Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv dub 9, 2020 10:35

Mas ten obrazek spatne - dve veci jsou nespravne. Koledujici ma mit rousku a ten kosik by mel byt pod tou vystrcenou prdeli, at tam muze primo spadnout "odmena" :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod Lipon » čtv dub 9, 2020 11:27

ad výše zmiňovaný rozpor nařízení a tiskových zpráv ohledně roušek v přírodě
píše o tom i Česká.justice.cz

vypadá to, že úmysl byl vypustit povinnost roušek v přírodě, ale nepovedlo se jim to vtělit do předpisu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » čtv dub 9, 2020 11:45

Junior si to teda z UK nepřivezl, je v oukeji, stěhuju sa dom. Hoooray! :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » čtv dub 9, 2020 12:08

Jak to teda je s jízdou Pindicou pod kopec, abych se dostal do přírody? Můžu nebo nemůžu? ](*,)


Vláda také dosud neomezila:
pobyt v přírodě nebo parcích,
cesty zpět do místa svého bydliště,
•pořádání a účast na pohřbech.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... omaci_brzy
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » čtv dub 9, 2020 12:23

Z přírody dom cestovat můžeš. Za účelem výletu do přírody nikoliv... Ty český výklady... Pak aby se v tom prase vyznalo. Například nezletilej může pít a kouřit, nesmí mu to ale nikdo prodat ani nebo poskytnout. Takže z toho vyplývá, že když si nezletilec vymoštuje jablka a udělá jablečný víno, může se zcela legálně ožrat... Velká část českých zákonů je interpretována dost nešťastně.

Co když půjdu pěšky tam a zpět pak pojedu busem? To je cesta domů... Je to legální nebo ne?

Klidně to poruším, musim jet 5x týdně plným mhd do práce, ale na výlet skoroprázdnym busem nesmím? No teda jako.......
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8103
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Krysha » čtv dub 9, 2020 12:48

Lipon píše:ad výše zmiňovaný rozpor nařízení a tiskových zpráv ohledně roušek v přírodě...


To asi vysvětluje, proč na cyklostezce kolem Bečvy potkávám většinu lidí bez roušek :roll:
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv dub 9, 2020 14:31

pavproch píše:Junior si to teda z UK nepřivezl, je v oukeji, stěhuju sa dom. Hoooray! :twisted:
To vis, ze je mlady, muze mit nakazu bez priznaku a za v tom pripade 14 dnu neznamena konec mozneho prenosu na jineho? :wink:
To jen, aby ses tak moc neradoval, kdyz uz Te ty Travellunche (ve srovnani s 3/4) nepresvedcili zustat :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » čtv dub 9, 2020 17:35

Sic mi bydlení 14d ve firmě nic zlého neudělalo, pěju si fčíl spolu s Motley Crue Home, Sweet Home
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod Lipon » čtv dub 9, 2020 21:02

PP - samozřejmě, že Pindicou pod kopec můžeš (a v Pindici můžeš sundat náhubek :D )

zdroj zde - nařízení Ministerstva zdravotnictví - čl. I. odst. 3, vč. konce odstavce - "... včetně cesty za účelem tohoto sportování ..."
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2020 21:53

Etheric píše:Nj, holt to vnímám jinak, bohužel to slovy nedokážu uspokojivě vyjádřit. Ne tak, aby to vyznělo, jak chci..

Mozna jsem to nenapsal jasne, ale u tebe to beru, mas jinak zadratovany mozek. Tj. ciste vyrobni a neodstranitelna vada ;-) U jinych je to ovsem vada charakteru.

BTW, od ted nemusis nosit rousku, mas vyjimku. Ale stejne bych to delal (rozumne jako doted), jinak ti lidi budou nadavat ;-)

Jinak to ale i ty muzes brat jako trenink do budoucna. Muze se ti stat a je to celkem pravdepodobne, ze se dostanes do situace, kdy ven proste nebudes moct jit. Blbe slapnes, vyvalis si kotnik, v horsim pripade si zlomis nohu a pak to hned mas aspon 3 mesice. Nebo jiny necekany zdravotni problem. Kdyz to nedavas ted, par tydnu a nejake moznosti mas, co bys delal v takove situaci?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát dub 10, 2020 5:00

autisté chápou, proč musí nosit roušku, stokrát a znova - ti bez mentálního postižení to chápou, všichni do jednoho
Nechápou to lidé s mentálním postižením, ti by měli, kua, dostat úlevu, protože jim to nevysvětlíš.
Na mě se ta vyjímka stejně nevztahuje, su "vysokofunkční"

Neplést situace způsobený různou událostí. Bejt doma proti svý vůli díky nařízení vlády je úplně jiný, než když musíš bejt doma kvůli tomu, že si vyvalíš nohu..
To je asi jako když ti umře holka následkem stáří/dlouhý nemoci vs když ju někdo znásilní a zavraždí. Zůstaneš sám v obou případech, ale co bude víc bolet?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8103
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 10, 2020 5:56

Já se na to dívám tak, že v podstatě se nic moc neděje. Není hlad, nerabuje se, stát poskytuje podporu, obchody jsou zásobované, zdravotnictví funguje. Celé je to o tom, že většina lidí špatně zvládá jakýkoliv odklon od svého životního standartu a pohodlí nebo se s těmi situacemi neumí vyrovnávat. O tom to je. Pár týdnů v troše nepohodlí, jako je nošení roušek, omezení pohybu a kontaktu s rodinou a lidi remcají, hroutí se, panikaří, vztekají. A to krajinou netáhnou vraždící a znásilňující armády, z nebe se nesypou bomby, není hlad a zima, lidi neumírají na ulicích, protože je nemá kdo ošetřit. To by mě zajímalo, co by tihle lidi dělali v této situaci, se kterou se museli vyrovnávat lidé pár generací před námi.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4377
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Koronavirus

Příspěvekod Olchor » pát dub 10, 2020 6:55

Naprostý souhlas. Lidi jsou silně zhýčkaný a rozežraný, každé malé nepohodlí je rozhodí. Velkou měrou za to můžou media, která každý problém hrozně zveličí. Korona má i svoje pozitiva -je to třeba i dobrý tréning na případnou další pandemii, která by nemusela být tak hodná, jak teď.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » pát dub 10, 2020 7:02

Dromedaro píše:Není hlad, nerabuje se, stát poskytuje podporu, obchody jsou zásobované, zdravotnictví funguje.

Zatím ano ... :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8103
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » pát dub 10, 2020 11:42

@Lipon: kuju, to sem potřeboval vědět.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát dub 10, 2020 17:21

@Dromedaro, Olchor: jj, to je ono.

Etheric píše:Nechápou to lidé s mentálním postižením, ti by měli, kua, dostat úlevu, protože jim to nevysvětlíš.

No vsak ji taky dostali. Jestli se tyka nebo netyka tebe netusim, podrobnosti jsem nezkoumal, on to byl spis vtip ;-)

Etheric píše:Neplést situace způsobený různou událostí. Bejt doma proti svý vůli díky nařízení vlády je úplně jiný, než když musíš bejt doma kvůli tomu, že si vyvalíš nohu..

Jelikoz jsem zazil oboji a to nekolikrat, tak muzu porovnat. To druhe je nesrovnatelne horsi. Protoze jsem si to zpusobil sam a mohl se tomu vyhnout. Poprve, kdyz jsem si zlomil kotnik, to nebylo tak spatne, protoze tam neslo o vedomou chybu, ale spis o vyvrcholeni letiteho vyvoje, kdy me sebevedomi v horach postupne prerostlo me zkusenosti a byla jen otazka casu, kdy se neco stane. Pad v Dolomitech byl ale jine kafe. Tam jsem vedome udelal nekolik chyb a dobre vedel, ze riskuju. Dokonce jsem se i vratil, ale pak to zas otocil zpatky. Byl jsem na sebe fakt nasrany a jsem jeste ted, kdyz si na to vzpomenu (je to vic nez 3 roky). Uz jen proto, jak malo chybelo a mohlo to dopadnout spatne (pater...).

Virus je uplne neco jineho. Prirodni katastrofa, kterou jsem nemohl nijak ovlivnit, ktera proste prisla a musime ji nejak prezit. Narizeni vlady mne nijak extra neomezuji a tam, kde ano, mi to dava smysl. Bojim se spis opacneho vyvoje, vlada chaotu a diletantu se ridi podle nalad na fejskubu a ty se meni. Na zacatku to tezke podcenili, omezeni prisla pozde (mohli jsme na tom byt o dost lip), takze fejsbuk volal po restrikcich. Ted se to ale otaci, lidi toho zacinaji mit dost a nechapou, proc by to melo pokracovat, kdyz jsme na tom relativne dobre. Jenze my jsme na tom dobre prave diky restrikcim, efekt se zacina projevovat teprve ted. Pokud se ale na to zacne kaslat, tak se to zas otoci, blbe je, ze jakakoliv zmena se projevi se zpozdenim 2 - 3 tydny a pak uz je pozde. Vetsina lidi nechape exponencialu, te rozumi jen matematici a cast programatoru. Patrim k nim, protoze delam veci, kde se s ni setkavam. Exponenciala je brutalni sila, proti ktere nema nikdo sanci (takovy John Wick mezi funkcema, Baba Jaga ;-)). Neda se s ni bojovat, da se ji jen vyhnout. O coz se prave snazime, ale staci mala chyba a ona se zas chytne. BTW, neprolomitelnost sifrovani je postavena prave na exponenciale a veskere pokusy o prolomeni jsou snaha se ji vyhnout.

Co by mi vadilo je treba francouzsky pristup (kde to podcenili hodne a ted nevi, jak z toho). Ven jen na hodinu a s bumazkou, kde je napsany duvod a neni jich moc, proc jdes ven a kontroluji to policajti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » pát dub 10, 2020 19:07

mike píše:Vetsina lidi nechape exponencialu, te rozumi jen matematici a cast programatoru......

Exponenciala je brutalni sila, proti ktere nema nikdo sanci (takovy John Wick mezi funkcema, Baba Jaga ;-)). Neda se s ni bojovat, da se ji jen vyhnout.


Ale prd. Exponenciální funkce, stejně jako ostatní základní funkce byly už za mého mládí, tedy relativně v dávnější minulosti, náplní učiva nižšího ročníku střední školy/gymnázia. Každý, kdo má maturitu ji musí znát.

Proti exponenciále ntého řádu má šanci každý, kdo ji umí n-1 krát zderivovat. Pak už to takový fičák není :-)

P.S. Sponzorem tohoto příspěvku bylo číslo "e". Číslo "e", nikoliv písmeno, něhož exponenciální funkce je derivací sama sebe :-)))))
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát dub 10, 2020 21:02

Znat a rozumet jsou dve ruzne veci. Existuje k tomu pekny citat:

"The greatest shortcoming of the human race is our inability to understand the exponential function."

Kdyz jsem ho hledal, vypadly na mne clanky a vyzkumy, ktere to potvrzuji. Pro vetsinu lidi je exponenciala nepredstavitelna a silne ji podcenuji. Znas ten pribeh, jak vznikly sachy? Vynalezce si rekl o "skromnou" odmenu. Na prvni policko sachovnice zrnko psenice, na druhe dve, na treti ctyri a tak dale. Vladar se divil, proc chce tak malo a pak zjistil, ze je to vic, nez veskera uroda v cele zemi. Jde o to, ze je to naprosto neintuitivni a predstavivost selhava.

Dalsi vec jsou ruzne pyramidove hry, Ponziho schema, MLM... myslis, ze by to mohlo fungovat, kdyby lidi exponenciale rozumeli? Mam s tim zkusenost, byl jsem na VS, kdyz se zrovna rozbihalo prvni letadlo u nas a kamosi mne do toho chteli nalakat. Zamyslel jsem se, chvili pocital a rekl jim, ze je to blbost a nemuze to fungovat, protoze za chvili dojdou lidi. Odesli s tim, ze kdyby to kazdy pocital jako ja, tak se to nikdy nebude hrat. No prave :D

Udelej si mezi znamyma takovy maly kviz. 2^10 je priblizne tisic. Tipnete si bez pocitani, kolik je 2^20. A 2^30.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát dub 10, 2020 21:33

Belgian-Dutch Study: Why in times of COVID-19 you should not walk/run/bike close to each other.

Delam to intuitivne tak, jak doporucuji, ale cast lidi, co potkavam, ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » pát dub 10, 2020 21:52

Jo jo, ten příběh o šachách je velmi známý. 2^63 na posledním poličku je opravdu hodně.

Však já to taky myslel na půl žertem. Ale běžným lidem stačí tyhle věci znát a nemusí jim rozumět. Na to, aby jsi pochopil, že když bude nakažených přibývat exponenciálně, bude jich s rostoucím časem prostě fakt hodně, Ti stačí ji jenom znát. Jako příklad exponenciály si stačí představit třeba dělení buněk nebo množení bakterií. 1,2,4,8,16.....

Jako jo, není to intuitivní, jako spousta jiných věcí.

Třeba to o provazu těsně omotaného kolem Země (nechť je pro tentokráte považována za kouli a ne, že by záleželo na tom, jak je velká). O kolik musím prodloužit provaz, abych měl provaz všude ve výšce 1m nad povrchem? A o kolik to bude, když budu takhle omotávat, co já vím, třeba tenisák :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát dub 10, 2020 22:05

Kjuba píše:Ale běžným lidem stačí tyhle věci znát a nemusí jim rozumět. Na to, aby jsi pochopil, že když bude nakažených přibývat exponenciálně, bude jich s rostoucím časem prostě fakt hodně, Ti stačí ji jenom znát.

Fakt nestaci :) Najdi si ty vyzkumy, nefunguje to. Z me zkusenosti ani mezi programatory, kteri s tim primo nepracuji. Pro vetsinu lidi se stredni skolou je exponenciala naprosto abstraktni pojem, pod kterym si nic realneho nepredstavi a po maturite zapomenou (na nasem gymplu byla silna prevaha holek, nekterym jsem matiku pred maturitou vysvetloval, udelaly ji vsechny, ale tohle fakt nedavaly a nechapaly, proc by mely a k cemu je to dobre).

(hmm, a to jsem si myslel, ze ja ziju v socialni bubline... ;-))

Kjuba píše: Jako příklad exponenciály si stačí představit třeba dělení buněk nebo množení bakterií. 1,2,4,8,16.....

Jo, ale kdo si to takhle predstavi? Zacinam mit pocit, ze ty mas k tomuhle blizko, pak je to jine.

Kjuba píše:Třeba to o provazu těsně omotaného kolem Země (nechť je pro tentokráte považována za kouli a ne, že by záleželo na tom, jak je velká). O kolik musím prodloužit provaz, abych měl provaz všude ve výšce 1m nad povrchem? :-)

Jj, tohle je pekne. Intuice selze, ale vypocet je tak jednoduchy a rychly, ze se ji temer vyrovna ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » sob dub 11, 2020 5:48

@mike: být doma kvůli svý blbosti, respektive přílišnýmu sebevědomí na výletě je něco úplně jinýho. Málem se mi to už podařilo, jen velkou náhodou se mi nic nestalo.... Že jsem se mohl zabít mi došlo až za delší dobu...
Potřeboval jsem si uvědomit, že bych se měl chovat, jako by to tělo bylo z masa a kostí. Fyzický tělo neni éterický, dle toho bych s ním měl zacházet. Tak se to pomalu učím... Stejně často dělám věci na samý hraně možností fyzickýho těla, ale už to aspoň dělám s rozvahou :)

Tady u nás lidi zvlčeli, schází se, roušky nosí jen na ulici, obchodě, MHD, jinak ne... Morálka za poslední týden šla neskutečně dolů. V každý druhý zahradě grill, okolo 4 - 8 lidí,...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8103
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod Olchor » sob dub 11, 2020 7:44

Ale to je celkem v pořádku. I vládní restrikce se budou postupně uvolňovat. Jde o to, zvládnout exponenciálu, s lineárním nárůstem nakažených se počítá a dá se zvládnout.
Jináč - mám to jak Mike. Nejvíc mě trápí moje chyby, kterým jsem se mohl vyhnout. Věci, které nemůžu ovlivnit moc neřeším, přizpůsobím se. ( ale po svém).
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » sob dub 11, 2020 13:10

Všechno zlý je ale k něčemu dobrý, mám tu tři fůry starý pořezaný suchý olše na odkornění a naštípání, tak místo výletu po Orlických horách tady vosekávám Hultaforskou kůru, která drží jako přilepená... Bude luxusní dřevo na uzení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8103
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » sob dub 11, 2020 14:52

Olšové na uzení? Fuj. Olše je silně nekvalitní dřwo (do krbu nebo uďáku, na výrobu těpla v kamnech dobrý)

To chce něco kvalitního a voňavého - třešeň apod.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » sob dub 11, 2020 19:11

mike píše:Pro vetsinu lidi se stredni skolou je exponenciala naprosto abstraktni pojem, pod kterym si nic realneho nepredstavi
To je prave ten problem. Mohu Ti rict, ze i mnozi matematici sice pojmu "exponenciala" rozumi dobre, ale jen z matematickeho abstraktniho hlediska. Ale napr. aplikovat to na soucasnou situaci, na grafy dat, zjistit, co to vlastne znamena a jaky trend se z toho ukazuje a co jak z toho hodnotit vyvoj - to ne, ani nahodou.

Jinak obcas jen kroutim hlavou, co vychazi z pera a ust i odborniku...
Biostatistik píše:Na začiatok pozitívna správa: Dva zo štátov z najvyšším počtom pozitívnych prípadov sú za vrcholom epidémie COVID-19.
Týmito štátmi sú Irán a Nemecko. ... Nemecko ... Trvanie od počiatku epidémie až po vrchol bolo síce dlhšie ako v iných krajinách (79 dní), ale po prekonaní vrcholu 6. apríla (72 865 prípadov) je zaznamenaný za tri dni relatívne prudký pokles aktívnych prípadov skoro o 10 tisíc prípadov. To naznačuje, že cesta „dolu krivkou“ by mohla byť kratšia a autor tohto príspevku odhaduje koniec epidémie v Nemecku na prvý júnový týždeň.
Toto je typicka ukazka, jak se nekdo soustredi na jednu jedinou hodnotu a nevsima si jine. 6.dubna v D kleslo o nekolik tisic pocet aktivnyích pripadu, protoze se hodne, o nekolik tisic zvedl pocet vylecenych. Tj. lidi, kteri se pri prumernem trvani "aktivniho stavu" byli testovani v prumer rekneme 10-20 dnu pred timto datem, tj. 17-27.3. Takze krivka aktivnich do jiste miry kopiruje krivku novych pripadu v tomto obdobi. Z toho ale vyhlasovat, ze uz dosahli vrchol epidemie je z odborneho hlediska ponekud neprofesionalni... Vsak se za vcerejsek uz zase krivka trochu zvedla - presne v souladu s tema novymi pripady...
Ale biostatistik by toto mal poznat a to velice dobre... :twisted:
lekar, obcan a rektor UK píše:Je podle mě nutné:
A. Co nejdříve začít uvolňovat karanténní opatření – do konce dubna zrušit většinu omezení s výjimkou hromadných akcí, ochrany rizikových skupin (důchodci) a karantény pozitivně testovaných osob.
K te vyzve snad jen tri veci, samotny obsah (radeji) nebudu hodnotit.
1) to citovane - to by bylo naprosto silene, bez ohledu na Velkou noc a co to udela, bez moznosti kontroly, co udelaji postupne kroky s vyvojem..
2) psal to se zvyraznenim "rektor UK" - jak muze neco takoveho poslat, jako rektor UK. Takto to dost naznacuje, ze je to nejaky "kolektivni nazor" celeho UK. Mam dojem, ze stejne jako Primula si neuvedomil svoje postaveni u vyroku o promoreni, ani rektor UK si neuvedomuje, ze podepsat tam ten titul chce zvyraznovat vyznam napsaneho, ze to psal "NEKDO".
3) kdyz to psal "rektor UK", proc tam prakticky neni ani slovo o dopadu na skolstvi, na VS studenty a vyuku ale same reci o ekonomii.

Nejvicme ale dostal nas olympijsky vitez... Jeho ciste prakticky a pragmaticky (???) "profesni pohled na vec" komentovat nebudu, ale tato cast z rozhovoru mi prijde ze za jinych okolnosti by byl na rychly vyhazov z jeho prace, resp. ze zastavane pozice, trochu to v soucasne situace zavani obrovskym prusvihem...
Lekar v Motoli, co ted dela i na JIPce s pacienty s COVIDem píše:P:Před pár dny měli moje manželka a Tonda nějakou chřipku. To bylo strašných čtrnáct dní. Ani nemohli vstát z postele. A my se v domácnosti těžko od sebe dokážeme odseparovat. Ale je zajímavé, že z nás osmi tu chřipku chytili jen dva.
Rep.:Byli na testech?
P:Ne. A vy chodíte na nějaké testy, když ležíte doma a je vám blbě, protože máte chřipku? Ne, prostě ležíte v posteli.
Rep.:Teď bych tedy na testy šla.
P:A co byste si tím vyřešila? Že by vám dali nějaký remdesivir, o kterém ani nevíme, jestli má nějakou účinnost? Vždyť to stejně není lék. K čemu by vám to pomohlo? Jen byste byla ve stresu.
](*,) ](*,) ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod Etheric » sob dub 11, 2020 19:19

Olše je ok, teda aspoň na uzení studeným kouřem.. v kombinaci s bukem, jabloní, třešní, slivoní, hrušní.. Nakombinovat. To už máme odzkoušeno a takto to chutná všem nejlíp. Sommelier kouře 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8103
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Koronavirus

Příspěvekod karaya1 » sob dub 11, 2020 20:27

Kjuba píše:Proti exponenciále ntého řádu má šanci každý, kdo ji umí n-1 krát zderivovat. Pak už to takový fičák není :-)

Jak to jde dohromady s
Kjuba píše:P.S. Sponzorem tohoto příspěvku bylo číslo "e". Číslo "e", nikoliv písmeno, něhož exponenciální funkce je derivací sama sebe :-)))))

? Nemluvě o tom, že ani za pět let na matfyzu jsem neslyšel pojem "exponenciála n-tého řádu"; z kontextu si dovozuju, že jde o polynom (ten jde ovšem zderivovat libovolně mnohokrát, pravda, v konečném čase začnou být derivace nulové). A ono ani "číslo e, jehož exponenciální fce..." není zrovna terminologicky/matematicky správně :wink:

Abych ale nebyl jen pedantský: před lety jsem slyšel jeden matfyzácký vtípek, který by se sem mohl hodit. Je to zhruba takto: kráčí si tak e^x světem funkcí, když jí cestu zkříží řeka. I uvidí most a jde k němu. Nedaleko od něj ale vidí hromadu zbídačených funkcí, které z kdysi pyšných polynomů vysokých stupňů se staly lineárními funkcemi či pouhými konstantami. Ty ho od cesty na most zrazovaly, že jej hlídá zlá derivace, která každého odrazí a ještě poníží. E^x hrdě prohlásí, že jí derivace nevadí, a vydá se vstříc derivaci. Dojde na most, derivace si ji pátravě změří a ptá se: víš, že jsem zlá derivace, která každého pocestného nemilosrdně zderivuje? Exponenciála odvětí, že ona je e^x a derivace na ni tedy nemůže. Na což se derivace rozesměje a odtuší: já ale derivuju podle y...

apuka píše:To je prave ten problem. Mohu Ti rict, ze i mnozi matematici sice pojmu "exponenciala" rozumi dobre, ale jen z matematickeho abstraktniho hlediska. Ale napr. aplikovat to na soucasnou situaci, na grafy dat, zjistit, co to vlastne znamena a jaky trend se z toho ukazuje a co jak z toho hodnotit vyvoj - to ne, ani nahodou.

Ono to je těžký, máš jen velmi malou část všech dat a možností, jaký vymyslet model, je víc, pak už to jdou parametry modelu vždycky vymyslet tak, aby to pasovalo na dostupná data.
Spíš mě překvapuje, jak se zpožďuje náhodný test lidí na přítomnost protilátek - mělo to být už před 2 týdny, najednou snad do konce měsíce... Podobně v Německu: tam to dokonce v jedné oblasti prokoplo místní pracoviště, státní úřad tam nešel vůbec; vyšla jim ta nyní často skloňovaná promořenost tuším kolem 15 procent lidí. Výsledky studie provází ohlušující mediální mlčení :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » sob dub 11, 2020 21:39

karaya1 píše:Jak to jde dohromady s......


Vůbec nijak. Ale přišlo mi to jako zábavná poznámka k tomu tématu. Je klidně možné, že vtipné to přišlo jenom mě....

karaya1 píše:? Nemluvě o tom, že ani za pět let na matfyzu jsem neslyšel pojem "exponenciála n-tého řádu"; z kontextu si dovozuju, že jde o polynom.....


Aha, máš pravdu. Nevěděl jsem, jak to správně nazvat, tak jsem to intuitivně a chybně pojmenoval jako exponenciála n-tého řádu. Za to se omlouvám. Ale pochopil jsi to správně.

karaya1 píše:A ono ani "číslo e, jehož exponenciální fce..." není zrovna terminologicky/matematicky správně.


No co by jsi taky čekal od nematematika :-) Klidně to uveď na pravou míru, aspoň se něco nového dozvím.... Na tom není nic pedantského.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob dub 11, 2020 23:15

@apuka: tady mas jeste jednoho do sbirky. Co na to rict... V jednom ale maji pravdu. Zdravotnictvi se zamerilo na koronavirus a vsechno ostatni jde stranou. To je spatne, spouste lidi se muze zhorsit stav, neco se muze zanedbat nebo muzou zbytecne umrit. V Italii se to stalo, ale tam je situace uplne jina.

karaya1 píše:Ono to je těžký, máš jen velmi malou část všech dat a možností, jaký vymyslet model, je víc, pak už to jdou parametry modelu vždycky vymyslet tak, aby to pasovalo na dostupná data.

U viru, ktery se takhle dobre siri a v populaci, ktera se s tim nikdy nesetkala, je to zezacatku pri nekontrolovanem sireni jednoznacna exponenciala, ne? Teprve po nejake dobe, kdyz uz ma cast populace protilatky, se to zacne menit.

karaya1 píše:Spíš mě překvapuje, jak se zpožďuje náhodný test lidí na přítomnost protilátek - mělo to být už před 2 týdny, najednou snad do konce měsíce... Podobně v Německu: tam to dokonce v jedné oblasti prokoplo místní pracoviště, státní úřad tam nešel vůbec; vyšla jim ta nyní často skloňovaná promořenost tuším kolem 15 procent lidí. Výsledky studie provází ohlušující mediální mlčení

Tohle taky nechapu. Podle mne zakladni vec, jak muzou delat nejaka rozhodnuti, kdyz nemaji data? Na zacatku to jinak neslo, protoze ta moznost proste nebyla, ale ted uz nejakou dobu je, a tak bych cekal, ze se budou snazit ta cisla ziskat. Co nejdriv a opakovane, aby byl videt vyvoj. Jinak hazi cisly od 0.1 do 50 %, coz vede na uplne jine strategie. Nedava mi to smysl, tady se snad neda pouzit ani Hanlonova britva, protoze aspon nekteri lidi tam snad pricetni a kompetentni jsou.

Podobne s temi domacimi testy od Alzy. Nejdriv to urad zdrzoval, az prisli o nasmlouvane dodavky, a ted uz jsem zaznamenal info, ze jim to zakazali. WTF? Je to tim, ze Alza nepatri do holdingu nebo se boji, ze by lidi vysledky spatne interepretovali? A co kdyby to doprdele nechali na nich, navod tam je a dobry a komunismus uz davno skoncil. Akorat si toho nekteri asi nevsimli :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví