Autisticke vlakno

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » úte led 23, 2024 20:42

Tyjo, tak to musí být fakt složitý...
Já o autistech četl především to, že nedávají najevo své emoce nebo je neprožívají, teď nevím a že mívají obličej bez mimiky - tzv. kamenná tvář.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » úte led 23, 2024 21:37

Dromedaro píše:Tak ono vysoké IQ samo o sobě toho moc nezmůže, když jsou ostatní mentální/osobnostní stránky naopak upozaděné.

Vsak on to tam i rika: Rodiče si tedy pravděpodobně mysleli, že ze mě vyroste génius. A svým způsobem měli pravdu. Ale neuvědomili si, že má-li geniální člověk dosáhnout úspěchu, potřebuje k tomu ještě ctižádost, píli a cílevědomost, a to možná ještě více než inteligenci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod milarepa » úte led 23, 2024 22:57

bývalá přítelkyně měla IQ 155, a když jsme se o tom bavili, tak vždycky říkala, že to naprosto nic neznamená, jen má o něco rychlejší procesor, nic více to není. Důležité jsou vstupní údaje.
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 5:06

Dromedaro píše:Já o autistech četl především to, že nedávají najevo své emoce nebo je neprožívají, teď nevím a že mívají obličej bez mimiky - tzv. kamenná tvář.

Dávají emoce najevo, jen jinak, než normální lidi. Mimika též funguje do nějaký míry, rozhodně žádná poker face, jen ty výrazy v obličeji často neodpovídají tomu, co dotyčný říká
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 7:56

mike píše:Vsak on to tam i rika: Rodiče si tedy pravděpodobně mysleli, že ze mě vyroste génius. A svým způsobem měli pravdu. Ale neuvědomili si, že má-li geniální člověk dosáhnout úspěchu, potřebuje k tomu ještě ctižádost, píli a cílevědomost, a to možná ještě více než inteligenci.

Vybavil se mi tenhle článek. :D

Čínský Honza byl v dětství zázračným matematikem. Dnes se jen válí doma a živí ho rodiče
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » stř led 24, 2024 8:58

hlavne treba chapani sarkasmu a nejakulych narazek kdyz to clovek nezna, tak vubec nechape. jasne, kdyz breci nekdo nebo se smeje tak je asi smutnej nebo stastnej... aha lidi muzou brecet stestim a smat se v totalni predzvesti silenstvi (nervozni smich, atd).

a co miliarda tech emoci kolem, mraceni se, vypouleny oci, co to znamena?

treba jq casto stojim s rukama prekrizenyma protoze se mi tak dobre stoji a nemusim prmeyslet kam s rukama kdyz je enslusny je mkt v kapsach a to si lidi myslej ze se necemu brsnim. ale ja jem stojim pohodlne:D

na clanek se nekdy musim podivat.


zajimave. docela by me zajinalo jak lidi na spektru rozklicovavaji emoce, nikdy sem nad tim nepremysmela, prijde mi normalni, ze druhy lidi clovek nedokaze cist a odhadnout:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 9:46

Mawenzi píše:docela by me zajinalo jak lidi na spektru rozklicovavaji emoce, nikdy sem nad tim nepremysmela, prijde mi normalni, ze druhy lidi clovek nedokaze cist a odhadnout:D

To je různý, je to spektrum. Já to rozklíčovat nedokážu, prostě prožívám "nějakou" emoci. Neumím ju konkrétně pojmenovat.
Lidi běžně takto odhadují, ale mezi autisty to nefunguje, ale taky by mě zajímalo, jak to dělají, že poznají, jak se druhej cítí ikdyž ho neznají... Prostě maj jinej operační systém...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 13:29

mike píše:má-li geniální člověk dosáhnout úspěchu, potřebuje k tomu ještě ctižádost, píli a cílevědomost, a to možná ještě více než inteligenci

Přesně tak. Musí na to mít povahu. Hodně nadprůměrně inteligentních lidí má ale "hodnoty" jako úspěch atd fakt na klobáse, mezi autisty tuplem. Když už někdo z autistů dosáhne úspěchu, tak v něčem, co dělá proto, že ho to baví, je to jeho koníček, nějak se ho to téma týká a zajímá ho.. Autista nikdy nebude dělat něco jen proto, že by chtěl dosáhnout úspěchu. Nikdy.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 14:10

Tak to máš na mysli spíš něco jako slávu/společenské uznání nebo ambice dosáhnout vysoké pozice než úspěch. Asi většina lidí, když něco dělá, tak to chce dělat dobře/úspěšně. Teda aspoň já neznám lidi, kteří by se do něčeho pouštěli se záměrem, že v tom chtějí být neúspěšní. :D

Ale tak ono se to týká i "normálních" lidí. Jsou schopní a talentovaní lidi, kteří by na to měli, ale kteří nemají ambice být na nějaké vysoké důležité pozici nebo netouží po společenském uznání. Když jsem se na to některých ptal, proč třeba nejdou dělat na sebe nebo nezkoušejí nějakou lépe placenou práci, tak mi na to odpověděli, že to s sebou nese vyšší stres, odpovědnost, časovou náročnost a že jim to za to nestojí a raději se tomu věnují v soukromí jen tak pro radost sobě a svému okolí, kdy je nic a nikdo nikam netlačí a nejsou na tom finančně závislí. Čemuž i rozumím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod pavproch » stř led 24, 2024 15:03

Ha! Tak to sem asi autista tež - nějaké QQ tam je a (na své drahé 3/4 ani po těch mnoha letech) její (aktuální) emoce taky nepoznám.... :twisted:
(Dělám si srandu = @eth: to musí být těžké s tím žít, nezávidím.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » stř led 24, 2024 15:15

etheric
myslela spis spis cizi emoce, vlastni emoce... asi vnimam jen ty vyrazny, treba kdyz vidim lednacka, tak uz chapu co se mysli souslovim "tetelit se blahem", nebo neco fakt bkhyho, umrti, pruser v praci... ale prijde mi, ze osobne ani enpremyslim nad tim, jestli nejaky emoce mam a vetsinou bych rekla, ze jich moc nemam nebo sou hrozne neutralni. musi byt asi tezky kdyz clovek nepozna ani ty velky vykyvy.

ale nejzajimavejsi na tom je, ze clovek to zna jen ze svyho pohledu, cizi vypraveni je neco, co se tezko predstavuje. i cizi pohled na vec je neco, k cemu se clovek bezne nedostane.

a pak malokoho napadne, ze to nekdo muze mit jinak. lip nebo hur. stejne jako syty hladovemu nevery, tak hladovy mevi co to je nemit hlad...

ale moje kamoska treba umi hodne dobre rozklicovat treba "ten po tobe jede" nebo "ta se vyspi s kazdym" nebo "pekne protivna baba" :D proste mezi lidma sou holt velky rozdily
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 15:44

Já to do nedávna asi ani nevěděl, že někteří lidi nerozeznávají mimiku nebo nepoznají emoce. Četl jsem to tady až v jednom dřívějším příspěvku od Etherica a tak jsem si o tom až pak něco dohledával.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 16:32

Etheric píše:Hodně nadprůměrně inteligentních lidí má ale "hodnoty" jako úspěch atd fakt na klobáse

Spis bych rekl, ze jde o vlastni definici uspechu. Pro mne je uspech, ze si muzu delat co mne bavi a ze si muzu zit po svem bez ohledu na bezne konvence. Pracovni dobu jsem asi nikdy nemel a ziju ve vlastnim virtualnim casovem pasmu :)

Etheric píše:Když už někdo z autistů dosáhne úspěchu, tak v něčem, co dělá proto, že ho to baví, je to jeho koníček, nějak se ho to téma týká a zajímá ho..

Nejsem autista, ale presne takhle to mam. Mel jsem stesti, ze jsem se trefil do zacatku IT u nas, takze jsem jednak zazil fajn pionyrske doby (ted uz to neni ono) a jednak jsem si mohl hrat s necim, co mne fakt bavilo. Ze mi za to slusne platili bylo tehdy vedlejsi, dokonce jsem z toho mival spatne svedomi. To mne nastesti casem preslo :D No a ty uspechy v oboru se dostavily taky tak nejak samy, proste jsem delal, co mne bavilo a co mi slo. Mel jsem holt stesti, ze schopnost resit IQ testy ma slusnou korelaci se schopnosti programovat a resit komplikovane problemy s pocitaci.

Etheric píše:Autista nikdy nebude dělat něco jen proto, že by chtěl dosáhnout úspěchu. Nikdy.

To je docela silne tvrzeni, ktere se da vyvratit jedinym protiprikladem a jsem si docela jisty, ze by se nasel ;-)

Tohle se mne ale taky tyka. Uz pani ucitelka na ZDS, jinak velmi fajn, si rodicum stezovala, ze mam sice encyklopedicke znalosti, ale vubec se nehlasim. A ja jsem zase nechapal, proc bych to mel delat :D Ambice a ctizadost mi nejak chybi a snazit se o neco jen proto, abych na nekoho udelal dojem, mi prijde prastene. Treba na burze si jen hraju, protoze uz jsem potreboval jineho konicka. V zasade uspesne, ale jsem si docela jisty, ze kdybych se tomu venoval systematicky, tak bych si za par let mohl vlastni letadlo poridit. Jenze to by znamenalo discplinu, ktera mi chybi, a denne u toho X hodin sedet a postupovat podle predem nastavene strategie. Tim by se z konicka stala priserna otrava a to mi fakt za to nestoji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 17:01

milarepa píše:bývalá přítelkyně měla IQ 155, a když jsme se o tom bavili, tak vždycky říkala, že to naprosto nic neznamená, jen má o něco rychlejší procesor, nic více to není.

Tohle neni tak docela pravda, i kdyz chapu, proc si to myslela. Clovek ma totiz tendenci predpokladat, ze ostatni uvazuji stejne, jen treba pomaleji. Ale neni to tak. Pracoval jsem s lidma, jinak docela chytryma a schopnyma, kteri nektere veci proste nevideli. Veci, ktere mi (a dalsim podobnym) prisly naprosto zrejme, ale pro ne uz byly za hranici moznosti. Proste kazdy ma sve limity a lidi s vysokym IQ je maji vys. Nejde jen o rychlost zpracovani, ale o rozsah a schopnost videt souvislosti.

Ono se to nejlip pozna, kdyz o to clovek prijde. Mne se to stalo po prvnim covidu. Mel jsem sileny zanet v nose, odkud to asi preslo do mozku a vic nez mesic mi odmital fungovat. Podival jsem se na kod a udelalo se mi fyzicky spatne. Nefungovala kratkodoba pamet a unikaly mi i jednoduche souvislosti. Hrozny stav, pripadal jsem si jako invalida. Nastesti se to postupne spravilo, stejne jako se vratila chut a cich. Ale ani u jednoho si nejsem uplne jisty, jestli se uplne obnovil puvodni stav...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 17:03

mike píše:
Etheric píše:Autista nikdy nebude dělat něco jen proto, že by chtěl dosáhnout úspěchu. Nikdy.

To je docela silne tvrzeni, ktere se da vyvratit jedinym protiprikladem a jsem si docela jisty, ze by se nasel ;-)

A co takový Elon Musk? O tom se říká, že je autista, ale co je na tom pravdy, nevím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » stř led 24, 2024 17:16

takze kdyz mi unika asi tak miliarda souvislosti, ktery ostatni lidi vidi, tak asi je s podivem, ze si vubec dokazu zavazat tkanicky:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 17:23

Jde o to, jaký souvislosti. Že ti unikají souvislosti v rámci komunikace, vztahů a lidí obecně, to je tím autismem, na to inteligence vliv nemá. Já tyhle "evidentní" věci taky nevidim..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » stř led 24, 2024 18:27

tak clanek docela zajimavej. jeste nedavno bych rekla, no a co, to ze porad chodi do stejne cukrarny, na stejny misto a dava si to stejny neni zadna znamka PAS, to je sand uplne bezny :D. a to ze si v restauraci nebo cajovne rikam o ztlumeni hudby je taky uplne normalni :D protoze me to proste stve a casto z desne nekvalitniho repra, kdy ani ta interpretace hudby neni kvalitni, ale misi se samy hluky, prebuzeny basy, prejeceny vejsky... to se proste neda vydrzet.

nejlepsi je, kdyz nehraje zadna hudba, nebo uplne tlumena, v praci je ticho, v MHD ticho... nevim, proc sou vsichni lidi tak masakralne hlucni a delaji mi celej den ze zivota peklo, k tomu smrdi, stouchaj, dotykaj se v autobuse moji bundy a hudbu maji tak nahlas, ze se mi misi ze tri sluchatek kolem me najednou:D taky svetlo kdyz je tak akorat, ani moc ani malo... nojo, on kdyz clovek nezna moc lidi s PAS... etheric je vlastne prvni, koho znam... a prisel mi uplne normalni, kdyby mi to sam nerekl, vubec by me to ani nenapadlo, to se proste poznat takhle moc neda, kdyz o tom clovek v zivote neslysel.

the big band theory je dost divnej serial, po par dilech sem naznala, ze takovou traparnu nudnou asi ve svym volnym case nepotrebuju a jeho oblibu nechapu, ale ted se da sledovat serial atypical na netflixu, kterej je svym zpusobem mnohem zajimavejsi, akorat ho zase przni zapletkama kolem hlavniho motivu, vlastne hlavni motiv je totiz zivot cele rodiny a to me zas tolik nebavi. Ale zajimavy to je. Clovek si muze udelat obrazek, jaci ti ostatni lidi vlastne jsou takovou zabavne odpocinkovou formou, ktera je v kontrastu postavy s PAS a temi ostatnimi fakt dobre viditelna.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 19:22

Mawenzi píše:tak clanek docela zajimavej. jeste nedavno bych rekla, no a co, to ze porad chodi do stejne cukrarny, na stejny misto a dava si to stejny neni zadna znamka PAS, to je sand uplne bezny :D.

Hospody, kde mají stůl pro štamgasty, tak to teda není stůl pro štamgasty, ale pro autisty. :D Také sedí na stále stejném místě a pijí stejné pivo.

Ale tak toto není typické (podle článku) jen pro autisty, ale co jsem četl, tak to mají i někteří lidé s určitou formou poruchy osobnosti. Už si ale nepamatuji jakou. Tam jde o to, že jsou uvnitř sebe hodně nejistí a tak mají potřebu kontroly, protože vnější svět s jeho nepředvídatelnosti ještě umocňuje jejich pocit vnitřní nejistoty a proto si vytváří takovéto pevné denní rituály, které dodržují a které jim dávají pocit kontroly a jistoty. A když to nemají, tak je to rozhodí. Teď si nejsem jistý, ale možná ta vnitřní motivace pro dodržování pevných rituálu je u autistů stejná.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 19:34

Mawenzi píše:etheric je vlastne prvni, koho znam... a prisel mi uplne normalni, kdyby mi to sam nerekl, vubec by me to ani nenapadlo, to se proste poznat takhle moc neda, kdyz o tom clovek v zivote neslysel.

Já na tobě poznal že jsi taky autistka hned, respektive do několika minut. Jinak máš pravdu, kdo to nezná, ten to nepozná. Ale kdo zná, pozná.. Ty buď ráda, že jsi sice taky citlivější na zvuky a ostatní vjemy, ale ani zdaleka ne tolik, co já. Buď ráda, že z těch vjemů nemáš záchvaty jako já, názornou ukázku jak to probíhá jsem ti předvedl několikrát. Vlastně ani nevím, jak jsi to vnímala - nebylo to moc náročný, nebo tak nějak?
Můžeš taky být ráda, že jsi díky mě zjistila, že jsi taky na spektru, teď, když to víš, začíná najednou spousta věcí dávat smysl, že? Teď se sebou můžeš začít pracovat, naučit se jak lépe zvládat to či ono, když už víš, kde je problém ....

Seriály a zpracování autistickejch postav jsou často dost nešťastný a jen podporují nesmysly, co mezi lidmi o autismu kolují.

@Dromedaro: to, o čem mluvíš, je spíš OCD než autismus. Ale právě OCD je častou přidruženou diagnózou u autistů
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » stř led 24, 2024 20:06

etheric
mozna ze to poznas, protoze to znas. Ja jen vedela od malinka, ze nepatrim do tohohle sveta a ze mu nerozumim, ale tak myslela sem si, ze to tak ma kazdej clovek na svete.

a neukazal si mi vubec nic, co bych sama neznala... a samozrejme, ze to narocny bylo, kdyz jediny, co vis, ze by mohlo pomoct je ti hrozne proti srsti a uklidnit druhyho znamena odpalit sam sebe necim, co bytostne nenavidis delat...

mam svych zachvatu dost tak poslednich 25 let aspon ci si vedome pamatuju, akorat se tomu pred 30 lety rikalo, ze su hystericka a vztekla a lecilo se to varekou. vetsinou marne. nejak sem z toho nevyrostla.

ale takovy totalni kolapsy mivam jen parkrat za rok. Vetsinou dokazu vydrzet vsechno co musim, akorat pak treba uz nezvladnu cestu z prace domu. Moje "zavislost" na vodni dymce cca tak 3-5x tydne za poslednich skoro 20 let ted vnimam jinak... uplne citim ten naval vseho, tak to musim jit "rozkourit" (mozna kombinace dech + nikotin), jinak bych se nedostala ani autobusem domu. Taky kdyz sem byla pul roku na pracaku, tak sem nabehy na zachvaty nebo zachvaty mela mozna 1x mesicne a ne 3x tydne...

a nevim, jestli su spokojenejsi, kdyz ted vim, proc nemuzu jet autobusem z prace domu po narocnym dnu, a proc vybita mp3 znamena hodinu v polich v -10 na dalsi autobus, kterej mozna prijede stejne nepouzitelnej...

Ja toho teda o PAS moc nevim, jakoze spis nic, ale ten serial na netflixu mi prijde celkem hezky zpracovaneja
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 20:37

Dromedaro píše:A co takový Elon Musk? O tom se říká, že je autista, ale co je na tom pravdy, nevím.

Co s nim? Pry je Asperger, coz klidne vzhledem ke svemu chovani byt muze. Ale ze by se snazil o uspech pro uspech se mi nezda. Naopak, rekl bych, ze dela, co ho opravdu bavi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 20:40

Mawenzi píše:Ja jen vedela od malinka, ze nepatrim do tohohle sveta a ze mu nerozumim

Zrovna mi player vytáhl písničku
"Už od narození jsem byl trochu divnej, nezapadal mezi ostatní, byl jsem jinej,
ujetej v pěti jsem věděl co je prcání, péra honění ale vedlo k pochcání.
Viděl jsem vdolky všech holek ze školky, chtěl napodobit sex, co jsem znal z telky;
VHSka s německým péčkem od rodičů, stavěl se mi pták, ale ona měla suchou ... "
:D

Mawenzi píše:takovy totalni kolapsy mivam jen parkrat za rok

Šťastná to žena. Já 2x týdně, buď kvůli přetížení nějakým senzorickým vjemem, nebo nějakou emocí, která je moc intenzivní. Když jsem makal ve fabrice, měl jsem záchvaty každej den, čím dál horší, nemohl jsem nic, zvládal jsem jen práci. Uklidit, uvařit, umýt se atd, na to prostě nezbyly kapacity. Takže teď su rád, že mám záchvat jen 2x týdně..

Mawenzi píše:nevim, jestli su spokojenejsi, kdyz ted vim, proc nemuzu....

Aspoň víš proč a dá se s tím dál pracovat, jen ty sis bohužel vybrala tak, že se těm busům atd nevyhneš, aniž bys musela měnit bydliště či práci..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 21:09

Etheric píše:@Dromedaro: to, o čem mluvíš, je spíš OCD než autismus. Ale právě OCD je častou přidruženou diagnózou u autistů

Tak já jsem nemyslel, že toto je autismus, ale že se to vyskytuje i u jiných diagnóz.
Nevím, jestli to jde zařadit mezi OCD. OCD je nutkavé jednání, třeba, že si někdo stokrát denně musí mýt ruce . Nebo nutkavé nepříjemné myšlenky, které se objevují v určitých situacích a tak se dotyčný začne těm situacím vyhýbat atd.
Ještě se OCD třeba objevuje, když má někdo v nějakém směru přehnané chování nebo myšlení, tak podvědomí zareaguje tím, že dotyčný začne trpět OCD, které to jednání/myšlení v nějakém směru omezí.

Mawenzi píše: a nevim, jestli su spokojenejsi, kdyz ted vim, proc nemuzu jet autobusem z prace domu po narocnym dnu, a proc vybita mp3 znamena hodinu v polich v -10 na dalsi autobus, kterej mozna prijede stejne nepouzitelnej...

Jestli to souvisí s tím hlukem, tak nepomohly by ti třeba silikonové špunty do uší, které jsou na plavání? Já je mám do vlaku, abych nemusel poslouchat stupidní řeči pitomců, když se tam někdo takový objeví a protože umí utlumit i větší hluk a jdou použít opakovaně. Já je mám z lékárny, tak jen přikládám na ukázku, co jsem teď v rychlosti vygooglil: Plavecké špunty do uší

mike píše:Co s nim?

No jako příklad člověka s autismem, který jde za úspěchem. Mně připadá, že si tu pozornost a úspěch docela užívá a vytváří situace, aby se mu pozornosti dostávalo a mluvilo se o něm. Ale ano, to co dělá jej baví, ale zase na druhou stranu, člověka, který nestojí o úspěch a pozornost druhých, si myslím, že by takto nevystupoval.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 21:16

Etheric píše:@Dromedaro: to, o čem mluvíš, je spíš OCD než autismus. Ale právě OCD je častou přidruženou diagnózou u autistů

Ještě jsem zapomněl dodat, že to co jsem popisoval u těch poruch osobnosti, tak tam jde spíš o nutnost nějakého pevného denního řádu. Třeba, že když se vrátí z práce, tak si musí udělat kávu, pak jít se psem, pak si na chvíli lehnout, v sedm večer se podívat na zprávy, pak na film a v deset spát a druhý den to samé. A zároveň je takový život nenaplňuje ale neumí to změnit. Velmi obecně řečeno.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » stř led 24, 2024 21:21

etheric
nejhorsi na tech mnohahodinovejch zachvatech je rano, kdyz telo uplne nasracky a totalne vycerpany musi vstat a jit do prace odvadet mozkovou cinnost, zatimco se citi jako po prejeti parnim valcem... den za dnem, hezky aby bylo na chleba a na bydleni.

moje bydleni ma ale dost vyhod... zadmy mimina za zdi, zadna televize zezhora a zadny vysavani ze spoda... zadny trolejbusy pod oknema a nocji zpev ozralu... to ticho, co tu mam... a beznej provoz aut mi nevadi.

v brne bych usetrila dojizdeni ale zit ve sdilenym byte, to bych nedala a uz kdyz sem tenhle mikrodomek kupovala , prislo mi snesitelnejsi dojizdeni, nez spolubydleni a myslim, ze i kdyz ted vim, proc to tak je, ze su stastna za 2,5h denne dojizdeni nez za 256 dni v roce mit za zdi tlupu nejakych hlucnych studentu, kteri ani nevi, ze houbicka nepatri do umyvadla a ze se nemusi vsim triskat ve 3 v noci :D

a nechodit vubec do prace, na to si musim 30 let pockat...
mozna 40 :D

dromedaro
koupila sem si protihlukovy sluchatka ale moje smula je, ze taky hrozne dobre slysim:D takze pomahaji ale ne 100% a ze jsou dost velky, takze se mi casto uz do batohu nevejdou, ale podarilo semi sehnat takovy spunty sluchatka, ktery se pod ne vejdou

na ty plavecky silikonovy se v lekarne zeptam, diky za tip! to by se hodilo i na cesty.

ps: miluju rutinnu. napomaha tomu zvladat pak ty necekany zmeny... protoze hodne rutiny a malo zmen je mnohem lepsi nez malo rutiny a hodne zmen... to sou pak zachvaty denne... a cim vic se retezi, tim je to dalsi dny horsi...

treba zmena prace... vzdyt ja se nechala skoro rok sikanovat reditelem jen proto, ze to bylo porad mensi zlo, nez si hledat novou praci a chodit po pohovorech, protoze znamy zlo je vzdycky lepsi nez neznamy zlo...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » stř led 24, 2024 21:29

Mawenzi píše:na ty plavecky silikonovy se v lekarne zeptam, diky za tip! to by se hodilo i na cesty.

Doporučil bych nějaké ty s těmi trojitými ucpávkami Speedo - víc komor, víc ticha :) . Mám podobné. Právě že jsou dobré na cesty a na opakované použití a nezničí se jako ty pěnové.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » stř led 24, 2024 21:43

Mawenzi píše:nejhorsi na tech mnohahodinovejch zachvatech je rano, kdyz telo uplne nasracky a totalne vycerpany musi vstat a jit do prace odvadet mozkovou cinnost, zatimco se citi jako po prejeti parnim valcem..

To znám moc dobře.... Máš jít druhej den do práce, chceš usnout, ale např zvuk tvého srdce ti v tom brání, začínáš sebou cukat, cítíš, jak ti tečou slzy... Pak výpadek paměti, vzbudíš se ráno na zemi celá mokrá od slz, domlácená, svaly v křeči, o psychickým stavu raději nemluvě... A musíš vstát a jít.... Tisíckrát horší, než jít do práce s tou nejhorší kocovinou....

Já změnil lokaci, práci, úplně všechno, jen proto, abych mohl nějak fungovat. Všechno jsem přizpůsobil svýmu autismu, vše vybral a zařídil tak, abych se vyhnul tomu, co mi způsobuje záchvaty... Bylo to hrozně těžký udělat tolik změn, ale jaksi jsem neměl na výběr.
Obdivuju, že zvládáš to dojíždění, Brno, práci, pak cestu zpět... Tohle bych nedal. Musel bych se odstěhovat nebo pracovat z domu.

Jinak ta citlivost na vjemy se během života mění. U mě třeba k horšímu, furt se to zhoršuje a nejde s tím dělat nic, než se víc a víc omezovat a vyhejbat různejm věcem, místům, činnostem, lidem,...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 22:54

Dromedaro píše:No jako příklad člověka s autismem, který jde za úspěchem. Mně připadá, že si tu pozornost a úspěch docela užívá a vytváří situace, aby se mu pozornosti dostávalo a mluvilo se o něm. Ale ano, to co dělá jej baví, ale zase na druhou stranu, člověka, který nestojí o úspěch a pozornost druhých, si myslím, že by takto nevystupoval.

To jo, asi bude extrovert a trochu exhibicionista, takze si to uziva. Jenze je to IMO vedlejsi efekt, jeho zaliba je budovat uspesne firmy a vytvaret nove veci. Takze to neni to, co psal Etheric, to bylo o lidech, co chteji byt uspesni konvencnim zpusobem a je to jejich hlavni cil. U Muska IMO neni.

Dromedaro píše:Právě že jsou dobré na cesty a na opakované použití a nezničí se jako ty pěnové.

To sice jo, ale ty penove jsou mnohem levnejsi a na rozdil od plaveckych urcene k tlumeni hluku. Normalne pouzivam standardni s utlumem 28 dB, ty bohate staci na bezny denni ruch v dome, takze se dopoledne vyspim. Kdyz nekdo vrta do zdi, tak si vezmu tyhle s 39 dB. Ty predpokladam odhlucni i ty nejhlucnejsi debily v doprave. Akorat jsou z nich po par dnech otlacene usi, ale ja je tam mivam 8+ hodin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 22:55

@Etheric, Mawenzi: to, co popisujete, vam fakt nezavidim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví