Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » stř kvě 27, 2020 18:21

mike píše:Zalezi, co si predstavujes pod pojmem brzy. V nejlepsim pripade nekolik let

Tak nekolik az treba pet let je pro mne ve v tomhle presne “docela brzy”, zvlast ted, kdyz se resi jine vakciny :)
BC AV CR znam a klistatum se tihle lidi venuji dlouho a dobre, ale dik za doplneni, je to opravdu predbezne (i kdyz dost dulezite, klistat a borelii je hafo, americka jsou jina i ty bakterie jine, to byl i jeden z problemu te drivejsi nepovedene americke vakciny, myslim). Kazdopadne i potvrzeni na myskach je fajn, i kdyz to bude x let jestw trvat (jo, mozna muj post mohl znit moc optimisticky, myslel jsem v radu x let).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 28, 2020 8:42

Fčera o té budoucí vakcíně na borelku mluvili ve zprávách na čété1, odhaduju to na ca 5-8 let, než to bude puštěno na veřejnost. Zároven tam strašili o (možných) následcích/výsledcích encefalitity = sem ráth, že to žihadlo už mám v rameně - jenom se děsím toho, že sestra se mě ptala - jste pravák? a píchla mě do levého ramene... jakodyby očekávala, že mi ta ruka upadne či co....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv kvě 28, 2020 17:21

Jasne, ze upadne. To ti nerekla? :twisted:

Imunitni reakce, ktera je zadouci, muze zpusobit zatuhnuti nebo otok v miste vpichu a pak se ti ruka bude hur pouzivat. Vetsinou to do pul roku prejde :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » pát kvě 29, 2020 7:33

Ty woe. Sem šel ráno zase do práce polemlesemloukou3. Fčíl sem měl pocit, že mi něco leze po ruce a... lezlo. Klišče (nenapité, ie. nenafouklá prdelka) ale i tak mělo asi 5 nebo 6 mm prostě kolosální. Už není, rozmačkáno v ubrousku, spáleno i s ubrouskem.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pát kvě 29, 2020 9:14

Takze za tyden bude v Blesku titulek

Na Pavprochov se vali invaze gigantickych klistat! Mistni hrdina Pavproch se je jal likvidovat - chodi dvakrat denne polemlesemloukou pres jejich taboriste v neprustrelnem GTX PRO obleceni vybaveny nabrousenou macetou a tlacitkovym telefonem Nokia. Po kazde jeho vyprave se pocet klistat dramaticky snizi, nekdy o jedno neky i o dve!
:lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 4, 2020 19:37

Zacala sezona klosu. Vcera po mne lezl prvni a dneska uz aspon pet. Premyslim o permethrinove bombe :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » sob čer 6, 2020 15:49

Mohl by na klíšťata fungovat elektronickej /zvukovej/ odpuzovač? Na myši to funguje, co je v dílně, nechytila se ani jedna.
Může klíštěti vadit zvuk natolik, že odleze pryč?? Přeci jen to není savec...
Ale kdyby fungovalo... https://www.cestovatelskyobchod.cz/tick ... uman-green
18g..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » sob čer 6, 2020 17:28

Zajímavá otázka....

O citlivosti různých druhů klíšťat (nejen) na zvuky/vibrace byla už dokonce napsána kniha...

Frederick D. Obenchain, Rachel Galun: Physiology of Ticks: Current Themes in Tropical Science

kliste.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » sob čer 6, 2020 17:31

pro majka: už je to ca týden od žihadla do levé ruky a (prozatím) neupadla..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod mike » sob čer 6, 2020 17:45

Vydrz, nemuzes chtit vsechno hned :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » sob čer 6, 2020 21:44

Etheric píše:Mohl by na klíšťata fungovat elektronickej /zvukovej/ odpuzovač?

Na tohle bych chtel nejdriv videt nejakou studii, ktera ucinnost potvrzuje. Na prvni pohled mi to pripada jako ta krabicka, co mela odfiltrovat zle atomove elektrony z Temelina :twisted: Jestli to neco vubec dela, tak rozstekas psy v okoli.

pavproch píše:O citlivosti různých druhů klíšťat (nejen) na zvuky/vibrace byla už dokonce napsána kniha...

Tam ale pisou o normalnich zvucich, ktere je pritahuji a to dava smysl, jdou po zviratech. Proc by je mel odpuzovat ultrazvuk a proc by ho vubec mely vnimat by mne zajimalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Tomas » sob čer 6, 2020 22:07

Na mě tenhle ultrazvukovej nástroj vyskočil taky někde v eshopu. Tady je studie, která potvrzuje předchozí studie a shodují se, že ultrazvuk nemá na klíšťata žádnej vliv.

Na youtubu jsem koukal na různý videa s tímhle toolem a moc přesvědčivě to teda nevypadá.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Klistata

Příspěvekod mike » sob čer 6, 2020 22:46

Dik :) Takze placebo. Ono to vlastne nemusi ani zadny ultrazvuk vyluzovat. Vzhledem k uvadenym parametrum a vydrzi by mne to ani neprekvapilo. Nepisou, jaka je v tom baterka, zrejme se neda vymenit. Nahodou skvely obchodni model, stali zakaznici si koupi kazdy rok novy :D

Nasel jsem web vyrobce a jsou to podvodnici na prvni pohled:
- All year long = 3000 hodin (125 dni)
- highly resistant to moisture = IP31 :shock: (to snad neni ani mirny destik)
- 2 m dosah, cesky prodejce pise 3 m, 50 % rozdil zadna mira

In areas heavily populated by ticks, 100% protection is not guaranteed. :D Dobry alibismus, asi je cast klistat nahluchlych. Ohanet se studii, na kterou nedaji odkaz, taky o necem svedci.

Nevim jak vy, ale ja zustanu u permethrinu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » ned čer 7, 2020 5:04

Jsem si to myslel. Vždyť klíště /to naše/ nemá ani zrak, natož sluch..
Vibrace klíště vnímá, ale že by vnímalo nějakej zvuk.. Výrobce dokládá studií, že prý ano, pak jsou evidentně další studie, že prý ne.... Mně přišlo divný, že by to vydrželo tak dlouho, při váze 18g - tudíž knoflíková baterie, tzn jednou za pět minut to udělá krátký "píp"?

Asi fakt funguje jen permethrin. Minule jsem zkoušel tak chválenej fenykl. 4 látkový polštářky s fenyklem, v každý botě mezi jazykem a návlekem, v obou kapsách u kalhot... A stejně jsem měl klíště. Fenykl nefunguje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned čer 7, 2020 5:49

Etheric píše:Vibrace klíště vnímá, ale že by vnímalo nějakej zvuk..

Vibrace a zvuk jsou v podstate to same, ale proc by melo kliste vnimat ultrazvuk? Vnima normalni zvuky, viz ten screenshot od pp, tam to smysl dava. V te studii nekde bylo, ze ultrazvuk vnima hmyz, ktery lovi netopyri, to taky smysl dava, jelikoz netopyri ultrazvuk vydavaji. Klistata ale nelovi.

Etheric píše:Výrobce dokládá studií, že prý ano

Vyrobce to nedoklada, jen to tvrdi. Odkaz na tu studii jsem tam nikde nevidel.

Etheric píše:Asi fakt funguje jen permethrin.

Podle mne zadne odpuzovani fungovat ani nemuze. Kliste je svine a kdyz se ti chyti na kalhoty, tak prece neseskoci. Poleze po tobe tak dlouho, dokud nenajde misto, co se mu bude libit. Proto jedine zabit a zabije ho permethrin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » ned čer 7, 2020 6:08

Já myslel vibrace způsobený otřesy, který vydává kráčející oběť. To vnímá. Jestli ale bude vnímat vibrace jakožto zvuk, například když budeš mluvit směrem ke klíštěti, těžko říct. Pokud vnímá, jaký frekvence?

Já to taky tvrdim, že když se otřeš o stéblo na kterým je klíště, ono se z kalhot nepustí jen proto, že smrdí fenyklem/repelentem. Cítí to teplo, ví, že je tu správně.. Jediná šance je opravdu permethrin. Bohužel pro mě použitelnej jen na boty a návleky. I z bot už jsem ale sundaval klíšťat...

Ještě by mohlo stát za to koupit velký balení permethrinu v drogerii a napustit tim moskytiéru u tarpu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned čer 7, 2020 6:18

Mas to v tom screenshotu. Larvy 80 - 800 Hz, protoze to jsou zvuky, co vydava dobytek, kdyz zere travu.

Moskytiery permethrinem napusteny byvaji, spis teda kvuli komarum. Nevim, jestli se da koupit samostatne (pochybuju, je to jed), ale muzes ji nastrikat vrazdicim Predatorem, mam pocit, ze to v navodu i doporucuji. Jinak nosit dlouhe kalhoty, to je standardni doporuceni ohledne klistat a nastrikane funguji skoro na 100 %. Jsou tu teda i lidi, co to strikaji na kuzi. Sam bych to nedelal, ale asi to nijak zvlast nebezpecne neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » ned čer 7, 2020 9:20

Jistě že se permethrin koupit dá, různý formy, v drogerii, i tady https://www.prohopo.cz/cs/p-4123-atak-s ... gJ21PD_BwE

Predator repelent nechci aby přišel jakkoliv do kontaktu s mým tarpem. DEET je sviňa.

Predator můžu použít tak na boty a návleky, jelikož jsem zjistil, že to nemůžu nastříkat na nic, co přichází do přímýho kontaktu s kůží.
Použít ho na moskytiéru by vyšlo draho, permethrin z drogerie je mnohonásobně levnější, snad i víc než 10x. A výdrž toho z drogerie bude taky větší
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » ned čer 7, 2020 10:52

Spis je to naopak prilaka :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod mike » ned čer 7, 2020 19:57

Etheric píše:Jistě že se permethrin koupit dá, různý formy, v drogerii, i tady https://www.prohopo.cz/cs/p-4123-atak-s ... gJ21PD_BwE

To je na travniky. Rodice neco takoveho pouzivaji na zahradu a funguje. Je to ale jen emulze o podobne koncentraci, jako ten Predator (a po naredeni mnohem mensi).

Etheric píše:Predator repelent nechci aby přišel jakkoliv do kontaktu s mým tarpem. DEET je sviňa.

Tohle chce vyzkouset, mne to s kalhotama nic nedela.

Etheric píše:Predator můžu použít tak na boty a návleky, jelikož jsem zjistil, že to nemůžu nastříkat na nic, co přichází do přímýho kontaktu s kůží.

Proc? Vyrazka? Me telo je hyperreaktivni a tohle mu vadi jen kdyz je vedro a hodne se potim. Pak mam na nohach misty vyrazku tam, kde se nejvic dotykaji kalhot. Normalne ale zadny problem. Pomuze strikat vecer pred akci, aby to stihlo uschnout. Navic trochu vyprcha ten smrad. Jelikoz to vydrzi aspon tyden, tak to nicemu nevadi.

Etheric píše:A výdrž toho z drogerie bude taky větší

Proc myslis? Cekal bych to presne naopak. Predator je urcen k tomu, aby na obleceni vydrzel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon čer 8, 2020 5:24

Jsem psal už loni, že mi Predator vadí na kůži. I po dvou dnech od nastříkání. Takže smůla.

Moskytiéra u Deschutes ani nevim, jestli je pes nebo pad, každopádně úpravu nemá žádnou. DEET by mohl tu jemnou strukturu narušit, což nepoznáš hned, pokud to nebude evidentně rozleptaný. Ale zkřehne to a další rok se to bude trhat.. Tohle riziko podstupovat nebudu, ne u svýho tarpu.

Ten permethrin z drogerie se dá namíchat dle potřeby, obě složky. Případně použiju jen permethrinovou složku, přidám k tomu vodu + jistej sajrajt a namočím v tom moskytiéru. Pověsim, nechám uschnout. Můžu si takhle bejt jistej, že to vydrží dokud se permethrin sám nerozloží a látce se nic nestane ;) jenže... Co když mi bude vadit i toto? Proto bych to nejdřív radši vyzkoušel napustit jen permethrinem, bez fixačního prostředku.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » pon čer 8, 2020 8:25

Nějak nechápu, proč napouštět moskytiéru jedem? Komár ani klíště by skrz projít nemělo a venku mi až tak nevadí.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 8, 2020 8:55

Etheric píše:Moskytiéra u Deschutes ani nevim, jestli je pes nebo pad, každopádně úpravu nemá žádnou. DEET by mohl tu jemnou strukturu narušit, což nepoznáš hned, pokud to nebude evidentně rozleptaný. Ale zkřehne to a další rok se to bude trhat.. Tohle riziko podstupovat nebudu, ne u svýho tarpu.


Tohle je zajímavá poznámka, která mě nenapadla. Tím jako máš na mysli, že by DEET mohlo zničit tarpy a stany ze silnylonu nebo "jen" ty moskytiéry? A jak je to s péřovými spacáky mě tak v souvislosti s tímhle napadlo. To by mohl být také problém. A ty máš na mysli jako výpary nebo při pocení nebo, že se člověk o to otře a mohlo by to poškodit ten materiál? Já už jsem také přemýšlel, že se budu chránit jen nějak mechanicky (trika, moskytiéra přes hlavu, kalhoty), protože když člověk na sebe několik dní plácá ochranný krém proti slunci a do toho používá DEET repelent, tak si říkám, že to pro tu kůži musí být docela "prospěšný" + se to asi nějak vstřebává. A celkově je to nechutný, když se není kde vykoupat a člověk se ještě potí, tak je člověk zapatlanej , ulepenej, zamaštěnej a "voňavej".

Já mám dobrou zkušenost s tímto přípravkem https://www.hanibal.cz/life-systems-expedition-plus-100-spray-50ml-id10765 Obsahuje to 95% DEET. Na rozdíl od těch z drogerií to má fakt dlouhou účinnost, protože ty přípravky z drogerie mají cca jen 20% DEET a to ještě musíš hledat, protože většinou mají tak 10-15%. Takže tam platíš za nějaký neúčinný látky, kterým je ten zbytek obsahu vyplněnej a kterej nepotřebuješ. Toho life systému stačí nastříkat jen trochu, aby to bylo účinný. Když dám trochu nebo jen na kus odhalené kůže. Nemusíš to potírat celý. Ale samozřejmě, když se tím potřeš celý tak se ta doba účinku je delší a lepší. Průměrně mám tak 6 hodin klid. Záleží, jak moc se potíš. A od té doby, co to používám na mě nelezou nejen komáři a další létající hmyz ale i ty klíšťata. Ty z drogerie mi účinkovaly tak půl hodiny. Vydrží to dlouho. Koupil jsem to loni a za celou sezonu jsem vypotřeboval tak třetinku láhve.

Já jsem slyšel, že někteří lidi normálně používají ty obojky pro psy a kočky proti klíšťatům. Že si to připnou na nohu a funguje jim to. Nevím no, prtože když jsem to koupil našemu psovi, tak to nefungovalo vůbec.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon čer 8, 2020 9:45

Dromedaro píše:Obsahuje to 95% DEET. Na rozdíl od těch z drogerií to má fakt dlouhou účinnost, protože ty přípravky z drogerie mají cca jen 20% DEET

Jaj, tak tam je riziko poškození textilie veliký :D DEET je rozpouštědlo a v týhle koncentraci dokáže ublížit lecjakýmu materiálu..
DEET vyprchává, protože je to těkavá látka, fyzikální zákony se obejít nedají.. Ochrana je tudíž značně krátkodobá.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pon čer 8, 2020 9:52

Jen mala skoro technicka...
Dromedaro píše:někteří lidi normálně používají ty obojky pro psy a kočky proti klíšťatům. Že si to připnou na nohu a funguje jim to. Nevím no, prtože když jsem to koupil našemu psovi, tak to nefungovalo vůbec.
Tak prvne, u psu (u kocek netusim) je funcknost obojku (jakehokoliv proti blecham a klistatum) hodne individualni, zavisle na kombinaci - pes+prostredi+"zivotni styl" psa. Neexistuje nic univerzalniho, pro vsechny a vsude dobre fungujici.
Na lidech to ale fungovat nebude:
1) pudrove - maloktery clovek je tak osrsteny, aby se to rozneslo a pocenim to sleze
2) "chemicke" - ucinna latka se roznasi tukem na kuzi. Lidi tento tuk nemaji, resp. ne v dostatecnem mnozstvi aby se to rozneslo na dostatecnou plochu. Navic vetsina z nas se myje, dokonce nejakym saponatem, ktery toto z nas zmije. Stejne tak pot tomu moc nepomaha.

No a otazne je, nakolik jsou ty zvireci vyrobku kompatibilni (zdravotne) s lidma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pon čer 8, 2020 10:32

Etheric píše:Minule jsem zkoušel tak chválenej fenykl. 4 látkový polštářky s fenyklem, v každý botě mezi jazykem a návlekem, v obou kapsách u kalhot... A stejně jsem měl klíště. Fenykl nefunguje
Delas ponekud urychlene zavery . delals to naprosto spatne. Ty polstarky jsou na (toto na) nic, hlavne nekde v kapse :-).

Kdyz uz neco takoveho chces pouzit, tak etericky olej. A zvykne se to delat tak, ze vezmes valecek na odstraneni zmolku, na to das par kapek toho oleje, prstama to rozetres po cele plose valce a tim "zvalcujes" spodek kalhot nebo jine obleceni. Takto se to dostane do latky. Nesmis to ale prehnat, jinak si ponicis obleceni.

Takto to ma vydrzet az do prani, samozrejme, casem se sila snizuje.

Bacha ale, ze tim ani v nejmensim netvrdim, ze fenykl funguje - nevim, ani jsem to nezkousel.

Co ale vim je, ze kym mel muj pes takovy bylinny vonny (??? spise dost smradlavy, bo tam bylo "prilis moc" vuni) "prirodny" repelentni (tj. pouze odpuzovaci) obojek, ani v sezone klistat par mesicu zadne kliste nemel ani kdyz prolezal vsechno mozne a ve stejnych mistech chytaly psy klistat dost. Kdyz jsme to na radu veterinare ("ty smradlave obojky nesnasim, je mi z toho vzdy spatne") vymenili za spot on, ktery mel byt (tehdy) ten s nejchvalenejsim (a otestovacim) ucinkem (a taky nejdrazsi), tak za deset dnu jsem z nej vybral spoustu klistat, mnoho i uz nacucanych a jeste se hybajicich. Tak jsme zacali pouzivat mene znamy a ani pulku nestojici spot-on a od te doby jsem z nej za dva roky jen parkrat sebral jen mrtve kliste (i kdyz to "skoro drzelo" v kuzi). A asi trikrat jsem nasel na koberci doma mrtve nenacucane kliste.
Ten prvni spot on byl s Permhetrinem, ten druhy s Fipronilem.
Ale mezi psami, co chodili na stejna mista byly s jednym i druhym bez klistat i plne klistat. Stejne tak byly zkusenosti s obema ruzne z ruznych mist se stejnymi psy, proto pisu, ze je to hodne individualni.

Jeste zajimavost - mel jsem znamou, ktera mela doma psa, ze ktereho vzdy (i na vlastnim dvorku se snad na centimetr ostrihanym a vysusenim travnikem) vybirala denno-denne mnozstvi nacucanych klistat. I kdyz zkousela vsechny mozne vyrobky - pudry, obojky takove a makove i spot-ony.
Nakonec ji nekdo daroval takovy maly kus kovoveho platu, ze pry je to nejaky "energeticky odpuzovac", tak si rekla, ze horsi to s tim byt nemuze. A od te doby nekolik let jeho pes mel jen nizsi jednotky klistat celkove za cele obdobi, pricemz s nim jezdil na zavody v paseni ovecek (tj. neosetreny travnik) i na kazdodenni vychazky do prirody do mist promorenych klistaty (v Madarsku) - protoze "zachranovala" nalezence jisteho plemena, kym se jim nepodarilo psa umistnit k novemu majiteli, tak chodila na stejna mista s mnoha psy jinak "osetrenyma", takze trochu prehledu, kolik tam zilo klistat mela.
Az jednou zjistila, ze pes zase ma klistata - a zjistila, ze ten privesek ztratil (ten pes mel hodne dlouhou a hustou srst, takz enbylo videt, co ma na krku). Ten privesek nenasla a uz jej nikde nesehnala. Tak dal az do konce zivota psa kazdy den jen vybirala.
Ja o tom privesku vim jenom toto, videl jsem psa, kdyz to fungovalo i kdyz uz ne. Takze se mne neptejte, co to bylo, kdo to vyrabel. Ani nevim o dalsich psech s nim. Vim, ze ruzne podobne veci se nabizeji, mozna nektere funguji, nektere asi ne. Davam to jen jako zajimavost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 8, 2020 10:37

Etheric Aha, tak to díky za tvůj příspěvek. Já se o DEET a její vlastnosti zajímal jen do té míry, že vím, že je to účinné proti hmyzu a je součástí repelentu proti nim. Ale těch 5 hodin mi zase tak málo nepřijde. Ten sprej v této koncentraci funguje tak, že to vypadá, jako kdyby měl člověk kolem sebe neviditelný štít. Komáři atd létají okolo po obvodu těla :-)

Apuka No a na jakém principu fungují obojky proti klíšťata nevím vůbec. Já to zkusil na německého ovčáka, se kterým jsem chodil víceméně jen po loukách a lesích a celoročně pobýval na zahradě. A nefungovalo to vůbec.
Naposledy upravil Dromedaro dne pon čer 8, 2020 10:53, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon čer 8, 2020 10:39

Éterickej olej z fenyklu? Fuj, bych se poblil, už ty semena jsou fakt nářez, zkoncentrovat ten smrad by určitě odpudilo všechny tvory s vyvinutějším čichem široko daleko, ale obávám se, že klíštěti ten smrad bude fuk
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 8, 2020 10:48

apuka píše:Kdyz uz neco takoveho chces pouzit, tak etericky olej.


Ano, o těch éterických olejích jsem také slyšel jako o účinných. Tak teoreticky by si člověk mohl něco podobného udělat sám z bylin, které mu fungují nebo se doporučují. Že by to nechal louhovat v olivovém oleji 14 dní (nebo jak dlouho se to dělá při potravinářském využití) při pokojové teplotě a pak normálně používal na kůži. Nevím, to mě jen teď tak napadlo.

Fungovalo tu někomu nebo funguje vysoké dávky vitamínu B? Jsem slyšel, že by ty dávky museli být fakt velké a člověk by je musel začít brát několik dní předem, než vyrazí do přírody a stejně, že by to klíště odradilo jen v případě, že by měl na výběr mezi normálním a "béčkovým" člověkem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon čer 8, 2020 11:03

Třeba tea tree oil nefungoval vůbec a to jsem tím nešetřil. Su skeptickej vůči jakýmukoliv odpuzování klíšťat smradem
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví