Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod amadeus » pon čer 16, 2008 20:59

zonn píše:Když není štětička, normálně namočím pevné mýdlo a přejíždím klíště tím, pustí se stejně rychle :wink:


zajimave, ze tady nikdo nevzpomnel specialni utilitku a to klestata na klestata :D
pinzetu na klistata pouzivam na psa a jedou ven jedna radost, se proste zamackne, otevrou se celisti, chnapne se pod krkem klistak jeden, a pak opatrne ven, proste jako ten klasickej drapak na kostkovej cukr, hm zajimava asociace :lol:

PS. je to i pro lidi samozrejme, nebo klasicka pinzeta, ale ta se musi drzet.
jinak jeden z clanku http://zdravi.doktorka.cz/jak-klistata/ , je tam psano o repelentu Tyra-san ?
myslim ze lepsi je se preventivne naladovat beckem, nebo radeji pivcem, nebo oboji :mrgreen:
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58

Příspěvekod mike » pon čer 16, 2008 21:04

amadeus píše:Ten vitamin B, eventualne komplex B, ucinkuje i na komarata, nebo pak Pangamin, clovek pak desne pachne, nebo radeji asi hodne pit tekutej Pangamin :drinkers: , ehm pivco

Tak jsem se schvalne kouknul, kolik piv by clovek musel vypit, aby to odpovidalo jedne 10 mg tabletce thiaminu. Nasel jsem, ze v 1 litru je 100 ug, takze 200 piv. Asi zustanu u te tabletky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod amadeus » pon čer 16, 2008 21:12

_mike_ píše:
amadeus píše:Ten vitamin B, eventualne komplex B, ucinkuje i na komarata, nebo pak Pangamin, clovek pak desne pachne, nebo radeji asi hodne pit tekutej Pangamin :drinkers: , ehm pivco

Tak jsem se schvalne kouknul, kolik piv by clovek musel vypit, aby to odpovidalo jedne 10 mg tabletce thiaminu. Nasel jsem, ze v 1 litru je 100 ug, takze 200 piv. Asi zustanu u te tabletky ;-)


a co dehydratace? no mozna je lepsi pak preventivne zapit Thiamin pivcem :wink:

PS: a zajist poradne cesnekem :mrgreen:
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58

Příspěvekod Klíma » úte čer 17, 2008 12:27

jo mydlit je normalni, taky tak odjakziva ...
klouze to jako olej a dezinfikuje trochu taky - ale princip je stejnej tj. dusič klistete - ta teorie s protrenim ocicek je bozi :smt023
nicmene uspesne pozivame leta tez
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon bře 29, 2010 21:26

zdá se, že ty potvory nijak nezdecimovala ani letošní tuhá zima, se jich tu na jihu vyrojilo a berou nás útokem :?
a teď se nám jedno obří promenádovalo po zemi :shock:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod jedik » pon bře 29, 2010 21:28

Kdyby jen na jihu, já už taky jedno minulý týden chytil na kole :shock:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2010 21:32

@sobb: Uz ted?! To abych se po vcerejsku snad jeste prohledl, jsem myslel, ze az v kvetnu...

Obri? Nebyla to spis tarantule? Jsem slysel, ze se tam u vas na jihu objevily ;-)

@jedik: kde jsi ho chytil? Ach jo, potvory hnusne. Nesnasel jsem je vzdycky a po lonske borelioze jeste vic :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon bře 29, 2010 21:38

jsou tady k vidění už aspoň 14 dní, už byly i nějaký zasátý :evil: , ale teď jich venku potkáváme a setřepáváme fakt dost - při každým výletě několik kousků
jsem si prve myslela, že je to pavouk, ale bylo to placatý
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2010 21:42

Jak to bylo velky? :shock:

Chapu spravne, ze ted jsou jen ty lonske a tudiz velke a dobre viditelne? Protoze nejhorsi jsou male nymfy, skoro nejsou videt a infekce prenaseji snad jeste vic, nez dospele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod jedik » pon bře 29, 2010 21:47

Mike: nejspíš tady, tam jsem trajdal chvíli křovinami. A taky bylo tedy docela velké.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Klistata

Příspěvekod lara » úte bře 30, 2010 6:53

jj, i kamilovi na hlavě jsem už jedno našla :?
potvory!!!
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Klistata

Příspěvekod Zdéňa » úte bře 30, 2010 7:06

Bacha na ně, potvory hnusný, je jich všude plno ož takhel brzy! Mám pocit, že když je víc sněhu tak tak nevymrznou jako když mrzne ale není sníh :evil:
Po předloňský borelióze je mi furt občas divně, až je to na palici.
Nesnášim je!!!!!!!! :smt070 :smt070 :smt070 arm4
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte bře 30, 2010 17:16

mike píše:Jak to bylo velky? :shock:

Chapu spravne, ze ted jsou jen ty lonske a tudiz velke a dobre viditelne? Protoze nejhorsi jsou male nymfy, skoro nejsou videt a infekce prenaseji snad jeste vic, nez dospele.

Óbrovský :mrgreen:
Ale neboj, to tě tam u vás nezakousne, toť naše krásná lužní specialitka - piják lužní

Vzledem k tomu, že mohou v klidovém stádiu přezimovat i nenasáté nymfy, tak se můžeš potkat v podstatě s čímkoliv ... Ale ve většině případů údajně napadají velké hostitele až pohlavně dospělí jedinci (u kterých je procento infikovanosti mnohem větší než u nymfy)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte bře 30, 2010 19:43

To je ale hnus. Arachnofobii netrpim, existuje fobie z klistat? Jestli jsi mne tim chtela nalakat na navstevu tvych oblibenych koncin, tak se to tak uplne nepovedlo :twisted: (zkus neco jineho ;-))

Co jsem cetl, tak nymfy jsou horsi, jelikoz nakazi rychleji kvuli kratsimu travicimu ustroji. A vloni to u mne muselo byt neco takoveho, nic jsem nenasel a kdyz to za dva dny zacalo svedit, tak uz tam nic nebylo. No a pak se zacala delat typicka skvrna :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » stř bře 31, 2010 8:22

Proč? Dyť je pěkný :wink: To by mohla být specializovaná odrůda arachnofobie, čistě taxonomicky třeba ixodofobie :)
Ještě tu máme krásné vypasené komáry :wink: Už se chystaj, v tůních a vodních kanálech se to hemží larvama, dokonce i pár odvážných létajících kousků se objevilo (Laďa už schytal první kousanec) ... a žáby jsou asi přecpaný a nestíhaj to požírat.

Na druhou stranu dospělci jsou infikovanější, takže si člověk nevybere, raděj nechytit ani jedno.
Nemohl to být kousanec od komára nebo muchničky?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod Schnappi » stř bře 31, 2010 20:36

Ve mně by se včera krve nedořezal, když jsem vyndal ze skříně pracovní kaťata a na nohavici - klíšťák (NE klíště). Tuhletu potvoru jsem viděl poprvé v životě, oproti představě z fotek a knížek je to ještě horší. :P Ale projel se tobogánem a dalšího se mi už najít nepovedlo, tak to snad byl zbloudilý cestovatel, kterého jsem si donesl z pracoviště (klepy klep na dřevo).
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Klistata

Příspěvekod F.i.l.a.s » stř bře 31, 2010 22:04

Pracuješ v lese?
Abych se přiznal, tak mám taky velkej strach z klíšťat, protože jsem prodělal špatnou boreliózu. Trochu mi to kazí požitek z přírody, neustále se vyhýbat vysoké tráávě apod. Teď jsem byl aspoň na očkování proti encefalitidě. Nevíte za jak dlouho začne očkování působit? Mám 14 dní po první dávce a za tu samou dobu jdu na druhou.
F.i.l.a.s
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: sob lis 7, 2009 22:15

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř bře 31, 2010 23:46

sobb píše:Proč? Dyť je pěkný :wink: To by mohla být specializovaná odrůda arachnofobie, čistě taxonomicky třeba ixodofobie :)

Dobra, zajdu k doktorovi, ze trpim ixodofobii :twisted: Kam mne posle je jasne predem ;-)

sobb píše:Ještě tu máme krásné vypasené komáry :wink: Už se chystaj, v tůních a vodních kanálech se to hemží larvama, dokonce i pár odvážných létajících kousků se objevilo (Laďa už schytal první kousanec) ... a žáby jsou asi přecpaný a nestíhaj to požírat.

Mazu si jizni Moravu z mapy ;-)

sobb píše:Na druhou stranu dospělci jsou infikovanější, takže si člověk nevybere, raděj nechytit ani jedno. Nemohl to být kousanec od komára nebo muchničky?

Jenze dospelce najdes a vytahnes zavcas, coz je u boreliozy zasadni.
Nemohl. Jednak by to muselo prokousnout kalhoty a jednak by to svedilo hned a ne az za dva dny. Byla to typicka reakce na kliste, tu u sebe poznam. Jen to kliste nevidet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » čtv dub 1, 2010 21:19

mike píše:Mazu si jizni Moravu z mapy ;-)
zbabělče :wink:

mike píše:Jenze dospelce najdes a vytahnes zavcas, coz je u boreliozy zasadni.
Nemohl. Jednak by to muselo prokousnout kalhoty a jednak by to svedilo hned a ne az za dva dny. Byla to typicka reakce na kliste, tu u sebe poznam. Jen to kliste nevidet.
Před chvílí jsem jedno tahala Laďovi a nemůžu posoudit, jestli to bylo dospělý nebo nymfa. Si většinou všimnu kterýhokoliv zasátýho až ve chvíli, kdy to začne svědit ...
Komár normální kalhoty prokousne lehce ... a předpokládám, že se občas nějakej vyskytne i v Praze. Reakce naznačující boreliózu je pak stejná, ať tě kousne cokoliv.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv dub 1, 2010 22:14

Lepsi zbabelec, nez nedobrovolny darce krve ;-)

Komara v praci bych si vsiml, nejsou tady casto, mam v okne sit :) Navic by musel prokousnout dziny a predtim se napit z neceho nakazeneho. Kliste mi pripada podstatne pravdepodobnejsi, i cas odpovidal (druhy den po navratu z venku).

Ty reakce jsou dve, typicka klistova, coz je vlastne alergie (a vypada jinak, nez od komara), a pak borelizoza. Ta prijde pozdeji, nesvedi a vypada uplne jinak. Bud rada, zes ji na sobe jeste nevidela. Ja se tedy po navratu z rizikovych oblasti snazim prohlizet a vetsinou je najdu jeste nez zacnou svedit. Jen ty male obcas prehlednu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2011 22:49

Varovani: uz jsou zase tady, svine :evil: V nedeli jsem si jedno vyndaval, chytil jsem ho nekde v Ceskosaskem Svycarsku. A to jsem si rano rikal, ze na repelent je jeste brzo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod amigo » úte dub 5, 2011 10:22

pozor na to! českosaská klíšťat jsou ty vůbec nejhorší! jsou dvojnásob infekční a běžnému vytáčení se umí úspěšně bránit protipohybem!
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Klistata

Příspěvekod Zdéňa » úte dub 5, 2011 10:32

Už jsou i v Brdech, hajzlové. A rok od roku se stěhují výš a výš a začínají sezónu dříve a dříve :evil: Do dneška jsem se pořádne z borelie nevyléčil :(
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Klistata

Příspěvekod fps » ned črc 3, 2011 21:27

jak co nejbezpečnější odstranit klíště? máte někdo zkušenosti z tímto http://www.ixoderm.cz/?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klistata

Příspěvekod Skimpy » pon črc 4, 2011 16:03

Před cca 10lety v době kdy ještě nebyl takový humbuk ohledně klíšťat jsem usnul v Beskydech při sběru borůvek, doma jsem napočítal 17 klíšťat. Mimochodem boreliózu můžete dostat i od komára. A tady je můj další příběh.
Asi před měsícem jsem se ráno probudil se 17 štípanci, nikde v bytě jsem nenašedl ani jednoho komára, blechu nebo nedej bože štěnici (což mě napadlo hned po tom co jsem nenašel žádného komára). Bylo to v době kdy venku byla vedra a my spali s otevřenými okny bez sít, já jen v trenkách s odkopanou pěřinou. Štípance svědily asi jako od komára, všechny štípance zčervenaly klasicky, jako to štípance dělají zvlášť když se člověk škrábe. Ale jeden štípanec po dvou dnech změnil barvu střed světlejší kolem červený kruh, takže podezření na boreliozu, včera jsem si dělal odběry a čekám na výsledky.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Klistata

Příspěvekod HonzaMalý » čtv črc 7, 2011 12:08

člověk aby se zabalil do folie aby ty malé syčáky nechytil.... ale i od komárů? to se snad pak vše dostává do roviny štěstí, že zrovna ten komár.... při jejich množství
Uživatelský avatar
HonzaMalý
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon črc 4, 2011 12:13

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » čtv bře 14, 2013 17:32

Trixie Safe Card - karta na vytahování klíšťat - váha 4g,rozměry kreditky.
Konečně jsem si koupil tuhle kartičku po špatné zkušenosti z léta,
kdy mi nešlo malé klíště vytáhnout pinzetou z Victorinoxe,tak doufám že tohle bude spolehlivější,
aspoň dle ohlasů ne netu prý tohle funguje dobře.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2013 21:09

Ty s sebou nenosis outdoorovy rucnik nebo neznas klasicky trik na tahani klistat? Trochu mydla, frote rucnik a kliste je za par sekund venku a nepretrzene. Cehoz bych se u karty bal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » čtv bře 14, 2013 21:16

Elegantnější a víceúčelovější by to bylo vyřezat z platební karty.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod zoul » čtv bře 14, 2013 21:38

Já jsem teda v přívalu všech možných, zaručeně správných instrukcí rezignoval. Většinu klíšťat nachytám včas, takže jdou dolů na dobré slovo. Pokud ne, beru je ostrým nožem kolmo na kůži, jako při holení. A následně desinfekce Jodisolem, která doufám řeší případnou infekci ze zbytků přímo v ráně. Pokud tam něco zůstane, tělo si poradí. Zatím mi to funguje (klep klep klep). Dokud jsem se snažil s pinzetami a dalšími udělátory, stejně jsem je často přetrhl.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví