Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 19, 2022 15:24

Na tom kole řeším teď ještě jednu věc. Když jedu, tak už mi zhruba po cca deseti km začnou brnět (mravenčit) ruce. Nejdřív tak po zápěstí a za nějakou další dobu až po loket. Jako kdyby se umrtvovaly. Napadlo mě, že je to třeba o zvyku, ale to asi ne. Vyzkoušel jsem na delší jízdy levné bezprsťáky z dekáče, které mají na dlaních lehké tlumení a to brnění se začalo ozývat později. Když tedy koupím nějaký pořádný model rukavic s kvalitním polstrováním a tlustší pěnové madla, vyřeším to tím? Jestli třeba příčina není jinde, např v mých rukách. Dělá mi to i při jízdě po silnici. Je to někdy dost nepříjemný a už jsem musel i zastavovat a nechat ruce odpočinout.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát srp 19, 2022 15:33

Přiucpané karpální tunely, s tím toho moc nenaděláš. Mně brní taky, dyž je chladněji, tak brní+mrznou. Víc pravá rka, levá trochu míň. Trošku mi pomáhá neustále měnit polohu rukou na řídítkách (úchop), horší je to když jedu z kopce než proti kopci (to totiž většinou brzdím = ruce nemůžou měnit polohu).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28271
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 19, 2022 15:42

Jo, o karpálech a řidítkách jsem kdysi něco zaslechl, ale už jsem si nepamatoval co, tak mě právě napadlo, jestli to není ono a hlavně, jestli s tím jde něco dělat.
Když to začne, tak přehmatávám furt z řidítek na berany a zpět. A jak píšeš, je to jen trošku pomoc a mám to stejně jako ty. Prává více než levá.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát srp 19, 2022 15:51

Kyklo-rukavice (= bez prstů) mám jakési Scott s antivibračním gelem v polstrování, protože ale na bajku bez rukavic nejezdím, nedokážu posoudit, esli to nějak pomáhá (od toho brnění) nebo ne. Spíš asi ne, protože dyž je zima, jezdím v zimních lyžařských GTX rukavicích bez antivibračních výstelek a brní mi to +/- stejně
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28271
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát srp 19, 2022 18:14

Ešče sem si zpoměl - dyž bajkuju a už se to brnění v předloktí stává nesnesitelné (má to ten efekt, že mi ztuhnou prsty, tak, že už nedokážu palcem zmáčkout řazení, abych si zařadil žádoucí převod), tak zastavím a na obou rukách se snažím protáhnout (uvolnit) předloktí, někdy (většinou) to pomůže + sideefect: tím, že zastavím = nesedím = odpočinek i pro prtel (která na bajku dostává pořádně na prtel). :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28271
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 19, 2022 18:26

A to s těmi karpály na kole dělá každému nebo jen někomu?
Mně přišlo, že s těmi lehce polstrovanými z Decathlonu to nastoupilo o něco později. Ale nevím to jistě, jestli to bylo rukavicemi nebo jen, že to nebyla drncavá cesta. Musím vyzkoušet víckrát, protože rukavice jsem sice koupil, ale skoro nepoužíval. Až teď to zkouším kvůli těm karpálům.Tak nevím, jestli má smysl pořídit třeba ty s tím antivibračním gelem.

To mazání na řetěz Mc Dry Lube je na cestě, tak jsem zvědavý, jaké bude.

Včera jsem měl trasu 40km jen po silnici, tak jsem to napumpoval na max 4 bary a dobrý. Jelo to pěkně.

EDIT: To mi dělá taky, že mi až ztuhnou prsty, že mi dělá problém zmáčknout brzdu a necítím prsty. Taky už jsem musel zastavit a nechat ruce odpočinout. A aspoň si odpočine i ten zadek. Prdel mě bolí taky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » pát srp 19, 2022 18:47

Dromedaro píše:A to s těmi karpály na kole dělá každému nebo jen někomu?.

Jen někomu. Buď jsi na to extra náchylný anebo a to je pravděpodobnější máš blbě posed a moc se o ty ruce opíráš. Zkus si to nějak poštelovat ať nejsi tak moc nahnutý dopředu a netlačíš tak moc do řidítek, ta jsou k řízení a ne k opírání.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 19, 2022 19:14

No, to je jedna z věcí, která mě taky napadla. Protože mi připadá, že jsem o ty řídítka moc zapřený. Ale zase posed mám tak, že když na kole sedím a stojím na místě, tak abych se dotýkal nohou země, tak mám nohu napnutou a nataženou špičkou se lehce dotýkám země. Při jízdě mám pak nohy lehce pokrčené při šlapání a když mám šlapátko dole. Tak jsem to viděl v jednom videu, že je správně nastavená výška sedátka. Když jsem koukal na jiné cyklisty, tak mi nepřišlo, že by seděli jinak než já (sklon/ohnutí). A že by pavproch neměl správně seštelované sedátko? Pak mě napadla ještě jedna věc, ze které mi je blbě a to je ta, že důvod, proč jsem o to takhle zapřený je ten, že mám pro sebe malý rám. Ale zase ty Krossy mají XL pro postavy max 195cm a já mám 192cm. Je to teda asi na hraně, no.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » pát srp 19, 2022 19:33

To co popisuješ je vztah sedlo - pedál v tomhle případě půjde spíš o vztah sedlo - řidítka. Pokud je to moc daleko tak na tom budeš moc natažený a pravděpodobně se budeš muset moc opírat. Špatná velikost rámu se dá pořešit výměnou představce anebo můžeš zkusit posunout sedlo. Taky můžeš vyzkoušet jestli když jedeš, tak můžeš pustit řidítka a zůstaneš v té samé pozici a držíš to jenom břišními svaly. Tak by to mělo ideálně být, že se vlastně o ta řidítka neopíráš. Aspoň takhle jsem to vykoukal z různých bikefit videí na youtube.
Nevím co máš za kolo, jestli máš jenom rovná řidítka a ne berany, kde se dá různě přechytávat, tak by ti mohlo pomoci přidat si tam rohy ať můžeš měnit způsob úchopu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pát srp 19, 2022 21:31

Dromedaro: Anebo držíš řídítka moc křečovitě.
Já to mám občas, v technických pasážích, kdy potřebuju pevně držet řídítka, tak mě pak lehounce brní prsty, ale nedokrvením, stačí protřepat pár vteřin a jeho klid.

Rukavice s gelem jsem zkoušel a zavrhl, pro mě k ničemu. Bez gelu se mi drží líp.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » pát srp 19, 2022 21:38

Jesteze jsem si kola uzil dost v mladi, kdy jeste telo fungovalo a takove problemy jsem nikdy nemel ;-) Ted uz by to asi bylo horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » pát srp 19, 2022 22:16

Včera mi to nějak nešlo. Večer jsem objevil, že to, co mne svědí už nějakou dobu, je borelioza. Budu brát bobule 20 dní a sedět ve stínu :(

K tomu brnění. Po té, co jsem si snad už ideálně nastavil řídítka-sedlo, se to objeví málokdy.

A rozdíl gel rukavice - negel? No, od začátku roku nepoužívám rukavice. Jen když je zima, tak celoprsťáky. Nevidím rozdíl, používám rukojeti s ergonomickou ploutvičkou, plochou.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 20, 2022 8:32

Díky všem za info. Ty rukavice teda kupovat nebudu.
Zkusím dnes udělat něco s tím sedátkem. Doufám, že s sebou mám správné imbusy i na sedátko, nejsem totiž doma.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob srp 20, 2022 12:01

Neměl bych to přesunout to zdr. vlkna? Nebo tomu dát samostatné vlkno?

Posez na bajku mám nastavený tak, jak mi nejvíc vyhovuje - nebolí mě záda, řídítka mám ale níž než sedlo, sedlovka tak vystrčená, aby noha byla ne úplně napnutá v dolní úvrati a... dřív mi nebrnělo, fčíl brní = není to (u mně) posedem, je to imho prostě stářím, no. Ale příjemné to není, to ani omylem. V telce docela často běží reklama na Karpal Akut - nezkoušeli ste to někdo, je to k čemu?

EDIT: + samozřejmě - dá se to řešit operací - je tu někdo, kdo si už nechal operativně to přiucpání uvolnit?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28271
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod oodoow » sob srp 20, 2022 12:45

Nevím tedy jak jsi to popřesouval, ale jedne příspěvek skončil ve vlákně o botách. :twisted:
viewtopic.php?p=563787#p563787

To brnění rukou řešil Aleš Zavoral, kterému dokonce odumřely nervy a na rukou. Musel pak čekat děsně dlouho, než dorostly zpět, myslím milimetr denně nebo tak. Pořešil to právě jiným nastavením posedu. Píše o tom někde na svém blogu a povídal o tom i na DVTV.

O řešení operací jsem tedy ještě neslyšel, na stáří operace neexistuje a pokud to není stářím, je to pravděpodobně posezem.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod pavproch » sob srp 20, 2022 13:09

Sorry, opraveno, už ten příspěvek je v kyklovlkně
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28271
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod Olchor » sob srp 20, 2022 15:27

Na moje gusto bývají řidítka kol moc nízko. Jasně - čím víc jseš ohnutý, tím menší odpor vzduchu. Ale zas víc bolí záda, trpí ruce a je i menší obratnost v řízení. První, co jsem udělal po koupi nového kola byla výměna představce a nastavení řidítek co nejvýš. Taky rohy mám tak, abych se mohl narovnat. Asi jezdím jako paní starostová, ale nejsem žádný závodník, jezdím na pohodu, hlavně terény.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod mike » sob srp 20, 2022 17:20

oodoow píše:O řešení operací jsem tedy ještě neslyšel, na stáří operace neexistuje a pokud to není stářím, je to pravděpodobně posezem.

Amputace by to resila zcela urcite :twisted: Normalne se karpaly operaci resi, ale stav, kdy to ma clovek furt, ne ze to ma z blbeho posezu na kole. Davej si bacha, je to typicky problem programatoru, par kolegu s tim problemy melo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod apuka » sob srp 20, 2022 18:38

@Dromedaro: Blby dotaz - nemas pri vyjizdkach na kole nejaky maly ruksak na zadech? Nebo nejaky kus obleceni, kde mas sev na trochu blbym miste?

Ptam se to proto, ze jak mam obcasny problem, ze mi taky nejdrive brni a pak odumiraji prsty na rukou, kdyz chodim na horach s ruksakem na zadech. Predpokladam, ze nekde se neco nedokrvuje. (nebo tlaci na nerv???)
Metodou pokus-omyl jsem zjistil, ze to ma na svedomi ruksak - kdyz si dam dole z jednoho ramene ramenny popruh, tak se mi prsty za chvili (bez jakehokoliv cviceni) "ozivi". Jinak ale zadne zviceni nepomaha.
Nezavisi to nijak od vahy ruksaku, dela mi to jednou za cas i s malym ruksakem, kde mam akurat tak destnik a nakupni tasky, tj. vaha tak s prehnanim do 2 kil.

Stejne tak muze pusobit nekde na nejakou zilu nebo nerv i to spominane silnejsi opirani o riditka.

Davam to sem hlavne kvuli tomu, ze to nemusi nutne byt o karpalu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 20, 2022 19:06

Výšku sedadla jsem dnes trochu snížil a posunul jsem jej dopředu. To posunutí dopředu je ale jen o polovinu z celkově možné délky. Protože úplnému posunutí zase brání úchyt na brašnu Topeak, který se umisťuje na sedadlo. Tak jestli to budu muset posunout celé, tak "budu spokojený", že mi ta brašníčka za osm stovek bude k ničemu. Chtěl jsem to pak jít vyzkoušet, ale začalo silně pršet a prší do teď. Zítra cestou na vlak to nezjistím, to je krátká cesta a má pršet. Tak snad v pondělí.

S lehkým batohem teď jezdím často, ale mně to dělá i bez něj. Triko se silnými švy mám občas také, ale dělá mi to i s trikem beze švů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod lojzmen » sob srp 20, 2022 19:38

Já jsem sedlo posunul dopředu o cca 1-2cm, přidal cca 10mm pod představec (při výměně vidle), naopak snížil rukojeti, protože místo řídítek vlaštovek natočených na zvýšené rukojeti jsem dal mírně prohnutá řídítka a zcela jistě jsem sedlo nepatrně snížil.
Celá má snaha směřovala v rámci možností zmenšit předklon.
Dále jsem si pořídil rukojeti s opěrkou a jištěním proti pootočení.
Myslím, že v mém případě bylo podstatné to sedlo dopředu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod Tomas » ned srp 21, 2022 10:42

Oodoow to tady napsal správně. Já to zkusím jen shrnout:

- Je třeba si pohlídat výšku (vysunutí) sedla vůči šlapkám, v dolní úvrati šlapky musí být noha téměř zcela natažená (ale né uplně), vztah nohy k zemi je zcela irelevantní (lze to testovat při jízdě, zadek se ti nesmí vychylovat do strany když je šlapka v dolní úvrati, tzn. noha musí obsloužit celou rotaci kliky aniž by se zadek nijak hnul, pokud se hýbe je sedlo moc vysoko). Chce to posouvat po 0.5cm a zkoušet.
- Pak je třeba vyřešit předozadní polohu sedadla vůči klikám tak, aby v poloze kdy je klika na vodorovně (tzn. na 3 hodinách), musí být koleno nad osou kliky (jinka šlapeš takzvaně "před sebe", případně za sebe), nicméně jakékoliv extrémní polohy sedla (vysunuté hodně dopředu, nebo hodně dozadu) jsou téměř vždy špatně. Nedoporučuju to posouvat o víc jak dejme tomu 1cm od středové polohy. Sedlo ideálně mít sklonově vodorovně, případně minimálně vykloněné o stupínek nahoru nebo dolu, to vyhovuje každému jinak.

V téhle pozici (bez ohledu na řidítka) to musí být stabilní posez, musíš mít pocit, že tě to nikam neposouvá a nikam ze sedla nesjíždíš. Pak už jen lehce položit ruce na řidítka. Pokud na ně položíš ruce a máš pocit, že jsi moc natažený tak to chce kratší představec. Ruce nesmí být nikdy zcela natažené, musí tam být mírné pokrčení v loktech a neměl bys mít pocit, že celá váha tvýho těla leží na rukou.

Tzn. váha na rukou by měla být minimální. Jenže ono ještě dost záleží na břisních svalech a celkové kompozici těla, pokud tělo není zvyklé a břišní (i ostatní svaly) nepodrží to tělo v mírném předklonu, tak se člověk automaticky zapře o ruce a ty tím potom trpí.

Mě třeba na gravelu bolely ruce taky, i když mi rám velikostně seděl. Nakonec to vyřešil 70mm představec místo 90mm a teď je to bez problémů.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 21, 2022 19:01

Sice jsem dnes jel na kole asi jen 8km na vlak, což se brnění (spíše odumírání) většinou ještě neprojevuje, ale mám z toho dobrý pocit. Hlavně už na rukou necítím takovou zátěž/váhu, protože když to porovnám s tím před tím, tak to jsem se o ty řidítka spíše zapíral. To sedadlo jsem měl na doraz až úplně vzadu.Zítra to ještě doladím podle toho Tomasova návodu, tak snad to bude pak v pohodě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod Etheric » ned srp 21, 2022 19:19

Cítím únavu /ne bolest, brnění atp/ v rukách po 50km terénem. Ale to je asi normální co?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Na kole brní ruce - karpály a vše okolo toho

Příspěvekod ntz » čtv zář 15, 2022 19:16

Tomas píše:Je třeba si pohlídat výšku (vysunutí) sedla vůči šlapkám, v dolní úvrati šlapky musí být ...


na kole jsou "pedaly", slapky jsou u silnice (treba v plzni, dubi, usti) ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!


Zpět na Outdoor a zdraví