Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 16:57

apuka píše:(dokonce staci i sestry/bratri), kteri to "maji v rukou" Ti Tvuj stav lepe reknou kdyz se na Tebe kouknou, trochu ohmataji nez co ortoped zjisti na RTG

No nevim. Jedno takový hodnocení od člověka, který to má v rukou, už mám. Ale on nemá rtg oči. Třeba na rtg bude vidět víc. Třeba bude uvnitř toho aparátu rak v pokročilým stadiu, co kdo ví, koneckonců znal jsem jednoho zdravýho kluka, kterej hnusně spadl při čutaný, dolámal se a ve špitále mu z rtg zjistili raka kostí, konečná. Nebo je to jen zničený, rozsypaný, právě proto bych rád rtg...
apuka píše:S prominutim, kdyby Ti "vypadavala" noha pri kazdem vychyleni, to bys jen lezel v posteli.

Moc daleko od pravdy nejsi. Celej den dávám pozor, jaký pohyby moje tělo dělá, tedy pokud nad ním mám plnou kontrolu. Vpodstatě "ležím". Sice chodím, ale chůze a předklony dopředu či dozadu jsou pohyby, který nevadí. Pohyby do boku a rotační pohyby vadí extrémně. Sezení též vadí dost, ani to nemusí pod zadkem drncat. I doma vklidu to vadí. Ležení nevadí, zrovna jako chůze /s lehkým batohem, do 10km/. Chůze taky nijak nevadí, jen když se chcu otočit, musím zastavit, přešlápnout třeba i několikrát a pak pokračovat, nemůžu udělat takovou tu běžnou rotaci, zabočit za chůze ... Můžu jen dopředu a dozadu, což je poněkud naprd. A to ještě nemůžu ty nohy moc zvedat ani s nimi točit na kole..
Naposledy upravil Etheric dne pon čer 19, 2023 17:27, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod ntz » pon čer 19, 2023 17:26

potom snad jedine sledge-hockey ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 17:34

@ntz: prosimtě, viděl jsi, v jaký poloze na těch saních jsou? Říkám, že tyhle posedy fakt ne.
Ani košíkovou na vozíku, to též nejde
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Lipon » pon čer 19, 2023 17:36

Co vlastně chceš slyšet? To že si v p...li, sis řekl sám.
Prober se tím, co tu kdo navrhuje. Hořekováním nespravíš nic.

Sportovní ortoped není drahý, jak ty si myslíš.
Žádné desítky tisíc, jestli teda nechceš ausgerechnet Koláře.
A proti obvodnímu nebe a dudy (Dudy promine), a hlavně výsledky. Často mají současně s ordinací i ansámbl fyzioterapeutů, přístroje.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4927
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod ntz » pon čer 19, 2023 17:45

:D ... pokud jsi sbalil nekde podobnou blaznivku, co s tebou vydrzela poloklusem 55km a pak jsi dale pokrecoval ve frekvenci 244 panevnich vypadu za minutu dalsi 6.5 hodiny tak bych si tolik nezoufal, to se casem zregeneruje .. :)

ps. prosim at mi vsichni (hlavne @Etheric) prominou muj nemistnej humor ... nedokazal jsem si pomoct .. mam v srdci lasku a mir, neni to treba nijak brat osobne
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 17:51

@Lipon: chtěl jsem právě především možnosti, co lze provozovat, buď zanedlouho, nebo do budoucna, když to bude fakt v prdeli, protože vždy existuje něco, co existuje, ale z nějaký příčiny ti to bylo či je skryto a vynoří se někdo, koho napadne něco, co by tebe zagrca nenapadlo.

Sportovní ortoped tu bohužel v dosahu není ani jeden. A zatím nemám možnost se nikam mimo dostat a platit si asistentku by na ty desítky tisíc ve finále vyšlo. Plus zaplatit toho ortopeda, jízdenky (x2)...

ntz píše:prosim at mi vsichni (hlavne @Etheric) prominou muj nemistnej humor ... nedokazal jsem si pomoct .. mam v srdci lasku a mir, neni to treba nijak brat osobne

Počkej až ti prdne v koleni a budeš rád, že dolezeš z domu do práce a z práce dom. Tě ten humor přejde :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2023 19:55

Uvedomujes si, ze se chovas jak pp v gerontovlakne? Stezovani si, sebelitost, negace a odmitani vseho, co by mohlo pomoct. Tam to znas z druhe strany a sam vis, jak hrozne to vypada. pp je ovsem ztraceny, ty mas jeste sanci. Jsi mlady, v dobre kondici a v lepsich chvilich i racionalni, zvladnes to.

Hele, ja chapu ten prvotni sok, kdyz zdrave telo najednou prestane byt zdrave. Stalo se mi to jeste pred tricitkou, nebylo to nic pekneho a taky mi prislo, ze vsechno konci. Jenze od te doby uplynulo skoro 30 let a vetsina z nich byla docela fajn. Chce to tomu nepropadnout, uklidnit se a zacit pomalu hledat cestu, jak z toho ven. Nebude to hned, musis postupovat krok po kroku a podle vysledku zvolit dalsi postup. Prvni krok je rozumne vysetreni, kde se zjisti, co se vlastne stalo. Takze si ho musis zajistit. Nestavet se k tomu, ze to nejde, ale hledat zpusob, jak to udelat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49515
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod ntz » pon čer 19, 2023 20:02

presne .. nic se neji tak horke, jak se uvari ... jinak namatkove jsem zaguglil a hned jsem dva doktory ve tvy blizkosti nasel

https://www.netkatalog.cz/firma/50798-m ... ambulance/
https://www.netkatalog.cz/firma/36999-macek-libor-mudr/
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 4:02

@ntz: ano, to jsou běžní "no name" ortopedi, ale nic jiného mi nezbyde, ke sportovnímu se nedostanu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 20, 2023 5:18

dam ti kontakt na myho lamace kosti ale.musis do brna. mozna ne 1x. on ti rekne. napisu pak mail.

neboji se ani nahodit vyhrezlou plotynku v krcni pateri, je fakt dobrej. nekolikanasobnej mistr sveta v kung fu,

co bych s doktory resila pul roku mi on vyresi na 2x behem mesice akorat trva nez ma skulinu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9420
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 5:30

Mám taky "lamače kostí", nedaleko a gratis, ale dík. Nahodil mi to zpět už několikrát (tohle tu žádný dr neumí), ale vždycky to vyletí, tudíž potřebuju rtg a vyšetření u dr, abych zjistil, co konkrétně je uvnitř za problém, tam nevidíme..
Do Brna se nemám jak, respektive s kým dostat, už jsem to psal
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 20, 2023 6:20

muzes pozadat gabcu tteba by te vzala autem za benzin i treba k dr.

jinak on by ti i rekl jestli je to treba svalama ochablejma, nebo co cvicit anebo by to na svalovej problem nevidel.

hlavne kdyz se to nahodi tak treba 3 dny idealne NIC nedelat, jako zadny cviceni, domaci prace, fakt byt v klidu a nechat to at si to sedne + co jednou vyleti, to rado vyskakuje znova.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9420
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 6:34

Autem do Brna a zpět už vůbec, tohoto druhu cestování nejsu schopen. Je hezký, že dojedu až k ordinaci, ale už v naprosto nepoužitelným stavu.. Tohle zdravotní omezení je fakt omezující.
3 dny nic nedělat. Chodit musím, nemůžu být celej den na místě. A co se děje v noci, to neovlivním, v noci nad tělem kontrolu nemám a moje spaní klidný neni, jednou jsem si to vyhodil právě v noci.
Zkusím běžný vyšetření tu, co se ukáže. Nic jinýho zatím nezvládnu, to cestování je fakt mega problém. Dřív jsem to zvladal, teď už bohužel ne. Teď tak maximálně vlakem a do těch větších měst jedině s doprovodem, sám ne.
Su objednán k běžnému ortopedovi na pondělí, to není vůbec špatný, čekal jsem to horší. Tak uvidím, co zjistí nebo nezjistí. Ideální by bylo vyřešit to tu, bez cestování
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » úte čer 20, 2023 9:30

@Etheric: Jeste jedna poznamka k rogallu, kdybys nad tim nekdy premyslel. Nezapomen, to se ve velke mire ovlada pohybem nohou, jak jsi tam zaveseny. Proste nohama "vytocenyma" (netocis, rotace tela tam neni, jen je posunes silou) do boku. Coz jsem pochopil, ze neni pro Tebe momentalne nejlepsi pohyb.
Nejhorsi na tom je, ze kdyby Ti vyskocila noha nekde nahore, tak to muze byt docela fatalni problem...

@Ostatni: Zkuste se fakt vzzit do Ethericove situace. Drtiva vetsina z nas si nedokaze predstavit, jak jeho telo a organizmus funguje. Napriklad pri cestovani, v tom velkem meste a pod. Ja si to predstavuji matne a obavam se, ze i moje nejhorsi predstavy mohou byt od skutecnosti hodne daleko.
Co si ale nedokazu predstavit je, jak na nej vplyva to "nicnedelani", nebo spise ta nemoznost neco delat. Problemem nebude telo, ale psychika, resp. hlava. No a v jeho stavu fungovani si dokazu - zase jen mlhave a nejspise hodne podcenene - predstavit, jak to dopadne...
Proto se mu nedivte - jeho problem opravdu neni jak napr. mikuv "nebylo to nic pekneho a taky mi prislo, ze vsechno konci". Tam vzdy byla moznost se zacit plne venovat necemu uplne jinemu. V jeho pripade jsou ty moznosti nejspise dramaticky, o nekolik radu omezenejsi. Mi prijde, ze Etheric si docela pohral s odhadem svych moznosti a ted hleda, cim jinym by mohl uchovat do budoucnosti alespon ten svuj soucasny stav (rekneme tomu "zdravotni", proste aby jeho hlava nesla do haje a nespadla do nejakeho neresitelneho stavu). On se fakt snazi aktualni problem resit - mozna s predstihem a nakonec to nebude nutne, ale v jeho stavu asi nema moznost si to nechat na jindy a resit problem, az opravdu nastane.

Proste mne prijde, ze tady vubec nejde o hledani "proc to nejde" ale spise o rozumne zhodnoceni svych moznosti a snahu problem resit s prihlednutim k tomu.

Mozna vubec nemam pravdu a jen ja vidim veci trochu jinak. Ale kazdopadne tady to srovnavani Ethericovych "reci" s gerontovlaknem PP opravdu neni fer a hllavne neni pravdive. I kdyz to nezaujatemu to na prvni pohled tak muze zdat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16672
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 10:23

apuka píše:Proste mne prijde, ze tady vubec nejde o hledani "proc to nejde" ale spise o rozumne zhodnoceni svych moznosti a snahu problem resit s prihlednutim k tomu.

Přesně tak. Ono běžnej člověk si těžko dokáže představit, jaký to je, nebýt schopen ani cesty do Brna... Ani jaký to je, vidět zvuk, slyšet barvy atd a co to s tím mozkem dělá. Tohle je bohužel zkušenost nepřenositelná, není šance, že by si někdo dokázal představit, jaký to je. Natož jak to omezuje i v běžným, každodenním životě..

Apuka to správně pochopil :smt023
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » úte čer 20, 2023 11:27

No... pred mnoha lety jsem nejaky lehky a omezeny odvar podobnych veci "mel stesti" zazit. Proto rikam, ze mlhavou predstavu mam, ale dotycna osoba zdaleko nemela az takove hluboke zdravotni problemy jako Ty (nebyl diagnostikovany autista ani neco jineho, "jen" v jistem delsim obdobi se u nej objevily projevy tyto projevy, hodne podobne lehcim autistuckym zachvatum; nastesti se z nich nejak docela dostal), takze predpokladam i ty nasledky budou u Tebe o hodne vyraznejsi.

Kazdiopadne Ti budu hodne drzet palce, at se Ti povede z tohoto "stavu" nejak dostat!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16672
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 20, 2023 13:16

A to ses rozsypal zničehonic? A na tom tvém kole teda nemůžeš jezdit, ještě k tomu, když sis ho tak vytunil?

Jinak nevím, ale když máš problém jet autem i jako spolujezdec, řidičák mít nemůžeš, tak jak chceš zvládat rogalo? A na to asi potřebuješ taky nějaké povolení. Zase, prej když člověk chce, tak dokáže všechno. Nějaká cesta se vždycky dá najít. Já bych se na rogalu rozpleskl jak moucha. Úplně to vidím. Hlavně by mě do toho nikdo nedostal. Mně je blbě jen při té představě, když to vidím nad hlavou. Jsem chytl závratě i jen v těch 3D brýlích. Mi tam pustili rogalo a bylo to jako bych fakt letěl nad horama. Jsem si to musel sundat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4421
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 14:37

Ano, zničehonic, žádný náznaky, žádný předchozí problémy, ani malý.
Nemůžu jet na kole, ani na svým, ani na jiným, bohužel..

Jak můžeš srovnávat létání a silniční provoz, dvě naprosto odlišný věci? Létání mi nevadí, už jsem letěl v několika letadlech, skákal padákem, fajn to bylo, rogalo by mě jistě bavilo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » úte čer 20, 2023 15:33

apuka píše:jeho problem opravdu neni jak napr. mikuv "nebylo to nic pekneho a taky mi prislo, ze vsechno konci". Tam vzdy byla moznost se zacit plne venovat necemu uplne jinemu.

Vubec nevis, o co slo, ale hned to dokazes srovnat :D Rozebirat to nebudu, nejsem pp, slo mi ciste o ukazku zpetneho pohledu po mnoha letech. Jak napsal spravne ntz, nic se neji tak horke, jak se uvari. Proste to, co zpocatku vypada jako konec sveta, se da postupne nejak zvladnout. Kdyz se vzpamatuje z prvotniho soku. Ja jsem si na to tenkrat dal rok a nastesti stacil.

apuka píše:Proste mne prijde, ze tady vubec nejde o hledani "proc to nejde" ale spise o rozumne zhodnoceni svych moznosti a snahu problem resit s prihlednutim k tomu.

Kdyby tuhle energii nasmeroval k tomu, jak si zaridit potrebna vysetreni a peci, misto vymysleni blbosti typu rogalo, tak se nekam dostane.

apuka píše:Ale kazdopadne tady to srovnavani Ethericovych "reci" s gerontovlaknem PP opravdu neni fer

:roll: to neni o tom, jestli je to fer, ale ze tam to ma z druhe strany a sam vidi, jake to je, kdyz nekdo reaguje timhle negativistickym zpusobem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49515
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod pavproch » úte čer 20, 2023 15:48

Já mám taky nohy (kotník, kuleno) doyebané celoživotním sportem (+ železná kyčel), ale nerozumím (nejsem ortoped) tomu, co to je za "poruchu", že tomu vadí točení nohama na bicyklu. Mým nohám to točení dělá mnohem míň problémů / bolesti než chůze.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28384
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 20, 2023 15:58

@pp
pro me treba je kolo nejhorsi jak si muzu co nejefektivnreji a co nejdriv donicit kolena takze chapu z enekomu jizda na kole proste nesvedci

jinak co sem mela treba vyhozeny SIcko to mi sedet neslo, jen lezet na zadech anevo chodit, natazenej prdelostehenni - hruskovej - sval neslo ani sedet ani chodit:D vyhrezla plotynka v bederni pateri sla blbe cokoli, ale po 100 km se to rozchodilo tak, ze to aspon prestalo vystrelovat do nohy ta bolest, takze asi existuje tisic moznosti, proc proste etherica boli sedet a co s tim v realu opravdu ma. coz by doktor/fyzio/ a dalsi moznosti napr. dornovka, chiropraktik, atd, atd casem mohli vyresit nejak slusne treba i s pomoci cilenych cviku
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9420
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 20, 2023 16:08

Etheric píše:Ano, zničehonic, žádný náznaky, žádný předchozí problémy, ani malý.
Nemůžu jet na kole, ani na svým, ani na jiným, bohužel..

Tak přeji ať to nabere lepší směr.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4421
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 16:10

mike píše:Kdyby tuhle energii nasmeroval k tomu, jak si zaridit potrebna vysetreni a peci, misto vymysleni blbosti typu rogalo, tak se nekam dostane.

Pořád ti nedošlo, že jsem udělal maximum, co je v mých možnostech, tj objednal jsem se k obyč ortopedovi u nás? Jiný řešení není aktuálně možný, vzhledem k mýmu omezení ohledně cestování. Cestovat bych mohl se svojí asistentkou. Měl jsem na to krásnou studentku psychologie, počítalo se jí to do praxe, už jsme byli sehraní. Jenže škola skončila, začala práce a ona už na tohle nemá čas. Najít si jinou je extrémně těžký, musím se s ní poznat, všechno jí vysvětlit a naučit, vymyslet plány pro různý situace, taky to musí být někdo, koho budu schopen se dotýkat, není to vůbec jednoduchý.. Novou asistentku bych si musel normálně platit, což by nebyl problém, když by to bylo jednou, dvakrát, nebo občas někam, ale pravidelně bych to nezvládl platit.
Možná charita tady poskytuje nějaký takový služby zdarma, můžu se zeptat, každopádně najít vhodnou asistentku je těžký i za peníze, natož zadarmo.

pavproch píše:co to je za "poruchu", že tomu vadí točení nohama na bicyklu.

Taky nejsu ortoped, jen dočasný vlastník tohoto těla, tak můžu říct maximálně to, co cítím, že celej spodek (kyčle i prostředek) jednoduše řečeno nedrží spoje pohromadě. Třeba zvedat nohu, byť rovně, bolí. A ještě víc to bolí potom v klidu.

Minulej týden mi vylítla jedna kyčel, dnes v noci druhá. Mám to nahozený zpět, ale bolí to dost a na nějaký dynamický pohyby, nebo kolo, teď můžu fakt zapomenout. Dva dny je tak krásný letní počasí a já celý dva dny ležím doma v slzách a cpu se Diazepamem, tak to ještě jde, ale takhle to nejde věčně, že...

Su fakt zvědav, co mi řekne ortoped. Nechápu totiž svoje problémy. Kdybych byl tlustej gaučák, neřeknu, ale já su pravej opak... Hlavně je divný, že se to stalo doslova přes noc, bez jakýchkoliv předchozích příznaků.

@Mawe: záleží, co s tím je, jestli to půjde spravit a jak. Je to celý divný, nejvíc divný na tom je, že se to stalo fakt přes noc, přičemž ten den jsem měl regenerační, tj žádná námaha.

Edit: zjistil jsem si možnosti osobní asistence, kdybych potřeboval někam jet. U nás to provozuje jeden spolek, ale pouze v rámci našeho města, což mi je k ničemu. V nedalekým městě však má být ještě nějakej poskytovatel, fungují prý i pro naše město, tak jsem tam napsal a přišla automatická odpověď, že z důvodu dovolené na můj dotaz odpoví nejdříve za týden.
Nikdo jinej tady v okolí osobní asistenci neposkytuje, ani zadarmo, ani za peníze. A sehnat někoho bokem, tj dobrovolníka, či studenta psychologie, to je fakt haluz co se mi těžko podruhý povede..
Naposledy upravil Etheric dne úte čer 20, 2023 18:20, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » úte čer 20, 2023 18:18

mike píše:Vubec nevis, o co slo, ale hned to dokazes srovnat
Ne, ani v nemensim netusim, ale jsem si naprosto jisty, ze jsem to srovnal spravne. Ty totiz u Etherica fakt ani v nejmensim netusis zakladni veci kolem jeho nekoci - a to ted nemyslim ten aktualni fyzikalni problem. Jsem si docela jisty, ze kdybys jen malem a kratce zazil jeho staly stav, tak bys mluvil uplne jinak.

Ty celou Ethericovu situaci hodnotis z pohledu cloveka se (v podstate) zdravou hlavou, resp. mozkem a nedokazes si vubec predstavit, co jeho mozek dokaze udelat s nim v pripade, ze usoudi, ze "pretekl pohar dojmu"... To neni nic, co by se dalo vyresit nejakou tabletkou nebo vyspanim a pod. Zkus si spomenout, jak sam E. nekdy popisoval, zč ho a podobne lidi dokazou nektere "zazitky", ktere jejicu mozek nedokaze zpracovat prakticky vyradit z bezneho zivota na hodne dlouhou dobu a trva to neskutecnou dalsi dobu, kym se dokaze zase k normalnimu zivotu priblizit. K tomu ale potrebuje odbornou pomoc a to opakovane. Zkus hadat, jak je "jednoduche" sehnat psychiatra, ktery pomoci opravdu dokaze...

No a zkus si zaradit ty problemy do tohoto kontextu a potom pis, ze Tvoje davne problemy neznam a prece hodnotim. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16672
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » úte čer 20, 2023 18:30

@Etheric: kdyz se Ti to stalo z niceho nic najednou, mozna by nebylo od veci zkusit i neurologicke vysetreni. Mozna i psychiatricke. Protoze tak rozsahly problem z jednoho dne na druhy nejspise nejaky ortopedicky problem nezpusobi. Spise mi (laikovi!!!) zda, ze by to mohl zpusobit mozek - (laicky receno) ze by vypnul svaly, nervy a vse kolem tech problemovych oblasti.

Zvlastni, uz druhykrat se mi za poslednintri dny stalo, ze nad necim jsem premyslel, neco me napadlo a najednou se o podobnych vecech se mluvilo v nahodnenzaplem radiu nebo TV, i kdyz ani jedno casto neposloucham/koukam. Napriklad ted, co jsem zapnul telku k veceri, jak jsem dopsal odstavec vyse, ale jestte neodeslal, zrovna v serialu Doktor z hor spomenuli, ze mohou byt fyzikalni problemy, ktere se spousti mentalnim podnetem a jinak nemaji zadne zjistitelne priciny...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16672
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » úte čer 20, 2023 18:41

apuka píše:To neni nic, co by se dalo vyresit nejakou tabletkou nebo vyspanim a pod. Zkus si spomenout, jak sam E. nekdy popisoval, zč ho a podobne lidi dokazou nektere "zazitky", ktere jejicu mozek nedokaze zpracovat prakticky vyradit z bezneho zivota na hodne dlouhou dobu a trva to neskutecnou dalsi dobu, kym se dokaze zase k normalnimu zivotu priblizit. K tomu ale potrebuje odbornou pomoc a to opakovane. Zkus hadat, jak je "jednoduche" sehnat psychiatra, ktery pomoci opravdu dokaze...

To se nedá řešit nijak, jen počkat, až to přejde. Respektive ideálně vyhýbat se spouštěčům, aby k tomu vůbec nedošlo. Zotavení netrvá dlouho, se proberu, nic si nepamatuju a nejsu schopen ani mluvit a fungovat, což trvá několik hodin až dní, dle závažnosti záchvatu. Pak se vše vrací do normálu a není k tomu potřeba žádná pomoc, ono si s tím stejně medicína neví rady, ani ta západní, ani ta východní.
Ohledně vyřazení ze života... Vyřazen jsem prakticky 24/7, protože buď jsem po záchvatu, nebo se musím hlídat a všechno, tj i jídlo, hygienu, podřídit tomu, abych záchvatu předešel. Prostě nemůžu 95% věcí, který "normální" lidi dělají běžně a zcela bez problémů.

Psychiatra, který ti pomůže, nenajdeš. Musíš hledat takového, který ti neublíží, což je taky dost těžký, našel jsem na 17tý pokus.......

Na neurologii jsem byl. Vše "v pořádku", jen když mi ukážou nějakou barvu, v mozku se rozsvítí sluchový centrum, když pustí zvuk, spustí se zrakový centrum a tak, až na ty dá se říci prohozený dráty je vše v pořádku.
Psychiatrický vyšetření mám taky, zdráv, "jen" autista...

Si nemyslím, že za moje aktuální fyzický problémy může psychika. Nic se nezměnilo, teda trochu jo, ale k lepšímu, není nic, proč by to tak mělo být, nic tomu nenasvědčuje. Tohle by byl ještě větší průser - s tímto nikdo nepomůže. Tělo opravit umí, hlavu ne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » stř čer 21, 2023 10:17

Etheric píše:Si nemyslím, že za moje aktuální fyzický problémy může psychika. Nic se nezměnilo, teda trochu jo, ale k lepšímu, není nic, proč by to tak mělo být, nic tomu nenasvědčuje. Tohle by byl ještě větší průser - s tímto nikdo nepomůže. Tělo opravit umí, hlavu ne
Sam bys mel dobre vedet, ze ta psychika casto funguje "na pozadi" uplne jinak, nez si myslime. Na nejaky spoustec jsi mohl klidne narazit, ze co by to mohlo byt, asi nikdo nerekne (pokud by to tak bylo).

Mne (zase - laika!!!) totiz fakt nenapadava jina mozna pricina, jak se Tvoje problemy mohly stat fakt ze dne na den a jeste v takovem meritku a . Samotne kluby a vse kolem se neopotrebuji, resp. neznici takovou zavratnou rychlosti. Stejne tak svaly neochabnou "za den". Resp. jedna mozna pricina me napadava, ale to ani netusim jestli existuje - nejaka strasne rychle napredujici infekce/zanet nekde v tech oblastech. To by se ale asi nezastavilo jen ve spodni casti tela a kdyby hoc i jen tam napredovala, uz bys byl minimalne rozsypany uplne a nebyl bys schopny se ani postavit. Dalsi ciste teoreticka by mohla byt, ze te kouslo/stiplo/... (nebo i nejaka rostlina) neco kolem kycli a to neco do Tebe vypustilo takovou latku, ktera ty svaly dokazala "vypnout". Ale ja nic takoveho neznam - i kdyz zase, Tvoje telo funguje jinak a muze mit na nektere veci naprosto odlisnou reakci.

Proste tak jsem myslel tu moznou psychickou pricinu. Ne jako "diagnozu dalkoveho doktora" ale spise aby sis pripustil i takovou moznost. Samozrejme, ted je pro Tebe nejdulezitejsi udelat normalni vysetreni, v idealni pricpade najit pricinu - nebo alespon vyloucit, ze za tim neni zadna "normalni" pricina.

Na druhe strane prave nejake takova psychogenni pricina by to udelat dokazala. Hlavne s Tvym mozkem, ktery funguje jinak a ma uplne jine vnimani, nejspise i vnitrni reakce, jak pises.

Ale mas pravdu, ze nejspise s tim by jsi nasel pomoc jeste hur, protoze toto bezny psychiatr nebo neurolog nejspise ani nedokaze zjistit. Prakticky se to zapadni medicinou ani neda.

Asi to bude knizeci rada, osobne Ti s tim nedokau pomoci, ale mozna zrovna u Tebe - i kvuli odbourani cestovani k nemu - by to potrebovalo spise nejakeho "jasnovidce", ktery dokaze na dalku zjistit priciny nemoci (jsou takovi, i v CR, problem je najit opravdu "vedouciho" a ne sarlatana). Potom by - teoreticky - pomoci mohla i akupunktura nebo jina vychodni medicina pracujici s energetickymi drahami/cakrami ("cinska medicina", ayurveda, ...). Jenze to potrebuje opravdu zkuseneho a znaleho lecitele a ne zadneho sarlatana. Najit takoveho neni jednoduche. Hlavne kdyz to potrebujes ve sve blizkosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16672
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod ntz » stř čer 21, 2023 10:59

apuka píše:Sam bys mel dobre vedet, ze ta psychika casto funguje "na pozadi" uplne jinak, nez si myslime


dobre, abychom si ujasnili terminologii - psychika "na pozadi" v pripade @Etherice teda funguje "na prdel" a nebo "na hov*o" .. me treba psychika funguje na popredi, takze to znamena "na kkt" ? to by odpovidalo ... kdyz jsem byl mladsi (a stale porad pod kapotou to mam stejne) me veskere cineni bylo ovlivneno a rizeno pouze jedinym pudem - parit se se samicema (ted uz teda samozrejme tak maximalne muzu predvadet namluvne tanecky a dal nic, porad je to ale velmi uspokojujici) ... dik apuko, ted jsem si to vsechno uvedomil a zapada to do sebe
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » stř čer 21, 2023 12:09

@apuka: nic mě nekouslo, námaha nepřiměřená nebyla - naopak jsem se šetřil, v osobním rozvoji jsem po dlouhý době regresu udělal citelnej pokrok, po tvý poznámce jsem přemýšlel nad možností psychiky, ale nenapadá mě nic, nic se nestalo.. Vím, že psychika umí dost, ale rozsypat celej spodek aparátu? Jo, klidně, ale na to by byl potřeba pořádnej impuls a ten nebyl, toho bych si všiml, já byl naprosto v pohodě, dokonce v lepší pohodě, než obvykle, mívám 2-3 záchvaty týdně, poslední měsíc jen 1x týdně, takže ta psychika mi přijde jako nepravděpodobná příčina po zhodnocení všech okolností.

Ano, moje tělo funguje naprosto jinak, mysl taky. Třeba léky - jako příklad uvedu Xanax, kdy většina lidí po 2mg je zralá ležet, jinak by sebou plácli. Já po 12mg (12mg!!!) necítil téměř nic, jen lehkej útlum. Dělal jsem holubičky, bleskově řešil náročný testy,... Doktorka kroutila hlavou, že tohle ještě neviděla, navíc u člověka hmotnosti 55kg... 99% lidí by po 12mg Xanaxu uslo za chůze a spalo dva dny a dvě noci vkuse, se mnou to nic nedělá. Ostatní léky podobně. Ale - stačí mikro množství nějaký zpracovaný "potravy" plný éček (což nejím), a s psychikou to udělá bordel. Ale ani to není tento případ, strava, pohyb, regenerace, všechno jak z učebnice jsem dělal. Proto nechápu takovej průser doslova přes noc. Ale je možný, že to probíhalo delší dobu, bez příznaků, bolesti, tiše, nepozorovaně a jednoho dne to ruplo. Jinak si to neumím vysvětlit. Proto chcu rtg - pokud tam "nic nenajdou", bude problém svaly, vazy, úpony.. Rtg aspoň řekne, jestli je problém v kostech a kloubech nebo ne. Od toho se můžu posunout dál.

Ohledně léčitelů atp máš pravdu, najít kvalitního je ještě těžší, než najít použitelného psychiatra, nacož jsem potřeboval 17 pokusů.

@ntz: :lol:

Teď jsem řešil možnosti osobní asistence s doktory. Nemohou mi s tímto pomoct. Hm... Nemohoucí rozváží sanitky a pro postižený neexistuje zajištění doprovodu??
Sehnat tu asistentku bude zřejmě dost těžký, teda ono je těžký sehnat nějakou kompatibilní, ikdyž je z čeho vybírat...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » stř čer 21, 2023 13:49

@ntz: Slovenstina ma pre podobneho cloveka (v kontextu Tveho prispevku :wink:) hezke prislovi - "zajacovi sa len o kapuste sniva" :lol:.
Etheric píše:jsem přemýšlel nad možností psychiky, ale nenapadá mě nic, nic se nestalo.. Vím, že psychika umí dost, ale rozsypat celej spodek aparátu? Jo, klidně, ale na to by byl potřeba pořádnej impuls a ten nebyl, toho bych si všiml
Probllemem muze byt, ze ten impulz vubec nemusi prijit "zvenci". Napr. by Te Tvuj mozek chtel pred nejakym jeste horsim (v jeho ponimani!) chranit tim, ze znemozni dal (nebo alespon na nejakou dobu) delat, cos delal. No a to uz muze byt, jak jsi psal - neco "vevnitr", co postupne odchazi, nici, at je to z cehokoliv.

No a "vypnout", resp. upravit fungovani napr. svalu pro mozek asi neni problem - v konecnem dusledku on ridi, jak na co budou svaly reagovat. Klidne muze selektivne totalne uvolnit prave svaly "drzici pohromade kycel", kdy(z) chce - a v takovem pripade jde kycel pri trochu silnejsim pohybu nejspise okamzite ven. Uvolnit svalstvo (i lokalne) dokazou i nektere leky nebo injekce. Napr. na leceni zablokovane patere - k moji mamce obcas jela sanitka, kdyz zustala zablokovana v nejake poloze, napr. ohla v pase a nemohle se naprimit. Tyto leky to delaji jinak, ale mozek to same dokaze svymi impulsy taky - kdo se naucil poradne v relaxaci uvolnit svaly selektivne, ten to vi dobre.
Prave proto jsem psal, ze Tvuj mozek a organizmus funguje a reaguje jinak nez "normal", takze neco takoveho by se odehrat (opakuji - teoreticky) mohlo. No a pokud by to bylo z pricin, jak pisu vyse, tak si nemusis niceho vsimnout. Vlastne ani kdyby to byl nejaky externi spoustec, tak taky si to nemusis vsimat, protoze jeste netusis, ze to je spoustecem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16672
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví

cron