Chondropatie, trénink na nošení zátěže, odlehčování a další

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Chondropatie, trénink na nošení zátěže, odlehčování a další

Příspěvekod Etheric » sob říj 10, 2020 4:23

diskuze přesunuta odsud: viewtopic.php?p=532363#p532363
sobb



Kennedy píše:to co potřebuješ tam bys na zádech neunes.

To bych neunes ani Cerro Torre 75+20 :D
Nikdy jsem nebral víc jídla než na týden a na to mi se vším všudy stačil batoh 45l
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » sob říj 10, 2020 8:46

Unesl bys to v pohodě. S trochou tréninku. Nejtěžší bágl co jsem kdy měl bylo necelých 23 kilo, to je nic. Stačila by krosna 65 + 10, ale už kdysi jsem koupil tuhle a novou jsem kupovat nechtěl. Nerad měním věci. Ale nebylo by to asi nic co by tě bavilo. V těch oblastech často nejsou cesty, boříš se, na 50 kiláků denně to není, někdy si rád když uděláš 15.
Na týden s jídlem se zbalím do 55, ale vešel bych se i do 40 l báglu. Ale já to zase tolik neřeším, mám rád prostor a občas přihodím věci jako nesušený ovoce, zeleninu nebo pár lahváčů. :partyman: Gramy jenom lítaj.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Etheric » sob říj 10, 2020 9:50

Jasně že bych unes i 35kg batoh, ale byl bych mrtvej a z výletu prožitek nula, pamatoval bych si jen ten batoh. Limit je pro mě 12kg včetně jídla a vody. Do 15ti to ještě snesu na krátkej čas. Víc už je likvidační, holt limit mýho těla. Věř, že nedostatek tréninku opravdu nemám ;)
Zatím testuju Thule, měl jsem ho teď na tři jednodenky 30 - 40km, dneska bude taky tak nějak. Zatím se zdá v pohodě, hlavně má fakt pevný záda a vrchní přístup zipem řešen tak, že vůbec nebrání plnýmu naložení. Zas akorát boční kapsy jsou moc malý, že ani 0,9l lahev Evernew tam nejde bez zápasu. Ale voda se stejně nejlíp nosí uvnitř, místa je tam dost.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Reccol » sob říj 10, 2020 12:22

Je to OT, ale nedostatek tréninku máš obrovskej. Tady totiž nejde jen o chození, ale i o celkovou konstituci a a sílu - a ty vážíš přece jak basa piv :)

Pak se to nosí logicky jinak.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Etheric » sob říj 10, 2020 13:30

@Reccol: Je dost omezený soudit něčí kondici podle jeho váhy, obzvláště když jsi toho jedince ani neviděl a ani nevíš, co jinýho kromě outdoor aktivit dělá. To nepatří do žádný ze sekcí OF ani okrajově, takže to tu řešit nebudu. Víš prd čemu se věnuju, tak si nech zcestný poznámky o nedostatku tréninku.
Malý a štíhlý lidi, byť jsou v kondici, nemaj prostě stavěnou postavu na tahání obřích těžkejch batohů. Naštěstí věci malých a štíhlých moc neváží a jsou skladný.
Hlavně asi nejpodstatnější je, že mě chodit s velkým a těžkým batohem nebaví. Proč bych to tedy dělal. Tak se holt nepodívám tam, kam bude nutná strava na 3 týdny a spousta neUL harampádí navíc. No a? Vůbec mi to nevadí, takovej druh těžkobatožnýho cestování není nic pro mě. A proto tu řeším ten batoh 35l na jednodenní akce po ČR...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » ned říj 11, 2020 14:40

Reccol píše:Je to OT, ale nedostatek tréninku máš obrovskej. Tady totiž nejde jen o chození, ale i o celkovou konstituci a a sílu - a ty vážíš přece jak basa piv
TVL, toto je teda az uchylacke mysleni ](*,) ](*,) ](*,)

Myslis, ze kdyz jsem mel 18-19, meril 184 a vazil 63-64kg, tak jsem byl na tom "s konstituci a silou" mnohem hur, nez ted v 55-ti, kdy merim 183 a vazim skoro o 20kg vice???

Tehdy jsem delal zavoznika, nekolikrat tydne jsme vykladali nebo nakladali vagony, tj.otocili jsme se asi petkrat denne, kazdykrat pri vykladce nalozili a ve fabrice vylozili 133 kanystru medu (40kg), pri nakladce z palet v aute vylozili nosic v rukou cca 400 20kg-ovych plechovych "konzerv" medu, vzdy v kazdemruce jednu. Kdyz jsme nevykladali vagony, tak jsme casto vyprazdnovali stare sklady, taky 133 kusu 40kg kanystru nekdy i 50 m na zadech a vyhodit na korbu a ve fabrice zase vylozit na palety, kdyz byly puvodem z CCCP, tak to byly kanystry vetsi, cca 55kg. Samozrejme ne sam, s ridicem a obcas jeste dalsi dva pomocnici, ale "cviceni" svalu bylomdost a pravidelne.
Zrat jsme zral od rana do vecera, pri vagonech pri kazde otocce jsme se stavili v hospode na rychly "obidek", normalne rizoto, gulas nebo svickova, tj. tehdy bylmobed 6x (sesty po praci doma). Presce moje vaha zustala stejne.
Ted uz asi 15 let jim zlomek toho, zadne cviceni, vaha prece stala. Bohuzel, po tezke infekci se moje extra rychle traveni se zmenilo v bezne.

Tehdy v mladi jsem mel silu nekolikrat vetsi azvladljsem nasobne vic nez v case zmeny vahy nebo dnes. Ale podle Tveho pohledu jsem vazil "basu piv" a mel nedostatek treningu...

A myslim, ze u etherica je toho pracovniho "treningu" jeste nasobne vice nez bylo u mne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » ned říj 11, 2020 21:03

Etheric: Žádný limity svýho těla nemáš pokud tě nedrtí relevantní těžká nemoc, úraz nebo už nejsi tak starej a atrofovanej, že už se neudržíš na nohách. Do té doby OK. Síla je hlavně v hlavě. 25 kilo by si s kratším tréninkem zvládl za chvíli úplně bez problémů. Jen by to byl trochu jinej trénink než máš teď.
Žádný těžký harampádí se netahá, naopak. Titanový nádobí, péřovej spacák, péřová bunda a další věci co spadaj do UL, čím míň věcí tím líp. Těžší je akorát především batoh, protože ten vydržet musí a třebas oblečení proti dešti - goráč nebo bytelnější pončo, odolný hole co se nezloměj. Rozhodnout se zda stan nebo tarp, ale se stabilníma pyramidama už lidi normálně jezděj. Prostě ty stěžejní věci by měly vydržet, protože si nemáš nový kde koupit ani kam poslat. Ve výsledku se basewight zase nějak extra výrazně neliší od běžnýho UL, zásadní rozdíl dělá žrádlo, který ale postupně ujídáš. Bavíme se o normálních třísezónních výpravách a bez lámání rekordů. Dřina to občas je, ale nic nadlidskýho.
Ale nebavilo by tě to. Nepodceňuj ale svojí tělesnou konstituci a tělesnou zdatnost. Pro zajímavost se můžeš mrknout na:
https://www.csfd.cz/film/449848-sloboda ... m/prehled/
Doporučuju to zkouknout třeba až si budeš zkracovat zubní kartáček, abys ušetřil 6 gramů. :lol: Tam uvidíš kolik těm lidem je a jak vypadaj - žádný svalnatý kulturisti ani náhodou, některý vážej jak basa piv. Je to o vůli. Tohle už jsou samo docela drsňáci a výkony. Ale pár týdenní procházku s lehkou 25 kilovou krosničkou zvládne každej kdo chce.

Zpátky k tématu ad. Osprey - ten už jsem teda poslal pryč, batoh jsem pro sebe našel. Jinak objemy udávaný u Osprey sedí. Ten prostor mez síťkou a batohem se do objemu pochopitelně nezapočítává, takže batoh větší kupovat nemusíš. Plnění věcma mi přišlo úplně OK, stativ bez problémů. Voda nevím, tu jsem v batohu nikdy nenosil.
Jen jestli jsi nikdy neměl batoh s prohnutejma zádama tak abys nedopad jako já...
Mně se hrozně líbí tohle:
https://www.fjallraven-shop.cz/cs/kaipak-38
Ale bojím se, že bych skončil stejně jako u Osprey. :|
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Etheric » pon říj 12, 2020 4:56

Kennedy píše:25 kilo by si s kratším tréninkem zvládl za chvíli úplně bez problémů

Možná ano, takovej batoh by mě ale neskutečně sral. A těžko bych s tím mohl chodit, jak su zvyklej a jak mě baví. S takovou skříní se terénem vlečeš. Já radši dynamičtější pohyb.
Nesnáším velký a těžký batohy..

Udávaný objem jsem neřešil jestli sedí, řešil jsem, zda ten tvar prohnutí zad neznemožní zabalení některých věcí, že by díky tomu tvaru bylo nutno koupit o 10l větší batoh, aby se to tam vešlo.
Batoh se síťkou jsem zkoušel, bolely mě záda z průvanu, ale to bylo chladněji, nějakých 12 nad nulou. V horoucím létě, kdy je mi hic i ve vlastní kůži, by ta síťka mohla být velký plus.
Btw myslím si, že ty záda mě bolely z průvanu, ale klidně to mohlo být z konstrukce batohu, případně kombinace obojího
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 12, 2020 10:08

kennedy
potrebuju radu jak natrenovat tu vetsi nosnost. aktualne je 15kg mjmo muj komfort a rada bych, aby to pro me.bylo komfortnejsi. jak toho muzu docilit?
ps pri chuzi mi nefunguje spravne ceska a chrupavka a kosti narazej primo na sebe a.kurevsky to boli, tzn. cim tezsi batoh tim vetsi bolest a tim mensi dojezdnost. mas rafu, jak z toho udelat pohodlnou zatez? protoze me docela stve, ze mohe idealni horni hranice je 12kg ale to jidlo proste neco vazi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » pon říj 12, 2020 11:55

@mawe: Myslim si, ze ve Tvem pripade to neni o treningu. Podle Tvych popisu problemu mas tech 12 kg, nazval bych to fyziologickou hranici rozumne vahy.

Podle mne kdyz mas fakt fyziologicky problem (a to narazeni "kosti" do seba je) a neda se to nijak umele resit na miste problemu, tak v tom miste to treningem nezlepsis.

Jinak kdyz jsem byl mlady (1993?), vazil jsem tech 62-64 kg a meli jsme jit v lete na dva tydny do Norska na hory na prechody, tak jsem asi dva mesice predtim "trenoval" tak, ze jsem do bezneho mestskeho batuzku nacpal kni, kolik se tam veslo a s tim jsem kazdy den slapal 2,5-3 km do prace z zpet. Vazilo to sice jen neco mezi 8 a 10 kilo, ale potom jsem nemel sebemensi problem nosit 25kg batoh. Uplne systematicky trening to nebyl, ale pomohlo to.

Jsem si to tak naplanoval po zkusenostech z roku predtim, kdy jsem tyden chodili v Pyrenejich se starou soc. trubkovou krosnou se srandabederakem a 25+ kg na zadech (dva dny 30+, bo jsem vzal pulku veci manzelce, co sla s jinou skupinkou na Pico de Anetu). Nic jsem nevedel o tom, jak se nalozit, takze jak to slo, tak to bylo, konzervy, dekovy tezky spacak, dve karimatky, A-ckovy stan, zradlo, voda, varic (pekne velky :-)), bavlnene obleceni, ... Ale ty krosny to zvladali docela dobre, jenze moje kolena uz hur, hlavne sestupy.
V Norsku jsem mel novy batoh (TrekSport), to mnohem lepe rozkladalo vahu a mel dobry bederak, takze se mi stejna vaha nosila mnohem, mnohem lip - alespon pri vystupech a po rovine. Bohuzel, v prudkych sestupech jsem taky narazil na problem, ze ta vaha uz byla za hranici, co zvladly kolena, takze vzdy vecer po sestupu jsem u stanu nebyl skoro schopny zajit ani na toaletu.

Na zaklade teto zkusenosti i podle pozdejsich v Alpach, kdyz jsme nosili na Berliner Hohenwegu taky kolem 20 kg bych rekl, ze na vyssi vahu uplne nejdrive musis najit ruksak, ktery je na to urceny a ktery se Ti dobre nosi nalozeny takovou vahou. Myslim, zes sama rikala, ze nektery z Tvych ruksaku ma/melo hranici urcite vahy, dokdy se to nosilo dobre a nad tim to bylo utrpeni.
To je dobre videt napr. na Deuter Aircontact Pro, alespon na starych verzich, nove neznam - jsou tezke, kdyz do toho das 10 kg, zadny dobry pocit z toho nebudes mit, ale kdyz tam nalozis 25 kg a nastavis si jej dobre, tak se Ti ponese skoro stejne dobre jako Tvuj oblibeny ruksak s 12-ti kilami. Proste tu vahu skoro nebudes na zadech vnimat (samozrejme, na kolenou a svalech nohou, hlavne pri sestupech fyziku neosalis a citit tu vahu budes).
No a az mas takovy ruksak, muzes zacit skutecne trenovat - naloz si batoh a zacni kratsimi vychazkami, na zacatku klidne kilometr-dva, kym se nezacne telo prilis ozyvat a postupne pridavej. Alespon ja bych to ted uz delal nejak takto.

Ale znovu zopakuji - mit fyzicky problem v tele, jako Ty, tak tam Ti zadny trening nepomuze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » ned říj 18, 2020 19:42

Mawenzi: No něco ti poradit můžu, ale asi se ti to nebude líbit a nebude to moc pohodlný a komfortní. Ona totiž těžká váha nebývá komfortní. Ale taky nebývá komfortní chodit 50 a víc kiláků na den, nebo 100 kiláků na dogtrekingu, respektive obojí vyžaduje určitou námahu a překonání nepohodlí.
Taky mě za tenhle text bude kamenovat každej kdo si ho přečte.

Začneme otázkou – Kdyby nyní neexistovaly nafukovací karimatky, ale pouze pěnovky, spala by si ještě venku?
Pokud odpověď zní NE, nemusíš v podstatě číst dál. Tím po tobě ale nechci, abys se vzdala nafukovačky, je to jen příklad.

Pokud se bavíme o turistice, bavíme se o činnosti kde na rekreační úrovni dosahuje velice dobrých výsledků široká škála lidí bez ohledu na reálnou kondici a věk. Ze dvou důvodů – k chůzi nepotřebuješ, na rozdíl od mnoha jiných sportů, žádný speciální talent, chodit umí skoro každý a nedostatek fyzických, genetických dispozic, lze nahradit mentální silou.
Mentální síla je v podstatě to nejdůležitější. Ve vrcholovém sportu odděluje průměr od skutečné špičky, dělá rozdíl na závodech. A při běžné turistice to funguje stejně. Ta je do jisté míry o překonávání nepohodlí. O překonávání limitů, které lze překonat a ovlivnit. O mentálním nastavení. Unést 20 kilo lze. Lze unést i 100 kilo. 10 000 kilo už na zádech unést nelze. Je možné naučit se spát na pěnové karimatce a zvládat to tak, aby člověk další den mohl pokračovat byť se potom bude cítit rozlámaný. Ale je to věc, která se mentálně dá ovlivnit. Stejně tak se dá mentálně ovlivnit pocit jaký člověk má pod 20 kilovým batohem. A nebo když se táhnou padesátikilový sáně. Polárníci říkají: „Kdo chce jít, jde.“ Neplatí to vždy, ale je asi jasné jak to myslí. Navíc my se nebavíme o polárnických sáních, ale o 15 kilech na zádech. Ale aplikovat se to na to dá stejně.
Ve filmu:
https://www.csfd.cz/film/369796-polarnik/prehled/
říká je ukázán trénink, který Peter Valušiak absolvuje před cestou. Chodí po lese a má za sebou uvázaných pár těžkých pneumatik, aby si zvykl na ten pocit až potáhne na Antarktidě sáně. Sám říká, že nejde o nějakou fyzickou kondici, jde o to, aby si na tu zátěž psychicky zvyknul a připravil se. Připravil se na to, že to bude bolet, na to, že nemá cenu podléhat vzteku nebo naopak beznaději, že je to moc těžký a pomalý.
A stejný to je s těžkým báglem. Ale stejný to je i s Ethericovým polykáním kilometrů. Obojí bude bolet, jen obojí bolí trochu jiným způsobem a ne každý je ochoten té bolesti a nepohodlí čelit. Jediný způsob je zvyknout si na ní. Každý to má trochu jinak, ale v zásadě jde o to naučit se nepohodlí a bolest ignorovat, smířit se s tím a přijmout to jako neoddělitelnou součást výletu. Nepřijde to hned, ale až po delším čase. Ne nadarmo říkají nosiči v Tatrách, že vůle přichází s věkem. Nebude to tedy nikdy tak, že ti těžší batoh bude připadat komfortní. Stejně tak ti nikdy pěnová karimatka nebude připadat komfortní. Bude to bolet. Ale kdo chce, dokáže si na to zvyknout. Stejně jako si polárníci dokážou zvyknout na saně a na spaní v mínus padesáti. Stejně jako na závodech Iron Man jdou lidé na hranu svých schopností. Opakovaně. Představ si, že 15 kilo na zádech je tvoje polární výprava, tvůj Iron Man. Obnáší to bolest a celoživotní trénink.
Lidé by chtěli mít všechno zadarmo a všechno co možná nejvíc pohodlný. To lze. Máme přece auta a hotely. Je na každém co si vybere.

Je pár věcí, kterými si můžeš pomoct:

- váha: Někde jsi psala, že jsi „obalená tukem“? Nemyslím to zle a osobně tě neznám, ale pokud máš nadváhu neexistuje jiná možnost než jí sundat. Mám s tím sám bohaté zkušenosti. Samotnýmu mi osciluje váha v rozmezí 70 – 80 kg. Přičemž ideál je asi někde okolo 72, ale i pod 70 je to stále velice dobré. To 80 moc dobré není. 8 kilo navrch? To je cca. o 1,5 kg navíc než celá moje třísezónní výbava! Takže baseweight v listopadu nějakých skoro 15 kg?!? Plus jídlo a voda… Z toho 8 kg tuku na břiše a na stehnech, který se nesou o poznání hůř než kdyby těch přidaných 8 kg bylo na zádech. Šílený. Vždycky když během léta ztloustnu, vím, že to není dobrý a cítím se mnohem hůř než když mám váhu v normě.
Tím nemyslím, aby člověk vypadal jako fitness model. Ne, na turistiku to myslím ani není úplně optimální. Ale měl by mít normální váhu, normální pohyblivost. Řešit 100 gramů na spacáku s desetikilovou pneumatikou kolem pasu je úlet. Nemít nadváhu pak pomůže i v tom, že místo tuku na sobě si třebas člověk může něco přihodit do batohu pro zvýšení komfortu při bivaku apod.
Jistě, už slyším ten křik – už mi není dvacet, tělo se mění, zpomalenej metabolismus, štítná žláza, nemám na to čas…. OK. Kdo s tím nic dělat nechce, nemusí. Kdo chce zhubnout, zhubne.

- věk: S tím úzce souvisí další univerzální výmluva. Hlavně ženy stárnou mentálně velice rychle a já tomu rozumím a chápu to. Nicméně pokud chceš jít cestou přidané váhy batohu bylo by dobré mentální nastavení zase trochu změnit.
Pokud by se člověk měl řídit dle věku tak asi ve 25 by už neměl chodit na diskotéky, po třicítce už asi ani na koncerty, upravit šatník do usedlejšího stylu, no a spát ve čtyřiceti venku?! Na to už mámo nemáme věk… Pro další rady můžeš skočit na server prozeny.cz, tam jich maj myslím požehnaně. Stejně jako, že po čtyřicítce je v podstatě povinnost mít pár kilo navíc (asi tak 20).
Jak je tedy možné, že někdo v šedesáti jezdí v zimě po Sibiři na koloběžce, jiný v padesáti začne trénovat na triatlon a další v sedmdesáti jede na kole x měsíců po Africe se zátěží, která by dala zabrat mně na víkendovej cyklovandr? Jsou to genetický nadlidi, naprosto výjimeční jedinci? Vypadá to tak zvláště v kontextu toho, když člověk poslouchá třicátníky a čtyřicátníky, kteří řeší svoje stáří, neduhy, zpomalenej metabolismus a nákupy toho nejvíc pohodlnýho vybavení, aby pak stejně uznali, že na tohle už nemají věk a přesunuli se do hotelů.
O žádné nadlidi se ale nejedná. Ve skutečnosti patří většina cestovatelů co tahají těžký zátěže ve vyšším věku mezi naprosto průměrné lidi, často celoživotní nesportovce. Akorát se neřídí dle čísla v občance, ale dle svých reálných schopností. To je velice důležité, protože lidé mají často tendence házet na věk automaticky úplně všechno. Relevantní ale není kolik ti je, ale to jak na tom jsi v tomto momentu se zdravím bez ohledu na to číslo v občance. A nikdy nezapomenout na to, že i slabou fyzickou kondici lze velice výrazně vylepšit vůlí.

Tak – to tedy byla motivační řeč ohledně toho co ovlivnit můžeš a teď k tomu co ovlivnit nemůžeš. Namátkou věci se kterými nic neuděláš a které ti znemožní turistiku s těžkým (i lehkým) batohem: rakovina v posledním stádiu, konečná fáze osteoporózy, amputace všech končetin, totální svalová atrofie…a další.
Popis tvého kolene mi nahání hrůzu. Jak s tímhle vůbec můžeš chodit 30 kilometrů?!? Mně to přijde tak zralý na protézu.. Ale nejsem ortoped, takže to asi zase nebude tak smrtelný. U odborníků jsi ale určitě byla, takže záleží co ti řekli, případně jaké možnosti ti navrhli. Pokud ti ale lékař řekne, že s tímhle nelze nic dělat, často s tím opravdu nic dělat nelze. Opět bych se ale vrátil ke stati o nadváze. Píšeš o 12 kilech jako o limitu. Pokud máš (teoreticky) nadváhu třebas 5 kilo, stačí je shodit a hned si budeš moct dovolit 15 kg batoh. Tedy nezbývá vlastně doufat, že nadváhu máš.

Takže shrnutí tohoto románu: Primárně záleží na vyjádření lékaře. Pokud je pozitivní tak platí, že síla je hlavně v hlavě. Já zde vytáhnul schválně extrémní příklady, které ale slouží jako pozitivní motivace. Když někdo v sedmdesáti šplhá po Himalájích, další zvládne Iron Mana, proč bych já ve třiceti nedokázal ujít třicet kilometrů s patnáctikilovým batohem? Každý máme jiné limity, fyzické a především psychické. A co je pro jednoho hračka může být pro jiného vrcholem jeho snažení i schopností. Dobré je se ale dívat nahoru, nikoli do spodu. Když někdo starší a fyzicky slabší dokáže zvládnout extrémní věci znamená to často, že má takový člověk extrémní mentální sílu. Není ale třeba se s takovými lidmi poměřovat či se jim snažit vyrovnat. Ale je dobré si je brát jako inspiraci. Někdo v důchodu útočí na rekordy v triatlonu nebo leze na K2. Tvoje K2 je patnáct kilo v batohu. Pokud to dovolí koleno, je jenom na tobě zda to dokážeš.
Ale abych nezapomněl ještě jednou zdůraznit – bude to nekomfortní, bude to bolet. Jen časem se nad to člověk ve své hlavě dokáže povznést. A někteří si právě tu námahu užívají a cíleně ji vyhledávají. Vždyť i samotná chůze je námaha a přesto chodíš místo aby jsi jezdila autem. Jde jen o míru námahy a o to posunout hranice vnímání svého komfortu.
Asi jsem tě moc nepotěšil, zázračnou radu prostě nemám. Vím, že se teď všude řeší odlehčování, maximální usnadnění, maximální pohodlí. Ale všechno maximálně pohodlný být nemůže. Je to proti fyzikálním zákonům.

Sám jsem mimořádně fyzicky slabý člověk, ale 25 kilo v báglu unesu bez problémů. Když musím. :D
Držím palce.

https://www.youtube.com/watch?v=anbpHZbk8aM
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Etheric » pon říj 19, 2020 5:52

Kennedy píše:Je možné naučit se spát na pěnové karimatce a zvládat to tak, aby člověk další den mohl pokračovat byť se potom bude cítit rozlámaný.

Ale stejný to je i s Ethericovým polykáním kilometrů. Obojí bude bolet, jen obojí bolí trochu jiným způsobem a ne každý je ochoten té bolesti a nepohodlí čelit.

Ale proč bych to dělal takhle, když to můžu udělat tak, abych se rozlámaný necítil?? Já si jedu výlet užít, ne se huntovat a trpět nepohodlím

Mě ty kilometry nebolí. Nebolí 50-60km za den, ne s lehkým batohem a vším uzpůsobeným pro dynamičtější pohyb. Ale já su zvyklej chodit dálky už od brzkého dětství a v životě jsem neměl období, kdy jsem nechodil. Teda pokud nepočítám 4 týdny kvůli mononukleóze v 17ti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 19, 2020 6:15

kennedy
vezmu to postupne, z mobilu by se mi to stopro ztratilo

- problem je ze mi jde pri chuzi kost na kost a to proste boli. pokud nebudu poslouchat telo a bolest, taky za 10 let nemusim chodit vubec. pointa je, jak to "pohodlne" odnest tu vyssi zatez bez toho, aby to bylo jen o mentalnim cviceni jak prezit bolest (protoze to jsme u toho ze za 10 let budu nepohybliva).

nadvahu resim cely letosni rok s nutricni sestrou a postupne se prokoudavam dal a dal. 36 let, 168cm, 62kg. tuk mam asi 16kg, coz je 26%. tabulky rikaji idealne do 25%. takze tam to kilo v tuku rezervu proste mam, o tom zadna. na druhou stranu je otazka, zda proste neprijmout fakt, ze 2kg nad "ideal" je proste "v mym veku v poho" a byt rada za rozumne zdrave telo a netrapit se kvuli kilu neustale den za dnem.

jenze za rok hromad vyhozenych penez, prekopani jidelnicku a fakt peclive snahy se mi podarilo zhubnout cca 0,6kg tuku. za rok. su nejaka posrana hricka prirody, ale ten tuk se me.nechce pustit a cvicim xkrat tydne a svaly se nechtej tvorit ani za boha

jo, na penovce bych v pohode spala, ale jde i o zdavotni aspekt, kdyz zespoda citim zimu, je to o ledviny, mocak... ale ano, nafukovacku mam rok a klidne bych jezdila s penovkou, akorat by to chtelo spis ridgerest solar...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 19, 2020 7:14

jinak vetsinu lidi v mym okoli udivuje, ze natezko tech 30 ujdu i kdyz me treba boli noha poslednich 20 a potrebuju uz hole abych odlehcila, pripadne predesla ze to hodne boli. mam stadium - boli hodne a co pul hodku musim uvolnovat cesku - uz se dostavam do bodu, kdy bych moc chodit nemela.

citim kost o kost - vim, ze muzu jit max 2km k zastavce a vic nic

kost o kost ale nemam hned, cca 10-15km byva vetsinou takova akoratni zatez, tech dalsich 15 vydrzim proto, ze kdyz si nekdo muze uriznout bez anestezie nohu sam sobe tak ja muzu proste 15 kilaku zatinat zuby a celou noc byt vzhuru protoze mi bolesti pulzuje pulka nohy, ale nejak to dam, protoze nebudu prece lezet doma.

jenze vim, ze kdyz 12kg je OK na 25km, a 15kg na 15km (neberu v uvahu ramena, a tak, proste tu neprijemnou cast ale jen zdravotni) tak dostat se na 15kg na 30 km by bylo proste skvelych...

a tech 15kg pro me byl problem i na 60kg, ktery sem tak nejak mela az do cca 34 nez sem skokove pribrala a 2 roky se to snazim dat dolu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » pon říj 19, 2020 12:28

Mawenzi píše:36 let, 168cm, 62kg. tuk mam asi 16kg, coz je 26%. tabulky rikaji idealne do 25%. takze tam to kilo v tuku rezervu proste mam ... se mi podarilo zhubnout cca 0,6kg tuku. za rok.
Promin, ale s temato cislami mluvit o nadvaze mi prijde trochu silene :wink: Kdyz se Ti povedlo shodit 0,6kg tuku z tech 26%, tak ses dostala presne o jedno procento dolu do idealniho intervalu.

Myslim si, ze ve Tvem pripade toto fakt nema cenu moc resit. Ty tabulky je ideal, takovy zlaty stred, ale kazdy mame nejake telo a malokdo odpovida tem tabulkam. Takze je klidne mozne, ze Ty mas organizmus nastaveny na 26% tuku a min svalu (samozrejme, je to obrazne receno). V tom pripade muzes do sebe hazet same bilkoviny a aminokyseliny a nevim co a zadny tuk, stejne to budes schopna zmenit mozna jen v tom procentu. Nekdo jiny zase bude zrat pouze cisty tuk a stejne na nem nebude ani gram tuku (zase obrazne receno), zato mu budou rast svaly i z mechu...

Ted jeste jeden laicky pohled, neber to jako odbornou radu nebo neco.
Mawenzi píše:kost o kost ale nemam hned, cca 10-15km byva vetsinou takova akoratni zatez
Toto mi prijde, ze Tve telo se snazi tam neco mezi tema dvema kostma vytvorit, aby do seba nenarazely. Jinak bys to musela citit skoro od zacatku chuze.
Pokud to ale takto je, tak je otazne, jestli je moc vhodne to tak hrotit az do velkeho utrpeni, jak pises. Podle mne (zduraznuji, naprosteho laika) tim nicis snahu sveho organizmu nastolit relativne lepsi stav. Kdyz bude narazet kost na kost az do stavu, jak popisujes, muzes tento proces s dramaticky vetsi pravdepodobnosti poskozovat nez jej povzbudit. Navic si koledujes o chronicky a neopravitelny stav (vim, ze uz jej mas, ale myslim na jeste horsi). Moje zkusenost je, ze kdyz telo tlacis do stavu, ktery uz nezvlada a "silou vule" (nebo Tvymi slovami "zatnes zuby") jej tlacis delsi dobu jeste dal do jeste horsiho stavu, tak jeden pekny okamih pohar pretece a organizmus doslova vybouchne - prestane slouzit a to na hodne dlouhou dobu (v lepsim pripade) nebo nastalo (v horsim). Bohuzel, vetsinou to takto funguje.

Ja byt Tebou, bych si zkusil naordinovat klid delsi dobu, vynechat par vikendu a potom jen postupne nabirat zatez, zasadne koncit jeste pred bolestivosti, rozhodne ne hned 20-30 kilaku s plnou polni. Ja Ti netvrdim, ze se Ti tak koleno dostane do puvodniho stavu, ale alespon bys zkusila, jestli se to nezlepsi.
Jen je to zase o tom, co chces Ty, co je pro Tebe dulezitejsi - jestli Tvoje tydenni davky 30 km na vyletech za cenu problemu, kdy jenom trpis (a vyhled, ze za nejakou dobu se vsim tim budes muset prastit) nebo pauza s moznym postupnym zlepsenim ale pote a(alespon na jistou dobu) snizenymi davkami kilometru, ale s prijemnymi zazitkami a s dlouhodobou udrzitelnou vyhlidkou.

Tot jen muj osobni (velice laicky) nazor.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 19, 2020 13:08

BertikV
mozna zalezi na tvym skillu. Ja chtela ke stratosu ML popruhy SM. Neposlali mi je. napsal jim kamos a za tyden je mel doma... takze proste nevim, jak to funguje. Nicmene mam SM popruhy ze stareho kestrela (kamosovi sem na kestrela dama ML stratos) a prislo mi, ze ty SM z kestrela jsou stejne dlouhe, jako ML ze stratose. je to v pohode kompatibilni.

Muzu ti zmerit SM z kestrela a treba bysme to mohli vymenit (ja toho kestrela nosila dohromady cca 20 dnu, takze jako novy).

apuka
je to vaha "nad normalni" takze... proste tam ty 2kg nad ten normal sou.

- to koleno drzi pohromade nasvaleny nohy. Prestanu chodit, ztratim svaly, co to koleno jakztakz drzej a pak co... bude to sakra bolet i kdyz chodit nebudu. Kdysi, kdyz sem nemela jeste diagnozu spravne, tak me to silene bolelo i na kratkych trasach a trvalo roky, nez se to zlepsilo - se spravnou diagnozou. vim lepe, co a jak a proc a co nesmim a co bych mela a vyrazne se to zlepsilo. Kdyz prestanu chodit, muzu si jit rovnou vykopat jamu. Trochu zacarovanej kruh. Musim chodit, at se to nezhorsuje. Kdyz chodim moc, boli me to. moc je ale pokazde jinak. rozdil v moc a malo je nekdy kilometr tvrdyho povrchu vic, nez by se mi libilo. Nejde to odhadnout. Muzu se jen snazit planovat trasy tak, aby tam zadny pevny a zpevneny nebylo, ale kdyby prave existoval nejakej zpusob, jak unest vic a chodit stejny kilometry, tak by to pro me bylo hrozne super, protoze i kvuli rocnimu chozeni za nutricni ted snim cca 2x vice jidla nez v predchozich 15 letech a to se proste dost pronese, takze mi naskocila ta vaha o cca kilo a pul az dve jidla :(
- takze sem samozrejme upravila kilometry tak, aby k bolestivosti nedochazelo tolik nebo jen k "male", ale su zvykla, ze kolem ty 30 sem v pohode davala natezko v cr v rozumych podminkach 45km za den a dneska proste davam ve stejnych podminkach 30... a nechci si rikat "bud rada za 30". nechci jen pomalu zahnivat. a jak psal kennedy, proste je to o nastaveni mozku a kdyz se smirim s tim, ze budu chodit 25, za 5 let se smirim s 20 a v 50letech budu chodit 15? a budu si rikat... bud rada, ze vubec chodis? neexistuje proste neco mezi? nejaka moznost, jak to urdzet delsi dobu v lepsim stavu? vis jak.

kennedy
polarnika sem jinak davala tatovi na dvd pred lety na vanoce... ze ja si to dycky ty originalky grabuju do pc, du koukat :D (uz sem to asi totiz zapomela)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » pon říj 19, 2020 13:27

Mawe, ja vim, ze to neni vubec jednoduche.... Pokud Ti ty kosti od sebe drzi svaly (coz se mi uplne nezda, to by Ti asi drzely stale nebo skoro vubec), tak je muzes cilene posilovat i jinak nez chuzi - a to jeste mozna i lip. Ti neporadim presne, jak, cviky, to by byla otazka pro specialistu rehabilitologa na zaklade Tve spravne diagnozy.

Jak jsem psal, mne se nezda, ze Ti rekneme 20 km drzi "kost od kosti" a pote uz "narazi kost na kost". Toto je to, co se mi tak uplne nezda. Podle mne toto by svaly nedelaly, musi tam byt i neco jineho.

Vzhledem k Tvym i jinym problemum s nohama (malicek) je opravdu tezke neco radit na odpruzeni na tvrdy poklad, napriklad si tam obout jine boty :evil: (navic by to byla zase vaha navic). V tomto rozhodne nemas zivot jednoduchy...

Mozna by nejake specialni vlozky (mozna jen pouzite na tech tvrdsich povrsich) pomohly, ale to je zase spise otazka na ortopeda/rehabilitologa a nejspise by to bylo na individualni vyrobu. Blbe je, ze jednak by to bylo do konkretnich bot (tj. mala pravdepodobnost, zrovna u Tebe, ze do jinych bot by taky pasovaly) a ze ted uz se vlozky neproplaci ani kdyz je naridi ortoped.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 19, 2020 13:59

apuka
jde o to ze svaly drzi cesku +/- tam, kde by mela byt. bez tech svalu by mohla zacit vyskakovat ven (co rikal doktor a dokud nevyskakuje, tak dobry) a samozrejme mam i jine cviceni, nez treba chuzi, ale proste je fuk jestli chodis nebo nechodis a misto toho doma cvicis versus tvoje "nedelej nic". proste neco delat potrebuju, at ty svaly neatrofuji. vis jak dopadaji lidi po operacich pohyboveho ustroji, kdyz pak nezacnou cvicit ? napred je to boli a nechce se jim a pak je to boli ale uz ani nemuzou...

ja to chapu tam, ze ceska proste spravne nefunguje, takze jak se vyosi tak netlumi v pouzdre kde by mela byt. a cim unavenejsi a pretizenejsi (i ty svaly kolem), tim hur drzi na spravnem miste a dochazi k jejimu posunuti mimo. nevim, nejsu doktor. takhle sem to pochopila od ortopeda. Mam jeste ortezu, ktera pomaha drzet cesku spravne, ale s ortezou mi zas dost natykaji nohy a taky ji nemuzu mit dlouho, protoze me to pak tlaci a boli:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » úte říj 20, 2020 10:32

@mawe: Ja jsem vubec nemyslel, ze nemas doma delat nic. Spise, ze bys to kolena nemela nechat se dostat za nejakou hranici - ty bolesti kvuli "kost na kost". Naprosto jasne, ze nejake cviceni tomu jen prospeje - jen predpokladam, ze Te nikdo nevede u tech cviceni do podobnych bolestivych stavu (zase mysleno kvuli tomu "kost na kost"). Posilovani svalu je naprosto Ok a nutne.
Jsem myslel, ze by Ti mozna pomohlo vynechani nekolika dlouhych tur s tou bolesti, ze mozna se koleno dokaze dat trochu vice dokopy. Ze tim opakovanym prekracovanim hranice tomuto branis.
Pokud by to fakt bylo dano "unavenim a pretizenim" svalu, tak je spise mas posilovat a hlavne nepretezovat zbytecne moc - coz delaji ty Tve dlouhe tury. Radeji pekne posilovat, at jsou co nejsilnejsi a nejpevnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » úte říj 20, 2020 10:34

No, jeste jak si ctu ve vedlejsim vlaknu Tve problemy s jidlem a travenim, tak mozna i tam to potrebuje se dostat do stavu, aby ty svaly mely z ceho brat. Cimz Ti nijak nic nenaznacuji, spise je to jen konstatovani stavu, zda se, ze na tom stejne pracujes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 20, 2020 11:32

apuka
tak hlavne to nedokazu odhadnout, staci ze ujede noha, blbe deskocim pres blato, je o kilak asfaltu vic, nez ten den ma boha naladu... samozrejme ze primarne chosim tak, abych se tomu vyhla ale rada bych mela ten dosah vetsi nez k tomu zacne dochazet. a pred par lety sem takhle zvladala tech 40km /den a dneska je to uz jen 25

BertikV
dej pak vedet jak ty popruhy, jestli ti je mam zmerit ty kestrelovy (model 2013)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 20, 2020 14:12

Nečetl jsem to všechno podrobně a ne úplně od začátku. Ptáš se jestli existuje způsob jak chodit dál a s větší zátěží ? Ano existuje a říká se mu trénink :). Tohle jsi asi slyšet nechtěla a začneš mi hned psát, že trénuješ a že nemůžeš protože tě bolí noha a máš další problémy. Nemyslím to nějak osobně, ale jak jsem si to přečetl ted narychlo víc méně celé, tak vidím jen hromadu výmluv, ale žádnou pořádnou snahu to zlepšit. Prostě smíření se se stavem a rezignace.

Vidím tu dvě základní věci a to je koleno a pak tvoje fyzická kondice/váha/nasvalení. Podle mě je základ vyřešit tvoje zdravotní problémy, ale to se neudělá samo, musíš se do toho opřít a chtít to řešit pořádně. Historicky nevím a nečetl jsem jaká je tvá oficiální diagnoza problému s kolenem, zda je to diagnoza od lékaře a jaký vyšetření si podstoupila. Nicméně tvojí diagnozu, že se tře kost o kost považuju za opravdu nepravděpodobnou. To by jsi musela mít artrozu v závěrečné fázi a koleno zralé na nedoprotézu, což je ve 36 letech dost nepravděpodobné. Čéšku ti na místě drží češkový vaz a z druhé strany se k ní upínají vazy steheního svalu, pokud tam ty vazy jsou a jsou v pořádku je nepravděpodobné, že by ti češka někam cestovala. Pokud jsou vazy poškozené, tak to dnes umí poměrně dobře operativně řešit. Jaké vyšetření kolena jsi podstoupila ? Máš ho operované ? Měla jsi přetržené vazy ?

Co se tvých proporcí týká, tak si nemyslím, že je to velká tragédie, nicméně prostor pro zlepšení tam je dostatečný. Ted napíšu opět něco co se ti nebude líbit :). Pokud jsi za roční snahu zhubla 0,6kg (a jak píšeš, to byl nepříjemné), tak to musím bohužel říct, že je to úplně tristní výsledek. Chce si asi říct a přiznat, kde byl problém. Váhu a množství svalů lze do jisté míry ovlivňovat a to i tehdy, když nemám úplně dobrou genetiku. To by jsi musela trpět hned několika metabolickými poruchami. Ty ovšem lze také řešit. Pokud si tohle myslíš, nech si udělat komplexní rozbor krve, kde ti udělají i hormony štítné žlázy, může to stát i několik tisíc korun, ale když chci něco změnit, musím pro to něco obětovat. Navíc ti to poví dost o tvém zdravotním stavu, myslím, že zjistíš, že na tom nejsi vůbec špatně. Potom je na zvážení, zda ta tvá nutriční sestra je opravdu dobrá a správně ti radí. Možná bych zkusil na zkoušku zajít ještě za někým. Nicméně si myslím, že pokud chceš shodit 2-3kg tak na to žádnýho nutričního specialistu úplně nepotřebuješ. No a závěr je asi nejhorší, musíš si sama pro sebe odpovědět proč jsi ty dvě kila neshodila a proč nemáš víc svalů. Zda to třeba není tím, že jsi to nedodržovala a klameš sama sebe. Upřímně cíl jsi neměla moc velký, takového cíle lze dosáhnout v pohodě za měsíc, ty píšeš, že jsi ho nedosáhla za rok.

Nic ve zlým ale občas lidi potřebují trochu nakopnout. Což neznamená, že se nemýlím. Nicméně já sportuji celý život a 20 let se věnuju cvičení. Viděl jsem toho už docela dost a jak psal Kennedy, je to opravdu hodně o hlavě tedy o vůli. Kde je vůle, tam je cesta. Není to ale cesta sebezapření, kde zatínám zuby, protože mě bolí koleno, ale cesta, kde hledám řešení, aby mě to tolik neomezovalo.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » úte říj 20, 2020 15:02

@Pierre111: Nejdou s napsanym polemizovat ani obhajovat mawe, urcite Ti k tomu napise svoje. Ale pokud bys ji sledoval na OF delsi dobu, vedel bys, ze jeste predtim, nez absolvovala nejake metabolicke vysetreni, atd. tak dlouhou dobu zila (trochu prehnane) skoro z niceho. Ze jeji organizmus musel trpet dlouhodobym nedostatkem lecceho, v prvni rade asi malym prisunem nejzakladnejsich zivin. A to je vec, kterou za nejaky rok jen tak nenapravis. Navic tady ve zvysene mire plati, ze vsechno souvisi se vsim.

Ale v jednom mas pravdu - je to hodne o hlave. I v teto oblasti, i kdyz mozna trochu jinak nez jen o vuli. Ale sama hlava se musi nejdrive "presveccit", ze je treba zmenu a ze nastoupena cesta je lepsim nez co bylo. A potom takova hlava bude mnohem lehceji "ridit" organizmus smerem k tomu lepsimu - a "nepresvedcena" se bude snazit tomu branit.

@mawe: tady vubec nejde o to, ze by si sa sama nesnazila. Bohuzel, ty roky navedly cely organizmus k nejake forme fungovani a ten se bude prirozene zmene branit. A ver tomu, ze at se budes snazit jakkoliv, budes mit vzdy problem s tim, ze jakykoliv maly impuls, ktery by pomohl smerem k tomu staremu ten organizmus "privita s nadsenim". Ale Ty si toho nemusis byt vubec vedoma. Bohuzel, mam moznost to desetileti sledovat u nas doma :twisted: . Jak snahy trvajici delsi dobu dokaze malinka vec hodit zase zpet, jak rocni i delsi snaha se dokaze naprosto znicit za chvilku, skoro jsem napsal nepozornosti, ale to neni nepozornost, jen chvilkova slabost a nevsimnuti si odboceni z cesty.
Proto musi byt ta hlava nastavena na ten "lepsi" smer a pritom neustale hlidana - az do doby, kym si organizmus zvykne na to, ze ten lepsi smer je lepsi i pro nej. A jeste nejakou dobu i potom ("zvyk je zelezna kosile").

Priznam se Ti, ze jsem premyslel jeste pred prispevkem Pierra, jestli Ti nedoporucit se obratit na nejakeho dobreho psychoterapeuta. Jenze najit takoveho, ktery dokaze Tebe, resp. Tvou hlavu navest tak, jak Ti potrebujes, Vy si spolu "sednete", budes mu plne verit (a on to ani nezneuzije ani nezpacka) a jeste aby dokazal pripadne spolupracovat s nekym z nutricniho oboru (a ten to nepovazoval za fusovani do sveho remesla ale prijal to jako "meziodborovou spolupraci") je vec nesmirne, fakt nesmirne tezka. Protoze i male poruseni rovnovahy techto pozadavku muze zpusobit vice skody nez uzitku. Takze by to sice bylo asi nejlepsi, ale prakticky skoro nemozne. Proto toto musi zustat na Tobe - a na manzelovi a kamaradech, aby Te v tom podporovali a ne naopak tahali zpet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 20, 2020 15:51

Apuka tak nějak souhlas.

Já jsem zapomněl ještě dodat, že pokud jsi z Prahy, tak ti můžu dát kontakt na kamarádku co dělá fyzio, ta se na tebe podívá, řekne, kde jsou problémy a případně tě objedná k doktorovi, co se tě pořádně vyšetří, aby se zjistilo, co s tím kolenem je a mohlo se to pořádně řešit.

Místo psychoterapeuta mě napadl už předtím osobnostní kouč. Taktéž můžu dát kontakt na kamarádku co to dělá. Ono u toho cvičení a stravování to chce změnit přístup a mít z toho nějaký celoživotní zvyk. Dieta na omezenou dobu nemá smysl, stejně tak si říct a ted budu chodit do posilovny, když k tomu nemám vztah. To jsou krátkodobá řešení. Mě když člověk řekne, že má dietu tak se mi protáčí panenky a chce se mi ho zeptat, jestli má teda sračku :D. Tuhle mě pobavila jedna slečna, která přišla na grilování ke kamarádovi na zahradu. Koupil jsem velmi kvalitní české hovězí a ona mi na to řekla, že drží speciální dietu a nejí teda hovězí, jestli prý nemám vepřové :D. Jaký smysl taková dieta má, jsem se bohužel nedozvěděl, jelikož trochu teatrálně poznamenala, že se o tom nechce bavit, protože se pořád probírají její diety :D. To jen tak pro pobavení.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » úte říj 20, 2020 20:50

Tak dnes jsou hodně moderní různí mentální koučové. Ale já myslím, že to má smysl. Ale mentální síla není všemocná, i ona dokáže změnit pouze to co reálně změnit jde. Jinými slovy je třeba ji napnout správným směrem.

Základem je se nestresovat. To, že řešíš váhu s nutriční specialistkou je super a určitě to nejsou vyhozený peníze. I když můžu částečně souhlasit s Pierrem v tom, že výsledky zatím nejsou nic moc, důležitý je už jenom to, že jsi to začala řešit, to je správná cesta. Výsledky přijdou, protože s vůlí přijít musí. Není třeba si dávat přehnaný limity, ale pouze postupně ukrajovat. Taky není třeba vypadat jako Zuzka Light, to by ani na treking nebylo vhodný. Tabulky nejsou úplně určující, to je spíše obecná pomůcka, konkrétní plán musí stanovit specialista. Rezervy tam jsou ale velký, pokud je 25 % tuku horní hranice, určitě můžeš jít v pohodě třebas na 20 % aniž by se jednalo o podvýživu. Žádný svaly nepotřebuješ, ostatně při běžným cvičení s vlastní vahou se ti ani žádný viditelný nevytvoří. Jde spíše o zpevnění vnitřních svalů a celkovou kondici. Být odlehčený je výhoda ve všech směrech. Ten proces trvá dlouho a není nutné na něj tlačit. V pohodě a beze stresu. Poměr příjem/výdej prostě funguje, aby nefungoval muselo by se jednat o naprosto bizarní soubor metabolických a zdravotních problémů, které si nedokážu ani představit. Takže cesta je správná. Možná by ale pomohl mentální kouč - opět zdůrazňuješ věk. OK. 36 let je tedy věk kdy se ve vytrvalostních sportech trhaj a vytvářej rekordy - tedy vrchol. U rekreačních sportovců je to stejný. Není ale nutné se s nikým srovnávat ani chtít se někomu vyrovnat. Nemá cenu se stresovat tím, že mě třebas předjížděj o generaci starší chlapi na kole. Prostě maj natrénováno, pořád je baví dřít a závodit a já na to moc nejsem tak co, jedu si jak šnek a mám svoje vlastní "výkony". Takže zatímco někdo v šedesáti ujede stovku za 3 hodiny, já si tu stejnou vzdálenost šinu na trekovým kole celej den. Od věku je dobré se úplně oprostit oběma směry a zaměřit se na svůj konkrétní současný stav těla a mysli.
Nejsem příznivec toho házet všechno na komunismus, ale je pravda, že u nás na "východě" je pořád jakýmsi trendem dívat se na člověka okolo čtyřiceti jako na důchodce. U žen pak obzvlášť. Ale nejen u nich. Podívej se jak vypadaly koncerty Stounů, když jim táhlo na šedesát a jak vypadají koncerty mnoha českých interpretů v tomhle věku. To je propastný rozdíl. A ten rozdíl je v přístupu a v hlavě. Tohle by mohl mentální kouč změnit. U holek to je ještě horší což je krásně vidět ve většinových reakcích třeba na ženy, které si ve čtyřiceti dovolí nemít "pár kilo navíc" a na hlavě fialovej květák, kterej tě Božka hrozně omladil... Tohle je bohužel pořád naše kultura a západ už je v tomhle trochu jinde. Ale u nás to ovlivňuje celkový uvažování populace.

Další věc kterou by mohl mentální kouč změnit je uvažování o dietách a "trápení". Ne. Nastolení vyhovující stravy, které povede ke zlepšení fyzického stavu opravdu není trápení. Ani "zdravá" strava není trápení a nechutná hůř než ta "nezdravá". Není to žádný odříkání. Je to naopak normální a je to dopřávání si toho nejlepšího, hodování. Trápení je životní styl a strava, která vede k nadváze a omezené pohyblivosti. Strava je vůbec naprostý základ, cvičení doplněk. Opět - nepotřebuješ vypadat jako fitness modelka.

Co mentální síla ovlivnit nedovede - Když nebudeš mít nohy nikdy nebudeš hrát klasický fotbal i kdyby jsi měla vůli tvrdou jako diamant.
Když si někde uprostřed tundry způsobíš otevřenou zlomeninu nohy je docela možné, že se zvládneš doplazit za týden 100 kilometrů do nějaký vesnice kde tě zachrání. Ale pokud v té vesnici nebude nikdo kdo by tě dopravil do nemocnice, stejně umřeš. Protože tu otevřenou zlomeninu ti žádná mentální síla nevyléčí. Stejně tak ti žádná mentální síla nevyléčí tvoje koleno. Tvých třicet kilometrů v současným stavu je takový plazení se s otevřenou zlomeninou. Dáš to s obrovským sebezapřením, ale nemá to žádný efekt, protože koleno je pořád v háji. Na dostatečné posílení svalstva postačí upřímně mnohem menší kilometráž a příslušné cvičení. Takže tohle není řešení a svojí mentální energii věnuješ něčemu kde ti nemůže nijak pomoct. Napínáš jí zbytečně. Bez nohou do míče nekopneš.

Já chápu, že chceš chodit a chceš chodit hodně. Kdo by nechtěl. Ale v tomhle případě není problém nedostatečná vůle a ani případná nadváha, protože i spousta lidí s nadváhou na tom na treku bude lépe než ty. Oprostit se od věku, sundat trochu tuku a další věci ti i tak pomůžou a hlavně by ti pomohli za normálních okolností, ale vůbec nevyřeší ten primární problém. V podstatě ho ovlivní naprosto minimálně, takřka neznatelně. Kosti v koleni do sebe budou narážet i kdyby ti bylo 25, vypadala si jako královna fitness a posilovala svaly nohou okolo kolena 24 hodin denně. Stejně by tě začala po určitým čase chůze sužovat bolest.
Ten popis toho problému mi osobně přijde jako zralej na invalidní vozík nebo berle, nikoli na 30 kilometrů s báglem na zádech v Bílejch Karpatech.
Tohle za tebe ale nikdo na žádným fóru nevyřeší, ani já ani kluci co ti tady píšou. A jak správně píšou, co na to ortoped? U kolika jsi byla specialistů? Co ti navrhli? Lišili se jejich návrhy? Operace? Bojíš se operace? Nebo je její výsledek nejistý? Dnes už se tedy dokážou zázraky a to jak u vrcholových sportovců tak u lidí v pokročilém věku s těžkými problémy pohybového aparátu.
Tohle je prostě práce pro lékaře. A při černém scénáři se klidně může stát, že prostě budeš muset ubrat na zátěži, počtu kilometrů i váze batohu. A nebo taky ne. Ale to ti řekne člověk co se tímhle profesně zabejvá, dělal ti rentgeny, rezonanci, má zkušenosti s dalšími pacienty, ví o co jde.

Mimochodem - ví tvůj ortoped to, že chodíš 30 kiláků s batohem po horách?! A co na to říká?
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mitau » úte říj 20, 2020 23:29

Na tohle se opravdu spatne radi po internetu. Jako ostatni bych se drzel toho, co za pricinu oznaci ortoped. Pak jde procist vedecke clanky na dane tema a udelat si jasno, jakou terapii kdo radi a jake byly vysledky (kupodivu je toho dost pristupne). Casto zaplaces nad tim, ze vysledky jsou na statisticky nevyznamnem vzorku, ale u spousty zraneni je bohuzel tezke delat nejake vetsi studie na vice pacientech.

Nevim, jak to mas ted nastavene s pohybem. Z vlastni zkusenosti se zanetem Achilovky a z doslechu i od jinych (mike by asi souhlasil) bych radil, ze telo nebylo vymyslene na aktivitu jednou za tyden. Takze prepinanim kolena o vikendu si akorat udrzujes soucasny stav. Misto toho kolenu mnohem vic prospeje pravidelny denni pohyb v takovem rozsahu, aby mohl byt kazdy den (tj. urcite ne do bolesti). Naopak prepinani o vikendu muze leceni akorat sabotovat. Jsou to ale jen moje dohady.

Zkus si tedy uvedomit, co delas kvuli svoji potese (dlouhe vikendove vylety) a co by bylo dlouhodobe pro koleno nejuzitecnejsi (tipoval bych kazdodenni aktivitu, ktera se bude jen velmi pomalu stupnovat). Pak uz je jen na tobe se rozhodnout, co je pro tebe dulezitejsi a co jsi ochotna obetovat sanci, ze se koleno zlepsi.

Aby to nevyznelo jako nejake kazani - ja sam jsem se nekolik let nemohl donutit k tomu, abych opravdu svedomite dodrzoval idealni rezim pro Achilovku a povedlo se mi to az kdyz me zacala omezovat vyznamneji. Urite ale toho pul roku rehabilitace nelituji (Samozrejme me behem rehabilitace stvalo, ze si nemuzu jit zahrat zadny sport, i kdyz by to achilovka zvladla. Ale vedel jsem, ze by to pro lecbu nebylo spravne. To je ta obet, kterou jsem musel udelat.)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod GreyMouse » úte říj 20, 2020 23:53

Kennedy píše:Nejsem příznivec toho házet všechno na komunismus, ale je pravda, že u nás na "východě" je pořád jakýmsi trendem dívat se na člověka okolo čtyřiceti jako na důchodce. U žen pak obzvlášť. ... U holek to je ještě horší což je krásně vidět ve většinových reakcích třeba na ženy, které si ve čtyřiceti dovolí nemít "pár kilo navíc" a na hlavě fialovej květák, kterej tě Božka hrozně omladil... Tohle je bohužel pořád naše kultura a západ už je v tomhle trochu jinde. Ale u nás to ovlivňuje celkový uvažování populace.

Hele, Kennedy, žiješ vůbec v ČR? :-k Já jen, že ze svýho okolí nic takovýho neznám. Fialovej květák na hlavě nosí možná osmdesátnice :D (U svých kolegyň mám spíš opačný pocit, občas mi spadne brada, když se dozvím, že některá už má dospělé děti a vnoučata)

Mawenzi osobně taky neznám, ale z toho co píše si myslím, že s tím hubnutím to u ní bude o dost komplikovanější než si většina chlapů umí představit. Úplně rostu, když nějakej (to je obecně, ne na tebe) někde napíše, že zhubnout je jednoduchý, protože jemu stačilo vysadit chlast, fast food a sladký limonády a aniž by se začal hýbat, zhubnul za pár měsíců 20 kilo. Když se někdo vyžere na metrák a půl, protože žere jako dobytek, tak to může stačit, ale holka, která začala držet diety v pubertě, když jí trochu narostl zadek (to je zase myšleno obecně, ne na Mawenzi ;-)) a časem se dopracuje do stavu, kdy kila dolů nejdou, ani když jí jen jedno jablko denně, to takhle jednoduchý nemá. U Mawenzi se možná na zpomalení metabolismu podepsala i dlouho nerozpoznaná celiakie, kdy se její tělo naučilo hospodařit s málem (to ale jen hádám, nevidím do toho). Už dřív se jí tu někdo snažil přesvědčit, že když sní jen to co uvádí, tak prostě hubnout musí. Ten její nevelký úbytek tuku po ročním snažení vám může připadat jako neúspěch, ale pokud ho dosáhla i když jí mnohem víc než dřív, může to znamenat, že se jí metabolismus konečně podařilo trochu rozhýbat, takže podle mě to úspěch je.

@Mawenzi: Co se kolena týče, tak si myslím, že by stálo za pokus to, co navrhuje apuka (EDIT: a teď i mitau). Tedy nohu trénovat, ale ne pomocí koňských víkendových dávek. Někde jsem četla, že je prospěšnější ujít 6x týdně 5 km než 30 km v jeden den v týdnu. Předpokládám, že teď nemáš ta cvičení, na která chodíš po práci, tak bys třeba mohla část cesty autobusem nahradit procházkou směrem k domovu. Nevím, jaké máš spojení, povrch ve městě taky asi nebude ideální, ale pokud by se ti podařilo zařadit hodinku svižnější chůze, při které by tě koleno nebolelo, tak si myslím, že by to nemělo ničemu vadit a pro posílení už by to význam mít mohlo. A o víkendu přidat nějaký výlet, ale ne na krev (15 km?).
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » stř říj 21, 2020 0:51

GreyMouse: Taky jsem použil slovíčko "pořád" čímž jsem myslel, že už to není tak hrozný jako před pár desítkami let, ale částečně tyhle trendy stále přetrvávají. I když konkrétně v Praze je to lepší a znám i pěkně sexy padesátnice. Takže doufejme, že se to už bude jenom zlepšovat. :supz: Nicméně k ideálu to má ještě na můj vkus stále daleko.

Ohledně hubnutí si to myslím zrovna já dokážu představit velice dobře. Patřím mezi lidi s ultra pomalým metabolismem. I na dlouhých pobytech mimo civilizaci jsem takřka nezhubnul, mívám minimálně hlad a vydržím s neskutečným málem. Tam kde kamarádi žrali jako nezavřený dvojnásobný porce a zhubli deset kilo se moje váha skoro nehla. Na jednu stranu je to velká výhoda, na druhou stranu pokud si mám držet nějakou váhu nemůžu si dovolit v jídle drtivou většinu věcí co mnoho lidí dělá naprosto standardně. Taky si váhu často nedržím :lol: a pak to zase zarputile shazuju no. Nejsem ideální příklad z praxe, ale dokážu o tom skvěle teoretizovat. :mrgreen:
Ale nikdo netvrdil, že tenhle proces bude jednoduchej. Nebude. Ale chtěl jsem bejt pozitivní a motivační. Je to věc, která bude trvat dlouho, ale podaří se. A je to také věc, která je reálná, aby se podařila, je o disciplíně a mentálním nastavení v hlavě. Nevzdávat se, vědět, že dělám správnou věc. Tady se dřina a vůle vyplatí. Na rozdíl od překonávání něčeho co psychicky překonat nejde.

Určitě je lepší mít kontinuální zatížení po malých dávkách často, než velké nárazově. A na dostatečný posílení svalstva to bude stačit bohatě. Ale Mawenzi chce chodit dlouhý víkendový vandry s těžším batohem. 15 km jí ani zdaleka nestačí, proto vznikla tahle diskuze. A já vím proč jí to nestačí, mně by to taky nestačilo. Jenže je otázka zda je z relevantního stavu jejího kolene reálné, aby ty dlouhý vandry, a navíc s těžším batohem, mohla chodit.
Ale to je otázka na doktora.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » stř říj 21, 2020 0:55

mitau píše:Z vlastni zkusenosti se zanetem Achilovky a z doslechu i od jinych (mike by asi souhlasil) bych radil, ze telo nebylo vymyslene na aktivitu jednou za tyden. Takze prepinanim kolena o vikendu si akorat udrzujes soucasny stav. Misto toho kolenu mnohem vic prospeje pravidelny denni pohyb v takovem rozsahu, aby mohl byt kazdy den (tj. urcite ne do bolesti). Naopak prepinani o vikendu muze leceni akorat sabotovat. Jsou to ale jen moje dohady.

No, ja si vubec nejsem jisty. Oboji ma svoje pro i proti. Ted uz pres mesic laboruju s plantarni fascitidou a je to za tech par let, co jsem zacal chodit denne, uz ponekolikate. Z vikendoveho chozeni jsem to nemival resp. mel jen jednou pred cca 10 lety a to jsem fakt prehnal (70 km v pohorkach za den a pak jeste 50). Kdyz chodis jen o vikendu, tak se ma telo cas zregenerovat, pri kazdodennim pohybu tolik ne... Fakt nevim, taky to muze byt botama, jelikoz Inov-smejdy maji moc tenkou podrazku a slacha trpi narazy od terenu. Muze to byt vetsi zatezi, jelikoz se mi rocni kilometraz vic nez dvojnasobila. Muze to byt i tim, ze v lehkych botach bez zateze chodim moc rychle a delam dlouhe kroky, oboji se pri tomhle nedoporucuje. Nebo to muze byt vsechno dohromady. Asi zkusim jine boty se silnejsi podrazkou a uvidim.

mitau píše:ja sam jsem se nekolik let nemohl donutit k tomu, abych opravdu svedomite dodrzoval idealni rezim pro Achilovku a povedlo se mi to az kdyz me zacala omezovat vyznamneji. Urite ale toho pul roku rehabilitace nelituji

Nejake podrobnosti? Co jsi pro to musel udelat a jak moc se omezit?

GreyMouse píše:Hele, Kennedy, žiješ vůbec v ČR? :-k Já jen, že ze svýho okolí nic takovýho neznám.

:D a jsem to predtim necet a vidim to stejne. Takhle to mozna bylo v sedmdesatych letech minuleho stoleti, kdyz jsem byl dite ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » stř říj 21, 2020 1:03

Ježíš... :rolleyes: Já ten květák :lol: použil jako trochu přehnanej příklad, aby bylo jasný jak to myslím.
Ale jsem rád, že si zde teď žádná holka neostříhá vlasy ani v důchoďáku a pojedete workout dvoufázově dokud se six packy nebudou blejskat! =D>
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Další

Zpět na Outdoor a zdraví