pavprochovo geronto-vlkno

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » pon říj 3, 2022 8:25

pavproch píše:
pavproch píše:Průběžné zprávy k temu Sinclairovi - sem už za půlkou knížky a vypadá to, že lékařská osvěta skončila (je tam pár věcí, kterým bych rád i věřil a proto kolem nich budu fčíl gůglit)

Taxem to progůglil a....
rapamycin zavrhuju
metformin zavrhuju
NAD booster asi vyzkouším, esli ho moje tělo bez následků přijme a esli ze mně udělá zase mladého, perspektivního.... :twisted:

V závěru té knížky je kapitola "What I do" a tam píše, že žere každý den ráno:
1 gram (1000mg) NAD
1 gram metforminu
1 gram resvenatrolu
... a že tu tudíž chce být až do 22.století = jeho 132 nebo 138 nebo kolik let .... je podobný ročník jak já, já si takové cíle (22.stol) nekladu, ale protože mám tělo postaršené tou chemií, tak bych chtěl mu (tělu) pomoct dyž ne omládnout, tak aspoň zastavit progresi toho svýho geronta.
NAD+ už mám někde na cestě k mně, resvenatrol objednám, ale u toho metforminu mám pořád pochybnosti (je to lék na cukrofku, moc semi do toho nechce ...)
Chjo no, to sou starosti, dybych to nečet, tak je nemám (a mám neléčenýho geronta).
EDI: A druhá starost sou ty dávky - 1 gram NAD je 3-násobek toho, co se tady u nás v Kocourkově doporučuje, ditto ten resvenatrol.... chjo, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » pon říj 3, 2022 12:22

Ja se obavam, ze Ty by sis nejdrive mel snazit dat alespon do trochu pouzitelneho stavu svoje traveni... Hlavne abys temito dalsimi vecma jej jeste vice neznicil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » pon říj 3, 2022 12:32

pavproch píše:asi vyzkouším, esli ho moje tělo bez následků přijme

.. a proč asi píšu tohle, he?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » pon říj 3, 2022 13:38

No, nepochopil jsi moji poznamku, ale to mne neprekvapuje :wink:. Vsak jsi ruzne sracky zral na kila dlouha leta a stejne asi jeste doted neuznavas, ze by mely svuj podil na Tvem podelanem traveni.

Hlavne vem do uvahy, ze pokud Ti Tvoje traveni tyto veci odmitne hned, tak to bude nejspise znakem problemu s travenim, ne s "neprijetim Tvym telem" (tj organizmem ale bez traviciho traktu). Klidne se muze stat, ze se z neceho vzdy po...toto, bo reakce strevni flory, ale kdyby to doslo "do tela", by "tvemu telo" to "neco" opravdu mohlo pomoci. Vsak proto jsem psal - a psali Ti to tady opakovane i jini -, ze bys mel v prvni rade dat dokopy svoje traveni a az potom resit zhuntovane telo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » pon říj 3, 2022 14:29

Musim souhlasit s apukou. Prestan cist fantasy literaturu, vymyslet blbosti a zacni se chovat jako inzenyr. I kdyby ta zazracna kura fungovala, o cemz silne pochybuju, tak akorat zpomali starnuti zdraveho tela. Rozhodne nevyleci nezdrave a to je tvuj problem. Dokud si nedas dohromady traveni, tak jsou takovehle pokusy v nejlepsim pripade k nicemu, jelikoz na zdravem traveni zavisi vsechno ostatni. V horsim pripade si ho rozhasis jeste vic. Je docela pravdepodobne, ze traveni sis rozbil zranim hromady nesmyslu a ted chces pridat jeste dalsi? Jsi normalni? (to byla recnicka otazka)

Jako inzenyr: identifikovat zakladni problem, coz je traveni a pak se ho snazit resit. Nejdriv standardnimi zpusoby tj. gastroenterologie, pripadne si najit nejakou kliniku, kde se tim zabyvaji hloubeji a umi lecit i takove chronicke stavy. Necekat zazraky, chronicke problemy se nespravi hned, je to obvykle beh na dlouhou trat. Nemuzes cekat, ze se zacnes ladovat nejakymi prasky, ktere jsi nasel na Netu nebo v podezrele literature, a za par dni ti bude dobre.

BTW, i kdyby ten nesmysl nahodou fungoval a nejak te zakonzervoval, fakt bys chtel zit dalsich 50+ let v tomhle stavu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » pon říj 3, 2022 15:10

Ne.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » pon říj 3, 2022 15:17

Co ne? Nehodlas prestat delat blbosti? Kazdy sveho (ne)stesti strujcem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » stř říj 5, 2022 13:25

Taxem dočet toho Sinclaira - Lifespan (teda tu beletristickou část, ta knížka - ostatně jako naučná literatura má mít - má vzadu asi 50 stran odkazů - to sem teda nečet) a jo, zkusím to podle něj - už sem začal polykat NAD+ (prozatím druhý den a bez vedlejších účinků), dyž to bude dlohodoběji ok, tak zkusím k tomu přidat i ten resveratrol. Po půlroce užívání by se to potom mělo začít projevovat (nechci od toho moc, nechci mládnout, chcu jen víc chuti do života a necítit se každý den ráno a večer jak sedumdesátník). (Zdejším) pochybovačům navzdory... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » stř říj 5, 2022 15:19

Jj, to je uplne idealni. Brat neco, co se mozna za pul roku projevi a to jeste nejspis tak, ze si nebudes jisty, jestli jo nebo ne. Pise tam taky, kolik mu plati vyrobci za propagaci? :twisted:

pavproch píše:nechci od toho moc, nechci mládnout, chcu jen víc chuti do života a necítit se každý den ráno a večer jak sedumdesátník

Takhle funguji konopne kapky s CBD uz po tydnu, ale slecince po prvnim pokusu nechutnaly a hodila je do kose :roll: Ani by mne neprekvapilo, kdyby to byla nejdebilnejsi vec, co jsi v zivote udelal a ze latka asi bude docela vysoko ;-)

Takovy napad. Podle tech nehojicich se ran bys mohl byt podvyziveny. Jis blbe, protoze je ti blbe a blbe ti je, protoze ti blbne traveni a kdyz blbne traveni, vitaminy a mineraly se nevstrebavaji a ve vysledku telo nefunguje a je ti blbe. Takovy pekny zacarovany kruh a kdyz ho zavcas nerozseknes, tak se z nej stane vyvrtka a pak uz to mozna bude rychle. Zasadni vec je tedy spravit traveni. Na coz mimochodem CBD taky pomaha.

(a jo, vim, perly na zed...)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » stř říj 5, 2022 15:28

No cement.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » stř říj 5, 2022 18:51

Komentar ke komentarum k ceske verzi te knihy.

Zrovna Tobe doporucuji si overit tuto cast komentaru na tom linku (aplikuj "duveruj ale proveruj", ja netusim, co je na tom pravdy, ani knihu jsem necetl ani o tech vecech nic nevim, jen bych byl docela opatrny s bezhlavym vrhnutim se do nasledovani doporuceni, ale to nejenom zde):
Už když jsem knihu poslouchala, zajímala mě k ní oponentura. Sinclair píše až moc fantasticky a optimisticky. Po menším průzkumu je Sinclair opravdu uznávaná kapacita v oboru, ale k mnohým jeho tezím není výzkum ještě dostatečný - lze tedy najít i odlišné vědecké názory nebo studie, které napovídají, že ještě zas tak moc o tématu nevíme. Já za sebe bych se suplementaci NMN, resveratrolu nebo užívání metforminu vyvarovala - NMN může údajně svým navýšením NAD i podpořit vznik onkologického problému; různé studie s resveratrolem byly údajně chybné. Větší shoda je pak na půstech a saunování / otužování, sportu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » stř říj 5, 2022 21:36

Tohle je odvracena strana vseho, co podporuje regeneraci. Jinak bych mu doporucil vitamin B12 a kyselinu listovou, pricemz zvlast ta druha docela vylepsuje naladu a radost ze zivota, jenze podporuji deleni bunek a pro onkologicke pacienty jsou riskantni. Nedostatek je ovsem riskantni taky a s rozhasenym travenim i pravdepodobny a mohl by souviset se spatnym hojenim ran. Tady by asi bylo nejlepsi zmerit si hladinu v krvi.

Co se resveratrolu tyce, tak byly v souvislosti s nim nejake podvodne studie a cele to spis vypada jako marketing prodejcu cerveneho vina ;-) Mam vagni dojem, ze prospesny sice byt muze, ale az v nejakych nesmyslnych davkach, kterych se neda dosahnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » čtv říj 6, 2022 12:15

mike píše:doporucil vitamin B12 a kyselinu listovou

Obojím se nelze předávkovat, hurá. B12 sem už zkoušel a nepozoroval sem žádný efekt (furt to ešče sem-tam zobnu). Tu kys. listovou vyzkouším. Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » čtv říj 6, 2022 13:27

Ja Ti as dokazu s vysokou pravdepodobnosti predvidat vysledek - nic. Protoze zase narazis na spatne fungujici traveni. Kdyz se Ti nic nevstrebe (nebo pouze zanedbatelna cast), tak nebude mit zadny ucinek. Vsak pro tyto veci Ti tady radime viceri, ze si mas v prvni rade dat dokopy traveni, bo s rozhasenym Ti asi nic nepomuze. Jedine, ze bys presel na aplikaci injekcni formou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 14:41

Vysokou pravdepodobnost vysoce prehanis, to by mohl rict jen doktor, ale pravdepodobne to je.

@pp: to nebylo doporuceni :roll: Zrovna v tvem pripade by to mel schvalit doktor a idealne po vysetreni hladin v krvi. Nebylo to nahodu v tom rozboru, co ti nedavno delali? Problem je v tom, ze u obou je zvysene riziko rakoviny. U vitaminu B12 se predpoklada, u kyseliny listove je prokazano. Ta funguje paradoxne, u zdraveho cloveka riziko snizuje, ale pokud v sobe uz neco ma, tak zvysuje, protoze se ty bunky rychleji deli. Mas jistotu, ze ti nekde neco nezustalo?

Jestli jsi nepozoroval zadny efekt vitaminu B12, tak to spis ukazuje, ze se opravdu nevstrebava. To neni tak neobvykle ani u jinak zdravych lidi. Pak ho muzes jist klidne lopatou a je ti to k nicemu. A ano, picha se i v injekcich. Sam ho zneuzivam na horach, protoze ma pomerne slusne efekty na regeneraci svalu a celkove funguje jako zivotabudic. Tim vic, cim vic jsi unaveny a vycerpany, efekt nema na cloveka, ktery je uplne v pohode.

Muzes zkusit 800 - 1000 ug kyseliny listove a jestli se do tydne neprojevi zadny efekt, tak mas fakt problem, ktery bys mel resit. Pricemz efekt muze byt i ze se z toho poseres, jelikoz predavkovat se to samozrejme da. Oboji, jen to neni extra nebezpecne, telo se toho zbavi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » čtv říj 6, 2022 15:45

Kys listová (jakési pilule pro těhotné báby s vysokým obsahem té kyseliny) už sou na cestě ke mně, až je budu mít fprackách, tak sito ještě jednou pořádně rozmyslím, než polknu. A dyž nepolknu, tak to holt vyhodím (83 káčé, z toho se nezblázním.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 15:49

Pro tehotne je spravne, co je vysoky obsah? Cislo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod apuka » čtv říj 6, 2022 16:10

mike píše:Vysokou pravdepodobnost vysoce prehanis
No, kdyz si ctes, v jakem stavu jeho travici trakt je a pridas k tomu, ze uz B12 pouzival a nic to s nim nedelalo, tak si stale myslim, ze nijak neprehanim, ze se toto da docela dobre ocekavat.
pavproch píše:jakési pilule pro těhotné báby
Jen bacha, aby jsi z toho misto zivotabuzeni nezustal tehotny :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » čtv říj 6, 2022 17:26

800, v textu píšou mg ale na obrázku pixly je µg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Kjuba » čtv říj 6, 2022 17:39

Jen tak všeobecně spíš pro ostatní, neb pp již dle mě není pomoci.

První pravidlo toxikologie. Předávkovat se lze naprosto čímkoli. I vodou. Záleží jen na dávce. :-).

Ref. kyselina listová... Podávání pacientům s onkologickou minulostí bez konzultace s někým, kdo tomu rozumí a zná aktuální zdravotní stav pacienta jen a pouze na vlastní zodpovědnost. Neb kdo chce kam, pomož si tam sám, aneb hraj si s býkem a dostaneš rohem....

Ref. B12 podávání perorálně je dle mě spíš psychologická pomoc trpícímu. Pokud nemá v pořádku střevní mikrobiom, který se zásadní měrou podílí na vstřebávání, nemá v podstatě žádný efekt. I u zdravého jedince s normálním biomem se dá docílit jakých takých hladin v krvi až po dlouhé době. V případě nízkých hladin, zjištěných laboratorně, se aplikuje injekčně. Tam je odezva řádově lepší a rychlejší.

Ale to nejspíš víte, jen mi nedalo to sem nenapsat.
Naposledy upravil Kjuba dne čtv říj 6, 2022 17:41, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » čtv říj 6, 2022 17:41

Kuju, tak to začínám vidět, že těch 83 káčé (radši) vyhodím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 23:07

Kjuba píše:Ale to nejspíš víte, jen mi nedalo to sem nenapsat.

Jj, ale dobre, zes to napsal. Na tebe da, kdyz mu to pisu ja, tak mi evidentne neveri :lol:

ad B12: jsem si skoro jisty, ze ho mam dostatek, ale presto na mne peronalni podavani funguje slusne. Zneuzivam ho uz pres 20 let na horach, jelikoz pomaha s regeneraci svalu a celkove pusobi jako zivotabudic. Mam vyzkousenu i davku (od konkretniho vyrobce), 300 ug na den je optimalni, 200 je malo a 400 moc. 500 uz zpusobi pocit prebuzeni a casem akne na skranich. Tahle zkusenost neni jen moje, ale vubec neodpovida tomu, co jsem si o tom precetl. Tj. ze se vstrebava spatne a docela rychle se nasyti tj. telo si nevezme vic, nez nejakych 5 - 10 ug a pak uz jen zlomky. Takze by na davkach o rad vyssich nemelo zalezet, ale zalezi. Odezva je skoro okamzita behem hodiny nebo dvou. Mas pro to nejake vysvetleni, pripadne odkazy, kde se k tomu da neco rozumneho precist?

BTW, vyrobci se uplne zblaznili. Kupoval jsem tablety po 100 ug, ty prestali delat, zacinaji na 500, ale bezne je 1000 - 2000 a nekde jsem videl i 10000 :roll: Coz mi prijde jako naprosty overkill a nejspis je to pouzitelne jen proto, ze se naprosta vetsina nevstreba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 23:16

@pp: nevyhazuj to. Dej to zene, detem nebo podrizenym. Nebo si to nech a zkonzultuj to se svym onko-doktorem, idealne po vysetreni hladiny v krvi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Kjuba » pát říj 7, 2022 15:59

mike píše:Mas pro to nejake vysvetleni, pripadne odkazy, kde se k tomu da neco rozumneho precist?


Vysvětlení pro to opravdu nemám. Nezpochybňuji Tvoji zkušenost, ale vůbec si netroufám spekulovat, čím by to mohlo být způsobené. Placebo?

Můžeš zkusit slepý, nebo dvojitě slepý pokus. B12 tablety (resp. dražé) jsou docela malé a mohly by se vejít do větších neprůhledných tobolek. Tak ať Ti někdo připraví pár kousků uvnitř s B12 a pár kousků uvnitř třeba s TicTacem.... Aby to to prostě chrastilo a Ty jsi nepoznal, který to je. No a pak je očíslujte... Dotyčný, ať si poznamená, který jsou "ostrý" a který "slepý". Ty je venku v terénu aplikuj a zapiš si číslo a účinky, které pociťuješ. Až to vyzobeš, tak to přines dotyčnému a "dekódujte" to. A pak uvidíš.

Jako není to nic exaktního, ale vím, že Ty jdeš rád po podstatě věcí a nebojíš se experimentovat. Co víš, co z toho vyleze.

Zkušenost z mojí praxe odpovídá víceméně tomu, co si o tom přečteš v seriózní literatuře. Nemám pocit, že by v tom nebylo jasno..... Možná se Ti k tomu vyjádří někdo další z místních "bilých havranů" :-)

Jinak dost podstatnou roli hraje tzv. vnitřní faktor, skrze který se realizuje vstřebávání. Není to jednoduchý proces, má mnoho mezikroků. Ale to je nad rámec fóra. A jak jsem psal. I pokud vše maká jak má, tak to vstřebávání je velmi pozvolné. A perorálně ty hladiny nabíhají dost pomalu. Proto se u deficientních pacientů podává injekčně buď intramuskulárně nebo hluboko subkutánně, ale ne intravenózně. Většinou tak 1000 ug ob den. Udržovací dávka 1000 ug vystačí na cca 1/4 roku. Btw. pro představu dospělec prý má v játrech cca 5mg, s čímž si vystačí na cca 5-10 let.

mike píše:BTW, vyrobci se uplne zblaznili. Kupoval jsem tablety po 100 ug, ty prestali delat, zacinaji na 500, ale bezne je 1000 - 2000 a nekde jsem videl i 10000 :roll: Coz mi prijde jako naprosty overkill a nejspis je to pouzitelne jen proto, ze se naprosta vetsina nevstreba.


No to je proto, že perorálně se skoro nic nevstřebá, tak se na to jde hrubou silou. Ale i tak je to dle mě k prdu. A hlavně 100 ug je míň Adidas než 2000 ug. Stejně jako membrána 50.000/75.000 je přece vždycky lepší než 10.000/15.000 :-)
Naposledy upravil Kjuba dne pát říj 7, 2022 18:00, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » pát říj 7, 2022 17:31

Zase se potřebuju vybečet (a zase místní diskutéři budou mít plno "dobře míněných" keců okolo - hurá do mně): Neska (fčíl) mi je extra blbě (vic než jiné dny), životospráva neska byla naprosto stejná jako např. fčera (kdy mi večer tak blbě nebylo), jediný rozdíl je... fčera ráno sem sportoval, neska rest-day. To sem už vypozoroval, že pravděpodobnost "extra blbě" se ve dnech odpočinku prudce zvyšuje, je to už (skoro) pravidlo. Enemže (můj geront) ten odpočinek (aspoň 1 den v týdnu) potřebuje, sportovat/hýbat se každý den tělo prostě už nedává.... chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2022 20:14

Kjuba píše:Placebo?

V tomhle pripade jsem si temer jisty, ze ne. Prisel jsem na to nahodou prave proto, ze jsem efekty pocitoval, pricemz jsem to zkusil brat z uplne jineho duvodu. Experimentoval jsem s davkami a rozdil byl znat. Neni to jen moje zkusenost, znam vic takovych lidi a prisli jsme na to uplne nezavisle. Jako hlavni argument proti bych ale bral to akne. S tim jsem nemel zasadni problemy ani v puberte a v dospelosti ho normalne vubec neznam. Kdyz si ale budu brat 500 ug denne tyden a vic, tak se mi udela. Poprve mne dost prekvapilo. Pozdeji mi jednou davali B12 po nejake dlouhe viroze, ze ktere jsem se nemohl vzpamatovat (pomohlo), tusim pet injekci po 1000 ug a stalo se to same. Zato 300 ug muzu brat klidne mesic a neudela se tj. i relativne mala zmena davky efekt ma.

Kjuba píše:Jako není to nic exaktního, ale vím, že Ty jdeš rád po podstatě věcí a nebojíš se experimentovat. Co víš, co z toho vyleze.

Tady jsem docela skepticky. Jednak je efekt kumulativni a jednak je na horach prilis mnoho vlivu, ktere muzou okamzity stav tela ovlivnit. Neni nic, jako standardni den, kazdy je neopakovatelny a stav tela zavisi na spouste veci. Obtiznost predchozi tury, kumulace unavy, jak se vyspim, najim, pripadne prochladnuti apod. Fungovat by mohl experiment, kdyby se to bralo pres celou akci, tam bych asi efekt poznal spolehlive, jelikoz tak jsem na nej vlastne prisel. Jen to nebyl zaslepeny pokus. Jenze by to znamenalo, ze si potencialne zkazim akci, protoze budu unaveny, a na to jich neni dost.

Kjuba píše:Zkušenost z mojí praxe odpovídá víceméně tomu, co si o tom přečteš v seriózní literatuře.
Kjuba píše:Nezpochybňuji Tvoji zkušenost, ale vůbec si netroufám spekulovat

Premyslel jsem o tom a napada mne, ze to nemusi byt v rozporu, jelikoz ty a literatura popisujete objektivni efekt tj. hladinu v krvi a jeji zmeny, zatimco ja subjektivni tj. jak se citim. Mohlo by to znamenat, ze telo subjektivne pocituje uz male zmeny hladiny, ktere z medicinskeho hlediska nemaji vyznam. Efekty, ktere popisuju, jsou kratkodobe a zmizi tak rychle, jak prisly tj. v radu dni. Coz asi medicinsky vyznam nema, ale hory mi to docela vylepsi.

Kjuba píše:Možná se Ti k tomu vyjádří někdo další z místních "bilých havranů"

Mam pocit, ze sipka rikala, ze to berou na svych akcich taky a ze stejnych duvodu, ale uz tu dlouho nebyla.

Kjuba píše:Btw. pro představu dospělec prý má v játrech cca 5mg, s čímž si vystačí na cca 5-10 let.

Jj, proto vegani chcipnou az po letech, kdy jim vsechno "funguje" ;-) U pp by to mohlo byt taky, ted uz mozna zasoby vycerpal.

Kjuba píše:A hlavně 100 ug je míň Adidas než 2000 ug.

Bohuzel. Muj problem je, ze vyssi davky mi fakt vadi (akne, prehrivani, pocit prebuzenosti a horsi spani), ale to mozna bude moje hypersenzitivni telo a ostatni to tak nemaji... 100 ug tablety byly optimalni, ted holt asi budu pulit 500 ug :roll:

BTW, jeste jednu zkusenost mam. Kdyz jsem mel nohu v sadre, bral jsem leky na redeni krve (nizkomolekularni heparin a pak Pradaxu). Vedlejsi efekt byl pocit celkove nevykonnosti a co jsem slysel, tak neni neobvykly. Po nejake dobe jsem zkusil vitamin B12, stacilo 100 ug denne, aby to uplne zmizelo a citil jsem se normalne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Kjuba » pát říj 7, 2022 22:23

mike píše:Premyslel jsem o tom a napada mne, ze to nemusi byt v rozporu, jelikoz ty a literatura popisujete objektivni efekt tj. hladinu v krvi a jeji zmeny, zatimco ja subjektivni tj. jak se citim. Mohlo by to znamenat, ze telo subjektivne pocituje uz male zmeny hladiny, ktere z medicinskeho hlediska nemaji vyznam. Efekty, ktere popisuju, jsou kratkodobe a zmizi tak rychle, jak prisly tj. v radu dni. Coz asi medicinsky vyznam nema, ale hory mi to docela vylepsi.


Ano, tohle je bezesporu pravda. Mě skutečně zajímá především absolutní hodnota stanovená laboratorně, plus její dynamika. Resp. nestanovuje se přímo B12 ale jiné markery (homocystein a kyselina metylmalonová). Na nějaké extra subjektivní pocity se asi nikdo moc neptá.

Lidí s hypovitaminózou asi nebude moc. Při normální evropské vyvážené stravě dle mě nic nehrozí. Samozřejmě do toho nepočítám lidi, kteří ji mají jako důsledek jiného onemocnění. Prostě jinak zdravý člověk si deficit běžnou stravou sám nepřivodí. Nevím. Já se s tím nepotkám neb je to mimo můj terén.

Ale protože rád fantazíruju, tak Ti nabídnu ještě jeden argument....

B12 se podílí na syntéze ATP. ATP je takové řekněme energetické kvantum pro organismus. Okamžitý zdroj energie, ale to Ty víš. No a tím by se možná dal částečně vysvětlit ten Tvůj pocit regenerace..... A i jeho relativně rychlý nástup a odeznění.

Ale dyť mě znáš. Já občas jen tak blábolím. Třeba to vysvětlí šipka.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Kjuba » pát říj 7, 2022 22:36

Tady jsem ještě našel něco na žvýkání. Třeba tam najdeš nějaké moudro. Mě se to ale číst nechce. :-)

https://www.google.cz/url?sa=t&source=w ... 4Shf3KVplf
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » sob říj 8, 2022 0:40

Kjuba píše:B12 se podílí na syntéze ATP. ATP je takové řekněme energetické kvantum pro organismus. Okamžitý zdroj energie, ale to Ty víš. No a tím by se možná dal částečně vysvětlit ten Tvůj pocit regenerace..... A i jeho relativně rychlý nástup a odeznění.

Rozhodne zajimavy napad a odpovida memu pozorovani :smt023 Vysvetlovalo by to i proc efekt pozoruje clovek, ktery nema deficit.

Kjuba píše:Tady jsem ještě našel něco na žvýkání.

Diky, urcite si to prectu. Na bakalarku to pri rychlem proskenovani vypada solidne zpracovane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod mike » sob říj 8, 2022 23:15

Kjuba píše:Třeba tam najdeš nějaké moudro.

Nasel jsem zrejme reseni zahady s davkovanim :)

Tabulka na strane 23 a pasivni difuze. Doted jsem zil v domneni, ze vstrebavani klesa nelinearne s davkou. Coz jsem vycetl uz nekde driv a potvrzuji to i grafy, co jsem videl. Jenze ona to asi neni cela pravda a grafy jsou zavadejici, jelikoz ukazuji procenta vstrebatelnosti a ne absolutni hodnoty.

Pohledal jsem trochu vic a vypada to, ze pro vypocet absolutni hodnoty u vyssich davek plati priblizne vzorec 1.5 ug + davka / 100. Pasivni difuzi se vstreba asi 1 % davky, coz je velice spatna efektivita. U nizsich davek je tahle cast zanedbaletna, takze se uvazuje jen IF a ten ma svou horni mez okolo 1.5 ug pri jednom jidle. Jenze i jedno procento z velke davky muze byt velke, takze pri mych 300 ug to dava 4.5 ug a pri 500 6.5 ug a pak to s davkou roste v podstate linerarne. Z medicinskeho hlediska jsou asi tahle cisla nepodstatna a je jasne, ze deficit je potreba lecit injekcema, ale kdyz clovek deficit nema, tak do sebe takhle dostane nekolikanasobek bezneho denniho prijmu a to uz se projevi minimalne subjektivne. A linearni narust pak vysvetluje, proc se u mne u vetsich davek projevuji vedlejsi ucinky.

Takze diky moc, najednou mi to dava podstatne vetsi smysl, nez driv :)

Dalsi vysledek je, ze pri peronalnim podavani se zrejme neni potreba obavat pripadnych karcinogennich ucinku bez ohledu na davku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví