Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 8:37

Bohužel mám rozsypanou spodní část aparátu, kyčle, plotýnky, nedrží to sviňa na místě a ikdyž se šetřím, co týden to vylítne.... Pomalu se smiřuju s tím, že už nebudu moct běhat či chodit 50km+, dokonce je možný, že i 10km úplně bez batohu bude dost na bolest. Pohyb na kole mi bohužel taky nedělá na tuhle část aparátu vůbec dobře. Tzn dost možná už nebudu moct dělat to, co jsem doteď dělal, čím jsem žil a co mě bavilo. Sedět doma nemůžu, potřebuju nějaký aktivity venku, jinak to fakt bude zralý jít se o půlnoci vykoupat, doplavat doprostřed přehrady s pistolí v zubech, ať je to jistý .....

Otázka zní: jaký sporty či outdoorový aktivity (nemyslím šachy v parku a podobně) nevadí na tuto část pohybového aparátu?
Náročnost, ať už finanční, časová nebo jakákoliv jiná nerozhoduje.
Nebezpečný to taky může být jak chce, čím víc, tím líp. Jde o to, co se dá dělat, když je spodek pohybového aparátu v hajzlu, ale zbytek ještě drží. Napadá mě snad jen rogalo nebo tak něco, tam by to mělo být v pohodě, pokud si tedy nevyhodim plotýnku při přistání....
Budu vděčný za všechny tipy, co se dá s tímto zdravotním problémem provozovat. Díky

Edit: seznam budu průběžně doplňovat o aktivity, které s tím provozovat jde bez bolestí a potíží. Zatím mám:

Střelba

Handbike

Elektro koloběžka (ok, není to sport v pravým slova smyslu, ale v přírodě se na tom dá taky jezdit, lepší než být doma)

Plavání, v kombinaci s elektro koloběžkou super plán na léto.
Naposledy upravil Etheric dne pát čer 30, 2023 5:34, celkově upraveno 2
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod ntz » pon čer 19, 2023 8:42

potapeni (napr.) .. bracha se potapi, krasna to cinnost ..

jinak lidi, co to s vama je .. smutne, nejsi prvni, je vas tolik ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 9:02

No já nevím, při potápění se ten spodek taky dost zapojuje. Sice na tebe nepůsobí gravitace, ale voda taky vytváří odpor, když kopeš ploutvema. To si nejsu jíst, jestli by zrovna tenhle pohyb nevadil, když vadí i šlapání na kole.. Potápění u nás učí, nebo aspoň učili v bazénu. Jak po renovaci, nevim. Jinak nikde v okolí není kde a dál se nemám jak dostat tam a zpět.
Ale díky za tip, můžu zkusit zapátrat, případně zkusit plavat, jestli to bude ok nebo ne. Ideální by byla nějaká aktivita, kde se tahle část aparátu nezapojuje, jenže to je která?? :-k

Nevim, co to se mnou je. Prostě se to rozsypalo. 32 let to drželo, už nedrží. Čím to? Asi časem. Může mít vliv i to, že jsem dvakrát málem umrznul, jednou sletěl ze schodů, jinak nebyl žádnej vážnější úraz nebo tak nějak, regeneraci po sportu jsem též nezanedbával, výživu taky ne, držení těla OK, pohyb OK, tedy určitě jsem si to nezpůsobil nějakým blbým, opakovaným pohybem či držením těla.. Stáří, těžkej život, možná genetika, možná k tomu přispěly i moje tiky a mimovolný pohyby, těžko říct, tak či onak, výsledek je stejnej, mám po ptákách, respektive po současných zájmech. Po všech, do posledního. Potřebuju nějakej novej zájem, nutně. Případně dokud to ještě trochu drží, zkusit nějakou šílenost. Cokoliv, co mi pomůže cítit se líp, co mě zaměstná, vyplní volnej čas.... Nemusí to asi ani nijak extra bavit, hlavně když to s tím pohybovým aparátem půjde provozovat...

Fakt nevim co. Jak se dívám okolo... Nedaleko od nás maj takový lodě, je to jak surf se stožárem a plachtou, to se mi líbilo, ale těch rotačních pohybů tam je moc. I ten paddle board či jak se to jmenuje. Ostatní vodní věci vyžadují pohyby, který nemůžu, nebo třeba vodní skůtr zas má sed a nárazy, navíc nikde v okolí není kde na tom drandit.
Nedaleko je i střelnice - můžu střílet na disky. Tohle určitě s mým zdravotním problémem půjde, ale ta zbraň váží hodně, taky to neni lehký, nejde to rozhodně dělat celý dopoledne... Ale jo, pro zpestření mám první věc, kterou můžu - střelba.

Pak tu lidi na různých věcech lítají, to by taky mohlo jít. Jinak jsem si v okolí nevšiml žádný jiný aktivity, ale určitě jsem něco přehlíd, bo jsem nikdy takto cíleně nepátral, znám jen to, co vídám.
Naposledy upravil Etheric dne pon čer 19, 2023 9:28, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod irem » pon čer 19, 2023 9:28

Nektere plavecke styly (bez pistole v zubech), kajak, handbike, mozna hipoterapie?
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 9:45

Díky. Některý plavání možná může být ok, ale kajak určitě ne - ta pozice v něm, pohyby do boků, to je teď nově problém.

Handbike mě napadl taky. Vyměnit svoje sezónu starý karbonový MTB za handbike. Byl bych velmi nerad, dal jsem za to kolo tolik peněz a ani si ho pořádně neužil.... ale když to jinak nepůjde, vyměním kola.

Koně u nás maj, jako dítě jsem jezdil, no teď si nedovedu představit pohyb v sedle aniž by někde u pánve, v kyčli a těch plotýnkách nekřuplo.

Ještě mě napadla elektro koloběžka, ta by byla OK, jenže na tu výkonnější na výlety už je potřeba řidičák, který nedostanu, páč jsem zdravotně nezpůsobilý k řízení motorových vozidel, takže smůla. Benga po tom jdou, tresty jsou drakonický.

Dál Segway. Na ten našetřit by stálo dlouhý roky. Jestli to jde legálně řídit bez papírů však nevim.

Nebo nějaký jiný vozítko, kde se nesedí a není na to potřeba ŘP? Jsou takový? Když nemůžu po svých, že bych se vezl. Ale vestoje nebo vleže.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Lipon » pon čer 19, 2023 10:16

co resp. kde ti nedělá kolo dobře?
nárazy, zabírání nohama, když při tom zapojuješ svaly v kříží?
existujou lehokola, i odpružený, kamarád na něm jezdí, docela dost, už si ho docela vytunil

plavání je taky fajn, nemusíš hned dělat motýlka a kraulový sprinty, klidně pomalejší, ale stylově správně
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 10:41

Vadí šlapání, i na správně seřízeným kole, kde se pánev "nepřesýpá". Je přitom úplně jedno, zda to drtim do kopce, nebo šlapu "z nudy" pomalu naprázdno při dlouhým sjezdu, na zátěži vůbec nezáleží, prostě vadí ten pohyb jako takovej, vadí i ten posed na kole (a všem kde se takto sedí) a vadí to i v klidu bez zátěže. Takže novej problém je pozice sedu na kole a šlapací pohyb. Což je na všech běžných kolech stejný, i celopéro, i elektro. Jediná možnost je být na kole v jiný pozici než v sedě a nerotovat nohama, ale rukama.

No, su z toho celkem dost v prdeli psychicky :cry:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod pavproch » pon čer 19, 2023 11:24

Etheric píše: Pak tu lidi na různých věcech lítají.


Nezávidím tu situaci, když zdraví omezuje (to znám), to je na levačku.
K tomu lítání (paraglide, rogallo...) = neznám nikoho kdo tyhlety sporty provozuje, aby se přitom (dříve nebo později) nezrakvil. Teda vlastně znám !jednoho! človíčka, co už mnoho let lítá na rogallu a ešče přistání na stromech/držkopád neměl, ale... nedoporučuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 11:28

Mně je vážně úplně jedno, jestli se na tom zabiju nebo ne. To už tak bývá, když přijdeš o všechny zájmy a radosti a máš celkem beznadějný vyhlídky. Z toho lítání bych aspoň radost měl. A měl bych radost i z faktu, že když se něco nepovede, zemřu. Taková zábava s případným bonusem, že po letu už bude věčný klid...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Lipon » pon čer 19, 2023 12:42

tak se podívej na to LEHOKOLO, napůl sedíš napůl ležíš, ten kamarád na to přešel i kvůli problémům se zády a posedem na normálním kole
musel by sis zvyknout na jiný styl jízdy
dej si to googlu, vyjede ti o tom dost informací
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » pon čer 19, 2023 13:00

Etheric píše:Nevim, co to se mnou je. Prostě se to rozsypalo. 32 let to drželo, už nedrží. Čím to? Asi časem. Může mít vliv i to, že jsem dvakrát málem umrznul, jednou sletěl ze schodů, jinak nebyl žádnej vážnější úraz nebo tak nějak, regeneraci po sportu jsem též nezanedbával, výživu taky ne, držení těla OK, pohyb OK, tedy určitě jsem si to nezpůsobil nějakým blbým, opakovaným pohybem či držením těla.. Stáří, těžkej život, možná genetika, možná k tomu přispěly i moje tiky a mimovolný pohyby, těžko říct, tak či onak
Ja TI nevim, co se tyce pricin, misto ruznych vymyslu a vymluv na ruzne veci bych v prvni rade - pripominam, soudim vyhradne podle Tvych prispevku na OF, jak si je pamatuji - hledal pricinu ve dvou oblastech:

1) soustavne pretezovani sveho tela na hrane jeho moznostia casto az za ni; Ty Tvoje hodne caste a opakovane 50+ (i 70+) km "tury", skoro denne; neco podobneho ted s bikem.

2) Na zacatku, jak jsi se prihlasil do OF, jsi psal, jak v praci nahazujes denne xx tun tezkych balicku na stroj. Pri Tve vaze a asi i stavbe tela to nejspise uplne prospesne nebylo.

Uz tyto dve veci by mohly stacit.

No a co se tyce budoucnosti, tak misto okamziteho presednuti na jine spolehlive niceni telo, resp. casti, ktere jeste nejsou uplne zhuntovane bych na Tvem miste spise zkusil zjistit, jestli Tve problemy jsou uz trvale a nijak neresitelne. Pricemz jako reseni beru i moznost cileneho posilovani urcitych svalu, ktere by dokazaly castecne nahradit i funkci ponicenych casti - neco jako u kolena. Mozna bys mohl byt prekvapeny, ze Tve problemy se do jiste miry resit daji. Upozornuji - netvrdim to, jen Ti doporucuji toto zjistit.

Potom sporty - nevim, jestli nekde kolem Tebe ta moznost je, ale napriklad veslovani. Tam sice ohybas nohy, ale spise jen kvuli pohybovani trupem. Jen nevim, jak by se Tve kycle stavely k tomu posezu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod ntz » pon čer 19, 2023 13:29

souhlasim s @apukou .. nehazet flintu do zita, zjistit co je potreba zmenit, aby jsi mohl fungovat a dal pak to delat .. ja nechci nikoho poucovat o spravne zivotosprave a vubec zivotnim stylu, neco jsem si ale prosel a moje zkusenost zni - pristupovat ke svemu telu s respektem ale nevzdat to ..

ps. ja jsem taky napr. po svem skoro az zazracnem ztloustnuti, operaci kolene a kotniku musel zacit cvicit kompenzacni cviky abych nemusel prestat s tenisem .. to vis ze to bolelo a boli to furt ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 13:48

apuka píše:1) soustavne pretezovani sveho tela na hrane jeho moznostia casto az za ni; Ty Tvoje hodne caste a opakovane 50+ (i 70+) km "tury", skoro denne; neco podobneho ted s bikem.

2) Na zacatku, jak jsi se prihlasil do OF, jsi psal, jak v praci nahazujes denne xx tun tezkych balicku na stroj. Pri Tve vaze a asi i stavbe tela to nejspise uplne prospesne nebylo.

Ačkoliv ti to mohlo znít jako denně či skoro denně, čas na regeneraci tam byl. Nechápu kde vidíš podobnost s bikem, jezdím málo, střídám druhy pohybu a ne, není to denně výkon.

Měl jsem těžkou práci, ta tomu určitě nepřidala, ale už 3 roky fyzicky nepracuju.

apuka píše:zjistit, jestli Tve problemy jsou uz trvale a nijak neresitelne.

Jen nevim, jak by se Tve kycle stavely k tomu posezu.

Řeším. Proběhne kolečko po doktorech. Bohužel je to celý úplně rozsypaný a nedrží to. Svaly okolo oslabený nejsou. Prostě v sobě nedrží klouby a spoje, celej spodek je rozsypanej. Su zvědav, co na to doktoři, jestli to podle nich má nějaký řešení.

Ten posez by vadil i v klidu tak sedět..

ntz píše:zjistit co je potreba zmenit, aby jsi mohl fungovat a dal pak to delat ..

Teď už nic, když je to zničený. Jedině to nějak opravit a ne, tohle se cvičením neopraví. Celej spodek je rozsypanej, ne jen třeba jedna kyčel nebo tak..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2023 14:27

Etheric píše:Řeším. Proběhne kolečko po doktorech. ... Su zvědav, co na to doktoři, jestli to podle nich má nějaký řešení.

Fajn. Timhle je potreba zacit a az pak resit, co dal. Doktori, fyzioterapeuti, rehabilitace. Spousta problemu je resitelna, akorat to neni hned a da to nejakou praci. Muzes si dat za cil, ze se das dohromady. Jsi mlady, sance by mely byt slusne. Chce se to uklidnit a postupovat racionalne, svet nekonci.

Ac je to k nevire, tak musim souhlasit s apukou (a ntz) ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 14:37

Na rentgenu by mělo být vidět víc, respektive v jakým je to stavu. Z běžnýho vyšetření bez pomoci přístrojů vim jen to, že klouby a plotýnky a já nevimco dalšího tam je nedrží pokupě, přičemž svaly který to drží jsou v pořádku, což teda vim i bez toho vyšetření. Víc bude muset ukázat prosvícení. Ortoped a rentgen, čekací lhůta až opadá listí z dubu. Navíc tu nikde v dosahu není sportovní ortoped a sám někam do Brna nebo tak dojíždět nedokážu. Tak bude muset prozatím stačit vyšetření u normálního ortopeda, tam se aspoň dozvím, v jakým přesně to je stavu a jestli se s tím dá ještě něco dělat. Každopádně léto doma nevydržím, to nezvládnu. A nějaký dlouhý rehabilitace, na to moje psychika nemá. Dá extrémní práce vůbec dokázat fungovat kvůli svým psychickým potížím, není kapacita řešit ještě tělo...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2023 14:44

Kdo ti teda udelal tuhle diagnozu? Jestli leto doma nezvladnes, tak misto toho muzes jezdit k orotopedum. Hledej nejakeho dobreho sportovniho a kdyz si priplatis, tak by to mohlo byt rychleji.

A nedelej pavprocha a nevymyslej, proc neco nejde. Mas problem, ktery je pro tebe zasadni, tak se zamer na jeho reseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 14:56

Nevím jak se ta profese jmenuje. Člověk, který ti nahodí zpět všechny tyhle vyhozený části těla. To bohužel třeba můj OL neumí, na chirdě to též neumí, ani místní ortopedi to neumí. Tenhle borec jo. Ale to mi neřekl nic novýho, toho jsem si všiml taky...

Mike..... Já nezvládnu jet 2h vlakem sám, aniž bych neměl záchvat. Pobyt a pohyb ve velkým městě už vůbec nezvládnu. Jakýkoliv cestování, třeba do toho Brna, je zcela vyloučeno. Bohužel. A na to, abych si platil sportovního ortopeda a ještě asistenta, kterej se mnou bude jezdit (toho najít je těžší, než najít dobrýho sportovního ortopeda), fakt nemám ani kdybych prodal to kolo a všechno, co nutně nepotřebuju k žití
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2023 15:00

NA jednu stranu tady premyslis o letani na rogalu, coz je IMO naprosta magorina a vyzaduje spoustu vycviku a jezdeni za nim (o financich ani nemluve), a na druhou je problem jet do Brna? Pripadne sehnat nekoho, kdo pojede s tebou? Mozna by sis mel trochu srovnat priority.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 15:18

Kdo říká, že to rogalo nemůžu mít "za flašku" a na nějakým krásně dostupným místě ;)
Můžu "rovnat priority" jak chcu a hovno to platný v tomto případě... Létání mi záchvaty nezpůsobuje, běžný cestování jo. A pohyb ve velkým městě, to je úplně hotovo, tolik světel, hluku, provozu, lidí, tohle můj mozek vůbec nedává a okamžitě se odpojuje, ztrácím kontrolu nad tělem.....

Problém jet do jakýhokoliv většího města je extrémní a stejně tak extrémní problém je najít někoho, kdo pojede se mnou. Jedině placený asistent. A na to peníze nemám. Ikdybych měl, najít ho tu je též extrémní problém
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2023 15:22

Kdo rika, ze nemuzes mit "za flasku" nekoho, kdo s tebou pojede do Brna? Muze te zavest autem primo k ordinaci. Potrebujes dobre zakladni vysetreni a pak se ukaze, co dal.

Kdo chce, hleda zpusoby, kdo nechce, hleda duvody.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2023 15:26

Etheric píše:Otázka zní: jaký sporty či outdoorový aktivity (nemyslím šachy v parku a podobně) nevadí na tuto část pohybového aparátu?

plavani, lezeni, nordicwalking. Ti opravuji pater.
sezen si razovou vlnu a chod na ni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 15:30

mike píše:Kdo chce, hleda zpusoby, kdo nechce, hleda duvody.

S touto hláškou jdi se vší úctou do patřičných míst. Nelze ji aplikovat vždy a na všechny. Já hledám způsoby, ale nacházím samý důvody, proč to nejde. Většina z nich má původ v mém zdravotním omezení a s tím nehnu.
mike píše:Kdo rika, ze nemuzes mit "za flasku" nekoho, kdo s tebou pojede do Brna? Muze te zavest autem primo k ordinaci.

Neznám nikoho takového. A cestovat autem do Brna už vůbec. Auto je horší než co jinýho, 100% jistota záchvatu. A když už se mi podaří tam dopravit, budu ve stavu, že nebudu schopen jakkoliv spolupracovat. A ještě mám nějak zvládnout cestu zpět? Je vidět, že nemáš tušení, jak mě moje zdravotní omezení opravdu omezuje...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2023 15:33

Ne, nemam, proto bys ty mel hledat zpusob, jak to udelat. Priorita je napravit svuj aktualni problem a na to potrebujes pro zacatek vysetreni od dobreho ortopeda. Premyslej, jak to zaridit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 15:33

booze píše:plavani, lezeni, nordicwalking. Ti opravuji pater.
sezen si razovou vlnu a chod na ni.

Plavání budiž, lezení určitě ne - stačí vychýlit nohu do boku a kloub je venku. Potřebuju právě něco, při čemž nebudu dělat právě tyhle pohyby, co vadí.
Rázovou vlnu? To je co, prosimtě? Jestli nějaká srandička, tak na ty tu vážně není místo...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 15:35

mike píše:vysetreni od dobreho ortopeda. Premyslej, jak to zaridit.

Možnosti jsou následující - vyšetření u neznámého, obyčejného ortopeda s dlouhou čekací dobou. Tečka. Jiný možnosti vzhledem k dalším okolnostem nejsou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2023 15:44

razova vlna https://www.orp.cz/clanky-rubrika/jak-f ... zova-vlna/
a pak je jeste nejaka elektrina pres polstarek a to taky dobre funguje. Nooo a hlavne nebrecet a kdyz uz brecet tak u doktora a prednostne se myslim berou bolestive stavy.
Kdyz rikam lezeni, tak lezeni. Mohl bych popisovat, co vsechno mi je, jak me to boli a co ja vim, co jeste vsechno. Nemam pulku kycelniho kloubu, noha mi vyskakuje, ze nekdy mi vyleti i slzy, ale nebrecim. Lezeni ti pomuze posilit vnitrni strom svalu, ktere nejdou videt a zacnes chodit a vsechno delat jinak.

Jinak muzes brecet, davat si leky a brecet a jezdit brecet k doktorovi, ktery te ma v 3,14ci a da ti antidepresiva a leky na bolest.

ted nic nedelej nech to odpocinout a pak zacni procvicovani.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 16:00

booze píše:Kdyz rikam lezeni, tak lezeni.

Jinak muzes brecet, davat si leky a brecet a jezdit brecet k doktorovi, ktery te ma v 3,14ci a da ti antidepresiva a leky na bolest.

Jakože mám dělat něco, při čem mi jistě vyletí kloub do pár minut?? Potřebuju něco, při čem mi to dělat nebude.

AD ani z donucení, nefungují, nadělají akorát škodu, nežádoucí účinky jsou šílený a žádoucí nulový.

Koukám na rázovou vlnu. S mými přecitlivělými smysly a synestezií naprosto nemyslitelný tohle podstoupit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2023 16:19

jeste si to ani nevyzkousel a uz to nejde a je to nemyslitelne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod apuka » pon čer 19, 2023 16:31

@Etheric:Lezeni napadlo i mne. Tam to neni, jak si Ty predstavujes. S prominutim, kdyby Ti "vypadavala" noha pri kazdem vychyleni, to bys jen lezel v posteli. Booze ma pravdu, tim lezenim neskutecne dokazes pracovat s telem - ja to vidim na manzelce. Cely zivot problemy s pateri, pohyblivost tela, kloubu priserna (uz na zakladce ji dali trojku z telocviku kvuli kotoulu, ktery jednoduse nedokazala udelat) - a po nejake dobe lezeni se najednou narovnala (sice ne uplne, ale velic eviditelne). Proste ty skryte svaly.
A ne, u lezeni Ti nebudou vypadavat klouby - jen si nesmis davat nesmyslne cile, ze musis byt nahore co nejrychleji, co nejtezsi casy, atd. Hlavne ne hned na zacatku. Jen si zajit na stenu (nebo klidne si udelat "lezeckou stenu" nekde u domu - na kolejich jsem mel souseda, ktery cvicil lezeni na okne, radiatoru a garnizi...) a pomalu lezt, zkouset. Ale delat pomale pohyby, kym se nezesilni svaly. Takove, o kterych jsi v zivote neslysel. Na to nepotrebujes ani jisteni, max. nejakou "bouldermatku" (ve Tvem pripade naprosto staci stara matrace, kdyz nepujdes pet metru nad zem).

Potom co by TI mohlo pomoci spevnit (to rozhozene) telo, je lecebni eurytmie. Moc lidi ji ale v CR nedela - ale tam bys mel docela slusnou pravdepodobnost, ze by se povedlo domluvit na dojizdeni terapeuta, oni se casto zameruji i na postizene (hlavne s psychickymi problemy) lidi. Jen se musis oprostit od toho, pokud nekde najdes neco o zpusobu jejiho vzniku a nejakych poznamek smerem k jejimu zakladateli.
Etheric píše:Nevím jak se ta profese jmenuje. Člověk, který ti nahodí zpět všechny tyhle vyhozený části těla.
Chiropraktik. TJ. nekdo, podle PP sarlatan :wink:.
Potom by bylo lepsi se dostat k rehabilitacnimu lekari misto ortopeda - ale ten zase muze udelat to prvni vysetreni a zjistit stav. I kdyz...ti dobri rehabilitaci (dokonce staci i sestry/bratri), kteri to "maji v rukou" Ti Tvuj stav lepe reknou kdyz se na Tebe kouknou, trochu ohmataji nez co ortoped zjisti na RTG. Ale najit dobreho neni o nic jednodussi jako dobreho ortopeda. Navic, cekaci doby taky nejsou o nic kratsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sporty vhodné pro lidi s rozsypaným pohybovým aparátem

Příspěvekod Etheric » pon čer 19, 2023 16:50

@booze: hele, viděl jsem, jak se leze. Jenže mně teď stačí dát nohu přes nohu, aby něco vylítlo. Bohužel.
A rázová vlna je fakt nemyslitelná, nejde to a nepůjde to. Synestezie.... Ty zvuk slyšíš, já ho vidím. Ty vidíš barvy, já je slyším. Vnímání vibrací a těchto věcí je naprosto šílený, co to dělá s mozkem.... Holt nejsu "normální", mám jiný vnímání a to je dost problém. Respektive to způsobuje přetížení mozku a následný záchvat, kdy vůbec nemám kontrolu nad svým tělem. A to kurefsky bolí, můžu si přitom i ublížit...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Další

Zpět na Outdoor a zdraví