Chondropatie, trénink na nošení zátěže, odlehčování a další

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » pát říj 23, 2020 10:03

No ještě že tady je ten Kennedy, který mě pochopil (narozdíl od Apuky) :).

Pokusím se jen v krátkosti. Na úvod, já neříkám, že hned musí někdo jít na umělý kloub, jen říkám, že to chce pořádně vyšetřit, mít třeba názor víc lidí a pak si zvolit co s tím chci dělat. Někdy to může být i docela prkotina co se poměrně rychle vyřeší a mnohem to pak zvýší možnosti a komfort.

Apuka: Promin ale ten tvůj příspěvek je tak blbej, že vůbec nevím co na něj napsat :D. Snad jenom dvě věci. Né každý doktor je zlý kapitalista, co z tebe chce vymámit tvé peníze, říznout si do živého a udělat z tebe polovičního mrzáka. Věřím, že většina, co nejsou prací vyhořelí, ti chce opravdu pomoct. Za druhé, píšeš o mě, že když se mi nelíbí diagnoza jednoho doktora, tak jdu k dalšímu dokud nedostanu diagnozu co se mi líbí. To není pravda a ty si v dalších větách svého příspěvku děláš to samé. Nelíbí se ti diagnoza, tak jdeš jinam, dokud ti neřeknou to co chceš slyšet. :)

Mawe: Nečetl jsem od začátku všechny příspěvky poctivě, nicméně co si pamatuji, nikde jsem nečetl, že chodíš každé dva roky pravidelně na kontroly kde ti dělají sono a další vyšetření. Až do ted jsem to nezaregistroval a podle mě jsi to nikde nepsala. Zpětně to hledat nebudu, on se možná najde nějaký snaživec, co mi to tu odcituje :). Já měl dojem, že vyšetření máš od 14 let po tom co jsi spadla na bruslích, pak jsem tedy pochopil, že ve 24 letech a nepamatuješ si, co že ti to tam už dělali a ted se dozvím, že každé dva roky tam poctivě chodíš a pan doktor ti dělá sono. Možná je to tedy jinak a celá debata, co se odehrála, byla zbytečná. Nicméně jen ty víš jak to je. Mě koleno nebolí, tebe ano. Je to tedy tvůj problém a tvoje zodpovědnost. Je tam evidentně nějaký fyzio-ortopedický problém a ten velmi pravděpodobně nějaký lajcký trénink nemá šanci vyřešit.

Tím si dovolím zakončit z mé stranu tuto debatu ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » pát říj 23, 2020 10:34

Mawenzi píše:s tim zkus lezt pres spadly stromy
Musis zvysit ohebnost bederniho kloubu :lol: (Promin, ale nedalo mi to nepsat, samozrejme jsem to myslel jako vtip.)

Ja bych k tomu treningu jeste poradil abys po nejake dobe "chozeni v tydnu" (urcite ne hned za tyden) zkusila na tu chuzi hodit na zada nejaky maly batuzek, do ktereho das nejake male "zavazi", napr. knihy nebo neco, co se Ti dobre ponese. Ale staci, hlavne zpocatku jen 2-3 kg. To jen aby si kolena a svaly zvykly na trochu zateze. Kdyz se (hlavne svalum) to povede, tak pro ne bude Tvoje "zakladni vaha" na turu o tu zatez vyssi, takze kdyz k ni pridas 12 kg, jsi ve skutecnosti na 14-15 kg.

@Pierre111: Ja jsem Te pochopil dobre, vsak proto jsem psal, ze "ted to trochu vypada, ze Ty "tlacis" mawe... Ja vim, zes to takto nemyslel". Proste to bylo Tebou napsane tak, ze mawe klidne mohla pochopit uplne jinak nez jsi to myslel Ty. Nic vic a nic min.

Ale, nezlob se, mel bys cist trochu pozorneji. Nikde jsem nepsal, ze bys TY chodil, kym nenajdes doktora, ktery Ti da diagnozu, co se Ti libi. Psal jsem, ze Tve prispevky mi pripominaji spoluzaka a to proto, ze dost silne jsi na mawe tlacil, aby sla k dalsim doktorum. Ale jak pisu, to spis bylo nevhodnou/ne jasnou formulaci Tvych prispevku.
Navic oni o sebe jsem nicim nenaznacil, ze bych ja nekdy sel k jinemu doktorovi, abych "dostal diagnozu, co chci slyset" :-k. Toto sis vycucal z prstu. Ze mi dva doktori na rehabilitaci potvrdili, ze to neni jak si myslel ortoped bylo na vstupnim a kontrolnim vysetreni pred a po behu rehabilitace - kvuli tomu ramenu a kam me poslal zrovna ten spomenuty ortoped. Ja jsem jen vyuzil tu situaci a zeptal se jich, jestli tomu kloubu mohu nejak pomoci (bo me to bolelo). Oni jen rekli, ze to nevypada na vyboceny palec a proto by operace tomu asi nepomohla. Ale ze by to mel vysetrit ortoped. Kazdy se tomu venoval asi dve minutky.

Stejne tak, ja jsem ten priklad uvedl, ze mawe muze narazit pri hledani na podobne doktory a ptal jsem se Te, jestli si myslis, ze takove setkani by ji pomohlo. A za tou otazkou si stojim Takze jsi do toho zase domyslel, co jineho bych tim chtel rict.

Fakt si myslim, ze by to potrebovalo si precist ty prispevky, cos psal, zes je vsechny necetl a hlavne cist trochu pozorne a ne jen proletet. Potom z toho vznikaji zbytecne nedorozumeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » pát říj 23, 2020 11:32

Já jsem tu debatu za sebe ukončil a už se k tomu nebudu vyjadřovat, jinak by to bylo s tebou opět nekonečný. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » pon říj 26, 2020 9:11

@Mawe: jeste mne napadla jedna vec, ktera by Tvemu kolenu (teoreticky) mohlo odlehcit - zmenit zpusob doslapovani. Nedoslapovat na zacatku na paty, ale na cele chodidlo, pripadne az spise na predni cast. Takto prevezme velkou cast sily pri narazu soustava kosti/kloubu/slach/svalu spodni casti nohy a jen mensi cast jde pres lytkovou kost az do kolenniho kloubu. Navic i odpruzeni v podrazce se muze lip projevit, protoze noha dopadava na jeji vetsi plochu. Kdyz doslapujes na patu, nejvetsi cast narazu jde primo do kolen a i odpruzeni funguje jenom na male casti podrazky (hlavne kdyz nemas v bote poradnou vyztuz podrazky, coz Ty urcite nemas.

Nejde to zmenit "jen tak" z chvilky na chvilku, musi se to natrenovat. Neco o tom urcite najdes v ruznych priruckach o behani - ale to se trochu musi uzpusobit, protoze chuze neni beh, ale to by problem byt nemel. A taky je dobre si vyzkouset, jak zareaguje koleno, cely kolenni kloub - bude tam pro nej trochu jiny pohyb soucasti. V nejhorsim pripade se muze stat, ze to muze byt i horsi. Kazdopadne musis pocitat s tim, ze Tve svaly budou nejakou dobu protestovat, protoze zapojis jejich jine casti, i ty, co se ted "flakaji".

Myslim si, ze za pokus by to mohlo stat - vratit se zpet nebude problem. Ale pokud uz nejak podobne doslapujes, tak je tento prispevek bezpredmetny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » pon říj 26, 2020 21:41

Mawenzi: No nevím jestli to co jsem psal prvně je úplně vhodné. Jít přes bolest a dokázat jí myšlenkově ignorovat lze. Na tom stojí všechny extrémní závody, ale i normální turistika a i to, že staří lidé zvládnou zdánlivě nemožné. Ale to se vše týká případů kdy nehrozí akutní poškození organismu a člověk má nějaké průměrné zdraví. Za mě je tohle stále chůze s otevřenou zlomeninou kde v budoucnu žádné zlepšení nenastane. První slovo by měl mít ortoped a podle toho se zařídit.

Zastavím se ještě u věcí, které změnit jdou byť to zase nějak nechápu a pravděpodobně se jedná zase o komunikační nesrovnalost způsobenou psaným slovem a mou natvrdlostí. #-o

Nerozumím tomu proč bereš tarp pro lidi, kteří nemají vlastní? Doufám tedy, že oni berou zase něco jiného. Výlety sice nelze realizovat tak, že se na ty silnější naloží co nejvíc a nejslabší jdou skoro bez ničeho, ale na druhou stranu nějakou pomoc a rozdělení věcí by praktikovat šlo. Můžeš třeba rozdělit mezi lidi vaření a podobný lehký věci. Ale primárně doufám, že to nevypadá tak, že holka bez kolene nese váhu navíc za zdravý silný chlapy. :-# :lol: Není to tedy řešení, které by ušetřilo kila, ale při vhodném rozvrhu věcí ve skupině lze docílit toho, aby jsi zase dosáhla zase určitého odlehčení. Jinak by to pro mě byla inspirace. Příště nechávám tarp doma a kámoška vezme tříkilovej stan, se s tím tahat nebudu, když sám nic nemám. :finga:

Jídlo řešit nebudeme. Každej jí jinak a potřebuješ 2 kila k energii, OK.

4 litry vody. Předpokládám, že to bude mít nějaký specifický důvod přes který nejede vlak. Nevím zda bereš vodu pro psy, máš strach pít z přírodních zdrojů, zdravotní problémy nebo strach, že zůstaneš bez vody...to spekuluju. Jedná se ale o věc kde by mentální trénink mohl uspět. Ukážu opačný extrém - já mám na cestě tak 0,5 - 0,7 litru. Větší objem - 1,5 litru - řeším až před noclehem. Ale jsem zvíře, lemtám z potoků, nikdy jsem nepoužíval žádný filtry a i když piju tak 4 litry na den tak žízeň prostě ignoruju. Jako inspirace neposloužím. Nevím na jakém principu fungují filtry, ale mám za to, že to je spolehlivá věc. Mám zkušenost z doby kdy jsem chodil vandry s kamarádkami, že podléhaly hodně strachu z toho, aby jim nedošla voda. Ano, to se může stát a také se to stává. Studánka co je značená na mapě tam v reálu není apod. Nebo utíkáte, aby jste zvládli svojí porci kilometrů a na odbočky k jiným zdrojům není čas? Ideální je ale neodbočovat, ale pokračovat plánovanou cestou k dalšímu zdroji s tím, že občas dojde k nedostatku vody a pocitu žízně. Ať je důvod jakýkoli, absence vody způsobuje diskomfort. Může to být individuální, ale strach je v hlavě. Žízeň se dá do určité míry psychicky ovládnout, dá se na ní zvyknout. Muselo by opět jít o naprosto specifickou kombinaci zdravotních indispozic, aby člověk nesnesl krátký časový úsek bez vody i ve vedru. Jestli vydržíš 30 kilometrů s chromým kolenem silou vůle, vydržíš i den bez vody. To je samozřejmě extrémní příklad. V reálu se v podmínkách ČR bude jednat o hodiny.
Neříkám, že to bude snadné - ale dá se k tomu přistoupit jako k otázce s pěnovou karimatkou. Je to extrémní nepohodlí. Ale zatímco tím, že by jsi vyměnila nafukovačku za EVU ničeho nedosáhneš (stejná hmotnost), tím, že napneš svoje síly a pokusíš se zredukovat množství vody v batohu, tak tím si pomůžeš zásadně. 4 litry vody to je jako cihla. Opět nemá cenu na sebe vytvářet zbytečný tlak, ale nejprve o tom jenom přemýšlet. Nejde o to nosit s sebou půlitr, ale takový sklepání na 1,5 - 2,5 litru během cesty by znamenalo lehčí batoh cca. o 2 kg. A to už z těch 15 kg batohu docela klesáme a to je motivace. Je to na zvážení, nechat si to projít hlavou, pak udělat experiment v reálu, prodloužit ho, soustředit se. Zamysli se nad tím. Opět - bude to ze začátku bolet. Ale třeba to půjde. Možná jsi to už někdy zkoušela a máš špatnou zkušenost. Ale s novým mentálním přístupem a s tím, že jsi starší by ke změně dojít mohlo. Pokud ne - ke stávajícímu stavu se můžeš vrátit vždycky.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Etheric » úte říj 27, 2020 6:32

Kennedy píše:opačný extrém - já mám na cestě tak 0,5 - 0,7 litru. Větší objem - 1,5 litru - řeším až před noclehem.

absence vody způsobuje diskomfort.

To už je dost extrém, takový množství vypiju na dva, maximálně tři rázy.
Tahat vodu mě taky sere, ale minimálně 2l s sebou je potřeba, to v létě vklidu vypiju za dopoledne, než dojdu k dalšímu zdroji. A na noc + ráno beru litry klidně 4, vzít jen 1,5l, voda mi v noci dojde a ráno nebudu mít ani půl deci na espresso :?
Samozřejmě se snažím nosit vody co nejmíň, ale zas nebudu žízní mezi jednotlivými zdroji.

Absence vody způsobuje dehydrataci a ta není jen nekomfortní, ta je vyloženě nebezpečná, obzvláště v kombinaci s náročnějším terénem a trochou únavy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod dudy » úte říj 27, 2020 8:16

To že kjeto extrém píše sám autor a dokonce to je v tvé citaci.
To jako že vypiješ 8 litrů za den? (dopoledne dva, odpoledne dva a noc plus ráno čtyři)
Nevím, ale já třeba v práci, celej den např. na střeše, kde se neschováš, vypiju tak dva litry plus po práci atd. dohromady tak 4 možná 5 litrů a to vážím skoro dvakrát víc než ty a to ještě tvrdíš, že se v podstatě nepotíš.
8 litrů do padesátikilového nepotivého těla přijde jako opačný extrém mě...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » úte říj 27, 2020 8:30

@kennedy: Co pises (malo vody), se da praktikovat tak na jednodenni vylet a to jeste v chladnem obdobi bez slunka. V lete za praziciho slunka je to fakt o dehydrataci, mozny uzeh a hlavne upal (ten vlastne muze byt i mimo leta).

Potom zapominas, ze - pokud jsem to ja dobre pochopil - ta voda je zcasti i k vareni.
Pokud by byla pouze k piti a za jeden den, tak spise bych doporucoval se naucit nepit vetsi mnozstvi najednou ale spise casteji a jen nekolik loku. Lepe to tak hydratuje a navic se zmensi ztrati pocenim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Etheric » úte říj 27, 2020 9:40

dudy píše:To jako že vypiješ 8 litrů za den? (dopoledne dva, odpoledne dva a noc plus ráno čtyři)

Ne, psal jsem, že na noc a ráno beru 4 litry, nikoliv že je vypiju. To je rozdíl. Voda je i na vaření, oplach nádobí, čištění zubů....a samozřejmě nutno počítat, aby zbyla i na ráno /dopoledne/, než dojdu k dalšímu zdroji. Fakt nechápu tvoje dedukce....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 27, 2020 11:49

su zvykla, ze kazdej taha svoje, az na jasne definovamy pripady naor ukrahina ci wskorltska whw kde bylo dopredu dohodnut stan napul.

kamos nosi svuj lihovy varic a bombu (cca 350-400g) ja nosim svuj tarp (1kg). kdyz jedu s kamoskou co nerada nosi tezkej batoh, nesu ja tarp i pujcene vareni. primarne prece je muj zajem.vytahnout kamosku ven a nezpusobovat ji nepohodli, takze je to proste cena, nad kterou nepremyslim, ale sou pripady, ve kterych lze tuto vahu srazit, ne vsak vzdy. bojim se spat sama v lese, uklidnuje me ze nejsu v tarpu sama, takze je to muj pozadavek a nemela bych teda prenaset zodpovednost za jeho reseni na ostatni. jinak jim muzu taky pujcit neco mensiho, to neni problem. nechat si nosit svoje veci kamaradama mi prijde fakt uplne mimo...

voda.. jeste 2 roky zpet sem nosila mozna 2,5l. posledni rok byl elky problem s vodou, hlavne v lete. v lete vypiju klidne 3lvody, takze je to tak na 1 den + trocha rano s tim, ze doufam, ze budou zdroje. i proto premyslim nad filtrem, protoze to s vodou bylo ted neunosny, jenze kde nic neni je i filtr na dve veci... a nekdy 2km zachazka a zadna voda i tak... jako ta otazka vody driv byla uplne OK protoze vsude nejaka byla. ted snad neni nikde :(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » úte říj 27, 2020 13:13

Mawenzi píše:kdyz jedu s kamoskou co nerada nosi tezkej batoh, nesu ja tarp i pujcene vareni. primarne prece je muj zajem.vytahnout kamosku ven a nezpusobovat ji nepohodli, takze je to proste cena, nad kterou nepremyslim


Mawenzi píše:nechat si nosit svoje veci kamaradama mi prijde fakt uplne mimo...


Tak teď teda nevím. Na jednu stranu bereš jako samozřejmost, že když chceš aby s tebou někdo jel a "nemůže" (řekl bych že jenom nechce) mít těžší batoh tak OK. A na druhou stranu, když někdo chce abys ty jela s ním - je to obvykle vzájemný - nemůže vzít nic navíc, aby ti ulevil, když ty skutečně máš s těžším batohem problém? Já nejsem moc sociálně zdatnej, ale věci jsem teda přítelkyním a kámoškám, tedy objektivně fyzicky slabším lidem, nosil. Není přece třeba se ke všemu stavět tak tvrdě a negativně. Kdo je zdravej může vzít kilo navíc a ulevit tvýmu kolenu. Když vás jde víc tak si dá jeden do báglu vařič, další třebas stanový kolíky apod., to nikomu nohy neupadnou... Váhu obvykle nesrážíš najednou, ale po malých částech. OK, jsou to sociální interakce, nebudu se do toho nadále míchat, necháme to plavat.

Voda u mě vypadá následovně. Modelový příklad. Tři zastávky u zdroje vody během dne. Pití přímo u zdroje cca. 0,3 l + 0,7 l do láhve. Tedy 1 litr na zastávku, celkově 3 litry. Na poslední zastávce ale beru místo 0,7 litru 1,5 litru před bivakem. Pokud by se dávky zvýšily např. 0,5 litru vypít u zdroje + 1 litr vzít do láhve jsme na 4,5 litrech za den.
Klíčové je ale zaměřit se na vodu, kterou člověk nese během cesty. Tedy 4,5 litru na den s tím, že u posledního zdroje, který člověk ten den potká může vytáhnout další láhev a vzít si na bivak klidně ty 4 litry. Během dne používat jenom jednu dvoulitrovou láhev a plnit jí max do půlky. Tedy to primárně není o tom, že člověk umře na dehydrataci. První zastávka 0,5 litru na místě, litr do láhve, druhá to stejný a třetí opět 0,5 litru na místě a 4 litry s sebou na bivak. Na bivaku dejme tomu spotřeba 2 litry večer a jsme na celkovým množství vody 5,5 litru/den s tím, že na ráno nám zbydou 2 litry, udělá se nějaká snídaně, čaj. I tak si bereme 0,5 litru do začátku nového dne a vyrážíme na cestu. Takže v láhvi 0,5 litru vody a před s sebou 3 zdroje vody. Tedy spotřeba 6 litrů vody během dne a ráno 2 litry vody k dispozici. To vše při nesení max. 1 litru (1 kila) vody během dne vyjma posledního úseku před bivakem.
Mnoho lidí nosí vodu z důvodu jistoty a často mají u zdroje poloplné láhve. Hodně je zase v psychice - když vím, že mám vody na zádech dostatek často se ani nenapiju a nepřemýšlím nad tím. Naproti tomu, když mi v identické situaci zbývají dvě deci začnu trpět žízní a strachem co bude až tu vodu vypiju a když jí vypiju bude mou jedinou myšlenkou najít vodu. A přitom v situaci kdy bych měl na zádech 4 litry vody by mě paradoxně ani nenapadlo se napít - neměl by jsem potřebu.
Nošení malého množství vody generuje problémy, ne že ne. To, že někdy značený potok v reálu neexistuje nebo vypadá jako stoka. Neodvratně tak nastanou situace kdy člověk čelí žízni. Ale dehydrataci a ohrožení života? Upřímně, situace aby člověk byl v naší krajině bez vody déle než třebas 3 hodiny se mi moc nestává. A i kdyby se to stát mělo nestává se to každý den. Prostě to sem tam vydržím bez toho aniž bych podléhal vzteku, podrážděnosti nebo zoufalství a nepřemýšlím nad tím. Ignoruju to. Hlavně se nevztekat, o nic nejde, nejde o život, je to jenom nepříjemný, zlepší se to. Nikdy nepanikařit, být ve svým klidným vlastním světě.
Za velice důležité považuji pití přímo u zdroje vody. Ne se nutit do litrů, ale během kratší pauzy 0,3 - 0,5 litru vypít. Ano, je to hydratace do zásoby. Jeden z dalších problémů nošení menšího množství vody je skutečnost, že člověk nemůže pít úplně kdykoli si vzpomene. Což je pro člověka jakožto pro tvora, který je zvyklý mít všechno co chce hned teď problém. S tím se opět musí srovnat v hlavě. Taky je důležité umět číst v mapě a mít i alternativní místa s vodou, když náhodou bude původně plánovaný zdroj nepoužitelný. S trochou praxe to nijak výrazně nezpomaluje.
Patřím mezi lidi, kteří se ultra potí a spotřeba vody u mě kolísá v závislosti na počasí. Už jsem to tu psal - jsem fyzicky mimořádně slabý člověk. Síla je v hlavě. Ale skutečné fyzické limity a hranice či zranění žádná mentální síla nepřekoná. I tak je dobré jí trénovat. Prostě se smířit s tím, že i dnes kdy chceme mít všechno snadné, komfortní a bezbolestné to tak vždy nejde a někdy musí člověk hrábnout a vůlí něco překonat. Pořád mi přijde lepší překonávat občasný pocit žízně než přetěžovat nemocný koleno. Je to otázka priorit.
Já jsem chcípák ohledně kondice i diskomfortu. To je dobré brát jako motivaci. To co zvládnu já, zvládne každej. Každej kdo bude chtít.

Teda je to opět na tobě a na zvážení. Sklepat vodu i těsně pod 2 litry nošený během dne by byl úspěch. Vzít filtr. Zkoušet to pomalu. Udělat na to experimentální vandr. Nebát se.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » úte říj 27, 2020 14:03

@Kennedy: mawenzimu to v toulkach ceskem pomoci muze, ale zase to neni reseni pro kazdeho a vsude. Ja v Alpach casto chodim v mistech, kde cely den (mozna krome rana a koce tury) na pouzitelny zdoj vody nenarazim. Jdu po sutovo-skalnatem hrebeni - tam voda neni. Nebo jdu sice pul den nad potokem, ale jedna jsem stale 100m nad a potok je v kanonu, kam se neda sestoupit a jednak je to ledovcovy potok, ktery se pit neda (hnedosiva nepruhledna voda plna sedimentu) a ani do filtru se nepouziva, protoze za chvili je po filtru.
Jak to podle Tebe resit tam?
Kennedy píše:Ale dehydrataci a ohrožení života? ... Prostě to sem tam vydržím bez toho aniž bych podléhal vzteku, podrážděnosti nebo zoufalství a nepřemýšlím nad tím. Ignoruju to. Hlavně se nevztekat, o nic nejde, nejde o život, je to jenom nepříjemný, zlepší se to.
Ze Tys jeste nikdy nemel poradnou dehydrataci a uz vubec ne upal (na ten nemusis byt ani na slunci)? To neni o vztekani, to neni "jen neprijemny" - a ano, pri zanedbani muze jit i o zivot, hlavne kdyz to "ignorujes". I v nasich koncinach. Stava se to pomerne casto a vetsinou se konci prevozem rychlou do nemocnice, nekdy muze i na JIPku.

A uz jen samotna silna dehydratace muze zpusobit spoustu veci, ktere Ti v tom okamihu nebudou neprijemen, proto je uz nebudes vnimat. Muzes se totalne dezorientovat a v tom stavu na treku, hlavne v horach muzes byt sam sobe hodne nebezpecny.
Muj otec kvuli tomu, co parkrat nasledovalo po jeho dehydrataci totalni mozkovy "lockdown" se ocitnul nejdrive kratok´dobe v nemocnici a pozdeji v domove duchodcu, kde mel kdo dbat o jeho pitni rezim.
Ano, mel po osmdesatce - ale manzelka mela 30, kdyz ji z taboru se synem odvezla v noci rychla na kapacky. A to (coz je dalsi dulezita vec, co by lidi chodici do prirody meli vedet) i kdyz ji cely den maly syn nosil vlastnorucne nacepovany hodne slazeny caj a ona to pila, par litru, aby mu udelala radost. Nic vice nepila. Ten caj s velkym mnozstvim cukru zpusobil dehydrataci, organizmus nedokazal z toho zpracovat vodu pro vlastni potrebu.

Takze, prosim, s tou vodou a hlavne kaslanim na dehydrataci opatrne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 27, 2020 16:37

po zkusenostech kdy 4 zdroje ze 4 za cely den sou vyschle... tak to me uz vycvicilo. letos je to lepsi, rozhodne teda konec leta me mile prekvapil. Sou mista, kde taky beru treba jen cca 1,5l a dobiram pred bivakem. su schopna za den vypit i 0,5l a divim se pak, ze me boli hlava...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Kennedy » úte říj 27, 2020 21:20

apuka: Úplně nerozumím Alpám... To je jako ptát se jak budu řešit v Arktidě zimu, když si v červenci na italskou pláž neberu péřovku. Prostě si jí vezmu. Do pouště si vezmu třebas 15 litrů vody, ve Skandinávii jsou zase lidi co chodí jenom s hrníčkem. To co jsem psal nejsou žádný striktní pravidla a mění se v závislosti na situaci. Jde o to, aby člověk přemýšlel, změnil uvažování a hlavně se vůbec pokusil něco změnit. Nebavíme se o Alpách ani třeba o zimě, ale třísezónní ČR někde u Brna a na začátku karpatskýho oblouku. To je prostředí kde je voda docela dostupná.

Úpal i úžeh jsem měl, ale nikoli kvůli dehydrataci. Protože jsem chcípák tak velice špatně snáším vedro a pobyt na slunci. Instinktivně se mu vyhýbám i v lednu. Cokoli nad dvacet stupňů už je pro mě čistý utrpení. Stalo se mi to několikrát na kole po dlouhé době jízdy na slunci. Pocit na zvracení a náběh na kolaps. Teď co jezdím už jenom na horákovi a převážně v lese už mi tolik nehrozí. To ale nesouvisí s vodou.

0,5 litru za den se mi nestalo nikdy. Večer beru 1,5 litru. Vařím na pauze přes den, večer už ne. Večer dělám čaj 0,4 litru. Ráno čaj 0,4 litru a snídaně (ovesná kaše apod.) 0,2 litru. Čištění zubů ráno a večer řekněme dohromady 0,2 litru. V láhvi tedy zůstává cca. 0,3 litru při opuštění bivaku. Tedy ráno 0,4 litru čaj plus 0,2 litru v jídle plus 0,3 litru na cestu k prvnímu zdroji. Někdy taky beru na bivak třebas litr navíc. Kdysi jsem nosil termosku. Kdo bere večer 4 litry tomu ráno zbyde ještě mnohem víc. Takže už ráno po snídani má v sobě člověk víc než 0,5 litru vody a k tomu ještě další v láhvi a před sebou několik zastávek. Ano, může se stát, že opravdu všechny zdroje jsou vyschlý. V tom případě je nutné reagovat na situaci a změnit trasu nebo si udělat zacházku. Ale jak často se tohle stává? Já sám si na situaci kdybych musel překonávat nějakou žízeň teď nedokážu vzpomenout.. Někdy se stane, že voda co měla být není a člověk jde k dalšímu zdroji bez vody. Měl by být ale napitý z předchozí zdroje (pití na místě a voda v láhvi po cestě) takže o dehydrataci nemůže být řeč. Je nutný přemýšlet a pružně reagovat na konkrétní situaci. Říkám jak to dělám já. Mawenzi může mít za cíl dostat se někam na hranici 2 litrů vody během cesty přes den. Pokud člověk nejde úplně mimo vesnice, je taky možný požádat někde v hospodě (jestli se někdy otevřou) o natočení vody do petky. Jistě, to se zase dá brát jako somrování a lidé s tím mohou mít problém. Tedy problém s tím mohou mít ti co o to požádají, hospodští jsou zpravidla v pohodě.
Tedy - snažím se něco navrhnout - několik různých věcí. A mohl bych pokračovat. Na trhu jsou i poměrně cenově dostupný batohy s váhou okolo 700 gramů i míň, to by oproti Osprey bylo další půl kilo dolů. Zase tam budou jiný záda a bederák... Ale o všem je info na netu, i o vodě a jejím neplýtvání určitě bude mnoho článků a doporučení. Já mám k UL dost daleko, ale ti co chodí opravdu nalehko 4 litry vody v podmínkách o kterých se bavíme opravdu netahají. A nevšiml jsem si, že by padali mrtvý k zemi.
Takže zase - jakákoli změna v přístupu nebude zadarmo. O něco se přijde a něco se získá. Něco bude trochu lepší a něco trochu horší. Jedno nepohodlí vystřídá druhý. Mentálně se s tím dá pracovat. Je potřeba zklepat váhu - možnosti tady jsou. Je jich široká škála a na každý se dá ušetřit třeba jenom trochu - nehnat to do extrému - a dohromady to po sečtení udělá hodně. A nebo ušetřit někde víc, tam kde člověku zrovna v tom konkrétním případě nevadí ztráta komfortu.
Bavíme se o fyzické aktivitě a ta bude vždy přinášet námahu a situace kdy se člověk nebude cítit nejlépe. Ne vždy je na cestě vše perfektní, usměvavý, sluníčkový, skvělý a pohodlný. Nastavení hlavy do určitýho myšlení může pomoci udělat změny, které by ve výsledku mohly pomoct. Pokud ale žádná z navrhnutých změn není možná - nic se nezmění. Logicky. Zázrak sám od sebe většinou nepřijde. Jak jsem ale psal je možný, že Mawenzi dosáhla co se přístupu týče svýho stropu a ideálního stavu poměru komfortu. V tom případě tedy zůstane stávající stav.
Osobně si stejně myslím, že je jen otázka času kdy bude muset začít aktivně obcházet doktory a hledat hlavně různé možnosti léčby toho kolene. To nikterak nesýčkuju. Ale je to priorita. Vše ostatní o čem jsem tady psal jsou pouze kosmetické úpravy současného stavu.

Tím bych toto téma uzavřel a vrátil se k batohům. 8)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Chondropatie, trénink na nošení zátěže, odlehčování a da

Příspěvekod sobb » úte říj 27, 2020 23:15

Popřesouváno do nového vlákna. Pokud něco někde chybí nebo přebývá ... tak si stěžujte.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví