Stimulanty

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stimulanty

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 2:07

Zubar mi zakazal sladke napoje, nez mi spravi ulomeny zub. Zvlast cola by ho mohla znicit. Normalne se bez toho obejdu, ale na nedelni vylety jsem si malou flasku coly kupoval. Protoze mam posunuty cas, takze pred vyletem spim min a vyrazim v dobe, kdy normalne jeste spim. Potrebuju se nejak probudit a cola docela fungovala. Ledovou kavu nemuzu, jelikoz je v ni mleko a po tom sprintuju do lesa. Cokolada sice pomaha, ale ne tak moc a taky bych ji nemel.

Takze jsem si objednal guaranu. 900 mg v tablete, dneska jsem si ji vzal na zacatku trasy. Uz prvni na kopec po ctvrt hodine se mi slapalo nejak podezrele dobre a pak ucinek zesiloval. Druhy mne nastval, ze skoncil moc brzo. Z kopce a po rovine se mi slo blbe, chybela zatez. Po par hodinach jsem zacal citit nesoulad mezi telem a nohama, telo by chtelo do kopce bezet, ale nohy rikaly neco o tom, at prestane blbnout. Srovnalo se to teprve kdyz jsem si vybehl na Lipskou horu, tam si cas stopuju, letos nejlepsi. Normalne nestiham spis s dechem, ted jsem se v min prudkych pasazich stihnul i vydychat a brzdily to nohy, rychleji odmitaly, jinak bych klidne pridal.

Zajimave bylo, ze se mi slo uplne v pohode v obtiznejsim terenu, sestupy prudkymi svahy ve smesi listi, kameni a vetvi. Normalne si musim davat bacha, ted to slo samo, asi to nabuzeny mozek zvladal na autopilota. Vsechno fajn, ale posledni tak 3 - 4 km (z 36) mi zacaly nejak tuhnout nohy, na to nejsem zvykly. Kdyz to tak pocitam, tak asi 8 hodin od doby, co jsem si to vzal a uvadi se, ze to funguje tech 8 hodin. A ty nohy ted boli nejak vic, nez je zvykem, holt jsem to asi trochu prepalil.

Tohle bylo moc, priste zkusim pulku tablety. Kdyz vidim, co se mnou dela kofein, tak by mne docela zajimalo, co by udelal kokain :) Ale s tim si asi budu muset pockat, az Elon koupi Colu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 15:20

Aftermath: nespal jsem nijak skvele, budil jsem se a nakonec vstal driv, nez jsem mel v planu. Jsem polochciply a nohy boli. Kdyz to srovnam s minulym tydnem, kdy jsem v podobnem terenu usel o 6 km a 300 hm vys, tak jsem se na konci trasy i druhy den citil lip a vyspal jsem se skvele. Vlastne to mozna bylo nejlepsi z tohodle roku a to jsem nemel zadny kofein navic, jen trochu cokolady... ze by to bylo tim? Stimulanty sice prechodne nabudi, ale vyberou si to zpetne.

Vede mne to k myslence dat par tablet guarany do lekarnicky pro pripad nouze, ale jinak na to nesahat a zustat u cokolady. Mate nekdo podobne zkusenosti?

BTW, jeste jsem si vzpomnel, ze mi vcera dosla voda hodinu pred koncem. To nebyva zvykem, na podobne trasy mi 3 litry v pohode staci. Taky mam nejak vic odrene nohy z bot, coz se stava, kdyz se vic potim. Ale vcera jeste nijak horko nebylo, urcite ne vic, nez minuly tyden. Takze asi opet kofein.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod apuka » pon kvě 2, 2022 16:33

mike píše:Takze asi opet kofein.
Proc si myslis, ze tobyl kofein a ne guarana :-k A kdyz uz ta Coca cola, tak proc kofein, tam je dost jinych latek...

NTB, Ty bys to mohl - teoreticky - pamatovat, v osmdesatkach, kdyz u nas "vyrabela" Coca colu Fruta Modrice, tak v zakladu (sirup, hoodne husty, v tech cca petilitrovych "okurkovych" sklenicich - redilo se to pry 1:250 se sodou, proto "vyrabeli") jeste byl ten vytazek z listu koky, bez vetsich zasahu. Taky po vetsim mnozstvi CC byl clovek nejšnom nabuzeny kofeinem, ale ponekud i "trochu mimo" z "kokainu". Ale projevilo se to az po nekolika litrech. Tri tydny jsme tam byli na letni aktivite v lisovne ovoce hned vedle linky a mohli jsme si volne chodit na nedolitky, cehoz jsme vyuzivali opravdu hojne a jeste si zaridili povoleni vzit si kazdy den par prepravek na ubytovani. Na osobu nas, co jsme tam delali pripadko v prumeru tak 15-20 flasi 0,33l. (A jeste jsme mohli vylepsit vse chininem z Chita tonic z druheho zavodu.)
Zajimave bylo, ze z madarske CC, kde to i za socaku prodavali i v litrovych flasich jsme nikdy nic podobneho necitili - ani kdyz jsme jej v lete vypili 4-5 litru. Taky soucasne CC uz to nedela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 16:44

Protoze kofein je hlavni ucinna slozka guarany. Coly a kavy taky. Ty dalsi latky zrejme ovlivuji, jak silne a jak dlouho to ucinkuje. Kava ma (aspon na mne) vyraznou a rychlou spicku, ktera brzo opadne. Cola je na tom podobne, mozna trochu pomalejsi. Guarana je o hodne pomalejsi, vrchol mi prisel az tak po 2 - 3 hodinach a utlum po 8.

Nekde jsem zaslechl, ze Cola vytazek z listu koky porad obsahuje (kvuli chuti), ale bez kokainu. Ono je to tak, ze z USA se vozi hotovy sirup, jehoz slozeni je tajne a u nas se micha s cukrem, vodou a krystalickym kofeinem (bracha tam delal). Akorat si ted nevybavuju, jestli se tam pridava i kyselina fosforecna nebo uz je v tom sirupu.

apuka píše:ani kdyz jsme jej v lete vypili 4-5 litru.

Vypit 4 - 5 litru coly tak asi chcipnu. To jsem si kdysi koupil litr a pul flasku, sedel u pocitace a postupne ji vypil. Druhy den jsem mel normalni kocovinu, kdybych vypil litr a pul vina, tak to nejspis bylo lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod apuka » pon kvě 2, 2022 17:51

No prave - v guarane neni jen kofein, jsou tam i dalsi vyznamne latky a ten ucinek je dan jejich synergickym efektem. Tj. nemuzes to pripisovat pouze kofeinu. (Ale v podstate je to uplne jedno, ze jo...)
mike píše:cola ... z USA se vozi hotovy sirup, jehoz slozeni je tajne a u nas se micha s cukrem, vodou a krystalickym kofeinem (bracha tam delal)
V prvni rade bacha - mluvis (asi) o Coca cole, coz je jenon jeden z mnoha colovych napoju, jeden z mala (mozna jediny) s vytazkem z listu koky. Ale vetsina z nich nema moc spolecneho s Coca Colou, krome tmave hnede az cerne barvy a v nekterych ohledech podobne chuti.
Na to, co pises, ze potrebujes "za rana", je asi opravdu nejlepsi guarana z bezne dostupnych veci. Ale organizmus si na nej taky rychlo muze zvyknout, jeste hur nez na kafe, takze je dobre jej pouzit opravdu jenom obcas, kdyz to potrebujes.
mike píše:Ono je to tak, ze z USA se vozi hotovy sirup, jehoz slozeni je tajne a u nas se micha s cukrem, vodou a krystalickym kofeinem (bracha tam delal).
Nevim, jak to delaji ted, v tom roce 1981, kdyz jsem ve Frute byl, to tehdy byla nova moderni skoro automaticovana linka (postavena asi za dozoru Coca Cola Co. a hodne ze zapadnich stroju a soucasti) a "hmotu sirupu" sem vozili s Vidne. Podle hustoty a konzistence bych rekl, ze cukor (nebo alespon karamel) uz byl v nem. Mozna tady k tomu nejak pridavali i normalni cukr, o tom kofeinu bych spise rekl ne, nemeli jsme to moznost tak dukladne studovat, jen nam rikali ("oficialne" nas tam provedli linkou), ze se vice mene jen redi sodou a balikuje do prepravek.
Ale jak jsem naznacoval uz tehdy byly rozdily mezi Coca Colou u nas v CSSR, v Madarsku - jinde si to nepamatuji, taky mohu max. z NDR, ale tam jsem to urcite nepil. No a nekdy po listopadu, pokud dobre vim, se vyroba presunula nekam jinam, myslim ted oficialne do Prahy do vyrobny ceske Coca Cola company (nebo jeho pobocek). Ale taky se zacala menit chut - jednak posledni desetileti kvuli nahrazce cukru necim jinym podle konkretni krajiny a jednak se pouzivaji i dalsi prisady z mistni produkce, jak pises jen samotny koncentrat je pravdepodobne z Irska (ne z Ameriky, asi kvuli EU a clu). Kazdopadne se zmenily i moje chute, takze ted bych horko-tezko vypil pullitrovou flasku, ale jinak jej nekupuji - jen vyjimecne v Alpach, kdyz slezu dolu do udoli po ture a mam nedostatek energie, tak zajdu do potravin a koupim si jednu flasku, ale to tak jednou za dva-tri roky :-).
mike píše:Vypit 4 - 5 litru coly tak asi chcipnu.
Ja taky. Ale lto vis, byli jsme mladi, blbi - a jeste jsem to meli zadarmo, nebo hodne levne (uz v Madarsku to v litrovem baleni vychazelo stejne jako cokoliv jineho ze slazenych napoju, no a "vodu prece nebudeme kupovat" :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 18:08

apuka píše:Tj. nemuzes to pripisovat pouze kofeinu.

Zrovna tohle tj. zvysene poceni a spotrebu vody ano, jelikoz kava i cola na mne ma uplne stejne ucinky, jen kratsi dobu. Co jsem cetl a pozoroval, tak mi prijde, ze u guarany je stejne mnozstvi kofeinu ucinnejsi a trva delsi dobu a za to asi muzou ty dalsi latky. Mnozstvi v jedne tablete odpovida jednomu salku kavy a ta by rozhodne takovy ucinek nemela. Resp. mozna prvni hodinu, ale ne 4 - 8.

apuka píše:V prvni rade bacha - mluvis (asi) o Coca cole

Jiste, proto pisu cola a ne colove napoje. Ty se jmenuji podle originalu.

apuka píše:Na to, co pises, ze potrebujes "za rana", je asi opravdu nejlepsi guarana z bezne dostupnych veci. Ale organizmus si na nej taky rychlo muze zvyknout, jeste hur nez na kafe, takze je dobre jej pouzit opravdu jenom obcas, kdyz to potrebujes.

Kdysi davno (tak 20 let) jsem guaranu zkousel kvuli praci. Mensi davku, ale asi mesic v kuse. Zadny navyk nevzniknul a co jsem cetl, tak ani moc nevznika, na rozdil od kavy a dalsich. Prestal jsem s tim proto, ze jsem nedokazal spat vic, nez nejakych 6 hodin denne a to se mi nelibilo. Zadny abstak se nedostavil, naopak.

Jinak ano, vzit si to akorat jednou tydne na vylet byl zamer, ale ted mi spis vychazi, ze to asi nestoji za to. Sice to funguje, ale telo jede na vypujcenou energii a dluh si pozdeji vybere i s uroky. Navic mi to ani nebylo prijemne, byl jsem prebuzeny a treba bezny relax na vrcholu se nedostavil, telo chtelo jit dal. Jeste zkusim polovicni davku, ale jinak to asi necham jen na nouzove situace, kdy to fakt potrebujes a nasledky nejsou podstatne.

apuka píše:Nevim, jak to delaji ted, v tom roce 1981, kdyz jsem ve Frute byl, to tehdy byla nova moderni skoro automaticovana linka (postavena asi za dozoru Coca Cola Co. a hodne ze zapadnich stroju a soucasti) a "hmotu sirupu" sem vozili s Vidne. Podle hustoty a konzistence bych rekl, ze cukor (nebo alespon karamel) uz byl v nem.

Jak to delaji ted resp. v minulem desetileti jsem psal. Mam to z prvni ruky. Cukr se tam dodaval nas a pry ho byla neuveritelna spotreba. Zvlast vzhledem k sirupu, ktery je koncentrovany a je ho potreba docela malo. Ten nevim pomer, ale asi tak kila versus metraky cukru. Kofein pry dostavali pekne krystalicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod apuka » pon kvě 2, 2022 22:02

mike píše:Cukr se tam dodaval nas a pry ho byla neuveritelna spotreba.
Technicka poznamka: Tehdy nam rikali, ze v jedne tretince (0,33l) flasce bylo 7 kostek cukru (Pepsi Cola mela tehdy 9 kostek na stejne mnozstvi). Neoveroval jsem to rozborem, kazdopadne jsem Pepsi nemel rad, prave proto, ze mi prisla vyrazne sladsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Adaptogeny

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 22:31

Bacha na výrobky na českým trhu. Jestli se něco nezměnilo (nějaký rok jsem se nedívala, tyhle nápoje používáme prakticky jen na velmi dlouhý přejezdy autem), tak Coca Cola určená pro český trh obsahuje glukózo-fruktózový sirup, zatímco Pepsi Cola ještě dává cukr. Coca Cola v Rakousku a jinde obsahovala cukr.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 22:36

Jo, tohle se zmenilo (podle Wiki 2014). Kdyz tam bracha delal, tak jeste pouzivali cukr. Zas si ale myslim, ze kdyz to clovek pije jen vyjimecne, tak je to fuk. Snad jedine chut, mne taky Pepsi chutna vic.

Nechces na ty prejezdy spis guaranu? Muzu ti ji cast venovat, asi velkou spotrebu mit nebudu. Kdyz tak se pripomen, az tu nekdy budete :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 22:45

Ale jo, při výjimečným pití to asi fuk je, ale tak nějak z principu se tomu vyhýbám, když už, tak jsme v ČR raděj kupovali tu Pepsi. Už jen proto, že se mi ta "skrčka" od Coca Coly prostě nelíbí.

Čoveče, nevím, abychom to pak po dálnici nehasili s naším vetchým stařičkým strojem za dvěstěpade, nebo kolik to má maximum na tachometru :mrgreen:

Ale dík za nabídku, otestování může být evidentně zajímavé (i když raději prve daleko od volantu :D )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 23:52

Kdyz ja vetsinou potkam Pepsi v plechovce, coz je na vylet neprakticke.

Spis abys nemela potrebu zastavit a s valecnym pokrikem nezacit behat okolo auta :twisted: Nebal bych se toho, jen bych nejdriv zkusil pul tablety. Ale samozrejme, kdyz budes potrebovat udelat hodne dreva, tak se to taky muze hodit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod sobb » úte kvě 3, 2022 0:02

U nás jsou Pepsi v obchodech normální PEtky různých objemů, tak kupujeme ty větší, plechovka by stejně byla pro nás oba málo.

To působí až tak děsivě? :shock: :D
Dřeva si zvládnem nadělat dost i bez toho, navíc se to nesmí přehánět, bolí pak v zádech :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 0:22

Do obchodu nechodim, kupuju na nadrazi a tam mivaji jen plechovky.

To vis, kofein je taky droga, akorat legalni ;-) Myslim, ze zalezi hlavne na davce a individualni vnimavosti, na mne pusobi vetsina veci silneji. Tady mne to teda trochu prekvapilo, jelikoz piju denne caj a mel bych byt na kofein zvykly.

Tady by te bolelo vic, protoze bys to prehnala ;-) Ja jsem fakt po vcerejsku docela prejety, pricemz to byla spis prumerna trasa. Muze to byt ale i horsim spankem, tezko rict.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod Etheric » úte kvě 3, 2022 6:04

Kofein ve větší dávce, někdy i malý /záleží na rozpoložení fyzickým i psychickým/ dokáže organismus pěkně rozhodit. Třeba takovej kratom tě nabudí a namísto rozhození ti mozek funguje ještě bystřeji. A není po něm dojezd, kocovina..
Jinak znám dobrých adaptogenů dost, ale spíše na uvolnění, zbavení úzkostí atd, než na povzbuzení. Na povzbuzení mě napadá fermentovaný listí vrbovky úzkolisté, sběr v červnu, výroba technicky jednoduchá v domácím prostředí. Výsledek chutná podobně jako čaj, má stimulační efekt a nula kofeinu. Našlo by se i něco dalšího, ale adaptogenů, který maj nabudit bez otupění mysli a nejsou založený na kofeinu, není fakt moc.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Adaptogeny

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2022 7:54

mike píše:kofein je taky droga, akorat legalni ;-) Myslim, ze zalezi hlavne na davce a individualni vnimavosti, na mne pusobi vetsina veci silneji. Tady mne to teda trochu prekvapilo, jelikoz piju denne caj a mel bych byt na kofein zvykly.
Jo, zavislost to dokaze vytvorit peknou...

Jinak bylo zajimave v dobe mych "gymnazialnich studii", kdyz jsem nejak nemohl vecer usnout, vzdy jsem si uvaril hodne silny caj (vetsinou indicky, Assam nebo Darjeeling) - a spal jsem po tom jako dudek... :(( :(( Obcas podobne zafungovala i kava, ale to jen obycejny turek ze Standard smesi, ale nebylo to ono, tak jsem zustal u caje.
Nikdy jsem tento ucinek nepochopil, melo by to fungovat presne opacne. Ale ja jsem u sebe nikdy zadny vyraznejsi povzbudivy ucinek po kave nepozoroval, tak maximalne po nekterych druzich caje v cajovne (nejvice cinske, at cervene nebo zelene; PUER mel trochu jiny ucinek - ale u vsech bych upozornil, ze se mi po nich vytvorilo hodne zaludecnych kyselin, proto me trochu "palila zaha" a byl jsem z nich hrozne hladovy..., coz taky mysl povzbudi, jak nalezt neco k snedku :-)).

Dnes uz silny caj malokdy piju, kavu taky tak jen po obede a to je povzbuzeni spise psychicke, ze si na to clovek udelal cas. Nebo po vyletech, hlavne v Alpach, kdy je docela horko a celou dobu je clovek na primem slunci si kupuji v Sparu/M-Preise/Bille to nejlevnejsi chlazene trvanlive "srackove kafe" (Latte nebo Cappucino) v kelimku. To me ale po prehrati, vycerpani a ztrate energie "povzbudi" spise tim, ze je chladne a doda trochu energie kvuli mleku a cukru (o "kvalite" takoveho napoje mi nemusite nic psat :-)).

Co se tyce Guarany a rizeni, my jsme v davnejsich dobach na dlouhe streky autem vozili sebou tabletky Energit (v takove plechovce s ruznymi prichuti) s Guaranou. Asi to nejak fungovalo, neprobudilo to nijak moc, ale zase pozornost se udrzela. Te guarany tam asi neni moc, proste - pri nas - tak akurat, spolu s hroznovym cukrem, co tam je. A po dojezdu do cile se spalo v pohode a ani na zastavkach nikdo z nas nemel potrebu si jeste pobihat kolem auta na vybiti energie :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 20:51

apuka píše:Jo, zavislost to dokaze vytvorit peknou...

Nic zasadniho, zvlast proti jinym drogam ;-) Piju skoro cely zivot cerny caj, litr ke snidani a obcas se mi stalo, ze jsem treba tyden nemohl a nebyl to zadny problem.

apuka píše:vzdy jsem si uvaril hodne silny caj (vetsinou indicky, Assam nebo Darjeeling) - a spal jsem po tom jako dudek... ... Nikdy jsem tento ucinek nepochopil, melo by to fungovat presne opacne.

Nekteri lidi to tak maji. Treba muj bracha si da klidne kavu o pulnoci a pak jde spat. Otazka je ovsem kvalita takoveho spanku.

apuka píše:Ale ja jsem u sebe nikdy zadny vyraznejsi povzbudivy ucinek po kave nepozoroval, tak maximalne po nekterych druzich caje v cajovne (nejvice cinske, at cervene nebo zelene

Holt je to individualni. Na mne pusobi povzbudive cerne, ale zelene spis uklidnuji. Mozek sice zbystri, ale telo ne.

apuka píše:Co se tyce Guarany a rizeni, my jsme v davnejsich dobach na dlouhe streky autem vozili sebou tabletky Energit (v takove plechovce s ruznymi prichuti) s Guaranou. Asi to nejak fungovalo, neprobudilo to nijak moc, ale zase pozornost se udrzela. Te guarany tam asi neni moc, proste - pri nas - tak akurat, spolu s hroznovym cukrem, co tam je. A po dojezdu do cile se spalo v pohode a ani na zastavkach nikdo z nas nemel potrebu si jeste pobihat kolem auta na vybiti energie :-).

Myslim, ze je to otazka davky. Jak jsem psal, ze jsem guaranu kdysi zkousel, tak na mne nemela zdaleka takovy ucinek, jako v nedeli. Spis vylepsila fungovani mozku a snizila potrebu spanku, ale na tele jsem zadne efekty nepozoroval. Kolik toho bylo nevim, ale urcite min. Vybavuje se mi neco jako 200 nebo 400 mg, ted mam 900. Prislo mi to moc, ale precetl jsem si, ze je to ekvivalent 200 mg kofeinu tj. salek kavy a to je celkem v pohode i kdyz kavu teme nepiju. Holt je v tehle forme ucinnejsi, jeste zkusim pulku tablety.

Dneska jsem se vyspal vyrazne lip, proti vcerejsku zasadni rozdil, evidentne mi to rozhodilo spanek i skoro po 24 hodinach... Taky vychazka byla uplne o necem jinem, vcera jsem byl rad, ze jsem tech 8 km dosel, dneska pohoda. A neni to tim, ze jsem byl vcera po ture, normalne je unava nejvetsi treti den (streda), prvni paradoxne nejmensi.

Sice jeste nemam dostatecny vzorek, ale zacinam se klonit k myslence, ze nejlepsi budou zadne stimulanty, jen trocha cokolady behem tury. Tyden predtim jsem to totiz tak mel a usel jsem za letosek nejvic a s nejmensimi nasledky... zpocatku jsem byl sice trochu ospaly a pomalejsi, ale casem to preslo samo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 21:04

Vzhledem k tomu, ze se diskuse rozjela, vyrobil jsem z ni nove vlakno. Guarana a zvlast kofein je stimulant a ne adaptogen.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Adaptogeny

Příspěvekod mike » stř kvě 4, 2022 0:35

Etheric píše:Kofein ve větší dávce, někdy i malý /záleží na rozpoložení fyzickým i psychickým/ dokáže organismus pěkně rozhodit. Třeba takovej kratom tě nabudí a namísto rozhození ti mozek funguje ještě bystřeji. A není po něm dojezd, kocovina..

Mozna to nekdy zkusim, ale moc se mi do toho nechce. Ucinky kofeinu mam vyzkousene a chova se predvidatelne, jen to holt chce neprehnat davku. Nikdy mne nerozhodil, tomuhle rikam prebuzeni. Nejlip mi asi funguje ve forme cokolady, normalne je to povzbuzeni jen mirne, ale kdyz to fakt potrebuju, tak i docela zasadni. Sotva se plazim do kopce, dam si dva ctverecky cokolady a najednou to zase jde. Akorat mam vyzkouseno, ze nesmim pres den vic, nez pul tabulky (tj. 50 g) 50 %, jinak uz se to projevi na spani.

Etheric píše:Jinak znám dobrých adaptogenů dost, ale spíše na uvolnění, zbavení úzkostí atd, než na povzbuzení. ... Našlo by se i něco dalšího, ale adaptogenů, který maj nabudit bez otupění mysli a nejsou založený na kofeinu, není fakt moc.

Nejsem si jisty, jestli chapes spravne pojem adaptogen. Ty nejsou na povzbuzeni a efekt neni okamzity. Pomahaji spis proti stresu fyzickemu i psychickemu a efekty se projevuji az po nejake dobe a spis si vsimnes toho, ze se proste citis lip. Klasicky adaptogen je zensen. Mne funguje nejlip sibirsky zensen, coz sice realne zensen neni, ale ucinky ma podobne a mne sedi vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod Etheric » stř kvě 4, 2022 7:09

@mike: tak tedy "adaptogen fungující ihned". Adaptogeny jsou látky pomáhající zvládat změny a tebou zmíněné. Nemusí být jen na dlouhodobé bázi..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Stimulanty

Příspěvekod apuka » stř kvě 4, 2022 10:41

mike píše:Ucinky kofeinu mam vyzkousene a chova se predvidatelne
mike píše:Nic zasadniho, zvlast proti jinym drogam ;-) Piju skoro cely zivot cerny caj, litr ke snidani a obcas se mi stalo, ze jsem treba tyden nemohl a nebyl to zadny problem.
Mam dojem, ze sis trochu nabehl uskalim sve "pragmaticke mysli" :-). Radeji bys nemel delat nejake ukvapene zavery, nebudou obecne pravdive :wink:

Tezko muzes mit "vyzkousene ucinky kofeinu" - nevim, jestli jsi nekdy mel cisty roztok kofeinu, abys to mohl rict (v medicine se pouziva, jednou mi to pri nejakem - uz si nepamatuji jakem - vysetreni dali, muselo se to vypit. Jsem si to zapamatoval, protoze jsem se zarazil, ze podle mnozstvi kofeinu bych musel byt po pouziti docela "prebuzeny", ale niceho jsem si nevsiml - a prave to mi utkvelo.
Kdyz srovnavas ucinek kavy, caje, guarany a cokolady (pouze nebo hlavne) podle mnozstvi kofeinu, tak to jsi docela mimo. Tam je ucinek - jak jsi to sam vice-mene napsal - synergicky efekt kofeinu a ruznych dalsich latek. Navic i v ramci jednoho druhu "vysledne veci" (tj. kava/caj/cokolada/guarana/... ve stavu v jakem to konzumujes) je obsah kofeinu, stejne jako obsah dalsich latek silne zavisla na mnoha okolnostech. Klidne tam muze dojit i k radovemu rozdilu.

Pro nazornost napr. u caje - obsah kofeinu/teinu zavisi od odrudy cajovniku, nadmorske vysky pestovani, (ne)stinovani, obsahu tipsu vs. dalsich listku vs. stonku, zpracovani po sklizni, zpracovani pro spotrebu (napr. mas cele listky, na hrubo nalamane, jemne posekane, mlete, ...), mnozstvi pouziteho caje, teploty pouzite vody, delky louhovani, mnozstvi pouzite vody, kolikaty je to nalev, ...
Kdyz pijes litr ke snidani, tak predpokladam, ze nejspise to nemas z moc velkeho mnozstvi caje a z Tvych davnejsich prispevku si matne pamatuji, zes nekdy psal o cernem Lipton Yellow label. Asi taky nenechavas sacek (pokud jej pouzivas, ale v pripade cerneho caje ani sypky) celou dobu piti dal louhovat ve vode. Tj. takova klasicka zapadni priprava, kdy se toho kofeinu az tak moc do vyluhu nedostane (i kdyz cejlonsky nebo indicky caj - krome Darjeelingu - obsahuje vyrazne vice kofeinu nez cinsky). Kdybys to srovnal napr. se salkem klasicky pripraveneho japonskeho Matcha, tak ten je na mile daleko.

Napodobne je to s cokoladou - tam taky hodne zavisi od toho, co za konkretni cokoladu jis. Navis se podobne meni i obsah teobrominu, coz je dalsi stimulant (i v caji je teofylin, jen v mensim mnozstvi). Tady mas pekne popsane, kde kolik toho muze byt:
Průměrný šálek kávy (200 ml) obsahuje 60 - 150 mg kofeinu, sklenička Coca-Coly (150 ml) 10 - 20 mg kofeinu a energetický nápoj (250 ml) asi 80 mg kofeinu. Tabulka bílé čokolády (100 g) obsahuje 3 mg kofeinu a 1 mg teobrominu, tabulka mléčné čokolády (100 g) 21 mg kofeinu a 155 - 200 mg teobrominu, tabulka hořké čokolády (100 g) až 20 - 120 mg kofeinu a 470 mg teobrominu. Nejvíce nebezpečné jsou čokoláda na vaření (100 g), která obsahuje až 170 mg kofeinu a 1 400 mg teobrominu a kakaový prášek, který obsahuje 18 - 150 mg kofeinu a 460 - 2 600 mg teobrominu.
(Nepozastavuj se nad tim, ze je to od veterinaru - je to proto, ze tyto latky mohu psa/kocku lehce zabit.

I ta mnou spojene vytvoreni zavislosti neni pouze na kofein, ale i na spoluucinkujici jine latky. V tomto smere bych rekl, ze nejvetsi zavislost dokaze vyvolat kava. Navic taky to neni otazka lidi, co si daji jednou denne, napr. po obede (jako i ja) jednu kavu, navic nijak ne silnou, jeste s mlekem, atd. Spise na "kavickare", kteri si daji denoo-denne nekolik (i 5-6) kav. U takovych by sis mophl docela dobre vsimnout, jake maji problemy, kdyz najednou se nemohou ke kave dostat... Potom jeste podobna zavislost se dokaze vytvaret na cokoladu - ale taky spise u tech, co si ji dopravaji pomeren hodne, ne kdyz si vezmes jednu-dve kostky na vylete jednou za tyden mebo tyden kazdy den.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stimulanty

Příspěvekod mike » stř kvě 4, 2022 15:34

Tvoje schopnost veci zkomplikovat je svym zpusobem fascinujici, ale v zivote se spis ceni opak ;-) Schopnost vytahnout podstatu veci a orezat nepotreby balast, ktery ty naopak prihazujes lopatou :twisted:

Kofein mam vyzkouseny v tom smyslu, ze vim, co se mnou dela a necekam nic neobvykleho. Treba ze po nem nebudu videt ruzove draky. Ucinky, pozitivni i negativni, jsou v zasade stejne u vsech forem, lisi se v rychlosti nabehu a delce pusobeni. Probudi mne, mozek zacne fungovat lip, vetsi davka nabudi i fyzicky a jeste vetsi vede k prebuzeni a to spis fyzickemu, hlava funguje jeste lip. Prebuzeni ovsem vede k prepaleni a tim vetsimu poskozeni svalu a taky k horsimu spani, coz je to, co mi udelala guarana ted.

Cisty kofein byl za nasich mladych let v nejakem prasku, jehoz jmeno uz jsem zapomnel (a urcite se najde i ted). Jinak je v cole a energetickych napojich, tam mas i presnou davku. Cola se da brat skoro jako cisty, jelikoz dalsi ucinna latka je hlavne cukr, v energetickych napojich jsou dalsi svinstva. Pak kava, oboji na mne funguje celkem stejne. Caj uz je lip rozlozeny v case, guarana a cokolada jeste vic. Ale furt jsou ty hlavni ucinky v zasade stejne.

apuka píše:Kdyz pijes litr ke snidani, tak predpokladam, ze nejspise to nemas z moc velkeho mnozstvi caje a z Tvych davnejsich prispevku si matne pamatuji, zes nekdy psal o cernem Lipton Yellow label. Asi taky nenechavas sacek (pokud jej pouzivas, ale v pripade cerneho caje ani sypky) celou dobu piti dal louhovat ve vode. Tj. takova klasicka zapadni priprava, kdy se toho kofeinu az tak moc do vyluhu nedostane

Za prve, nechavam sacek v konvici docela dlouho, klidne i 15 minut, protoze ho delam se snidani a bezne se stava, ze nejdriv snim jidlo a pak teprve piju caj. A ano, typicky zluty Lipton tj. 2.5 g z vetsiny Assamu. Za druhe, kofein se vyluhuje jako prvni, co jsem cetl, tak mu na to staci 30 sekund. Dyl to trva dalsim latkam, hlavne trislovinam, takze caj postupne cerna. Tj. rychla priprava ma naopak nejvic kofeinu v pomeru k ostatnim latkam.

Caje jsem pil driv vic, ale uz nekdy pred 40 jsem zjisitl, ze kdyz si ho dam pozdeji, tak hur spim. Coz mne stve, jelikoz treba dobry Darjeeling mam rad a ke snidani se nehodi, ale co nadelam.

Zavislost na cokolade asi nebude na kofeinu, ale na necem jinem. O tom by nam mohly povypravet nektere clenky OF (nebudu jmenovat ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod apuka » stř kvě 4, 2022 19:17

mike píše:Tvoje schopnost veci zkomplikovat je svym zpusobem fascinujici, ale v zivote se spis ceni opak Schopnost vytahnout podstatu veci a orezat nepotreby balast, ktery ty naopak prihazujes lopatou
To jsi is dal zalezet na mnozstvi slov. Ma to jen jednu vadu - jsi zase trochu mimo. Zase neni vsechno tak jednoduche, jak bys to chtel mit.

V cokolade (vetsinou) vyrazne vice nez kofein ucinkuje teobromin, ktery je taky stimulant. Ucinkuje z velke casti stejne jako kofein, ale z jiste casti spise opacne, tj. nektere - hlavne ty mene priznive - ucinky kofeinu zmirnuje. (Neco si o tom muzes najit na mnoha mistech, napr. tady.) Krome jsou v cokolade stovky jinych latek, mimochodem i fenyletylamin, ktery je pribuzny k amfetaminu a ma podobne ucinky plus jsou tam i latky, ktere ucinkuji jako kanaboidy (pravdepodobne ty posledni dve jsou nejvice zodpovedne za zavislost na cokolade). Docela pekna smesice, nemyslis :wink:

Podobne je to i v caji, jen kokteil je jiny, neni tam toli teobrominu ani moc teofylinu, nejsou tam takove "drogoidy" jako v cokolade.
Mozna Te prekvapi, ze podobny kokteil je i v listech koky (i mimo "kokain"), takze rict, ze si muzes vyzkouset cisty kofein v Coca Cole je dost mimo.

Stejne tak to tvrzeni, ze "ucinky, pozitivni i negativni, jsou v zasade stejne u vsech forem". Resp. pravda to sice o kofeinu je, ale ucinky na Tebe jsou ucinkem vzdy toho kokteilu v tom, co uzijes. A budou pomerne ruzne.

Takze se snazit vsechno hodit na jednu ingredienci, a to i tam, kde rozhodne neni hlavni ucinnou slozkou je opravdu ujete zjednoduseni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stimulanty

Příspěvekod mike » stř kvě 4, 2022 19:26

apuka píše:Stejne tak to tvrzeni, ze "ucinky, pozitivni i negativni, jsou v zasade stejne u vsech forem". Resp. pravda to sice o kofeinu je, ale ucinky na Tebe jsou ucinkem vzdy toho kokteilu v tom, co uzijes. A budou pomerne ruzne.

Ach jo... tvrzeni je vytrzeno z kontextu, ze ktereho je jasne, ze se tyka ucinku na mne. Mam vyzkouseno, ze na mne jsou ucinky v zasade stejne. A ty si klidne napises, ze to budou ruzne :roll: Ale vlastne uz jsem si mel zvyknout, ze vis lip, nez ja, jak se po tom citim :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod apuka » čtv kvě 5, 2022 8:52

A nechce chapat, nechce chapat a nechce chapat... ](*,) ](*,) ](*,).

Popisujes ruzne pusobeni na sebe (kava, guarana, malo o caji a kole) ale beres to pouze jako ucinek kofeinu s ruzne rychlym nabehem a ucinkem.
mike píše:Ucinky, pozitivni i negativni, jsou v zasade stejne u vsech forem, lisi se v rychlosti nabehu a delce pusobeni.
vs.
mike píše:Probudi mne, mozek zacne fungovat lip, vetsi davka nabudi i fyzicky a jeste vetsi vede k prebuzeni a to spis fyzickemu, hlava funguje jeste lip. Prebuzeni ovsem vede k prepaleni a tim vetsimu poskozeni svalu a taky k horsimu spani, coz je to, co mi udelala guarana ted.
Tyto dva citaty, ktere jsi napsal bezprostredne za sebou rozhodne neodpovidaji stejnym ucinkum. Navic docela odpovidaji i ucinkum tech jinych latek, o cem jsem psal.

Pochop konecne, ze ne pouze kofein je ten stimulant v tom, co pouzivas a nejenom on muze za ty ucinky. A ze v cokolade, ktera podle Tvych slov Ti asi bezne nejvice vyhovuje na dane ucely je hlavni ucinnou slozkou teobromin a ne kofein. O to mi slo, ze fakt shazovat vsechno na jednu latku, vytrhnou ucinky z celkoveho kontectu a pripsat to pouze te "vybrane" latce je hodne velky ulet. Zrovna u Tebe, kdo se chvali svym analytickym myslenim by Ti toto melo rychle dojit. Takovy zjednoduseny vyvod by Ti jakykoliv odbornik (ne, ja to nejsem, ja mam jen hodne omezene znalosti z doby, kdy me kava, kakao/cokolada a caj a jejich ucinky a slozeni zajimalo) okamzite smetl ze stolu jako zmetek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stimulanty

Příspěvekod mike » čtv kvě 5, 2022 17:24

Nejsem to ja, kdo nechce chapat :D

Pisu, ze ucinky u vsech tech veci, kde je hlavni ucinna latka kofein, jsou na mne v zasade stejne, lisi se jen rozlozenim v case. To je jiste ovlivneno temi dalsimi latkami, ale psal jsem o tom, ze ucinky znam a neceka mne zadne prekvapeni. Pozitivni i negativni. Jedina vyjimka je cokolada, kde je misto kofeinu theobromin, ale ten je velice podobny a vaze se na stejne receptory, a tudiz jsou ucinky opet neprekvapive stejne. Cokolada mi vyhovuje nejvic asi proto, ze se da nejlip davkovat a ma dobry pomer vaha/vykon. Cola se da taky davkovat dobre, ale pomer vaha/vykon je horsi. Podobne caj, ktery nosim akorat v zime v termosce.

Proste se na to divam z ciste uzivatelskeho pohledu a nehraju si na mladeho chemika. Snazim se vystihnout podstatu z hlediska outdooroveho pouziti, pricemz ty delas pravy opak. Taky nepekvapive ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod apuka » pát kvě 6, 2022 9:33

:(( :(( :((
Kde je Tvuj vytribeny smysl pro jazyk a kontext???
mike píše:Kofein mam vyzkouseny v tom smyslu, ze vim, co se mnou dela a necekam nic neobvykleho. Treba ze po nem nebudu videt ruzove draky. Ucinky, pozitivni i negativni, jsou v zasade stejne u vsech forem, lisi se v rychlosti nabehu a delce pusobeni.
mike píše:ucinky u vsech tech veci, kde je hlavni ucinna latka kofein, jsou na mne v zasade stejne, lisi se jen rozlozenim v case
To si vazne myslis, ze je v tech dvou citacich napsane ohledne kofeinu to same, ten samy vyznam? :-k :-k

Nerikajic uz o tom, ze ne vsude je "hlavni ucinna latka kofein", vsak to pises sam o cokolade a teobrominu (jo, pises to jako "jedinou vyjimku"). No a zdaleka neni pravda ani, ze "misto kofeinu theobromin, ale ten je velice podobny a vaze se na stejne receptory, a tudiz jsou ucinky opet neprekvapive stejne". Alespon ne takto napsane. Teobromin ma v mnoha ohledech podobne ucinky jako kofein, ale ma nektere pomerne vyrazne odlisnosti. Navic zrovna v cokolade neni zanedbatelny ani ucinek kofeinu, tyto dve latky (ve spolupraci s dalsima) vytvari synergicky efekt, kde ucinkuji spolu - ani jeden sam o sebe by tak neucinkoval. To same plati pro vsechny ostatni veci, jen ten spolecny efekt latek je vsude mirne jiny.

Proste kdyz uz obcas sam upozornujes na nepresne vyjadrovani jinych, tak by ses mohl naucit presne vyjadrovat i Ty :wink:. Vubec se nemusis kvuli tomu hrat na "mladeho chemika". Uplne by postacilo, kdybys aplikoval na sobe to, co tak trochu vyzadujes od jinych. Ale to se zase opakuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stimulanty

Příspěvekod mike » sob kvě 7, 2022 2:01

:roll: uz bych se jen opakoval. Jsou lidi, co se snazi pochopit, co se jim ten druhy snazi sdelit a jsou lidi, co se chteji jen hadat. Sorry, v tom si zas budes muset vystacit s manzelkou :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 1:29

Prisel jsem na to, jak spravne pouzivat guaranu. Rano jsem rozriznul tabletu napul, obe pulky dal do sacku, sacek do lekarnicky a lekarnicku do batohu. Na zacatku jsem byl sice trochu ospaly, ale za chvili to ze mne spadlo a slapalo se mi dobre. Myslim, ze mi ten sacek v lekarnicce vydrzi dlouho ;-)

Predpoved byla bourkova, a tak se mi nechtelo nic vymyslet a sel jsem podobnou trasu jako pred tydnem, vlastne se na par mistech prekryvala a poslednich 10 km bylo stejnych. Celkem o 4.5 km a 100 hm vic. Takze pro porovnani idealni. Citim se min unaveny, tech poslednich 10 km jsem usel rychleji a pocitove relaxacnim tempem, nohy mi netuhly. Opet jsem si stopnul vystup na Lipskou horu a byl jsem jen o 8 sekund pomalejsi (na 7.5 minutach), pricemz pocitove jsem sel docela pomalu, zatimco posledne s guaranou rychle. Realne byl ale rozdil minimalni. Nebyl jsem prebuzeny, na kopcich jsem relaxoval, voda mi stacila, nohy nejsou odrene. Jediny rozdil k horsimu jsem zaznamenal pri sestupech narocnejsim terenem (vrstva listi, kamenu a vetvi na strmem svahu), kde jsem si musel davat podstatne vic bacha, posledne to slo samo.

Coz mne vede k prozatimnimu zaveru, ze:
- guarana/kofein pomaha fyzickemu vykonu jen zdanlive, coz podporuje i to, ze se nebere jako doping. Ve skutecnosti akorat narusi obranne mechanismy tela (unava) a vysledkem je vetsi poskozeni svalu a celkovy vykon naopak horsi.
- zato fungovani mozku vylepsuje realne a znatelne, pozornost, soustredeni i vykon je podstatne lepsi. Za cenu pozdejsiho naruseni spanku.

Takze si myslim, ze guarana muze byt skvela na dlouhe cesty autem, jak psala sobb. Pripadne kdyz ma clovek dost a potrebuje absolvovat sestup, kde zalezi na kazdem kroku. Nebo kdybych si chtel jeste nekdy poradne zaprogramovat :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stimulanty

Příspěvekod Vexo » pon kvě 9, 2022 4:06

Na dlouhe nocni cesty autem mne kdysi nekdo doporucil plody schizandry cinske, rozkousat par bobuli a zapit vodou. Je to kysely jak stovik no a ten nazev asi taky odpovida, kdyby toho clovek snedl moc :lol:
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Stimulanty

Příspěvekod ripper6 » stř úno 22, 2023 12:53

Tyto leciva, to je pomerne individualni co komu sedne :)
Ano cca 10 bobulek rozkousat a pomaha Schizandra nebo take Klanopraska Cinska.
Kofein o kterem pise treba Mike, to je moc takove nakopovani se hned ted, potom to zmizi a nema nic.
Lepsi je kdyz to vydrzi delsi dobu tak napr Kolovnik leskly. Dobre na tyto veci nakopava Kratom ale je treba s mirou a naucit se davkovani dle druhu.
Popijet lze ale treba i mimo tyto veci napr Wayusa a nebo si dal na lzicku Cordyceps :wink:
Na spani je pak dobre treba pouzit Calea Zacatechichi.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Další

Zpět na Outdoor a zdraví