Autisticke vlakno

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 18:08

Vytazeno s jinych vlaken. Zaslouzi si vlastni tema a at se to jinde neplete. mike

Etheric píše:Prostě su fanatik a moc to hrotim, nic víc v tom neni.

Aspon ze si to uvedomujes ;-) Naprosta vetsina lidi nejsou rainmani, a tak by jim tohle nefungovalo.

Etheric píše:Proč myslíš, že zvládnu 50 - 60km denně?

Protoze jsi mlady a hubeny. Tohle nema se zpusobem baleni celkem nic spolecneho, kolik casu ti zabere hrabani se v batohu. Mne pres den mozna 10 minut dohromady a to jeste v ramci pauz, ktere bych mel tak jako tak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát úno 28, 2020 18:53

Rain man... Google mi to našlo jako film. Správně? Netuším totiž, o co jde..

Jj věk a postava na to maj velkej vliv, ale ta efektivita fungování při jakýkoliv činnosti udělá za den hodně času.. To jen díky tomu, že je vše perfektně synchronizovaný, šetřím tak čas, energii, nervy, starosti,..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 19:14

Spravne. Film o autistovi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát úno 28, 2020 19:26

Nebudu hodnotit, neviděl jsem, děj neznám a dle popisu mě tenhle žánr absolutně nezajímá. Každopádně nelze přirovnávat všechny k jedný postavě, ať už je jaká je. Rozdíly jsou značný, spektrum je dost široký a ty jsi řekl bych dost inteligentní na to, abys to pochopil ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 19:42

Hmm, za mych mladych let kazdy hned vedel, o cem je rec a vetsina to i videla. Asi uz fakt starnu ;-)

Jasne, ale tohle byl ten pripad, ktery si vsechno pamatoval, mel sve ritualy a potreboval mit vsechno srovnane. Tj. kdyby si balil batoh, tak nejspis jako ty ;-)

Naprosto chapu, ze pro tebe je to takhle spravne a je to velmi efektivni. Pro vetsinu lidi by ale nebylo, pro mne urcite ne. Protoze by mi vic energie zabralo si to takhle usporadat nez kdyz si to tam nahazu a kdyz neco potrebuju, tak se v tom chvili prehrabuju. Proto pouzivam ziplocy, to je kompromis mezi absolutnim poradkem a naprostym chaosem. Jednotlive ziplocy jsou usporadane podle ucelu, ale do batohu je proste nejak nahazu (dobre, veci na spani a vareni davam dolu a uplne nahoru wolfpack s vecma, ktere muzu potrebovat pres den). Najit spravny ziploc je ovsem podstatne jednodussi, nez hledat kazdou jednotlivou vec v celem batohu. Jde tedy o castecne usporadani a rekl bych, ze i zde se uplatnuje Paretovo pravidlo (80:20). To funguje pro vetsinu lidi a sveta, ale predpokladam, ze pro tebe treba ne a budes to mit blizko 100:0.

BTW, castecne usporadani se pouziva i v nekterych vyhledavacich algoritmech pri programovani. Prave proto, ze udrzovat uplne usporadani je zbytecne narocne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » sob úno 29, 2020 9:10

mike píše:by mi vic energie zabralo si to takhle usporadat nez kdyz si to tam nahazu

Ano, ale to uspořádání vymyslíš jen jednou a pak už to žádnou energii nestojí. Narozdíl od přehrabávání, který je furt dokola. Pokud trávíš venku opravdu hodně času, je to znát ;)
Mám ten systém i proto, že mě neustálý hledání věcí stresuje, tyhle pocity asi "běžnej" člověk nemá, nebo to až tolik neprožívá

mike píše:udrzovat uplne usporadani je zbytecne narocne.

To je. Často to přetěžuje mozek, jenže ten se bohužel nedá naprogramovat.

booze píše:Staci 5 pytliku

Na spaní +1 na karimatku a +1 na tarp. To je 7 pytlů. Na něco jsme ještě zapomněli, třeba malej pytlik na kartuši a stanový kolíky, určitě se ještě něco dalšího najde..každopádně těch 7 výše zmíněných pytlů nosí asi většina, včetně mě.
Pytle beru v práci od materiálu co v tom chodí, nevim z čeho to je, ale váží to stejně jako pytel na odpadky ve stejný velikosti, přičemž je to mnohonásobně /možná i víc než 10x/ pevnější
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon bře 2, 2020 17:38

Vidíš, já su schopen detailně popsat vše, kolem čeho během těch 50ti km projdu. Zastávky samozřejmě dělám, místo rekordů trhám bylinky, vklidu si je zpracuju,... Stíhám řádně vychutnat vše, i při takovým tempu. Ale jasně, ne vždycky mám chuť a náladu letět, někdy se táhnu jen 30km/den a to už je opravdu flákárna, pořád zastávky, často dlouhý..
Dálková chůze je námaha organismu asi jako každej jinej sport, když se mu věnuješ.. Proto se tak hrotí ty gramy, ne primárně abych byl rychlejší, ale abych si nedoyebal tělo a mohl se svojí zálibě věnovat ještě dlouho ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2020 19:22

Etheric píše:Vidíš, já su schopen detailně popsat vše, kolem čeho během těch 50ti km projdu.

Ti to verim, ale sam vis, ze tvuj mozek funguje jinak, nez u vetsiny ostatnich a tohle je myslim jeden z priznaku, ne? ;-) Mne se klidne stane, ze 10 km nad necim premyslim a pak ani nevim, kudy jsem sel :twisted:

Taurus píše:Navíc 50km denně si člověk zadělává na potíže s koleny, protože dálková chůze není pro člověka zdravá. To řekne většina starších, kteří tohle v mládí praktikovali.

To si nemyslim. Zdrave neni narazove pretezovani tj. pul roku se valet a pak vyrazit na dalkovou trasu. Naopak, pravidelne chozeni kolenum prospiva. Sam jsem z nima mel problem kolem 30, kdyz jsem moc nechodil a parkrat do roka vyrazil do Alp a tam jsem jim dal zahul. Pravidelne jsem zacal chodit az okolo 35 a po 50 jsou kolena v pohode. Okolo 40 pro mne 50 km nebyla zadna extremni trasa a v Alpach jsem chodil mnohem narocnejsi tury nez v tech 30. Casove, prevysenim i technicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 9:43

No... Pamatuju si i na kolik šišek jsem šlápl, v kterejch místech, a jak tvrdá nebo měkká ta šiška byla. Beze srandy, myslím to vážně.. Ale jako chápu, že někdo už po 30ti km neví, kolik křížů, památníků a pramenů jsme minuli, jaký rostliny kde rostly...
S Mawe je to fajn změna, ono je taky potřeba dát občas relax s ranním válením se do osmi a večerním brzkým zakempením, častějšíma zastávkama.. Nepřijde mi, že by sme šli nějak pomalu, jen ráno dýl vyrážíme, večer to dřív balíme a přes den máme hodně pauz. Pak je těch 25 - 30km za den ok, aniž bysme se vlekli
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2020 10:08

Etheric píše:Pamatuju si i na kolik šišek jsem šlápl, v kterejch místech, a jak tvrdá nebo měkká ta šiška byla.
Podle Tvych prispevku mas asi nejakou lehci formu autizmu a u tech tyto veci (s vnimanim) funguji uplne jinak.
Myslim, ze tady se s vnimanim spise myslelo na to, ze si nechas do sebe "plynout" ty vjemy - a to neni o tom, co vsechno (hlavne "technickeho") si pamatujes, ale co vsechny jsi zazil tak, ze sis to nekde vevnitr uchoval, ty pocity, ty vnemy. K tomu uchovani je nekdy treba se zastavit a fakt si to nechat v sobe prezit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 10:53

apuka píše:lehci formu autizmu

Tzv lehčí autismus neznamená, že ho autista zažívá mírně. To znamená, že TY zažíváš jeho projevy mírně. Vůbec nemusíš vědět, jak moc se snaží, aby to tak působilo ;)
Jinak ano, rozdíl je ve vnímání. Vnímám toho více ve stejnej okamžik, přičemž všechno plnohodnotně a do detailu. Může se to zdát super, jenže tolik vjemů lehko zahltí mozek, což neni příjemný...
To bych dokázal spíš líp vysvětlit naživo...

@Taurus: asi to tu málo čteš ;)
Jaro až podzim /letos to bylo i několik víkendů + všedních dnů v "zimě"/ to chodim každej víkend, pokud nejdu s Mawe nebo pokud fakt neleje. Každou sobotu určitě, často i v nedělu to dám.
Pro mě je relax naplánovat 64km procházku. Miluju ten svižnej pohyb. Brzy ráno dojet na start a hezky 64km po svejch domů. Do večera, návrat s čelovkou, je teď brzo tma.. S 25l batohem s komplet výbavou, chybí akorát spacák, karimatka a tarp. Někdy i vaření beru na takovou akci.
Jak to můžu stihnout? Za jedno mám štěstí, že moje postava je pro chůzi optimální. Taky mám vyladěnou výbavu, jdu rychle, kopce sbíhám, ale hlavně jsem věnoval dost času přípravě. Bylo by hodně naivní si myslet, že na takovej výkon se dostaneš za krátkej čas. Když jsem s chozením tak nějak začínal, nedal jsem ani 20 za den. Což je vpořádku. Teď dám 50 a nejsem ani zdaleka tak unaven, jak tenkrát po těch 20ti.
Jinak jsem takhle šel asi dva měsíce v kuse, Španělsko, ale až ty dva poslední měsíce, kdy už jsem byl pořádně rozchozen. Začínal jsem na 15 a postupně přidával. Říkám, že je to sport jako každej jinej...
Moje příprava je i v zaměstnání, denně nejdu pod 15 km/8h, přičemž hned z práce se svezu mhd na konec města a dám si 10-20km, takhle 2-3x týdně. Taky relativně dbám na svou stravu. Ono je to jedno s druhým.
Možný to tedy je, jen to chce důkladnou přípravu a ne se do toho zbrkle pouštět
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 17:40

Etheric píše:Jinak ano, rozdíl je ve vnímání. Vnímám toho více ve stejnej okamžik, přičemž všechno plnohodnotně a do detailu. Může se to zdát super, jenže tolik vjemů lehko zahltí mozek, což neni příjemný...

Tohle uz sem moc nepatri, spis ze zvedavosti. Myslel jsem, ze takhle se neprojevuje autismus, ale hyperaktivita. Ze mozek nedokaze roztridit podstatne od nepodstatneho a je prehlcen. Mel jsem nejakou dobu hyperaktivni dite doma a takhle nam to bylo vysvetleho a i se projevovalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 18:11

mike píše:
Etheric píše:Jinak ano, rozdíl je ve vnímání. Vnímám toho více ve stejnej okamžik, přičemž všechno plnohodnotně a do detailu. Může se to zdát super, jenže tolik vjemů lehko zahltí mozek, což neni příjemný...

Tohle uz sem moc nepatri, spis ze zvedavosti. Myslel jsem, ze takhle se neprojevuje autismus, ale hyperaktivita. Ze mozek nedokaze roztridit podstatne od nepodstatneho a je prehlcen. Mel jsem nejakou dobu hyperaktivni dite doma a takhle nam to bylo vysvetleho a i se projevovalo.


Prý to takhle mají autisti. Že jsou to extrémně vnímaví jedinci, kteří jsou ale tak zahlceni podněty ze svého okolí,které běžní lidé nevnímají, že je to pro ně nesnesitelné.Od svého vnímání se "odpojí" a uzavřou se do jakéhosi svého vnitřního světa, kam za nimi ty podněty nemůžou.Čímž se z nich stanou ti autisté, protože pak v tom okolním světě nedokáží fungovat. Tím jak je svět zaplaven čím dál více zvuky, podněty a vůbec je složitější a složitější, tak tím pádem i přibývá autistů. Je to jedna z teorií.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 19:20

mike píše:spis ze zvedavosti

Rozlišit podstatnou informaci od nepodstatný zvládnu jako "normální člověk". Problém je, že vnímám každej detail všeho a to tak moc, že mi často unikne podstata věci. Pro mě je všechno mnohem barevnější, hlasitější atd, někdy tak moc, že to vyloženě fyzicky bolí. Mám extrémně citlivý smysly. Tohle se těžko vysvětluje...
Přetížení není nikdy samo od sebe, vždycky je to souběh něčeho. Příklad ze včerejška: ráno návštěva novýho doktora. Neznámý prostředí, neznámý člověk, nevim, co čekat... Ok... Tak je to za mnou, teď musím nakoupit. V obchodě tolik lidí, párkrát se mě někdo dotkne.... Ok... Uklidním se.... Pak vejdu do místnosti, kde svítí světlo takovým odstínem, že mě to strašně bolí a....tohle už nedám, už cítím jak jdu do meltdownu. Tady navážu
Taurus píše:zahlceni podněty ze svého okolí,které běžní lidé nevnímají, že je to pro ně nesnesitelné.Od svého vnímání se "odpojí" a uzavřou se do jakéhosi svého vnitřního světa, kam za nimi ty podněty nemůžou

Neodpojí a neuzavřou. Možná to tak vypadá, ale ne. Když cítím, že se blíží meltdown, všechno vnímám. Nejdřív ztratím schopnost komunikovat, dokážu odpovídat jen ano/ne, pochvíli vůbec. Všechno vnímám, cítím, jak s každým výdechem víc a víc doslova ztrácím nad sebou kontrolu. Ta bezmoc je strašná. Je to nepopsatelný. Vím, co se děje, co se stane, nemůžu s tím ale nic dělat. No a pak bouchnu, mám záchvat, většinou jen několik minut ale strašně to bolí...
Btw hyperaktivní jedinci maj stejný meltdowny jako autisti, taky z přetížení, akorát k němu došlo jinak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 21:07

Etheric píše:Rozlišit podstatnou informaci od nepodstatný zvládnu jako "normální člověk".

Nemyslel jsem na rozumove urovni, ale na te povedome/automaticke. Nevim jak to spravne napsat, ale v podstate jsi to prave popsal. Diky za to, je to zajimave. Nezavidim, urcite neni jednoduche s tim zit.

Pripada mi to jako kladna zpetna vazba, ktera dovede system do extremu/saturace a ten pak zkolabuje. System, ktery nema dostatecne zpetne vazby a tedy neni stabilni. Bezny mozek v situaci, kterou popisujes, zacne prebytecne vjemy odpojovat a v extremu dojde az na tunelove videni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 21:41

@mike: ano, je to velký omezení, ale jako všechno, i tohle má svoje výhody ;)
Jestli to zajímá tebe nebo někoho dalšího, založíme vlákno Autismus otázky a odpovědi.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2020 22:06

@mike: ohledne projevu autizmu si spominal Rain Mana - koukni se na ten film, ale zapomen na samotnou hlavni dejovou linii a vsimej si Dustina Hoffmana. On to docela dobre vystihl, jak se autizmus v cloveku projevuje, je v nem prakticky vsechno, co etheric popsal. Samozrejme, dost omezene, tolik prostoru ve filmu neni a hlavni dej bylo o necem jinem. pamatuji, jak Hoffmann tehda popisoval, jak byl dlouho v lecebne, pozoroval autisty, probiral (a ucil se) od psychiatru a osetrovatelu, aby dokazal zahrat co nejverneji.

@Taurus: k te horizontalni vzdalenosti, co prejde mike v horach Ti zapomel prave dopsat i tu vertikalni v obou smerech :wink:. Vubec, ve vyssich horach/slozitejsim terenu i v nizsich se nezvykne vubec pocitat prejdena vzdalenost, dulezity je "cas prumerneho turistu" na danem useku a ten pocita vzdalenost i prevyseni, nekdy znasobene nejakym koeficientem kvuli terenu.
Vem do uvahy hodne extremni, ale jeste dva turisticke priklady:
1) pujdes vylezt zespodu na 250 m skalu po stezce, kde jsou velke "prirodni schody", retezy/lana, pretahujes se pres prirodni okna, nekde vylezas po kousku zlabu "navolno" po chytech a vstupech. Nakonec zjistis, zes horizontalne presel asi 20m, na vysku tech 250 a trvalo Ti to 2 hodiny.
2) (Takovy klasicky alpsky zaver tury, co mne vzdy dorazi :twisted:) Po celem dnu slapani, klidne tech 15 km ve VHT terenu dojdes na konec neceho jako nahorni plosina a uvidis vesnici, kam chces dojit. Pred sebou na 150m - ale 800 m pod sebou. Slezes dolu docela prudce suti, lesem, skalami, mokra stezka plna korenu a azalek, co blbeho si jen umis predstavit. Celkem na delku (podle mapy) trasa mozna 300-400m, ale potrva 2-3 hod, mozna casove i tretinu celodenni tury. A co se tyce unavy, mozna nasobne vice unavujici nez cely (nejednoduchy) zbytek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 22:34

Hele, jestli chcete řešit autismus, založte na to vlákno. Můžem to řešit tam...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát bře 20, 2020 17:56

Etheric píše:Doporučuji přečíst pár článků o tom, jak autisti přemýšlí a komunikují, plus pár článků o tom, jak mluvit s autistou, pak bysme se těmhle zbytečnostem vyhnuli :)

Ted si trochu rypnu ja a nemyslim to nijak spatne. Kolik je mezi nama autistu a kolik "normalnich" lidi? Myslim, ze prevaha normalnich je obrovska, proc by teda meli neco studovat oni? Nemelo by to byt naopak tj. nemeli by mit autisti kurzy komunikace s normalnima lidma? ;-) (prosim apuku, aby na recnicke otazky neodpovidal ;-))

Prijde mi, ze prakticke ukazky, ktere se tu takhle nechtene objevuji, jsou nejlepsi studijni material. Treba mne neni tvuj zpusob uvazovani vlastni, ale prijde mi, ze mu rozumim velmi dobre. Az mne to trochu desi ;-)

A kdyz uz jsme u toho, jeste mne pak napadlo:
Etheric píše:Víš, naše vedení to moje lpění na striktním dodržování smlouvy považuje za velký plus..

Ty z jejich hlediska v podstate fungujes jako robot. Robot je skvely, kdyz funguje jak ma, ale co se dela s robotem, ktery se pokazi nebo se zacne bourit? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát bře 20, 2020 18:51

mike píše:Nemelo by to byt naopak tj. nemeli by mit autisti kurzy komunikace s normalnima lidma?

Vzhledem k tomu, že autisti maj jinak "napojenej" mozek, prostě nemůžou chápat ani komunikovat jako NT. Je to dáno tím, že ten mozek je fyzicky jinej.
Ale nemysli si - něco jako "kurzy komunikace pro autisty" opravdu jsou - účastním se, léta sleduju, analyzuju a snažím se pochopit chování NT lidí. Taky jsem se učil mimiku a intonaci hlasu, aby mi lidi rozuměli, když s něma mluvím. A můžu říct, že tohle nebyla fakt žádná prdel... Víš, kdyby NT věnoval k pochopení mě aspoň stotisícinu času, co já věnuju pochopení NT, bylo by to plně dostačující. Nečekám, že se bude každej zabejvat pochopením autismu do hloubky, ono by bohatě stačilo jen přečíst si, jak takovej autista uvažuje a jak se k němu chovat. Tohle by nikomu neublížilo a stálo by to minimum času. Jinak zcela upřímně... Tyvole... Víš, jak já se kurevsky snažím komunikovat? Co to dá neskutečný práce, úsilí a energie? Já se tak moc snažím! Jenže to nikdo nevidí, každej jen vidí, že komunikuju "divně", jenže víš, kolik kurevský snahy mě stojí, abych ze sebe dostal tu "divnou" větu? Kolik snahy stojí to formulovat tak, abys to pochopil? Jak strašně se musím snažit číst tvoji pro mě téměř nečitelnou mimiku a hlavně - neustále hlídat tu svoji? Ano, moje chování vypadá divně, ale je za tím tolik snahy vypadat normálně a normálně komunikovat, že byses posral kdybys věděl kolik moc a kolik energie mě to stojí.
Já se snažím jako debil a přijde mi fakt nefér a řekneme dost hloupý, když na oplátku ten druhej ani není schopen věnovat chvíli svýho času k přečtení několika článků, aby aspoň zhruba pochopil, jak můj mozek funguje a jak se mnou komunikovat.
Pardon, není to myšleno ve zlým, jen se to snažím co nejlíp vysvětlit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát bře 20, 2020 19:02

@mike: za těch několik let, co to tady čtu, si podle tvejch příspěvků myslím, že jsi taky někde na spektru ;)
Ostatně takových nás je tu více, někteří to o sobě i vědí, ale stigmatizace lidí na spektru je velká, tak to tají. Což plně chápu a respektuju
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát bře 20, 2020 19:22

:D vsak ono to neni bud a nebo, ale je to plynuly prechod a tipnu si, ze je to opet Gaussova krivka. Kazdy na ni nekde jsme, ty blizko okraje a ja asi nebudu primo uprostred. Nikdy jsem to neresil a nemam duvod, zivot jsem si zaridit dokazal po svem a s vetsinou lidi vychazim bez problemu. V mem oboru je nejspis posunuta cela ta Gaussova krivka. Smerem k tobe ;-) OK, trochu mi vadi, kdyz lidi neuvazujou a nechovaji se logicky nebo kdyz predpokladaji emoce tam, kde je cista racionalita. Nebo kdyz lzou, nejsou ochotni uznat svou chybu... OK, nebudu uprostred ;-)

Etheric píše:Já se snažím jako debil a přijde mi fakt nefér a řekneme dost hloupý, když na oplátku ten druhej ani není schopen věnovat chvíli svýho času k přečtení několika článků, aby aspoň zhruba pochopil, jak můj mozek funguje a jak se mnou komunikovat.

Fajn, tak sem hod nejake linky na to, co povazujes za vhodne cteni. Mozna ale ostatni lidi podcenujes. Oni se taky snazi, ale ty to (pochopitelne) nevidis. Myslis, ze kdybychom se nesnazili, tak bys tu takovou dobu vydrzel?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát bře 20, 2020 21:37

Samozřejmě, že se /někteří/ lidi snaží. Jenže když o autismu nic neví, snaha vyjde navnivoč ;)
Jak jsem psal, nečtěte "odborný" články, už vůbec ne ty český, to jsou často samý nesmysly. Nejlepší je číst blogy autistů. Tut v ČR třeba Natálie https://zrzi.cz/ nebo Aneta https://anantiheroine.wordpress.com/


Jinak jsem kvůli koronaviru nucen přeorganizovat uspořádání edc batohu. Zavést jednu "špinavou" kapsu, která bude na cokoliv "nečistýho", kde bude i dezinfekce, aby zbytek zůstal v čistotě
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » sob bře 21, 2020 11:16

OT mimo koronaviru.
Etheric píše:@mike: za těch několik let, co to tady čtu, si podle tvejch příspěvků myslím, že jsi taky někde na spektru ;)
Moc diky, zes to napsal. Je to docela videt uz davno, jenze ja jsem to primo napsat nemohl...
@mike: opravdu to neber za zle, je to jak pises, v nasi oblasti je toto ponekud castejsi nez je normal. Jen je dobre si to uvedomit.
mike píše:trochu mi vadi, kdyz lidi neuvazujou a nechovaji se logicky nebo kdyz predpokladaji emoce tam, kde je cista racionalita. Nebo kdyz lzou, nejsou ochotni uznat svou chybu.
Ono je ale velky problem, kdyz ta "osobni logika" je dost zuzena a vychazi z predpokladu, o kterych je dotycny presvedceny. Co se nekomu "zda pravdou" (klidne ze svych zkusenosti), jeste nemusi byt i pravdou nekoho jineho. No a "racionalita" je taky pouze aplikace "osobni logiky". Na toto bys nemel zapominat.

@etheric: omlouvam se za male matematicke okenko nize.

Matematicky receno: kazdy system ma svoji "logiku pravdy" (tj. rozhodnuti jestli konkretni vyrok je pravdivy nebo ne) postavenou nejenom na vseobecnych pravidlech, ale hlavne na vychozich podminkach, predpokladech, axiomech, ktere se za pravdive berou automaticky. Ale pokud je nektery z techto predpokladu nepravdivy, zhrouti se cely system.
Toto je taky jeden ze zakladnych problemu nepochopeni autistu normalni populaci. Protoze ty zaklarne predpoklady systemu jsou nekdy odlisne. Ale pro autistu jsou vzdy pravdive ty jejich a nikdo je nemuze presvedcit, ze ne.

Aby bylo jasne, pisu ohledne mika nejenom na zaklade nasich "debat". Bylo to jasne davno predtim z jeho diskuzi na OF s jinymi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » sob bře 21, 2020 12:13

apuka píše:diky, zes to napsal. Je to docela videt uz davno, jenze ja jsem to primo napsat nemohl...

Svoje věci si řešte mezi sebou, mě do toho netahej [-(

apuka píše:kazdy system ma svoji "logiku pravdy" (tj. rozhodnuti jestli konkretni vyrok je pravdivy nebo ne) postavenou nejenom na vseobecnych pravidlech, ale hlavne na vychozich podminkach, predpokladech, axiomech, ktere se za pravdive berou automaticky. Ale pokud je nektery z techto predpokladu nepravdivy, zhrouti se cely system.

Přesně takovouhle formulaci většina autistů fakt nepochopí :D
Matematika je často jeden ze "speciálních" autistickejch zájmů, třeba jako pro mě outdoor ;)
Ne všichni sou ale matematicky nadaný. Já mám třeba paměť, že když mi na deset sekund ukážeš fotku a za měsíc se mě zeptáš co tam bylo, popíšu ti každej detail. Ale na matiku su absolutně dutej, umim sčítat, odčítat, násobit a dělit. To stačí. Víc fakt nepobírám, nějaký rovnice, trojčlenky, sinusy, tangency.....tohle nejsu schopen pochopit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » sob bře 21, 2020 19:38

Diskusi o autismu jsem z nekolika vlaken vytahnul sem. At se o tom muzeme bavit a neni to jinde OT. Jestli jsem na neco zapomnel a mate pocit, ze sem patri jeste neco, dejte mi vedet. S odkazem na konkretni prispevky, prosim. Poradi neovlivnim, to je podle okamziku odeslani prispevku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob bře 21, 2020 20:12

apuka píše:@mike: opravdu to neber za zle, je to jak pises, v nasi oblasti je toto ponekud castejsi nez je normal.

Neberu, naopak, prijde mi to zabavne. Kdyby to tak bylo, byl bych ve velmi dobre spolecnosti (toho posledniho jsem mel kdysi v praci na terci na sipky, ale casem si ziskal muj respekt).

apuka píše:No a "racionalita" je taky pouze aplikace "osobni logiky". Na toto bys nemel zapominat.

Ani nahodou. Je racionalita a emoce. Racionalita muze vychazet ze spatnych predpokladu a pak dojde ke spatnym vysledku, ale emocionalnim pristup je neco uplne jineho.

Jiny problem, ten tvuj, je spatne vyhodnocovani informaci a jejich extrapolace nesmyslnym zpusobem. Nevim, co je to za poruchu, ale tu bych mit rozhodne nechtel :twisted: Prijde mi (a nejen mne), ze ti naprosto chybi kriticke mysleni a zpetne vazby, proto se neustale dostavas do nejakych extremu.

Trochu outdoorovy priklad rozdilu mezi racionalnim a emocionalnim pristupem. Mam souseda, co chodi behat. Mlady kluk, Slovak, vypada pomerne alternativne, jeho pritelkyne to same. Sympaticky clovek, potkavame se venku, on beha, ja chodim, obcas si pokecame. Nedavno za mnou pribehl pomerne nastvany. Predsedkyne SVJ mu poslala stiznost pres majitele bytu (je v najmu), ze po nem zustava na chodbach blato. Jak ted bylo mokro, tak clovek zvenku prijde se zaprasenyma botama a i po ocisteni z nich pada blato. Jeste horsi to je, kdyz pak vevnitr uschnou, suche blato opadava cestou ven jeste vic. Takze do naseho patra vede cesticka... Sam jsem si toho vsimnul a rikal si, ze si na to budu muset davat bacha.

No a ted ten rozdil. Byl fakt nastvany. Jednak ze mu to sdelila takhle, pricemz mu to mohla normalne rict. Ma pocit, ze si na nej zasedla, protoze jsou mladi a vypadaji nestandardne. A jednak ze si stezuje na nej a na mne ne (coz je pochopitelne, protoze nechava zablacene boty prede dverma a ja ne). Plus to, ze uklid se prece neplati za uklizeni cistych chodeb a ze jestli chteji, aby s tim neco udelal, maji tam zaridit neco na lepsi cisteni, vodu apod. Snazil jsem se mu vysvetlit, ze jo, mohla to rict jinak, ale ten problem realne existuje a muzeme za nej my. Ze je na nas, abychom se s tim snazili neco udelat. Jo, neni to jednoduche, ale proc by se ostatni meli starat o to, jak si mame ocistit boty, kdyz naprosta vetsina lidi zablacena nechodi? No a uklid je pakrat do tydne a kdyz tam udelame bordel, tak to tam nekolik dni zustane. Postupne se uklidnil a nejak to vzal, ale ta prvni reakce je prave ten rozdil, o kterem pisu. Emocionalni reakce je obrana proti "nepriteli", racionalni je zvazeni, jestli to je nebo neni pravda a co s tim.

Etheric píše:Svoje věci si řešte mezi sebou, mě do toho netahej

:smt023

Etheric píše:Přesně takovouhle formulaci většina autistů fakt nepochopí

Nejen autistu ;-) Chyba neni na tvem prijimaci. Vim, co chtel sdelit, protoze znam puvodni myslenku, ale ta forma je proste takova... apukovska :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » ned bře 22, 2020 7:51

apuka píše: pro autistu jsou vzdy pravdive ty jejich a nikdo je nemuze presvedcit, ze ne

To je blbost. Autista sice chápe jiným způsobem, ale když mu danou věc vysvětlíš - ovšem logicky, jasně, stručně, bez inženýrskejch formulací, dvojsmyslů, ironie, metafor, sarkasmu atd - dokáže to pochopit. Jen mu to musíš vysvětlit jako autistovi, ne jako jadernýmu fyzikovi :twisted: Nepoužívat tak složitý formulace...
Autista dokáže i přemýšlet nad argumenty a dokonce i uznat, že to všechno může bejt úplně jinak, než si myslel. Je to ale o tom přístupu, proto jsem říkal, že nikomu neuškodí přečíst si pár článků, jak mluvit s autistou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod apuka » ned bře 22, 2020 18:28

Jo, napsal jsem to trochu silne a zjednosusene.
Mysleno to bylo tak, ze autistu nemusis dokazat prsvedcit "beznou" logikou (pro mika - ted nemyslim zrovna "moji"), musis poznat a prijat tu "jeho" a potom se snazit tou "jeho" logikou vysvetlit, proc to tak neni. Potom je sance, ze to pripusti. Jenze prave ty zakladni kameny "jeho" logiky muze mit autista zazite tak silne, ze ho mozek nepusti pres tu hranici aby je zmenil - je to jeho ochrana, protoze by to mohlo vest ke ztrate uplne zakladnych jistot, na kterych jeho mozek a uvazovani stoji. Protoze toto by pro nekoho mohlo znamenat prilis dramatickou zmenu v jeho svete. Tady uz ale opravdu zavisi od toho, jak silne je postizeni. (Ehm, tot otazka, jestli je to postizeni, nebo jenom jiny vyvoj. Postizeni je to jen z hlediska normalni populace...)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod apuka » ned bře 22, 2020 18:44

mike píše:Je racionalita a emoce. Racionalita muze vychazet ze spatnych predpokladu a pak dojde ke spatnym vysledku, ale emocionalnim pristup je neco uplne jineho.
Vidis, ale ja jsem o emocich a emocialnim pristupu nic nepsal, tos spise prave ted jsi Ty predvedl emocionalni reakci na muj prispevek :wink:
Ja jsem psal presne o tucne zvyraznene vete - nic vic, nic min.
mike píše:Chyba neni na tvem prijimaci. Vim, co chtel sdelit, protoze znam puvodni myslenku, ale ta forma je proste takova... apukovska
Ano, je to forma "apukovska" - presny popis :wink:. Kdo chce, pochopi, jen mozna se musi nad tim zamyslet.
Schvalne jsem to napsal takto, protoze vim, ze zrovna Ty to plne pochopis, kdyz chces :wink:. Pro etherica to nebylo urcene, prave proto jsem se mu predem omlouval.
Ale mohu priste podobne neco popsat pekne matematicky nebo jeste lepe formulemi predikatove logiky prvniho radu, aby bylo uplne jasno. To bych ale urcite udelal radost mnoha lidem na OF :lol:.

Ja jsem to podekovani ethericovi napsal pouze kvuli tomu, ze by bylo nekdy dobre, aby sis na to spomenul, protoze se nekdy presne tak projevujes (opakuji - zdaleka nejenom vuci mne). A prominm nechci to tady dal rozvijet, protoze se obavam, ze za chvili bys sklouznul do osobni roviny a ja jsem to vubec nemyslel jako neco mezi mnou a Tebou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Outdoor a zdraví