Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stížnost

Příspěvekod pavproch » sob úno 6, 2021 12:38

Stěžuju si na starého člověka, jak se mu zhoršilo prokrvování okončetin - neska zase, při vycházce 20minut zkopca, kolem nuly, dvoje rukavice a zeleno-bílá pravá ruka (=úplně studené/ledové prsty). Bohajeho, já su vlastně vděčný zato, že nejezdí vlky a že sem ešče letos nebyl na skilapu - to by byl ale potrat být venku hodiny s tou mrznoucí rukou. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod apuka » čtv úno 11, 2021 9:57

@PP: na tu pravu ruku...
Videt, ze Ti bezne, normalni rukavice moc nepomahaji. Nechces zkusit na ni nejakou kozesinovou? Ze skutecne jehneci kozesiny, ne umele.

Ja mam zkusenost, ze ta kozesina funguje docela jinak nez umelina (vcetne primaloftu, Polartecu, SS, ...) - ze dokaze "vracet" teplo, ktere z tela nabralo. Tezko to popsat, ale je to uplne jine "teplo" nez ze syntetiky. Jsem to nekdy na OF popisoval u bund, primaloftovych, ze to je uplne jiny pocit.
Mozna neco takoveho by Ti mohlo na tu ruku pomoci. Rozhodne ale ne merino nebo pletene rukavice, to je o necem jinem. Stejne tak nefunguje (mne) dobre zajeci kozesina - v ni mam doslova pocit ochlazeni, kdyz si ji navleknu a musim si ji poradne nejdrive zahrat.

Potom jeste se da vyzkouset peri - napr. Aldo prodava takove lehounke (67g) a skladne perove od Pajaku, ty si manzelka hodne chvali - a prodava i modre!. Nebo nejake se daji koupit i v Decathlonu, nebo Rakoncaje u Hudy ale tyto dva jsou uz trochu objemnejsi.
U perovych je jen jeden mozny problem - podsivka. To je "sustak" a nemas ten hrejivy pocit z prirodniny (peri) primo na kuzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Zdéňa » čtv úno 11, 2021 10:21

Taky nosím cibuli. Třeba do -5. Mám powerdry triko, na to nějakou tenkou mikinu a na tom SoftShell. Když jdu rychle je to v pohodě.

Když je chladněji, tak první co mi začne mrznout jsou prsty a obličej, tělo ne. Když si vemu zateplenou bundu a stejné rukavice jako v prvním případě, tak je mi na ruce teplo. Chci tím říct, že když se dostatečně zahřeje tělo, tak ani na ruce pak taková zima není. Neříkám, že to funguje na každého, ale u mě ano.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv úno 11, 2021 10:25

@apuka: díky, měl sem odjakživa (přiměřeně) studené ruce, ale letos je to mnohem horší, jak píšu jinde - stačí 20 minut chůze z kopce a ta ruka zbělá a zmrzne (přestane do ní proudit krev). Ta (jinak fungující) kožešina - žebych to zkusil? Nebo peří?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » čtv úno 11, 2021 10:43

Nekde na pude (nebo se poptej sousedu) nejake stare kozesinove palcaky mozna najdes - u Vas na Valassku to asi byla bezna zimni vybava. A kdyz ano, zkusis a uvidis, jestli pomaha nebo ne. Ale moc nepocitej s prstovyma.

Ale ve Tvem pripade mozna by se hodily ty "Aldove" Pajaky - nejsou extra teple do -30, ale zato dostatecne a mozna do nich das i nejake "liner" tenke prstove, kdyz budou dostatecne velke. Resk. pokud to budes chtit jako "zimozalozni" tak si kup tak, at se vejdou na Tve stavajici prstove.
Ale hlavne, daji se pekne poskladat do te "tasticky" co k nim dostanes, vejdou se v pohode do kapsy a tech 67 gramu ani nepocitis (spise ani nepocitis, kdyz nekde vypadnou :wink:).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv úno 11, 2021 12:17

Jako vždy - reaguju se zpožděním od dvou kukund do dvou let, ftymto přypadku asi 3 hodiny: Jo, to jiné chování kožešiny vysvětluje, proč všichni lanovkáři ve Francii (Tignes i Le2Alpes) používají kožené prsťáky s chlupem dovnitř.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Medak » čtv úno 11, 2021 12:56

Tak když prstové, tak tam je ta kožešina asi jediná možnost. Snad, nemám. Ale pokud s tou rukou nemusím něco moc dělat, tak mně (kdysi mi omrznul konec jednoho prstu, ne moc, ale od té doby strašně rychle promrzá a celkem to i bolí) se nej osvědčují palčáky. Nepotřebuji ani to peří, jak mohu prsty hýbat, tak se zahřejí i v umělých za tři kila z Hervisu (byl to pokus, tak jsem šetřil, ale ukázalo se, že stačí). Když je jo kosa, nebo předpokládám, že tou rukou budu muset něco víc dělat, tak si pod ně beru hodně tenké flísové.
Jen nesnáším ten úplet na konci, střídavě ty palčáky nandavám a sundavám, kosa mi je hlavně ze začátku, jak se pořádně zahřeju, tak mi není už zima ani na ruce ... a když začne, tak prostě zas nandám. Jsem sice trochu za cvoka, ale to jsem často i tak:-) a za to pohodlí mi to stojí.

V prstových je mi buď vedro a ruce se potí (navíc ve fakt silných se stejně nedá dělat víc, než v těch palčácích), nebo na všechny prsty je ok, ale ten jeden mrzne.
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 17:39

Zdéňa píše:Když je chladněji, tak první co mi začne mrznout jsou prsty a obličej, tělo ne. Když si vemu zateplenou bundu a stejné rukavice jako v prvním případě, tak je mi na ruce teplo. Chci tím říct, že když se dostatečně zahřeje tělo, tak ani na ruce pak taková zima není.

Presne tak. Vysvetluj to ale dinosaurovi. Kdyz je zamrzla hlava, trpi cely telo :twisted:

BTW, vcera tu bylo -12, chodim v primaloftce a pod ni PowerDry od Zaja, stredne silne s dlouhym. Na rukach tenke PWS rukavice. Kdyz vylezu, tak je mi na ruce trochu zima, jelikoz jsem predtim sedel hodiny u pocitace a nehybal sel, chodim az vecer. Po par km chuze se ale zahreju a na konci mi ani nevadi, kdyz si je na chvili sundam. Telo se pod bundou zahraje, krev se rozproudi a ruce jsou v pohode.

Jo a samozrejme mam zateplene kalhoty, to je ted taky dulezite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 17:56

Jeste dodam pro pp: prestan si stezovat a zacni myslet. Tvuj zpusob oblekani uz ti evidentne nefunguje a ani nemuze. V cibuli jsi neustale okolo spodni hranice tepelneho komfortu, coz znamena, ze telo setri teplem a stahuji se cevy. Pro zdraveho cloveka to muze fungovat, ale kdyz mas problem s prokrvenim, tak se tim zhorsuje. Potrebujes presne opacny pristup, musis mi tepla mirny prebytek. Coz znamena zateplene veci po celem tele, tedy primaloftku nebo perovku a obdobne kalhoty. Zadne SS s flisem vevnitr, to je sice lepsi, nez dratem do oka, ale furt je to obdoba cibule a funguje hur. Potrebujes neco, co umi akumulovat a vyrovnavat teplo.

Proste ti nesmi byt zima ani chladno, prave naopak. Musi ti byt teplo az tak, ze zacnes pri chuzi do kopce mit potrebu si rozepnout zip na bunde a/nebo sundat cepici. Pak ti nebude zima ani na ruce. Mozna se dokonce budes trochu potit, to ale nicemu nevadi, jen ty veci musi byt rozumne prodysne. Aby se pot neakumuloval vevnitr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv úno 11, 2021 18:33

Eeee, ta ruka mi zbělá a promrzne i když mám zbytek člověka přehřátého (po zádech mi tečou čúrky potu - krapet přeháním, no).

A někdy jo a někdy ne: neska ráno do práce ta ruka byla fpoho, z práce (stejná trasa = dokopec/skopec200 výškových, stejné podmínky, mno fučelo krapet víc, stejná cibule na ruce) málem umrzla.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod pavproch » čtv úno 11, 2021 18:44

Sem to oderval z vlkna o předpopičasí...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 18:53

Super, jen mozna na pojmenovani stacila ta zavorka, abys mel genericke vlakno na vsechny sve stesky. Neco mi rika, ze bude dlouhe :twisted:

Jestli mas problem jen s jednou rukou, tak je to spis na doktora. Neco je tam spatne. Jeste mne napada, co si rozproudit krev preventivne, nez jdes ven. Zacvicit si. Nebo si dat panaka :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod pavproch » čtv úno 11, 2021 18:56

Panák? Co to je, to se jí? :twisted:

Já sem už skoro 4 roky čistej jak lilie, po chemii tělo nesnese ani mikro-kapku, bohužel.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 19:00

Leci te antabusem? ;-)

No dobre, tak cokoliv jineho, co rozproudi krev. Treba horky caj. BTW, hloh periferni prokrveni taky zlepsuje, aspon co jsem vypozoroval na sobe.

Hele, ses inzenyr, a tak zkus inzenyrske reseni. Experimentovat a pozorovat, co to udela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod apuka » čtv úno 11, 2021 19:36

Miku, Tobe se muze donekonecna opakovat, ze syti hladovemu neveri...

Pokud tam ma PP problem, ktery uz dospel do nejakeho stadia, tak ano je to problem, ktery by potreboval lekare - ale to ani v nejmensim nezaruci, ze mu nejaky doktor dokaze pomoci. A Tvoje "babske rady" mohou fungovat u Tebe, ale vetsinou ne pri uz ponicenem zdravi (te ruky). Vsak PP si svoje telo dlouho huntovalo dostatecne...

Je pekna teorie, rozproudit krev - az mas tam fakt problem, je naprosto jedno, jestli pujdes ven s rozproudenou krvi nebo ne. Rozdil je v nekolika minutach, kym problem nastoupi. I kdyz se budes stale snazit mit tu krev rozproudenou.
To same, ze mas byt hodne v teple na celem tele. Normalnemu telu to pomaha, nemocne casti tela taky jen mizive.
Myslim, ze na OF je par lidi, kteri maji podobne problemy v ruznem stadiu - tem na zacatku to pomuze, tem "pokrocilejsim" tezko.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 19:44

pavproch píše:zeleno-bílá pravá ruka
Fuj, to zní nezdravě. Nezkoušel jsi na tyhle kratší vycházky strčit do rukavice nějáký typ ohříváčku?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 22:06

@apuka: sam pise, ze nekdy se to nedeje, a tak by nebylo od veci zjistit, v cem je rozdil. Mozna to nepomuze, ale taky tim nic nezkazi a rozhodne je to lepsi, nez tady furt skucet :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod pavproch » pát úno 12, 2021 8:13

Fčíl to řešit (s dochtorem) nebudu ref covid.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod apuka » pát úno 12, 2021 8:41

To, IMHO, neni nejlepsi napad. Doktor sice nejsem, ale z Tvych vyjadreni mi stejne prijde, ze mas nejaky problem v dost pokrocilem stadiu. A v takove situaci muze cas hrat roli a to hodne dulezitou. Klidne tydny, ne to mesice. A, bohuzel, muze to dojit do stavu, kdy z toho bude hodne tezky nebo nemozny navrat.

Vsak ted je hlavni zpusob "navstev doktora" telefonicka individualni konzultace. Jasne, ze se na tom vsechno nevyresi, ale je mozne, ze ten doktor z rozhovoru s Tebou bude mit diagnozu tak na 80% a muze uz zkusit neco nasadit nebo poradit. A (e)recept Ti v pohode da na dalku, ten si muzes nechat objednat pres internet a Ty jen prijdes az to budou mit pro Tebe nachystane.
Uplne v nejhorsim Ti mozna naridi doktor nejake vysetreni, ktere bud absolvujes nebo ne, to uz se s nim muzes domluvit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod pavproch » pát úno 12, 2021 18:48

Neska odpoledne sem si praktickým pokusem ověřil, co jim (tentokráte oběma prackám) dělá vyloženě nedobře: po příchodu z práce sem doma 3/4 hodiny vystydnul a pak vlezl bez rozpohybování a bez rukavic do vymrzlé pindice a jel nakupovat (kitku, dyž valentin, jak jinak) - celou dobu v pindici (3km tam a 3km zpět = pindica sotva začala topit) mi byla na pracky zima fest, ale měly normální barvu. Až po příchodu domů do těpla zbělaly 4 prsty (krom palce) na obou rukách a ani po 3/4 hodině v těple domova nehodlaly změnit barvu z bílo-zelené a přastat studit. Až těplá voda v umyvadle pomohla. Chjo no.

Takže asitak.... ale k dochtorovi s tím (fčíl) opravdu nepudu. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod pavproch » ned úno 14, 2021 14:05

Doposud sem se (pro zimní sporty) bránil palčákům, ale vzhledem k tomu jaké psí kusy ta pravá ruka vyvádí, sem teda objednal Josefovy péřové palčáky. Paxem (esli si vzpomenu) dám field report - pesimisticky ale očekávám, že i v peří ta ruka (při sestupech = dyž nefučím proti kopci/netopím) vychladne a bude mrznout stejně jak v (dvojitých) prsťácích. Uvidíme.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod Medak » ned úno 14, 2021 17:56

Chodíš s hůlkama? Pokud ne, (ale psal jsi, že se ti to děje i tím polemlesemloukou:-), takže asi rozhodně ne furt) máš v palčácích mnohonásobně větší možnost prsty hýbat a hřát si je o sebe. Ten rozdíl je opravdu markantní.
Pokud jo, takže je furt držíš v ruce, tak to bude furt lepší, ale možná ně dost ... to neumím posoudit, hole používám jen na sněžnice a než se k tomu sněhu dohrabu, tak už jsem zahřátý dost a dost včetně omrzajícího prstu.
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Pravá ruka mrzne (pavproch si stěžuje na stáří)

Příspěvekod pavproch » ned úno 14, 2021 18:05

Jo, vystydne/začne mrznout ať už du s hůlkama nebo bez nich.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!


Zpět na Outdoor a zdraví