pavprochovo geronto-vlkno

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » stř dub 19, 2023 15:18

Dromedaro píše:t tinkturu z červeného lapacha. Díval jsem se, že se prodávají.

Kuju. Odkaz by nebyl, ať to nemusím hledat?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 19, 2023 15:50

Konkrétní odkaz nemám. Pouze jsem dal do google Červené Lapacho Tinktura, abych zjistil, jestli se to prodává a vyjelo mi to nějaké výsledky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » stř dub 19, 2023 15:52

pavproch píše:Tak esli příčinou mých (trávicích) problémů jsou zvýšené hladiny iontů kovů v těle (asi) už vím proč:
Cu, V, Mn = GI problems
Zn, Ni = acute GI problems

Etheric píše:Nemá cenu dělat rozbory, když nehodlá nic měnit, ani kdyby hodnoty byly nadlimitní...

pavproch píše:Eth má pravdu - ty dva kusy nerezi ve mně už zůstanou (doufám že nafurt).

Ty woe, během cesty z prce semi to v hlavě tak nějak rozleželo a i dyž žeru anti-depresiva sem z toho v deprézi = to nemá řešení. Teda má: Umřít. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » stř dub 19, 2023 15:55

Dromedaro píše:Konkrétní odkaz nemám. Pouze jsem dal do google Červené Lapacho Tinktura, abych zjistil, jestli se to prodává a vyjelo mi to nějaké výsledky.

Kuju, už to mám taky vygůglené.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Etheric » stř dub 19, 2023 16:01

Jestli mi budou někdy měnit kloub, aspoň vím, čemu se vyhnout..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 19, 2023 18:58

Jak se tu bavíme o lapachu, tak jsem na něj dostal chuť a už se vaří v konvici. Ve špajzu jsem našel ještě půl sáčku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2023 1:11

ad extrakt: mam s nima spatne az velmi spatne zkusenosti. Ne lapacho, to jsem ani nezkousel, s jinyma. Treba sibirsky zensen, ten mi dela dobre a uz jsem ho za zivot snedl kila. Sveho casu prestal byt dostupny ten, ktery jsem kupoval, a tak jsem zkousel ruzne nahrady. Byly jen extrakty v ruzne forme a dobre mi nedelal ani jeden. Naopak, delaly mi ruzne potize vcetne travicich, kvuli kterym jsem je musel prestat brat. Pak jsem nastesti nasel opet jen jednoduse pomlety koren od jineho vyrobce a ten po(u)zivam k naproste spokojenosti dosud.

Zrovna odvar z cerveneho lapacha je velmi dobry, prislo by mi skoda ho nahradit extraktem i kdyby potize nedelal. Na coz bych si nevsadil, jak znam pp, tak by ho po prvnim pokusu vyhodil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » čtv dub 20, 2023 8:46

Prozatím nevím kerá laboratoř, až to budu vědět, nechám si ty ionty v krvi změřit a paxe uvidí, esli (mi) nastane doba čajíčková (pokud nevymyslím/nevygůglím něco jiného, jaxe těch iontů z těla zbavovat).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 20, 2023 9:19

Mike: Já to myslel jako alternativu, pokud někdo nemá čas nebo se mu nechce připravovat čaj tzn. 5min vařit + 20min louhovat + čekat na zchlazení k pití, tak je lepší si nakapat pár kapek na lžičku, než aby se na to člověk po pár dnech vykašlal, protože se mu nechce připravovat čaj. A u PP jsem pochopil, že to není čajomilec, který by se v přípravě vyžíval. Ty tinktury jsou dobré třeba na přípravu tinktur z pupenu rostlin před rozkvětem, kdy se tím získá silný přípravek z dané rostliny, než louhováním listů.

Po včerejším lapachu jsem měl dnes hluboký a kvalitnější spánek. Asi jej budu pít před spaním.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » čtv dub 20, 2023 10:15

mike píše:ad extrakt: mam s nima spatne az velmi spatne zkusenosti.
No, neni extrakt jako extrakt. O tom to cele je. Problemem je ale najit ten kvalitni, ale napriklad ten delany podle "starych alchymistickych zpusobu" nejspise dobry bude. Mne to vyhodil Google jako jeden z prvnich - ale moje IP a proxyna je v cizine (bohuzel, ted uz nezjistim ve kterem statu to bylo vcera) a jazyk vyhledavani pro nakupy ten blbec Google pouziva vzdy nemecky, tj. nemecky trh.

Ale s cervenym lapachem pozor! Neni uplne neskodny, dokonce je u nas (a nejspise i v EU) zakazane jej pouzivat pri vyrobe potravin, tj. se ani nesmi uvadet pouzivani caje nebo extraktu jako potravni doplnek. Viz napr. tady. Nehodnotim ten zakaz, nic o tom netusim, jen mi to ted ozrejmilo, proc najednou bylo o lapachu min clanku a i v obchodech ponekud proridlo nabizene zbozi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2023 16:43

Ne, problem je v tom, ze v extraktu neni to same, co v rostline, kde se jednotlive latky nejak vyvazuji. Ja jsem tech zensenovych extraktu nebo prasku obohaceneho extraktem zkusil dost a vadily mi vsechny. Namlety koren ne.

Taky jsem si vsiml, ze lapacho prodavaji jen k vnejsimu uziti. Njn, jak je neco ucinne, tak to muze i skodit, vetsinu leku si taky clovek nemuze brat delsi dobu jak se mu to hodi. Tady je holt potreba zvazit pozitiva i pripadna negativa, ale predpokladam, ze pp uz se mnozit nechce, a tak by mu to nemuselo vadit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » čtv dub 20, 2023 17:31

Já to lapacho (čaj) budu řešit ano/ne až budu mít čísla z rozboru krve, prozatím sem nic dalšího nevymyslel a nemám z toho radost, teda, no.

Aby toho nebylo málo, tak to zápěstí, které před 14-ti dny zčalo bolet trochu, fčíl bolí víc (už tak, že Volaren ani Ibolex nezabírají) = v hlavě panika, že v sobotu (má být křasně) nebudu schopen bajkovat (jednou rukou to nende). Já se snad zítra pokusím se nějak dostat na rentgen.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » čtv dub 20, 2023 17:45

mike píše:v extraktu neni to same, co v rostline, kde se jednotlive latky nejak vyvazuji. Ja jsem tech zensenovych extraktu nebo prasku obohaceneho extraktem zkusil dost a vadily mi vsechny. Namlety koren ne.
Nevim, jestli sis vsiml, ze se u lapacha neji "pomleta kura" ale jako caj se louhuje, pripadne nejakou dobu i vari. No a myslis si, ze dlouhodobym louhovanim se do extraktu dostanou jinak vyvazene latky nez louhovanim? Hlavne kdyz se vareni pouziva jen kvuli tomu, ze jinak nektere latky za beznou dobu pripravy "nestihnou" vylouhovat?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2023 20:30

Odvar a lihovy extrakt neni to same.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » pát dub 21, 2023 9:56

A rikal nekdo, ze je? O to tady vubec nejde. Jen o to, ze jsou v extraktu (mimochodem, ja jsem psal, ze existuji i ne-alkoholove extrakty) z rostliny ty same latky jak ve vyvaru. Vyvar se dela kvuli urychleni vylouhovani nekterych latek, ale ty se tam dostanou i dlouhou maceraci, tj. i do extraktu.
Ja jsem to cele psal kvuli tomu, ze tys dosloval napsal "v extraktu neni to same, co v rostline, kde se jednotlive latky nejak vyvazuji". Co plati pro zensen, protoze tam jis celou rostlinu (pomletou), ale u lapacha pijes odvar nebo extrakt, ale "cela rostlina" se po louhovani /extrahovani vyhazuje. Tj. jde o naprosto jine zalezitosti a neda se to srovnavat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Medak » pát dub 21, 2023 10:59

Já se snad zítra pokusím se nějak dostat na rentgen.

No tam toho uvidí ... máš to zjevně namožené, pravděpodobně s mírným zánětem, na to je ti RTG na dvě věci.

Tejpy jsou podle tebe špatně, lehká ortéza v kombinaci s min zátěží na pár dní taky, že bys to přeháněl s obklady a podobně, to pochybuju a potlačování symptomů (ten V a Ib samy o sobě skoro nic jiného nejsou) funguje jen trochu a někdy. Takže vývoj je zcela dle očekávání a bude tě to prudit asi pěkně dlouho.
Enjoy it. :wink:

Ale zase třeba díky tomu nebudeš mít tolik času na to se zaobírat jinými defekty svého těla i ducha. :twisted:
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » pát dub 21, 2023 13:35

Roentgen sem neska nestihnul, ale stihnul sem zajít do lékárny a koupi dva různé "wrist supporty". Zítra to zkusím na bajku bez, dyž to bude bolet moc, v neděli s.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Medak » pát dub 21, 2023 14:59

Pokud to zítra "bez" bude bolet ... a s ohledem na to, že už s tím pár dní máš problémy, tak spíš jo ... tak si to akorát o to víc rozesereš a buď pak už nepůjde jezdit ani s tou ortézou, nebo se to bude dávat dohromady o to dýl.

Ortézy jsou vždy prevence, aby se něco nepodělalo, resp. aby se to nepodělalo víc. A čím víc je něco v hajzlu, tím déle se to dává dohromady. Takže pokud problém není momentální, tedy sám během dne dvou neodezní, tak má smysl si tu ortézu vzít a čím dřív, tím lépe ... a čím později, tím hůř.

Když máš pocit, že je s autem něco jinak, než by mělo být, tak s ním taky snad pro sichr jedeš do servisu ... a ne že si řekneš, zkusím to rozjezdit a když mi to lehne, tak to holt naložím na plaťák a do toho servisu to odtáhnu.
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » pát dub 21, 2023 15:03

@Medak: privezli ti vagon hrachu? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » pát dub 21, 2023 15:06

apuka píše:Jen o to, ze jsou v extraktu (mimochodem, ja jsem psal, ze existuji i ne-alkoholove extrakty) z rostliny ty same latky jak ve vyvaru. Vyvar se dela kvuli urychleni vylouhovani nekterych latek, ale ty se tam dostanou i dlouhou maceraci, tj. i do extraktu.

Ano, ale u lapacha je odvar tradicni a osvedceny zpusob. Podobne jako u caju. Alkoholove extrakty (o kterych snad byla rec vyse) ne a nemusi to byt to same, nehlede na to, ze i koncentrace hraje roli. Tj. pokud to bude pp zkouset, doporucil bych mu standardni zpusob a teprve kdyby se osvedcil, tak mozna zkusit ten extrakt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » sob dub 22, 2023 11:44

Jak píšu vedle, zápěstí od prvního metru na řídítkách bolelo (a bolí jak čert i po výkonu), ale tak nějak tolerovatelně - omotal sem to "wrist" výztuhou a byly i chvíle během výletu, kdy sem na to zápěstí i zapoměl. Dyž sem doma říkal, že pudu na roentgen, tak mi byla připomenuta jedna ortopedická (pravdivá) glosa: Jak to nebolí několik (mnoho) týdnů, tak to není ortopedicky závažné. A mně to bolí teprve dva týdny, tak asi ten roentgen ešče odložím, Ibolex a Voltaren a uvidíme (btw, našel sem doma v lékárně asi 10 let starou krabičku Tramalu = dryák na bolest, tak až to bude nesnesitelné mám cosyk v záloze, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 22, 2023 17:15

Dávám za pravdu Mikovi a Apukovi, že tinktura možná nemá ty samé účinky, jak odvar. Byl jsem dnes na kopřivách a třeba u kopřiv to cítím, když je připravím jinak. Když udělám výluh z kopřiv zalité horkou vodou, tak to má na mě ten čaj i uklidňující až sedativní účinky. Když ten čaj připravím tak, že kopřivy nasekám a vyluhuju přes noc ve studené vodě, tak tyhle účinky nepociťuju.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Etheric » sob dub 22, 2023 18:48

Záleží pouze na jednom - jakou účinnou látku chceš louhovat. Podle toho se postupuje. Něco se ve vodě neuvolní tak tam je potřeba to dostat jinak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 22, 2023 20:21

Tak říká se, že macerováním ve studené vodě se zachovají všechny cenné látky, ale asi se tím zase neuvolní jiné. Což jsem myslel, že u normálních bylin se vyluhuje vše, když se nejedná třeba o kořen. Alespoň jsem se to nikde nečetl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Etheric » ned dub 23, 2023 4:32

Jak která bylina. Něco se ti uvolní jen do alkoholu, něco potřebuje glycerin, jiný je rozpustný v tucích... Záleží, jakou látku z toho chceš dostat a podle toho postupuješ. Dělá se to pokud chceš cíleně nějakou látku anebo u surovin, který nelze zpracovat tak, aby se daly užívat celý. Postup volíš podle toho čeho chceš dosáhnout, žádná věda
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » ned dub 23, 2023 12:17

Je třeba ve zlém hledat to dobré: "To" zápěstí neska na bajku (po včerejším bajkování) nebolelo víc než fčera (ale i tak chvílema teda fest). Víc bolí při jízdě z kopce (ruce na řídítkách/brzdách) než při jízdě proti kopci (ruce na paroží).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » ned dub 23, 2023 13:23

mike píše:jak jsi na tom s tim testosteronem?

Sem slepec. Ten poslední rozbor krve z Agelu mi leží na stole, čuměl sem do něj už asi tisíckrát a testosteron v něm nenacházel. Až fčíl sem to tam periferním viděním zahlíd - v normě (14 , rozpětí je 6 až 25).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » ned dub 23, 2023 15:56

pavproch píše:Tak esli příčinou mých (trávicích) problémů jsou zvýšené hladiny iontů kovů v těle (asi) už vím proč:
Cu, V, Mn = GI problems
Zn, Ni = acute GI problems

Furt surfím a hledám informace a.... fčíl sem narazil na (možná) další kamínek do mozaiky - vrtalo mi fpalici, proč se u mně ty trávicí problémy objevily až 15-19 let potom, co sem dostal to železo do kyčle a zatěžoval ho celou dobu fest (= ionty se uvolňovaly). Neska sem vygůglil, že je velká skupina onko pacientů po chemoterapii, kteří (dlouhodobě po chemii) trpí tzv. "pozdními následky chemo" a výslovně pro hemato-onko pacienty (což sem já) jedním z těch pozdních následků může být "metabolický syndrom" = pokud to teda je těma iontama v krvi, mohlo moje tělo být odjakživa na ně "citlivé" (ale před chemií to nějak snášelo) a následky té chemie to jenom prohloubily (stalo se to tak "akutním," jak to je fčíl). Spekuluju.

Nicméně zistil sem, že v Brně je přímo "Klinika pozdních následků po (dětské) ravovině", až budu mít ten rozbor krve na ty ionty a budou vysoké, tak je možná oslovím s dotazem, zda má moje spekulace nějaké opodstatnění.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » ned dub 23, 2023 18:47

Tam je detske, ne dedske ;-)

ad testosteron: mozna, ze jsem si u toho vitaminu D prohodil jednotky ja opacnym smerem a pak bys mel sice mirny nedostatek, ale nijak zvlast nevybocujici z bezne populace u nas, zvlast po zime. Takze ani spatny testosteron. Pricemz doplneni vitaminu D by ti urcite uskodit nemelo, naopak, jen to asi neni pruser. Cetl jsem na tohle tema kdysi bakalarku, ktera shromazdila data ceske populace, zkusim to jeste casem dohledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Medak » pon dub 24, 2023 9:11

btw, našel sem doma v lékárně asi 10 let starou krabičku Tramalu

Pokud to má znamenat úvahu ve stylu ... pošlu tam Tramal a půjdu si lehnout a na všechno se vyprdnu ... tak to sice není řešení, ale jako krátkodobá úleva budiž (i když fixace toho zápěstí v ortéze by docílila toho samého, nebolelo by, a to bez ostatních účinků, které ten dryák má).

Pokud to má ale být ve stylu ... pošlu tam Tramal a půjdu bajkovat ... tak to teda hluboký respekt a obdiv, bo to bys byl ale kua střelec. :twisted:
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví