Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev


Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv říj 8, 2020 18:29

Vypada, ze dnes to bude daleko nad Elbrus - do vecera 3139, to by mela byt sestka.

Furt nechapu, proc vyhlasuji ty omezeni na 14 dnu... ](*,) Kazdemu musi byt jasne, ze aby mely smysl, tak to musi byt dele, tak mesic minimalne, jinak se rychle vse vrati. A taky musi byt kazdemu jasne, ze to nebude na 14 dnu a ze to vsichni zodpovedni vedeli uz pri vyhlaseni, hlavne ze ted nejsou na blizkem obzoru zadne volby...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » čtv říj 8, 2020 19:01

mike píše:Dusledek vzpoury deprivantu, kteri nam zvolili kozla zahradnikem.
To jsme tak nějak už pochytili. Ale pořád zcela nechápu jednu věc, se kterou se překvapivě často v okolí potkáváme. A to je naprosté zlehčování a shazování vážnosti situace. Přitom jsou to všechno celkem inteligentní lidi.

mike píše:Sis zmenila motto kvuli apukovi? Vystizne :twisted:
I když se to může zdát záměrem, tak nikoliv :-) Spíš jsem měla hodně času přemýšlet.

apuka: Ve Švédsku šli převážně cestou doporučení a dobrovolnosti. I když,jak správně vyzdvíhuješ, i oni zavedli některé restrikce (což ne každý ví, četli jsme množství novinářských blábolů o ponechání zcela volného průběhu). A většina lidí se opravdu podle doporučení chovala. Prostě jiná mentalita. Dokonce jsme se vícekráte setkali s tím, že ona doporučení vnímali spíše jako nařízení, ovšem právě s tím podtónem dobrovolnosti a nevynucování. Bez postihů. Možná to ve Stockholmu bylo přísnější.
Jako poměrně zásadní vidím fakt, že nedošlo k zamezení svobody pohybu, protože to je v mém vnímání už daleko za hranou.
Takže ano, ve Švédsku bylo mnohem svobodněji, než tomu bylo a zřejmě opět bude u nás.

Paradoxem je, že zatímco u nás se část obyvatel bouří proti restrikcím, tak ve Švédsku to postupem času (a viru) bylo přesně naopak – někteří vyžadovali zpřísnění. Všem se nikdy nezavděčíš.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv říj 8, 2020 19:34

ret255 píše:Trochu sa vam to tam rozjelo sa pozeram, no Mount Everset podla mna nepadne.

Na to uz bych si nevsadil. Pred par tydny jsem si myslel, ze se to pri tehle kapacite testovani musi zastavit okolo 4k, protoze pomer nakazenych k testovanym nemuze rust tak vysoko. No a vcera byl pres 30 %, pricemz rozumne je do 5 %. Coz znamena, ze ten Everest uz byl, jen neni kvuli nedostatecnemu testovani videt. Tam, kde absolutne nestihali (Spanelsko a Nizozemi myslim) dosli nekam ke 40 %, nase maximum je asi 23k testu, takze na 9k to vylezt muze.

apuka píše:do vecera 3139, to by mela byt sestka.

Pomer mezi celodennim a vecernim cislem neni stejny, behem tydne klesa. Netusim proc. Na dnesek mi vychazi 5791 ;-)

Navic upravuji cisla zpetne. Pocet testu za uterek se zvednul z nejakych 18.5k na 22.5k, coz je +20 %. Nechapu, copak druhy den vecer nevedi, kolik meli testu predchozi den? :roll:

Vypada to, ze absolutne nezvladaji a Prymulator prichazi z megalomanskym planem na testovani vsech obyvatel. Myslel jsem, ze je to sice zeleny mozek, ale aspon vnima realitu...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv říj 8, 2020 19:51

mike píše:copak druhy den vecer nevedi, kolik meli testu predchozi den?
Obcas mi pri tych upravach cisel prislo - hlavne blizko pred volbami -, ze se nekomu zdaly nektera cisla "nevhodna", tak se trochu poupravila. Ale ted je uz po volbach...

Predtim psali, ze hygienici obcas nektere veci nestihaji dopsat, tak se to muselo dodatecne upravit - ale to by melo byt jen max. v malych jednotkach procent. Navic uz melo byt spoustu veci zautomatizovanych, pokud vim, tak zrovna testovani do toho patri (ale nijak jsem to nestudoval) a data by se mela odesilat bez zasahu lidi do centraly chytre karanteny. Takze netusim...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv říj 8, 2020 20:06

sobb píše:Ale pořád zcela nechápu jednu věc, se kterou se překvapivě často v okolí potkáváme. A to je naprosté zlehčování a shazování vážnosti situace. Přitom jsou to všechno celkem inteligentní lidi.

Psychologie. Realita se mi nelibi, a tak ji vytesnim a budu se tvarit, ze se nic nedeje. Pstros a hlava do pisku. Prani otcem myslenky. Ja to taky nechapu, ale uvedomuju si, ze premyslim jinak, nez vetsina lidi. Mezi kolegy programatory nic podobneho nepozoruju, to uz spis opacny extrem, znam jednoho, co bez FFP3 respiratoru nevyleze z domu. My ale umime (musime umet) odhadovat vyvoj, princip predbezne opatrnosti je pro nas prirozeny a mame velke zkusenosti s tim, ze popirani reality je k nicemu. Kdyz mi kompilator vyhlasi 20 chyb, tak mu sice muzu nadavat, muzu mu vyhrozovat, ale stejne mi nezbude, nez je opravit, jinak se nepohnu ;-) No a virus je v podstate takovy kus genetickeho kodu, ktery je naprogramovan na mnozeni a sireni se. Nadavani ani ignorovani nepomuze, on to nevnima a dela jen to, co mu dovolime.

Tady to skoro videt neni, ale kdyz kouknes do diskusi jinde, tak to vytesnovani, ktere prechazi az v agresi, zas tak vyjimecne neni. Oni proste nechteji, aby to tak bylo, chteji zit jako driv a mysli si, ze kdyz se budeme tvarit, ze vlk neni, tak vlk odejde.

sobb píše:Spíš jsem měla hodně času přemýšlet.

Ja to taky tak vidim :)

sobb píše:A většina lidí se opravdu podle doporučení chovala. Prostě jiná mentalita.

Ona by mozna nebyla az tak jina, kdyby se u nas postupovalo rozumne. Na jare se to povedlo zastavit, protoze lidi spolupracovali a spolupracovat chteli. Jenze tohle vsechno ten debil totalne prosral, sorry for my french. Viz ty clanky, to je bohuzel realita a kdyz lidi vlade neveri, tak nebudou delat ani to, co by jinak povazovali za rozumne.

sobb píše:Dokonce jsme se vícekráte setkali s tím, že ona doporučení vnímali spíše jako nařízení, ovšem právě s tím podtónem dobrovolnosti a nevynucování. Bez postihů.

Co jsem cetl, tak jeden z duvodu byl, ze kdyby to natvrdo naridili, museli by postizenym kompenzovat ekonomicke skody. Kdyz to jen doporucili, tak efekt byl sice stejny, ale platit nic nemusi. Zavrene hospody nemaji zadne trzby, ale otevrene hospody, kam nikdo nechodi, taky ne. Mne z toho vyslo, ze Svedove k tomu celkove pristoupili drsne pragmaticky, prirodni vyber.

sobb píše:Všem se nikdy nezavděčíš.

Ne, ale muzes dostat vetsinu na svou stranu. Nebo ridit stat jako debil a nastvat uplne vsechny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » čtv říj 8, 2020 20:28

sobb píše:A většina lidí se opravdu podle doporučení chovala. Prostě jiná mentalita. Dokonce jsme se vícekráte setkali s tím, že ona doporučení vnímali spíše jako nařízení, ovšem právě s tím podtónem dobrovolnosti a nevynucování. Bez postihů.
Ja jsem to tady psal uz davneji, ze i ty kolegove se zpocatku, kdyz uz tam meli nektera doporuceni na rozestupy a pod. (rousky ne), tak se tomu vice-mene smali a malokdy malokdo to dobrovolne dodrzoval. Ze si mysleli, ze jich se to netyka. To byl jeden z duvodu, proc zpocatku dopadavali tak spatne.
Az se zacly objevovat opravdu tezke pripady v jejich pribuzenstvi/u kolegu, kdyz si to (skoro) sami "osahali, tak byli tim dost obareni a zacali si uvedomovat, ze kdyz on/ona, tak prece muzu byt i ja nemocny a ze ta nemoc nemusi byt zrovna lehka. Potom se zacali obavat a zacali dodrzovat doporuceni (a casem se ozyvali, ze by mely byt prisnejsi). A taky s rozsirenim se zacalo resit, ze urady "kontroluji" dodrzovani a dokonce postihuji dobrovolne nedodrzovani. Je zcela pochopitelne, ze situace se vyvijela jinak na jihu ve vetsich mestech nez na severu. mozna opravdu proto se mohla lisit i ta "baze dobrovolnosti". To netusim, natolik to tam neznam a ani jsem tam nebyl.

A jeste jednou zduraznuji, pry ve Svedsku jim zakony/ustava(?) nedovoluje vydavat nektere podobne narizeni jako jinde se delo, jen doporuceni.
sobb píše:pořád zcela nechápu jednu věc, se kterou se překvapivě často v okolí potkáváme. A to je naprosté zlehčování a shazování vážnosti situace. Přitom jsou to všechno celkem inteligentní lidi.
Vcera jsem si volal s jednym kolegou z Trince, ktery uz pred povinnym Home Office (byl jen dobrovolny) prestal jezdit do prace a zustal doma. Rikal, ze to bylo kvuli tomu, co kazdodenne zazival ve vlaku cesto do a z Ostravy. Jako priklad uvedl:

Holka sedi v prazdnem kupe, Nohy (i s botama) vylozene na protilehlou sedacku, rouska na krku. Kolega vesel (bo tam bylo nejmin lidi) a slusne ji pozadal, at si laskave da dole nohu ze sedadla a nasadi si rousku, jak ma. Na to holka zacala nadavat, ze jak si to predstavuji ji rikat, co ma delat, prece je to jen a pouze jeji vec, jestli rousku bude mit nebo ne (bylo to v case problemu v OKD, takze na te trase byly rousky povinne). Kolega ji jeste stale slusne rekl, ze to neni jen jeji vec, protoze on doma zije s babickou, ktera ma 85, ma cukrovku a dojizdi na dialyzu, tj. je vicenasobne ohrozena skupina a on by ji opravdu nechtel zabiit kvuli nekoho "svobode" nenoseni rousek v case zhorsene situace. Ta holka stale jen dokola, ze to jen jeji vec, ze ona jeho babicku nenakazi a vubec co ji do jeho babicky...

Toto je, myslim, docela dobra ukazka, jak si ty lidi vubec neuvedomuji, co mohou zpusobit, navic mnohym je to nakonec uplne ukradene, to nepovazuji za "svuj" problem.

Druhy priklad mi rekl primo ze vcerejsiho dne:
On chodi plavat na bazen, rano hned pri otevreni, nekdy v sest, protoze tehdy tam skoro nikdo jeste neni. Plave jen nejakou pulhodinku (i kdyz mu vstup plati 1,5hod), protoze potom uz zacinaji chodit lidi - zase kvuli sve babicce. Vcera kdyz po plavani byl ve sprse (neni to moc velka mistnost, tak pro 6-7 lidi max), vesli dva svalnaty mladi chlapi. Zacali se sprchovat vedle nej a jeden po druhem si nekolikrat nabrali vodu do ruky, natahli si ji do nosa a zacal ji nosem prskat kolem sebe, samozrejme ani nahodou ne do svych rukou nebo alespon k e stene a k zemi, ale jak spolu kecali, tak vsude dokola - proste si pred plavanim cistili nos, aby se jim lepe dychalo. Ze pritom, kdyby byli nakazeni by pulku sprchy zaplnili svymi kapenkami a to na dost dlouhou dobu, protoze se tam vlhky vzdych moc nevetra. Tem chlapum to prislo uplne normalni, taky jim vubec nedochazelo, ze je to ted stupidita... (ja bych to nedelal ani kdyby zadna epidemie nebyla, ale to je jina vec).

No a prave s tou Karvinou - kdyz tam byl problem, prazaci se smali a delali si prdel, ze co se tam na Ostravsku deje, to se u nich nikdy stat nemuze, tak at ted si nosi rousky. Ted, kdyz se to zacalo rozmahat v Praze, ostravaci se spravali uplne stejne - to se tyka jen Prahy, my to tady mame OK, tak my nemusime vubec dorzovat nejake omezeni.

Vrcholnou ukazkou discipliny bylo v patek, jak manzelka popisovala situaci v (plnem) Pendolinu z Prahy do OV. Kam dovidela, byla jedina(!), ktera mela plne nasazenou rousku celou cestu. Kdyz se objevila pruvodci, najednou vsichni ji meli na nose - pruvodci odesla, vsichni ji dali dole. To se opakovalo pro kazdem pruchodu pruvodci. ](*,) ](*,) ](*,). A to, ze se to alespon takto nasazovalo bylo skoro jiste tim, ze byla reportaz, ze CD zacala pokutovat lidi za nenoseni rousek (kvuli cca "neuposlechnuti narizeni odpovedne osoby podle Prepravniho radu" - to maji uplne vseichni dopravci), protoze bez toho lidi casto nebyli ochotni ji nasazovat vubec.

A "duvod zlehcovani a shazovani vaznosti situace" muzes zacit hledat na FB, Twitteri a webu, hledej nejdrive vyjadreni popularnich osobnosti (Bila, Ledecky, ...), potom "odborniku" doktoru jako Pirk, Smucler, ... Jak na to par doktoru, kteri s pacientami Covidu pracuji v prvni linii reklo - "odborniku", kteri o epidemiologii nemaji ani tuseni a hlavne za nic nenesou odpovednost. A at radeji prijdou jim vypomahat jednu smenu v te prvni linii u tech nejvaznejsich pripadu, aby vedeli, ze je to jen jako "obycejna chripecka".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » čtv říj 8, 2020 20:32

apuka píše:Obcas mi pri tych upravach cisel prislo - hlavne blizko pred volbami -, ze se nekomu zdaly nektera cisla "nevhodna", tak se trochu poupravila.

Nekonspiroval bych, Hanlonova britva ;-)

apuka píše:Predtim psali, ze hygienici obcas nektere veci nestihaji dopsat, tak se to muselo dodatecne upravit - ale to by melo byt jen max. v malych jednotkach procent.

Myslim, ze podcenujes, jak moc nestihaji. Cetl jsem neco od lidi, co jim nabizeli pomoc s trasovanim a dalsima vecma a realita je asi silenejsi, nez si dovedeme predstavit. Nejde jen o neschopnost, ale i o neochotu k jakekoliv zmene. Predstav si bezneho urednika zvykleho desitky let na svuj klidek, ktery se najednou octne v krizove situaci, kdy ma radove vic prace, ma se ucit uplne nove zpusoby a navic se boji, ze jeho neschopnost vyjde najevo a pripadni pomocnici ho nahradi.

Treba tomuhle:
apuka píše:Podle aktuálně zveřejněných dat z Chytré karantény stíhají epidemiologové vytrasovat do 24 hodin pouze 37,8 % nakažených lidí a polovinu nahlášených kontaktů.

vubec neverim. Nestihali uz v srpnu pri o rad nizsich cislech. Tech 37.8 je mozna prumerna teplota urednic, ale to trasovani bych tipnul spis na 3.7 % ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát říj 9, 2020 0:39

5394. Elbrus odolal a jestli zvladne jeste zitrek, tak minimalne do uterka vydrzi :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » pát říj 9, 2020 8:13

Fčera sem zaslech v čété zprávu, že primule chce otestovat všech 10mio lidí v Kocourkově a to u praktiků. Já teda k praktikovi dobrovolně nepudu, abych tam něco (covid) nechytil, snažím se maximálně minimalizovat styk s lidma a úpřece nepolezu do jámy lvové... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod ret255 » pát říj 9, 2020 15:40

Ak začnú fungovať opatrenia čo zaviedli od zavedenia krizoveho stavu, tak sa do Himalaji ani nedostanete.
Inac celkom som to nezachytil, ale cím to chcú tých 10 mil ludí testovat, pcr to asi nebude, zeby antigenove testy? Tie sú do pol hodky a majú nejakú 97% spolahlivost.

Mne to ale pride aj tak trochu pritiahnute za vlasy, doteraz testujú málo, za toho vyse pol roka otestovali v cr vseho vsudy 1,5mil. a zrazu chcú otestovat 10mil?
To nemôžu radšej zvýšiť testovanie z 20 na 40 tisíc denne? Chápal by som keby išli všetci naraz na tie testy, ale ak to má prebiehať dni až týždne, tak to trochu stráca svoj zmysel, či nie?
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » pát říj 9, 2020 17:53

Hledat v mnoha narizeni vlady ucelnost a smysl pro realitu je asi opravdu zbytecne :)

Me taky zaujala ta omezenost otevreni uradu, to ma mit jako smysl ten, ze se tam v dany den nahrne trojnasobek lidi? jako kdyby na urad chodili lidi z nudy ci pro zabavu.
To je asi to jejich omezeni volnocasovych aktiv bez dopadu an ekonomiku zeme :)

A to stridani vyuky na zakladkach po tydnu, no to asi taky nekdo vymýšlel hodne dlouho :)

Na jare Babis prohlasoval ze zachranil mnoho zivotu, uvidime, jaky zaver sveho podzimniho postupu nam rekne okolo Vanoc.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » pát říj 9, 2020 21:46

mike píše:Pstros a hlava do pisku.
Zajímavé, a zvláště při konfrontaci s čísly skoro neuvěřitelné. Ale něco na tom bude.
Trochu jsme o tom diskutovali, protože tento přístup zaskočil nás oba, a ještě nám došlo něco podobného, co psal i apuka o Švédsku. V zemích s drsnějším průběhem se s tím mnozí lidi záhy setkali hodně zblízka. Což je velký rozdíl oproti pouhému konzumu z médií. Protože pak se problémy popírají už mnohem obtížněji.

mike píše:Co jsem cetl, tak jeden z duvodu byl, ze kdyby to natvrdo naridili, museli by postizenym kompenzovat ekonomicke skody. Kdyz to jen doporucili, tak efekt byl sice stejny, ale platit nic nemusi. Zavrene hospody nemaji zadne trzby, ale otevrene hospody, kam nikdo nechodi, taky ne. Mne z toho vyslo, ze Svedove k tomu celkove pristoupili drsne pragmaticky, prirodni vyber.
Nedávno jsme četli článek, že právě kvůli kompenzacím by mnozí čeští podnikatelé raději viděli lockdown.
Švédi kompenzovat sice zřejmě nemusí, ale něco v tom duchu tam probíhá, detaily neznám. Když už jsi dal ten příklad hospod, ty překvapivě prázdné nebyly. Alespoň ve městech, kam jsme zavítali. Propad byl ale bezesporu i tam. Mnozí provozovatelé to zavřeli sami (hospody, kempy, turistické atrakce, lyžařská střediska, horské chaty, ...) a teprv v létě něco z toho postupně obnovovali, jinde zůstalo zavřeno i přes léto.

apuka píše:A taky s rozsirenim se zacalo resit, ze urady "kontroluji" dodrzovani a dokonce postihuji dobrovolne nedodrzovani.
Tak toto by mě opravdu zajímalo, máš nějaké podrobnosti?

apuka píše:A jeste jednou zduraznuji, pry ve Svedsku jim zakony/ustava(?) nedovoluje vydavat nektere podobne narizeni jako jinde se delo, jen doporuceni.
Není toto ale obecné? A proto nouzový stav a podobné tanečky?

apuka píše:hledej nejdrive vyjadreni popularnich osobnosti (Bila, Ledecky, ...), potom "odborniku" doktoru jako Pirk, Smucler, ...
Taky pěkný. Jak má najednou každý potřebu být vidět a slyšet :?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát říj 9, 2020 22:17

sobb píše:Zajímavé, a zvláště při konfrontaci s čísly skoro neuvěřitelné.

Zkus diskuse na mainstreamu, to se teprve doctes neuveritelne veci. Uz jich ale zacina ubyvat, lidi se zacinaji bat a nalada se meni.

sobb píše:Trochu jsme o tom diskutovali, protože tento přístup zaskočil nás oba, a ještě nám došlo něco podobného, co psal i apuka o Švédsku. V zemích s drsnějším průběhem se s tím mnozí lidi záhy setkali hodně zblízka. Což je velký rozdíl oproti pouhému konzumu z médií. Protože pak se problémy popírají už mnohem obtížněji.

Jj, taky si rikam, ze by snad bylo lepsi, kdybychom si tim prosli uz na jare. Nedokazali jsme se poucit z cizich chyb, a tak se ted musime spalit sami. Bohuzel to vypada, ze najizdime na italsky scenar z jara.

Mne uz na jare desilo, kolik je mezi nama uplnych tupcu. Jejich logika: mame malo nakazenych i mrtvych => veskera opatreni byla zbytecna :roll:

Nejhorsi na tom je, ze spravna taktika byla znama uz docela brzo na jare. Kladivo a tanec. Zarazit epidemii hned v zarodku, nez se staci rozjet a pak udrzovat stav pomoci uvolnovani a zprisnovani opatreni podle aktualni situace. Jenze u nas se misto toho praktikuje odezdikezdizmus :?

sobb píše:Když už jsi dal ten příklad hospod, ty překvapivě prázdné nebyly. Alespoň ve městech, kam jsme zavítali.

Co jsem cetl, tak se to projevovalo hlavne na jihu ve mestech. 80 % propad trzeb nebo tak nejak, takze lockdown by pro ne taky byl lepsi, protoze takhle museli platit zamestnance, kteri nemeli moc co delat.

sobb píše:Jak má najednou každý potřebu být vidět a slyšet :?

To neni najednou, to je celou dobu. Uchylny zubar a jeho kumpani exhibuji furt. Akorat ted jim nacasovani fakt nevyslo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát říj 9, 2020 22:25

ret255 píše:Ak začnú fungovať opatrenia čo zaviedli od zavedenia krizoveho stavu, tak sa do Himalaji ani nedostanete.

Tim bych si nebyl vubec jisty. Jde o to, ze testovani se tezce nestiha a realita je uplne jinde. Spis Olympus Mons nez Himalaje. Takze i kdyby to realne zacalo klesat, tak cisla z testu jeste porad muzou lezt nahoru.

Dneska 4525 odpoledne, to uz muze byt Island Peak a v dalce vykukuje Aconcagua.

Opet upravili stredecni pocet testu, takze nakonec to bylo "jen" 23 % a vcera pres 31, coz ovsem taky upravi. Takze prostor pro rust jeste je.

ret255 píše:Inac celkom som to nezachytil, ale cím to chcú tých 10 mil ludí testovat, pcr to asi nebude, zeby antigenove testy? Tie sú do pol hodky a majú nejakú 97% spolahlivost.

Jo, presne tak, vcera jsem na to daval odkaz.

ret255 píše:Mne to ale pride aj tak trochu pritiahnute za vlasy, doteraz testujú málo, za toho vyse pol roka otestovali v cr vseho vsudy 1,5mil. a zrazu chcú otestovat 10mil?
To nemôžu radšej zvýšiť testovanie z 20 na 40 tisíc denne? Chápal by som keby išli všetci naraz na tie testy, ale ak to má prebiehať dni až týždne, tak to trochu stráca svoj zmysel, či nie?

No asi tak... megalomanska magorina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát říj 9, 2020 22:33

scinkk píše:Na jare Babis prohlasoval ze zachranil mnoho zivotu, uvidime, jaky zaver sveho podzimniho postupu nam rekne okolo Vanoc.

Zalezi na situaci. Kdyz se podari vyhnout kolapsu zdravotnictvi a epidemii zpomalit, tak se bude chlubit, jak to skvele zaridil. Kdyz naopak, tak bude knucet jak za to muzou vsichni ostatni. Jako dneska. Nevi o tom, ze by v necem pochybil a zadnou odpovednost za to neciti :vom: Neskutecny zbabely uknourany hnusak. Uz je pomalu na case rict, ze slechteni slovenskeho knourace se nepovedlo a je potreba ho utratit.

Jinak tvrdi, ze lockdown neplanuji, takze to tipuju na pristi tyden.

Viz take: Je mi líto, ale podle dat se řítíme k úplnému uzavření, říká datová novinářka
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob říj 10, 2020 0:22

8618 :shock: K2 prelezena, ted uz zbyva jen ten Everest. Pak budeme muset pozadat Muska, aby nas dovezl na Mars.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Koronavirus

Příspěvekod Kjuba » sob říj 10, 2020 6:36

Není potřeba lítat na Mars. Další na řadě je Mauna Kea a když to posereme, tak by to celkem mohlo být i ekvádorské Chimborazo :-(

https://www.cestovinky.cz/clanek/cely-z ... chimborazo
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Koronavirus

Příspěvekod ret255 » sob říj 10, 2020 10:12

mike píše:8618 :shock: K2 prelezena, ted uz zbyva jen ten Everest. Pak budeme muset pozadat Muska, aby nas dovezl na Mars.
Everets zatial ešte nepadol, no už to vyzerá dosť skokové, to číslo r už musí byť dnes niekde inde ako 1,21.

U nás tiež skoro dvojnásobný nárast oproti včerajšku, včera 1184, dnes 1887 a to som si myslel, že sme 2-3týždne za vami.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob říj 10, 2020 21:05

@Kjuba: jestli to pujde dal timhle tempem, tak ani Mauna Kea neprezije pristi tyden. Jestli nakonec dame Chimborazo, tak se usetri spousta penez na vakcinach. A na duchodech... :?

@ret255: taky to pekne rozjizdite, ale na nas nemate, my jsme prece best in covid ;-) (nejlepsi je, ze to Google vyhodnil jako nizozemstinu, zapnete si titulky :D).

Nezmenilo se u vas taky nahodou neco? U nas skladba testu, prestaly byt povinne pri ukonceni karanteny, cimz odpadla spousta negativnich testu. Plus se pry snizil pocet samoplatcu a vetsinu testovanych tam poslou obvodaci kvuli priznakum. Navic se konecne zacal zvysovat pocet testu, vcerejsi rekord uz byl ze skoro 27000, ale i tak to naprosto nestaci a bylo jich pres 32 % pozitivnich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ret255 » sob říj 10, 2020 22:07

Ano, best in covid :) U nas viem akurat, ze pri nastupe do karanteny sa robia na 5 den od nastuoenia testy, u vas uz nie? Jedine plus je mozno, ze posledne dni robia konecne viac testov, asi do toho zapocitavaju aj tie antigenove testy, lebo posledne spominali ze kapacity laboratorii su 7500 denne, mozno k tomu prispel aj ten globsec, tak mozno aj kvoli tomu je tých testov viacej. Nám zatial celkový pocet nakazených voci testom vychádza cca 17%, co tiez nie je super, no vy ste best in covid a nahradili ste Brazíliu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » ned říj 11, 2020 1:23

Zas je ale nutne rict, ze bez slovenskeho premiera, ktery zachranil tisice mrtvych, by se nam to nepovedlo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod ret255 » ned říj 11, 2020 12:32

Pockat, mi máme dvoch premiérov? U nas je znamy ako agent Bureš, https://dennikn.sk/1027870/babis-defini ... ta-buresa/
V ustave pameti naroda je u nas stale vedeny ako agent stb. U vas mimo ine ako premier a predseda ANO, teraz je po novom aj cesky Trump("zachranca zivotov"), aj tam boli väzby na cr, je to vsetko prepojene viac ako sa zda :)
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » ned říj 11, 2020 17:31

mike píše:Tech 37.8 je mozna prumerna teplota urednic, ale to trasovani bych tipnul spis na 3.7 %
Tady mas trochu vice vysvetlene, co a jak (ne)stihaji.
Samozrejme, dulezite je datum.

A jeden clanecek pro ty, coby chteli pochopit princip cisla R.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » ned říj 11, 2020 20:12

@ret255: slovensky premier nemusi byt nutne slovensky premier ;-) Bohuzel. Tohodle darecka jsme si od vas fakt nezaslouzili.

@apuka: cetl jsem to a neverim jim. Tohle jsou cisla, ktera davaji sami a i tak hodne spatna. Realita muze byt mnohem horsi. Opakuju, ze nestihali uz v srpnu, kdy bylo 2.5 % (!) nakazenych proti dnesku. Kolikrat by museli navysit kapacitu, aby se dostali aspon na ta cisla, co tvrdi, si muzes spocitat sam. Kdyz jsem si rozkliknul odkaz na estebaka vyse, vypadlo na mne mj. Ochorel som v Česku na koronavírus a odskúšal si, ako to vyzerá, keď kolabuje systém. Sice si prectu jen zacatek, ale i to staci. Clanek je z 21.9. Uplne to odpovida tomu, co slycham od znamych a ctu. Trasovani totalne selhalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pon říj 12, 2020 9:01

Miku, verit jim nemusis, to je ciste Tvoje vec. Ja do toho do hloubky nevidim, proto na toto a tyto cisla nemam nazor. Pravdou ale je, ze od toho clanku, co spominas se udelalo nekolik veci, v prvni rade se nektera mista "propojila" a mnoho dat se "presouva" na centralni misto automaticky, takze odpadlo spousta rucni prace, coz u tech hygieniku byl pro ne problem (nejenom casovy, ale to je v konecnem dusledku jedno). Navic uz KHS prisly na to, ze neni az tak uplne od veci, kdyz jim pomuze s trasovanim jiny, mene vyuzita KHS. Takze klidne cisla mohou sedet.
Kdyby platilo to Tebou odhadovane 3,7%, tak to bychom tady uz meli davno zivelny lockdown, naprosto nezavisle na tom, kolik testu se denne udela...

Jeste jeden pekny priklad ze Slovenska, z Oravy (ale to mysleni se da klidne prevest k nam do CR a na jine pripady), proc je tam pry pomerove vetsi mnozstvi nakazenych nez v Praze. Zavedlo se omezeni poctu lidi na svatbach na 30 - ale misto odkladani svateb jako u nas se to tam vyresilo uplne jinak. Do kostola na svatbu prijde 30 lidi ale svatebni hostiny se presunuly do Polska hned za hranice, kde (tehdy jeste) zadne omezeni neplatilo. Samozrejme, svatby se stovkama lidi - a jak je ve zvyku, kazdy si musel zatancit a bozkavat se s nevestou, kazdy si popijel a zazpival s kazdym. A potom se skoro kazdy s kazdym mohl setkat na odberovych mistech a nekteri v nemocnicich.
A nebyl to pripad jedne-dvou svateb, ale dvouciferna cisla. A to same bylo s rodinnymi oslavami. :twisted:

Pri takovem pristupu nekterych lidi muze poctiva vetsina delat cokoliv, sirit se to bude dal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod Lipon » pon říj 12, 2020 9:04

Na druhé straně, zvlášť na menších městech a střediskových obcích to funguje asi takhle:
"Zdar Venco, hele sem pozitivní na tu čínskou chřipečku. Volam, že sme se potkali před pár dny na tom Pepovym praseti."
"Zdar Franto, hmm, tak to ti držim palce, ale hlavně mě nikam nehlaš, musim chodit do práce."
"Hmm, tak jo, zdar".
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pon říj 12, 2020 9:53

Jo, to mas taky pravdu. Dokonce uz tem nahore zacina dochazet i to, ze je hodne lidi, kteri se boji jit na testy nebo se nechat nahlasit (jak pises) z jednoducheho duvodu - kdyz je doma, dostava nemocenskou, ktera je (vetsinou) mensi nez normalni plat a navic prijde az po nejake dobe a ti lide potom jednoduse nemaji z ceho zit. Oni nemaji zadnou rezervu. A i ten vypadek par procent jim hoodne stizi zivot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pon říj 12, 2020 11:58

Jinak vcera se mi libilo vyjadreni "toho druheho" slovenskeho premiera (Matovice), ze aktualni opatreni (na SK, kde jsou ale z jistych hledisk jeste prisnejsi nez u nas) vuci Covidu (kdyz uz se zacina rozrustat komunitne a nekontrolovatelne) jsou ucinne "jako jit s gumipuskou na slona" :-). Myslim, ze docela trefne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16595
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon říj 12, 2020 14:12

@Lipon: to prase bylo nemocne a navic tam byly vysoke stropy! :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49431
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví