Komáři, breberky a další havěť

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod DAV » úte črc 6, 2010 21:22

Vono u těch repelentů je potřeba kontrolovat dobu úmrtí, ale pravda musím se poptat kamaráda rybáře co na sebe maže. Naposledy o tom vedl poměrně rozsáhlou debatu.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod bibi » stř črc 7, 2010 7:59

Mno, jedným časom sme používali taký hnusný sajrajt- Szuku. Používajú ho rybári, dostať to v rybárskych potrebách. Je to masť v kelímku.

Jo, takže s tými infikovanými (?) komármi nemá nikto skúsenosť? Príde mi divné mať také opuchnuté členky po bodnutí...
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod chufu » stř črc 7, 2010 8:10

Používáme Difusil a na dvoudením přechodu Jeseníků celkem pohoda. Ale měl jsem něco od švagra (nevím název-taková pěna, jako na holení) a to bylo super. Grilovali jsme na zahradě a když jsem se natřel, tak komáři , :smt070 , přilítli, očuchali a zase odlítli. A že jich tam bylo kuevsky hodně. Jo a myslím,že tam bylo napsaný, že je to pro děti? :((
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod lara » sob črc 10, 2010 20:12

@bibi: nevím, zda jsou komáři nějak infikovaní, ale taky se mi stává, že mě občas nějaký užere a píchanec mi nateče. teď mi nateklo předloktí. fakt je, že to nijak neřeším, ničím neošetřuju a po dvou dnech se to zase spraví
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod bibi » sob črc 10, 2010 21:14

ok, diky :)
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod pavproch » ned črc 11, 2010 6:58

jihočeský rybníky na vás, chásko jedna změkčilá.... :wink:

tady enem na chvílu vystrčím předloktí a už ho mám chlupatý jak king-kong..... komárama.... no a co, že? plác,plác, škráb škráb a je to....

btw, co se týče repelentů, tak imho nejlepčí na tyhle sfině pisklavý je repelent Repelent.... smrdí, nechává mastný fleky jak petrolej, jak se dostane do huby, tak ju pokrúútí, ale zato ty potfory opravdu odpuzuje....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod šíp » ned črc 11, 2010 14:04

Kdepak, sever na Vás! Norské, Finské, ŠVédské a Ruské bažiny a mokřady! To je líheň komárů! :mrgreen:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod lara » pon črc 12, 2010 7:27

tak o komáry ani nejde, to taky řeším tím, že se pořád plácám a škrábu, ale že některé ty potvory dokážou bodnutím otrávit, ten ďobanec napuchne a hnisá.
ještě mě napadlo, že jsem kdysi na ty otrávené ďobance používala fenistil gel. a myslím, že to celkem i zabíralo.
jako prevenci doporučuju taktéž repelent :wink:
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod sobb » ned srp 1, 2010 21:47

Mně na komáry (a že jich tu v luhu nemáme málo, kdo nezažil neuvěří :mrgreen: ) funguje klasický repelent ve spreji s obsahem DEETu kolem 20 procent.
Teď do Skotska jsme si repelent od nás nebrali a koupili si v autdóršopu až ten jejich, pod dojmem, že to bude nějaká jejich specialitka, která na midges bude zabírat - fungoval velmi dobře, ale byl to zase jen DEET s olejem a parfémem, ovšem tentokráte padesátka (a parfém byl mnohem jemnější a příjemnější vůně než ty smrady, co se často dávají do českých repelentů). A jedna novinka: vědci z jedné skotské univerzity prý dali dohromady repelent s názvem Smidge - a podle místňáků, kteří ho už okusili je prý naprosto úúúžasný :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re:

Příspěvekod sobb » ned srp 1, 2010 21:58

pes píše:Tak já mam takový problém...s MIDGEEEEEEEEES! :x ..nemá cenu opakovat , co to je za debilní výtvor přírody. Zlatý komáři. Mám stan od Huskyho...takovej spíš rekreační...bizon nebo jak se jmenuje ani nevim. Problém je ten, že midges prolezou tropikem. Rozhlížím se teď po stanu pro 1 a mám strach aby to tropiko taky nebylo na xxx proti ozbrojeným miniaturním jednotkám. Zatím to vypadá na MSR Zoid 1, Ferrino Lightent 1, Coleman Avior 1....nebo nějakého malého Jurka. Máte někdo zkušenost s odolností tropika u těchto stanů? Nejlepší by asi byla tkanina...
jak ti může midge prolízt tropikem? :(( :wink: pokud jsi měl na mysli moskytiéru u vnitřního stanu, tak Jurkova je naštěstí natolik hustá, že neprolezou ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod djx1 » pon srp 2, 2010 0:19

sobb....copak, užili jste si jich??? :lol:
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod RUMcajs » pon srp 2, 2010 9:45

djx1:
Jsou ve Skotsku klistata? Znas nekoho kdo ho tam chytil?
Ptam se proto ze se na kamarada v Irsku nedavno jedno prisalo a mistni to povazuji za naprostou raritu.
Pejskari s nima zde problem rovnez nemaji.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod djx1 » pon srp 2, 2010 10:22

@RUMcajs

Na mě klíšťata jdou v ČR strašně. Bud mám dobrou krev, nebo smrdím....nevím :mrgreen: V UK jsem ho nikdy neměl. Když jsem se tam tenkrát stěhoval, tak jsem se o to zajímal. Právě kvuli tomu, že mě mají klíšťata rádi. Místní ani nevěděli, co to je. A když jsem si zjišťoval někde v ČR na hygieně, jak to s nima je, tak mi bylo zděleno, že tam sice existují, ale že nejsou nakažená (což mne v ČR dost straší)...snad díky tomu, že je to ostrov.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod glumet » pon srp 2, 2010 16:33

V Norsku na komáry celkem spolehlivě fungoval Off, a když jsme procházeli kolem jedné bača residence a nahlíželi do oken, zjistili jsme, že ho zřejmě používají i místní pastevci, protože dva spreje stály na stole :).
Uživatelský avatar
glumet
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř črc 22, 2009 9:14
Bydliště: Jihlava

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod sobb » pon srp 2, 2010 19:02

djx1: užili :mrgreen: ... ale popravdě řečeno to nebylo tak strašný, masově jen párkrát, jinak buď foukal vítr, pršelo nebo svítilo slunko. Takže jsme si většinu repelentu dovezli domů.

ad klíšťata ve Skotsku: jsou a je jich tam opravdu hodně a jsou i nakažená (máme odtamtud jakýsi osvětový letáček o nich)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod djx1 » pon srp 2, 2010 19:39

Tak jsou tam hodní klíšťata, protože fakt jsem za 4 roky neměl ani jedno. Tady to už ani nepočítám. Zrovna včera jsem jedno tahal....

A Midges? To je nejlepší jít takhle po dešti do vřesu na WC....wow, to je zážitek.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod jiri69 » pon srp 2, 2010 20:04

Letošní zkušenost z Podunajské cyklostezky (a hlavně při cestě z Bratislavy podél Moravy): Off zakoupený u nás komárům vůbec nevadil - jen si v něm protřepali křidýlka a doráželi dál. Takže nejlepší ochrana - pertex či něco podobného. Ale vrtalo mi hlavou, jak to dělají Rakušáci, kteří spokojeně večer seděli před karavany v plavkách. No a pak jsem to zahlédl - vytáhli jakýsi repelent velikosti menšího hasičáku, postříkali karavan, přístřešek nad stolem, stůl, židle, sebe... Asi to bylo účinné, ale přišlo mi to jak akce chemického vojska.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod martan » pon srp 2, 2010 20:14

tak se mrkni, jak kdysi amíci rozprašovali po městech ddt z cisteren :finga:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod martan » pon srp 2, 2010 20:30

kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod sobb » pon srp 2, 2010 21:38

djx1 píše:Tak jsou tam hodní klíšťata, protože fakt jsem za 4 roky neměl ani jedno. Tady to už ani nepočítám. Zrovna včera jsem jedno tahal....
tak to tedy hodní jak na koho, my si jich i za ten měsíc pěkných pár vytahali a co jich po nás lezlo jsme taky raděj ani nepočítali ... potfory jedny škaredý ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod djx1 » pon srp 2, 2010 21:39

Fááákt, jo...to teda koukám.... A já jsem tam byl tak šťastnej, že mám od nich pokoj....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod sobb » pon srp 2, 2010 21:40

martan píše:tak se mrkni, jak kdysi amíci rozprašovali po městech ddt z cisteren :finga:
tady na jihu taky před začátkem léta cosi po vesnicích rozprašovali, po složení sfinstva jsme raději ani nepátrali .... každopádně řidič cisterny nosil roušku ](*,) #-o
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod sobb » pon srp 2, 2010 21:45

djx1: Fakt, bylo jich dost hodně, ale docela jsme s tím počítali a navíc jsme zvyklí tady od nás ... nejlepší bylo, když Laďa v Cairngorms prolezl kouskem louky, kde se nejspíš shromažďovali či co a pak jich z gatí ve stanu vysypal snad padesát nebo víc ... takovejch mrňavejch skoro neviditelnejch potvor. Nasbírali jsme jich tam večer mraky, něco málo se přisálo na nás a ještě i ráno se nám po stanu producírovali. A večer jsme je museli sbírat a topit v hrníčku, protože to byla zrovna krásná noc kdy se utišil vítr a kolem stanu se rojily stovky midges :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod mike » pon srp 2, 2010 21:47

A jak ta klistova polevka chutnala? ;-) :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod sobb » pon srp 2, 2010 21:48

jsme je vyhodili ze stanu i s hrnečkem, polívku jsme naštěstí stihli uvařit už předtím :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod mike » pon srp 2, 2010 21:50

Bych z toho hrnecku uz asi nikdy nepil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod djx1 » pon srp 2, 2010 21:57

Jaaaj, teď jsem si vzpomněl, že jsem měl tu čest s klíšťaty v UK. Ale to bylo ve Walesu. Na naší milované zahrádce za baráčkem. Měli jsme obalenou deku. Ale i předtím jsem tam běžně lehával a nic.... Asi se jen pásly... :D
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod Dena » úte srp 3, 2010 0:04

Podělím se o dva recepisy na tinktury proti klíšťatům a komárům:
1. Návod na přípravu tinktury proti klíšťatům
Složení: 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody.
Postup přípravy:
1. 1 litr vody přivedeme do varu.
2. Odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí.
3. Po vyluhování a vychládnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžící bílého vinného octa.
4. Uchováváme v ledničce.
Návod na používání:
1. Tinkturu naplníme do prázdného rozstřikovače (např. po okeně)
2. Před vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu po těle rozstříknout tinkturu.
Tento přípravek by měl být naprosto 100 % účinný a žádné klíště by se nemělo na kůži přisát- údajně :) .
2. Odpuzovač komárů z Alpy a hřebíčku
Do větší lahvičky s Alpu nasypat po odlití hrst hřebíčku, nechat louhovat tři dny- do zhnědnutí. Pak naplnit rozprašovač a použít nastříkáním na kůži.
Několikrát vyzkoušeno a už jim moje jinak chutná nulka plus nešmakuje.

Také je na trhu například elektronický plašič komárů, který pracuje zcela bez chemie. Může být buď přenosný napájený baterií pro použití venku nebo k zapnutí do zásuvky. Plašič komárů vytváří zvuk vysokého kmitočtu, odpuzující komáří samičky. Výška tónu zvuku musí odpovídat výšce tónu, který vytváří komáří samečci. Komáří samičky se totiž v období, kdy jsou oplodněné, vyhýbají komářím samečkům. Plašič vydává sice určitý zvuk, jde však o vysoké tóny na hranici slyšitelnosti pro člověka. Nepůsobí tedy rušivě.
My používáme:
Zanza No od Chicca bateriový na kočárek- při bruslení v lese a při výskytu mračen komárů různě také v lese- spokojenost- komáři mě (dostatečně zpocenou) ani kluka zatím nepoštípali- takže :supz: .
Hodláme využít i ve stanu, později podám report.
Pro domácí využití se osvědčil Zanza No také Chicco, ale do elektrické zásuvky. Je 100% netoxický a "žere" minimum energie. Fungen- pokud je zapojen, brebery v dosahu cca 20m2 v pokoji neštípou- pro naše využití také :supz: .
Ve vnitřních prostorech se údajně dají připravit různé odpuzovače komárů na základě surovin, co máte doma. Komáři nemají rádi pach česneku, cibule, máty, šalvěje, rozmarýnu či listí vlašských ořechů. Pomoci by mělo i pouhé snězení česneku nebo rozprostření máty, rozmarýnu či bazalky na balkoně či parapetu. Odpuzující jsou i muškáty a balkónová rajčata.
Tipy na výrobu domácího repelentu: do slunečnicového oleje nasypat aromatické bylinky nebo esence eukalyptu, máty, hřebíčku, muškátového oříšku, rozmarýnu či levandule. Zamíchat a potřít si směsí odhalené části těla.
Další možností je smíchat 1 lžíci vanilkové esence (potravinářská přísada) s 250 ml vody.
Pokud i přes všechny rady a doporučení přece jen ke štípnutí dojde, potřít jej citrónovou šťávou.
Anebo se dá zkusit polský recept: Květ karafiátu dát do termosky a zalít vařící vodou. Nechat 24 hodin louhovat, pak zcedit a může se používat jako repelent.
Podle vědců je proti larvám i samotným komárů účinnější skořice než repelenty.
Výtažek z kůry skořicovníku zabíjí komáry prý dokonce efektivněji, než nejběžnější účinná složka repelentů DEET.
To samé prý lze říci o mátě.
Něco z těcho "babských rad" mi buď přišlo emailem, další našel strýček Google.
Věřím, že někomu nemusí zabrat ani jeden postup :| .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod martan » úte srp 3, 2010 19:06

mně zaručeně pomohly sítě do oken :wink: :supz:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Komáři, breberky a další havěť

Příspěvekod bibi » úte srp 3, 2010 21:17

Dena píše:...Věřím, že někomu nemusí zabrat ani jeden postup :| .

ale aspoň bude mať hebkú pleť po olejíčkoch :mrgreen:
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví