Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » pon črc 31, 2023 0:14

V nějakém takovém článku bylo, že lidi s krevní skupinou B jsou z principu imunní vůči této "masové" alergii.
A že to je v evropě - no v německu to měli nějací lesáci.

A v současnosti se tvrdí, že za úbytkem hmyzu je používání neonikotinoidy v zemědělství, vč. nějakých analogů.
A pro zajímavost, včely ten nervový jed vůbec nepoznají, ale mouchy prchají.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon črc 31, 2023 5:46

mike píše:Stane se ti uraz, pichnou ti heparin na redeni krve a exnes jim rovnou v ordinaci

Pokud nejsi vegan, tak si snad všimneš, že tvoje tělo reaguje na maso alergií a pokud jsi měl klíště a nejsi blbec, napadne tě spojitost, zařídíš si vyšetření a do dokladů můžeš dostat poznámku, že ten a ten lék v žádném případě, nebo bývají i různý identifikační věci, kde to můžeš mít uvedený...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pon črc 31, 2023 9:25

lojzmen píše:V nějakém takovém článku bylo, že lidi s krevní skupinou B jsou z principu imunní vůči této "masové" alergii.
Dnes se objevil clanek na Novinkach. Co ale pises, je v odkazu z tohoto clanku na studii na JCU v Ceskych Budejovicich:
Tato alergie se vyskytuje nejčastěji v centrální a jižní části USA, kde žije klíště americké (Amblyomma americanum). Stále více se ale objevuje i v Evropě, Austrálii, i dalších částech světa. Nedávný výzkum v Německu ukázal, že se alfa-gal alergie ve zvýšené míře vyskytuje u zaměstnanců v lesnictví a lovců. Tito lidé velmi často pohybují v lesních porostech a jejich okolí, kde na ně číhají klíšťata. S rozvojem alfa-gal alergie v jejich případě těsně souvisí počet přisátí klíštěte a hladina protilátek IgE zacílených vůči sacharidu alfa-gal.

Alejandro Cabezas-Cruz z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Biologického centra AV ČR, a z francouzského výzkumného centra Institut National de la Recherche Agronomique, se svým kolegou tvrdí, že významnou roli v rozvoji alfa-gal alergie hraje kapacita imunitního systému pro tvorbu alfa-gal protilátek. Ukazuje se, že imunita lidí s krevní skupinou B vytváří méně takových protilátek a mezi lidmi s touto krevní skupinou se alfa-gal alergie objevuje mnohem méně často. Souvisí to zřejmě s tím, že sacharid alfa-gal je velmi podobný antigenu krevní skupiny B a imunitní systém v takovém případě alfa-gal snadněji toleruje.

Tj. Lidi s krevni skupinou B nejsou "imunni z principu", jen se tato alergie u nich vyskytuje "mnohem mene casto", z duvodu uvedenho vyse.
lojzmen píše:A v současnosti se tvrdí, že za úbytkem hmyzu je používání neonikotinoidy v zemědělství, vč. nějakých analogů.
Urcite castecne ano, ale vetsina tim se zabyvajicich biologu spise tvrdi, ze za to muze to neustale zintenzivneni zemedelstvi a prakticky uplna likvidace ruznych remizku, stromo- a krikoradi a slucovani policek do jednoho obrovskeho monokulturniho lanu. Jednoduse receno - lidkivuji se "sidliste" hmyzu.
Ja jsem uz na jare psal, ze v Ostrave, kde jsem chodil se skoro uplne vytratily vcely. Mesto udelalo neskutecne moc ruznych kvetnatych ostruvku (i) z medonosnych divokych rostlin, ale byly naprosto prazdne. Az zacatem leta se sem. tam nejaka vcela objevila. Potom se ukazalo, ze na Ostravsku na mnoha mistech pres zimu prakticky uplne vymrely vcelstva. Jinde v republice v prumeru "jen" tak kolem pulky...
sobb píše:jistě víš, že klíště začne do rány efektivně slinit až poté, co se zacementuje
Hm... Myslim si, ze mike ma zase pravdu - kliste musi sliny pouztet okamzite po prvnim zapichnuti, aby zneutralizoval reakci organizmu, aby o nem clovek nevedell. Az pote se muze zacit "cementovat".

Mimochodem, nemohu najit ten konkretni rozhovor s lidma z JCU na DenikuN, kteri tvrdili, ze uz okamzite po "zapichnuti" se dostavaji do tela borelie - jen pry prvni den by mely byt "neskodne". Ze jsem to od nich tak nezapamatoval jediny, dokazuje i zacatek otazky reporterky tamtez, jen v jinem rozhovoru (nejspise za branou):
Vy jste v Biologickém centru zjistili, že borelie začnou ze střeva klíštěte do hostitele proudit okamžitě, ale během prvních 24 hodin jsou to jen jakési „neškodné“ borelie, předvoj.
Toto ale taky potvrzuje, ze sliny se do ranky dostavaji okamzite - a ze teda ta alergie se muze vyvolat i pri pomerne rychlem odtraneni uz zapichleho klistete.

Abys to ale nebral, ze jsem zastancem Permethrynu - ja se nicim nestrikam (taky to povazuji za pekne svinstvo a uz vubec ne za neco neskodneho vuci memu telu, i kdybych to strikal jen na kalhoty), radeji se snazim vyhybat mistum, kde bych kliste mohl chytit a kdyz se tamdostanu, po opusteni se okamzite koukam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon črc 31, 2023 10:37

apuka píše:radeji se snazim vyhybat mistum, kde bych kliste mohl chytit a kdyz se tamdostanu, po opusteni se okamzite koukam

Pak nemůžeš na spoustu míst jen proto, že se tam jde 20cm vysokou travou...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pon črc 31, 2023 11:31

Etheric píše:Pak nemůžeš na spoustu míst jen proto, že se tam jde 20cm vysokou travou
Muzu - ale nemusim :wink:.

Jsem nekde psal, ze predminuly vikend jsem slapali na Baranec v trave vysoke jako ja (a ze oba s manzelkou jsme z toho meli alergicke reakce na kuzi - i kdyz ja jsem mel v sobe tabletku antihistaminika). Sice tam byla pesina, jenze ta trava ji zakryvala. Ale to je zase ve vysce 1100+m. Vcera jsem cestou dolu z Lyse taky slapal od Ivanceny zkratkou - sice puvodne zpevnena lesni cesta, zato zanesena zeminou (plus blato, voda = bahno) a taky casto jsem se tam musel prodirat pulmetrovou travou. Ale tam plati, co jsem psal - ihned, jak se dostanu na rozumnejsi misto, tak si prohlednu (dlouhe!!!) kalhoty, ktere prekryvaji moje boty (tentokrat jen Mid, normalne pohorky). To bylo cca 850-750 m vysoko.

Pokud chci nekam, kde je niz a je tam travina/boruvci/..., tak si to promyslim, jestli nutne potrebuji tudyma jit. Nejsem bushwalker, takze zarostle strane, louky a lesy nevyhledavam. S (pravdepodobne, tj. diagnostikovane) boreliozou jsem mel v minulosti problem, docela neprijemny, takze pro mne je soucasti planovani si zvolit trasy, kde se jim co nejvice vyhnu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pon črc 31, 2023 12:54

Když tě to baví... Já raději nastříkám kalhoty a jdu kudy se mi zachce :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » pon črc 31, 2023 15:25

Ja taky "jdu, kam se mi zachce" - protoze ani bez tech klistat se mi do takove buse nechce :-). (Kdyz mas navic problem s alergii - a, bohuzel, mne se ji po mnoha letech utlumu povedlo vratit s jeste vetsi silou; nejspise jako nasledek nekolika ruznych ne-uplne-dolecenych-infekci v tele -, tak si to stejne rozmyslis. TO by ale bylo na dlouhou diskuzi...)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2023 20:54

Etheric píše:Pokud nejsi vegan, tak si snad všimneš, že tvoje tělo reaguje na maso alergií a pokud jsi měl klíště a nejsi blbec, napadne tě spojitost, zařídíš si vyšetření a do dokladů můžeš dostat poznámku, že ten a ten lék v žádném případě, nebo bývají i různý identifikační věci, kde to můžeš mít uvedený...

Si to predstavujes jak Hurvinek valku. Cetls ten clanek na CNN? Nebo aspon ten, co okazoval apuka, ktery z nej nejspis vychazi, jen je to zmrsene ceskymi novinari?

Nezafunguje to z mnoha duvodu:
- reakce na maso ma 4 - 6 hodin zpozdeni, takze si to cast lidi vubec nespoji
- znacna cast lekaru o tom nikdy neslysela (v USA 42 %, u nas to bude vic) a dalsi tretina by nevedela, co s tim
- neexistuje bezny test, kterym by se to dalo zjistit tj. neda se to objednat v laborce
- u nas mozna neexistuje ani ten specialni
- i kdybys tu diagnozu nejak ziskal, koho napadne, ze heparin pro tebe bude nebezpecny? Tj. ze v heparinu tenhle sacharid je.
- kdyz budes v bezvedomi po uraze, jak prijdou na to, ze ti nemaji pichnout heparin? To bys musel mit na sobe stitek, ze ho nesmis.

Reknu ti, co by se stalo u nas, kdybys prisel k doktorovi s tim, ze mozna mas tohle. Rekne ti pohrdave neco ve smyslu "to jste si neco precetl na Internetu, ze" a v lepsim pripade te posle nekam, v horsim k psychiatrovi.

Ten clovek z clanku to mel 4 roky, nez se prislo na to, co mu je. Pricemz blbe po mase mu bylo, kliste mel, skoro na to umrel a stejne si to nikdo nespojil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2023 21:15

apuka píše:Mimochodem, nemohu najit ten konkretni rozhovor s lidma z JCU na DenikuN, kteri tvrdili, ze uz okamzite po "zapichnuti" se dostavaji do tela borelie - jen pry prvni den by mely byt "neskodne". Ze jsem to od nich tak nezapamatoval jediny, dokazuje i zacatek otazky reporterky tamtez, jen v jinem rozhovoru (nejspise za branou)

Nemohl bys to ty nebo nekdo jiny odemknout? Vypada to zajimave, ale predplatne si kvuli tomu kupovat nebudu.

Mimochodem, tohle neni aspon u mne pravda: A zatímco bodnutí komára cítíte, sání klíštěte ne, i když to trvá celé dny. Nesvědí, nebolí. Kdyz jsem jeste mival klistata a neprisel na ne hned, tak druhy den jo, protoze svedila. Asi alergicka reakce.

apuka píše:radeji se snazim vyhybat mistum, kde bych kliste mohl chytit a kdyz se tamdostanu, po opusteni se okamzite koukam.

Tohle taky nemusi zafungovat. Nymfy jsou tak male, ze je okem neuvidis. Boreliozu jsem chytil od neceho takoveho, to misto jsem urcite prohlizel, nic jsem nevidel, ale za dva dny to zacalo svedit a byl to podle projevu typicky kousanec od klistete. A pak se kolem zacala delat skvrna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon črc 31, 2023 23:06

mike píše:Wiki je dobra pro zakladni prehled, kdyz chce clovek neco vic, tak se daji prohlednout zdroje nebo hledat jinde. Kvalita clanku se samozrejme lisi, ale tuhle modu divat se na Wiki pohrdave taky neberu.
Proč módu? Wiki je velmi dobrá u známých či ověřených věcí. Těžko tam ovšem hledat věrohodná data pokud jde o zcela nové studie. To je potom třeba hledat jinde a proto jsem se Tě ptala na zdroje. Tam totiž Wiki nestačí. Z toho, co jsem zatím četla (ale jak jsem již výše podotkla, tak toto téma podrobně nesleduji), se toto našeho klíštěte obecného netýká. Ledaže by ho kouslo klíště americké? :-k

mike píše:Neni to ani prenos, proste to alergii vyvola.
Však jsem psala přínos, prostě Ti ji přinese :twisted:

mike píše:Pokud vim, tak kliste neco vypusti do rany okamzite, jelikoz jsou tam slozky, ktere ranu znecitlivi, takze si ho nevsimnes.
Ovsem jen v minimálním množství. Na přenos patogenů je to při fungujícím imunitním systému nedostatečné, jak je to u alergie netuším. Ale taky bych nějakou obranyschopnost zdravého organismu očekávala.

mike píše:Tohle ovsem muze byt v dusledcich i horsi. Stane se ti uraz, pichnou ti heparin na redeni krve a exnes jim rovnou v ordinaci. Coz je pripad z toho clanku.
Viz. Etheric, tohle celkem dobře funguje i u nás.

mike píše:Jo, s pomoci permethrinu :twisted:
Ne, očkováním.

mike píše:Nelogicky :twisted:
Řekl mike. Ámen :roll: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2023 23:21

sobb píše:Proč módu?

Protoze stejnou reakci zaznamenavam celkem casto. Zminis Wiki a nasleduje to, cos napsala.

sobb píše:Wiki je velmi dobrá u známých či ověřených věcí. Těžko tam ovšem hledat věrohodná data pokud jde o zcela nové studie.

Pripad od pripadu. Klidne tam muze nekdo doplnit novou studii hned druhy den po zverejneni. Klidne to muzes udelat i ty ;-)

sobb píše:Z toho, co jsem zatím četla (ale jak jsem již výše podotkla, tak toto téma podrobně nesleduji), se toto našeho klíštěte obecného netýká. Ledaže by ho kouslo klíště americké?

Toho cloveka z CNN clanku nejspis kliste americne kouslo. Co se nasich tyce viz to, co psali jini vyse. Pokud jeho sliny alfa-gal obsahuji a vypada, ze ano, pak neni duvod si myslet, ze to nehrozi.

sobb píše:Ovsem jen v minimálním množství. Na přenos patogenů je to při fungujícím imunitním systému nedostatečné, jak je to u alergie netuším. Ale taky bych nějakou obranyschopnost zdravého organismu očekávala.

No vsak, alergie je prave reakce imunity. Tohle funguje jako ockovani, male mnozstvi cizorode latky vyvola imunitni odpoved a vytvori proti ni protilatky. Plus to, ze dalsi klistata funguji jako posilovaci davky. Co jsem cetl, tak tahle alergie muze samovolne vymizet behem 6 - 24 mesicu, ale pouze za predpokladu, ze te v te dobe nekousne zadne dalsi kliste.

sobb píše:Viz. Etheric, tohle celkem dobře funguje i u nás.

Viz ma reakce na nej, tohle je u nas naproste sci-fi. Nekdy se rozepisu o sve anabazi s bartonellama a nasim zdravotnictvim... a to jsou bartonelly podstatne znamejsi a testy a lecba na ne existuji. A byl jsem tam, kde by je meli umet lecit.

sobb píše:Řekl mike. Ámen

Muze rict kazdy, kdo si to precte. Mne logicke uvazovani zivi a vubec ne spatne :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon črc 31, 2023 23:25

apuka píše:Mimochodem, nemohu najit ten konkretni rozhovor s lidma z JCU na DenikuN, kteri tvrdili, ze uz okamzite po "zapichnuti" se dostavaji do tela borelie - jen pry prvni den by mely byt "neskodne".
O tom jsme se tu už před nedávnem bavili. Šlo o dost jiný výzkum - tedy o prokázání toho, že borelie nejsou vázány na slinné žlázy klíšťat (a množení v nich), nýbrž prostupují přímo ze střeva. Nicméne je to dané až počátkem sání. Mám pocit, že dohledatelné info k tomuto výzkumu je přímo na stránkách AV ČR.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » pon črc 31, 2023 23:39

mike píše:Protoze stejnou reakci zaznamenavam celkem casto. Zminis Wiki a nasleduje to, cos napsala.
V tom případě bys asi měl začít rozlišovat, kdy ji použiješ :wink:

mike píše:Pripad od pripadu. Klidne tam muze nekdo doplnit novou studii hned druhy den po zverejneni. Klidne to muzes udelat i ty ;-)
Proč ne, ale pokud se tam objeví "pravděpodobně", "možnost" a podobně, tak je holt potřeba hledat další zdroje. Wiki je fajn základ, ale není tam vše. Já nějak necítím potřebu tam nic doplňovat, můžeš dohledat a doplnit Ty :wink:

mike píše:Toho cloveka z CNN clanku nejspis kliste americne kouslo. Co se nasich tyce viz to, co psali jini vyse. Pokud jeho sliny alfa-gal obsahuji a vypada, ze ano, pak neni duvod si myslet, ze to nehrozi.
Ano, americké. U toho "našeho" to zatím tedy nejspíš prokázané nebylo (?). Už se opakuji, nestuduji to, ale zatím to vypadá trochu na okurkovou sezónu novinářů.

mike píše:No vsak, alergie je prave reakce imunity. Tohle funguje jako ockovani, male mnozstvi cizorode latky vyvola imunitni odpoved a vytvori proti ni protilatky.
On ten náš imunitní systém zas tak blbej není. Takže spíš zatím věřím, že u zdravýho člověka krátký setkání s klíštětem problém nebude. U nemocnejch nebo příliš citlivejch lidí to může být jinak.

mike píše:Viz ma reakce na nej, tohle je u nas naproste sci-fi.
Vůbec, prostě u sebe budeš mít "cedulku" s tím, na co jsi alergickej. Co jsem četla, tak tohle dobře funguje. Možná mě někdo opraví.

mike píše:Mne logicke uvazovani zivi a vubec ne spatne :P
Klidně si užij svou chvilku slávy, přeju Ti to :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 1:09

sobb píše:V tom případě bys asi měl začít rozlišovat, kdy ji použiješ

Ja? Rec je o tve reakci.

sobb píše:Proč ne, ale pokud se tam objeví "pravděpodobně", "možnost" a podobně, tak je holt potřeba hledat další zdroje. Wiki je fajn základ, ale není tam vše.

Samozrejme.

sobb píše:On ten náš imunitní systém zas tak blbej není. Takže spíš zatím věřím, že u zdravýho člověka krátký setkání s klíštětem problém nebude. U nemocnejch nebo příliš citlivejch lidí to může být jinak.

Neni, ale tohle je jeho funkce. Videl bych to spis naopak, ze u dobre fungujiciho je vetsi sance, ze se protilatky vytvori i po malem mnozstvi. U nemocnych a starych lidi jsou problemy s ockovanim, protoze imunita reaguje malo nebo vubec.

Tohle uz je ale v rovine dohadu a nez nekdo udela vyzkum, ktery ukaze, jak je to doopravdy, ridil bych se heslem better safe than sorry.

sobb píše:Vůbec, prostě u sebe budeš mít "cedulku" s tím, na co jsi alergickej. Co jsem četla, tak tohle dobře funguje. Možná mě někdo opraví.

Psal jsem o tom, proc v tomhle pripade cedulku mit nebudes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte srp 1, 2023 15:39

mike píše:Nezafunguje to z mnoha duvodu:
- reakce na maso ma 4 - 6 hodin zpozdeni, takze si to cast lidi vubec nespoji
....
- i kdybys tu diagnozu nejak ziskal, koho napadne, ze heparin pro tebe bude nebezpecny? Tj. ze v heparinu tenhle sacharid je.
- kdyz budes v bezvedomi po uraze, jak prijdou na to, ze ti nemaji pichnout heparin? To bys musel mit na sobe stitek, ze ho nesmis.

Máte to s těmi neurotypickými mozky a jejich omezenou možností vidět spojitosti dost těžký. Já se svým vnímáním tímto neduhem netrpím ;)
...
Našel bych si vše, co nesmím a dle toho se zařídil. Tj věděli by to.
Tak, jako nosím zepředu i zezadu viditelný označení "autista" pro případy, kdy nejsu schopen komunikace, můžu nosit cokoliv. Funguje to, mnohokrát vyzkoušeno v praxi. Známe (nejen) naše zdravotnictví. Pokud vím, že je problém a že by mě to či ono mohlo ohrozit na životě, zařídím, aby se mi to vyhlo. Ikdyby to mělo být díky papíru od psychiatra ala "má silnou utkvělou představu, že mu to či ono ublíží, z toho důvodu je třeba se tomu či onomu vyhnout z důvodu vzniku závažné psychosomatické reakce".... To je fuk, jak toho dosáhnu, ale dosáhnu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod booze » úte srp 1, 2023 16:13

V zacatcich ti je po mase spatne a spis. Po roce se to rozjede a blijes do 5 minut a az vsechno vyblijes, tak spis i 20 hodin. Blijes do te doby dokud nevyblijes i 1mm, co ti uvazl v zaludku (napr slupka ze spekacku nalepena nekde v zaludku). To spani je vzdy uplne koma.
Da se to odrbat nejakyma enzymama, nazev si nepamatuju a to funguje plus/minus. Prvnich par let ti chybi maso a hlavne chute a vune, tak si delas zraci blici party pak te to zacne vypinat i na 26 hod, tak se na to vykasles.
Pred 25 lety se to nijak nejmenovalo proste alergie na maso, pak porucha jater, pak nejaka enzymaticka porucha...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 20:07

Etheric píše:Máte to s těmi neurotypickými mozky a jejich omezenou možností vidět spojitosti dost těžký. Já se svým vnímáním tímto neduhem netrpím

Hele, ja chapu, ze se snazis ze sveho handicapu udelat prednost, ale obcas uz je to trochu pres caru. Navic v tomhle pripade nebyla rec o tobe, ale obecne. A tam trvam na tom, ze v nasem zdravotnictvi se k tehle diagnoze vetsina postizenych vubec nedostane, natoz aby se (predem) resily nejake lekove reakce. A kdyz uz by na ni doslo a dotycny by to prezil, tak by akorat napsali "nemuze heparin" a skutecnou pricinu by neresili.

@booze: to je popis toho, cos nekdy mel? Jestli jo, jak muzes vedet, ze to bylo prave tohle? Vzdyt to muze mit pricin vic a vubec to s touhle alergii nemusi souviset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod booze » úte srp 1, 2023 21:21

Jedna doktorka v duchodu rekla, ze je tady ta nejaka tehdy jeste nepojmenovana nakaza, ze to maji chlapi lesaci, kteri neji maso. Coz jsem se divil, byli to zaroven myslivci a fakt maso nejedli. Takze u nas je to dlouho zname. Dva ty lesaky jsem znal osobne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » úte srp 1, 2023 23:10

Nějaké informace ke klíšťatům, časopis Vesmír 2023/7 článek/rozhovor: Jmelí stromu života, je placený, 20 Kč.

cit.
Lidé u nás si zřejmě rizika klíšťové encefalitidy uvědomují (strach z ní má podle výzkumů až 95 % populace), ale procento lidí, kteří se nakonec nechají naočkovat, tomu neodpovídí. Čím to je? — Podle mne si spousta lidí říká, že už měli za celý život mnoho klíšťat, v důsledku čehož už s patogenem přišli opakovaně do kontaktu, nakazili se, a proto mají protilátky a jsou chráněni.

A je to tak? — Kdyby to platilo, musely by v krvi lidí, kteří nemoc prodělali skrytě, vzniknout protilátky, které by nás o této někdejší nákaze informovaly. Takových lidí by v populaci muselo být více, než počet těch, kteří se nechali chránit vakcínou. Abychom to ověřili, analyzovali jsme krev dárců krve, a vyšlo nám, že procento lidí s protilátkami proti klíšťové encefalitidě je velmi podobné procentu proočkovanosti populace. To nevypadá, že by nějaká výrazná část populace s patogenem přišla do kontaktu bezpříznakově a vytvořila si protilátky.

Kolegové z českobudějovické nemocnice se zaměřili na oblast obce Římov, ležící asi 14 km jižně od Českých Budějovic, kde jsou klíšťata v přírodě vysoce promořena viry klíšťové encefalitidy a odkud je každoročně hlášeno značné množství onemocnění. Při vyšetření krve obyvatel této oblasti zjistili, že lidí, kteří měli protilátky, aniž by věděli, že prodělali předchozí klíšťovou encefalitidu, byla naprostá menšina.

Jak velké části pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou hrozí doživotní následky? — Každému čtvrtému až druhému člověku, který nemoc prodělal. Postencefalitický syndrom, jak se stav nazývá, se projevuje dlouhodobými i trvalými zdravotními problémy, jako je třes, poruchy spánku a koncentrace, až obrna. Pro tyto lidi už celý zbytek života není jako dříve.

Je tam ještě zmínka o Rakousku a grafy ze statistik, ze kterých vyplývá, že vysoká proočkovanost proti encefalitidě nemoc v Rakousích téměř vyzmizíkovala.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř srp 2, 2023 0:21

Tohle je zajimave. Uvazoval jsem uplne stejne:
lojzmen píše:Podle mne si spousta lidí říká, že už měli za celý život mnoho klíšťat, v důsledku čehož už s patogenem přišli opakovaně do kontaktu, nakazili se, a proto mají protilátky a jsou chráněni.

Jelikoz v mladi jsem mel klistat dost. Pak jsem si jednou nechal otestovat protilatky a zadne nenasli.

lojzmen píše:Každému čtvrtému až druhému člověku, který nemoc prodělal.

Tohle naprosto neodpovida tomu, co jsem o encefalitide cetl driv (zdroj uz nemam). Tedy ze asi 80 % nakaz je bezpriznakovych, ale s dozivotni imunitou. A jen asi 5 % je nebezpecnych s moznymi trvalymi nasledky.

A ted je otazka, jak je to doopravdy. Jsou testovane protilatky opravdu ukazatelem setkani s virem? Jednak se testuji ty po ockovani (ktere nemusi byt stejne) a jednak, protilatky prece casem vymizi, ale imunita si nemoc "pamatuje" a je pak schopna protilatky znovu rychle vytvorit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » stř srp 2, 2023 5:27

mike píše:chapu, ze se snazis ze sveho handicapu udelat prednost

Nesnažím, tak to prostě vyšlo. Sice nezvládnu spoustu věcí, který lidi běžně dělají zcela automaticky, ale naopak pro mě není problém udělat něco, co "nejde", nebo to jen většina lidí nedokáže protože s jejich stylem fungování mozku to prostě nelze. To je holej fakt. Kdyby byla populace čistě neurotypická, ještě nemá ani elektřinu a spousty dalších věcí :)

Letos bych měl jít na přeočkování proti encefalitidě, ale nepůjdu, páč obě dvě předchozí dávky mi způsobily zdravotní komplikace, 2x to samý a ve stejnej čas po očkování nemůže být náhoda, do třetice to zkoušet nebudu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod tsunami » stř srp 2, 2023 6:18

Před necelým rokem jsem měl borelku. První projev byl přímo ukázkový - na stehně se mi udělal terč jak z učebnice. Dostal jsem na měsíc ATB, omezil aktivitu, cpal se probiotiky a dostal se z toho. V průběhu a i po konci léčby trpěl docela únavou. Ráno jsem chvilku fungoval, pak prostě tělo přestalo - nebyla energie. Tělo i mozek se zastavily nejpozději chvilku po obědě.
Připisoval jsem to pauze a nicnedělání a říkal si, že pomalým tréningem se to postupně zpraví. Přeci jen měsíc atb je hnus.
A dva měsíce na to jsem se nakazil covidem. Měl jsem lehký průběh, dva týdny doma, pár dní “nemocný”, pak už jen odeznívání a izolace pro jistotu.
Jenže problém s únavou se zvětšil. V práci jsem byl marnej po 2-3h. Když jsem se najedl, tak tělo makalo jako blázen - srdce jelo jako bych chodil po kopečkách. Přes noc si tělo moc neodpočalo.
Bylo to jako bych měl alergii na jídlo - některá lehčí jídla OK, ale jak jsem si dal i jen pitomý krajíc chleba se salámem, tak konečná a na pár hodin jsem se cítil jak po velké fyzické aktivitě. Když jsem si dal suchý rohlík, tak jsem byl ok. Připadá mi, že jakékoliv červené tučnější maso mi ubližuje. Na chytrých hodinkách bylo vidět jak srdce hned po jídle začalo makat a tělo bylo ve stresu. Na to jsem nebyl zvyklý - dřív jsem byl v kategorii “plechová huba a kachní žaludek”. Přisuzoval jsem to ATB, i když jsem bral probiotika, tak mě to stejně dost rozbilo.
Lékárnice mi poradila enzymy na trávení. To bylo teprve to co mi pomohlo po pát dnech. Teď jsem už zas schopný se normálně najíst a fungovat. Místo “jednodruhového” přípravku jsem začal brát Walzym. Začal jsem zas pořádně jezdit na kole a tělo zvládá regeneraci, pomalu stoupá síla. Ale kondice po zimě s borelkou a covidem spadla strašeně dolů a návrat do původního stavu bude trvat určitě ještě přes zimu :-/

Takže když mi někdo říká jak klíšťata neřeší, zakroutím hlavou a myslím si své. Dík ne, jestli je možnost jak se klíštěti vyhnout tak se vyhnu. Oblečení, repelent, několikrát za den kontrola.
To mé jsem i přesto chytil, z boku na stehně. Na dovolené kdy jsme týden trajdali po Jižních Čechách na koloběžkách a spali v lese.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř srp 2, 2023 10:05

mike píše:- znacna cast lekaru o tom nikdy neslysela (v USA 42 %, u nas to bude vic) a dalsi tretina by nevedela, co s tim
- neexistuje bezny test, kterym by se to dalo zjistit tj. neda se to objednat v laborce
...
Reknu ti, co by se stalo u nas, kdybys prisel k doktorovi s tim, ze mozna mas tohle. Rekne ti pohrdave neco ve smyslu "to jste si neco precetl na Internetu, ze" a v lepsim pripade te posle nekam, v horsim k psychiatrovi.
Na to TI reknu svuj pripad, nekdy v roce 1992-3-4.
Mel jsem problemy - typicky unavovy syndrom, trochu mirnejsi nez tsunami pise, ale taky jak telo, tak hlava vypinala plus obcasne nenadale vysoke horecky (39+), ktere ale pomerne rychle zase ustoupily. Problem delala i trochu delsi (mysleno pul hodiny a vice) obycejna chuze po rovine.
Krev, bezne testy u prakticky - nic. Tak me poslala na revmatologii a imunologii v okresni nemocnici (sedi v ordinacich vedle sebe, spolupracuji a casto spolu konzultuji, revmatolozka v jinem meste delala i imunologa). Udelali svoje sepcializovane testy - prakticky nic. Az po spolecne konzultaci nad vysledkama "no a nemuze to byt neco z te boreliozy nebo jak se to jmenuje?" Tak nechali udelat jeste - tehdy zdaleka ne bezny - test na boreliove protilatky, ktery jim vysel hodne pozitivne. Tak ATB na par mesicu - pomohlo to, ale asi uplne nezlikvidovalo. Ono to totiz nebyl okamzity dusledek, kliste jsem za posledni 2 roky tehdy urcite nemel, predtim zase jen cestve zakousnute, vytazene nejpozdeji vecer po vylete. Takze uz spise chronicky dusledek.

Ten samy rok, asi mesic po dobrati ATB jsem kliste opravdu chytil a doma jsem jej nedokazal vytahnout, byla na hodne blbe pristupnem miste a manzelka to neumela. Ja jsem se s tim hral asi hodinu a pul, az potom jsem se rozhodl, ze musim si to nechat vytahnout. Protoze to bylo v patek vecer a po te anabazi s unavou a boreliozou jsem dostal trochu strach, jsem zasel na pohotovost. Nikdo tam nebyl, bylo to po seste vecer. Rikal jsem te starsi doktorce, ze nedokazu vytahnout kliste a ze jsem "pred chvili" koncil s lecbou borelii a nerad bych se nakazil znova. Ta netusila, co borelioza je, jen se nastvane smala, co za blbosti vymyslim, ze chci od ni vytahnout kliste - vzdyt nejpozdeji po nasani odpadne samo. Nakonec to - asi jako "pomstu" - vyresila tak, ze mi doslova vyskrabala hlubokou diru, kliste pinzetou "vytrhla" primo silnym pohybem, ze v rane zustala i cela hlava se vsim, proto musela udelat tu diru...

Tj. zacatkem devadesatek v okresni nemocnici doktori nemeli moc poneti o borelioze, uz vubec ne o jeji zakernosti. I ten specializovany imunolog mel jenom hodne omezene znalosti a musel dohledavat, jaky test na to ma pouzit a jak jej interpretovat. Proste vsichni doktori se s boreliemi setkali prvnikrat u mne :oops: . Pricemz nemoc byla prvne popsana r. 1975, par let pozdeji uz se vedelo, ze to prenasi klistata a nekdy na zacatku osmdesatek se uz znal i puvodce... Pravda, tehdy prakticky neexistoval zadny rozsireny WWW, internet byl v naprostych plenkach.

Proto ja bych teda moc nespolehal na to, ze by nejaky dokturek nekde pri uraze nebo problemech vubec na tu "novou" alergii pomyslel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř srp 2, 2023 10:11

sobb píše:
apuka píše:Mimochodem, nemohu najit ten konkretni rozhovor s lidma z JCU na DenikuN, kteri tvrdili, ze uz okamzite po "zapichnuti" se dostavaji do tela borelie - jen pry prvni den by mely byt "neskodne".
O tom jsme se tu už před nedávnem bavili. Šlo o dost jiný výzkum - tedy o prokázání toho, že borelie nejsou vázány na slinné žlázy klíšťat (a množení v nich), nýbrž prostupují přímo ze střeva. Nicméne je to dané až počátkem sání. Mám pocit, že dohledatelné info k tomuto výzkumu je přímo na stránkách AV ČR.
Rozhovor na DenikuN jsem nenasel, ale vyskocil na mne z aktualne.cz. Mas pravdu, ze dokazaly, ze nejsou ve slinach ale jdou ze strev. A taky ze uz hned prvni den prechazaji do hostitele. Jen
když se klíště vyndá během prvního dne po přisátí, se hostitel, ať již zvíře nebo člověk, nenakazí. Jak vysvětluje, je to tím, že když klíště začne sát krev, borelie dostanou signál, aby přeměnily své povrchové antigeny, tedy tzv. převlékly svůj kabát. Jenže první borelie, které se do nového hostitele dostanou, ještě nejsou takto "zamaskované", a proto je imunitní systém odhalí a zničí.
Takze ano, mas pravdu Ty i ja.
Fungujici imunitni system si s tema z prvniho dne poradi. Pokud ale nemas plne a dobre fungujici imunitni system, tak Te nakazit mohou i ty nemaskovane bakterie...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř srp 2, 2023 10:23

sobb píše:Ano, americké. U toho "našeho" to zatím tedy nejspíš prokázané nebylo (?)
Ja TI nevim, jak jsem dal ten linkovany cesky clanek o tom (a jeste link na zpravu o vyzkumu), tak tam primo pisou, ze uz i v Evrope je vyskyt znamy, potvrzeny a mnozstvi neni uplne zanedbatelne. Napr. u lesnych pracovniku, jak to spomina i booze. Nediagnostikovanych nebo necemu jinemu propsanych pripadu je zajiste o rady vice.

No a vzhledem k tomu, ze asi neni moc pravdepodobne, ze vsechny ty lidi v Evrope byly kousnute americkym klistetem, ktere se v Evrope nevyskytuje, napr. na dovolene v Americe, tak je naopak vysoce pravdepodobne, ze - minimalne nektere - evropske kliste tu alergii taky dokaze vyvolat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod lojzmen » stř srp 2, 2023 13:09

mike píše: ...Tohle naprosto neodpovida tomu, co jsem o encefalitide cetl driv (zdroj uz nemam)....


Dost často se dalekosáhlé závěry vyvozují z jediné zprávy/práce/objevu.
Ale v přírodě to není tak, že na šroub M6 našroubuješ matici M6.
Čím komplexnější jev, tím víc je vše okolo něj rozplizlé a nejednoznačné.

Mnoho objevů v biologii je neopakovatelných. Není čas, peníze, lidi, přístroje, vůle, je tam omyl, podvod, neodhalené závislosti, kontaminace, atd.
Už jsem si zvykl, že spousta úžasných zpráv jsou PR nějakého týmu, protože dnes ve vědě platí: "Publikuj, nebo zhyň!"= nedostaneš granty/prachy.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » stř srp 2, 2023 14:17

lojzmen píše:Už jsem si zvykl, že spousta úžasných zpráv jsou PR nějakého týmu, protože dnes ve vědě platí: "Publikuj, nebo zhyň!"= nedostaneš granty/prachy.
Bohuzel - svata pravda (v CR, ale nejak se to rozmaha i po svete) :twisted:

Jeste jsi zapomel na "kruhove" vzajemne citace nekolika tymu - a cim mas vice citaci, tim jsi vice Adidas, pardon, "uznavany vedec". Uroven (popravde receno ani pravdivost) toho, co se cituje, neni hodnocene. ](*,). Proto ve vede(ckych clancich) plati dvojnasob - duveruj, ale proveruj.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř srp 2, 2023 15:52

apuka píše:Proto ja bych teda moc nespolehal na to, ze by nejaky dokturek nekde pri uraze nebo problemech vubec na tu "novou" alergii pomyslel.

To je asi mimo realitu uplne vsude, ale rec byla o tom, ze budou mit cedulku, na ktere je napsano "nesmi Heparin". Coz by zafungovalo i u nas, ale zasadni problem je tu cedulku ziskat resp. diagnozu, na zaklade ktere by se vubec doslo k tomu, ze cedulku potrebuji.

BTW, booze to nejspis ma (bavili jsme se pres SZ) a cedulku samozrejme nema.

apuka píše:tak je naopak vysoce pravdepodobne, ze - minimalne nektere - evropske kliste tu alergii taky dokaze vyvolat.

Z toho, co jsem zatim cetl + co psal booze, bych si na to i vsadil. Dalsi duvod, proc s klistaty nehrat ruskou ruletu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř srp 2, 2023 15:58

@lojzmen: jj, ale zrovna tady bych cekal, ze uz to bude docela prozkoumane. Na druhou stranu, mozna ty veci ani v rozporu nejsou. Jestli je to jak pisu, tak se bezpriznakove pripady k lekarum vubec nedostanou a lehke se zas nedostanou tam, kde se encefalitidou zabyvaji. Tam se dostanou jen ty tezsi a pak uz 1 - 2 ze 4 pripadu nasledky mit muzou a odpovida to cislum, co si pamatuju (5 % z celkovych je ctvrtina z 20 % viditelnych :)).

Jde jen o to, kolik lidi to opravdu nejak prodelalo a je imunnich. Tj. jestli jsou protilatky vhodnym indikatorem. Na zaklade zkusenosti s covidem bych rekl, ze spis ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » stř srp 2, 2023 18:21

mike píše:zasadni problem je tu cedulku ziskat resp. diagnozu, na zaklade ktere by se vubec doslo k tomu, ze cedulku potrebuji

Není problém získat cedulku jako takovou. A diagnóza? Přijdu s konkrétním podezřením a chcu testy. Nejde, neumí? Klidně samodiagnóza, když to jinak nepůjde. Pak si vyřídím tu cedulku, klidně přes psychiatra, jak píšu výše, na tom nezáleží.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví