Autisticke vlakno

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » ned bře 22, 2020 18:52

@apuka: znáš nějakýho autistu /naživo/, nebo odkud bereš ty informace?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » ned bře 22, 2020 21:37

apuka píše:Vidis, ale ja jsem o emocich a emocialnim pristupu nic nepsal

Jenze jsem o tom psal puvodne ja a tys na to reagoval. Ponekud mimozne, a tak jsem to dovysvetlil.

apuka píše:tos spise prave ted jsi Ty predvedl emocionalni reakci na muj prispevek :wink:

Ani nahodou. To je prave to, o cem jsem psal. Lidi predpokladaji emoce tam, kde je cista racionalita. Na tebe reaguju tak, jak reaguju, protoze jsi prave dost iracionalni, ac si zrejme myslis opak.

apuka píše:Ano, je to forma "apukovska" - presny popis :wink:. Kdo chce, pochopi, jen mozna se musi nad tim zamyslet.

Proc by musel? Nikdo nemuze za to, ze se neumis srozumitelne vyjadrovat. Podivej, Etheric dostal karty rozdane o dost hur a presto se snazi. Co kdyby ses trochu snazil taky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » úte bře 24, 2020 18:16

Teď vám můžu přiblížit, jak autista vnímá mimiku NT.
Když mluvíte s někým, kdo má respirátor a sluneční brejle - není vidět huba, rty, ani okolní svaly, nic, tudíž nelze vyčíst emoce tímhle způsobem.
Takhle nějak já rozumím lidem normálně, takže pro mě se teď nic nemění :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 20, 2021 17:06

Odtrženo odtud


Ano, moje senzitivita na cokoliv je dost přehnaná, ale s tím můžu dělat maximálně to, že si pořídím věc, se kterou to takovej problém nebude. Proč asi na výlety po ČR používám top výbavu, na kterou jiní spoléhají ve vysokých horách a na těch nejtěžších trailech... No protože s "normální" výbavou nezvládám fungovat, potřebuju top věci, který svými vlastnostmi vykompenzují moje nedostatky. Naštěstí to v dnešní době problém není, ikdyž je to dost finančně náročný. Někteří si myslí, že to všechno kupuju pro frajeřinu, abych vypadal jako krutopřísnej turista... Nene, kupuju to proto, že moje odolnost je fakt nic moc a to ultra drahý haraburdí mi umožňuje dělat věci, který bych bez něj nezvládl.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv kvě 20, 2021 17:22

Mi vzdycky v takovych chvilich pripominas. co psali o N. Teslovi - mel natolik nenormalni senzitivitu na nektere veci, napr. sluch, ze taky nemohl normalne zit. Pry slysel (no, spise ho to az bolelo) tikani hodinek i pres nekolik zavretych mistnosti, to same se sepotem dole na ulici i pri zavrenych oknech, atd.
A uz jsem psal, ze mam proc Ti verit, jak jsou tyto veci neprijemne. V uplne mladosti jsem se casto budil v noci a nemohl spat, bo jsem slysel nejake bzuceni. Nikdo jiny nic neslysel, ani bracha, co spal se mnou, jen primo u steny k sousedum, ja u protejsi. Slo to tak nekolik let. A az po pr letech jsem zjistil pricinu - soused mel - na druhe strane pokeje k nam - male akvarium, kde bezela "cisticka", alespon jednou za cas v noci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 21, 2021 9:30

apuka píše:BTW, ja sice moc ve spacaku ted nespim, ale mne taky dost vadi spacak, ktery mi je natolik uzky, ze nemam moznost "se usporadat", jak mi je aktualne dobre - tj. nekdy na bricho s roztazenyma nohama,

Tak tohle zase nedava smysl me, proste ve spacaku to tak beru a jdu do toho s tim, ze to neni jako doma na posteli :)

btw vsak jsem nikde nepsal ze ho mam, nevim co vse ma Etheric, ale kazdej mame neco
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 21, 2021 9:42

Etheric píše:Někteří si myslí, že to všechno kupuju pro frajeřinu, abych vypadal jako krutopřísnej turista... Nene, kupuju to proto, že moje odolnost je fakt nic moc a to ultra drahý haraburdí mi umožňuje dělat věci, který bych bez něj nezvládl.

Tohle ale neni senzitivita, to je spis urcity komfort rozmazlenosti :)
To by kazdy byl potom hyper senzitivni, kdy me kamarad povi ze by to zkusil pod sirak ale ze on je naucen mit proste hotel, kde je slusna poradne postel :D
Proste sam priznavas ze "moje odolnost je fakt nic moc" :)

Chapu to jak to myslis, jenze pokud bych chtel ve spacaku spat ze mohu vse mit jak me napadne, musel bych koupil daleko vetsi a jeste s xy priplatkem. Je to tim ze to mame vopacne, ja jsem vic zvyklej na "vojenske podminky". Tos mohl zaznamenat, treba ze reknu tohle je karimatka a je to vlastne kus plachty - celty na tvrde zemi. Jako mladsi pro me karimatka znamenala igelitka Lidl a Billa, spojit, lehnout v bunde a to mel byt ten spacak s karimatkou :lol:
Hodne lidi prskalo, ze pod sirakem nekde mimo EU je fakt blbej napad. Ja rekl jo tady ubytko, rano probuzeni a zjistilo se ze lezi clovek u skladky :D
Ted koupim take drazsi, ale je to spis proto, ze to chci mit male a abyse to veslo do batohu :)

Dal je to i vekem, casem chces mit jako starsi uz trochu komfort, nez kdyz je ti treba 25 let abys spal na sutrech a budil se zimou protoze mas jen mikinu nekde v horach :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 21, 2021 10:49

ripper6 píše:Tohle ale neni senzitivita, to je spis urcity komfort rozmazlenosti

Ne v mým případě. Moje psychika vydrží prd a tělo na tom o moc líp neni, co je pro někoho pouhý diskomfort, je pro druhého zásadní problém, který může ukončit výlet. Výlet si taky jedu užít, ne na něj trpět. Bohužel autistický mozek vnímá diskomfort úplně jinak. Ale má to i svoje výhody, zas mi nedělá problém spousta věcí, se kterými si NT neví rady. Holt něco za něco, nedostatky se dají kompenzovat správnou výbavou, což problém řeší téměř úplně.
Tvůj příklad s hotelem je úplně mimo mísu..
Ve spacáku na karimatce se můžu vyspat stejně jako v posteli, pokud jsou obě ty věci kvalitní. Zároveň ty zmíněný věci musí být malý a lehký, aby mi nevadily přes den, kdy je nesu na zádech.. Dneska už to fakt problém není, jen ta přenosná postel vyjde cenově stejně jako postel na doma plus kvalitní matrace :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pát kvě 21, 2021 13:10

@Etheric: to mas marne vysvetlovani, ripper6 toto nepochopi. Maximalne Ti nabidne Te vzit do dzungle ve spartanskych podminkach a odtud se vratis uplne zmeneny :evil:...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 21, 2021 14:10

Etheric píše:Ne v mým případě. Moje psychika vydrží prd a tělo na tom o moc líp neni, co je pro někoho pouhý diskomfort, je pro druhého zásadní problém,

A zkousel jsi to trenovat (zlepsit vse)? :) Jo takze se nekde slozis a je po, no super na vylet :D
NT jak pises, tak jak vidis ja asi moc NT nejsem uz dle zdejsiho vyjadrenich dalsich clenu :D
Dnes je teda samozrejme otazka, kdo nebo co je to NT a jak by takova dotycna osoba mela fungovat.
Vesmes ale co poznam lidi (mimo to co jdou na ten vylet), tak je to ala styl co uvadis. Nejlip mit to pohodlne, mit to teplicko :) Takze to neni zase vubec divne. Potahnou klidne na to misto vagon veci, jen aby to meli pohodlne a top :wink:
....jenze pak to dopadne, hele mam tady moc veci, tak dnes nikam nejdu a zejtra prijede tady kus taxi (zazil jsem to u jednoho v Rumunsku) :D
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 21, 2021 14:21

ripper6 píše:A zkousel jsi to trenovat (zlepsit vse)?

Samozřejmě, povedlo se.. Dřív jsem byl ukřičený přerostlý dítě, ani jsem nemluvil, jen znakoval, každej den meltdowny, nezvládal jsem nic. Zásluhou práce se sebou teď zvládám to co zvládám, sice s omezeními, ale zvládám. Dle doktorů jsem nikdy neměl být samostatný, ale su. Jen k tomu vedly roky tvrdý práce na sobě a můžu říct, že to nebylo vůbec lehký. Bohužel není možnost zlepšit se úplně, jakože vpodstatě vyléčit se z autismu. To fakt možný není, stejně jako se v kulatý místnosti do rohu nevysereš. Můžu být rád, že jsem na tom tak jak jsem, takový zlepšení se povede málokomu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 21, 2021 14:23

ripper6 píše: Potahnou klidne na to misto vagon veci, jen aby to meli pohodlne a top

To není vůbec pohodlný, mít tolik věcí s sebou. Pohodlí je mít jen několik málo super věcí, který maj dohromady méně než 5kg. Cokoliv navíc už z pohodlí ubírá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pát kvě 21, 2021 14:59

Docela bych chtel videt rippera6, jak nekde v divoke dzungli, odlehlem miste, atd. zazije, ze nekdo, s kym pujde, tak zacne mit nekolikahodinovy shutdown, ktery se potom (pokud tam dokaze s dotycnym jeste vydrzet cekat) prejde do meltdownu... Chlapecku, to by byla pro nej zabava... (bohuzel, ne pro toho druheho). Ja jsem to parkrat zazil, jen, abych tak rekl, lehci formu (tj. zadne hodiny) a normalnim clovekem to teda dost zatrese. Hlavne kdyz vubec netusis, co se to deje, o nejakych meltdownech a shutdownech, autizmu a pod. netusis vubec nic, resp. si myslis, ze "to je to blbe, co maji v ustavech v USA"...

Po tolika zminkach etherice, co ma za problem tak na jeho post cca, ze potrebuje mit vyresene svoje potreby, bo mu hrozi problemy a to velke, napsat takovou hovadinu, ze je to jako "nejlip mit to pohodlne, to teplicko". :vom:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 21, 2021 16:06

apuka píše: v divoke dzungli, odlehlem miste, atd. zazije, ze nekdo, s kym pujde, tak zacne mit nekolikahodinovy shutdown, ktery se potom (pokud tam dokaze s dotycnym jeste vydrzet cekat) prejde do meltdownu...

Si myslím, že by tam toho druhého nechal napospas osudu, nebo ne?
Já už bohužel na výletě meltdown předvedl i zdejším.. Dostalo se mi pomoci, přesněji řečeno obejmutí /moc víc dělat nemůžeš/, počkali jsme než se trochu vzpamatuju a došli jsme na spací místo dle původního plánu.
To pak záleží, co máš za parťáka, jestli tě obejme /ikdyž běžně doteky nesnáší/, nebo tě v tom nechá plácat. Tady se ukáže charakter toho, s kým jsi. Samozřejmě je důležitý vše dopředu vysvětlit a říct co dělat, respektive co nedělat .. Protože v shutdownu mluvit nemůžu a znakovou řeč neumí skoro nikdo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » pát kvě 21, 2021 17:20

Jo, taky si myslim, ze by to v dzungli tak dopadlo...

S tim obejmutim je to tak, pokud vim, proto se ted ptam, ze nekomu to pomaha a nekdo to nemusi vubec dokaza snest. Takze fajn, kdyz vis, ze pomuze nebo ne, mnohem horsi je, kdyz to udelas u cloveka, ktery to v tom stavu nedokaze snest, tam muzes pokusem o obejmuti docela skodit. Jak ma clovek pristoupit k nekomu, u koho netusis, jak na tom s tim je?

Napodobne u shutdownu, nekomu pomuze hladeni po zadech, nekomu to ale muze zpusobit meltdown.

Mne to docela zajima proto, ze jsem to zazil na vystupu na Baranec, v case, kdy (koncem cervna) napadlo pul metru, vyse i vice snehu. Sice cesta po zlute od Holeho vrchu je relativne (! kdyz dotycny zacne sebou nekontrolovatelne hazet, tak i tam muze pekne spadnout az do doliny) bezpecna, ale zazit to nekde, rekneme na Trech kopach nebo v Alpach na kraji propasti... Ani na to radeji nepomyslet.

Pro adminy: Mozna ted uz to stoji za presun do noveho vlakna. S perakem to uz tak moc nesouvisi, zato si myslim, ze se nejake zakladni vedomosti, co s tim se mohou nekdy komukoliv hodit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 21, 2021 17:35

apuka píše:Jak ma clovek pristoupit k nekomu, u koho netusis, jak na tom s tim je?

jediný použitelný návod v čj je tu https://mujautismus.cz/2020/01/jak-zklidnit-autistu/

Jinak nevím jak to mají ostatní, ale můj autopilot mě při meltdownu udrží v bezpečí ať je terén jakej chce. Za několik (desítek) minut bude po všem, oklepu bahno a jdu dál. Sice rozbitej jak cigánský hračky a se slzama v očích, ale zvládnu to. Meltdown by mě mohl ohrozit pouze v zemích jako Indie, africký a muslimský země a podobně... Ovšem tam ohrožení spočívá v lidech okolo, jelikož výše zmínění moc pochopení mít nebudou a vyloží si to po svým. Proto tam nejezdím. Tady v rámci EU toto nehrozí, pokud teda nejsi ve čtvrti, kde žijí výše zmínění dle svých zvyklostí. U nás v Evropě je to maximálně dost nepříjemnej zážitek, nikoliv přímé ohrožení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vla+kno

Příspěvekod apuka » sob kvě 22, 2021 8:52

Jo, to je pouzitelny navod. Ale jen pri meltdownu a ne uplne pouzitelny v pripadech, comjsem popisoval - nekde v horach, kde se lehce muze dostat do nebezpeci. Na autopilota bych uplne nespolehal - vem, ze jsi nekde, kde semhodi na zem mezi pomerne velke tvrde sutry. Temi si muze silne ublizit. A to mu jeste nemusi hrozit zadny velky pad nekam.

Ale nevim, co z toho se da vyuzit v pripade shutdownu. To dotycny sebou "hodi o zem" (v prenesenem smyslumslova, klidne muze zustat zamrzly napr. i v posteli nebo sedici) a neni schopny zadne komunikace, zdanlive nic nevnima (v podstate z vnejsiho pohledu ma vypnute smysly) - a v tomto stavu muze zustat i hodiny. Tj. neexistuje moznost se honna neco zeptat (neni schopny ani nikam ukazat ani dat palec nahoru nebo do,u jako ano/ne. Navic,mkdyz budes zkouset neco podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi, muzes ho dostat ze shutdownu do tezkeho meltdownu, bo ho jeste vice pretizis.

Muzes jej tam nechat a vzdalit se z jeho dosahu - ale to ne vzdy jde a navic i to pro nej muze byt nebezpecne.

Presne v takovych pripadech clovek potrebuje rady, ktere se tezko nachazeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » sob kvě 22, 2021 10:33

Všechny potřebný rady máš v tom návodu, jestli jsi to nepochopil, přečti znovu. Pokud dotyčného neznáš a nevíš jak reaguje, nic víc opravdu dělat nemůžeš. Ani v horách, ani jinde. Prostě ty v tu chvíli víc udělat nemůžeš. A když nevíš co dělat, radši běž pryč a nedělej nic, jinak vše akorát zhoršíš.. To už je pak dotyčného boj, když ví o svých omezeních a přesto se pouští do riskantních akcí. Autopilot to hlídá, teda alespoň u vysokofunkčních jedinců. Nízkofunkční nemá smysl rozebírat, tam není prioritní problém autismus, ale mentální retardace a takovej člověk nemá ve zmíněným prostředí zkrátka co dělat. Pokud se tam chce podívat, může, ale se dvouma silnejma chlapama, kteří jsou o všem patřičně informováni. Jinak ne. To už je ale odpovědnost každého, pokud je člověk svépravný, dokáže tyto věci vyhodnotit. A kdo je nesvépravný, za toho to vyhodnocuje ošetřovatel. Takže asi tak..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod apuka » sob kvě 22, 2021 12:16

Etheric píše:jestli jsi to nepochopil
Myslim, ze tady jde o nedorozumeni, ne o to, jestli jsem neco pochopil nebo ne. Navod je na meltdown, ja jsem se ptal dodatecne na shutdown. U toho z navodu na meltdown muzes pouzit opravdu malo co. V shutdownu s Tebou dotycny neni schopny ani v nejmensim komunikovat, ma smysly navenek "vypnute". Jedinou jeho moznou reakci je prechod do meltdownu, kdyz mu Tvoje reakce prekroci hranicni mez.

A ano, pokud se znate, znas jeho reakce z minula, muzes zkusit neco delat podle toho. Jinak ale asi opravdu jedina vyuzitelna "instrukce" z navodu pro meltdown je "jit pryc, (doslova) ho nechat na pokoji", kym ho to neprejde.

A souhlasim i s tim, ze je to jeho blbost, kdyz se autista vybere na takove misto sam. Jenze problemem je, ze tato situace muze nastat s nekym, kdo a jeste min jeho okoli ani netusi, ze je mirny autista nebo se dopredu vubec nevi o nebezpecenstvi daneho mista, napriklad protoze pro normal tam zadne nebezpeci neni. (Mne napadava napriklad jizda lanovkou na nejaky kopec, napriklad Lomnicky stit a jeho to chyti na nejakem mustku nad pulkilometrovou propasti. S jizdou skupiny decek s mentalnym postizenim s pruvodcem jsem byl svedkem v Alpach, nevim, jestli mezi nimi byl nekdo autista, ale co isem pochytil z nemecke mluvy, neco vedouci o autizmu rikala pani v lanovce.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » sob kvě 22, 2021 12:32

apuka píše:Jedinou jeho moznou reakci je prechod do meltdownu, kdyz mu Tvoje reakce prekroci hranicni mez.

Jinak ale asi opravdu jedina vyuzitelna "instrukce" z navodu pro meltdown je "jit pryc, (doslova) ho nechat na pokoji", kym ho to neprejde.

Ne, je i možnost číslo 2 - shutdown se do meltdownu nepřehoupne, když nebude dotyčný dále vystavován podnětům, viz ten návod. Musíš se řídit podle něj a vnímat, jak na to dotyčný reaguje. Citlivě.
U toho návodu na meltdown /zároveň na shutdown/, jde použít všechno. Záleží na tobě, jak to při komunikaci umíš použít nebo ne. Jen je to těžký, když dotyčnýho neznáš, musíš hodně opatrně.

Opět ne, viz návod. Člověk v shutdownu bývá schopen komunikovat, sice ne verbálně, ale alespoň znakovat nebo použít mluvící aplikaci většinou dokáže. Jen ty spíš nedokážeš zachytit jeho odpovědi, který spočívají např v cukání tělem.
Komunikovat nelze jen při meltdownu. Návod funguje jak na meltdown, tak na shutdown. Někomu bys svým odchodem tak akorát ublížil. Musíš prostě vnímat a pokud to nedokážeš, pak toho dotyčnýho radši nech. Asi jako se vším - když tomu nerozumíš, neser se do toho, nebo to poděláš.

Když už teda su autista a jdu někam s někým takhle, musím je na to upozornit. Jinak opět moje chyba a můj problém.

Tvůj zmiňovaný příklad je opět to, co říkám - tady není problém autismus, ale mentální retardace a s tím pomoct nedokážu. Ani většinou s takovým člověkem komunikovat nedokážu. Ne kvůli autismu, ale kvůli retardaci. S tímhle ti neporadím, dotaz jak komunikovat s retardovaným musíš směřovat k jiným lidem, do jiného vlákna. Nemám s tímhle zkušenosti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ripper6 » pon kvě 24, 2021 13:29

apuka píše:Docela bych chtel videt rippera6, jak nekde v divoke dzungli, odlehlem miste, atd. zazije, ze nekdo, s kym pujde, tak zacne mit nekolikahodinovy shutdown:

Predpokladam ze ten jedinec to vi, takze snad upozorni skupinu ze by tam a tam chtel jit ale ma tohle :)
Nebyl jsem tam sam, takze minimalne mistni doktor (ten byl s nami a zna jako domorodec oblast i lecitelstvi) by asi vedel :)
Dalsi vec je, asi byse nemel nikam mimo vydavat, to uz muze byt pomerne velke riziko a uz vubec by asi nemel ani chodit na hory :shock: Predstava ze jdeme nekde pokraji nad udolim, toho dotycneho to chytne tak asi spadne nekam dolu a nestaci ho ani zkuseny doktor zachranit :(
Puvodne jsem mel za to ze Etheric ma jen ADHD nebo nejaky jiny problem.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » pon kvě 24, 2021 14:36

Tak místní pralesní šaman s autismem asi zkušenosti mít nebude....

ripper6 píše:Dalsi vec je, asi byse nemel nikam mimo vydavat, to uz muze byt pomerne velke riziko a uz vubec by asi nemel ani chodit na hory

Pak by například všichni s alergií na hmyzí bodnutí měli sedět doma a skrz síťku proti hmyzu koukat ven. Co kdyby je náhodou bodla venku v nedostupným terénu včela do krku? Kdybych tam tehdy nebyl já, kterej dotyčnýmu rozřízl krk a nacpal tam zlomenou propisku, bylo by po srandě než doletí vrtulník. Protože všichni ostatní udělali hovno, dokázali tak maximálně zavolat 112 a to je celý, jenže to bohužel nestačí. Když jde do tuhýho, realita je taková, že lidi sou z toho tak vyplesklý, že se nezmůžou často na nic a můžou mít certifikace a kurzy jaký chtěj... Mnohokráte odzkoušeno...

Diabetici by teda taky měli sedět doma, to stejný kardiaci, co kdyby je to chytlo někde na skalní vyhlídce.. O epilepticích nemluvě.. A spousta dalších... Ti všichni by radši měli sedět doma, kdyby se náhodou něco stalo?

Zas kroť představivost, meltdown není epilepťák, kdy sebou hodíš na zem a začneš sebou nekontrolovatelně házet. Během meltdownu funguje autopilot, asi jako když jsi nalitej že se nedokážeš ovládat, ale autopilot tě provede nebezpečným městem až do postele.. možná trochu blbej příklad, ale lepší mě teď nenapadá..
Každopádně vždy je to odpovědnost daného jedince, kam půjde a co bude dělat. O svých omezeních předpokládám ví a jako svéprávný člověk to umí vyhodnotit. A kdo je nesvéprávný, za toho to vyhodnotí jeho opatrovník.

ripper6 píše:Puvodne jsem mel za to ze Etheric ma jen ADHD nebo nejaky jiny problem.
Ty máš zcela evidentně ADHD i nějaký jiný problém, to je poznat už jen podle toho, jak se orientuješ v textu a jak si co pamatuješ. Nic ve zlým, nemůžeš za to, stejně jako já nemůžu za svoje meltdowny.
Jsem vysokofunkční autista, nemám k tomu žádný další přidružený potíže, jen pro připomenutí ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod milarepa » úte kvě 25, 2021 9:24

když to vezmu z velmi širokého a vysokého pohledu, tak lidi jako Etheric jsou pro společnost významní tím, že dokážou najít nečekané souvislosti a přijít s netradičním řešením, díkty těmto lidem se společnost mohla skokově rozvíjet......všichni ti Edisonové, Teslové, da Vinciové, Goghové atd udělali průlom ve vnímání reality pro ostatní :-)

Naše mysl má nekonečné možnosti nekonečného potenciálu, díky karmickým zatemněním ji nedokážeme plně prožít, takže jsme se kolektivně dohodli na tady téhle iluzi, které říkáme realita, že je pevná a naučili jsme se v ní kolektivně fungovat, no a Ethericové nám ukazují, že vše může být i jinak, tihle kanárci to nemají jednoduché, mají můj obdiv jak to zvládají....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » úte kvě 25, 2021 17:27

Ano, vynálezy autistů používají všichni dnes a denně, bez nich bysme byli ještě na stromech, s nadsázkou řečeno.
Jinak napojenej mozek umožňuje vnímat věci z jinýho úhlu a najít řešení tam, kde by ho nikoho nenapadlo hledat. Negativum toho je, že mozek autisty zpracovává mnohonásobně víc informací než NT mozek, proto se poměrně snadno přetíží, což má za následek ty ošklivý záchvaty. Taky to množství zpracovávaných informací vede k rychlý únavě, žere to moc energie. Někdy si fakt říkám, že už takhle dál nemůžu a přeju si nebýt.. Ale to dřív nebo později přejde a svět je zase krásnej.. Jen v tu chvíli je to fakt hardcore, kolikrát jsem si to už chtěl hodit, ale to se těžko popisuje jaký to je mít meltdown, řekl bych, že to je tvz nepřenositelná zkušenost.

Že to mám v životě těžký.. Svým způsobem ano, ale když cestou městem slyším lidi o čem si povídají a co řeší... Například dnes, jedna paní co se chystala na rodinnou oslavu narozenin. Řešila, kam by si měla u stolu sednout, co si vzít na sebe, co na to řeknou ostatní... No vůbec jí to nezávidím, musí to mít v životě strašně těžký, každej den se zaobírat věcmi tohoto typu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod ripper6 » úte čer 1, 2021 8:30

Etheric píše:Diabetici by teda taky měli sedět doma, to stejný kardiaci, co kdyby je to chytlo někde na skalní vyhlídce.. O epilepticích nemluvě.. A spousta dalších... Ti všichni by radši měli sedět doma, kdyby se náhodou něco stalo?

Neber to uplne na sebe, plne verim ze vis co delas a nejspis tyto veci proste zvladnes potom co i uvedomis skupinu a pripravis je pripadne :wink:

Presto musim upozornit na fakt, ze to tak u dalsich lidi nefunguje.
Kardiak a na vylet? To je uz jen joke hahaha :lol: Poznam lidi a vidim to dnes i u mladych (20 let).
Ted realita...

Mlada slecna ti vyjde kopec tady v CR tak 600m nad morem, jeste ten den doslape tak realne 25km a ja videt ze ma dost. A to dotycna osoba jde tak realne od 11h dopoledne kde na misto prijela.
Dalsi den, kdyz udelas srandu a povis teto kamaradce ze pujde 10km, zkrivi xicht, zacne bejt dost protivna a je rada ze dojde nekam 3km :)

Rikam ok, spatna kondice, mozna i psychika (casto jsou labilni ty lidi).
Jenze kdyz ti takovej kopec vyjde mladej tejpek cca 32 let a rve ze tam necha plice....
Nedavno jsem mluvil s jednou recepcni, stiznost jako ze by nekde sla, ale neni moc s kym bla bla bla... lidem se moc nechce, lidi radi u TV a tak...zase bla bla bla.
Po par rozhovorech v urcitych blocich a dnech vypadlo z toho to, ze da 3x 12tku smenu v praci na te recepci a ze celou Sobotu a i Nedeli prospi. Debata jeste kolem ze fyzicky ji to neva ale ze asi psychicky to vic nedava a nebo nevi proc.

A zahranici taky jen tak mlady nedaj, alespon ne tim free stylem (koupit jen tak letenku a letet). To se chlubil kamarad, jak potkal jednoho znameho, znali se, prachy nebyl problem a rikal jak daj Vietnam, kdyz ja zrovna nemuzu hec hec (co taky se 12ti letym retardem ze jo).
Mu rikam ze to chci videt, potom co popsal ze je taky introvert, nemluvi.
Zivotni sen znameho (alespon to mu rikal ze je to zivotni sen) skoncil za 3 mesice, kdy ten natesenej kamarad mu napsal. Klasika bez reakce a za mesic napsal nejakou vymluvu proc to nejde a uz nepujde :)

Co s tim? :)
A ty tu napises jak tam pujde nejakej kardiak :lol: Vidim to tak, ze proste potom autista by tam nekde skocil radsi ze skaly a kardiaka by na tom kopecku rovnou kleplo :)
btw zrovna epileptickej problem ma pritelkyne kamarada, taky proto nikam s nama jit moc nemuze, to me rikal. Treba jak bezela v lese a jak prosvita slunce, tak to tak blikalo ze ji to vadilo.
Vetsinou se mu pak vymluvi proc nemuze apod.

Alespon hodne lidi me rika ze na danou vec nema zdravotni stav.
Jak tu pises treba to s tou tuzkou a krkem, je chvalihodne ze toto umis, udelas ale to jses tak jeden z mala. Rict tohle lidem, tak uz nikdo vubec nikam nepujde, protoze reknou ze nemaji zdravotni znalosti :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » úte led 23, 2024 17:41

Narazil jsem na zajimavy rozhovor k tematu: Má IQ přes 160, ale mnohdy nerozumí ani sám sobě. Zpověď autisty překladatele

Clanek je Premium na iBures, link je odemceny, ale pristup je trochu opruz, viz muj post v IT vlakne. Je potreba si tam zalozit jednorazovy ucet, doporucuju na to pouzit 10 minutovy mail. Samozrejme jen pro ty, koho to zajima a stoji jim to za ty dve minuty opruzu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » úte led 23, 2024 18:09

Tak ono vysoké IQ samo o sobě toho moc nezmůže, když jsou ostatní mentální/osobnostní stránky naopak upozaděné. Nedávno jsem slyšel v rádiu pořad, kde v souvislosti se střelcem z FF mluvili o Kalivodovi, přezdívaném Lesní vrah. Ten měl taky nadprůměrné IO, ale pohřbilo to, že neměl empatii, neuměl navazovat vztahy atd a tak dopadl jak dopadl.

Ten odkaz jsem si jen rozklikl, abych se kouknul a hned mi není sympatické to jeho triko s nápisem Atusmus atd.
Já to moc nemám rád, když si někdo na tomhle a podobných věcech staví svoji osobnost. Je to taková z nouze ctnost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » úte led 23, 2024 18:28

Mám IQ 142, ale sociální dovednosti na úrovni předškolního dítěte. Když mi řekneš 100 libovolných čísel po sobě jdoucích a za rok mě ve 2 ráno vzbudíš, zopakuju ti je. Ale neumím číst mimiku lidí a nepoznám jejich emoce, ani ty vlastní. Emoce prožívám silně, cítím je, ale neumím pojmenovat. Poznám jen radost a smutek (a to ještě díky desítkám hodin terapií), cokoliv jinýho je jakási neurčitelná emoce... Takže co se týče nějakýho fungování ve společnosti, su jak slon v porcelánu a kdekdo "normální" s dvojciferným IQ je v tomto ohledu lepší ...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » úte led 23, 2024 19:56

Etheric píše: Ale neumím číst mimiku lidí

Jako, že třeba, když se někdo mračí nebo směje, tak ty nevíš, co to znamená? Nebo jen nějakou jemnější mimiku nepoznáš?

Etheric píše:nepoznám jejich emoce

Jako, že když je třeba někdo smutný nebo naopak šťastný, tak to taky nepoznáš nebo se to týká jen nějakých jemnějších projevů?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » úte led 23, 2024 20:03

Dromedaro píše:Jako, že třeba, když se někdo mračí nebo směje, tak ty nevíš, co to znamená?

Přesně tak. To stejný i opačně, když něco říkám, můj výraz může působit protikladně tomu, co říkám, protože to neumim ani číst, ani ovládat. Pak je ta komunikace poněkud složitější.

Dromedaro píše:Jako, že když je třeba někdo smutný nebo naopak šťastný, tak to taky nepoznáš nebo se to týká jen nějakých jemnějších projevů?

Tak na cizích to nepoznám už vůbec... Pokud chci vyčíst, jak se někdo cítí, musím se ho prostě zeptat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví