Autisticke vlakno

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 25, 2024 5:47

mike píše:To sice jo, ale ty penove jsou mnohem levnejsi

Psal jsem, že jsem klikl na první odkaz, který jsem vygooglil. Jdou sehnat levněji. Dohledal jsem ty moje z lékárny, které jsem koupil a stojí 30Kč - chránič sluchu AQUA

mike píše: na rozdil od plaveckych urcene k tlumeni hluku.

Tak tyhle tlumí zvuk taky, tak je jedno jestli jsou určené na plavání nebo na hluk. Tady u těchto mých stejně uvádí, že jsou také proti hluku. Jen nevím, proč tam mají uvedeno jednorázové použití, používám bez problémů dlouhodobě aniž by se špunty znehodnotily.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » čtv led 25, 2024 5:53

@mike: dá se s tím fungovat, ale fakt si musíš všechno přizpůsobit svým potřebám, vyhýbat se různým věcem, činnostem, místům, lidem.... Což bohužel často znamená, že nemůžeš dělat něco, co bys rád... Pak se fungovat dá. Ale mít záchvaty každej den, to se nedá. Já pak už šel normálně na neschopenku, protože to se nedalo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 25, 2024 9:07

Zase jste dobří, že hledáte cestu, jak s tím fungovat a dělat to, co vás baví. Jsou lidi s menšími problémy, kteří sedí doma a mají milion důvodů, proč něco nejde.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 25, 2024 9:53

dromedaro
ja mam diagnozu od podzimu 2023, takze ja se to teprve ucim vstrebat. o nejake praci s tim zatim nemuze byt ani rec... doted sem byla "normalni, jen trochu divna a moc precitlivela a bezduvodne vztekla"


etheric
tak kdyz si celej zivot myslis, ze to je normalni a neznas k tomu to pozadi, tak te nenapadne treba o 20 let driv nejak myslet na to, ze to jednou muze byt horsi a muze to ted zhorsovat rozhodnuti z minulosti

a ano, dost se mi to zacalo v poslednich letech zhorsovat, hlavne asi jak uz to bylo v praci neunosny + psuchickej teror a taky trochu na hrane propasti vyhoreni, tou vypovedi se to nastesti trochu zlepsilo, ale nova prace, novy prostredi... ve zkusebce sem si myslela, ze to nedam, protoze zachvaty fakt 5-7x tydne a k tomu narocna nova prace a hodne uceni + hozeni do vody druhej den bez zaskoleni... ale dobry, ze diagnozu mam o 3 dny dyl, nez novou praci, tak to mozna trochu ponohlo tomu to vydrzet a prekonat, protoze kdyz vis, co to je, je to o neco snazsi... ted se to nejak stabilizovalo a do prace se i docela tesim, ale je to i tim, ze na tomhle projektu je OK ze jezdim rano v 5 kdyz jeste neni takovej provoz a domu mam vychytanej bus v 16:04 kterej jezdi min nacpanej. ale az tenhle projekt skonci, je mozny, ze na jinym to takhle nepujde...

mike
da se s tim zit i bez diagnozy a toho, ze by te napadlo, ze to tak jiny lidi nemaj:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 25, 2024 9:56

jinak ke sluchatkam - z klasickejch pejovejch mam otlaceny usi a vadi mi je mit dlouho, i v noci me to nekdy budi, jak to tlaci, zatimco sluchatka mi tolik nevadej.

dromedaro
podle me je to jednorazovy z hygienickyxh duvodu, ale ty silikonovy muzes vydesinfikovat ale ty penovy ty uz sou proste na vyhozeni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » čtv led 25, 2024 11:20

Sis zažila ohledně práce to stejný, co já. Teda mě tam nikdo nešikanoval, ale byl jsem hotovej stejně... Došlo to až do fáze, kdy jsem dal výpověď i přesto, že jsem vůbec netušil, co bude dál... V první řadě jsem se musel zachránit, až pak začít řešit, čím se budu živit.

Může se to i zlepšit. Mění se to během života. Ale úplně ok nebudeme nikdy.

Ad sluchátka - Jediný, co netlačí a maj použitelný ANC, jsou ty Sony. Sice jsou drahý, ale fakt jediný... Pak ještě Bose jsou použitelný, ale pohodlí Sony bylo lepší. Beru vpotaz, že celej den nosím brejle, tak jsou rozdíly v tlačení cítit více.

Mawenzi píše:diagnozu mam o 3 dny dyl, nez novou praci, tak to mozna trochu ponohlo tomu to vydrzet a prekonat, protoze kdyz vis, co to je, je to o neco snazsi

To tomu určitě pomohlo dost, tím jsem si jist. Su rád, že ti to pomohlo, aspoň k něčemu je můj autismus užitečnej. Pomoct člověku celkem zásadně zlepšit jeho život a pochopit líp sebe sama je fajn pocit :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 25, 2024 14:07

etheric
taky sem tu vypoved pred rokem dala necekane ze dne na den, musela sem napred zachranit sebe a pak resit zbytek... nejak to ale dopadlo, vzdycky to proste nejak dopadne...

o sluchatkach s anc uvazuju, jenze co ma muz, tak je slyset bzuceni jak ty sluchatka "pracuji" + je to skoro vzdy bezdrat, coz nemam jak pripojit k mp3, dratovy se taky daji sehnat, ale zatim mi staci kombinace vhodne reseny spunty (jbl 110 za 200 maji placatej kabel a misto tlustyho dlouhyho konce ke sluchatkum jen takovej malej tlustej konec, kterej se vleze do tech "pracovnich" protihlukovejch a netlaci to.

koupila sem si jediny plavecky spunty, co meli quiess https://www.earplugs.cz/spunty-do-vody/ ... lug-1-par/ a zdaji se celkem pouzitelny, uvidim na delsi casovej usek
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 25, 2024 14:11

etheric
jojo, diky tobe zapadlo vsechno na svoje misto...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » čtv led 25, 2024 14:58

Sony mají i kabel s jackem 3,5mm, přes kterej jede dokonce hi-res kvalita zvuku. To ANC je super, narozdíl od těch levných. Ty nefungují jak mají a já v nich taky slyšel různý zvuky... Když si na toto citlivá + na dotek těch sluchátek, tak holt levný mít nemůžeš páč to nesneseš
Naposledy upravil Etheric dne čtv led 25, 2024 14:59, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 25, 2024 14:58

Mawenzi píše: koupila sem si jediny plavecky spunty, co meli quiess https://www.earplugs.cz/spunty-do-vody/ ... lug-1-par/ a zdaji se celkem pouzitelny, uvidim na delsi casovej usek

Jo, jen jsem ti chtěl ještě napsat, protože jsi to tu zmínila až později, že v tom i spíš, že na spaní tyhle s tou tyčinkou moc nejsou. Já tam mám taky tu tyčinku na konci a tlačí mě to, když ležím na boku. Teda teď už to neřeším, protože spím bez nich. Měl jsem je, než majitele hospody pod našimi okny zkrotila stížnost na úřadě, nás lidí v baráku, na jeho letní předzahrádku. To bylo peklo. Rvačky, řvaní, cinkání skla do jedné do dvou do rána. Kkt hospodský si spal doma v klidu, užíval si tržbu od opilců a my se tady z toho mohli pokadit. Ani jsem nečekal, že ta stížnost, takhle zabere, ale asi jej klepli přes prsty a teď už to hlídá, tak je po desáté a jedenácté večer relativní klid.

Ještě si asi na vandry koupím nějaké bez té tyčinky, ale nevím. Zase v lese by mi vadilo, že neslyším, co se děje kolem v noci, jestli se třeba ke mně něco/někdo neblíží. Ale zase se mi stalo, že mi v noci něco vlezlo do ucha, nějaký velký brouk a normálně jsem slyšel, jak mi leze těma zvukovodama hlouběji a hlouběji, jak tam chrastil nožičkama, jsem nevěděl co mám dělat, tak jsem si na ty uši několikrát v panice prudce zatlačil, protože jsem dostal strach, že mi nějak poškodí to, díky čemu slyším, jestli se dostane až tam. Pak to přestalo, asi jsem ho usmrtil, ale zase jsem si říkal, že mám teď ku*va v hlavě mrtvého brouka a co teď s tím, jestli mi tam začne hnít... Pár hodin jsem na to ucho blbě slyšel a pak se to vrátilo do normálu, tak asi dobrý.

Mawenzi píše:ps: miluju rutinnu. napomaha tomu zvladat pak ty necekany zmeny... protoze hodne rutiny a malo zmen je mnohem lepsi nez malo rutiny a hodne zmen...

Já to mám naopak. Já nesnáším rutinu. Když jsem nastoupil do nějaké práce, kde byla rutina, tak jsem vydržel asi měsíc dva, než mě to začalo tak sr*t, že jsem začal zuřivě chlastat, že mě vždycky vyhodili kvůli časté absenci nebo když jsem se alespoň teda fyzicky dostavil, tak jsem byl nepoužitelný. :lol:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 15:49

Dromedaro píše:mám teď ku*va v hlavě mrtvého brouka a co teď s tím
:lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 15:51

@Mazenzi: tak tim se spousta veci vysvetluje. Omlouvam se, ze jsem te "tlacil" do hledani lepsiho zamestatni, protoze mi to proste nedavalo smysl. Ted uz jo, evidentne musis resit veci, ktere se normalne neberou v uvahu a pak to mas samozrejme vyrazne slozitejsi. Hodne stesti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2024 16:02

Dromedaro píše:Tak tyhle tlumí zvuk taky, tak je jedno jestli jsou určené na plavání nebo na hluk. Tady u těchto mých stejně uvádí, že jsou také proti hluku.

Jedno to neni, zalezi, jak dobre hluk tlumi. Mezi penovyma jsou vyrazne rozdily, ale na tech to byva uvedeno. Ty, ktere pouzivam bezne, maji 28 dB, ty nejlepsi 39 dB. Rozdil je 11 dB, coz mozna nevypada az tak moc, ale jelikoz decibel je logarmitmicka jednotka, tak ty lepsi tlumi asi 13x vic. A realne je ten rozdil opravdu velky, kdyz nekdo vrta do zdi, tak s tema lepsima normalne spim, zatimco se standardnima nemam sanci.

Samozrejme, ze kdyz si neco strcis do usi, tak to hluk utlumi. Ale ty silikonove jsou primarne ochrana proti vode a proti hluku tam neni dost hmoty, takze si myslim, ze to nebude nic moc.

Mawenzi píše:ty silikonovy muzes vydesinfikovat ale ty penovy ty uz sou proste na vyhozeni.

Pouzivam penove opakovane pres 20 let. Kdyz clovek neni prase, tak to neni problem, problem je, ze se vymackaji a prestanou tlumit. EAR Classic, co pouzivam, zvladnou 5 - 10 pouziti, ale je lepsi, kdyz je clovek strida a necha je odpocinout. Pri kazdodennim maji po 3 - 5 dnech dost.

Dromedaro píše:Zase v lese by mi vadilo, že neslyším, co se děje kolem v noci, jestli se třeba ke mně něco/někdo neblíží.

Mne prijde lepsi, kdyz o tom nevim, lip se vyspim ;-) Pouzivam je na spani vsude, musim, jelikoz jsem si vybudoval zavislost a bez nich spim spatne i kdyz je ticho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » čtv led 25, 2024 16:34

Špunty vyplní zvukovod, tudíž s nimi můžeš slyšet zvuky svého těla, dost citelně. O změně ve vnímání vibrací nemluvě... Je to nouzovka. Lepší jsou sluchátka, ale ty na výlet netahám, těžký.. Takže si Mawe může hudbu nahrát do mobilu a poslouchat bezdrátově, z telefonu to moc baterie nežere. Na výlet to předpokládám tahat nebude, takže argument proč používat mp3, že zůstane víc baterie, padá. Ale není to nutný, k těm Sony je v balení kabel a můžou fungovat s ním i bez. A opravdu, jen asi dvoje či troje sluchátka na trhu maj použitelný ANC. Samozřejmě jsou to ty nejdražší...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 25, 2024 16:36

mike
myslim to vymackani peny, ja je pouzivam tak 2x - 3x vetsinou, ale kdyz mam cokoli v uchu tak se mi ucho silene masti, kdyz tam nic nemam tak se mi nemasti skoro vubec:D

nemohls to vedet, kdyby to erik nenapsal, nevite to furt:D ono uz jit na pohovor je masakr, tam vas lidi svlikaj kuze, snazi se na neco nachytat nehraji fer, cekaji nebo necekaji vyjednavani a ja cekam ferovku... umis/neumis. ne ze reknu neco uprimne a hned su HR vyrazena:D protoze na pohovorech se napul hraje divadlo. staci rict neco spatne a je fuk, co umis.


ty plavecky sem vyzkousela - z nesnesitelne kavarny se stalo misto na vydrzejni 30 minut, ne pohodlne, ale dalo se to prezit.

klasicky spunty rozhodne tlumi o dost lip, ale tohle ma tu vyhodu, ze by to slo dat jeste pod ty hlukovy sluchatka. meli i vetsi utlum ale ty my moc mackaly bryle, to neslo vydrzet mit na hlave, nebo to muzu mit do posilky a tak.

dromedaro
na spani je nechci, ale na spani na boku me tlaci i ty spunty. delaj se i nejaky antihlukovy podobne konstrukce jako ty plavaci, ale stoji tak 600+ a jeste sem nemela odvahu je vyzkouset.

fakt by casto stacilo, kdyby lidi nemeli svoji muziku nahlas aby byla slyset o 3 metry dal...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » čtv led 25, 2024 17:00

Mawenzi píše:kdyby to erik nenapsal, nevite to furt

Ty ses veřejně přiznala jako první, není to tak dlouho ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod DrZkaza » čtv led 25, 2024 21:51

Ani jsem nečekal, jak přínosné vlákno se z toho vyklube. Díky za všechny informace a osobní zpovědi, jak vidíte svět. Je to pro mě náhled do neznámého světa, který možná teď dokážu o něco lépe pochopit.

Ethericu a Mawenzi, máte můj osobní respekt, jak to zvládáte a jak dokážete fungovat.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » pát led 26, 2024 20:29

mike píše:Jedno to neni, zalezi, jak dobre hluk tlumi. Mezi penovyma jsou vyrazne rozdily, ale na tech to byva uvedeno. Ty, ktere pouzivam bezne, maji 28 dB, ty nejlepsi 39 dB. Rozdil je 11 dB, coz mozna nevypada az tak moc, ale jelikoz decibel je logarmitmicka jednotka, tak ty lepsi tlumi asi 13x vic. A realne je ten rozdil opravdu velky, kdyz nekdo vrta do zdi, tak s tema lepsima normalne spim, zatimco se standardnima nemam sanci.

Tak je fakt, že já z těch pěnových používal jen jedny, protože v lékárně jiné neměli. Byly to takové ty pěnové v papírových prohnutých krabičkách a držely tvar. Ale vydržely maximálně pár dnů. A pak jsem šel kolem jiné lékárny, chtěl jsem špunty do uší a ona vytáhla ty plavecké za 30Kč, tak jsem je vzal. No a zjistil jsem, že tlumí lépe než ty pěnové co jsem měl já. Tyhle plavecké mi třeba doma odhluční úplně vše, že nic neslyším z ulice. S těmi pěnovými jsem na pozadí, sice velmi slabě, ale slyšel zvuky ulice.

Ano, s těmi decibely jsem si hrál, že jsem měřil hlučnost na různých místech a různé zvuky a je to jak píšeš. Člověk by řek, že třeba rozdíl 5db je nic, ale je to znatelný rozdíl v intenzitě hluku.

mike píše:Mne prijde lepsi, kdyz o tom nevim, lip se vyspim ;-) Pouzivam je na spani vsude, musim, jelikoz jsem si vybudoval zavislost a bez nich spim spatne i kdyz je ticho.

Já naopak nemám rád, když nevím, co se kolem mě děje, takže třeba bych ani nechtěl nosit sluchátka s hudbou na ulici. Mám rád přehled o dění kolem sebe. A špunty v uších jsou mi nepohodlné, ale je to třeba menší zlo, než řeči dementních lidí ve vlaku. Ale jinak třeba absolutní ticho taky nemusím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » pát led 26, 2024 21:18

Mawenzi píše: doted sem byla "normalni, jen trochu divna a moc precitlivela a bezduvodne vztekla"

Tak ten vztek bezdůvodný není, jen už o tom důvodu nevíš.
Jestli máš na mysli divná, podle ostatních lidí, tak tím bych se netrápil, co říkají druzí. Rozumný člověk nic takového říkat nebude a ty ostatní si podle toho můžeš vyfiltrovat, že jsou to lidi, co nestojí za pozornost. Ale chápu, že tohle se snadno řekne, ale když je člověk takto nastavený, je to cesta, než se to změní.

Co jsem slyšel tak různě říkat jiné lidi s diagnózou (duševní), tak hodně lidi říkalo, že jim to i přineslo úlevu, že si ten svůj stav pojmenovali a vlastně díky tomu se i přestali obviňovat, že jsou neschopní, méněcenní atd, protože to prostě začali brát jako nemoc. Za chřipku se taky nikdo neobviňuje, že onemocněl. A navíc jim pak všechno začalo dávat smysl v jejich životě, proč jsou nebo byly věci tak, jak byly a to jim taky přineslo úlevu, smíření a odpuštění sobě samotnému.

Mawenzi píše:tam vas lidi svlikaj kuze, snazi se na neco nachytat nehraji fer, cekaji nebo necekaji vyjednavani a ja cekam ferovku... umis/neumis. ne ze reknu neco uprimne a hned su HR vyrazena:D protoze na pohovorech se napul hraje divadlo. staci rict neco spatne a je fuk, co umis.

Já si na základě této debaty o autismu něco četl a dočetl jsem se, že ona je to i charakteristika autistů, že prý neumí dělat nějaké podrazy nebo hrát hry, jak píšeš, ale že všechno říkají na rovinu. Jak sleduji YT kanál Jardy Duška, tak on tam má jednou za čas pořad Přicházíme v míru, kdy je tam s ním ještě jeden chlap, takový lidumil, který se věnuje autistům a jako hosty tam mají vždy nějaké autisty, kteří mluví o sobě, svém životě a o tom, čemu se věnují. Většinou nějaké umělecké činnosti a třeba obrazy mívají pěkné. A já si to právě občas pouštěl, protože to na mě mělo takový uklidňující účinek, že ti autisti na mě působili, že jsou takové čisté duše a to mi bylo sympatické .Dávám náhodný odkaz na jeden z dílů, kdyby tě to zajímalo: Přicházíme v míru - povídání nejen s autisty nejen o autismu
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » sob led 27, 2024 6:15

Dromedaro
dik za odkaz, mrknu.

Me ale je vzasade jedno, co si druzi lidi mysli, ale kdyz uz od skolky vidis, ze vsichni jsou blazni, jen ja jsem letadlo, a vnimas celej zivot, ze ses jinej, nez spolecnost, tak to je proste fakt. Paradoxne mam dost blizkych a pratel a kdyz jsem zjistila diagnozu, tak mi pulka z nich rekla, ze si to o me dokonce myslelo... :D kamaradka se me zeptala uplne prekvapena jakoze me to ani nikdy nenapadlo nad tim uvazovat ? :D ne, proc :D proste zijes v jinym svete, ale nevis v jakym, kdyz to neznas a je to pro tebe jen nejaky pojem bez kontextu.

jinak ano, je uleva, ze najednou ma vetsina veci vysvetleni, a clovek se ma od ceho odpichnout. Treba kdyz posloucham hudbu do sluchatek a soustredim se na ni, musim si dupat nebo kyvat hlavou, driv mi bylo zakazovany to delat a ja mela hrozny nutkani se vrtet a hybat a nemohla sem... tak ted to proste delam, protoze kdyz vim, ze je to soucast nejakyho uklidnovani mozku v situacich pro nej tezkych, tak proc se tomu vyhybat... ne ze si to dovolim v prazdnym kupe, ja si to dovolim vzdycky :D

a k tem plaveckym spuntum - oni vlastne tlumi docela spatne, ale tlumi dostatecne treba vysokej jecak zenske na konci autobusu, decka o 2 sedacky dal se sluchatkama tak, ze je slysim ke me... utlumi tyhle zvuky tesne nad hranou slysitelnosti, co me desne vadi a upozadi takovy prumerne neprijemny hluky, ale zaroven porad slysim huceni autobusu, zenska s jecakem projde, ale tak na hrane... to mi pri cestovani docela vyhovuje, a hlavne se mnohem lip nandavaji a vyndavaji, kdyz potrebuju zrovna komunikovat.

takze na cestovani, kde to neni "tak hrozny" jsou docela fajn, hlavne tolik netlaci do usi. Me to "totalni" ticho svym zpusobem vadi, su rada, kdyz neslysim lidi a tak, ale prijde mi neprirozeny neslyset treba to huceni autobusu :D ty penovy spunty sou nejlepsi na noc, protoze chrapace pomuze bud udusit, nebo zaspuntovat :D


DrZkaza
a mozna nekdy i pak jedince rozpoznat :D treba mezi znamymi a zbytecne treba v nekterych situacich netlacit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » sob led 27, 2024 9:24

K tomu co popisuješ. Není ten hluk od lidí, mluvení, hudba ze sluchátek atd. spíše způsobeno tvým vnímáním?
Jsem četl, že autisti často slyší věci hlasitěji nebo o dost blíže, než ve skutečnosti jsou. Jako jednou za čas se stane, ze trefím spoj, kde je vysoká koncentrace hlučných lidí, ale ne každý den nebo týden. A že by lidem řvala hudba ze sluchátek, s tím se taky moc nepotkávám . Zase nemůžeš chtít po ostatních lidech, aby se nechovali tak, jak je normální pro většinu lidí a byli tišší jak jeptišky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » sob led 27, 2024 9:50

Je to vnímáním... Normální člověk to buď neslyší, nebo dokáže vytěsnit což autista neumí. Prostě mozek autisty nedokáže upozadit nějakej vjem a nevnímat ho.
Mně vadí nabíječka jak píská i když je ve vedlejší místnosti. Slyšet zvuk elektřiny a vlastního srdce prej taky není normální. Takže všechno je to vinou kombinace autistickýho zpracování podnětů + přecitlivělosti na danej podnět. Nic víc v tom neni. Ale ne všichni autisti jsou takoví. Poznal jsem jich dost, i ty tzv nízkofunkční. Vedle mnoha bys mohl jet v tanku, střílet, nad hlavama by mohly lítat stíhačky a bylo by jim to fuk... Ne každej autista je přecitlivělej co se týče smyslovýho vnímání, ale je jich tak větší polovina, kteří nějakou formu hypersenzitivity maj.
Btw, do toho pořadu jsem byl taky zván, ale:
1) nevystojim Duška
2) nevystojim Prahu
3) nestojim o tento druh viditelnosti
.. Takže z toho nic nebylo. Jinak osvětových článků jsem napsal hodně, ale všechny jsou za paywallem někde, kde se hodně věcí změnilo a už bych byl nerad, kdyby to kdokoliv podporoval. Já to jinde publikovat nemůžu, bo jsem autorská práva prodal. Ale kolikrát jsem si říkal, založit blog nebo tak nějak a tam psát...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » sob led 27, 2024 15:30

dromedaro
ano, normalni clovek si ani neuvedomi nejaky hluk treba v mhd a pro me to je skoro jak na koncerte...

jinak zas treba kamoska, ta rika, ze zatimco ja su na vjemy hrozne precitlivela a vsechno vnimam mnohem zesileneji, ona je naopak uplne necitliva.

dneska ji nabizim vexty. mam rada jen fialovy a oramzovy, ty sou sladsi, bily a zluty sou kysely, ty rada nemam. a ona me rika, ze podle ni to nema zadnou chut, ze je to mdly vsechno stejne a nevyrazny, ze ona by si to ani nekoupila jako "sladkost" :D

proste zase zalesi jen, s kym se porovnavas. ale treba soustredit se s timhle v praci je peklo, kdyz v kanclu kazdej krici a neni ani normalne hlucnej, protoze nektery kolegyne si ani endokazou nastavit citlivost mikrofonu a resi to rvanim na meetingach do mikrofonu...

mit v mozku zesilovac je rozhodne nic moc. a to nemusi byt jen na zvuky, ale i na nesnesi mnoha veci na kuzi, na nesneseni dotyku...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » sob led 27, 2024 16:06

dromedaro
omlouvat bezohlednost tim, ze to nejake skupine lidi nevadi je porad bezohlednost. Zijeme vsichni ve stejnym svete a vsichni bysme meli mit stejnej narok na snahu druhych nepachat zbytecny skody.

Jenze lidi jsou lidi, pokud tatinek mlati dite bezduvodne a maminka si mysli, ze to je v poradku, je to urcite v poradku? to ze to mamince nevadi neznamena, ze to je treb pro to dite OK nebo ze to treba navadi sousedum... ale samozrejme, budeme tolerantni jen dokud to nebude omezovat nas... stylem ty se omezuj, ale po me to nechtej!
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » sob led 27, 2024 19:10

Nevím o jaké bezohlednosti mluvíš a proč do toho taháš týraní dětí. Bavíme se o situaci, kdy jiní lidé mluví v autobuse běžnou hlasitostí a někteří lidé mají ve sluchátkách hlasitost, kterou běžní lidé neslyší. To už můžeš rovnou říci, že když se někomu dělá při rychlé jízdě špatně, tak řidič je bezohledný, protože nejede 30km/h. Nehledě na to, že lidé v autobuse netuší, že tam sedí někdo, komu i běžný hovor zní jako křik a že sluchátka jsou pro něj na úrovni první řady na koncertě, protože slyší i nabíječku přes zeď.
Na jednu stranu chceš, aby ostatní brali ohled na tvoje fungování, ale sama moc ohled na to, že jiní fungují jinak, nebereš a chceš, aby se přizpůsobili tobě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Etheric » ned led 28, 2024 6:58

Nevim, jak to má Mawe, ale já su na 100% více tolerantní, než moje okolí...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » ned led 28, 2024 10:13

No prave, ty si myslis, ze lide maji byt ohleduplny jen kdyz vi, ze by to nekomu vadilo, ale podle me maji byt lide ohleduplni vzdycky, prave proto, ze by to nekomu mohlo vadit.

to je dost rozdil. ty budes ohleduplnej jen kdyz budes mit duvod, ale to pak tak uplne neni ohleduplnost, ze?

Ja ohled na ty lidi beru docela dost, asi mnohem vic, nez oni na me, mnohdy az zbytecne, protoze pro ne je to proste nedulezity, a sama se snazim chovat tak, abych nikoho neobtezovala, treba tim, ze si nepustim do usi hudbu na plny kule tak, aby to musela poslouchat pulka autobusu nebo si neposutim hudbu primo z mobilu. A to ze reknu, ze mi to vadi? to je jako neohleduplny cim? kdyz mi neco vadi, tak to samo o sobe neohleduplny neni, neohleduplny je, kdyz mi nekdo slapne na nohu, tak ja mu na ni slapnu zpet, to je neohleduplnost. To ze ti v mackanici nekdo slapne na nohu, to se proste stane a ohleduplnost je, ze ten clovek se jeste omluvi.

ne ze ti slapne na nohu a bude delat, jakoze nic. A v dnesnim svete si lidi slapou na nohy a delaji jakoze nic. To s ohleduplnosti proste nesouvisi, skoro nikdo ti nerekne promin, kdyz ti na tu nohu slapne.

PS: pro me je ten primer uplne stejnej, omlouvas neco, co z pohledu treti osoby je proste uplne mimo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » ned led 28, 2024 10:43

Mawenzi píše:No prave, ty si myslis, ze lide maji byt ohleduplny jen kdyz vi, ze by to nekomu vadilo, ale podle me maji byt lide ohleduplni vzdycky, prave proto, ze by to nekomu mohlo vadit.

Ale pro 95% lidí prostě běžný hovor a hudba v sluchátkách, kterou běžný člověk neslyší, obtěžující není a je to docela normální v prostředcích hromadné dopravy a v přepravních podmínkách není, že má být člověk ticho a nic neposlouchat. A v tomhle ohledu jsem proti tomu, aby se většina přizpůsobovala jednotlivcům. To je pak otázka na to, zda prostě nezvolit osobní dopravu nebo nosit sluchátka proti hluku. Stěžovat si, že se v hromadné dopravě lidí mezi sebou baví mi přijde stejně logické jako se odstěhovat do města a pak mi bude vadit, že je tam hluk. Navíc, pokud tam někdo pouští hudbu nahlas z mobilu, tak mu můžeš říci, že tě to obtěžuje a požádat, aby to vypnul nebo případně na to upozornit řidiče, který to má řešit.

Dál už k tomu asi nemám co říci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Mawenzi » ned led 28, 2024 12:50

dromedaro
co vim, tak tu hudbu ze sluchatek slysi i vetsina mych kamaradu, akorat jim to tolik nevadi... a nevim, ale taky podle me neni normalni aby si nekdo poustel hudbu tak, at ji slysi vsichni metr kolem a prislo mu to vporadku... jestli tobe prijde v poradku poslouchat hudbu tak, aby to slo z tvych sluchatek metr slyset, asi to o tobe taky neco znaci.

proto sou to snad sluchatka, ze to ma mit v uchu posluchac, a ne i nechteni posluchaci kolem. Ale proste kdyz nechapes pointu toho, v cem ta ohleduplnost lidska vezi, tak nema moc smysl se ti to snazit vysvetlit znova a znova.

rekla sem, ze neresim lidi, co se bavi, ale lidi, co rvou pres pulku autobusu a sou vylozene hlucni, predstav si to jako rozjivenou partu zenskejch po flamu, nebo partu pubertaku machrujici pred spoluzackou. Ne, to neni normalni hovor.

Pokud vsechno co napisu prekroutis, nevidim vubec vlastne smysl v teto debate jakkoli pokracovat.

Jinak vetsinou tem lidem rikam, ze me jejich hudba z mobilu obtezuje a at si to daji do sluchatek. vetsina lidi neudela nic. Jo, jednou sem nejakym deckam, co si pousteli nahlas kazetak v kupecku rekla, ze to obtezuje cestujici (stvalo to vsechny, ale nikdo nemel koule jim to rict), byli sprosti a neztlumili to... tak sem sla do chodbicky. Prisli za mnou, jeden otevrel dvere za jizdy a dalsi tri se me snazili narvat do otevrenjech dveri. nastesti uz vlak pribrzdoval v blansku ve stanici, takze me jen vykopli v male rychlosti na nastupiste. Jo, to si clovek fakt hlida, aby mel v kazde kapse 10 spuntu, v kazdym batohu a vsude. Nikdy se ti nestalo, ze si nic nezapomel doma, nebo sis neco neprendal z batohu a tak? ja su jen clovek, me se to jednou za par let bohuzel stane, ze treba zapomenu neco prendat nebo se mi vybije mp3 spatne dana do batohu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Autisticke vlakno

Příspěvekod Dromedaro » ned led 28, 2024 20:12

On je problém v tom, že jeden mluví o koze a druhý o voze. Proto jsem psal v jednom příspěvku, že se bavíme o situaci, kdy se někdo v autobuse baví normální hlasitostí a má sluchátka normálně. Ty jsi to nějak myslím nekomentovala, tak jsem usoudil, že ano, že se bavíme o této situaci. Ten křik nebo debata s hlasitostí na půl autobusu, to ano to s tebou souhlasím, že je bezohledné a také to nemám rád. Ale asi nemá smysl se dohadovat o takové hlouposti.

Mawenzi píše:Prisli za mnou, jeden otevrel dvere za jizdy a dalsi tri se me snazili narvat do otevrenjech dveri. nastesti uz vlak pribrzdoval v blansku ve stanici, takze me jen vykopli v male rychlosti na nastupiste.

To jako vážně? A volala jsi policisty nebo něco? To bych teda řešil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví