Klistata

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klistata

Příspěvekod mike » úte čer 25, 2019 21:49

:D to ti prijde uplne spatne, ja se bavim. Mas pravdu v tom, ze rozsifrovat, co jsi chtel sdelit, se mi casto opravdu nedari, a tak se uz ani moc nesnazim. V tomhle pripade to plati taky, a tak jen poznamku. Me je to ve skutecnosti strasne jednoduche znamenalo, ze je uplne fuk, jak se na tebe kliste dostane, ale kdyz uz se dostane, tak je potreba ho zabit. Proto permethrin. Tot vse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » úte čer 25, 2019 22:01

mike píše: nekdo chova psa, jiny kliste. Aspon budes mit na cem vyzkouset ten Predator

Na tomhle ne. Mám s ním už "hlubokej vztah". Za to, že mě mohlo zabít, mu dopřeju azyl do konce života. Dal jsem mu do sklenice tampon s vodou, aby mělo hezky vlhko a nevyschlo :twisted:
apuka píše:Prijde Ti to normalni, ze nekdo musi takto reagovat na to, kdyz mu nekdo jiny stoupi na kuri oko a napise, ze neni to uplne tak, jak pises??? Mne to prijde jako reakce maleho urazeneho chlapecka na piskovisti, komu nekdo rozslapl jeho babovecku...

Zcela "normální lidská reakce", vklidu ;) Avšak na vrchu některý bábovičky může číhat klíště :D
FrantaKrajta píše:klíšťata chytali ne vláčením prostěradla, ale na kus suchého ledu hozeného na prostěradlo, po pár hodinách okolo něj bylo plno klíšťat s roztaženýma předníma nožkama, jak čekala na hostitele

To zní zajímavě a logicky, stálej zdroj oxidu je určitě přiláká... Třeba přirovnání ke spící osobě, jak psal Mike. Z tohodle pohledu jsem se na to fakt nedíval... Permethrin na Tyvek! :axe:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2019 0:01

Etheric píše:Dal jsem mu do sklenice tampon s vodou, aby mělo hezky vlhko a nevyschlo

Az mu tam zacnes davat tampon napusteny vlastni krvi, tak bude pozde :twisted:

Etheric píše:Třeba přirovnání ke spící osobě...

Celkem by mne zajimalo, jestli jsou klistata aktivni i v noci. Prijde mi, ze klosi ne, se setmenim prestanou otravovat, ale ruku do ohne bych za to nedal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » stř čer 26, 2019 8:33

@Mike,Apuka, já se už moc nebavím. Přijde mi to dost hloupé. Naopak si říkám, zda to má vůbec cenu sem psát nějaké i někdy pracně vyrešeršované a vyzdrojované informace, když se akorát ztratí těch urážkách, narážkách a "legráckách" okolo.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » stř čer 26, 2019 10:17

mike píše:tampon napusteny vlastni krvi

Tak tohle mě fakt zajímá, jdu do toho :mrgreen:
Když se na mě chytilo, měl jsem v sobě 17 piv a smrděl kouřem do morku kosti páč jsem dělal prase. Muselo se přisát večer, když jsem se válel v trávě a hledal lasturu 8)
Když mu nevadil takovej odér, schválně jestli půjde po pachu krve. Vyzkouším a dám vědět.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2019 17:10

To byl vtip! :D Krev se na vzduchu rychle srazi a v tomhle horku se nejspis zkazi. Bylo by humannejsi dat klisteti tampon s permethrinem ;-)

Pri sve vaze jsi mozna prekonal cesky rekord a kliste bude mit kocovinu jeste ted ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2019 17:14

@FrantaKrajta: samozrejme, ze to ma smysl. Ja to ocenuju a urcite i spousta dalsich, vem si, ze OF cte minimalne 10x tolik lidi, co sem pise a to vidime jen ty, co jsou prihlaseni, anonymnich muze byt jeste vic. Ze je na OF spousta OT balastu neni bug, ale feature ;-)

Dobra, omlouvam se, budu se snazit do apuky nerypat ;-)

BTW, nenarazil jsi pri hledani nekde na informaci, jestli jsou klistata aktivnii v noci? Docela by mne to zajimalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » stř čer 26, 2019 18:10

mike píše:To byl vtip!
To mi došlo, ale zajímá mě, jestli po tom pude.
Rekord jsem určitě nepřekonal, těch 17 bylo od rána do večera a jak jsem psal, dělal jsem prase, kolem tý bedny to vyběháš jak prd. Pořád vraženou držku v ohni, to je pak žízeň. Tolik piva bych v normálním režimu nedal ani za to prase :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv čer 27, 2019 6:47

Takže po pachu krve nejde. To byl úlet :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Olchor » čtv čer 27, 2019 8:52

Na likvidaci přisátých klíšťat jsem si namíchal Betadyne + chloroform 1:1. Chloroform běžně používají entomologové do smrtiček, hmyz spolehlivě zabíjí a rychle se odpaří, jod dezinfikuje. Zatím se to docela osvědčilo. Trochu je problém tu směs uchovávat, chl. je děsně prchavý, z plastu uteče, chce to skleněnou lahvičku s dobrým uzávěrem.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 27, 2019 9:12

Tady je trochu "laicky" popis, jak nachazi kliste hostitele.

Ted trochu presneji:
mike píše:nenarazil jsi pri hledani nekde na informaci, jestli jsou klistata aktivnii v noci? Docela by mne to zajimalo.
Sice jsi se to neptal me, ale...
Trochu prirodovedneho pohledu na kliste je tady. Ja tam zmineny i ten Halleruv organ. Zakladne by mel detekovat pry CO2, amoniak, teplotu, vlhkost a vibrace vzduchu (ne vsechno je uvedene v linkovanem clanku), pry vyciti nas uz ze dvou metru - ale neni to jeste uplne prezkoumany organ. Mimochodem, v druhe casti clanku (link na konci prvni casti) je hodne neprijemna informace, ze virus klistove encefalitidy se prenasi z nakazeneho klistete-matky na vajicka, tj. uz vylihle larvy jsou infikovana, takze rozsireni je zarucene... :twisted:

Kazdopadne, co se tyce oci, nektere kliste pry nema oci vyvinute vubec, nektere pouze par bunek pouze aby rozeznalo svetlo a tmu - a nektere je maji docela vyvinute, dokazou svoji obet normalne videt a sledovat (dokonce fakticky pronasledovat - viz muj odkaz na konci prispevku :twisted:).
Na druhe strane detekuje teplotu, takze muze jeho aktivita spise zaviset od okolni teploty. Tezko vsak rict, jestli je pro nej vyhodnejsi vyssi nebo nizsi teplota. Pokud si vybira i podle detekovaneho rozdilu teplot ("prichazi teplokrevni zivocich"), tak to citi urcite vice v chladu teda i v noci . Kdyz ale bude vnejsi teplota stejna jako vyzarovana teplota napr. cloveka, jako ted, tak (podle teploty) nerozezna, ze "neco jde".

A aby to nebylo tak jednoduche, muzes si tady procist vedecky clanek o tom, jak zkoumali vedci americke psi kliste (ci co to je) a zjistili, ze s velkou pravdepodobnosti Halleruv organ detekuje i infracervene zareni a taky ze je fotosenzibilni, takze rozeznava svetlo a tmu. Tak si vyber, co si chces z toho vseho odvodit :wink:.

No a na zaver tady neco pro "milovniky klistat" (a pro etherica na fotce ukazka, jak by mel vypadat spravny pribytek pro chovne klistata :-)). Je tami vyzva, jak muzete pomoci - sbirejte klistata a posilejte je (poradne napite) na pruzkum! 8)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod pavproch » čtv čer 27, 2019 9:48

Fčera sem na sobě (ve vlasech) našel první letošní, ještě bylo lezoucí, nezahryznuté. Na Horní Bečvě na přehradě, pod borovicema. Byla (zaživa) kremace na sirce. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klistata

Příspěvekod GreyMouse » čtv čer 27, 2019 9:56

apuka píše:No a na zaver tady neco pro "milovniky klistat"...

Klíšťata rodu haylomma pocházejí z Afriky, ale usadila se už i v jižní a východní Evropě, kde tamější mírné zimy dokážou běžně přežít... Od běžného klíštěte druh hyalomma rozpoznáte nejen podle toho, že je větší. Má také typicky pruhované nožičky, obvykle oranžovo-žluté barvy.

No nazdar, jestli jsou ty svině tak velký, že je vidět, že mají pruhované nožičky, tak se máme na co těšit #-o (Kdysi jsme se s kamarádkou pokoušely rozlišit hraboše polního od hraboše mokřadního. Podle velikosti to mohly být oba druhy, k rozlišení měla napomoci barva nohou. Všechny odchycené kusy měly nohy jako prase, poznaly jsme kulový :?)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » čtv čer 27, 2019 10:35

@GM: Jedno dulezite poznavaci znameni:
To ale není na tomto druhu tropického klíštěte to nejhorší. Zatímco klíště obecné číhá na kořist pasivně v porostu, hyalomma svou oběť pronásleduje i desítky metrů. Pohybuje se podobně jako pavouk a na rozdíl od běžného klíštěte svoji oběť vidí - má totiž oči. Vnímá i její teplo, pach a vydechování oxidu uhličitého.

"Je to dravé klíště. Svou kořist může i pronásledovat, než se na ni vrhne"

Takze jej rozlisis tak, ze se koukas kolem, kdyz smerem k Tobe nejake kliste utika, zacnes pred nim klickovat, stejne Te dobehne a nakonec vrhne, je to "to nove" :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 27, 2019 10:52

mike píše:BTW, nenarazil jsi pri hledani nekde na informaci, jestli jsou klistata aktivnii v noci? Docela by mne to zajimalo.
Jak psal Apuka (nečetl jsem všechny ty odkazy, jen ten výcuc). Zde zkoumali pomocí IR kamer a sledovacího software přímo pohyb Ixodes Ricinus (klíště obecné) v noci a ve dne za různých hodnot vlhkosti v klimakomoře. A největší aktivita byla za soumraku a v noci. Zmiňují tam fotoreceptory, Ixodes Ricinus sice nemá očička, ale našli u nich fotosensitivní buňky. A aktivita za soumraku je celkem logická, za těch 150 miliónů let se dokázali ideálně přizpůsobit svým hostitelům, evoluce je sviňa, je to fakt dobrý parazit. V noci bývá větší vzdušná vlhkost, klíště docela rychle vysychá, proto se za sucha vrací do spadaného listí a k zemi - to ti ale asi moc nepomůže, když tě vycítí v blízkosti (CO2 a další podněty), prostě asi vyleze zpátky na stéblo trávy a roztáhne ručičky i v nynějším vedru. Jejich hostitelé jsou aktivnější za soumraku (jelenovití, většina savců v lese), klíště spát nebude :D
pavproch píše:Byla (zaživa) kremace na sirce
Nerad ti to zase kazím, jak s tou trávou a stromy, ale to je možná ten nejhorší způsob :D Všude se udává, že takto akorát, když škvařící-se klíště krásně pukne, můžeš rozšířit jeho obsah včetně infekcí ve formě krásného aerorosolu všude okolo :) Aspoň tak to vždycky všude psali, a má to nějakou logiku. Samotné spálení asi vadit nemusí, když ho spálíš dostatečně daleko od sebe, třeba zabalené v papírovém kapesníku.
Olchor píše:Na likvidaci přisátých klíšťat jsem si namíchal Betadyne + chloroform 1:1. Chloroform běžně používají entomologové do smrtiček, hmyz spolehlivě zabíjí a rychle se odpaří, jod dezinfikuje.
Jo, to je docela dobrý nápad. Podobně asi funguje i ten zmiňovaný Ixoderm (zmiňují ve složení diethyléter, který hmyz usmrcuje úplně stejně). A asi i ta australská metoda (éter ve spreji, který ještě to klíště navíc zmrazí). Obojí (jsou to organická rozpouštědla) by možná mohlo i pomoci při rozpuštění lepidla, kterým klíště svůj ozubený "bodák" (hypostom) postupně přichycuje v ráně, ale to jen spekuluji. Zkusím se ještě poptat odborníků, co je přímo zkoumají, jaká metoda se jim osvědčila.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 27, 2019 11:00

Ad ta tropická klíšťata - co to tam v parlamentu Pitomio dělá, že nás před těmito migranty neochránil :D Kde jsou ty občanské hlídky uvědomělých Orteláčků, obětavě pročesávající lesy a hledající uprchlé Hyalommy? :twisted:
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod GreyMouse » čtv čer 27, 2019 12:09

apuka píše:Takze jej rozlisis tak, ze se koukas kolem, kdyz smerem k Tobe nejake kliste utika, zacnes pred nim klickovat, stejne Te dobehne a nakonec vrhne, je to "to nove" :wink:

Bezva, dík :?. Člověk se v těch současných vedrech moc nevyspí a teď se mi ještě bude zdát o tom, jak mě pronásledují klíšťata ve velikosti divočáka #-o


FrantaKrajta píše:Nerad ti to zase kazím, jak s tou trávou a stromy, ale to je možná ten nejhorší způsob :D Všude se udává, že takto akorát, když škvařící-se klíště krásně pukne, můžeš rozšířit jeho obsah včetně infekcí ve formě krásného aerorosolu všude okolo :) Aspoň tak to vždycky všude psali, a má to nějakou logiku.

Klíšťata ze psa většinou posíláme kanalizací do čističky a doufáme, že ten výlet nerozchodí. Občas se ale stane, že nacucané odpadlé klíště někdo přehlédne a rozšlápne. Snažím se všechny krvavé stopy utřít, hadr vyhodit, ruce si pořádně umýt, ale dobrý pocit z toho nemám. Na zdravotní nezávadnost takového řešení bych si nevsadila ani pětník :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Klistata

Příspěvekod Kjuba » čtv čer 27, 2019 14:38

Olchor píše:Na likvidaci přisátých klíšťat jsem si namíchal Betadyne + chloroform 1:1. Chloroform běžně používají entomologové do smrtiček, hmyz spolehlivě zabíjí a rychle se odpaří, jod dezinfikuje. Zatím se to docela osvědčilo. Trochu je problém tu směs uchovávat, chl. je děsně prchavý, z plastu uteče, chce to skleněnou lahvičku s dobrým uzávěrem.


Jo, to je docela dobrý nápad. Podobně asi funguje i ten zmiňovaný Ixoderm (zmiňují ve složení diethyléter, který hmyz usmrcuje úplně stejně). A asi i ta australská metoda (éter ve spreji, který ještě to klíště navíc zmrazí).


No já teda nevím, ale používat směs s éterem (počítám, že s dietyléterem) mi nepřijde jako zrovna dobrý nápad. Klíště to asi usmrtí, ale nosit to s sebou v létě, při 30 stupňích, když bod varu éteru je asi 35 stupňů je dle mého skromného názoru kravina. Navíc je éter prudce hořlavý až výbušný ve směsi se vzduchem. Myslím, že na průser je zaděláno.

Btw. do smrtniček entomologové používají hlavně etylacetát a ne chloroform. Ten taky rychle usmrcuje a má vyšší bod varu. Někde přes 70 stupňů. Tak třeba by byl vhodnější.

Jo a taky nevím, jak by jsi chtěl něco éterem zmrazit. To nefunguje. Na to se spíš používá kelen neboli etylchlorid.
Naposledy upravil Kjuba dne čtv čer 27, 2019 16:44, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv čer 27, 2019 15:57

První test Predatoru. Nastříkáno na dlouhý kalhoty. 4 hodiny pomalý chůze se třpytkou okolo Sázavy, všude tráva po kolena. Ani jedno klíště, zato nohy posetý červenejma flíčkama a na kůži pocit, jako by byla spálená od slunce. Za blbý 4 hodiny šíleně pomalý, absolutně nepotivý chůze. Jak ty nohy budou vypadat po celym dnu namáhavý rychlý chůze se sedmi kilama na zádech?? :((
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 27, 2019 16:57

Jak dlouho jsi je nechal uschnout, nez sis je obleknul? Asi mas citlivejsi kuzi a v tomhle horku se to projevuje nejhur. Pomuze, kdyz kalhoty nastrikas nejakou dobu predem. Klidne den nebo dva. Neni jasne, cim to vlastne je, muze to delat i DEET, ktery vyprcha. Permethrin vydrzi, tyden bych mu veril.

Po celem dnu poradne chuze mozna budou vypadat lip, jelikoz pot svinstvo odplavi :) Tezko rict, u mne to vypada spis jako koprivka, ale nesvedi to. Jen mistne, kde se kalhoty nejvic trou o kuzi. A vetsinou jen kdyz je nastrikam rano a pak hned jedu na vylet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 27, 2019 17:03

FrantaKrajta píše:A největší aktivita byla za soumraku a v noci. Zmiňují tam fotoreceptory, Ixodes Ricinus sice nemá očička, ale našli u nich fotosensitivní buňky. A aktivita za soumraku je celkem logická, za těch 150 miliónů let se dokázali ideálně přizpůsobit svým hostitelům, evoluce je sviňa, je to fakt dobrý parazit. V noci bývá větší vzdušná vlhkost, klíště docela rychle vysychá, proto se za sucha vrací do spadaného listí a k zemi - to ti ale asi moc nepomůže, když tě vycítí v blízkosti (CO2 a další podněty), prostě asi vyleze zpátky na stéblo trávy a roztáhne ručičky i v nynějším vedru. Jejich hostitelé jsou aktivnější za soumraku (jelenovití, většina savců v lese), klíště spát nebude

Hmm, smysl to bohuzel dava. Akorat jsem myslel, ze zvirata presla na nocni aktivitu teprve nedavno, kvuli lidem. Njn, tak holt je treba se chranit i v noci, jesteze u nas venku neprespavam a v Alpach chodivam vys, nez zatim svine dolezly ;-) U nas to holt chce strikat Tyvek, stan nebo cokoliv, pres co muze kliste prilezt.

Co klosi? Tam mi fakt prijde, ze za tmy neotravujou a pritom jejich hlavni hostitel jsou prave jelenoviti. Takze bych cekal podobny vyvoj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 27, 2019 17:25

Kjuba, dík za upřesnění. Smrtičku na hmyz jsem měl v rukou jen kdysi dávno na táborech od školních olympiád, co jsme do ní lili už fakt nevím :D

Máš pravdu, určitě opatrnost! Jsou to prudce hořlavé, nebezpečné látky. Navíc samovolná tvorba peroxidů (fuj!) při skladování a máte pěkný průser. Měl jsem napsat, že žádné domácí experimenty nedoporučuji! :cry:

Jde mi u těhle spekulací a diskusí jen o porovnání metod, proč třeba fungují nebo naopak nefungují, i třeba rozebrání komerčního přípravku, o kterém jsou dostupné jen marketingové řeči a totálně zjednodušená videa.

Ixoderm jsem zatím neviděl, doslechl jsem se o něm až tu v diskusi. U toho Ixodermu píší skladujte do 25st. Diethylether je uvedena až jako druhá složka ze čtyř, první je ethanol, poměry samozřejmě nepíší. Jestli je směs diethyletheru a ethanolu azeotrop a jaký vliv to má na bod varu fakt z hlavy nevím :)

V australském spreji máš ale dimethylether, (jo, měl jsem to rozepsat, místo pouhého "éter"), běžný hnací plyn sprejů. Klasický mrazicí sprej. Jak dobře to funguje nevím, jen mne zaujalo, že to v Austrálii na klíšťata doporučují.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 27, 2019 19:15

mike píše:Co klosi? Tam mi fakt prijde, ze za tmy neotravujou a pritom jejich hlavni hostitel jsou prave jelenoviti. Takze bych cekal podobny vyvoj.
Ti jsou taky aktivnejsi spis okolo soumraku, ne? Aspon co si tak pamatuju. Ale nevim, jako aktivni lovci hostitelu jsou trochu v jine nice, a vlastne ani na cloveka nechteji, si te spletli s jelenem ;) . Ani jim nejspis tolik nehrozi vyschnuti jako klistatum, ostatne nejsou vubec pribuzni. Jedna neprijemna novinka - v USA udajne dle jedne studie (nenasel jsem blizsi podrbnosti, jen kratkou zminku) objevili bakterie borelky i u klosu, nastesti u nas zrejme stale vektorem boreliozy nejsou, a doufam ani nebudou :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » čtv čer 27, 2019 19:35

mike píše:Jak dlouho jsi je nechal uschnout, nez sis je obleknul?
chvíli, ale na slunku a větru... Není vedro, je úplně božsky příjemně, nádherně, tak akorát :) Nespotil jsem se v těch kalhotech ani trochu... Právě se obávám toho, až bych se v tom spotil, že se to přenese na kůži mnohem víc. 4 hodiny na rybách je něco jinýho než celej den šlapat hore dole s batohem na zádech... No radši to nastříkám den dva předem a nechám pořádně vyvětrat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 27, 2019 20:27

FrantaKrajta píše:Ti jsou taky aktivnejsi spis okolo soumraku, ne? Aspon co si tak pamatuju.

Jak kdy, jak kde. Vylozene na slunci se jim nelibi, ale ve stinu a vlhku jsou pekne aktivni i pres den. Ja jsem toho sveho na Slovensku chytnul dopoledne :? Je pravda, ze ted je lepsi chodit v tom horku pres den, to jsou spis zalezli, zatimco k veceru otravuji dost. To same komari, jsem pekne dozrany.

FrantaKrajta píše:Jedna neprijemna novinka - v USA udajne dle jedne studie (nenasel jsem blizsi podrbnosti, jen kratkou zminku) objevili bakterie borelky i u klosu, nastesti u nas zrejme stale vektorem boreliozy nejsou, a doufam ani nebudou :)

Kdyz jsem byl v zime na infekcnim, tak doktorka automaticky pridala test na borelie. Rikal jsem ji, ze mne kousnul klos a ti ji neprenasi a ona na to "Vite to jiste?" No, nevim. Ta moznost tu samozrejme je, asi min pravdepodobna, nez kliste (diky zivotnimu cyklu), ale vyloucit se to neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod mike » čtv čer 27, 2019 20:30

Etheric píše:chvíli, ale na slunku a větru...

V navodu mas aspon 10 minut pred oblekanim.

Etheric píše:No radši to nastříkám den dva předem a nechám pořádně vyvětrat..

Zkus. Jedna moznost je, ze kuze reaguje na permethrin, pak mas asi smulu. Druha, podle mne pravdepodobnejsi, na nejake tekave latky ve spreji obsazene vcetne DEET. Pak vyvetrani pomuze. Permethrin je docela stabilni a tekat by moc nemel ani v horku.

Predpokladam, ze jsi strikal jen zvenku :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Klistata

Příspěvekod Etheric » pát čer 28, 2019 5:51

mike píše:Predpokladam, ze jsi strikal jen zvenku :)
ano, ale myslím si, že to projde skrz naskrz tou látkou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Klistata

Příspěvekod Grent » ned čer 30, 2019 14:10

cavko .. s tymto repelton nemate skusenosti? https://www.trekland.sk/produkt/2423/ca ... spray-60ml
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Klistata

Příspěvekod sobb » úte črc 2, 2019 17:11

Jsem se i přes mračna klošů, hejna klíšťat a letky komárů byla před chvílí kouknout, jestli v lese neroste něco k večeři. A loupu takhle červavou nohu z růžovky, a kdo to na mě vybafl zevnitř z klobouku? Roztomiloučké přítulné klíště :mrgreen:
Takže sprejeři by měli chodit na houby pouze s rukavicemi napuštěnými permethrinem :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klistata

Příspěvekod apuka » úte črc 2, 2019 18:02

Neni to kliste ani klos... Dnes jsem dostal SMS od rodiny z Allgau. Po informaci, kam se vybrali byly vety cca u syna: "utoci na mne nejaci letajici zeleni brouci" a u manzelky "furt mne otravuji hromady ovad". Uz druhy den si je takto rozdeluji :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví