Spanie na mokrej zemi

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » pon říj 14, 2019 8:26

Ahojte,
potreboval by som poradit ohladom spania na mokrej (vlhkej) zemi.

Spal som pod stromami, podklad bola zem s travou, na nu som pouzil vodotesnu podlahu do stanu (https://www.decathlon.sk/vodotesna-podl ... 63704.html), na nu som dal karimatku Klymit Insulated static V Lite (https://www.4camping.sk/p/nafukovacia-k ... ic-v-lite/) a spal som v perovom spacaku CRITERION PRIME 400 (https://www.nalehko.com/produkt/prime-400/).

Nad ranom ma prebudil chlad od zeme. V spacaku mi bolo teplo, netriasol som sa od zimy, ale tam kde sa telo dotyka karimatky som citil chlad.
Doteraz som pouzival spacak z umelych vlakien a s tymto problemom som sa nestretol.
Na sebe som mal oblecene termopradlo (tricko s dlhym rukavom, spodky a ponozky).
V noci bola teplota od 8 do 10 C. Nad sebou som mal tarp pre pripad dazda.

Viete mi poradit kde som spravil chybu, comu sa mam dobuducna vyvarovat? Stretli ste sa s niecim podobnym?

Ako riesite spanie na mokrej ci vlhkej zemi? Doteraz som vzdy nasiel suche miesto na spanie, ale to sa nie vzdy podari.

Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod GreyMouse » pon říj 14, 2019 11:53

Pokud byla karimatka dost nafouknutá a neprolehl jsi ji až na zem (ani ráno), tak mi to přijde zvláštní, odkazovaná kombinace karimatky a spacáku by měla mít v uvedených podmínkách rezervu. Já tedy (vleže ve spacáku) nepoznám jestli je zem suchá nebo mokrá, pod TaR NeoAir Xlite si dávám igelit. Trochu chlad od země jsem cítila jen když mi karimatka nepatrně ucházela a k ránu už jsem se dotýkala některými částmi těla země.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » pon říj 14, 2019 12:04

@ GreyMouse:
Karimatka bola nafuknuta poriadne, viac sa uz nedala. Vzdy ju tak nafukujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 14, 2019 16:24

a nebyla jen studena karimatka? me se stava, ze karoska je studena (mam.taky klymit)takze kdyz se melu ve spacaku, tak chvili citim chlad ale.je to spis nevyhrata karimatka pode mnou - po chvili se to zlepsi, jak se material.pode mnou ohreje
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod booze » pon říj 14, 2019 18:11

Ze si spal na boku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » pon říj 14, 2019 20:22

spal som aj na chrbte aj na boku, v tom by som problem nevidel. Preco sa pytas?

@ Mawenzi: mozno to bude tou studenou karimatkou, nafukal som ju niekolko hodin pred tym nez som isiel spat, ale to by sa ten chlad prejavil na zaciatku (doba spanku) a nie az nad ranom.
Doteraz som ju vzdy nafukal a do hodiny som uz na nej aj spal.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod tsunami » pon říj 14, 2019 20:34

Když lehneš na bok, tak promáčkneš karimatku na zem.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod apuka » pon říj 14, 2019 21:46

bonatius píše:nafukal som ju niekolko hodin pred tym nez som isiel spat
Nemuze byt problem prave v tomto? Pokud klesla teplota mezi nafoukanim a spanim, vzduchova vrstva mohla dost "klesnout", karimatka by mohla byt mekci a do rana (kdyz je nejchladneji) jeste vice. A timpadem izolovat o dost mene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » úte říj 15, 2019 9:22

tsunami píše:Když lehneš na bok, tak promáčkneš karimatku na zem.


tato karimatka je robena aj na spanie na boku
https://www.outdoorline.sk/sk/karimatky ... -karimatka
pozri zalozku Klymit technologia
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod apuka » úte říj 15, 2019 9:42

@bonatius: Ale ta technologia neni o tom, aby zabranila tomuto:
tsunami píše:Když lehneš na bok, tak promáčkneš karimatku na zem.
Timpadem ani nezabranuje mensimu tepelnemu odporu v miste promacknuti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod booze » úte říj 15, 2019 9:44

Mas spacak s rozdilnym plnenim
Malo nafouklou karimatku
Spis na boku
Toto je spatna kombinace.
Karimatka musi byt nafoukla a tvrda jak prkno. Obracet se musis ve spacaku a ne se spacakem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » úte říj 15, 2019 10:01

karimatka bola riadne nafuknuta a tvrda. Ked som rano citil chlad, tak som ho citil aj ked som lezal na boku ci na chrbte, alebo na bruchu.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod PaKo » úte říj 15, 2019 10:05

Nemohlo jít spíše o vlhkost, která se vysrážela na karimatce / spodku spacáku, kdy vzhledem k tomu začal logicky hůře izolovat?
PaKo
 

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod apuka » úte říj 15, 2019 11:06

bonatius píše:karimatka bola riadne nafuknuta a tvrda
Neni otazkou, jaka byla, kdyz jsi ji nafoukl ale jestli byla stale "riadne nafuknuta a tvrda" i rano, kdyz jsi pocitoval chlad. Najdes na OF spoustu prispevku, kde lidi pisou sve zkusenosti s ruznymi karimatkami, ze je museli v noci/nadranem dofukovat bo se ochladilo.
bonatius píše:Ked som rano citil chlad, tak som ho citil aj ked som lezal na boku ci na chrbte, alebo na bruchu.
Obavam se, ze pokud jsi uz citil chlad, tak si "se ztratil" ze sve komfornti zony a zmena polohy Ti potom uz rychlou zmenu neprinese.
Jeste mala poznamka - abys to nevzal, ze se Te tady nekdo snazi presvedcit, zes neco udelal blbe. Jen se snazime kazdy najit moznosti, ktere mohly Tvoje problemy zpusobit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » úte říj 15, 2019 11:13

ja som rad za kazdy navrh, pripomienku, poznamku, aby som vedel coho sa mam nabuduce vyvarovat, na co si dat pozor
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod booze » úte říj 15, 2019 12:01

Tak to je zahada.
Kolik vazis?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod bonatius » úte říj 15, 2019 12:04

75 kg
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod apuka » úte říj 15, 2019 12:36

Ciste technicka...
@bonatius: Prosim, necituj zbytecne cely predchozi prispevek, je jasne, ze reagujes na nej, kdyz pises hned dalsi svuj. Stejne vecer Te na to upozorni mike :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod Morty » úte říj 15, 2019 13:03

Mám tu stejnou karimatku a pokud je nafouknutá naplno, tak ji neprolehnu na boku ani se svýma 90kg.

Podle mě je problém v tom, že ta karimatka opravdu mizerně izoluje. Je to daň za hmotnost. Pokud vím, že bude v noci kosa, tak ji doplním o alumatku, kterou mám položenou na nafukovačce. Pak je vše OK. Pod 0 stupňů beru pěnovku TaR Ridgerest.

Vyzkoušel bych ve stejných podmínkách tu alumatku a pak by se vidělo. Vlhkost může mít vliv, ale podle mě jde hlavně o tepelný odpor karimatky, který v případě té lehké klymitky je nízkej.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod Allydamm » úte říj 15, 2019 13:10

Když je opravdu nafouknutá, i na boku tam musí zbýt 1-3cm vzduchu ty že by mizerně izolovaly a pěna by byla lepší? To se mně trošku nezdá.
Allydamm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv úno 21, 2019 8:58

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod Morty » úte říj 15, 2019 13:33

nerozumím tomu moc, ale asi to bude něco společnýho s prouděním vzduchu - je rozdíl jestli je to 5cm pouze vzduchu nebo vzduch v pěnové 5cm karimatce (teoreticky, taková neexistuje asi).

Prakticky vyzkoušeno mám, že alumatka + Klymit (alumatka nahoře) je něco na čem se vyspím i v 5st. Bez alumatky je mi zima. Naopak (alumatka dole), to nefungovalo.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod GreyMouse » úte říj 15, 2019 14:27

U té Klymit uvádějí tepelný koeficient 4,4, u Therm-A-Rest NeoAir XLite jen 3,2; Klymit je tedy papírově "teplejší", přesto mi na TaR NeoAir zima odspodu nebyla ani při teplotách kolem nuly, natož při skoro 10 nad nulou. Že by deklarované parametry neodpovídaly? Hodila by se zkušenost někoho, kdo kromě Klymit vyzkoušel i něco jinýho, aby to mohl porovnat :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 15, 2019 14:36

sakra ja mam klymit ul insulated a insulated prave ze kvuli zime ze 5let stara zlite je uz 5st a min malo v-5 uz ultra malo, ze jako ta klymit insulated bude i do teplot lehce pod nulou ok...

tyden zpet v noci asi 8st, celou predchozi noc chranec, tarp na mokry zemi, celou noc chcanec a bylo to ok, takze... by to snad az.tolik samotnou karoskou snad byt nemelo ale teda trochu me to.znejistelo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod Morty » úte říj 15, 2019 15:06

Omlouvám se, vše co jsem psal bylo k nezateplené obyč Klymit static V2, kde je R 1,3. Až teď jsem si toho všimnul. Diskuze je o Insulated verzi, tam nevím, ale v teplotách nad nulou by určitě fungovat měla.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Spanie na mokrej zemi

Příspěvekod mike » úte říj 15, 2019 17:29

apuka píše:Prosim, necituj zbytecne cely predchozi prispevek, je jasne, ze reagujes na nej, kdyz pises hned dalsi svuj. Stejne vecer Te na to upozorni mike :wink:.

Jo. Prave jsem smazal 4 takove citace :evil:

GreyMouse píše:U té Klymit uvádějí tepelný koeficient 4,4, u Therm-A-Rest NeoAir XLite jen 3,2; Klymit je tedy papírově "teplejší", přesto mi na TaR NeoAir zima odspodu nebyla ani při teplotách kolem nuly, natož při skoro 10 nad nulou.

Spal jsem na XLite na ledovci, kdy zacalo mrznout uz po zapadu slunce a od zeme resp. snehu mi zima nebyla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Outdoor a zdraví