic neposkodit. pripravky s jeho nizsim obsahem jsou paradoxne vyhodnejsi kvuliva jednodussi aplikaci.

jod je nyni minen pripravek jodisol, a to ve forme pera. takhle kompaktni baleni za smesny peniz asi nema konkurenci.. navic lze dolivat z baleni pro ordinaci a pokud je treba, je k mani i jako spray. ale opet, nebranim se pokroku v podobe lepsiho reseni.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 2:28

Mne na tohle prijde Jodisol malo koncentrovany, Betadine je myslim 10x vic. Nekde jsem cetl, ze na zahubeni klistete a prunik kuzi kvuli zniceni pripadnych borelii je potreba velka koncentrace jodu. Dokonce nekde prodavali jakousi specialni koncentrovanou smes se stribrem, byla to cela souprava za nehoraznou cenu. To jsem predtim hledal a misto toho nasel Ixoderm, coz taky vypada zajimave. Jod s eterem, ktery kliste paralyzuje, takze do rany blit nebude a tise zdechne. Plus nitroceluloza, ktera kliste zalepi, aby slo snadno vyndat.

Nic proti Jodisolu na normalni desinfekci, v lekarnicce ho nosim. Ale nasledky nedostatecne vydesinfikovaneho kousance po klisteti mohou byt tak drsne, ze bych radej volil co nejvetsi kalibr a jeste nekolikrat jisteny.

Jinak mam vyzkouseno, ze ten repelent s permethrinem kalhoty z umeliny nenici, pouzivam ho uz nekolik let skoro kazdy vikend od jara do podzimu a zadne poskozeni jsem nezaznamenal. Vsak je ho tam jen 1%.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vejvar » pát bře 15, 2013 3:48

budo píše:Karlie - malá, lehká, levná, spolehlivá http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/af9 ... 02f598.jpg


podobnou pinzetu mam z lekarny(pro lidi), a je uplne na hovno, kliste tim vyndat nejde, a kdyz se clovek zamysli, jak to mechanicky funguje, tak prvni, k cemu dojde je j ze to kliste rozplacnes, drive, nez ho zacnes vytahovat, a kam ten kentus asi tece, ... :vom:
Vejvar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 88
Registrován: úte kvě 3, 2011 18:09
Bydliště: Brno

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pát bře 15, 2013 6:25

Tvar klesticek nasi pinzety je vzhledem k ucelu velmi dobry a zatim se mi nestalo, ze bych s tim nejake kliste pretrhl. Nevim jaka je ta tva podobna, ale nase funguje dobre.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » pát bře 15, 2013 9:12

Říká se, že účinná prevence proti klíšťatům je b-komplex (něco ve smyslu, že krev s béčkem klíšťatům "smrdí"). Jelikož vitamíny jsou dobré samy o sobě, bez ohledu na účinnek na klíšťata (což vědecky ověřeno nemám), přijde mi to jako dobrý tip.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod rieMa » pát bře 15, 2013 9:32

Hele, zrovna jsem tuhle byla na přednášce dr. Maďara (cestovní medicína), kde říkal, že B-komplex (a pod.) jsou fámy. Jíst vitamíny není špatné, ale klíšťata to neodpudí...

Jinak, mě se osvědčil postup (který nám říkali na zdravoťáku :-D) - vydezinfikovat předem (jodisol v peru, až mi dojde, narvu tam tekutý betadine -> hlavně ne mastičku), nějak dostat ven (poměrně lehce mi to jde pomocí vaty, vaty na sirce, vatové tyčinky do uší, ale to jsou léta praxe na dětech :twisted: ) bez jeho přetržení a znova vydezinfikovat...
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pát bře 15, 2013 9:53

OK,přesvědčili jste mě :) Karta stála pár korun,tak jí zkusím nejdřív na psovi :)
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod zoul » pát bře 15, 2013 10:22

rieMa píše:jodisol v peru…


Přemýšlel jsem, proč jezdíš s Jodisolem do Peru, ale už je to lepší.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod rieMa » pát bře 15, 2013 11:28

zoul: Tak tohle mě rozsekalo :lol:
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pát bře 15, 2013 12:23

reseni zalozeny na Bckove rade vitaminu nefunguje, je to mytus.

navic tohle muzi neziskavaji z B komplexu, ale maji celozivotni saturaci diky nemirnemu piti piva. :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deckardph » pát bře 15, 2013 12:43

Něco na tom permethrinu asi bude sea to summit tím napouští svoje moskytiery ...
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » pát bře 15, 2013 13:32

Indy: Béčko, respektive pivo, doporučujou i Skotové (celkem důvěryhodně) proti muchničkám, úplně bych nevylučoval, že na tom něco bude...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pát bře 15, 2013 15:08

mne to tvrdili dva lekari nezavisle na sobe, ze becko vliv ma ... takze bud uspesna fama nebo to tak je ... ale psum jsme ho loni na jare pridavali do zradla (ne ze bych pozoroval valny efekt, stejne jsme museli dat protiklistovy obojky)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pát bře 15, 2013 15:17

ale naopak, ja tu Bckovou prevenci nezavrhuju, i kdyz to stoji spoustu penez a hodne odrikani.

I kdyby to melo zachranit jediny zivot....
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » pát bře 15, 2013 15:19

Pít pivo mě hodně odříkání nestojí. Ale každý to asi máme jinak :D
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod zoul » pát bře 15, 2013 15:20

Tuhle je jeden zdroj, který na základě studií tvrdí, že efektivita vitamínu B se při odpuzování hmyzu (konkrétně moskytů) neprokázala. Doktoři občas věří mýtům úplně stejně úspěšně jako zbytek populace.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pát bře 15, 2013 16:02

to si myslim aj ja.

no pit pivo soustavne a zatezove urcite odrikani chce.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pát bře 15, 2013 16:22

já používám na klíště Ixoderm http://www.ixoderm.cz/, podle mě to nejlepší co je na trhu, a je to ještě k tomu český výrobek, už by si to zasloužilo přesunout k tématu o klíšťatech
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 18:21

Jj, presunuto. Uz si pomalu pripadam jak Viktor Uklizec :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 18:31

zoul píše:Doktoři občas věří mýtům úplně stejně úspěšně jako zbytek populace.

Mozna jeste vic ;-)

zoul píše:Tuhle je jeden zdroj, který na základě studií tvrdí, že efektivita vitamínu B se při odpuzování hmyzu (konkrétně moskytů) neprokázala.

Nechapu, proc resi vitamin B12. To je fantasticky zivotabudic, ale odpuzovat hmyz ma vitamin B1 (thiamin). Ten opravdu smrdi, vitamin B12 ani trochu.

Zvazil bych nasledujici:
- kliste neni hmyz, ale roztoc
- kliste ciha na steblech travy, aby se zachytilo na tvorech, co pujdou okolo. Myslite, ze kdyz uz se chyti a dostane na kuzi, tak si rekne, ze tenhle nejak divne smrdi a zas seskoci dolu?
- jestli thiamin odpuzuje hmyz nevim, ale zensky jo, pot po nem opravdu divne smrdi
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví