Namožené svaly SOS

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Namožené svaly SOS

Příspěvekod stolat » sob kvě 30, 2020 7:34

Nemůžu najít existující vlákno, asi každý ví, co má dělat. Já ale potřebuji radu.

Před dvěma týdny jsem si namohla svaly. První dny byla bolest intenzivní, byl problém i chodit po domě. Já jsem to přesto podcenila, zapomněla jsem, že mám doma i Ibalgin gel a kostivalovou mast, neléčila jsem to. Myslela jsem, že to po pár dnech přejde jako vždy dosud.

Ráno pořád trochu bolí celá zadní strana nohou, také v tom chladu, co jsme teď měli, bývají takové ztuhlé. Ale jinak bolest v klidu po pár dnechc opravdu pominula a myslela jsem, že budu moct normálně chodit. Ale musela jsem se z lesa po půl hodině vrátit.

Kdyby nebylo tak deštivo, o mříže biju už dávno. Dnes mně začíná vnucená dovolená a jsem zoufalá. Bojím se si to ještě zhoršit, ale také zahodit úplně dovolenou. Mám ji v jinou dobu než jsem chtěla a sama, nemám jiné plány. Těšila jsem od zimy, kolik toho projdu a projedu. :cry:

Mám dva dotazy: natírám zatím jen kostivalovým krémem, protože nevím, jestli Ibalgin gel pomůže i hojení nebo jen od bolesti? Na bolest ho nepotřebuji ani nechci.

Ale hlavně, jak poznám, že je to dost zahojené, aby tomu alespoň pár hodin chůze neublížilo? Ta slabá bolest zadní části nohou se za pět minut rozchodí, až po nějakých 30-45 minutách mě začnou znovu bolet celé nohy. A to znamená jednou tolik na návrat a nechci si to hojení ještě prodlužovat.

Předem děkuji.
stolat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 2, 2020 18:35

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod mike » sob kvě 30, 2020 8:07

Namohla jakym zpusobem? Natazene nebo pretizene? Chtelo by to napsat, jak se to stalo :) Plus ktere svaly a jestli je to jen lokalne nebo cele.

Ibalgin gel je proti zanetu, hodi se spis na lokalni bolesti a zraneni. Kostivalove masti chvili trva, nez zabere, klidne tyden, ale pomaha v leceni. Akorat neni dobre delsi dobu (vic nez 3 - 4 tydny) pouzivat klasickou, je toxicka pro jatra. Lepsi je Traumaplant, jednak ma vetsi koncentraci a jednak je od tech toxickych latek vycisteny nebo to aspon vyrobce tvrdi.

Na urychleni regenerace je skvely vitamin B12 a pomaha hodne i na bolesti z pretizeni. Zneuzivam ho na horach uz desitky let a nejsem sam. Dulezita je davka, zalezi na vaze, konkretnim pripravku a mozna i veku. Moje je 300 ug na den pri vysoke zatezi na horach. Muzes zacit s 250 ug, pripadne zkusit 500, co to udela. Predavkovani poznas, bude ti horko, moc energie, coz se muze projevit tak, ze prvnich par hodin pujdes moc rychle a pak odpadnes. Proto to chce davku vyladit :) Brat pri snidani, je to zivotabudic a vecer bys neusnula.

Pouzivam Natures Bounty 100 ug, ale bohuzel ho prestali vyrabet a navic tuhle znacku k nam dovazet :? Az mi uplne dojde, asi zkusim tenhle: https://www.jamieson.cz/cz/jamieson-vit ... .p439.html. 100 ug uz se v podstate neda sehnat, 250 je nejmensi davka, bezna 500 a jsou silenci, co prodavaji 2500 nebo i 5000. Po tom bych zrejme vybehnul non-stop na Mont Blanc a chcipnul :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod mike » sob kvě 30, 2020 8:14

Hmm, ted jsem si precetl tvuj dotaz na cukrovku. Asi by to chtelo ohledne vitaminu B12 konzultaci s doktorem nebo aspon pohledat. Meni vyuziti energie, nejspis zrychli metabolismus, aby te to nejak nerozhodilo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod stolat » sob kvě 30, 2020 8:25

Namohla jsem si je jízdou na koloběžce, delší než obvykle, a protože jsem blbá, šla jsem se potom ještě asi na dvě hodiny projít, ačkoliv už jsem cítila, že je to namožené. ](*,)

První dny to nejvíce bolelo vepředu na bocích a stehnech, asi krejčovský? Sval, který se nejvíce namáhá přidřepnutím na koloběžce. A lýtkové. Teď bolí po chůzi nejvíce ty lýtkové. A ráno nebo při napjatých nohou hlavně za koleny, možná to jsou spíš šlachy.

Beru vitamín B12, píšou 1000 µg, a vůbec jsem netušila, že by se neměl brát večer. Ani že by to mohl zrychlit metabolismus. Zkusím toho zjistit více, děkuji. K tomu beru Apocurenzym.
stolat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 2, 2020 18:35

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod mike » sob kvě 30, 2020 8:35

Jestli beres 1000 ug a nema to na tohle vliv, tak holt fungujes jinak :) To same s tim vecerem, jestli ti to nevadi, tak to neres. Ja bych nespal a pri tehle davce se upekl vlastnim teplem, ale tohle je strasne individualni.

Asi to nechces slyset, ale tohle chce hlavne odpocinek...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod stolat » sob kvě 30, 2020 9:58

To opravdu slyšet nechci. :lol:

Mně jde o to, jestli se dá poznat, že už je to dobré, když mě to v klidu už vlastně nebolí a teprve minimálně po půl hodině chůze? Nevím, jestli je horší představa, že sedím doma zbytečně, anebo že si to zhorším, když už to bylo třeba skoro zahojené. :-k :cry:

(Já často spím špatně a termoregulaci mám obecně špatnou. Beru víc vitamínů a také střídám různé bylinné čaje, k tomu cukrovka, další nemoc, přepracovanost / kolísající úroveň stresu a s tím související změny stravy, co jak působí nejsem moc schopná vysledovat.)
stolat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 2, 2020 18:35

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod pavproch » sob kvě 30, 2020 12:07

V první řadě je třeba se podívat do OP na datum narození a naučit se s tím žít (já toho nejsem schopen, proto mě každá bolístka starého opotřebeného těla, jež trvá a trvá sere úplně k nepříčetnosti).

Ne, vážně: moje tělo po padesátce (a úspěšně chemií vyhnané rakovině a následnýma katastrofálníma problémama se spaním) už prakticky vůbec neregeneruje, jakékoli namožení/natažení/naražení svalu apod = týdny až měsíce pobolívání než to odezní. Ditto únava po sportovním výkonu (když mě zrovna nic nebolí, nebo se zkousnu a sportuju i přes bolest) = druhý, třetí, čtvrtý i další dny jak přejetý náklaďákem tam a zpátky.

Nevím, kolik tazatelce je, ale připadá mi, že už není týnejdžr a těch zdravotních patálií taky zmiňuje dost = jak píšu, aby namožení odeznělo, chce to násobně delší dobu než zamlada/zdrava.

Tožtak na "veselou" notu. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28250
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 30, 2020 16:17

Mě takto jednou chytlo lýtko a koleno, když jsem vyrazil s asi 25kg báglem do hor.Nebyl jsem na tu zátěž zvyklý. Myslel jsem, že se budu muset doplazit zpět do vesnice a jet domů. Ale namazal jsem si to alpou. Ne klasickou v lahvičce, ale krémem v tubě (cestovní balení).Ještě v tom byl výtažek kostivalu. Druhý den jsem normálně chodil. Pak mám ještě osvědčený, že na ty namožené svaly hodně pomáhá koňská mást s chilli. Ale pozor, musíš toho dát jen trochu, protože to fakt obsahuje extrakt chilli papričky. Ono tam je stejně upozornění na tom obalu, které jsem poprvé bohužel ignoroval. Napatlal jsem si trochu na sval, ale nebylo cítit žádný prokrvující efekt, jak jsem zvyklý u jiných výrobků. Protože tento má pomalejší nástup, což jsem nevěděl.Tak jsem tam toho napatlal plnou dlaň a večer mě vzbudil "požár" nohou jak to pálelo, jako kdyby mi někdo opaloval nohy letlampou. Tak jsem skočil do vany s teplou vodou, že to vymyju a naředí se to. Ale místo toho sousedy ve dvě ráno vzbudil řev jak při vraždě. Protože, jak jsem si pak přečetl na obalu, tak horká voda ten pálivý efekt znásobuje. Takže i když si to namažeš a pak jdeš, tak to pálí, jak se ten sval zahřívá. Ale když dáš jen trochu, tak je to relativně snesitelné. Každopádně pak cítíš, každou tkáň svalu, jak to prokrvuje a v tom svalu pulsuje. Ale sval je uvolněný.
Nejsem doktor, ale možná by bylo lepší oželet jednu dovolenou, než si způsobit nějaké trvalejší poškození nebo problémy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Namožené svaly SOS

Příspěvekod mike » sob kvě 30, 2020 21:26

stolat píše:Mně jde o to, jestli se dá poznat, že už je to dobré, když mě to v klidu už vlastně nebolí a teprve minimálně po půl hodině chůze?

Tohle je divne. Normalne se namozeni chova tak, ze jsou svaly nebo slachy ztuhle po probuzeni a pauzach, blbe se jde na zacatku, ale pak se to rozhybe a je to v pohode. Teprve po delsi dobe se to zas zacne ozyvat. Pulhodina je hodne malo.

Bolest je zpusob, jak ti telo dava najevo, ze se mu neco nelibi. Chrani se proti dalsimu poskozovani. Neni spatne ho poslechnout. Stejne te k tomu nakonec donuti a cim pozdeji, tim to bude horsi.

stolat píše:Já často spím špatně a termoregulaci mám obecně špatnou. Beru víc vitamínů a také střídám různé bylinné čaje, k tomu cukrovka, další nemoc, přepracovanost / kolísající úroveň stresu a s tím související změny stravy, co jak působí nejsem moc schopná vysledovat.

Vsechno spatne ;-) Malo spanku a stres brani regeneraci. S cukrovkou by ses mela starat o pravidelnost a zmeny minimalizovat, ne? Sypat do sebe vitaminy, aniz bys vedela, co to dela, taky nic moc. Mela bys je naopak zkouset postupne, abys poznala, jak na ne telo reaguje. Ne vsechno, co se volne prodava v lekarnach, je prospesne a zvlast kdyz to kombinujes.

Takovy napad, co se mohlo stat, jestli beres vitamin B12 v tehle (pro mne silene) davce uz nejakou dobu. Je to skvela vec, probudi snad i mrtveho, ale there is no such thing as a free lunch. Mas po nem vic energie, nejsi unavena, dokazes podat vykon, na ktery telo nema, ale je to na dluh a ten se casem musi splatit, sahas totiz do rezerv. Kdyz nezvolnis zavcas, telo vycerpa i nouzove rezervy a pak odmitne spolupracovat, muzes si zpusobit zraneni nebo se dojit k uplnemu vycerpani. Nevim, jestli se ti to stalo, ale pri tehle davce je to mozne, zamaskuje varovani, ktere bys normalne dostala (unava, bolesti). Ja na horach diky tretinove davce dokazu fungovat tyden az dva bez vetsiho odpocinku, ktery bych normalne potreboval, ale po navratu se z toho davam dohromady aspon dvojnasobek doby. Neco za neco.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Outdoor a zdraví