mononukleoza

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

mononukleoza

Příspěvekod coolturista » sob srp 25, 2007 16:10

vcera jsem byl na krevních testech s podezrenim na mononukloezu, tak doufam ze ji nemam :shock: :shock:
1) mate nekdo zkusenosti s timto onemocnenim ?
2) po jak dlouhe dobe muzu sportovat ? nebo jestli je to individuální
3) pise se, ze zpusobuje zvetsena jatra a slinivku. Tyto organy se udajne zvetsi a ,,vylezou" pod žeberní oblouk, proto je sport nebezpecny. Uvadi se ze minimalně 2-3 mesice v klidu, co si myslite vy ? jinak dieta mi a ..no alcohol" mi nevadí....
coolturista
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř srp 1, 2007 23:43

Re: mononukleoza

Příspěvekod papun » sob srp 25, 2007 16:37

coolturista píše:vcera jsem byl na krevních testech s podezrenim na mononukloezu, tak doufam ze ji nemam :shock: :shock:
1) mate nekdo zkusenosti s timto onemocnenim ?
2) po jak dlouhe dobe muzu sportovat ? nebo jestli je to individuální
3) pise se, ze zpusobuje zvetsena jatra a slinivku. Tyto organy se udajne zvetsi a ,,vylezou" pod žeberní oblouk, proto je sport nebezpecny. Uvadi se ze minimalně 2-3 mesice v klidu, co si myslite vy ? jinak dieta mi a ..no alcohol" mi nevadí....


Prvni predpoklad je doufat, ze to bude v pohode.

Ale tak jinak to mel kamos a zhruba jak pises. Omezeni na sport cca 3 mesice, nesmis mastne veci. Nic smazeneho myslim. Pak dlouho bral nejake leky. Ale to uz je naprosto fit.

Tak snad uz jenom budu drzet palce.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Karel » sob srp 25, 2007 17:12

Zalezi, jak moc te to slozi. Pokud se ted necitis nejak hodne spatne a najdou ti to, tak ti to preleci doma antibiotikama a pohoda. Normalne se to projevuje jako angina nebo chripka. U nekoho to probehne tak mirne, ze ani nezjisti, ze to ma, protoze to vylezi jako normalni nachlazeni - viz muj kamarad, kteremu moncu zjistili az zpetne pri nejakych testech. Udajne je procento lidi, co to meli a nevedeli o tom, docela velke.

Tato nemoc je strasne individualni. Ja lezel v nemocnici, pritelkyne se lecila doma. Ja mel uz po odchodu z nemocnice jaterni testy OK, moje pritelkyne ma jaterni nasledky trvale a tucna jidla ji nedelaji dobre. Nekdo je po nemoci jeste 2 mesice lazar a zadycha se i do maleho kopce (viz muj kolega z prace), ja jsem mesic po nemoci zacal sportovat.

Jo a pry (rikala mi to doktorka na jedne z naslednych kontrol), se muzou z toho zblaznit nejaky krvinky a udela ti to leukemii (hodne mala pravdepodobnost) - za tuto info moc nerucim, protoze ti doktori blekotali strasnou spoustu veci (obcas si i dost odporovali) a mozna jsem to spatne pochopil.

Jak jsem rikal na zacatku - bude strasne zalezet na tom, jak se budes citit.
Karel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 11, 2005 6:16

Re: mononukleoza

Příspěvekod george1 » sob srp 25, 2007 18:53

coolturista píše:vcera jsem byl na krevních testech s podezrenim na mononukloezu, tak doufam ze ji nemam :shock: :shock:
1) mate nekdo zkusenosti s timto onemocnenim ?
2) po jak dlouhe dobe muzu sportovat ? nebo jestli je to individuální
3) pise se, ze zpusobuje zvetsena jatra a slinivku. Tyto organy se udajne zvetsi a ,,vylezou" pod žeberní oblouk, proto je sport nebezpecny. Uvadi se ze minimalně 2-3 mesice v klidu, co si myslite vy ? jinak dieta mi a ..no alcohol" mi nevadí....


To je fakt dost subjektivní. Hlavně tomu nesmíš podléhat. Pokud ti není blbě a jen ti jí konstatovali, tak máš na 75 % vyhráno. Já přechodil C hepatitidu a patřím mezi 20 % lidí, kteří se z toho dostali. Prostě musíš najet do sebe. Rok nejez smažený a tučný, přežírej se zeleninou, z mastnoty pouze olivový olej, ale až do na sucho udělaného jídla, zapomeň na kořalku (to raději na vždy), omez pivo na 2 týdně (na ten rok). Pij odvar z pampeliškovýho kořeně a kopřivovej čaj. Na jaře každej den 10 stonků pampelišky jen tak, ale hlavně jogurt (netučnej) - pořád a furt.

A neboj se turecký a arabský kuchyně. Já měl ALT 3,12 a po měsíci v Turecku jsem měl 0,89. Je to o tý M.D.Rettigový - to není zdravá kuchařka.

Co se sportu týká nevím. Já bral intereron a ribavirin, takže po 80 km na kole mi bylo nejlíp a nikdo se mnou nechtěl jezdit. Fakt ale je, a to opakuji, mě na to přišli náhodou a nebylo to nijak rozjetý, takže subjektivita platí. Drž se. Jinak jeden z nejlepších jaterníků je Doc. Stráský v pavilonu G ve Vinohradský nemocnici. A lidi, kteří léčbu berou vážně, bere taky vážně.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod coolturista » sob srp 25, 2007 19:10

Pribihalo to asi takhle.. Na cca 3 dny jsem zacal mit teploty cca 38,5, pocení, zimnice atd.. POtom dva dny teplota 37,5, coz jsem trochu prechodil, ale citil jsem se dobře, tyden na to mi otekly mandle (s bilym povlakem + čepy), jinak trochu svalova unava atd, tohle bylo asi taky cca 4 dny, vcera sem byl na tý krvi, a nassadil sem antibiotika, momentalně jsem uplně v pohodě, teplota v normalu, bolest v krku pomalu odeznívá. Vysledky testu budou v pondělí.

To je dobře že je to hodně individuální, ja jsem celkově pomerne odolnej, z predstavy ze budu pul roku bez sportu se mi dělá hodně špatně. :roll:
Jde o to že klasickej obvodák mi rači naordinuje 3 mesice a vic bez sportu, aby nahodou neco neposral, lepsi vice nezli mene. Co se tyce diety, s tim nemam absolutně zadny problem, vlastne se temer nic nezmeni. Ohledně chlastu to je docela blby, ale tam jsem ochoten vydrzet klidně i pul roku, narozdíl od toho sportu, posilovny, kterou bych chtěl nejpozdeji do zacatku října. TEDA POKUD MI TU POSRANOU NEMOC NAJDOU... :((
coolturista
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř srp 1, 2007 23:43

Příspěvekod Labash » sob srp 25, 2007 19:51

co ja si pomatuju, tak sem to mel ve skolce (jo to byly casy :mrgreen: ) a snasel sem to hooodne spatne, byl sem s tim doma neco okolo pul roku, desna dieta, jak uz nekdo psal zadny mastny, smazeny... no a vic si nepomatuju
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod chonda » ned srp 26, 2007 21:09

Zcela individuální průběh...Pochybuju, že by mononukleózu řešil obvoďák...Jinak nepodceňovat, při dobrém zanedbání končí cirhózou nebo rakovinou jater...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod coolturista » ned srp 26, 2007 22:00

no tak to by byl konec.. Cirhoza nebo rakovina jater... Ale bych na tu nemoc musel asi hodně chlastat, abych si to privodil, z predcasneho sportu snad tolik ne.
Navíc proc by to nemohl resit obvodák ? v jeho kompetencích to je, ale ta nemoc je uz pomerne zavazna, takze je mozne, ze me s tim poslou do nemocnice.
coolturista
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř srp 1, 2007 23:43

Příspěvekod chonda » ned srp 26, 2007 22:11

Nemusíš na to chlastat, může se to dokonce stát i při veškerém dodržování léčebného režimu...Já nevím, jestli to řeší obvoďáci, co jsem zatím slyšel, tak to řešili v nemocnici...Ale počkej si na doktory, šíp tady je určitě, tuso snad taky někde je, tak ti toho řeknou daleko víc a líp než já...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod tuso » ned srp 26, 2007 22:22

chonda píše:Nemusíš na to chlastat, může se to dokonce stát i při veškerém dodržování léčebného režimu...Já nevím, jestli to řeší obvoďáci, co jsem zatím slyšel, tak to řešili v nemocnici...Ale počkej si na doktory, šíp tady je určitě, tuso snad taky někde je, tak ti toho řeknou daleko víc a líp než já...


Ještě se nestalo, aby tuso někde nebyl :mrgreen:

K mononukleose se nevyjádřím. Protože jsem chirurg, tak to není moje parketa.A znalosti ze školy jsou minimálně 10 let staré-když vezmu v potaz skluz vydání medicínské literatury, tak i víc.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » pon srp 27, 2007 6:20

tuso píše: K mononukleose se nevyjádřím. Protože jsem chirurg

Ale máme tady obvoďačku... :D
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Klíma » pon srp 27, 2007 6:28

ja si jenom pamatuju ze driv se s tim posilalo na infekcni (bud lezet nebo alespon ambulantne dochazet na kontroly)...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod george1 » pon srp 27, 2007 8:17

Klíma píše:ja si jenom pamatuju ze driv se s tim posilalo na infekcni (bud lezet nebo alespon ambulantne dochazet na kontroly)...


Na infekční tě, pokud nejsi homeless, dneska s přechozenou mononukleozou ani žloutenkou nepošlou (teda pokud nejsi v komatu). Léčí se to ambulantně. Jen nechápu ty antibiotika - co to má s léčbou žloutenky společnýho.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Klíma » pon srp 27, 2007 8:42

george píše:
Klíma píše:ja si jenom pamatuju ze driv se s tim posilalo na infekcni (bud lezet nebo alespon ambulantne dochazet na kontroly)...


Na infekční tě, pokud nejsi homeless, dneska s přechozenou mononukleozou ani žloutenkou nepošlou (teda pokud nejsi v komatu). Léčí se to ambulantně. Jen nechápu ty antibiotika - co to má s léčbou žloutenky společnýho.


To jo ambulantne, dokonce na to byla poradna - ale sidlila na infekcnim - alespon u nas teda, ale casy se meni...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod coolturista » pon srp 27, 2007 9:41

Dneska rano jsem se dozvěděl výsledky, zvýšená hodnota jaterních testů AST a ALT (cca 2x oproti normálu), ale podle me je to na 99%nevhodnou stravou (venuju se posilovani). Taky jsem slyšel že se dělají testy 2 , druhý test je na obsah protilátek v krvi , a tam se asi až potvrdí s konecnou platností mononukleoza, tda pokud ji mam :shock:
coolturista
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř srp 1, 2007 23:43

Příspěvekod george1 » pon srp 27, 2007 9:52

coolturista píše:Dneska rano jsem se dozvěděl výsledky, zvýšená hodnota jaterních testů AST a ALT (cca 2x oproti normálu), ale podle me je to na 99%nevhodnou stravou (venuju se posilovani). Taky jsem slyšel že se dělají testy 2 , druhý test je na obsah protilátek v krvi , a tam se asi až potvrdí s konecnou platností mononukleoza, tda pokud ji mam :shock:


AST tolik nevadí. Důležitý jsou ALT. Když to budeš mít tak okolo 0,7 až 0,8 tak jsi za vodou. Jinak GMT ti neřekli ? - to mluví o alkohoholu.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod coolturista » pon srp 27, 2007 10:28

muzu se na to zeptat..
A je to tak, ze na druhem testu - testu protilatek, se s potvrdí, jestli je to mononukleoza ??? nebo to je tak, ze kdyz mi ji nediagnostikujou u prvnich testu, ze ji nemam ? jak to je ?
coolturista
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř srp 1, 2007 23:43


Zpět na Outdoor a zdraví